Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Výběrové řízení do zálohy 601.skss; větší foto / 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil vznikla v říjnu roku 2000 a patří tedy mezi jednotky AZ s největší tradicí. V roce 2014 byla tato rota transformována na středisko (prapor).

Hlavním úkolem jednotky AZ 601.skss je speciální průzkum. Cíl výcviku je směřován ke zvládnutí postupů a procesů na takové úrovni, aby mohli příslušníci záloh působit jak samostatně, tak společně s profesionály. O tom svědčí i to, že už v roce 2005 se aktivní zálohy zúčastnily mezinárodního cvičení Speciálních sil Assegai Eyes 2005 v Prostějově. Naposledy pak komplexního cvičení českých Speciálních sil Dark Shadow v loňském roce.

 

 

Specifikem jednotky je, že se k ní mohou hlásit jen členové AZ nebo bývalí vojáci z povolání, kteří mají odslouženo minimálně 2 roky. Vedle standardních fyzických testů, je velký důraz položen na psychologický profil. Hledáme silné, samostatné a motivované osobnosti, které umí pracovat v týmu. Potřeba velké schopnosti pracovat samostatně vyplývá zejména  z charakteru úkolu speciálního průzkumu – dlouhodobé působení v neznámém a nepřátelském prostoru s velmi omezenou možností podpory.
 

„Záložáci“ Speciálních sil jsou unikátní nejen používanými zbraněmi a technikou – pušky Sa58 V s raily MIL STD 1913, CZ 806 (BREN 2), pistole Glock 17, nosič plátů NPP-06, kulomety PKM, MINIMI, kolimátory, přístroji nočního vidění a  utajeným spojením včetně TACSAT. Především jsou však cvičeni k tomu, aby byli po vydání úkolu schopni sami naplánovat a provést speciální průzkum, a to včetně zasazení leteckou technikou (přistávacím výsadkem, slaněním, seskokem na padáku).

 

Každý příslušník zasazené skupiny je také připravován k tomu, aby mohl okamžitě převzít velení týmu v případě nutnosti rozdělení či ztráty velitele. Navíc v případě začlenění příslušníků záloh do sestavy „profíků“ jsou intenzivně přeškoleni a dozbrojeni na jejich standard. V budoucnu plánují Speciální síly AČR nasazení jednotlivců střediska záloh do zahraničních operací, především s přihlédnutím na unikátní schopnosti, které mohou tito vojáci přinést díky své civilní profesi.

 

Zimní výcvik Aktivní zálohy 601. skss

 

Tak jako pro profesionály, i pro příslušníky střediska aktivních záloh platí pravidlo, že příslušnost ke Speciálním silám není veřejná informace. Proto možnost nahlédnutí pod pokličku záloh 601. skss prostřednictvím videa ze zimního výcviku je velice vzácná.

 

Speciální průzkum v zimních podmínkách patří k nejnáročnějším činnostem vojáka záloh Speciálních sil, protože kromě dovedností průzkumníka vyžaduje zvládnutí velice specifických disciplín. Těmi jsou pohyb na skialpových lyžích s materiálem a zbraní včetně sjezdu ve volném terénu, jištění postupu celé skupiny pro případ pádu, budování různých typů přístřešků a záhrabů ve sněhu a celou soustavu lavinových technik – prevence lavin, vyhledávání za pomoci přístroje, sondování pomocí lavinové sondy a vykopávání zavaleného.


Zaujala Tě pestrost a náročnost výcviku našich záloh? Stále hledáme vhodné kandidáty! Neváhej a přihlaš se na výběrovky buď 22. června nebo 11. října 2018. Více informací najdeš na www.601skss.cz a nebo kontaktuj naše personální oddělení na telefonu 973 411 595 či emailu personalni@601skss.cz.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. ...

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

601. skss hledá nové rekruty: Nabízí špičkový výcvik a schopnosti

V roce 2018 čeká 601. skupinu speciálních sil (601. skss), podobně jako v předchozích letech, ...

Bude mít 601. skupina horší vozidla než VP?

601. skupina speciálních sil (601. skss) je vzhledem ke svému určení nejlépe vybavenou jednotkou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...