Zkáza norské fregaty Helge Ingstad

Téměř kompletně potopená norská fregata Helge Ingstad; větší foto / Forsvaret

Před několika dny došlo k nehodě norské fregaty Helge Ingstad třídy Nansen, která se 8. listopadu srazila s tankerem Sola nedaleko norského města Bergen. Posádka ve snaze zachránit plavidlo navedla fregatu na mělčinu. Loď byla ukotvena lany, ale ta praskla a nyní je fregata téměř celá potopená v norském fjordu. Záchrana plavidla je tak nyní velmi nejistá.

Průběh nehody mezi norskou fregatou a tankerem Sola blíže objasnila zveřejněná zvuková nahrávka komunikace mezi fregatou, tankerem a kontrolní stanicí na pobřeží. Navíc bylo zveřejněno video ukazující radarové stopy lodí v oblasti před a v průběhu srážky.

Jak tedy k nehodě došlo? Po opuštění ropného terminálu Stura posádka tankeru Sola objevila na svém radiolokátoru neznámé plavidlo plující s vypnutým automatickým identifikačním systémem AIS (Automatic Identification System). AIS přes vysílačku VHF vysílá nejrůznější identifikační a navigační údaje, jako je jméno lodi, typ a velikost, volací znak a údaje získané z GPS (poloha, rychlost, směr plavby, atd). Veškeré informace se zobrazují na podkladu digitální mapy a posádka každé lodě (s potřebným vybavením) zná přesnou polohu a typ lodí ve své oblasti.

Fregata měla ale AIS vypnutý a posádka tankeru proto požádala pobřežní stanici řízení lodní dopravy Fedje VTS (Fedje Maritime Traffic Center) o potvrzení přítomnosti a směru plavby cizího plavidla. Fregatu nemohla posádka tankeru zkontrolovat vizuálně, protože vše probíhalo kolem 4:00 ráno, kdy panuje ještě tma.

Téměř dvě minuty po prvním hovoru Fedje VTS informuje posádku tankeru Sola, že příslušná loď by mohla být fregata Helge Ingstad. Tanker poté rádiem kontaktuje fregatu přímo a požádá válečnou loď, aby otočila na pravobok (dle námořních pravidel) kvůli zamezení srážky.

Podle zveřejněné komunikace je ale reakce posádky fregaty nejasná. Operátor na fregatě potvrzuje přijetí požadavku ale nabízí alternativní postup a použije přitom norské slovo „blokkene“. Podle webu The Drive posádka norské fregaty byla zřejmě znepokojena tím, že při změně směru na pravobok může fregata najet na mělčinu nebo se střetnout s jinou překážkou (plavidlem). Podle norského webu VG je ale v místě dostatek prostoru a mělčina leží jeden kilometr od místa nehody.

Zdá se tedy, že posádka fregaty se rozhodla otočit na levobok, ale bohužel v té době byly v prostoru přítomny i další lodě. Podle webu The Drive se tak mohlo velmi rychle ukázat, že fregata neměla dostatek prostoru, aby se vyhnula srážce. V každém případě norská fregata ani během minuty po rádiovém upozornění od tankeru Sola nezměnila směr. Ke srážce pak došlo tři minuty (ve 4:02 ráno) poté, co tanker Sola o situaci informoval pobřežní středisko řízení plavby Fedje VTS.


Radarové stopy plavidel v oblasti synchronizované s komunikací mezi tankerem, fregatou a Fedje VTS. Překlad do angličtiny.

Přesný průběh nehody je vyšetřován a zejména je nutné znát důvody, proč fregata měla vypnutý AIS a nezměnila směr na pravobok.

Norská fregata po srážce utrpěla značné poškození trupu a posádky se ji proto rozhodla navést na mělčinu, aby loď zachránila před potopením. Při najetí na mělčinu byla fregata z větší části nad hladinou a záchranáři se snažili polohu lodě stabilizovat devíti ocelovými lany. Několik lan v noci z pondělí na úterý ale prasklo a fregata se prakticky celá potopila. Nyní jde vidět nad hladinou jen část zádě a nástavba s radiolokátorem AN/SPY-1F, což je mimochodem klíčový prvek námořního protiletadlového a protiraketového systému Aegis.

Zatím není znám rozsah škod, které vznikly jak v důsledku srážky, tak v důsledku kompletního potopení. Je ale jasné, že při zaplavení vnitřních prostor bude fregata potřebovat náročnou a velmi drahou opravu. V každém případě nyní pokračují přípravy na vyzvednutí fregaty.

Nejdříve je nutné odstranit palivo a munici, následně bude fregata vyzvednuta a umístěná na těžký nákladní člun (s plochým dnem) soukromé společnosti BOA. Člun fregatu přepraví do 34 km vzdáleného přístavu Haakonsvern, hlavní základny norského námořnictva. Zatím ale neexistuje časový plán vyzvednutí lodě a už není vůbec jisté, zda půjde loď nebo aspoň její vybavení (radiolokátor, zbraně) zachránit.


Záběry na potopenou fregatu Helge Ingstad

Norské námořnictvo před srážkou provozovalo pět fregat třídy Nansen, které tvoří hlavní údernou sílu norského námořnictva. Fregata Helge Ingstad o výtlaku 5290 tun byla spuštěna na vodu v roce 2009. Na délku měří 133 metrů. Hlavní výzbroj fregat třídy Nansen tvoří námořní automatický kanón ráže 76 mm, protilodní a protizemní střely NSM (Naval Strike Missile) a protiletadlové střely RIM-162 ESSM.

Podle webu Norway Today celý projekt stavby pěti fregat třídy Nansen a nákup šesti námořních vrtulníků NH90 přišel norské daňové poplatníky na 20 miliard norských korun. Pokud odečteme cenu vrtulníků, tak jedna fregata stojí 3,5 miliardy norských korun, tedy 411 milionů dolarů, což se rovná prakticky celému ročnímu rozpočtu norského námořnictva. Norské námořnictvo navíc loď nemělo pojištěnou.

Pikantní je, že z norských fregat třídy Nansen operují problematické námořní vrtulníky NH90. Norsko prozatím získalo šest vrtulníků NH90 ze 14 objednaných. Avšak vzhledem k náročnosti údržby a chronickému nedostatku náhradních dílů je flotila 14 vrtulníků NH90 schopna ročně nalétat pouze 2100 hodin místo požadovaných 5400 hodin.

Každý norský vrtulník NH90 tak nalétá ročně maximálně 150 hodin, tedy maximálně hodinu každé dva dny. Navíc provozní náklady vrtulníků NH90 jsou mnohem větší, než se předpokládalo. Existuje plán dodatečných investic pro dosažení většího náletu, ale zároveň se uvažuje o vyhrazení celé flotily 14 vrtulníků pouze pro námořní operace ve spolupráci s fregatami třídy Nansen.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Fregaty Jiangkai II a čínsko-pákistánské přátelství

Ministerstvo obranného průmyslu Pákistánu 1. června podepsalo smlouvu se společností China ...

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Britské fregaty Type 26 pro kanadské námořnictvo

Kanada vybrala potenciálního dodavatele fregat pro Kanadské královské námořnictvo RCN (Royal ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pigment
  13:44 19.11.2018

  https://medium.com/@cargun/rad...

  kdyz koukam na tu timeline a zaznam komunikace a s AISu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://medium.com/@cargun/rad...

  kdyz koukam na tu timeline a zaznam komunikace a s AISu, tak na Helge to nekdo slusne nezvladl. A omluvit se to neda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:07 17.11.2018

  List: Pokud ti to dělá problém, v pohodě....
  Omlouvám se, jen sem se chtěl dozvědět více k tématu co tu "Fenri" zmínil jako hrozbu.

  List: Pokud ti to dělá problém, v pohodě....
  Omlouvám se, jen sem se chtěl dozvědět více k tématu co tu "Fenri" zmínil jako hrozbu.

 • list
  20:48 17.11.2018

  Pro pana Grohmanna: čtu AN už nějaký pátek. Opravdu rád. Ale strašně mně NEBAVÍ to plevelení diskuzí.

  Proč mám číst X stránek kde nick Jirosi píše o tom, co si myslí že si nick ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro pana Grohmanna: čtu AN už nějaký pátek. Opravdu rád. Ale strašně mně NEBAVÍ to plevelení diskuzí.

  Proč mám číst X stránek kde nick Jirosi píše o tom, co si myslí že si nick Fenri myslí a přesvědčuje Fenriho, že ví lépe, co si myslí než on sám. A proč se pan Fenri nemůže spolehnout na intelekt ostatních čtenáří, kteří v klidu poznají, že pan Jirosi prostě má nějaký problém a bude psát dokud se mu bude odpovídat a bude celý ten pseudokonflikt hrotit stále absurdnějšími argumenty?
  Fenri, když už nemůžete přestat reagovat na nesmyslné ataky zjevně nemocného člověka, tak buďto panu Grohmanovi přispějte na to, ať vylepší forum AN na vlákna, nebo zaplaťte Jirosimu jeho vlastní blog - třeba "Jirosiho halucinace", ale PROSÍM NEKRMTE HO.
  Aquila non captat muscas
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:41 17.11.2018

  Jirosi -> Dakujem. Prinutil si ma pozriet cim su fregaty triedy Nansen vybavene.

  - 2x radar ( multifunkcny + prehladovy ) + 2x strelecky radar
  - optoelektronicky system ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi -> Dakujem. Prinutil si ma pozriet cim su fregaty triedy Nansen vybavene.

  - 2x radar ( multifunkcny + prehladovy ) + 2x strelecky radar
  - optoelektronicky system detekcie a navadzania
  - 2x sonar
  - ...

  A vrazime do 300m tankeru. To vyzera na ciste zlyhanie techniky. A este by mohli dat posadke nejaky metal, napr. za +- uspesne nabehnutie na plytcinu a ukazkovu evakuaciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:59 17.11.2018

  Echo:
  A)Posádka jak vy říkáte, machýrku...
  B)Posádka ve stavu přepracovaní, přetížení z cvičení
  C)Posádka co měla chybu na lodi, a jela do přístavu bez přístrojů..
  D)Posádka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo:
  A)Posádka jak vy říkáte, machýrku...
  B)Posádka ve stavu přepracovaní, přetížení z cvičení
  C)Posádka co měla chybu na lodi, a jela do přístavu bez přístrojů..
  D)Posádka co měla chybu na lodi, co mohla odhalit a opravit, požádat o asistenci
  E)Posádka co měla chybu na lodi, co nemohla odhalit
  F)Posádka co měla chybu na lodi, co nemohla odhalit pro stížené podmínky

  Jen se zkuste zamyslet, které nehody se stávají zcela běžně i zkušeným profesionálům, případně co můžeme z toho co víme vyloučit.
  A jen v případech A, C, D, je to skutečná chyba posádky.
  Vy snad máte informace z fregaty, pro vyloučení C-F?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:28 17.11.2018

  Fenri:"Jirosi a proč bych vám odpovídat na otázku,která nesouvisí s mým příspěvkem?"
  Takže váš příspěvek z fenri Datum: 16.11.2018 Čas: 08:34, není váš?
  Tam se totiž píše:
  "K ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:"Jirosi a proč bych vám odpovídat na otázku,která nesouvisí s mým příspěvkem?"
  Takže váš příspěvek z fenri Datum: 16.11.2018 Čas: 08:34, není váš?
  Tam se totiž píše:
  "K věci: ...
  Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením...."
  Ta reakce "fenri Datum: 16.11.2018 Čas: 09:29" -Taky vám nepatří?

  "Vždyť je úplně jedno, co napíší, když to naprosto otočíte, překroutíte a dolžete."
  Takže když vás "ctrl+c / ctrl+v" cituji, tak lžu. To jako vážně?

  "Pokud nevěříte na to,že elektroniku lze rušit a pokud nevěříte na to, že v nejen těchto situacích se mohou hodit klasické znalosti, vaše věc. "

  Asi na citaci tohoto výroku, názoru budu čekat dlouho že?

  Hold, odpovědi se nedočkáme... Ale zato spousty jiných věcí ano... zajímalo by mně kde má tahle diskuze hranice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  17:02 17.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi -> Ake informacie?!?! Co preboha nie je jasne? Problemy s pisanym slovom?

  Tak znova:

  Moznost A)
  Vsetko na fregate Helge Ingstad prespikovanej vyspelou technikou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi -> Ake informacie?!?! Co preboha nie je jasne? Problemy s pisanym slovom?

  Tak znova:

  Moznost A)
  Vsetko na fregate Helge Ingstad prespikovanej vyspelou technikou funguje a oni to napalia do tankera.

  Moznost B)
  Nic na fregate Helge Ingstad prespikovanej vyspelou technikou poriadne nefunguje a oni to napalia do tankera.

  Moznost C)
  Nieco na fregate Helge Ingstad prespikovanej vyspelou technikou nefunguje a oni to napalia do tankera.

  Ja netusim, ktora z moznosti A,B,C sa stala, ale v kazdom pripade to POSADKA pokaslalala. Nereagovali adekvatne na danu situaciu. Cize ludska chyba, slendrian, ignoranstvo, syndrom boha. Jasnejsie to uz ozaj neviem napisat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:43 17.11.2018

  Jirosi a proč bych vám odpovídat na otázku,která nesouvisí s mým příspěvkem? A proč bych vám měl odpovídat po vašich lžích? Vždyť je úplně jedno, co napíší, když to naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi a proč bych vám odpovídat na otázku,která nesouvisí s mým příspěvkem? A proč bych vám měl odpovídat po vašich lžích? Vždyť je úplně jedno, co napíší, když to naprosto otočíte, překroutíte a dolžete. Je přeci fuk, kdyz napíši A, protože vy budete lhát o tom,jak jsem napsal H7G a myslel to jako T4O.
  Pokud nevěříte na to,že elektroniku lze rušit a pokud nevěříte na to, že v nejen těchto situacích se mohou hodit klasické znalosti, vaše věc.
  Ale stejně si myslím, ze byste se neměl Norům vysmívat, že jsou homosexuálové. Jednak do je k zaměření webu irelevantní a druhak to není pravda a je to nekorektní. Ale svědčí to vás.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:42 17.11.2018

  Echo: Z čeho usuzujete ty informace co jste tu dal?
  Opět se ptám, vy máte informace z

  Echo: Z čeho usuzujete ty informace co jste tu dal?
  Opět se ptám, vy máte informace z

 • Echo
  15:17 17.11.2018

  Jirosi -> A presne to svedci o neschopnosti alebo arogancii posadky zlozenej z "profesionalov". Ak mam technicke problemy s navigaciou/komunikaciou/pohonom/cimkolvek tak nevletim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi -> A presne to svedci o neschopnosti alebo arogancii posadky zlozenej z "profesionalov". Ak mam technicke problemy s navigaciou/komunikaciou/pohonom/cimkolvek tak nevletim ako slepy boh vojny do fjordu s tym, ze som bojove plavidlo a vsetci mi uhnu. Na ich smolu Sola neuhol. Uvedom si, ze bojove plavidlo nie je rybarsky cln riadeny jednym typkom, ktory si pomaha s GPS z mobilu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:41 17.11.2018

  Fenri: Ano, můžeme se tu stále hádat o tom co považujete za můj příspěvek, co mi vkládáte do úst. Proč ne... vaše úroveň konverzace.

  Nebo můžete odpovědět... Jakým způsobem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ano, můžeme se tu stále hádat o tom co považujete za můj příspěvek, co mi vkládáte do úst. Proč ne... vaše úroveň konverzace.

  Nebo můžete odpovědět... Jakým způsobem hodláte pomocí rušiček a EMP pulzu ohrozit loď(ano, článek je o lodi, západní lodi, ne lodi z Ruska nebo Číny. Vybavené západním systémem Aegis(USA).) na otevřeném moři bez použití elektroniky, ve vzdálenosti cca 10-100km od pobřeží?
  Ono i Finsko obvinilo Rusko z útoku na GPS signál, takže tohle by bylo určitě zajímavější k článku.
  https://zpravy.idnes.cz/cvicen...

  "Proč k otázce nedáte otazník?"
  Třeba protože sem to citoval,.. a předpokládal jsem. Že když se bavíte k "K věci:", tak váš příspěvek se týká tématu článku. Teď už vím, že váš příspěvek může znamenat cokoliv co se vám zrovna hodí pro rozpoutání OT.
  Teď se vám omlouvám, že jsme se jen držel toho co jste psal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:03 17.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi, ale ve vašem textu, který tu citujete opravdu není žádná otázka. A ano, z vašeho textu jsem vynechal ten svůj. Usoudil jsem, že můj text v oznamovací tonu není vaše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, ale ve vašem textu, který tu citujete opravdu není žádná otázka. A ano, z vašeho textu jsem vynechal ten svůj. Usoudil jsem, že můj text v oznamovací tonu není vaše otázka. Je na té úvaze něco špatně. Na co se v tom vlivem tvrzení, že se smějí Západu konkrétně ptáte? Proč k otázce nedáte otazník? A proč říkáte, že jste udával u Stb? Nám je to fuk.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:46 17.11.2018

  Echo: Přiznám se, že nevím jak se kalibruje radar, nebo GPS na širé moři. Ale dle toho jak pluly. Mi to spíše přijde, že jim jeden z těchto systému udával jiné informace než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: Přiznám se, že nevím jak se kalibruje radar, nebo GPS na širé moři. Ale dle toho jak pluly. Mi to spíše přijde, že jim jeden z těchto systému udával jiné informace než skutečnost. Ale oni pluli jen dle přístrojů v mlze. Tedy neměli možnost to opticky ověřit podhledem z okna.
  K tíži jim je jen, že nezačali zpomalovat. I když pokud tam nastal zmatek, a to se dá předpokládat. Často se zapomíná i na základní úkony. Ztráta orientace v úzkém fjordu ze silným provozem, je něco o co nestojí žádná posádka lodi.

  "Fenri:"Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením"
  Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku).."

  Fenri: "-nějak jsem v tom přehlédl otázku, zato v tom vidím hromadu typických Jirosovskýých lží."

  To, že nečtete nebo záměrně vynecháváte části textu, případně přidáváte je u vás normální. Kdybych tam zkopíroval tu další část vašeho textu, možná by mě zajímala ta. Zkopíroval sem tam přesně tu část co sem rozporoval, to že tu tapetujete hrdinsky OT(o elektronice a mladých) mně nepřekvapuje. Místo jasné odpovědi na rozporovanou část textu. Asi jako vždy jste jen skončil u slova "fenri".
  Jinak mně ty vaše urážky moc hlavu nedělají, je to jen vaše vizitka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:46 17.11.2018

  Echo: Přiznám se, že nevím jak se kalibruje radar, nebo GPS na širé moři. Ale dle toho jak pluly. Mi to spíše přijde, že jim jeden z těchto systému udával jiné informace než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: Přiznám se, že nevím jak se kalibruje radar, nebo GPS na širé moři. Ale dle toho jak pluly. Mi to spíše přijde, že jim jeden z těchto systému udával jiné informace než skutečnost. Ale oni pluli jen dle přístrojů v mlze. Tedy neměli možnost to opticky ověřit podhledem z okna.
  K tíži jim je jen, že nezačali zpomalovat. I když pokud tam nastal zmatek, a to se dá předpokládat. Často se zapomíná i na základní úkony. Ztráta orientace v úzkém fjordu ze silným provozem, je něco o co nestojí žádná posádka lodi.

  "Fenri:"Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením"
  Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku).."

  Fenri: "-nějak jsem v tom přehlédl otázku, zato v tom vidím hromadu typických Jirosovskýých lží."

  To, že nečtete nebo záměrně vynecháváte části textu, případně přidáváte je u vás normální. Kdybych tam zkopíroval tu další část vašeho textu, možná by mě zajímala ta. Zkopíroval sem tam přesně tu část co sem rozporoval, to že tu tapetujete hrdinsky OT(o elektronice a mladých) mně nepřekvapuje. Místo jasné odpovědi na rozporovanou část textu. Asi jako vždy jste jen skončil u slova "fenri".
  Jinak mně ty vaše urážky moc hlavu nedělají, je to jen vaše vizitka.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:14 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Sakra, že je to nějaký ranný nepovedený vývojový stupeň Bishopa z Vetřelce mě ani nenapadlo. No a pak že elektronika není poruchová a citlivá :-)
  Dost to vysvětluje.
  Díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sakra, že je to nějaký ranný nepovedený vývojový stupeň Bishopa z Vetřelce mě ani nenapadlo. No a pak že elektronika není poruchová a citlivá :-)
  Dost to vysvětluje.
  Díky K.

  Kousek od Bergenu sídlí moje velmi oblíbená loděnice Kleven. Některé její kousky by mohly být při záchraně Helge docela užitečné https://www.en.kleven.no/refer...

  A nemůžu si pomoct s OT, když už jsme u těch norských parádiček abych milovníkům nožů nepředhodil ještě jednu svojí oblíbenou firmu:
  Mezi Bergenem a Ulsteinvikem síldí i skvělý výrobce nožů Helle. http://www.helle.no/products/k...
  Paradoxně na to, že jde o nroské, často laminované nože, tak i dost levný.

  (pro Jirosiho: ano, máte pravdu - v posledních odstavcích popisuji ruskou nadřazenost ve šlechtění králíků, směji se západním činčilám a k tomu je tam i recept na moji oblíbenou marinádu na stejky, popis cesty k arše úmluvy a recenze na poslední Trierův film. Prohlédl jste mě)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:51 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Klid, fenri. Jirosi zase dostal error mezi ocima a mozkem, zakousl se do toho a shodilo mu to system, takze je trochu zacyklenej. On se casem restartuje.

  Klid, fenri. Jirosi zase dostal error mezi ocima a mozkem, zakousl se do toho a shodilo mu to system, takze je trochu zacyklenej. On se casem restartuje.

 • fenri
  20:49 16.11.2018

  "Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku).."
  -nějak jsem v tom přehlédl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku).."
  -nějak jsem v tom přehlédl otázku, zato v tom vidím hromadu typických Jirosovskýých lží.
  Nechcete už přestat tapetovat naprostým OT další vlákno? Netrkne vás, co si o vašich kecech myslí ostatní? Myslíte,m že tu máte úspěch? Dělá vám to dobře, když se do vás kope? Ostatně psal jste tady, že jste náruživý homosexuální masochista, že by souvislost?
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  20:48 16.11.2018

  Jirosi -> Co ine ako chyba posadky to teda bolo? Doplatili na vlastnu blbost alebo aroganciu. Ak aj mali technicke problemy tak tam muselo byt aj ludske zlyhanie.

  Jirosi -> Co ine ako chyba posadky to teda bolo? Doplatili na vlastnu blbost alebo aroganciu. Ak aj mali technicke problemy tak tam muselo byt aj ludske zlyhanie.

 • Jirosi
  20:09 16.11.2018

  Echo: Celkem silná slova... pokud tedy nemáš lepší údaje než z článku..
  -4:00 ráno
  -Mlha
  -Radarový obraz Fedje VTS. Kdy mají na vyhnutí se kolizi 1:10s.
  Ale pokud ty máš, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: Celkem silná slova... pokud tedy nemáš lepší údaje než z článku..
  -4:00 ráno
  -Mlha
  -Radarový obraz Fedje VTS. Kdy mají na vyhnutí se kolizi 1:10s.
  Ale pokud ty máš, záznam z můstku fregaty hlas, polohy, či radaru, pak chápu ten soud.
  Pokud je nemáš, tak to vynášení rozsudků svědčí o tobě, než o chybě posádky.
  Internet je plný fotek profesionálních kamionaku držících se navigace, bez ohledu na to co vidí z kabiny. Ti na té fregatě neviděli v podstatě nic.


  Fenri: Promiňte, že sem se dovolil zeptat na fungování vámi zmíněných zařízení. Asi sem to přehnal, hold zvědavost se nevyplácí. Ale vzhledem k tomu, že tu o tom nevedete monolog, je mi jasné kam sem trefil.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:46 16.11.2018

  Jirka - on u toho Bergenu je fakt dost crkot a nepřehledno. Jinak jo, kombinace únavy a domovského přístavu na dohled je určitě faktor, který je rizikový.
  Jinak popichovat začal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirka - on u toho Bergenu je fakt dost crkot a nepřehledno. Jinak jo, kombinace únavy a domovského přístavu na dohled je určitě faktor, který je rizikový.
  Jinak popichovat začal jen jeden, ale to jen na okraj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  19:35 16.11.2018

  Třeba si zahrál roli i "syndrom posledních kilometrů". Přeci jen, měli za sebou dlouhé cvičení.
  Spíš mne zaujalo kolik tam bylo lodí v jednu dobu. Tam nikdo neřídí vstup do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Třeba si zahrál roli i "syndrom posledních kilometrů". Přeci jen, měli za sebou dlouhé cvičení.
  Spíš mne zaujalo kolik tam bylo lodí v jednu dobu. Tam nikdo neřídí vstup do úžiny? Jsou ty zelené stíny lodě, že?

  Škoda, že jste se začali zas popichovat.

  Zatím to vypadalo na všeobecný rozhovor se spoustou informací, třebaže OT. Dokonce i mezi lidmi co se jinde hádají.

  Jinak pokud nejde o život jde o ... Zvlášť v míru.
  Třeba si o tom drahém špásu za pár let budou povídat u piva :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  19:08 16.11.2018

  Jirosi -> To, ze na mostiku Helge Ingstad v case kolizie velil nejaky dement, ktory nevie pouzivat vlastny mozog je proste fakt a rozhodne to nie je mimo temy.

  A to, ze takych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi -> To, ze na mostiku Helge Ingstad v case kolizie velil nejaky dement, ktory nevie pouzivat vlastny mozog je proste fakt a rozhodne to nie je mimo temy.

  A to, ze takych ludi pribuda je tiez fakt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:57 16.11.2018

  Echo: Ještě, že tu máme zase někoho kdo komentuje diskuzi(OT)...
  Můj dotaz k tématu ohledně fungování EMP, rušiček na lodě zůstal nezodpovězen. Za to "Fenri" ustoupil do OT, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: Ještě, že tu máme zase někoho kdo komentuje diskuzi(OT)...
  Můj dotaz k tématu ohledně fungování EMP, rušiček na lodě zůstal nezodpovězen. Za to "Fenri" ustoupil do OT, kde sklízí kladné body. Co nebyl předmětem dotazu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  17:13 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Fenri -> kasli na to. Kto nema v hlave ... tak pochopil hned ako to bolo myslene. A plne s tou zavislostou na elektronike suhlasim. Na jednej strane nam tieto elektronicke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri -> kasli na to. Kto nema v hlave ... tak pochopil hned ako to bolo myslene. A plne s tou zavislostou na elektronike suhlasim. Na jednej strane nam tieto elektronicke vychytavky strasne ulahcuju zivot, ale na druhej niektori jedinci by bez nich pri nejakej katastrofe zomreli do tyzdna. A tychto jedincov je stale viac aj v bezpecnostnych a zachrannych zlozkach.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:55 16.11.2018

  Fenri: "K věci: přijde mi, že to dnešní spoléhání na high-tech a řízení lodí z tabletů tak nějak má své limity. jestli on občas chlap na každém křídle můstku s pořádným (nočním) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: "K věci: přijde mi, že to dnešní spoléhání na high-tech a řízení lodí z tabletů tak nějak má své limity. jestli on občas chlap na každém křídle můstku s pořádným (nočním) dalekohledem a kapitán s chladnou hlavou nad papírovou mapou, není stále dobrá pojistka.
  Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením....polovina těhle hraček nepůjde, nebo bude nespolehlivá a pak to bude jako dřív. Obávám se, že nám generace tabletových dětí už dorůstá na můstky lodí a za kniply letadel...."

  Takže psal jste tohle, k tématu o Norské Fregate vybavené systémem Aegis. Ale chápu, že v rámci OT, si ani neuvědomujete když píšete k tématu o čem téma je.

  O dorůstající generaci 18+, tedy rok 2000+. Celkem by mně, tedy zajímalo rozšíření tabletů v Rusku tomhle čase. Ano, at chcete nebo ne. První se rozšířil v západních zemí a Jap, J.Koree, Thaiwan. Což jsou země co se dají zařadit pod západní vliv.
  Můžete se do srdce bít, že jste to myslel obecně. Ale fakt je, že ta generace dnes nastupuje právě v tomto západním okruhu. Východ Čína si počká a Rusko bude následovat masivně až po ní.
  Já, sem se k tomu ani jednou nevyjadřoval. Protože sem to nepokládal za stěžejní ani mojí reakce ani vašeho příspěvku.

  Jinak kdyby jste se obtěžoval přečíst můj post:
  "Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku).."

  Jestli je v té vetě napsané "fenri ", no není ... ale proč ze sebe nedělat pitomce a za lidé si ho nedosadit. Kdyby to tvrzení platilo na vás přesně, asi bych vás zmínil.
  Krom toho stále jste neobhájil, nasazení EMP, Rušiček na proti námořním cílům, bez použití elektroniky. Sám jste napsal k "K věci: " tedy nikoliv obecně...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:06 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi, já fakt nevím, jeslti to hrajete nebo jste nemocný.
  Psal jsem OBECNÝ (chápete to slovo?) příspěvek, o dnešní závislosti na eletronice a určité ztrátě dnešních mladých v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, já fakt nevím, jeslti to hrajete nebo jste nemocný.
  Psal jsem OBECNÝ (chápete to slovo?) příspěvek, o dnešní závislosti na eletronice a určité ztrátě dnešních mladých v "basics skills". A že na tu elektroniku zase ne vždy je spoleh a ne vždy je solehlivá. Stále stíháte?
  Nepsal jsem nic o Západě, východě, ničemu jsem se nesmál.

  Můžete mi napsat, KDE jsem se něčemu smál? Buďto citujte, nebo táhněte.
  Můžete mi napsat KDE jsem psal o západní eletronice? Viz výše.

  Ne, když napíši text o tom, že mládež někdy moc blbne s elektonikou, tak mě asi fakt nepřekvapuje, že má přístup k elektronice. Vy jste začal špekulovat nad tím, že píši o tom, jak ruská mládež má/nemá přístup k elektornice. Já o Rusech nic nepsal.

  O čem chcete debatovat? Že sprostě vylžete nějakou kravinu (západní elektrnik, výsměch západu) a já mám dokazovat, že jsem to tak nemyslel? Jirošei jste lhář a magor a já nevím, rpoč bych měl na komunikaci s vámi přistupvat. Snad každý tady vidí, na co a jakou prolhanou kravinou jste reagoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:52 16.11.2018

  Fenri: Děkuji za obsáhlou odpověď, týkající se vysvětlení fungování EMP a rušení výkoných zařízení na dlouho vzdálenost, bez nutnosti použití elektroniky citlivé na podobné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Děkuji za obsáhlou odpověď, týkající se vysvětlení fungování EMP a rušení výkoných zařízení na dlouho vzdálenost, bez nutnosti použití elektroniky citlivé na podobné věci.

  "Za další budete se divit, ale elektroniku používají i Číňané, Rusové, Japonci, Indové... a tamní mládež je na ní závislá stejně, jako naše. Budete se divit, ale v Asii a Rusku se prodá fakt hodně mobilů a tabletů."

  Mně to nepřekvapuje, ale vás asi ano. Tedy všichni kdo mají přístup k tajným informacím o (rušení a EMP) se rozhodly používat elektroniku bez ohledu na stát, stranu. Tedy buď ta zranitelnost není taková jakou naznačujete, nebo není zatím schopnost působit těmito zbraněmi masově. Nebo jsou v těch armádách pitomci a podceňují hrozbu a jste prorokem....

  Jestli místo debaty chcete jen urážet vaše volba.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:37 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi, fakt přijde, že vám hrabe a nebo vaše nenávist přesáhla vaše intelektuální schopnosti (žádná výzva).

  Napsal jsem naprosto OBECNOU poznámku o přílišném spoléhání se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, fakt přijde, že vám hrabe a nebo vaše nenávist přesáhla vaše intelektuální schopnosti (žádná výzva).

  Napsal jsem naprosto OBECNOU poznámku o přílišném spoléhání se na elektroniku, která je navíc zranitelná. NIKDE jsem nepsal nic o Norsku, Západu, Východu. Chápete tuto informaci, nebo je příliš komplikovaná. Dále jsem se NIKDE nesmál. Tradiční lež křiváka Jirosiho. Za další budete se divit, ale elektroniku používají i Číňané, Rusové, Japonci, Indové... a tamní mládež je na ní závislá stejně, jako naše. Budete se divit, ale v Asii a Rusku se prodá fakt hodně mobilů a tabletů.
  Zmínky o Applu nějak nechápu. Jakože citlivý je jen Apple? Nebo že jen Apple způsobuje to, že děcka do toho furt čumí? nebo že v Rusku (proč sem zase montujete Rusko, vy fakt máte nějaký mindrák, nebo vám nějací Rusové brousí starou) nejsou Apply?

  Fakt mně přijde zábavné, když mně nějaký jouda poučuje, že vím lépe než já, co jsem řekl a jak jsem to mysl a že když se doplní tohle, otočí tamto, převrátí něco jiného a půlka vypustí, může se z toho někdo domnívat, že dotyčný myslel něco jiného. Ne Jirosi, myslel jsem to, co jsem napsal a bylo by fajn, kdybyste přestal tapetovat vlákno vašimi konstrukty. není to věci a svědčí to jen o tom, že vám hrabe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:23 16.11.2018

  Fenri: Pokud píšete otázku asi očekáváte a je slušné odpovědět. Ale použití vámi udávaných zbraní na moři není zrovna hračka.
  Článek je o Norské lodi z Aegis systémem... Typický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Pokud píšete otázku asi očekáváte a je slušné odpovědět. Ale použití vámi udávaných zbraní na moři není zrovna hračka.
  Článek je o Norské lodi z Aegis systémem... Typický východní výrobek...
  "K věci: přijde mi, že to dnešní spoléhání na high-tech a řízení lodí z tabletů tak nějak má své limity."
  Možná to nebyl popis mladých ze západní společnosti. Ale třeba mladí v Rusku taky běžně vyrůstají na tabletu(od Applu).

  "-EMP vyžaduje nějakou extra elektroniku? "
  Takže ten EMP k té lodi na moři dostanete asi "horkovzdušným balonem"(sarkasmus)...
  Nebo způsobíte dostatečný EMP pulz na pobřeží, aby vyřadil loď na moři? (asi zase sklouzneme k jádru).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:48 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi: "Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku)."
  -KDE jsem se smál?
  -KDE ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: "Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku)."
  -KDE jsem se smál?
  -KDE píši něco o ZÁPADNÍ elektronice?
  -EMP vyžaduje nějakou extra elektroniku?
  Chápu, že musíte hejteřit pod vším, co písnu a svým způsobem mi to lichotí, ale občas to chce nedělat ze sebe hloupého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:44 16.11.2018

  Fenri: Možná si se bavil o sousedově televizi... Možná jsme se bavily o vojenské elektronice na lodi 10-100 km od pobřeží.

  Fenri: Možná si se bavil o sousedově televizi... Možná jsme se bavily o vojenské elektronice na lodi 10-100 km od pobřeží.

 • fenri
  09:29 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi:
  1.) Kdo se směje?
  2.) Ruské, Čínské zbraně elektroniku nemají?
  3.) EMP je nějaká extra elektronika?

  Je sranda, jak někdo čte v textu, co tam není a má vidiny.

  Jirosi:
  1.) Kdo se směje?
  2.) Ruské, Čínské zbraně elektroniku nemají?
  3.) EMP je nějaká extra elektronika?

  Je sranda, jak někdo čte v textu, co tam není a má vidiny.

 • Jirosi
  09:06 16.11.2018

  Fenri:"Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením"
  Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:"Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením"
  Je sranda jak se lidé smějí západním zbraním spoléhajícím na elektroniku, a obhajují to spoléháním na elektroniku plnící jinou funkci(rušičku)..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:34 16.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Danny, RiMr: já si na komáry zvykl za tři dny. Prostě jsem je ignoroval, ani ty kousance mi pak nevadily. Ale jednou (naštěstí jen jednou) jsme měli muchničky. Naprosté peklo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny, RiMr: já si na komáry zvykl za tři dny. Prostě jsem je ignoroval, ani ty kousance mi pak nevadily. Ale jednou (naštěstí jen jednou) jsme měli muchničky. Naprosté peklo. Žraly, fakt to pálilo, cpaly se i do spacáku.... nejhorší zvíře. Lehce překvapilo i blízké setkání třetího druhu s losem, co se prošel přímo mezi námi, když jsme leželi ve spacáku. Ze země je los dost velké zvíře, dobrou pověst nemá a docela jsem se bál o děcka. Dunělo to jak když jde T-Rex v Juráči :-)

  K věci: přijde mi, že to dnešní spoléhání na high-tech a řízení lodí z tabletů tak nějak má své limity. jestli on občas chlap na každém křídle můstku s pořádným (nočním) dalekohledem a kapitán s chladnou hlavou nad papírovou mapou, není stále dobrá pojistka.
  Stejně při případné drsnější válce s EMPem, drsným rušením....polovina těhle hraček nepůjde, nebo bude nespolehlivá a pak to bude jako dřív. Obávám se, že nám generace tabletových dětí už dorůstá na můstky lodí a za kniply letadel....
  Skrýt celý příspěvek

 • pigment
  16:32 15.11.2018

  Ke srazce lze rict toto

  1. ikdyz existuji pravidla, tak vsichni jsou povinni udelat maximum pro odvraceni srazky, ikdyz se druha strana chova jako ...
  2. lod neni auto
  3. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ke srazce lze rict toto

  1. ikdyz existuji pravidla, tak vsichni jsou povinni udelat maximum pro odvraceni srazky, ikdyz se druha strana chova jako ...
  2. lod neni auto
  3. nocni plavba a navigace neni legrace a musi se davat porad pozor.
  Asi kazdy zna, kdyz si v noci rozsviti po ceste na zachod. Jak pak ve tme vidi.

  A tady nejspis nedavali pozor a meli prikazy. Takze nez se zodpovedny zorientoval, tak uz bylo pozde.
  Ono staci i oslneni. Nez se zorientujete. A hledat lod proti pozadi ostrovu, taky neni dost casto nic moc. Hlavne sero je zlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:33 15.11.2018

  RiMr71: kdyby aspoň normálně přiletěli, zabzučeli, napili se a odletěli, tak nic neříkám. Ale ty svině dělají nálety jak štuka.

  RiMr71: kdyby aspoň normálně přiletěli, zabzučeli, napili se a odletěli, tak nic neříkám. Ale ty svině dělají nálety jak štuka.

 • Jirosi
  15:16 15.11.2018

  Danny: "Minuta deset zase není tak málo. Při rychlosti 18 uzlů to je 9,26 m za vteřinu, takže cca 650 m. Pokud jel tanker přibližně stejně, byla vzdálenost mezi nimi 1,3 km."
  Ano, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: "Minuta deset zase není tak málo. Při rychlosti 18 uzlů to je 9,26 m za vteřinu, takže cca 650 m. Pokud jel tanker přibližně stejně, byla vzdálenost mezi nimi 1,3 km."
  Ano, za hezkého počasí a v rozumnou hodinu je to času ...
  Ve skutečnosti to byl spíše čas, kdy posádka zjistila, že je něco špatně. do dnes.
  Není horší situace, než řídit dle přístrojů(mlha), když vám někdo řekne, že vám ukazují špatně. Jenže jim to nikdo nezdělil, oni to museli do myslet. Z toho, že jim někdo radí kurz. Který jim to ukazuje jako kolizní.
  Už jen to rozhodnutí věřit vysílačce, neznámé lodi, nebo vlastním přístrojům.... Na vojenském plavidle. O změnu kurzu je žádal kapitán tankeru. Nikoliv pobřežní středisko řízení plavby Fedje VTS.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:36 15.11.2018

  Fenri: jsem hrdý, že přispívám na dobrou věc. Také mě těší zjištění, že přes svou zaprodanost leningradské trollí farmě, kterou tady občas projevuješ, jsi aspoň v soukromém životě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: jsem hrdý, že přispívám na dobrou věc. Také mě těší zjištění, že přes svou zaprodanost leningradské trollí farmě, kterou tady občas projevuješ, jsi aspoň v soukromém životě nesešel z cesty a vštěpuješ domácím mazlíčkům správné hodnoty.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:36 15.11.2018

  "pak vám zůstane krásná krajina a poctivý lidé. A déšť :-)"

  ...nezapomeň na ta hejna neskutečně agresivních pancéřovaných bzučících mikrovikingů... :)

  "pak vám zůstane krásná krajina a poctivý lidé. A déšť :-)"

  ...nezapomeň na ta hejna neskutečně agresivních pancéřovaných bzučících mikrovikingů... :)

 • danny
  14:30 15.11.2018

  Jirosi: Minuta deset zase není tak málo. Při rychlosti 18 uzlů to je 9,26 m za vteřinu, takže cca 650 m. Pokud jel tanker přibližně stejně, byla vzdálenost mezi nimi 1,3 km. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Minuta deset zase není tak málo. Při rychlosti 18 uzlů to je 9,26 m za vteřinu, takže cca 650 m. Pokud jel tanker přibližně stejně, byla vzdálenost mezi nimi 1,3 km. To opravdu není krizová situace, kterou by neměla příčetná posádka jakéhokoli plavidla schopného pohybu a komunikace zvládnout.
  Kapitán tankeru to začal řešit s velmi komfortním předstihem, při vzdálenosti cca 5 km.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:13 15.11.2018

  "Každopádně by mě fakt zajímalo, co se v tu dobu dělo na můstku - přeci jen dostat oznámení o možný srážce od 22k tunovýho tankeru (čili 4x těžší loď než ta moje) je celkem závažná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Každopádně by mě fakt zajímalo, co se v tu dobu dělo na můstku - přeci jen dostat oznámení o možný srážce od 22k tunovýho tankeru (čili 4x těžší loď než ta moje) je celkem závažná situace a jakožto menšího z těch dvou by mělo být v mým zájmu srážce zabránit za každou cenu."

  Když si pustíte to video, tak zjistíte od chvíle kdy z můstku korvety hlásí nemožnost navrhovaného úhybného manévru do srážky uplyne jen 1:10s. To mi opravdu nepřijde jako dost času. I ze záznamu v článku je vidět, že kapitán tankeru to začal řešit 3 minuty před kolizi, a z toho 2 minuty jen prokecal z kontrolou.

  Tohle není obhajoba toho, že pluly na slepo. Popravdě oni mohli na svém radaru vidět něco jiného, než co bylo zveřejněno..... Tedy pluly dle přístrojů.

  A záchranné operace, asi jako ve Fukušimě.
  Jedna věc je mít potřebnou věc.
  Druhá mít ji tam, kde je ji zrovna potřeba.

  Někdy se zamyslete k vůli jak banálním chybám vznikají dopravní nehody. A pak
  suďte, většina je naprosto zbytečná.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:08 15.11.2018

  Danny: hlásím, že morče s tím přišlo samo, bylo řádně poučeno a posláno na převýchovný tábor organizace HateFree v ceně 600 euro/den. Samozřejmě placeno z vašich peněz.
  Jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: hlásím, že morče s tím přišlo samo, bylo řádně poučeno a posláno na převýchovný tábor organizace HateFree v ceně 600 euro/den. Samozřejmě placeno z vašich peněz.
  Jeho fašismus se projevuje tím, že skrytě nevraží na druhé, černé morče, na zádech má flek ve tvaru runy Teiwaz a umí položit bobky do tvaru 88.
  Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  12:04 15.11.2018

  no ale stejně, buď ten tanker tu loď přerazil vejpůl, nebo hošani nepozavírali přepážky. přece neni možný, aby válečná loď s dvojitou obšívkou nepřestála takovou srážku.

  no ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no ale stejně, buď ten tanker tu loď přerazil vejpůl, nebo hošani nepozavírali přepážky. přece neni možný, aby válečná loď s dvojitou obšívkou nepřestála takovou srážku.

  no rozhodně kapitán tankeru si může do papírů namalovat jednu norskou vlajku, historku do hospody má taky pěknou. a námořnictvo z ostudy kabát. možná celej šatník....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:57 15.11.2018

  Czertik: ano, po takovéto nehodě dokážu nutkání kapitána neopustit loď, dokud mě nevyvlečou násilím, plně pochopit:-)

  Fenri: nahlásil jsem tvoje morče sympatizující s fuj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: ano, po takovéto nehodě dokážu nutkání kapitána neopustit loď, dokud mě nevyvlečou násilím, plně pochopit:-)

  Fenri: nahlásil jsem tvoje morče sympatizující s fuj ideologií do databáze extremistů vedenou centrálou Hate Free. Pevně věřím, že prověří, zda by morče nebylo možné odebrat a podrobit převýchově. Spolek chovatelů drobných hlodavců už s tebou zatočí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:05 15.11.2018

  Superme: jejich vězeňský systém přinášel jednu z nejmenších recidiv tr. činů na světě. Ostatně jako jinde ve Skandinávii. Což se o ruském či americkém systému rozhodně říci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: jejich vězeňský systém přinášel jednu z nejmenších recidiv tr. činů na světě. Ostatně jako jinde ve Skandinávii. Což se o ruském či americkém systému rozhodně říci nedá...

  Bohužel se ten skandinávský systém pod náporem cizího elementu hroutí :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:41 15.11.2018

  Superme, souhlas. Až na to že barnevernet je jedna z totalitních a hnusných institucí, o které se mluví protože je prostě nejkřiklavější a samozřejmě násilné odebírání dětí z často ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme, souhlas. Až na to že barnevernet je jedna z totalitních a hnusných institucí, o které se mluví protože je prostě nejkřiklavější a samozřejmě násilné odebírání dětí z často malicherných, absurdních či zcela vykostruovaných důvodů je prostě extrémní odpornost. Oni tam podobných úřadů mají víc a celkově je taková nehezká atmosféra v tom, že se vám jakýkoliv sebebagatelnější prohřešek (který v tu chvíli je potrestán velmi mírně) zapíše, úročí a pěkně nafouknuté to na vás vytáhnou klidně za deset let a přičtou vám to k tíži. Zažil jsem scénu v oselském Saga Line terminálu kvůli platíčku Zirtecu pro alergické děcko. Nakonec zabaveno, řešeno domluvou, ale zapsáno do databáze.
  Za pár let to na vás za pohlavek děcku vytáhnou, že jste na lécích závislý násilník...
  Výhoda Norska je, že kromě neuvěřitelně krásné krajiny je velmi málo osídlené, takže pokud nejste městský typ, dá se tam fungovat s relativně malými interakcemi se státem (což se ale stát snaží kontinuálně a nepřetržitě potírat), hlavně na severu a pak vám zůstane krásná krajina a poctivý lidé. A déšť :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:07 15.11.2018

  Celá situácia pôsobí dojmom, ako by na tej fregate toho bolo v čase kolízie vypnutého viac, než iba ten AIS (akurát o vysielačke vieme s určitosťou, že im fungovala). Podľa čoho sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá situácia pôsobí dojmom, ako by na tej fregate toho bolo v čase kolízie vypnutého viac, než iba ten AIS (akurát o vysielačke vieme s určitosťou, že im fungovala). Podľa čoho sa orientovali, keď napr. plytčina bola úplne inde, než ako sa domnievali?
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:49 15.11.2018

  No co si budeme povídat, posádka tý fregaty to posrala ze všech myslitelnejch a i nemyslitelnejch stran. Normálně by člověk čekal, že kapitán tý lodě a důstojník konající službu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No co si budeme povídat, posádka tý fregaty to posrala ze všech myslitelnejch a i nemyslitelnejch stran. Normálně by člověk čekal, že kapitán tý lodě a důstojník konající službu půjdou k pěchotě hledat miny bajonetem nebo vykonávat nějakou jinou zábavnou činnost, ale uvidíme co norská komise nakonec vyšetří a jak se to pak odrazí na zodpovědnosti,a ni by mě nepřekvapilo, kdyby se to celý zahrálo do autu (hodit to na posádku tankeru asi nebudou mít koule).

  Každopádně by mě fakt zajímalo, co se v tu dobu dělo na můstku - přeci jen dostat oznámení o možný srážce od 22k tunovýho tankeru (čili 4x těžší loď než ta moje) je celkem závažná situace a jakožto menšího z těch dvou by mělo být v mým zájmu srážce zabránit za každou cenu. A i když ti šašci měli strach že najedou na mělčinu mohli aspoň uhnout a zastavit, jenže oni neudělali vůbec nic - furt si to štrádovali 17 uzlů přímo do zdi. A že radary fungovaly je jasný, tanker je měl na svým a ty vojenský kocáby určitě nemají horší navigační radary než ten civil - a tanker je SAKRA velkej, takže když je viděl on, oni jeho by měli taky.

  Celý bych ot přirovanl k situaci, kdy v trabantu potkám naloženou Tatru a vjedu jí pod přední kolo v domění, že na krajnici uhne on. Neuhne.

  Na vojenských námořních akademiích by ty pány možná měli začít učit jak se chovají velké lodě a názorně jim předvýst, co se stane, když do sebe nechaj drcnout něčím řádově hmotnějším než sou oni sami (napadá mě postavit šaška v brnění a pak do něj najet autem, to by mu mohlo poskytnout dostatečně adekvátní ilustraci).

  No a na závěr - trochu mi to připomělo tenhle stare fór:
  KANAĎANÉ: Prosím, odkloňte Váš kurz o 15 stupňů směrem na jih,abyste se vyhnuli kolizi.
  AMERIČANÉ: Doporučuji, abyste Vy odklonili Váš kurz o 15 stupňů na sever, abyste předešli kolizi.
  KANAĎANÉ: Nepřipadá v úvahu. Vy musíte odklonit kurz o 15 stupňů na jih, abyste předešli kolizi.
  AMERIČANÉ: Tady je kapitán americké námořní lodi. Znovu opakuji - odkloňte Váš kurz.
  KANAĎANÉ: Je nám líto. Opakuji - VY MUSÍTE odklonit kurz.
  AMERIČANÉ: Tady je letadlová loď Abraham Lincoln, námořní flotila Spojených Států. Jsme doprovázeni třemi torpédoborci, třemi křižníky s plnou leteckou podporou. Trvám na tom, abyste VY změnili kurz o 15 stupňů severně - opakuji, 15 stupňů na sever nebo počítejte s opatřeními,která zajistí bezpečnost naší skupiny.
  KANAĎANÉ: My jsme maják. Dělejte jak myslíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  00:09 15.11.2018

  dany
  "že operátor z Helge Ingstad nemá podepsanou hmotnou odpovědnost. "

  No, drive sem nechapal, proc vzdy kapiani jdou ke dnu se svou lodi. Pak sem na vojne ztratil kus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany
  "že operátor z Helge Ingstad nemá podepsanou hmotnou odpovědnost. "

  No, drive sem nechapal, proc vzdy kapiani jdou ke dnu se svou lodi. Pak sem na vojne ztratil kus vystroje a musel ji zaplat ze sveho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  23:25 14.11.2018

  Myslím, že tu už o nejakej záchrane plavidla nemôže byť ani reči. To nie je utopený traktor z STS Chvojkovice-Brod. Voda sa dostala všade... Do elektroniky, do zbraňových systémov, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tu už o nejakej záchrane plavidla nemôže byť ani reči. To nie je utopený traktor z STS Chvojkovice-Brod. Voda sa dostala všade... Do elektroniky, do zbraňových systémov, do pohonu, do technológie, k nosným častiam konštrukcie, má to poškodený plášť ... Prakticky všetko by sa muselo vymeniť okrem plechov a tie sú asi najlacnejšie na celej lodi. Škoda jej
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  23:19 14.11.2018

  Jako všude jinde jsou i v Norsku nejvíce antisemitičtí radikální levičáci a muslimští imigranti. Nejvíce to bylo vidět v letech 2005-2013 když zemi vládli Labouristé (že je jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako všude jinde jsou i v Norsku nejvíce antisemitičtí radikální levičáci a muslimští imigranti. Nejvíce to bylo vidět v letech 2005-2013 když zemi vládli Labouristé (že je jejich tehdejší premiér nyní šéfem NATO pavažuji za velikou chybu, ačkoliv jsem nikdy nezaznamenal v této pozici nějaké anti-izraelské postoje a celkově je považován za umírněného v rámci norské levice). Současná premiérka Ema Soldbergová z pravicové vlády mimo jiné zmínila, že Izrael má právo bránit své hranice. Strana Pokroku (která byla svého času v našich médiích označována za extrémní pravici), a je nyní součástí vlády, je silně pro izraelskou stranou.

  Nazvat Norsko fašistickou diktaturou může jen blázen. Že to tam není ani zdaleka dokonalé je jasné. Odbírání dětí za každou hloupost nebo jejich "vězeňský systém" a jejich "tresty" jdou absolutně mimo mě, protože aby Breivik dostal 21 let (víc tam nejde dát ačkoli se to může pak pravidelně o 5 let zvyšovat)... v Americe nebo Rusku by už neviděl denní světlo, zatímco tam si žije v luxusu...

  Na druhou stranu je pro mě ta země kvůli své neskutečné krajině a přírodě prostě srdeční záležitost :)

  Omlouvám se za OT, ale tentokrát mi to nedalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  22:57 14.11.2018

  No ale to přece není jediná kolize lodě NATO, co se v poslední době stala.
  Pamatuje si tu někdo na to, že v červenci 2017 se srazil poblíž Japonska torpédoborec USS Fitzgerald s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ale to přece není jediná kolize lodě NATO, co se v poslední době stala.
  Pamatuje si tu někdo na to, že v červenci 2017 se srazil poblíž Japonska torpédoborec USS Fitzgerald s kontejnerovou lodí a v srpnu 2017 se srazil u Singapuru torpédoborec USS John S. McCain taky s tankerem.
  Při obou nehodách zahynulo celkem 17 US námořníků (7+10).
  Je jasné, že norská korveta dopadla ze všech lodí nejhůře, přece jen je to malá loď oproti torpédoborcům.
  Ale při všem senzorovém vybavení není přece možné, aby posádka i přes tmu takovým způsobem ztratila situační povědomí, aby došlo ke srážce s tak velkými a relativně pomalými loďmi jako jsou tankery nebo kontejnerová loď.
  Vím, že kolem toho i chodily zprávy o rušení senzorů lodí ze strany Číny a teď i Finsko obvinilo Rusko, že v době cvičení rušili GPS signál. Ale asi spíš šlo o chybu posádky, která vše nedostatečně vyhodnotila.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  22:24 14.11.2018

  O ten šrot ze dna bude také určitě zájem. Nedivil bych se, kdyby se tam už ploužila nějaká ruská ponorka na odběr vzorků.

  Když si trochu zaspekuluju, tak to vypadá jako přímá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O ten šrot ze dna bude také určitě zájem. Nedivil bych se, kdyby se tam už ploužila nějaká ruská ponorka na odběr vzorků.

  Když si trochu zaspekuluju, tak to vypadá jako přímá odveta za potopení doku na opravu Admirála Kuzněcova - tam bylo až příliš mnoho náhod současně.

  Když jsem poslouchal tu rádiovou komunikaci, tak byla ze strany Helge Ingstad velmi pasivní - až do nárazu, jako by jim někdo třeba zarušil spojení?
  Skrýt celý příspěvek

 • baraka1974
  19:08 14.11.2018

  Ja to nechápem... to nemali na mostíku hliadku s nočným ďalekohľadom, že ich museli kontaktovať civili. Však je to bojová loď, To už len z tradície niekto to musí držať a nie sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja to nechápem... to nemali na mostíku hliadku s nočným ďalekohľadom, že ich museli kontaktovať civili. Však je to bojová loď, To už len z tradície niekto to musí držať a nie sa spoľahnúť na elektroniku a kadeta pri ceste domov na nočnej hliadke. Na túto situáciu musí byť mostík na 100% pripravený a je to fregata , tá musí vymanévrovať tanker aj vo fjorde...
  Alebo spali - o 4-tej ráno.
  Ale aj tak mi to nejak nejde. Teraz Nóri utopili fregatu s Aegisom za XY dolárov - mimochodom tá cena v článku mi príde nejak nízka - 400 miliónov za komplet vybavenú fregatu s Aegisom? to chcelo platiť USN za LCS ale samotná cena bez modulov výbavy je teraz nejak 600 mi USD.
  Ale nestáva sa to nejak často? Tie dva torpédobrce USN v Tichomorí - presne rovnaká situácia ako teraz Nóri. A tie záchranné práce, to mi pripadá ako komédia.Posledné foto čo som videl bola na brehu, vedľa remorkéry len im vnikalo viac vody ako vedeli vyčerpať. To nemajú poriadny oceánsky remorkér/záchrannú lod? A ona im skĺzne z brehu...Videli Ste ako sa vrátil SMS Seydlitz od Jutska? Ale to aj vďaka podporným lodiam čo ho pred prístavom doprevádzali a čerpali z neho vodu. A toto všetko 34 km od hlavnej základne.Však príde poriadna búrka a nebude čo zachraňovať. Len vyťahovať šrot zo dna...
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  18:44 14.11.2018

  raziel87: ohledně toho "zařvání". Oni Norové mají neskutečně dobře propracovaný námořní záchranný systém. Když si vezmeš, kolik rekreačních rybářů z celé Evropy ročně do Norska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: ohledně toho "zařvání". Oni Norové mají neskutečně dobře propracovaný námořní záchranný systém. Když si vezmeš, kolik rekreačních rybářů z celé Evropy ročně do Norska zamíří, dále pak díky místnímu velmi benevolentnímu systému stran povolení k zapůjčení a následném ovládání malé lodě a konečně tvrdým podmínkám Severního (a konečně i okrajům Barentsova moře) je malým zázrakem, kolik lidí v těchto vodách zahyne. To snad i Chorvatsko je pro turisty "smrtonosnějším"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:40 14.11.2018

  Já řikal, že jsou divný a okrádají rodinu :)

  Já řikal, že jsou divný a okrádají rodinu :)

 • KóĎA
  18:34 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jestli na Norsku něco zbožňuji, tak je ta ta nulová chuť domorodého Nora něco ukrást. Přináší to netušený komfort chování.

  Jestli na Norsku něco zbožňuji, tak je ta ta nulová chuť domorodého Nora něco ukrást. Přináší to netušený komfort chování.

 • fenri
  17:34 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Musím souhlasit s RiMrem, že Norsko je naprosto nádherná země s mimořádně odpodivým státem. Ani náhodou bych ho nenazýval fašistickým, jak tu někteří vykřikují (fašišmus je slovo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím souhlasit s RiMrem, že Norsko je naprosto nádherná země s mimořádně odpodivým státem. Ani náhodou bych ho nenazýval fašistickým, jak tu někteří vykřikují (fašišmus je slovo tak prolezlé inflací, že shledávám řadu prvků fašistického chování i u dobrosrdečného morčete mé dcery). Norsko je těžký socík, soft diktatura (přirovnal bych to k normalizaci v hezkém a poměrně bohatém obalu). Paradoxně socík tam vznikl hned po válce na základě toho, že socialisti nabídli kolaborující populaci jakési tiché odpuštění (odnesly to jen ty ženské) a od roku 1946 tam postupně vybudovali systém, v němž jiné, než socialistické strany nejsou a nemohou být.
  Naprosto nesouhlasím s tím že by Norové byli nějací hajzlové. Mají (z mého pohledu) jen dva dost rozšířené negativní povahové rysy a to je sklon k uvědomnělému (nikoli prospěchářskému) práskání a výrazný antisemitismus. Na druhou stranu je velmi sympatický jejich sklon k poctivosti, férovosti a uměřeným citovým projevům (pokud si nečuchnou alkoholu). Obdivuhodná je i fyzická zdatnost a otužilost zejména starších lidí, ale často i dětí. Stát mají blbý, protože jsou chudáci v pasti, ze které moc dobře nemohou vylézt. Jejich štěstí je, že stojí na ropě a mají elektřinu v podstatě grátis a čistou.

  K té srážce - to jejich pobřeží je chaos sám o sobě a takové věci se holt dějí. Kdo nikdy neudělal botu, ať hodí kamenem. Při pohledu na ten polozatopený Aegis je mi úzko z představy, co mořská voda dělá s elektronikou.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:13 14.11.2018

  danny: není zač.

  Já mohu jen trochu korigovat můj někdejší post - přeci jenom jih Norska má ty fjordy trochu jiné, než kam jsem jezdil já.

  danny: není zač.

  Já mohu jen trochu korigovat můj někdejší post - přeci jenom jih Norska má ty fjordy trochu jiné, než kam jsem jezdil já.

 • Jura99
  16:56 14.11.2018

  Pokud jde o pojištění, vlastníci velkého množství majetku (např. flotily aut) obvykle žádné pojištění mimo zákonného nemají, protože četnost a výše škod bývá ročně nižší, než je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o pojištění, vlastníci velkého množství majetku (např. flotily aut) obvykle žádné pojištění mimo zákonného nemají, protože četnost a výše škod bývá ročně nižší, než je celková roční suma za pojistné. Něco jiného je vlastnit cenný majetek umístěný na jednom místě, tam je vysoká pravděpodobnost vzniku škody a navíc v absolutní výši, na rozdíl od majetku sestávajícího z mnoha položek provozovaného různými osobami na různých místech.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:33 14.11.2018

  KóĎA: super, dík za odkaz. Prošel jsem si mapu, znovu ten radarový záznam a nerozumím tomu už vůbec. No jsem zvědav, co nakonec zveřejní jako oficiální výsledek vyšetřování.

  KóĎA: super, dík za odkaz. Prošel jsem si mapu, znovu ten radarový záznam a nerozumím tomu už vůbec. No jsem zvědav, co nakonec zveřejní jako oficiální výsledek vyšetřování.

 • KóĎA
  15:37 14.11.2018

  Kdyby někoho zajímali místní hloubkové podmínky: https://kart.gulesider.no/?c=6...

  Kdyby někoho zajímali místní hloubkové podmínky: https://kart.gulesider.no/?c=6...

 • Rase
  15:10 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Tak zrovna buranama bych je nenazýval, my v ČR bysme se měli radši podívat na svůj dvorek. Souhra špatných okolností a patrně selhal lidský faktor - pochybuju že by něco dostali, i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak zrovna buranama bych je nenazýval, my v ČR bysme se měli radši podívat na svůj dvorek. Souhra špatných okolností a patrně selhal lidský faktor - pochybuju že by něco dostali, i kdyby byla loď pojištěná. Najetí na mělčinu s poškozenou lodí byl dobrý nápad, ale tak nějak tam nejsou dlouhé písčité pláže a tak se loď šprajcle ne zrovna šťastně. Osobně jsem čekal, že se ji podaří stabilizovat a odtáhnout. Celé to je tak nějak špatně.
  I při cvičení se může ledasco pokazit, viz nedávná nehoda AČR při nočních střelbách, na moři (průplavu) je to mnohem horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  14:46 14.11.2018

  jen k pojištění:
  I vojenská technika se dá pojistit, výlukami jsou samozřejmě a vždy válečné, bojové a podobné situace.
  Tzn. je možné pojistit tank na to, že chybou řidiče spadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen k pojištění:
  I vojenská technika se dá pojistit, výlukami jsou samozřejmě a vždy válečné, bojové a podobné situace.
  Tzn. je možné pojistit tank na to, že chybou řidiče spadne z mostu, ale pojišťovna vám nenahradí ztrátu tanku po zásahu raketou protivníka v boji.
  Typické bývá, že pojistný produkt poskytují přímo zajišťovny, nebo alespoň konsorcia pojišťoven a zajišťoven. Dalším pravidlem bývá, že se pojišťuje u zajišťovny z jiného, ale přátelského nebo neutrálního státu.
  Norská armáda má generální smlouvu uzavřenou se Swiss RE Ltd. Armáda ČR má základní smlouvu s Lloyd´s.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:35 14.11.2018

  Snownomad: nejde mi konkrétně o Nory, ale odsuzuji jakékoli generalizování a pejorativní označování skupin lidí na základě rasy, národnosti, vyznání nebo sociálního statusu. Prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad: nejde mi konkrétně o Nory, ale odsuzuji jakékoli generalizování a pejorativní označování skupin lidí na základě rasy, národnosti, vyznání nebo sociálního statusu. Prostě se proti tomuto vyjadřování vymezím, ať někdo nadává na vožralý rusáky, od kterých se nedá nic jiného čekat, tak na v případě buranů z nato.
  Podobně přehnané označování státního zřízení kdekoli a vyvozování souvislostí s konkrétní nehodou je mimo. Fajn útok na emoce, ale příčinná souvislost nulová.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:56 14.11.2018

  2 Snownomad

  nuže dobrá, přesto odmítám uvěřit, že by se během pár let staly z Thorových dětí přizdizm*di, soobní zkušenost mám s nory opačnou. Burani, burani......tohle se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Snownomad

  nuže dobrá, přesto odmítám uvěřit, že by se během pár let staly z Thorových dětí přizdizm*di, soobní zkušenost mám s nory opačnou. Burani, burani......tohle se prostě bohužel může stát kdykoli a kdekoli. Je to válečné plavidlo a tam lze očekávát, že dojde v komunikaci k nestandardní situaci, protože ho kluci prostě maji "většího", jsou to vojáci. Chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Díky bohu při tom nikdo nezařval.

  Můžeme si za to sami, my lidi - víc a víc se spoléháme na autonomní principy řízení
  a ony jsou ty mršky holt vrtošivé. trochu se jim vymstili ty marketingové pindy o "nepotopitelné" fregatě.....Titanic byl také nepotopitelný :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  13:54 14.11.2018

  o fašistickém režimu svědčí i to, že se nedávno vláda Norgereichu omluvila ženám, které byly po válce perzekuovány za kolaboraci a kurvení se s nácky

  o fašistickém režimu svědčí i to, že se nedávno vláda Norgereichu omluvila ženám, které byly po válce perzekuovány za kolaboraci a kurvení se s nácky

 • Snownomad
  13:48 14.11.2018

  danny, raziel:

  Já si za tím stojím.
  Když se vojenští námořníci nedokáží přizpůsobit civilní dopravě, tak to jsou prostě burani.
  Norgereich je ropná země. Kromě ropy, lovu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, raziel:

  Já si za tím stojím.
  Když se vojenští námořníci nedokáží přizpůsobit civilní dopravě, tak to jsou prostě burani.
  Norgereich je ropná země. Kromě ropy, lovu velryb a dopujících běžců na lyžích mají prd.
  Norský režim JE fašistický, brzy bude otevřeně islámofašistický.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:35 14.11.2018

  Iste na tom velkom cvičeni odhalili množstvo "ruskych ponoriek" a vyznamenania sa udelovali hned po "zasahu" a riadne ich oslavili. To je potom naozaj problem sustredit sa na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iste na tom velkom cvičeni odhalili množstvo "ruskych ponoriek" a vyznamenania sa udelovali hned po "zasahu" a riadne ich oslavili. To je potom naozaj problem sustredit sa na plavbu domov. Ono sa tomu vravi: Návrat z Nagana. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Spalda
  13:28 14.11.2018

  A nedošlo k té kolizi v době, kdy byl údajně rušen signál GPS? Předpokládám že ne vždy je fregata "řízena" lidskou silou, ale že je používán i nějáký automatický systém, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nedošlo k té kolizi v době, kdy byl údajně rušen signál GPS? Předpokládám že ne vždy je fregata "řízena" lidskou silou, ale že je používán i nějáký automatický systém, pochopitelně navázaný na GPS. Možná se ptám špatně, v tomhle sem laik...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:16 14.11.2018

  KóĎA: právě proto nechápu to šněrování napříč plavební dráhou.

  KóĎA: právě proto nechápu to šněrování napříč plavební dráhou.

 • KóĎA
  13:12 14.11.2018

  Kdo někdy na norském pobřeží ovládal byť malou loď ví, jak je to pobřeží zrádné.

  Kdo někdy na norském pobřeží ovládal byť malou loď ví, jak je to pobřeží zrádné.

 • raziel87
  13:09 14.11.2018

  2 RiMR71

  co se změnilo? :-O v Norsku jsem strávil dohromady asi 3 měsíce, znám tu zemi od spodu až nahoru k Lofotám, dlouho jsem pobyl v Trondheimu, Lillehameru, Ottě atd. a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 RiMR71

  co se změnilo? :-O v Norsku jsem strávil dohromady asi 3 měsíce, znám tu zemi od spodu až nahoru k Lofotám, dlouho jsem pobyl v Trondheimu, Lillehameru, Ottě atd. a vždy mi tam ti lidé přišli neuvěřitelně přátelští, pohostinní a "rovní". Poprvé jsem tam byl v roce 1997, pak 2003 a 2009, co se za těch 10 let změnilo?

  Jen se před nimi nesmělo (ze zcela zřejmých důvodů) mluvit německy, takže jeden můj kamarád byl raději za mlčenlivého Boba, protože neuměl anglicky
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:59 14.11.2018

  RiMr71: nějak mi připadá, že lidi vždycky začnou blbnout, když nemají moc reálných problémů. Tak si je začnou dělat sami.

  Cernakus: vůbec když se podíváš, jak se tam motali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: nějak mi připadá, že lidi vždycky začnou blbnout, když nemají moc reálných problémů. Tak si je začnou dělat sami.

  Cernakus: vůbec když se podíváš, jak se tam motali předtím, to vypadá jak když se dětem z ústavu na výletě ztratí vychovatelka.Jediné, čím by to mohli vysvětlit, tak nějakým příběhem, jak tam naháněli ruskou špionážní ponorku.

  crusader: pojistit se dá vše. Pro vybrané typy škod je možné smluvně ošetřit výluku z poj. plnění. Smlouva na speciální objekty pojištění se obvykle tvoří hodně individuálně, pravděpodobně by se jednalo spíše o soubor smluv, pro různé celky samostatná smlouva a podmínky. Výše pojistky se odvíjí od rizika, které v případě válečného námořnictva není nijak tragické.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:09 14.11.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Naprosto nádherná země která čím dál více připomíná nějaké sci-fi o Zemi krutě řízenou "diktaturou dobra". Škoda, jezdil jsem tam rád. Zvláštní je, jak se mí tamější přátelé o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naprosto nádherná země která čím dál více připomíná nějaké sci-fi o Zemi krutě řízenou "diktaturou dobra". Škoda, jezdil jsem tam rád. Zvláštní je, jak se mí tamější přátelé o některých věcech odmítají bavit, protože je to "ruská nebo německá nebo americká propaganda" (sterilizace žen v době nedávno minulé, sklony k fašismu u mladé generace, problémy s imigranty, narůstající a čím otevřenější antisemitismus a podpora Palestinců "natruc Židům", odebírání dětí komisí v níž dlouho pracoval usvědčený pedofil atd atd).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:59 14.11.2018

  Nevím, jestli se válečná loď dá pojistit, ale tahle srážka nevznikla v důsledku válečných okolností, čili tahle výjimka by se na to nevztahovala.

  Nevím, jestli se válečná loď dá pojistit, ale tahle srážka nevznikla v důsledku válečných okolností, čili tahle výjimka by se na to nevztahovala.

 • cernakus
  11:54 14.11.2018

  Crusader:

  Nemůžeš pojišťovnictví v civilizované světě sledovat optikou českého ovcana.

  Politik/manažer pojišťovny, který by veřejně prohlásil, že pojišťovny tu jsou od toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader:

  Nemůžeš pojišťovnictví v civilizované světě sledovat optikou českého ovcana.

  Politik/manažer pojišťovny, který by veřejně prohlásil, že pojišťovny tu jsou od toho aby vydělavaly a zákony jim v tom mají pomáhat by byl donucen ihned odstoupit.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:42 14.11.2018

  Opravdu se dá válečná loď pojistit?
  A co výjimky z plnění, matně si vybavuji, že pojišťovny tam mají poškození nebo ztrátu v důsledku válečných událostí, z důvodu teroristického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu se dá válečná loď pojistit?
  A co výjimky z plnění, matně si vybavuji, že pojišťovny tam mají poškození nebo ztrátu v důsledku válečných událostí, z důvodu teroristického útoku, z důvodu přírodní katastrofy, omezení výplaty z důvodu nedbalosti atd.
  Kdy by vlastně došlo k výplatě pojistky?
  Nebyla by pojistka vyšší než cena lodi?
  U obchodních lodí to chápu, ty na sebe (a pojistku) vydělávají, ale válečná loď?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:39 14.11.2018

  Crusader:
  Jde o to, že projekce na 14 vrtulníku byla na X hodin a zkušenosti z provozu šesti ukazují, že to pro těch 14 bude y hodin s tím, že y je podstatně menší než plánované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader:
  Jde o to, že projekce na 14 vrtulníku byla na X hodin a zkušenosti z provozu šesti ukazují, že to pro těch 14 bude y hodin s tím, že y je podstatně menší než plánované X.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:28 14.11.2018

  Tohle moc nechápu:
  "Norsko prozatím získalo šest vrtulníků NH90 ze 14 objednaných. Avšak vzhledem k náročnosti údržby a chronickému nedostatku náhradních dílů flotila 14 ???? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle moc nechápu:
  "Norsko prozatím získalo šest vrtulníků NH90 ze 14 objednaných. Avšak vzhledem k náročnosti údržby a chronickému nedostatku náhradních dílů flotila 14 ???? vrtulníků NH90 je schopna ročně nalétat pouze 2100 hodin místo požadovaných 5400 hodin."

  Jestli dobře počítám mají 6 vrtulníků (zbytek zatím nebyl dodán), ty nalétaly 2100 hodin ročně 2100:6=350 hodin na vrtulník. To zhruba odpovídá průměru jaký plánovali 5400:14=385 na vrtulník.

  Nevidím tam žádný problém. Tedy kromě toho, že na 5 lodí (tedy vlastně už jen 4) mají jen 6 vrtulníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:26 14.11.2018

  Tragikomicke jsou tez zachranne prace. To neumi nikdo v Norsku spocitat lano? Nemaji zachrannou lod s vykonnymi cerpadly? Nemaji remorker, ktery by to vcas pritlacil na melcinu? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tragikomicke jsou tez zachranne prace. To neumi nikdo v Norsku spocitat lano? Nemaji zachrannou lod s vykonnymi cerpadly? Nemaji remorker, ktery by to vcas pritlacil na melcinu? Srazku ke ktere doslo pres opakovanou vystrahu ani nekomentuju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:25 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Z clanku mam pocit ze posadka nevedela kde presne je a z toho nakonec vznikla ponorka :)
  A mam pocit, ze cela lod bude na odpis.

  Z clanku mam pocit ze posadka nevedela kde presne je a z toho nakonec vznikla ponorka :)
  A mam pocit, ze cela lod bude na odpis.

 • cernakus
  11:24 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Danny:

  Proti lidske blbosti je jakýkoliv systém, byť s nejpokrocilejsi AI, bezradny.

  Když za mlhy a tmy vypnou navigační radary a v plují do relativně úzkého fjordu, tak si o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny:

  Proti lidske blbosti je jakýkoliv systém, byť s nejpokrocilejsi AI, bezradny.

  Když za mlhy a tmy vypnou navigační radary a v plují do relativně úzkého fjordu, tak si o průser vyloženě říkali. Minimálně to měli zapnout hned, jak se dozvěděli o možném problemu.

  Následné záchranné flinkovani jen podtrhuje naprostou neprofesionální nebo neznalost problematiky (na druhou stranu je to největší plavidlo NN dosud).

  A fakt, že si v rámci úspor nepojistili plavidlo za roční rozpočet jen potvrzuje, že diletantstvi není omezeno jen na Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:21 14.11.2018

  Norové jsou divný a pro mě představují směr, který je ohavný a alarmující. Terárium, do kterýho je dobrý nahlídnout pro varování.
  Jediné zajímavé je, že mají spoustu peněz navíc, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Norové jsou divný a pro mě představují směr, který je ohavný a alarmující. Terárium, do kterýho je dobrý nahlídnout pro varování.
  Jediné zajímavé je, že mají spoustu peněz navíc, tak se mohou dělat atraktivní.

  Problémy vrtulníků máš v článku - píše se o ceně provozu a údržby.
  Skrýt celý příspěvek

 • arrow
  11:06 14.11.2018

  a jaké problémy jsou ohledně vrtulníků?

  a jaké problémy jsou ohledně vrtulníků?

 • raziel87
  10:56 14.11.2018

  2 Snownomad

  asi jak píše Danny. Bojuju tu za diskuze bez ideologických předsudků, protože
  kdo má tu žumpu zvratků od pár nejmenovaných expertů pořád číst a ty tu
  potom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Snownomad

  asi jak píše Danny. Bojuju tu za diskuze bez ideologických předsudků, protože
  kdo má tu žumpu zvratků od pár nejmenovaných expertů pořád číst a ty tu
  potom vyštěkneš úplně zbytečnej canc hoden pana XY a jeho mladšího retardovaného
  brášky YX. Průšvih je, že fregata nebyla pojištěná, v podstatě přišly o 1/5 své námořní síly :( já za nory kopu, je to hrdej národ houževnatejch lidí
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:35 14.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Snownomad: tyhle výlevy si fakt nech od cesty.

  Snownomad: tyhle výlevy si fakt nech od cesty.

 • danny
  10:34 14.11.2018

  Uf... doufám, že operátor z Helge Ingstad nemá podepsanou hmotnou odpovědnost.
  Musím říct, že mě stejně vždycky překvapí, jak se i v době prošpikovanosti čehokoli nejmodernější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uf... doufám, že operátor z Helge Ingstad nemá podepsanou hmotnou odpovědnost.
  Musím říct, že mě stejně vždycky překvapí, jak se i v době prošpikovanosti čehokoli nejmodernější elektronikou atd... dá strašně snadno spáchat kopanec s katastrofálními následky.
  Nevíte někdo, jestli byl v době nehody na palubě vrtulník?
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  10:31 14.11.2018
  • (13)

  Njn, burani z NATO neumí ani točit volantem na lodi. Co taky čekat od ropného fašistického režimu, že?

  Njn, burani z NATO neumí ani točit volantem na lodi. Co taky čekat od ropného fašistického režimu, že?