Ohrožují ruské rakety hospodářskou bezpečnost Pobaltí?

Vojenské cvičení ruského Baltského loďstva; ilustrační foto / Kremlin.ru

Minulý měsíc ruské úřady dvakrát informovaly Lotyšsko o úmyslu provést raketové zkoušky v Baltském moři nedaleko lotyšského území. Rusko v obou případech (4.-6. a 17.-19. dubna) nakonec nevystřelilo ani jednu raketu. To vyvolává otázku, co bylo skutečným cílem ruských aktivit v lotyšské výlučné ekonomické zóně.

Ruské Řízení letového provozu s předstihem požádalo lotyšský Úřad pro civilní letectví o uzavření vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Riga žádosti vyhověla a oblast vzdálenou 40 km od pobřeží Lotyšska v době avizovaných raketových zkoušek pro letecký provoz do výšky 20 km uzavřela.

 

 

Māris Gorodcovs, ředitel lotyšského Úřadu pro civilní letectví, podle internetových stránek BNN News uvedl, že uzavření vzdušného prostoru je v takových situacích standardním postupem. Dodal však, že v případě Lotyšska k tomu došlo historicky poprvé.

 

„Ruskem oznámené, ale nikoliv realizované raketové testy ve výlučné ekonomické zóně Lotyšska v Baltském moři patřily ke strategické komunikaci. Pozorovali naší reakci,“ řekl lotyšský ministr obrany Raimonds Bergmanis pro televizní stanici Latvijas Televīzija.

 

Informace z otevřených zdrojů neposkytují jasnou odpověď na otázku, proč se zkoušky ve stanovaných termínech neuskutečnily. „Možná je právě ‚test‘ tím klíčovým slovem. Mohli zkoušet nějaké nové systémy nebo se třeba něco nezdařilo,“ naznačil Bergmanis.

 

Provádění raketových testů tohoto typu patří k běžné mezinárodní praxi. Zásada svobodné plavby umožňuje všem státům provádět operace a vojenská cvičení v mezinárodních vodách. Tuto možnost opakovaně využily jak USA, tak i členové NATO.  

 

Čeho se tedy Rusko pokusilo docílit? William Combes ve svém článku pro web The Jamestown navrhl dvě vysvětlení. To první představuje signál mezinárodnímu společenství, že Moskva považuje Baltské moře, podobně jako Černé, za oblast svých operací a kontroly. Tím druhým je snaha vytvořit atraktivní mediální téma, využít ho k posílení narativu soupeření se Západem a narušit jeho jednotu. Vyloučena není ani kombinace obou domněnek.

 

Jinými slovy, Rusko chce být vnímáno jako námořní velmoc v oblasti Baltského moře a získat postavení, jež sovětské námořnictvo zaujímalo v době před rozpadem SSSR. Navíc se pokouší snížit vliv NATO a EU na jejich periferiích.

 

Rozdělení výsostných (červeně) výlučných ekonomických zón (zeleně) v Baltském moři. / archív autor

  

„Diskuze o Ruskem plánovaných raketových zkouškách nad lotyšskou výlučnou ekonomickou zónou v Baltském moři jsou ve veřejném prostoru velmi intenzivní. Je jim věnována značná pozornost. Musíme však mít na paměti, že tyto testy mají jasný propagandistický úkol. Proto bychom k nim měli přistupovat s chladnou hlavou,“ myslí si podle BNN News Edgars Rinkēvičs, lotyšský ministr zahraničních věcí.    

 

Zkoušky plánované na 17.-19. dubna vzbudily v porovnání s těmi dřívějšími menší zájem médií. Méně veřejně přístupných informací zdánlivě snížilo jejich význam jako hrozby, kterou se Moskva možná snažila mediálně vytvořit. William Combes však považuje za důležité zveřejňovat co nejvíce informací o podobných událostech, což zabrání dezinterpretacím. Pouze předvídatelné chování, spolupráce a transparentnost zajistí Baltskému moři stabilitu, která je nezbytná pro spojení tamních států se světovým hospodářstvím.  

 

Udržení svobodného pohybu zboží a lidí přes Baltské moře má přitom zásadní prioritu pro tři tamní bývalé sovětské republiky. Estonsko, Lotyšsko a Litva ale postrádají nezbytné množství plavidel, jež by dokázala byť jen ohlídat jejich výlučné ekonomické zóny. Není pravděpodobné, že by tyto tři státy důvěřovaly ruskému námořnictvu jako strážci mezinárodního práva a bezpečnosti v Baltském moři.

 

Avizované raketové zkoušky bezprostředně neovlivnily ani letový plán lotyšské společnosti AirBaltic, ani zájem britských investorů z British Steel o místní ocelárnu Liepājas Metalurgs na baltském pobřeží. V případě jejich pokračování ovšem může být hospodářská bezpečnost země ohrožena.

 

Rozhovor s lotyšským generálporučíkem Raimondsem Graubem o bezpečnosti v Pobaltí.

  

„Bezpochyby tato cvičení, jež se měla poprvé od získání nezávislosti uskutečnit tak blízko Lotyšska, jsou ruskou demonstrací síly v oblasti Baltského moře. Jedním z cílů těchto aktivit je zhoršení celkové bezpečnosti regionu a negativní ovlivnění hospodářské situace v pobaltských státech, včetně množství příchozích přímých zahraničních investic,“ řekl pro The Jamestown Didzis Kļaviņš, jeden z výzkumníků na Latvijas Universitāte.

 

S Kļaviņšem podle BNN News souhlasí i lotyšský prezident Raimonds Vējonis: „Takové události nás jen motivují snažit se zvýšit naše obranné schopnosti. Také to dokazuje, že naše rozhodnutí posílit v regionu přítomnost sil NATO bylo správné.“

 

Kļaviņš ovšem varoval, že opakování podobných událostí může letecké společnosti vést k přezkoumávání letových tras a k přehodnocování investic v oblasti Baltského moře. „Totéž platí i pro další hospodářská odvětví. Ruské zahraničněpolitické aktivity by proto mohly mít dlouhodobý dopad.“

 

Lotyšské hospodářství se již dnes potýká s poklesem hodnot u některých ukazatelů přímých zahraničních investic. Majetková účast u přímých zahraničních investic v lotyšských společnostech loni poklesla o 56,14 milionů na 7,23 miliard eur. Spíše než na bezpečnostní situaci si však zahraniční investoři stěžují na nepředvídatelnou daňovou politiku a zpoždění při zavádění insolvenčních reforem.

 

Rusko si na lotyšském trhu udržuje silnou pozici, která v budoucnosti může ještě posílit. Východní soused v roce 2017 pro Lotyšsko představoval třetí největší vývozní trh a pátého největšího dovozce s celkovým obratem 2,1 miliardy eur. V únoru 2018 bylo v Lotyšsku oficiálně zaregistrováno 6000 ruských společností.

 

Zdroje: Baltic Course, Jamestown1, Jamestown2, BNN-News1, BNN-News2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Námořní dron Sea Hunter: Revoluce v námořním válčení

Americká DARPA dokončila vývoj námořního dronu Sea Hunter. K jeho hlavním úkolům patří vyhledávání a ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  08:39 29.05.2018

  Jakože protože Švédi už neostřelují Prahu a Rusové neženou Francouze a Němce k Atlantiku, tak by mělo Pobaltí poslouchat Nulandovou a "fuck EU?".

  Jakože protože Švédi už neostřelují Prahu a Rusové neženou Francouze a Němce k Atlantiku, tak by mělo Pobaltí poslouchat Nulandovou a "fuck EU?".

 • PavolR
  08:28 29.05.2018

  cernakus: Práve, že jednali logicky, lebo historicky, geograficky, ani hospodársky nemajú s Ruskom veľa spoločného a prirodzene patria do Baltského priestoru, z ktorého boli umelo ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Práve, že jednali logicky, lebo historicky, geograficky, ani hospodársky nemajú s Ruskom veľa spoločného a prirodzene patria do Baltského priestoru, z ktorého boli umelo vytrhnuté a ktorého hospodárska sila je väčia, než hospodárska sile celého celučičkého Ruska. Po toľkých rokoch okupácie však reintegrácia nie je bezproblémová, ale to by nemalo nikoho prekvapovať.
  A iba tak mimochodom, so žiadnou veľmocou nesusedia. :-p Z tradičných regionálnych exponentov, či už ide o Švédsko, Rzecpospolitu alebo povedzme Rusko, už ani jeden nie je zďaleka tým, čím býval, akurát nie každý to je zatiaľ schopný zobrať na vedomie.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:26 29.05.2018

  Povie niekto kto si minule v diskusii povzdychol, že "stačilo by 400 - 500 tis mŕtvych a ZSSR sa dal udržať" Btw. Pobaltie tu politiku už raz skúšalo. Ak neutrálne bolo a aj s ...Zobrazit celý příspěvek

  Povie niekto kto si minule v diskusii povzdychol, že "stačilo by 400 - 500 tis mŕtvych a ZSSR sa dal udržať"

  Btw. Pobaltie tu politiku už raz skúšalo. Ak neutrálne bolo a aj s veľmocou v susedstve dohodu o neútočení podpísanú maloSkrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:56 28.05.2018

  Pobaltské státy udělaly chybu, že nechaly politiku převážit logiku. Kdyby ČR na základě okupace Němci mezi léty 1618 až 1945 chovala ekonomickou nenávist vůči Německu, tak bychom ...Zobrazit celý příspěvek

  Pobaltské státy udělaly chybu, že nechaly politiku převážit logiku.
  Kdyby ČR na základě okupace Němci mezi léty 1618 až 1945 chovala ekonomickou nenávist vůči Německu, tak bychom dnes na tom byli podstatně hůře než jsme.
  Prostě fakta jsou jasná, jeli někdo trpaslík na hřbetu obra, tak při pokusu se odlepit většinou trpaslík nepěkně spadne.
  Být soused velmoci znamená se té velmoci podřídit, pokud se nepodřídíte, tak trpíte a je fuk, jestli za vámi stojí ještě větší velmoc. Spíše se stanete bojištěm té velmoci.
  Baltské státy mají navíc to mínus, že bez spolupráce s Ruskem jsou vlastně ostrovy, to je vždy dražší všechno.
  Přitom Baltské státy měly skvělou příležitost. Tím, že byli v EU a zároveň EU dělí od Ruska nefunkční Ukrajina a vyčůrané Bělorusko, tak mohli na své poloze vydělat, jako vydělalo Rakousko a Finsko za studené války.
  Stačilo jen si nevyskakovat a tvářit se jako přítel Ruska, nikoliv nepřítel.
  Ovšem, jsem přesvědčen, že ve skutečnosti politika pobaltských států po roce 1992 nebyla jejich vlastní. Víceméně to odpovídá řízení z nejskvělejší země světa, kterým se tyto státy hodí právě jako dráždidlo na Rusáky.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:31 28.05.2018

  Už tyto články ani nečtu. Jen k tomuto tématu mohu doplnit, že je čím dál více je patrný odklon seskupení Lotyšsko, Estonsko, Litva, Polsko od Bruselu do Washingtonu. Zatímco ...Zobrazit celý příspěvek

  Už tyto články ani nečtu. Jen k tomuto tématu mohu doplnit, že je čím dál více je patrný odklon seskupení Lotyšsko, Estonsko, Litva, Polsko od Bruselu do Washingtonu.
  Zatímco Brusel se Washingtonu vzdaluje a Německo chce dlouhodobě spolupracovat s Ruskem.

  Na tomto pozadí je budoucnost V4 v podstatě utopie. Mnohem reálnější uspořádání střední Evropy je Maďarsko, SK, CZ, AT, SLO.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:53 28.05.2018

  Z delšího historického pohledu bych Pobaltí nezatracoval (nejen pro svou zálibu v těchto koutech světa). Na to, o jak málo početnou populaci jde, se do dějin zapsali dost. ...Zobrazit celý příspěvek

  Z delšího historického pohledu bych Pobaltí nezatracoval (nejen pro svou zálibu v těchto koutech světa).
  Na to, o jak málo početnou populaci jde, se do dějin zapsali dost. Převažující etno-historický názor (který značná část Rusů uznává celkem s potěchou a v nemalé části probouzí běsnotu - hlavně u starých) je, že Baltové se mocně (více, než by odpovídalo jejich počtu a velikosti) podepsali na etnogenezi Rusů. Nezapomeňmě na litevskou šlechtu v podobě Jagellonců, která také hrála roli přesahující velikost a ppočetnost jejich kmenové země.
  V současnosti jsou na tom bledě, ale hůl bych nad nimi nelámal. Alespoň pocitově.
  Jinak souhlas s většinou předchozích diskutérů. Balt je prostě maličký (a hezký).Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:06 28.05.2018

  z článku:
  "Spíše než na bezpečnostní situaci si však zahraniční investoři stěžují na nepředvídatelnou daňovou politiku a zpoždění při zavádění INSOLVENČNÍCH reforem."

  asi tak

  z článku:
  "Spíše než na bezpečnostní situaci si však zahraniční investoři stěžují na nepředvídatelnou daňovou politiku a zpoždění při zavádění INSOLVENČNÍCH reforem."

  asi tak

 • Beld
  20:28 28.05.2018

  Vsechny pobaltske staty jsou bohuzel kvuli svoji poloze a historii odsouzeny k pomalemu odumirani . Coz me velmi mrzi , protoze hlavne estonsko mam hodne rad . Bohuzel evropa ...Zobrazit celý příspěvek

  Vsechny pobaltske staty jsou bohuzel kvuli svoji poloze a historii odsouzeny k pomalemu odumirani . Coz me velmi mrzi , protoze hlavne estonsko mam hodne rad .

  Bohuzel evropa ted nutne potrebuje vnejsiho nepritele a do malych chudych statu na hranici s ruskem a s ubytkem obyvatelstva nikdo soudny investovat nebude .

  Podobne jako v pripade ukrajiny zatim nevidim svetlo na konci tunelu . :(Skrýt celý příspěvek

 • Sprite
  20:13 28.05.2018

  Těžko se dá divit Pobaltským státům, že se necítí zrovna komfortně vedle takového souseda. A jsou to opravdu krásné země a pomoc od nás si zaslouží.

  Těžko se dá divit Pobaltským státům, že se necítí zrovna komfortně vedle takového souseda. A jsou to opravdu krásné země a pomoc od nás si zaslouží.

 • cernakus
  18:29 28.05.2018

  Bože to jsou zase konspirace. Stačí jeden pohled na přiloženou mapu a je hned vidět, že Ruské vody lze přestřelit z kulometu. Pro testy raket se vždy musí dohodnout se sousedy. ...Zobrazit celý příspěvek

  Bože to jsou zase konspirace.

  Stačí jeden pohled na přiloženou mapu a je hned vidět, že Ruské vody lze přestřelit z kulometu. Pro testy raket se vždy musí dohodnout se sousedy. Což i podle článku činí.
  To že plánuje střílet neznamená že musí. Důvodů může být mnoho, ale nejpravděpodobněji to je právě z technických důvodu.
  Problém by byl, kdyby střílelo bez povolení od sousedů.
  Což se neděje. Vše ostatní v článku je už spekulace trpaslíka nad tím, jak asi přemýšlí obr.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:58 28.05.2018

  Lotyšsko vymiera a je uplne jedno či niekto testuje, alebo netestuje rakety. Kto by investoval v krajine kde nie su mladi ľudia?

  Lotyšsko vymiera a je uplne jedno či niekto testuje, alebo netestuje rakety. Kto by investoval v krajine kde nie su mladi ľudia?

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10