Zkoušky nových bojových vozidel pěchoty na Libavé

BVP Puma; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Před několika dny proběhla první předváděcí ukázka vozidel, která se uchází o vítězství v tendru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) na nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Přítomni byli nejvyšší zástupci Armády ČR i zástupci Poslanecké sněmovny.

Pečlivý výběr nového BVP

Ukázky nových BVP probíhaly ve vojenském prostoru Libavá, poblíž posádky v Přáslavicích. Všech pět vozidel od čtyř výrobců se představilo během statické i dynamické ukázky. Prezentována byla střelba na pohyblivý cíl vzdálený 700 m a statické cíle ve vzdálenosti 1200 a 1800 m.

Podle generála Josefa Bečváře, náčelníka generálního štábu, jsou všechna vozidla velice podobná a díky lepší balistické ochraně, palebné síle a komunikačním systémům o několik řádů překonávají stávající BVP-2.

"Ta technika (BVP-2 - pozn. red.) musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář.

Armáda ČR provozuje celkem 108 vozidel BVP-2 a dalších 77 vozidel je ve skladech. Jejich životnost vyprší v letech 2018 až 2020 a po stažení od bojových útvarů projdou základní údržbou. Následně dojde k jejich převedení k jednotkám Aktivní zálohy a do mobilizační rezervy. 

Odborníci z armádní komise nyní posuzují představená nová BVP - zohlední mimo jiné stáří konstrukce, modernizační potenciál pro příštích 40 let, hmotnost, výšku, brodivost, rozměry vnitřních prostorů, možnost přepravy atd.

„Armáda to dělá velmi pečlivě, jedná se o celou škálu parametrů, váhu, brodivost, rozměry, nakládání materiálu,“ uvedl generál Bečvář.


BVP Lynx; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Všechny tyto parametry komise postupně vyhodnotí a koncem srpna předá ministerstvu oficiální doporučení, která z vozidel nejlépe vyhovuje potřebám Armády ČR. Následovat bude výběr nejvhodnějšího vozidla, jak z pohledu ceny, finanční náročnosti na celý životní cyklus, tak i dalších aspektů. Zde již proběhnou velmi úzká jednání se samotnými výrobci.

Dodejme, že naprosto zásadním parametrem je schopnost armády tyto vozidla provozovat a podporovat - nejen z finančního hlediska, ale také z technického a lidského. I to nejmodernější vozidlo se stává “kusem šrotu”, pokud nejsou zajištěny jak plynulé dodávky náhradních dílů, servis od výrobce, kvalitní výcvik posádek/velitelů, finance na provoz, tak součinnost s další technikou/systémy Armády ČR (skrze C4ISTAR) a jednotkami (logistika).

Pro plné využití takto pokročilých vozidel je nutné vypracovat také novou taktiku nasazení právě v součinnosti s další technikou a systémy Armády ČR.


BVP CV90 CZ; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Dodávky 2020 až 2024

Vítězné vozidlo MO ČR oznámí veřejnosti do konce roku a závazná smlouva bude podepsána do konce roku 2018. “Mohli bychom se dostat do akviziční fáze už na podzim, uvidíme, jak to bude s volbami, ale nová vláda to bude mít připravené,“ konstatoval náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Peníze na první splátku jsou připraveny v plánu rozpočtu na rok 2019  - dodávky všech 210 vozidel proběhnou mezi roky 2020 a 2024. První kusy půjdou na výcvikovou základnu do Vyškova, pak se začne s přezbrojováním 7. mechanizované brigády.

Plán počítá se sumou minimálně 50 miliard Kč na nákup 210 nových vozidel + opcí na dalších zhruba 100 vozidel. Nové BVP osádce poskytne velmi účinnou balistickou a protiminovou ochranu. Výzbroj má tvořit automatický kanón minimálně v ráži 30 mm. Přepravní kapacita se požaduje minimálně 9 vojáků (3 + 6) a 1 až 2 nouzová místa.


BVP CV90 CZr; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská" 

Plán počítá s pořízením vozidel v sedmi modifikacích - bojové vozidlo pěchoty (BVP), velitelské, průzkumné, zdravotní, ženijní, vyprošťovací a minometné vozidlo.

Jak potvrdilo testování na Libavé, mezi hlavní kandidáty patří vozidla CV90 CZ a  CV90 CZr (s bezosádkovou věží) od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, Puma od PSM (Project System & Management) a Lynx od Rheinmetallu.

Armádě ČR jsou nabízena i vozidla Kaplan, Tulpar a PMMC G5, ale zde se opravdu jedná pouze o symbolickou účast. Možná je i nabídka vozidla Wolfdog od brněnské společnosti Zetor Engineering, ale zdá se, že v požadovaném termínu ani nevznikne prototyp, aby jej bylo možno zahrnout do výběru.

Osloveni byli i výrobci vozidel Dardo a Namer, ale ve stanovené lhůtě nezareagovali, nelze s nimi tedy počítat.


BVP ASCOD; větší foto/  kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Macgregor v Armádě ČR?

Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly a schopností provádět pozemní manévr v kontaktu s protivníkem bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o náhradě tanků T-72M4 CZ.

Na novém pásovém podvozku tak může vzniknout i vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 120 mm. Nabízí se i vývoj odvozeného středního tanku s přepracovaným vnitřním prostorem (přesunutí motoru do zadní části), tak jak to lze vidět u tureckého vozidla Kaplan MT (MMWT) nebo argentinského vozidla TAM .

Střední tanky mohou zcela nahradit “těžké” T-72 - výhodou by byla větší taktická i strategická mobilita, nevýhodou především nižší balistická ochrana (tedy omezená schopnost provádět manévr v přímém kontaktu s protivníkem).

Je také otázkou, zda do jednotek s novým BVP organicky zařazovat vozidla palebné podpory se 120 mm, jak to propaguje Douglas Macgregora v konceptu průzkumných bojových týmů RSG (Recon Strike Group). Koncept RSG podle svého tvůrce dominuje nad standardními mechanizovanými a tankovými jednotkami díky "nahuštěné" palebné síle, rychlému velení a značné palivové volnosti ve vedení manévrového boje (útoky na křídla, do zázemí, atd.)

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné zdůraznit, že za současných okolností – politických, ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    09:39 04.07.2017

    tektzby: Wolfdog sa celkom iste nebudú vyrábať ani montovať v Zetore, ale jeho technická dokumentácia bude predaná akejkoľvek firme, ktorá o jeho výrobu prejaví záujem. Teda ...Zobrazit celý příspěvek

    tektzby:
    Wolfdog sa celkom iste nebudú vyrábať ani montovať v Zetore, ale jeho technická dokumentácia bude predaná akejkoľvek firme, ktorá o jeho výrobu prejaví záujem.
    Teda korbu a veci okolo môžu nechať vyrobiť hoci aj v Číne a nejaká česká firma to iba skompletizuje. :-pSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:25 04.07.2017

    Trener: Mimo to, čo písal Hanc, ide o rozpočtovú položku, ktorej vyčlenenie muselo prejsť štandardným postupom, čiže jej utajenie v zmysle zákona o verejnom prístupe k informáciám ...Zobrazit celý příspěvek

    Trener: Mimo to, čo písal Hanc, ide o rozpočtovú položku, ktorej vyčlenenie muselo prejsť štandardným postupom, čiže jej utajenie v zmysle zákona o verejnom prístupe k informáciám (predpokladám, že taký zákon máte) ani nie je možné. Tá suma už celkom určite je niekde na tento účel odložená mimo každoročného rozpočtu pre armádu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    23:22 03.07.2017

    Tecka Vždyť ano, já přeci neříkám, že to nedokážete, jen říkám, že ten záměr je stejný jako v případě Zetoru, jednoduše nakoupit technologické celky kde se dá a pak z nich ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka
    Vždyť ano, já přeci neříkám, že to nedokážete, jen říkám, že ten záměr je stejný jako v případě Zetoru, jednoduše nakoupit technologické celky kde se dá a pak z nich poskládat funkční systém. To je naprosto OK. Jen to není o know-how, ale spíš jen o montážní lince. A Krab je krásná ukázka, vím, že si ho téměř celého děláte doma, ale skoro nic nebylo vymyšleno v Polsku, prostě jste nakoupili licence různě po světě a z nich postavili dělo. Funguje, není špatné, ale je to pořád o tom, že vyrábíte zbraně, které vymyslel někdo jiný. A na tom není nic zlého, dělají to takhle i jiní, Turci, Indové, Rumuni......., ale pokud chcete někdy v budoucnu mít vlastní vývoj, ne jen montáž z nakoupených technologií, tak musíte přidat. Otázka je zda ten náskok lze vůbec dohnat. Osobně si myslím, že pokud nemáte možnost do toho vrhnout spoustu mozků a ještě více peněz (a Polsko zase tak bohaté není) jako to dělá např. Čína (a pořád to ještě není ono), tak se to dohnat nedá.Skrýt celý příspěvek

  • tektzby
    22:37 03.07.2017

    @Kozlus: No nevím, jak jste informován, ale patříme jak do Nato, tak máme ochranný pakt i ve V4, to jenom naokol. Co se týká Lea, nikde jsem netvrdil že se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek

    @Kozlus:

    No nevím, jak jste informován, ale patříme jak do Nato, tak máme ochranný pakt i ve V4, to jenom naokol.

    Co se týká Lea, nikde jsem netvrdil že se jedná o studenoválečný vehikl.
    Za mě bych klidně počkal, protože "co nejrychleji"nakoupit předraženou techniku od němců a nebo jinud mi opravdu v dnešní době přijde zbytečné.

    Co se týká Zetoru.
    Zetor vlastní kdo, pokud se nepletu tak slovenský a to, že se montuje v brně by byla těžká výhoda z hlediska logistiky/servisu (místo aby jsme ho měli mimo republiku viz ostatní stroje ve článku).Skrýt celý příspěvek

  • Hanc
    22:11 03.07.2017

    Trener to je povinnost dle zákona o veřejných zakázkách. Jedná se o maximální částku, když někdo nabídne za míň jde mu to k dobru při hodnocení nabídek...jak na tu částku někdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Trener to je povinnost dle zákona o veřejných zakázkách. Jedná se o maximální částku, když někdo nabídne za míň jde mu to k dobru při hodnocení nabídek...jak na tu částku někdo přišel...v přepočtu na kus je astronomická, prý to má zahrnovat servis, náhradní díly, školení posádek.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    22:01 03.07.2017

    Nie ma sie co porównywać z Niemcami bo to nie ta liga,jedynie zwróciłem uwagę na tym przykładzie ile to trwa ,dekada plus stałe finansowanie to minimum. Niemców troche "poniosło" i ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie ma sie co porównywać z Niemcami bo to nie ta liga,jedynie zwróciłem uwagę na tym przykładzie ile to trwa ,dekada plus stałe finansowanie to minimum. Niemców troche "poniosło" i zrobili bvp z odpornością na poziomie t72 :) Jankesi swego czasu przyglądali sie pumie ale przy tych ilościach jakie potrzebują stwierdzili,ze ich nie stać.
    Co do borsuka to napewno bedzie to w jakims stopniu składak , powerpack MTU , gąsienice od RM ,pancerz na kupionej licencji od Niemców i cos naszego ,zawieszenie hydrauliczne od OBRUM ,wieża to wiadomo co bedzie itd
    Co do kraba to tutaj kłania sie brak finansowania w trakcie i wlasciwie zawieszenie projektu a nastepnie powstała całkiem nowa konstrukcja. Jak pisal Lukas ,wszystko w srodku jest polskie ,armatę tez juz robią w HSW a podwozie wiadomo z Korei . Jest jak jest ale jakos trzeba to wszystko pchać do przoduSkrýt celý příspěvek

  • Trener
    21:58 03.07.2017

    Takže my jsme dali světu vědět, že chceme 210 ks a máme na to 50 mld.? Já jen chtěl vědět, jestli se měla zveřejňovat ta částka.

    Takže my jsme dali světu vědět, že chceme 210 ks a máme na to 50 mld.? Já jen chtěl vědět, jestli se měla zveřejňovat ta částka.

  • Nesher
    21:37 03.07.2017

    Tecka No, srovnávat se s Němci, to už chce nějaké sebevědomí. Ano, Němci jako země s patrně nejlepším strojírenským know-how na světě a desítkami let zkušeností pří vývoji obrněné ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka
    No, srovnávat se s Němci, to už chce nějaké sebevědomí. Ano, Němci jako země s patrně nejlepším strojírenským know-how na světě a desítkami let zkušeností pří vývoji obrněné techniky potřebovali spoustu let, aby vyvinuli pravděpodobně nejlepší BVP na světě, Pumu.
    Takže se prosím nedivte mé skepsi stran schopností polského průmyslu, který rozhodně ve strojírenství světovou špičkou není a navíc mu naprosto chybí zkušenosti protože polské firmy nikdy obrněnou techniku nevyvíjely, jen vyráběly to co vymyslel někdo jiný.
    Já nepochybuji ani na okamžik, že nakonec nějaké BVP dáte dohromady, ale Puma nebo Ajax to nebude. Podle mě to dopadne jako s Krabem, prostě se nakoupí licence na komerčně dostupné technologické celky v cizině a z nich se poskládá Borsuk. Což bude celkem slušné BVP, ale do světové špičky mu bude přeci jen něco scházet. Stejně jako Krab není špatná houfnice, ale PzH 2000 to není. Prostě ty desítky let zkušeností, experimentování co mají Němci, Američané a další prostě nemáte, to se nedá jen tak dohnat. Nejsmutnější na tom, ale je že my jsme kdysi to know-how měli též a úplně pitomě jsme o něj přišli.

    Trenér
    Těch 50 mld. není jen na nákup BVP, ale je to odhad veškerých nákladů po dobu životního cyklu - http://zpravy.idnes.cz/visingr... Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    20:20 03.07.2017

    no co by nas před pul rokem stalo 50 mld tak ted nas stojí 48. s posilovanim eura se tam za chvili bohate vejde i puma..btw když se puma vejde do 50 mld za 210 vozu..tak i když MO ...Zobrazit celý příspěvek

    no co by nas před pul rokem stalo 50 mld tak ted nas stojí 48. s posilovanim eura se tam za chvili bohate vejde i puma..btw když se puma vejde do 50 mld za 210 vozu..tak i když MO pocita z investici 50 tak vozy typu cv90 nebo Lynx nemůžou bejt v nabídce se vsim vic jak za 35.. tak buh vi kolik na to nakonec pujde..mozna zbyde i na tankovy prapor :))

    btw ty návrhy repasu bvp2 byli sice zabavné..ale když vezmu sakala nebo ten nový pokus od Strnada..tak to vlastne takove nové bvp2 je..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:02 03.07.2017

    Nesher: Nekrást! ;-) :-p
    Trener: To ste si mali premyslieť skôr než ste vyhnali Sudeťákov, že by raz bodla nejaká zľava na nemeckú techniku. :-D

    Nesher: Nekrást! ;-) :-p
    Trener: To ste si mali premyslieť skôr než ste vyhnali Sudeťákov, že by raz bodla nejaká zľava na nemeckú techniku. :-D

  • Trener
    19:36 03.07.2017

    To Jura 99: No a ty případné Pumy nemohli by jsme dostat za nějakou lepší cenu za minulé útrapy? Třeba za 2/3 jak to dostávají Izraelci od Němců za nějaké dodávky. Co v tisku ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura 99: No a ty případné Pumy nemohli by jsme dostat za nějakou lepší cenu za minulé útrapy? Třeba za 2/3 jak to dostávají Izraelci od Němců za nějaké dodávky.

    Co v tisku těch zmiňovaných 50 mld., které na to máme připravených? To je kachna, nebo to je prozrazená skutečnost?Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    18:41 03.07.2017

    Nesher Zobacz jak dlugo Niemcy projektowali "Pumę" i dlaczego tak dlugo wcielali do służby,bo...? To nie takie proste. Z Borsukiem zobaczymy co będzie ,HSW stara sie zrobić cos ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Zobacz jak dlugo Niemcy projektowali "Pumę" i dlaczego tak dlugo wcielali do służby,bo...? To nie takie proste. Z Borsukiem zobaczymy co będzie ,HSW stara sie zrobić cos porządnego i oby im wyszło . W trakcie projektowania wojsko zmieniło ZTT i fabryka musiała na to zareagować (borsuk nie musi pływać) . Poza tym OBRUM juz od lat projektował i testował zawieszenie hydrauliczne a miedzy innymi bez tego można zapomnieć o bvp .Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:16 03.07.2017

    Jura99
    Nápad dobrý, jen zbývá vyřešit maličkost. Kde vzít na akvizici dvou typů moderních BVP a nekrást?

    Jura99
    Nápad dobrý, jen zbývá vyřešit maličkost. Kde vzít na akvizici dvou typů moderních BVP a nekrást?

  • Jura99
    17:10 03.07.2017

    Určitě nešetřit a vzít Pumu, kupuje se to na nějakých 40-50let a nemáme-li být nepříteli pro legraci, potřebujeme naprosto bezkonkurenčně špičkové zbraně (viz. Izrael). Pro AZ ...Zobrazit celý příspěvek

    Určitě nešetřit a vzít Pumu, kupuje se to na nějakých 40-50let a nemáme-li být nepříteli pro legraci, potřebujeme naprosto bezkonkurenčně špičkové zbraně (viz. Izrael). Pro AZ nenechávat BVP, ale koupit třeba Lynx nebo Ascoda :-). BVP posunout třeba Slovákům, ti ať si z toho udělají tu svou zvláštní modernizaci MEXA.Skrýt celý příspěvek

  • kalamar
    16:57 03.07.2017

    - Co se týče podpořit finančně Zetor aby urychlil a dodělal Wolfdoga nevidím moc reálně.Byla by to investice do zahraniční firmy,která ani nechce aby se Wolfdog výráběl sériově v ...Zobrazit celý příspěvek

    - Co se týče podpořit finančně Zetor aby urychlil a dodělal Wolfdoga nevidím moc reálně.Byla by to investice do zahraniční firmy,která ani nechce aby se Wolfdog výráběl sériově v Zetoru.Jedná se jim o to,uvést v život funkční prototyp z veškerou výrobní dokumentací a prodat to někomu kdo to bude vyrábět.
    Investice bych spíše směřoval tuzemskému výrobci munice na vývoj programovatelné munice.
    - Co se týče větší ráže než 30mm pro BVP,tak o její nutnosti se tu bavíme snad od samého začátku.Na jednu stranu chápu že mít sjednocenou ráži munice je logisticky strašně fajn ale výhledově do budoucna je to o ničem.Ke sjednocení ráži BVP s KBVP dojde v době kdy naše Pandury budou takřka v polovině své životnosti.Já bych to udělal přesně na opak.Nakoupit BVP ráži 40mm(Bofors možná CT nevim) a až dojde na modernizaci Pandurů tak je osadit též 40mm.Pokud by to nešlo z důvodů nedostačujícího podvozku či plavbyschopnosti,tak nechat staré KBVP překopat na minometné a další varianty jaké budou potřeba.Třeba i s pomocí VVÚ by se nechali vyrobyt nové KBVP s vyřešeným problémem ze 40mm.
    - Co se týče 120mm na BVP tak tam si nejsem jistý jestli by to byla dobrá varianta.Tady bych byl zastánce zesílení předního pancíře a to by už vyžadovalo podvozek na 45t pokud né víc.A tím se nám už sakra úží výběr.Pokud se AČR chce vydat Izraelskou cestou tak posadit 120mm třeba 35t CV90 je krok zpět co se týče bezpečnosti posádek.
    Tady bych to spíše viděl jak už tu předemnou zaznělo,že v EU bude prostě hlad po L2A7 a pro několik stovek se už vyplatí rozjet 1-2 linky.Myslím že je to otázka 2-3 let kdy na toto téma padne verdikt.
    - Koukal jsem na výrobce CV90 BAE Systems Hägglunds a ta holdingová společnost je více Britská než Švédská,jestli jsem ty vztahy pochopil správně takže by to nemusel být až takový politický problém co se týče toho že Švédové od nás nakupují málo v porovnání snáma.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    14:29 03.07.2017

    JiriR V mnohém máte pravdu, ale projektovat domácí BVP v situaci kdy jich vaše armáda odebera 210 (+ opce na 100 kusů, která nemusí být využita) a pravděpodobnost prodeje do ...Zobrazit celý příspěvek

    JiriR
    V mnohém máte pravdu, ale projektovat domácí BVP v situaci kdy jich vaše armáda odebera 210 (+ opce na 100 kusů, která nemusí být využita) a pravděpodobnost prodeje do zahraničí je velmi malá, by bylo plýtvání penězi, kterých nemáme mnoho.
    Navíc, i kdyby nějaká firma dokázala vyvinout stroj, který by byl alespoň přibližně srovnatelný s nabízenou konkurencí, tak by většina dílů byla stejně z dovozu (u těch rozhodujících zbraně, motor, převodovka.... to platí takřka ve 100%). Tedy výsledkem by byla jen montážní linka s nejistým výsledkem. To už je lepší koupit osvědčený stoj, který má vychytané mouchy v zahraničí (tu linku nám asi slibují všichni) a osadit to tím co dokážeme ve slušné kvalitě vyrobit sami (optika, sedadla, AO,....). Rozhodně to bude jistější cesta. A vzhledem k tomu, že v tomto projektu si třeba na rozdíl od ručních zbraní druhý pokus dovolit nemůžeme, nezbývá než hrát na jistotu.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:53 03.07.2017

    JiriR: diky .) zatím je příliš brzy odhadovat, jak ambiciózní plány má MO s novým pásovým podvozkem. Obecně jsou ale lidé na MO mnohem víc nohama na zemi než třeba ve zmíněném ...Zobrazit celý příspěvek

    JiriR:
    diky .)
    zatím je příliš brzy odhadovat, jak ambiciózní plány má MO s novým pásovým podvozkem. Obecně jsou ale lidé na MO mnohem víc nohama na zemi než třeba ve zmíněném Polsku, kde sice probíhá spousta ambiciózních projektů, ale dává se na ně jen málo peněz, často se mění zadání a na závěr jsou stejně rušené. Pokud jde o výzbroj, tak ta může být jak ráže 30, tak i 35 nebo 40, ještě to není rozhodnuté, stejně tak osádková / bezosádková věž. Pokud projeví MO velké ambice, vybere Pumu (kvůli vybavení a integrované elektronice), pokud zvítězí konzervativní přístup a tlak na cenu, zvítězí konvenčněji řešená konkurence - tedy modernizace starších BVP, které moc neřeší výšku korby.
    Koumal jsem nad tím, a osadit tankovou věž na ASCOD, CV90 nebo Lynx by bylo hodně vysoké monstrum, což asi radši ne. Výhodou Pumy je právě i ona nízká korba. V případě že by se přesunul motor dozadu, tak by nebyl problém ani vycentrovat věž. Zde je totiž stejně potřeba zvětšit průměr ložiska věže. Britský Ajax má 1,7 m. Konstruktéři počítají i s možností zvětšení otvoru na průměr 1,9 m, určený pro osazení vozidla palebné podpory (Direct Fire) s kanonem ráže 120 mm (s hladkým vývrtem), který by plnil úlohy tanku (měl nahradit Challenger 2). Výrobce zmiňuje i možnost zvětšení otvoru až na 2,1 m. Pokud tedy chceme pořádný střední tak, počítejme s otvořem v korbě o průměru 1,9 mSkrýt celý příspěvek

  • JiriR
    12:22 03.07.2017

    Pánové téma Borsuk jsou jen spekulace (nutno vyčkat), každopádně zajímavá je rychlost pokroku ve zbrojení v Polsku a také osvojení pojmu „národní zájem“. Růst mezd totiž není jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové téma Borsuk jsou jen spekulace (nutno vyčkat), každopádně zajímavá je rychlost pokroku ve zbrojení v Polsku a také osvojení pojmu „národní zájem“. Růst mezd totiž není jen o: zvýšení produktivity, posilování měny, prostému navyšování mezd, srovnání výplat v rámci cen. PS: nedávno byla srovnána jedna česká huť s německou a bylo vypočteno, že česká je na 60% produktivity té německé. (zhruba stejné výrobky, zhruba stejné prodej. ceny- takže ten rozdíl není jenom o stupni finalizace, která je v česku obecně nižší než vedle)…..ale i o těchto národních zájmech- ambicích vyrobit, odladit domácí BVP. Já neříkám, že nákup některého z favoritů tendru tj. CV90 či Ascod je špatně- já jen říkám, že tomu chybí ambice. (s tou ráží kanónu a příp. náhradou za MBT je to stejné)Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    11:41 03.07.2017

    Ohledně Borsuka Nechci být skeptický, ale podle mě to dopadne stejně jako Krab, tj. dlouhý vývoj a výsledkem bude sice funkční stroj, ale polského na něm bude málo, hlavně ruce co ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně Borsuka
    Nechci být skeptický, ale podle mě to dopadne stejně jako Krab, tj. dlouhý vývoj a výsledkem bude sice funkční stroj, ale polského na něm bude málo, hlavně ruce co ho smontují. Viz právě situace s Krabem, věž je původně anglická, dělo francouzské a podvozek korejský, v podstatě to co nabízí i Zetor, tj. nakoupit komerčně dostupné celky (ať už přímo nebo licence) a z toho pak něco poskládat. Funguje to, továrny vyrábí, lidé mají práci, vláda to může lidem prodat jako úspěch domácího průmyslu. Potud OK, bohužel kvalita je spíše průměrná a možnost to uplatnit mimo vlastní ozbrojené síly velmi malá.
    Poláci s vlastním vývojem těžkých zbraní v podstatě začínají, v minulosti vždy vyráběli zbraně v licenci (před válkou švédské, francouzské, americké nebo naše), po válce hlavně sovětské, případně naše (SKOT, Dana). My jsme know-how v tomto oboru díky přesunu na Slovensko ztratili a oni ho nikdy neměli. Takže začínat teď bude velmi obtížné, prostě těch 100 let zkušeností se nedá jen tak přeskočit.
    Takže jak říká Rase, Borsuk ani Zetor nám nemají co nabídnout, k žádným technologiím se nedostaneme.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:49 03.07.2017

    fenri: souhlasím, taky mi přijde čtyřicítka (teleskopická) jako ideální ráže. Jedná se ale o dost drahou záležitost a je zde možnost že MO bude chtít držet ráži 30 mm, kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    souhlasím, taky mi přijde čtyřicítka (teleskopická) jako ideální ráže. Jedná se ale o dost drahou záležitost a je zde možnost že MO bude chtít držet ráži 30 mm, kvůli unifikaci s Pandury. To sice není ideální, ale je to odůvodnitelné. Proti pancéřovaným cílům jsou pak rakety Spike (ideálně nějaká nejmodernější verze).

    juhelak:
    výstroj pěchoty by se měla měnit snad do roku 2020, tak snad přijdou s něčím pořádným už brzo. Uvidíme, nějaké náznaky zde jsou (nová uniforma a výstroj). Časem by to rozhodně chtělo i elektronické vybavení a systémy, viz systém Gladius od Rheinmetallu nebo něco podobného (Félin atd.). Popsaný Lynx zní dobře :)) souhlasím i s těmi tanky "Leopard 2EU, to ale nezáleží tak úplně na nás (hromadná objednávka).

    Tecka:
    Na Borsuk jsem hodně zvědavý a asi to bude dobrá mašina, u vás jde ale o víc jak 1000 stojů a tak bude Polský průmysl plně zaměstnán na spoustu let. Tím odpadají i možné nákupy v rámci V4. Vzhledem k tomu, že ČR nezískalo ještě pořádné technologie jako Poláci díky modernizaci Leopardů, tak u našeho nákupu BVP, půjde hodně i o transfer co nejvíc moderních technologií. Tohle by nám Borsuk a ani Wolfdog (domácí konstrukce od Zetoru) nezajistil. CV90 rozhodně není špatný, ale uvidíme, zda projde politicky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 9