Zkoušky nových bojových vozidel pěchoty na Libavé

BVP Puma; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Před několika dny proběhla první předváděcí ukázka vozidel, která se uchází o vítězství v tendru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) na nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Přítomni byli nejvyšší zástupci Armády ČR i zástupci Poslanecké sněmovny.

Pečlivý výběr nového BVP

Ukázky nových BVP probíhaly ve vojenském prostoru Libavá, poblíž posádky v Přáslavicích. Všech pět vozidel od čtyř výrobců se představilo během statické i dynamické ukázky. Prezentována byla střelba na pohyblivý cíl vzdálený 700 m a statické cíle ve vzdálenosti 1200 a 1800 m.

Podle generála Josefa Bečváře, náčelníka generálního štábu, jsou všechna vozidla velice podobná a díky lepší balistické ochraně, palebné síle a komunikačním systémům o několik řádů překonávají stávající BVP-2.

"Ta technika (BVP-2 - pozn. red.) musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář.

Armáda ČR provozuje celkem 108 vozidel BVP-2 a dalších 77 vozidel je ve skladech. Jejich životnost vyprší v letech 2018 až 2020 a po stažení od bojových útvarů projdou základní údržbou. Následně dojde k jejich převedení k jednotkám Aktivní zálohy a do mobilizační rezervy. 

Odborníci z armádní komise nyní posuzují představená nová BVP - zohlední mimo jiné stáří konstrukce, modernizační potenciál pro příštích 40 let, hmotnost, výšku, brodivost, rozměry vnitřních prostorů, možnost přepravy atd.

„Armáda to dělá velmi pečlivě, jedná se o celou škálu parametrů, váhu, brodivost, rozměry, nakládání materiálu,“ uvedl generál Bečvář.


BVP Lynx; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Všechny tyto parametry komise postupně vyhodnotí a koncem srpna předá ministerstvu oficiální doporučení, která z vozidel nejlépe vyhovuje potřebám Armády ČR. Následovat bude výběr nejvhodnějšího vozidla, jak z pohledu ceny, finanční náročnosti na celý životní cyklus, tak i dalších aspektů. Zde již proběhnou velmi úzká jednání se samotnými výrobci.

Dodejme, že naprosto zásadním parametrem je schopnost armády tyto vozidla provozovat a podporovat - nejen z finančního hlediska, ale také z technického a lidského. I to nejmodernější vozidlo se stává “kusem šrotu”, pokud nejsou zajištěny jak plynulé dodávky náhradních dílů, servis od výrobce, kvalitní výcvik posádek/velitelů, finance na provoz, tak součinnost s další technikou/systémy Armády ČR (skrze C4ISTAR) a jednotkami (logistika).

Pro plné využití takto pokročilých vozidel je nutné vypracovat také novou taktiku nasazení právě v součinnosti s další technikou a systémy Armády ČR.


BVP CV90 CZ; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Dodávky 2020 až 2024

Vítězné vozidlo MO ČR oznámí veřejnosti do konce roku a závazná smlouva bude podepsána do konce roku 2018. “Mohli bychom se dostat do akviziční fáze už na podzim, uvidíme, jak to bude s volbami, ale nová vláda to bude mít připravené,“ konstatoval náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Peníze na první splátku jsou připraveny v plánu rozpočtu na rok 2019  - dodávky všech 210 vozidel proběhnou mezi roky 2020 a 2024. První kusy půjdou na výcvikovou základnu do Vyškova, pak se začne s přezbrojováním 7. mechanizované brigády.

Plán počítá se sumou minimálně 50 miliard Kč na nákup 210 nových vozidel + opcí na dalších zhruba 100 vozidel. Nové BVP osádce poskytne velmi účinnou balistickou a protiminovou ochranu. Výzbroj má tvořit automatický kanón minimálně v ráži 30 mm. Přepravní kapacita se požaduje minimálně 9 vojáků (3 + 6) a 1 až 2 nouzová místa.


BVP CV90 CZr; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská" 

Plán počítá s pořízením vozidel v sedmi modifikacích - bojové vozidlo pěchoty (BVP), velitelské, průzkumné, zdravotní, ženijní, vyprošťovací a minometné vozidlo.

Jak potvrdilo testování na Libavé, mezi hlavní kandidáty patří vozidla CV90 CZ a  CV90 CZr (s bezosádkovou věží) od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, Puma od PSM (Project System & Management) a Lynx od Rheinmetallu.

Armádě ČR jsou nabízena i vozidla Kaplan, Tulpar a PMMC G5, ale zde se opravdu jedná pouze o symbolickou účast. Možná je i nabídka vozidla Wolfdog od brněnské společnosti Zetor Engineering, ale zdá se, že v požadovaném termínu ani nevznikne prototyp, aby jej bylo možno zahrnout do výběru.

Osloveni byli i výrobci vozidel Dardo a Namer, ale ve stanovené lhůtě nezareagovali, nelze s nimi tedy počítat.


BVP ASCOD; větší foto/  kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Macgregor v Armádě ČR?

Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly a schopností provádět pozemní manévr v kontaktu s protivníkem bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o náhradě tanků T-72M4 CZ.

Na novém pásovém podvozku tak může vzniknout i vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 120 mm. Nabízí se i vývoj odvozeného středního tanku s přepracovaným vnitřním prostorem (přesunutí motoru do zadní části), tak jak to lze vidět u tureckého vozidla Kaplan MT (MMWT) nebo argentinského vozidla TAM .

Střední tanky mohou zcela nahradit “těžké” T-72 - výhodou by byla větší taktická i strategická mobilita, nevýhodou především nižší balistická ochrana (tedy omezená schopnost provádět manévr v přímém kontaktu s protivníkem).

Je také otázkou, zda do jednotek s novým BVP organicky zařazovat vozidla palebné podpory se 120 mm, jak to propaguje Douglas Macgregora v konceptu průzkumných bojových týmů RSG (Recon Strike Group). Koncept RSG podle svého tvůrce dominuje nad standardními mechanizovanými a tankovými jednotkami díky "nahuštěné" palebné síle, rychlému velení a značné palivové volnosti ve vedení manévrového boje (útoky na křídla, do zázemí, atd.)

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné zdůraznit, že za současných okolností – politických, ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  08:58 01.07.2017

  tektzby:
  Wolfdog celkom iste nebude brať ohľady na nejaké domáce enviromentálne atribúty, lebo jeho koncept je postavený tak, aby ho mohli ponúkať na výrobu rôznym krajinám.

  tektzby:
  Wolfdog celkom iste nebude brať ohľady na nejaké domáce enviromentálne atribúty, lebo jeho koncept je postavený tak, aby ho mohli ponúkať na výrobu rôznym krajinám.

 • tektzby
  08:32 01.07.2017

  @MALI: Pokud by nebylo zbytí a opravdu se nešlo pro nové tanky (naposledy byla zajímavá SABRA - i když poměrně vysokoprofilový a težký tank, minimálně vhodný do našich ...Zobrazit celý příspěvek

  @MALI:

  Pokud by nebylo zbytí a opravdu se nešlo pro nové tanky (naposledy byla zajímavá SABRA - i když poměrně vysokoprofilový a težký tank, minimálně vhodný do našich podmínek), tak by samozřejmě takový zparchantělý "tank hunter" nebyl od věci, v tom jsme za jedno.

  Uvidíme, třeba se něco ukuchtí v Zetoru, docela jim v tomhle ohledu fandím.
  Ono domácí výrobce by měl vědět, jaké enviromentální atributy pro vozidlo v parametrech zahrnout.

  Je škoda, že se neuskutečnila podpora ze strany státu pro domácí vehikl.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:21 01.07.2017

  Rase: jakou úroveň ochrany mají tyto typy BVP, mám na mysli přepočet na odolnost válcovaného pancíře? Při hmotnosti okolo 40 tun bych předpokládal, že alespoň z čela by to mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: jakou úroveň ochrany mají tyto typy BVP, mám na mysli přepočet na odolnost válcovaného pancíře? Při hmotnosti okolo 40 tun bych předpokládal, že alespoň z čela by to mohlo pdobné jako u MBT. Nebo by bylo lepší sedět v Nameru nebo T 15 Armata?
  Plánuje se i případné pořízení systémů aktivní ochrany, ať už domácí výroby nebo třeba případné doinstalování systému Trophy?
  Dá se efektivně využít programovaných granátů z Pumy a Lynxe třeba proti vrtulníkům?
  Jak to bude s možným překonáváním vodních překážek, brodění, případná přeprava ženijními prostředky, plánuje AČR i toto zabezpečení posílit? ...podobně to bude asi i se soupravami na podvalech, staré BVP se daly přepravovat na podvalu ve dvojici.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  05:58 01.07.2017

  Opravdu se nebude kupovat samohybný minomet ? To bych považoval za velký problém :-(.

  Opravdu se nebude kupovat samohybný minomet ? To bych považoval za velký problém :-(.

 • Gloton
  02:08 01.07.2017

  Tady je více fotek z toho testování https://www.facebook.com/pg/7m...

  Tady je více fotek z toho testování https://www.facebook.com/pg/7m...

 • Migi
  23:51 30.06.2017

  MALI: ještě se vrátím k té dělostřelecké pozorovatelně i když už jsme to řešili jinde 1) "dělostřelecká pozorovatelna je vlastně průzkumné vozidlo se schopností rychlejšího a ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI: ještě se vrátím k té dělostřelecké pozorovatelně i když už jsme to řešili jinde
  1) "dělostřelecká pozorovatelna je vlastně průzkumné vozidlo se schopností rychlejšího a přesnějšího určování cílů, než má běžný průzkumný prostředek" - moc nevím co si pod tím představit a jak předněji a rychleji by to měla umět

  2) "vybavena terminálem dělostřeleckého SŘP a disponuje přímým přístupem na koordinátora palebné podpory" v situaci připojení do datové sítě (což s C4ISTAR musí tak jako tak je to jenom software.

  3) "Dále by měla být schopna zjišťovat souřadnice výbuchů dělostřelecké munice a měla by umět přímo řídit dělostřeleckou palbu (opravovat)." - Pokud nebude mít nějaký dělostřelecký radar, tak jde opět jenom o software.

  4) "Brzy by měla být schopna navádění přesné dělostřelecké munice (laserem)." - jo tohle je asi jediná vlastnost na kterou by člověk potřeboval jiné vozidlo, ale za současného stavu bych to zatím viděl jako poměrně velké sci-fi.

  Celkově se nemůžu ubránit pocitu, že nákup dělostřeleckých pozorovatelen je akorát lobbing "dělostřelecké kliky" na generálním štábu (ostatně jak to dopadlo s ARTHURy)....Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:33 30.06.2017

  To Rase: s tou Pumou jsem měl na mysli současný stav - tj. jen dnešní předváděcí vozidlo, z hlediska případné nabídky pro AČR lze očekávat že by se jednalo o modernizovanou a ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  s tou Pumou jsem měl na mysli současný stav - tj. jen dnešní předváděcí vozidlo, z hlediska případné nabídky pro AČR lze očekávat že by se jednalo o modernizovanou a mírně modifikovanou Pumu, ano připouští se i modifikace korby, ale to je zatím i v SRN ještě v rovině úvah a předpokladů, takže já bych na to zatím reálně moc nesázel;
  Osadit pumu věží Samson-2 bych viděl jenom jako východisko z nouze - věži LANCE (pokud bude mít integrovaný PTRK) zatím nesahá ani po kolena;

  To Petres:
  co vím, tak z hlediska programovatelné munice jsou systémy Mk44S a MK-30-2 AB vzájemně nekompatibilní. Jsou však kompatibilní v používání jiné, více používané munice (podkaliberní, klasické: HEI, SAPHEI, TP-T a další), munice 30x173mm, kterou oba kanóny používají je standardizována v NATO jako munice pro BVP. KBVP Pandur programovatelnou munici používat nemůže (má ještě starší Mk44). Je třeba mít na paměti, že cena této AB munice je řádově vyšší, než cena munice klasické, takže by jí byl asi nakoupen omezený počet a možná by jí byla vybavena jen některá vozidla.

  To GAVL:
  Já se tedy nemodlím za nic konkrétního (ať se vybere ten nejlepší stroj, resp. ten nejlepší, který si můžeme dovolit), ale když si srovnáme např výšku CV-90 s věží MCT-30 a Lynxe, tak mi to vychází nastejno (dokonce Lynx je o nějaký ten cm nižší), je ale fakt, že CV-90 s osádkovou věží E-30 je asi o 20 cm nižší. Obě CV ale mají dost vysoký pozorovací přístroj velitele a E-30 nemá integrovaný PTRK 3 generace (pokud nebudeme uvažovat to monstrum E-30 + ZS Protector s PTRK Javelin).

  To tektzby:
  asi jste myslel náhradu MBT lehkými tanky - no podle mého názoru by osazením věže se 120 mm TK na podvozek např. Lynxe, nebo Pumy nevznikl zcela určitě lehký tank, ale bojové vozidlo s těžkou výzbrojí s palebnou silou tanku o hmotnosti nad 45 tun, což není zcela určitě lehký tank (kdybychom hypoteticky srovnali bojovou hodnotu takto přezbrojené Pumy a stávajícího T-72M4CZ (pokud by byl vůbec funkční), kdo myslíte, že by byl favoritem? Já bych si na T-72 nevsadil ani pětník.
  Ta otázka však bude brzy (2025) znít jinak: buď žádné tanky (protože T-72 jednoduše skončí - nebudou už opravitelné a nové tanky prostě nebudou), nebo bojová vozidla s těžkou výzbrojí na podvozku těžkých BVP. Já osobně bych pak bych hlasoval za ta bojová vozidla s těžkou výzbrojí na podvozcích těžkých BVP, co Vy?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:56 30.06.2017

  Pochopil-li jsem to správně, AČR již netrvá na 30mm kanónu, uvádí jej jako minimum. Nebo ne? Mmchd, CV90 má také programovatelnou munici? Pokud ano, používá terminální způsob ...Zobrazit celý příspěvek

  Pochopil-li jsem to správně, AČR již netrvá na 30mm kanónu, uvádí jej jako minimum. Nebo ne?

  Mmchd, CV90 má také programovatelnou munici? Pokud ano, používá terminální způsob programování, nebo předprogramování?Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  21:51 30.06.2017

  Z taktickýho pohledu bych to přál CVčku (pro ČR se hodí svižný vozítko s nízkým profilem). Z mýho pohledu by se neměl zahazovat ani ten Zetor, přál bych si český stor pro českou ...Zobrazit celý příspěvek

  Z taktickýho pohledu bych to přál CVčku (pro ČR se hodí svižný vozítko s nízkým profilem).

  Z mýho pohledu by se neměl zahazovat ani ten Zetor, přál bych si český stor pro českou armádu.

  Jinak náhrada MBT za lehký tankstvo mi přijde maličko krátkozraká.
  Mobilita je super, ale ta nenahradí pancíř chránící osádku.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:39 30.06.2017

  Modlím se za CV90. Lynx je děs, vysokej jak stodola.

  Modlím se za CV90. Lynx je děs, vysokej jak stodola.

 • petres
  20:22 30.06.2017

  MALI "taktéž Bushmaster může být vybaven programovatelnou municí, je to verze Mk44S, ale z těch fotek se nepozná, jestli jej ta vozidla mají. Programování u něj probíhá jinak, než ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI
  "taktéž Bushmaster může být vybaven programovatelnou municí, je to verze Mk44S, ale z těch fotek se nepozná, jestli jej ta vozidla mají. Programování u něj probíhá jinak, než u německých kanónů."

  Moje otázka je, je možno použít stejnou programovatelnou munici na kanon Mauser i Bushmaster, vzhledem k rozdílnému programování?
  Pokud ne, tak mi trvání na na 30 mm, jako mají Pandury přijde scestné.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:37 30.06.2017

  MALI: Co jsem se bavil s lidmi od PSM, tak nám má být nabízena vylepšená Puma verze II, který se začne vyrábět pro Bundeswehr od roku 2020, hned jak se dokončí první várka. Tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  Co jsem se bavil s lidmi od PSM, tak nám má být nabízena vylepšená Puma verze II, který se začne vyrábět pro Bundeswehr od roku 2020, hned jak se dokončí první várka. Tyto upravené stroje budou mít box s PTŘS, kulomet 7,62 a další drobnosti. Taky má vzniknout zdravotní verze atd. Ty vozidla z IDETu berte s rezervou. PSM prostě vzalo Pumu co dodává pro BW a přivezli ji sem, aby bylo na co koukat. Klidně nám ji osadí věží Samson II pokud budeme chtít, tak jako u Boxerů pro Litevce (těm byl taky původně předváděn s věží Lance).
  KOLT:
  :D))Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  19:27 30.06.2017

  Přiznám se, že po té co jsem tuším ve středu zaslechl o probíhajícím testování BVP jsem se těšil na článek a především diskuzi zde na AN jako malej Pavka. Díky všem za myšlenky a ...Zobrazit celý příspěvek

  Přiznám se, že po té co jsem tuším ve středu zaslechl o probíhajícím testování BVP jsem se těšil na článek a především diskuzi zde na AN jako malej Pavka. Díky všem za myšlenky a nové informace.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  19:25 30.06.2017

  To Kozlus: Otázku s Ascodem už stihl odpovědět Rase, PUMA je u nás přesně v té verzi, ve které je zavedena v Bundeswehru (jiná verze ani momentálně není dostupná); To Rase: u ...Zobrazit celý příspěvek

  To Kozlus:
  Otázku s Ascodem už stihl odpovědět Rase, PUMA je u nás přesně v té verzi, ve které je zavedena v Bundeswehru (jiná verze ani momentálně není dostupná);

  To Rase:
  u dělostřelecké pozorovatelny nejde jen o vybavení senzory, dělostřelecká pozorovatelna je vlastně průzkumné vozidlo se schopností rychlejšího a přesnějšího určování cílů, než má běžný průzkumný prostředek, navíc je vybavena terminálem dělostřeleckého SŘP a disponuje přímým přístupem na koordinátora palebné podpory. Dále by měla být schopna zjišťovat souřadnice výbuchů dělostřelecké munice a měla by umět přímo řídit dělostřeleckou palbu (opravovat). Brzy by měla být schopna navádění přesné dělostřelecké munice (laserem). To už běžný průzkumník neumí, resp. na to nemá vybavení.
  Ještě k tomu Ascodu: i mně se zdá, že ASCOD bude z hlediska výkonů a kvality na čestném posledním místě. Doufám, že nebude jako v případě Pandurů rozhodovat jen cena (v nabídce, která jak se později ukázalo byla v reálu někde jinde), ale také technická a bojová hodnota vozidel.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:55 30.06.2017

  Babiš odloží tendr, koupí Zetor, založí Armofert a uvidíte, jak se bude nakupovat :-/

  Babiš odloží tendr, koupí Zetor, založí Armofert a uvidíte, jak se bude nakupovat :-/

 • Rase
  18:52 30.06.2017

  MALI: co se týče verzí nového BVP, tak tu informaci mám z posledního ATM, kde se zmiňuje právě minometná verze. Ona samotná schopnost dělostřeleckého návodčí mi dnes přijde ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  co se týče verzí nového BVP, tak tu informaci mám z posledního ATM, kde se zmiňuje právě minometná verze. Ona samotná schopnost dělostřeleckého návodčí mi dnes přijde zbytečná a s dobrou elektronikou by ji měly zvládat i průzkumná vozidla a jiné. Přeci jen KBVP v australském tendru jsou všechny nabité elektronikou, aby zvládaly jak tuto funkci, tak i průzkumnou atd.
  Co se týče ASCODu, tak máte pravdu. Ajax je v podstatě ASCOD 42, tedy jiný stroj. Ten v ČR je nejspíš ještě oplácaný ASCOD 33 (původně vznikl pro dánský tendr), možná novější ASCOD 35, ale nejsem si jistý, v čem se liší. Osobně si myslím, že tento stroj bude nejspíš nejlevnější, což ale může být na úkor kvality (přesně jako zmiňujete s Pandury). V závěsu bude Lynx, pak CV90 a nejdražší Puma (rozdíly ale nebudou moc velké).Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:38 30.06.2017

  MALI: am dojem, ze se nekde psalo, ze ASCOD ma jit do tendru s tim novejsim podvozkem, stejne jako Puma ma byt v novejsi verzi, nez co ted dostavaji Nemci a taky byla v Brne ta ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI: am dojem, ze se nekde psalo, ze ASCOD ma jit do tendru s tim novejsim podvozkem, stejne jako Puma ma byt v novejsi verzi, nez co ted dostavaji Nemci a taky byla v Brne ta soucasna verze.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:32 30.06.2017

  ...obávám se, že po volbách se něco koupí leda v případě že by to vyráběl Agrofert... :(

  ...obávám se, že po volbách se něco koupí leda v případě že by to vyráběl Agrofert... :(

 • MALI
  17:36 30.06.2017

  Ještě to Fenri: když se pořádně podívám na ty fotky BVP ASCOD (a díval jsem se i na exponát na IDET), tak v něm vidím starý ASCOD, který je dodatečně oplácaný přídavným ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě to Fenri:
  když se pořádně podívám na ty fotky BVP ASCOD (a díval jsem se i na exponát na IDET), tak v něm vidím starý ASCOD, který je dodatečně oplácaný přídavným pancéřováním. Ten nový ASCOD, co slouží Britům jako podvozek pro AJAX s tím vysněným 40 mm kanónem CTA, má úplně jinou korbu - ten nám nenabídli.

  Připadá mi, že jednou už tady něco takového bylo: GD měla před pár lety k dipozici relativně výborné podvozky Piranha, ale do tendru pro AČR nasadila Pandury, které do té doby nikdo nechtěl. Zdá se mi, že teď se u GD situace opakuje. Doufám jen, že neuděláme stejnou chybu...Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:25 30.06.2017

  oprava údaje v článku: pokud vím, tak AČR nepočítá (alespoň v rámci těch 210 vozidel) s minometnou verzí, pravděpodobně zde došlo k záměně s dělostřeleckou pozorovatelnou; To ...Zobrazit celý příspěvek

  oprava údaje v článku:
  pokud vím, tak AČR nepočítá (alespoň v rámci těch 210 vozidel) s minometnou verzí, pravděpodobně zde došlo k záměně s dělostřeleckou pozorovatelnou;

  To Juhelak:
  Lynx možná vypadá jako "soft", ale váží přes 40 tun a jeho balistická odolnost je hned v těsném závěsu za Pumou. To co je vidět na fotkách je jen přídavné pancéřování.

  To Sipovsky:
  Podvozek Lynx snese (tuším) maximální hmotnost přes 45 tun, takže zase tak lehký není, hmotnostně je na tom přibližně stejně, jak T-72M4CZ a je těžší, než je základní T-72, ale T-72 má menší obestavěný prostor, proto může mít při stejné hmotnosti silnější pancéřování. K bojům v zastavěných oblastech se ale spíš hodí jiná vozidla, než tanky, které mají dlouhý kanón s malým náměrem, tam je naopak vhodnější těžké BVP.

  To Stirling:
  Oba dva kandidáti ze SRN mají kanón s programovatelnou municí (to jsou ty dva válce na konci hlavně), Lynx může mít v té své věži i kanón ráže 35 mm, ale AČR si dala do požadavku kanón ráže 30 mm, se stejnou municí, jako mají Pandury. Taktéž Bushmaster může být vybaven programovatelnou municí, je to verze Mk44S, ale z těch fotek se nepozná, jestli jej ta vozidla mají. Programování u něj probíhá jinak, než u německých kanónů.

  To Fenri:
  věž na Lynxu je tak velká (půdorysně) proto, protože je na rozdíl od Pumy osádková a musejí se tam vejít dva lidi, jinak, pokud byl někdo na veletrhu IDET a podíval se dovnitř Lynxu, tak tam bylo vidět, že pod košem věže je od podlahy korby ještě hodně místa (tak 25 až 30 cm) - určitá výška věže nad korbou zase musí být zachována kvůli mechanické konstrukci lafetace kanónu a zachování rozsahu pohybu kanónu v náměru (hlavně v depresi).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 9