Zkoušky nových bojových vozidel pěchoty na Libavé

BVP Puma; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Před několika dny proběhla první předváděcí ukázka vozidel, která se uchází o vítězství v tendru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) na nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Přítomni byli nejvyšší zástupci Armády ČR i zástupci Poslanecké sněmovny.

Pečlivý výběr nového BVP

Ukázky nových BVP probíhaly ve vojenském prostoru Libavá, poblíž posádky v Přáslavicích. Všech pět vozidel od čtyř výrobců se představilo během statické i dynamické ukázky. Prezentována byla střelba na pohyblivý cíl vzdálený 700 m a statické cíle ve vzdálenosti 1200 a 1800 m.

Podle generála Josefa Bečváře, náčelníka generálního štábu, jsou všechna vozidla velice podobná a díky lepší balistické ochraně, palebné síle a komunikačním systémům o několik řádů překonávají stávající BVP-2.

"Ta technika (BVP-2 - pozn. red.) musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář.

Armáda ČR provozuje celkem 108 vozidel BVP-2 a dalších 77 vozidel je ve skladech. Jejich životnost vyprší v letech 2018 až 2020 a po stažení od bojových útvarů projdou základní údržbou. Následně dojde k jejich převedení k jednotkám Aktivní zálohy a do mobilizační rezervy. 

Odborníci z armádní komise nyní posuzují představená nová BVP - zohlední mimo jiné stáří konstrukce, modernizační potenciál pro příštích 40 let, hmotnost, výšku, brodivost, rozměry vnitřních prostorů, možnost přepravy atd.

„Armáda to dělá velmi pečlivě, jedná se o celou škálu parametrů, váhu, brodivost, rozměry, nakládání materiálu,“ uvedl generál Bečvář.


BVP Lynx; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Všechny tyto parametry komise postupně vyhodnotí a koncem srpna předá ministerstvu oficiální doporučení, která z vozidel nejlépe vyhovuje potřebám Armády ČR. Následovat bude výběr nejvhodnějšího vozidla, jak z pohledu ceny, finanční náročnosti na celý životní cyklus, tak i dalších aspektů. Zde již proběhnou velmi úzká jednání se samotnými výrobci.

Dodejme, že naprosto zásadním parametrem je schopnost armády tyto vozidla provozovat a podporovat - nejen z finančního hlediska, ale také z technického a lidského. I to nejmodernější vozidlo se stává “kusem šrotu”, pokud nejsou zajištěny jak plynulé dodávky náhradních dílů, servis od výrobce, kvalitní výcvik posádek/velitelů, finance na provoz, tak součinnost s další technikou/systémy Armády ČR (skrze C4ISTAR) a jednotkami (logistika).

Pro plné využití takto pokročilých vozidel je nutné vypracovat také novou taktiku nasazení právě v součinnosti s další technikou a systémy Armády ČR.


BVP CV90 CZ; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Dodávky 2020 až 2024

Vítězné vozidlo MO ČR oznámí veřejnosti do konce roku a závazná smlouva bude podepsána do konce roku 2018. “Mohli bychom se dostat do akviziční fáze už na podzim, uvidíme, jak to bude s volbami, ale nová vláda to bude mít připravené,“ konstatoval náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Peníze na první splátku jsou připraveny v plánu rozpočtu na rok 2019  - dodávky všech 210 vozidel proběhnou mezi roky 2020 a 2024. První kusy půjdou na výcvikovou základnu do Vyškova, pak se začne s přezbrojováním 7. mechanizované brigády.

Plán počítá se sumou minimálně 50 miliard Kč na nákup 210 nových vozidel + opcí na dalších zhruba 100 vozidel. Nové BVP osádce poskytne velmi účinnou balistickou a protiminovou ochranu. Výzbroj má tvořit automatický kanón minimálně v ráži 30 mm. Přepravní kapacita se požaduje minimálně 9 vojáků (3 + 6) a 1 až 2 nouzová místa.


BVP CV90 CZr; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská" 

Plán počítá s pořízením vozidel v sedmi modifikacích - bojové vozidlo pěchoty (BVP), velitelské, průzkumné, zdravotní, ženijní, vyprošťovací a minometné vozidlo.

Jak potvrdilo testování na Libavé, mezi hlavní kandidáty patří vozidla CV90 CZ a  CV90 CZr (s bezosádkovou věží) od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, Puma od PSM (Project System & Management) a Lynx od Rheinmetallu.

Armádě ČR jsou nabízena i vozidla Kaplan, Tulpar a PMMC G5, ale zde se opravdu jedná pouze o symbolickou účast. Možná je i nabídka vozidla Wolfdog od brněnské společnosti Zetor Engineering, ale zdá se, že v požadovaném termínu ani nevznikne prototyp, aby jej bylo možno zahrnout do výběru.

Osloveni byli i výrobci vozidel Dardo a Namer, ale ve stanovené lhůtě nezareagovali, nelze s nimi tedy počítat.


BVP ASCOD; větší foto/  kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Macgregor v Armádě ČR?

Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly a schopností provádět pozemní manévr v kontaktu s protivníkem bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o náhradě tanků T-72M4 CZ.

Na novém pásovém podvozku tak může vzniknout i vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 120 mm. Nabízí se i vývoj odvozeného středního tanku s přepracovaným vnitřním prostorem (přesunutí motoru do zadní části), tak jak to lze vidět u tureckého vozidla Kaplan MT (MMWT) nebo argentinského vozidla TAM .

Střední tanky mohou zcela nahradit “těžké” T-72 - výhodou by byla větší taktická i strategická mobilita, nevýhodou především nižší balistická ochrana (tedy omezená schopnost provádět manévr v přímém kontaktu s protivníkem).

Je také otázkou, zda do jednotek s novým BVP organicky zařazovat vozidla palebné podpory se 120 mm, jak to propaguje Douglas Macgregora v konceptu průzkumných bojových týmů RSG (Recon Strike Group). Koncept RSG podle svého tvůrce dominuje nad standardními mechanizovanými a tankovými jednotkami díky "nahuštěné" palebné síle, rychlému velení a značné palivové volnosti ve vedení manévrového boje (útoky na křídla, do zázemí, atd.)

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné zdůraznit, že za současných okolností – politických, ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • givicz
  19:40 01.07.2017

  PavolIR ty nominální čísla vůbec nerozporuji.... tak je jasné co se týče měřítek Evropy jsme chudí příbuzní nicméně mám jednu hromádku peněz jsem určitým způsobem zadlužen, ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR ty nominální čísla vůbec nerozporuji.... tak je jasné co se týče měřítek Evropy jsme chudí příbuzní nicméně mám jednu hromádku peněz jsem určitým způsobem zadlužen, ohrožena je spíše vnitřní bezpečnost než napadení vnějším nepřítelem.... kdybych přistoupil na tvoji tezi proč nedávat nominálně stejné peníze jako Rakousko, Švýcarsko na policii, zdravotnictví atp ?????

  Jinak co se týče bojových vozidel pěchoty v roce 2012 vyšel na armadninoviny.cz dobrý článek na téma Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP
  http://www.armadninoviny.cz/an...
  dle toho článku by kompletní modernizace BVP stála pouze 1/3 nákladů oproti nákupu nových vozidel, přičemž by to znamenalo i velkou příležitost pro české firmy, přičemž balistická ochrana by se rovnala v podstatě PANDURu....Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  19:40 01.07.2017

  Rase:

  Fakt? Situaci ohledně plnění smluv opravdu neznám. Jestli se toho pacholci nedrží, tak se nedivím... je okolo toho nějaké čtení?

  Rase:

  Fakt? Situaci ohledně plnění smluv opravdu neznám. Jestli se toho pacholci nedrží, tak se nedivím... je okolo toho nějaké čtení?

 • Rase
  19:34 01.07.2017

  Talvi: Neco jineho je historie sousedskeho souziti a neco jineho nevyvazene nakupy za desitky miliard, kdy od nas svedi nic nekupuji (pritom meli). Tohle ale bude resit az komise ...Zobrazit celý příspěvek

  Talvi:
  Neco jineho je historie sousedskeho souziti a neco jineho nevyvazene nakupy za desitky miliard, kdy od nas svedi nic nekupuji (pritom meli). Tohle ale bude resit az komise MO. Armadni komise bude hodnotit jen parametry a schopnosti vozidel, tak CV90 ma slusne sance.

  Johnytapia:
  ma jit taky o nekolik desitek miliard. Az se to rozjede, bude to narez.Skrýt celý příspěvek

 • Johnytapia
  19:17 01.07.2017

  Jan Grohmann: Můžu se zeptat jestli budete pokračovat v návštěvách jednotlivých útvarů AČR? Docela by mě zajímalo, jak je na tom AČR s nemovitým majetkem. Některé kasárny a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann: Můžu se zeptat jestli budete pokračovat v návštěvách jednotlivých útvarů AČR? Docela by mě zajímalo, jak je na tom AČR s nemovitým majetkem. Některé kasárny a příslušné sklady údajně nejsou v příliš dobrém stavu. MO chce údajně investovat miliardy do nemovitého majetku, aby dosáhli na standart, který je na jiných základnách, členských států NATO. DěkujiSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:13 01.07.2017

  givitz: 0,8% HDP Rakúska sa nominálne rovná cca 1,6% HDP Českej republiky a 1% HDP Švajčiarska dokonca 3% HDP Českej republiky. Z toho je myslím dostatočne zrejmé, koľko investujú ...Zobrazit celý příspěvek

  givitz:
  0,8% HDP Rakúska sa nominálne rovná cca 1,6% HDP Českej republiky a 1% HDP Švajčiarska dokonca 3% HDP Českej republiky. Z toho je myslím dostatočne zrejmé, koľko investujú tieto štáty na udržiavanie svojej armády v porovnaní s ČR.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:13 01.07.2017

  CerVus já myslím, že známe armádní nákupy, CASA, Pandury atp. známe počet generálů, velitelského aparátu na počet vojáků, potom jsou výdaje na různé mise např. v Afganistánu, kde ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus já myslím, že známe armádní nákupy, CASA, Pandury atp. známe počet generálů, velitelského aparátu na počet vojáků, potom jsou výdaje na různé mise např. v Afganistánu, kde to NATO mastí již pomalu 20 let s pomalu nulovým výsledkem, přitom islamisty máme v Evropě a tak bych mohl pokračovat...

  Potřebu nákupu nové techniky nikdo nezpochybňuje ale rozumně .. než zdvojnásobit výdaje na armádu, by byla potřebná reforma (vím jak to slovo blbě z dob minulých zní), kterou stejně nikdo neudělá (kapříci si rybník nevypustí), proto tu jejich hru 2% HDP na obranu nehraju ...Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  19:10 01.07.2017

  @Mali: Sabru jsem zmínil jenom z toho důvodu, že z mého náhledu je nutné zachovat MBT v armádě jako součást. Následně jsem i uvedl, že její paramentry nejsou vhodné (ale jak se ...Zobrazit celý příspěvek

  @Mali:

  Sabru jsem zmínil jenom z toho důvodu, že z mého náhledu je nutné zachovat MBT v armádě jako součást.
  Následně jsem i uvedl, že její paramentry nejsou vhodné (ale jak se říká lepší něco, než nic).

  Ono poprvavdě vysokoprofilová vozidla nejsou u nás vhodná v globálním měřítku.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:41 01.07.2017

  givicz: Akorát, že mezí našimi 0,9% a těmi Rakouskými je v reálných číslech značný rozdíl. Takže se to opravdu nedá srovnávat. AČR prostě jednou za čas potřebuje obměnit techniku. ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Akorát, že mezí našimi 0,9% a těmi Rakouskými je v reálných číslech značný rozdíl. Takže se to opravdu nedá srovnávat. AČR prostě jednou za čas potřebuje obměnit techniku. A jelikož se obměňování neustále odkládá, cena roste a vlády si to přehazují jak horký brambor, tak se prostě dostaneme do situace, kdy ani 4% nebudou stačit. Ale vzhledem k tomu, že volby vyhraje ANO, tak se nebojím toho že reálně se v dalších 4 letech bude na armádu dávat nad 1%, tak můžete být v klidu.Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  18:38 01.07.2017

  MALI: To jste mě překvapil, čekal bych fakt ránu... no, co se týče IT znalostí, mám je na cca. neolitické úrovni, čili nemám odhad :) Rase: To jste mě překvapil, bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:

  To jste mě překvapil, čekal bych fakt ránu... no, co se týče IT znalostí, mám je na cca. neolitické úrovni, čili nemám odhad :)

  Rase:

  To jste mě překvapil, bohužel nepříjemně, protože CV 90 se mi z nabízených vozidel líbí asi nejvíc, pominu- li Pumu. Na jednu stranu takové nálady chápu, na stranu druhou, to by už mohli na genštábu operovat s naší historií plnou konfliktů s Němci v jakékoliv podobě... holt to už je vysoká politika.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:25 01.07.2017

  to hurvo Rakousko má přibližně stejnou polohu a počet obyvatel jako ČR .. jedna věc je uvažovat a druhá vstoupit... neutrální Finsko je ještě blíže Rusku :). Jinak USA dávají na ...Zobrazit celý příspěvek

  to hurvo Rakousko má přibližně stejnou polohu a počet obyvatel jako ČR .. jedna věc je uvažovat a druhá vstoupit... neutrální Finsko je ještě blíže Rusku :).
  Jinak USA dávají na obranu 10x více jak Rusko, evropské státy dávají 5x více na obranu v absolutních číslech jako Rusko atp. v celkovém počtu vojáků je také značná převaha. Jinak opakuji, že výdaje na armádu nemají skoro žádný vliv na vnitřní bezpečnost státu, což by měla být dle mého skromného názoru v době teroristických útoků v Evropě priorita..

  takže armáda nechť nakupuje co potřebuje, co je v dané cenové relaci nejlepší a pokud možno s co možná největším podílem českých firem....Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:18 01.07.2017

  To Talvi: subsystém pro DSS má z těch předváděných vozidel jen Puma (IdZ-ES), ostatní ji mají "na přání", nebo jen takové menší vychytávky. Ale z hlediska finančních nároků už to ...Zobrazit celý příspěvek

  To Talvi:
  subsystém pro DSS má z těch předváděných vozidel jen Puma (IdZ-ES), ostatní ji mají "na přání", nebo jen takové menší vychytávky. Ale z hlediska finančních nároků už to v rámci celkové ceny vozidla není relativně náročné. Jde o jednu jednodušší radiostanici (která nemusí mít ani velký dosah, ale je kompatibilní s radiostanicemi sesednutých vojáků), vozidlový terminál pro DSS (to zvládne klidně nějaký vojenský tablet, pokud se jeho SW někdo nerozhodne provozovat v rámci BMS na terminálu BMS - nedoporučuji) dále rozvody pro napájení AKB kompletů vojáků (nebo lépe - centrální nabíječka na výměnné AKB). Případný přenos dat do kompletů vojáků lze v rámci vozidla řešit buď bezdrátově, nebo datovou kabeláží. Pořizování kompletů vojáka, kde je těžiště financování, probíhá všude ve světě (v AČR zatím systémově neprobíhá - pouze nákupy dílčích subsystémů) samostatně.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:59 01.07.2017

  givicz: rakusko a svajciarsko su obklopene statmi NATO, a svedsko , ktore ako jedine z neutralov je nadosah rusku uvazuje o vstupeni do NATO.

  givicz: rakusko a svajciarsko su obklopene statmi NATO, a svedsko , ktore ako jedine z neutralov je nadosah rusku uvazuje o vstupeni do NATO.

 • Rase
  17:55 01.07.2017

  Jan Grohmann: Diky za upresneni, minometu neni nikdy dost. Talvi: No rozhodne ten system mit nemusi, ale muze byt predpripravena na nejaky cesky system, pokud je v planu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann:
  Diky za upresneni, minometu neni nikdy dost.
  Talvi:
  No rozhodne ten system mit nemusi, ale muze byt predpripravena na nejaky cesky system, pokud je v planu. Kdyztak muzeme komplety Gladius od Rheinmetallu nakoupit pro motostrelce, to neni problem (onu cast na propojeni s technikou). Za me dalsi body pro Pumu a Lynx.
  Nedaval jsem to do clanku, ale BAE ma problem, ze vyrobcem CV90 je svedska pobocka a na MO ted neni nalada nakupovat vic zbrani z teto zeme a prakticky se vazat na jeden stat se stihackami, strelami, a mozna i dely (viz mozny nakup Archeru na podvozku Tatry - viz IDET).Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:46 01.07.2017

  to MALI vím, že Rakousko, Švýcarsko, Finsko atp. nejsou v NATO... dle těch čísel na ...Zobrazit celý příspěvek

  to MALI vím, že Rakousko, Švýcarsko, Finsko atp. nejsou v NATO... dle těch čísel na obranu
  https://zpravy.aktualne.cz/eko...
  je tedy zřejmé, že je výhodnější být neutrální stát než být v NATO.. Česká republika má státní dluh 1,8 bilionu korun
  http://www.verejnydluh.cz...

  výdaje na armádu nemají skoro žádný vliv na vnitřní bezpečnost státu, což je dle mého názoru v současné době priorita ..Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:40 01.07.2017

  To Jan Grohmann: k verzi DP: podle mých informací má být jedna "samostatná" průzkumná verze a jedna "samostatná" verze "dělostřelecká pozorovatelna"; tyto sice mají mít obdobnou ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jan Grohmann:
  k verzi DP: podle mých informací má být jedna "samostatná" průzkumná verze a jedna "samostatná" verze "dělostřelecká pozorovatelna"; tyto sice mají mít obdobnou základní koncepci ale mají se od sebe lišit výzbrojí, senzorovým vybavením SW, spojovacími prostředky a doplňkovým vybavením. O těch minometech na podvozku těžkých BVP jsem zatím nic neslyšel a pokud vím, tak nejsou požadovány ani z úrovně dělostřelectva (připouštím však, že můžete mít nějaké čerstvější neoficiální informace).

  To givicz:
  když už chcete srovnávat, srovnávejte srovnatelné: pokud vím, tak výdaje na obranu mají být u členských zemí NATO cílově na úrovni 2,0 % HDP, (zatím zdaleka nejsou, nicméně ani Rakousko, ani Švýcarsko nejsou členy NATO, ti si mohou dávat kolik chtějí, nebo si armády klidně zrušit - jsou sami za sebe).Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:20 01.07.2017

  MALI napsal : "Já nevím jak Vám, ale mě, jakožto daňovému poplatníkovi v ČR, ty zachráněné životy našich vojáků za to stojí." to mě jako daňového poplatníka zajímá aby výdaje na ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI napsal : "Já nevím jak Vám, ale mě, jakožto daňovému poplatníkovi v ČR, ty zachráněné životy našich vojáků za to stojí."

  to mě jako daňového poplatníka zajímá aby výdaje na armádu nepřesáhly výdaje srovnatelně velkého Rakousaka 0,8 HDP, Švýcarska také pod 1 procento HDP... jinak je mi to jedno ať si armáda nakupuje co uzná za vhodné a co potřebuje...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:19 01.07.2017

  Co se týče minometné vozidlo vs. vozidlo dělostřeleckého návodčí, tak podle našich informací má jít skutečně o minometné vozidlo. "Dělostřelecká pozorovatelna" bude jedna ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče minometné vozidlo vs. vozidlo dělostřeleckého návodčí, tak podle našich informací má jít skutečně o minometné vozidlo. "Dělostřelecká pozorovatelna" bude jedna ze subverzí průzkumného vozidla.Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  17:02 01.07.2017

  Ještě mě napadlo- i když Puma je asi jen vlhký sen díky ceně- v článku o nákupu kompletu IdZ-ES bundeswehrem je zmínka o provázanosti systému vozidel a IdZ-ES kompletu- nevíte ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadlo- i když Puma je asi jen vlhký sen díky ceně- v článku o nákupu kompletu IdZ-ES bundeswehrem je zmínka o provázanosti systému vozidel a IdZ-ES kompletu- nevíte někdo, jestli vozidla nabízená AČR jsou tímto systémem vybavena? Taková špičková elektronika musí stát hroznou dardu a bez odpovídajících kompletů pro pěchotu by byla jaksi k ničemu. Nebo vozidlo tímto systémem není vybaveno- v požadavcích ze strany AČR asi není- a o to je snížená cena?Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  16:50 01.07.2017

  Hanc Finsko se rozhodlo modernizovat BVP2 především k jejím geografickým podmínkám,je tam oproti ČR nespočet vodních toků,rašeliništ,prostě dost často měkké podloží.15t BVP2 má ...Zobrazit celý příspěvek

  Hanc

  Finsko se rozhodlo modernizovat BVP2 především k jejím geografickým podmínkám,je tam oproti ČR nespočet vodních toků,rašeliništ,prostě dost často měkké podloží.15t BVP2 má lepší pohyblivost a průchodnost náročným terénem v porovnání třeba s 60t Namerem.Dlužno dodat,že Finsko provozuje od roku 2002 i BVP CV 9030 FIN.
  Taky je dobré vědět že ve Finsku platí 12 měsíční základní vojenská služba a taky že mají více 900 000 tisíc záložáků takže Finové jsou v naprosto odlišné situaci v porovnání snáma.
  No a na závěr pokud se nepletu tak naše BVP2 mají jít částečně k AZ a zbytek do uloženek.Pro ty AZtka by ty BVP2 mohli hodit alespon do podoby Šakala,prd by se stalo.Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  15:32 01.07.2017

  MALI: to jsem tušil, asi by to vyžadovalo obrovský balík a kdo ho má... možná Strnad časem. Kdo by to do něj byl řekl, když jsme se cachtali v jako smráďata v kalužích... :) ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI: to jsem tušil, asi by to vyžadovalo obrovský balík a kdo ho má... možná Strnad časem. Kdo by to do něj byl řekl, když jsme se cachtali v jako smráďata v kalužích... :) Každopádně, ať s tím pohnou, za těmi zprávami , jak se blíží konec životnosti tuším stejný stav, který jsem zažil jako příslušník mechanizované roty AZ ve Strašicích- při vyvedení na Boletice většina mašin stávkovala, snad jeden den jezdily všechny, poté až do konce max. dva kusy- i když to byly BVP 1. Ze znalosti tématu odvozuji, že aktivně sloužíte- pokud je to u jednotky vybavené BVP, mohl by jste- v rámci toho, co můžete prozradit, samozřejmě- utrousit slovo, jak to s nimi aktuálně vypadá?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9