Zkoušky nových bojových vozidel pěchoty na Libavé

BVP Puma; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Před několika dny proběhla první předváděcí ukázka vozidel, která se uchází o vítězství v tendru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) na nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Přítomni byli nejvyšší zástupci Armády ČR i zástupci Poslanecké sněmovny.

Pečlivý výběr nového BVP

Ukázky nových BVP probíhaly ve vojenském prostoru Libavá, poblíž posádky v Přáslavicích. Všech pět vozidel od čtyř výrobců se představilo během statické i dynamické ukázky. Prezentována byla střelba na pohyblivý cíl vzdálený 700 m a statické cíle ve vzdálenosti 1200 a 1800 m.

Podle generála Josefa Bečváře, náčelníka generálního štábu, jsou všechna vozidla velice podobná a díky lepší balistické ochraně, palebné síle a komunikačním systémům o několik řádů překonávají stávající BVP-2.

"Ta technika (BVP-2 - pozn. red.) musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář.

Armáda ČR provozuje celkem 108 vozidel BVP-2 a dalších 77 vozidel je ve skladech. Jejich životnost vyprší v letech 2018 až 2020 a po stažení od bojových útvarů projdou základní údržbou. Následně dojde k jejich převedení k jednotkám Aktivní zálohy a do mobilizační rezervy. 

Odborníci z armádní komise nyní posuzují představená nová BVP - zohlední mimo jiné stáří konstrukce, modernizační potenciál pro příštích 40 let, hmotnost, výšku, brodivost, rozměry vnitřních prostorů, možnost přepravy atd.

„Armáda to dělá velmi pečlivě, jedná se o celou škálu parametrů, váhu, brodivost, rozměry, nakládání materiálu,“ uvedl generál Bečvář.


BVP Lynx; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Všechny tyto parametry komise postupně vyhodnotí a koncem srpna předá ministerstvu oficiální doporučení, která z vozidel nejlépe vyhovuje potřebám Armády ČR. Následovat bude výběr nejvhodnějšího vozidla, jak z pohledu ceny, finanční náročnosti na celý životní cyklus, tak i dalších aspektů. Zde již proběhnou velmi úzká jednání se samotnými výrobci.

Dodejme, že naprosto zásadním parametrem je schopnost armády tyto vozidla provozovat a podporovat - nejen z finančního hlediska, ale také z technického a lidského. I to nejmodernější vozidlo se stává “kusem šrotu”, pokud nejsou zajištěny jak plynulé dodávky náhradních dílů, servis od výrobce, kvalitní výcvik posádek/velitelů, finance na provoz, tak součinnost s další technikou/systémy Armády ČR (skrze C4ISTAR) a jednotkami (logistika).

Pro plné využití takto pokročilých vozidel je nutné vypracovat také novou taktiku nasazení právě v součinnosti s další technikou a systémy Armády ČR.


BVP CV90 CZ; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Dodávky 2020 až 2024

Vítězné vozidlo MO ČR oznámí veřejnosti do konce roku a závazná smlouva bude podepsána do konce roku 2018. “Mohli bychom se dostat do akviziční fáze už na podzim, uvidíme, jak to bude s volbami, ale nová vláda to bude mít připravené,“ konstatoval náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Peníze na první splátku jsou připraveny v plánu rozpočtu na rok 2019  - dodávky všech 210 vozidel proběhnou mezi roky 2020 a 2024. První kusy půjdou na výcvikovou základnu do Vyškova, pak se začne s přezbrojováním 7. mechanizované brigády.

Plán počítá se sumou minimálně 50 miliard Kč na nákup 210 nových vozidel + opcí na dalších zhruba 100 vozidel. Nové BVP osádce poskytne velmi účinnou balistickou a protiminovou ochranu. Výzbroj má tvořit automatický kanón minimálně v ráži 30 mm. Přepravní kapacita se požaduje minimálně 9 vojáků (3 + 6) a 1 až 2 nouzová místa.


BVP CV90 CZr; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská" 

Plán počítá s pořízením vozidel v sedmi modifikacích - bojové vozidlo pěchoty (BVP), velitelské, průzkumné, zdravotní, ženijní, vyprošťovací a minometné vozidlo.

Jak potvrdilo testování na Libavé, mezi hlavní kandidáty patří vozidla CV90 CZ a  CV90 CZr (s bezosádkovou věží) od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, Puma od PSM (Project System & Management) a Lynx od Rheinmetallu.

Armádě ČR jsou nabízena i vozidla Kaplan, Tulpar a PMMC G5, ale zde se opravdu jedná pouze o symbolickou účast. Možná je i nabídka vozidla Wolfdog od brněnské společnosti Zetor Engineering, ale zdá se, že v požadovaném termínu ani nevznikne prototyp, aby jej bylo možno zahrnout do výběru.

Osloveni byli i výrobci vozidel Dardo a Namer, ale ve stanovené lhůtě nezareagovali, nelze s nimi tedy počítat.


BVP ASCOD; větší foto/  kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

Macgregor v Armádě ČR?

Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly a schopností provádět pozemní manévr v kontaktu s protivníkem bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o náhradě tanků T-72M4 CZ.

Na novém pásovém podvozku tak může vzniknout i vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 120 mm. Nabízí se i vývoj odvozeného středního tanku s přepracovaným vnitřním prostorem (přesunutí motoru do zadní části), tak jak to lze vidět u tureckého vozidla Kaplan MT (MMWT) nebo argentinského vozidla TAM .

Střední tanky mohou zcela nahradit “těžké” T-72 - výhodou by byla větší taktická i strategická mobilita, nevýhodou především nižší balistická ochrana (tedy omezená schopnost provádět manévr v přímém kontaktu s protivníkem).

Je také otázkou, zda do jednotek s novým BVP organicky zařazovat vozidla palebné podpory se 120 mm, jak to propaguje Douglas Macgregora v konceptu průzkumných bojových týmů RSG (Recon Strike Group). Koncept RSG podle svého tvůrce dominuje nad standardními mechanizovanými a tankovými jednotkami díky "nahuštěné" palebné síle, rychlému velení a značné palivové volnosti ve vedení manévrového boje (útoky na křídla, do zázemí, atd.)

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné zdůraznit, že za současných okolností – politických, ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  17:03 30.06.2017

  Realne pusobi Lynx stejne obrovsky a krabicovity jako CV90 a ASCOD, vez u klasicke CV90 pusobi nizsim dojmem, ale to je tom, ze je oblozena do sirky. Puma pusobi kompaktnej, ...Zobrazit celý příspěvek

  Realne pusobi Lynx stejne obrovsky a krabicovity jako CV90 a ASCOD, vez u klasicke CV90 pusobi nizsim dojmem, ale to je tom, ze je oblozena do sirky. Puma pusobi kompaktnej, jelikoz je nizsi a ma ma lepe tvarovany bocni pancir - zaoblenejsi. Jinak vez na Lynxu je hodne podobna te na PumeSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  16:48 30.06.2017

  tak třeba na 35tku je potřeba vic prostoru..navic to na stranách bude asi na granáty..urcite to není o moc vetsi nez ta na pumě nebo osádkova na cv90. Já lynxu fandím ale rád ...Zobrazit celý příspěvek

  tak třeba na 35tku je potřeba vic prostoru..navic to na stranách bude asi na granáty..urcite to není o moc vetsi nez ta na pumě nebo osádkova na cv90.

  Já lynxu fandím ale rád bych ho viděl v obložené formě. Korba pusobi jako takový huběnour pod věží..hezky dopředu na korbu vyskládat aspoň 6 cm tlusté pláty a pak na to naházet 30 pytlů z pískem..a pak vyfotit :))Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  16:47 30.06.2017

  Lynx je proste nádherný,již na první pohled budi poradny respekt.Pripomina spis tank nez BVP.

  Lynx je proste nádherný,již na první pohled budi poradny respekt.Pripomina spis tank nez BVP.

 • fenri
  16:23 30.06.2017

  To KOLT: taky si myslím. Je to takový MAUS.

  To KOLT: taky si myslím. Je to takový MAUS.

 • KOLT
  16:05 30.06.2017

  Lynx rozhodně nemá malou korbu :-)

  Lynx rozhodně nemá malou korbu :-)

 • fenri
  16:02 30.06.2017

  Nemůžu si pomoci, ale mě ta věž na Lynxu, přijde (vzhledem k výzbroji) obrovská. Co v ní je? Hangár na drony a rozkládací větrná elektrárna? nebo má tak malý spodek, že ta věž ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemůžu si pomoci, ale mě ta věž na Lynxu, přijde (vzhledem k výzbroji) obrovská. Co v ní je? Hangár na drony a rozkládací větrná elektrárna? nebo má tak malý spodek, že ta věž pouze působí přerostle?
  Jinak se mi Lynx líbí, ale CV90 či ASCOD se 40 mm kanonem (CTAS asi utopie, tak alespoň Bofors) bych viděl u nás raději.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  16:02 30.06.2017

  ASCOD se představil pouze z bezosádkovou věží?

  ASCOD se představil pouze z bezosádkovou věží?

 • stirling
  15:00 30.06.2017

  Puma je prostě nádherná, ale důležitější je přesně ta myšlenka která je v článku. Musíme pořídit něco co také v pohodě udržíme v provozu a bojeschopné. Takže pokud by puma byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Puma je prostě nádherná, ale důležitější je přesně ta myšlenka která je v článku. Musíme pořídit něco co také v pohodě udržíme v provozu a bojeschopné. Takže pokud by puma byla případně moc náročná tak klidně cokoliv z ostatních. S tou věží pořád doufám, že se ještě něco změní a nemusí to být jen ta 30tka a hlavně to musí být programovatelná munice v dnešní době s tím, že se to bude ještě stupňovat (kdy létá a jezdí spousta dronů různých velikostí kolem) bez takové munice by to byl krok zpět.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:28 30.06.2017

  JP--: Tak v Americe ten devítičlenný tým v reálu taky vozí dva Bradleye, jelikož se víc vojáků dovnitř stejně nevejde a je to pohodlnější. Co se týče počtu, tak když k těm 210 ...Zobrazit celý příspěvek

  JP--:
  Tak v Americe ten devítičlenný tým v reálu taky vozí dva Bradleye, jelikož se víc vojáků dovnitř stejně nevejde a je to pohodlnější. Co se týče počtu, tak když k těm 210 vozidlům (z nichž půlka budou různé speciály) připočítáme plánovanou opci na + 50 %, tak to je celkem 315 vozidel.

  A_V_V_A:
  záleží na konfiguraci

  Sipovsky:
  to je jen jeden z možných konceptů, jak nahradit T-72M4CZ. Co se týče Izraele, tak ti rozhodně nepočítají s Merkavou do města. Přeci jen do města připravují lehčí tank Carmel, s dvojčlennou osádkou, podobný spíš BVP, který vlastně nebude mít ani plnohodnotnou tankovou ráži. Merkava IV ve městě je ale jen "z nouze cnost", rozhodně ne záměr.Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  14:09 30.06.2017

  spíš jestli 210 není málo pokud se budou kupovat i velitelská, vyprošťovací, zdravotní verze tak jich na pravý bojový nasazení zas tolik nezbude.Chtělo by to brigádu zvětšit ...Zobrazit celý příspěvek

  spíš jestli 210 není málo pokud se budou kupovat i velitelská, vyprošťovací, zdravotní verze tak jich na pravý bojový nasazení zas tolik nezbude.Chtělo by to brigádu zvětšit aspoň na velikost Stryker brigade combat team i kdyby měla mít menší počet vojáků na vozidlo 6 oproti 9 v US Army.Skrýt celý příspěvek

 • A_V_V_A
  14:01 30.06.2017

  Rase: Já právě myslel tu cenu a smlouvu o dodání obecně, aby se nekoupilo 210 strojů za cenu 300.

  Rase: Já právě myslel tu cenu a smlouvu o dodání obecně, aby se nekoupilo 210 strojů za cenu 300.

 • Sipovsky
  13:44 30.06.2017

  Jen osobne nechapu myslenku,proc chtej vubec nahrazovat tezke tanky strednima. Prece vime,ze novodobe boje se vedou z velke casti ve mestech,kde samotna pechota nedokaze sama ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen osobne nechapu myslenku,proc chtej vubec nahrazovat tezke tanky strednima.
  Prece vime,ze novodobe boje se vedou z velke casti ve mestech,kde samotna pechota nedokaze sama vycistit bez podpory,tezkych a dobre opancerovanych tanku ulice,budovy natoz cele mesto..
  Staci se podivat na dnesni Syrii,kde se pechota bez tanku neobejde.

  O tomhle se jiz presvedcil davno Izrael a jejich Merkavy IV..Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:37 30.06.2017

  A_V_V_A: tady jde hlavně o to, aby to nějak dopadlo. Samotná vozidla si jsou opravdu velice podobná, jsou to ověřená vozidla a není zde jakýkoliv outsider (když se neúčastní ...Zobrazit celý příspěvek

  A_V_V_A:
  tady jde hlavně o to, aby to nějak dopadlo. Samotná vozidla si jsou opravdu velice podobná, jsou to ověřená vozidla a není zde jakýkoliv outsider (když se neúčastní Šakal). Pokud jde o věže a ideální konfiguraci, tak tu by měla určit ona armádní komise do konce srpna 2017. Hodně se toho tedy může změnit. MO pak už bude jen řešit cenu a další papírování, před podpisem smlouvy s výrobcem. Klidně taky může vybrat třeba až druhé nebo třetí vozidlo, z těch doporučených armádní komisí. Zatím se zdá, že všechno jde přesně podle časového plánu, tak snad se nic nepokazí. Osobně si ale myslím, že ať již dopadnou volby jakkoliv, tak tento program nikdo nezruší. Samotné vozidlo (z doporučených) stejně vybere až nový vláda, tak bych se nebál. Navíc žádná ze stran nechce (zatím) škrtat finance na MO.

  juhelak:
  to sice jo, ale tady jde jen o to, vidět ta vozidla vedle sebe v terénu a při střelbách. Technické parametry porovná komise pěkně doma, za stolem, kde prezentovaný stáv vozidel nebude tak důležitý.Skrýt celý příspěvek

 • A_V_V_A
  13:25 30.06.2017

  Osobně děkuju bohu za každý nákup nebo modernizaci v AČR, ale mám docela obavy jak tohle výběrové řízení dopadne

  Osobně děkuju bohu za každý nákup nebo modernizaci v AČR, ale mám docela obavy jak tohle výběrové řízení dopadne

 • juhelak
  13:16 30.06.2017

  Puma a Lynx jsou prostě kočičky..Postupem se pro mě hlavně Lynx stal favoritem..s tou pětatřicítkou. Ty bezosádkove věže na ascodu a cv90 vypadají jak pěst na oko.. Libí se mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Puma a Lynx jsou prostě kočičky..Postupem se pro mě hlavně Lynx stal favoritem..s tou pětatřicítkou. Ty bezosádkove věže na ascodu a cv90 vypadají jak pěst na oko..

  Libí se mi zmínka že se řeší i stáří konstrukce a mozny potencionál..to trochu snižuje cv90 pokud nabízejí jen tuhle starší verzi..

  Balistika je samosebou volitelna..ale prijde mi ze ascod přijel s nejvyší..Lynx je takový soft...ma asi diky tomu vyhodu v jizdnich vlastnostech..coz není uplne fer.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 9