Zneklidňující technické problémy stíhačky F-35 Lightning II

Foto: Jedním z problémů F-35 je vystřelovací sedadlo - katapultování může pilota zabít; větší foto / Lockheed Martin
Jedním z problémů F-35 je vystřelovací sedadlo - může pilota zabít; větší foto / Lockheed Martin

Stíhačka F-35 Lightning II podle svých tvůrců představuje revoluci ve vedení leteckého boje. Prozatím se však program stíhačky F-35 Lightning, poněkud sugestivně řečeno, zmítá v problémech. Kromě zásadního nárůstu ceny jsou zde i problémy technického rázu.

F-35 stále s problémy

V pondělí Ředitelství pro operační testování a vyhodnocování DOT&E (Director, Operational Test and Evaluation), které nezávisle pro ministra obrany posuzuje výsledky testování amerických vojenských programů, vydalo zprávu, ve které popisuje hlavní problémy a nedostatky programu stíhačky F-35 Lightning II.

Zpráva navazuje na kritické vyjádření Michaela Gilmora, ředitele DOT&E, z prosince minulého roku. Gilmor si v prosinci položil otázku, zda je rozumné tlačit na jiné vlády k nákupu F-35, když letoun stále trpí závažnými technickými problémy.

DOT&E hodnotí program v době, kdy již americká námořní pěchota (U.S. Marine) deklarovala omezenou schopnost nasadit F-35 do ostrých akcí - tzv. počáteční operační schopnost IOC (Initial Operational Capability). Americké letectvo (U.S. Air Force) plánuje vyhlásit IOC v druhé polovině letošního roku.

V příštím roce pak program F-35 podstoupí další zásadní mezník - počáteční operační testování a vyhodnocení IOT&E (Initial Operational Test and Evaluation). IOT&E potvrdí (nebo vyvrátí) zda letoun F-35 není jen schopen nasazení, ale zda je také efektivní.

Avšak podle poslední zprávy o problémech F-35 je dosažení IOT&E v roce 2017 nereálné. Kde je tedy chyba, resp. chyby? Zpráva DOT&E upozorňuje na nejzávažnější z nich:

Software letounu F-35 je nesmírně komplexní. Výsledkem je množství chyb.

Modrá obrazovka smrti

S modrou obrazovkou smrti se potkal zřejmě každý uživatel Windows. Jde o zprávu oznamující závažnou chybu v programu, kterou Windows neumí vyřešit. Bohužel se zdá, že “obrazovky smrti” jsou nejzávažnějším problémem stíhačky F-35.

F-35 je v podstatě létající superpočítač s nesmírně komplexním elektronickým vybavením. Sladit všechny věci dohromady, aby fungovaly kdykoliv, kdekoliv za všech možných situací, je zatím nevyřešený problém.

Americká námořní pěchota provozuje letouny F-35B Lightning II se softwarem Block 2B. Jde o počáteční programovou verzi, která dovoluje F-35 používat v omezené míře např. zbraně, elektronický boj nebo senzory. Zpráva IOT&E však píše o cele řadě problémů s “programovým mozkem” F-35.

“Problémy jsou ve fúzi dat, elektronickém boji, použití zbraní plynoucí z nejednoznačného rozpoznaní hrozby, v omezené schopnosti reagovat na hrozby a v nutnosti vnějšího zdroje poskytujícího souřadnice pro provedení přesného útoku,” komentuje hlavní problémy programového vybavení F-35 zpráva.

Na pondělní zprávu DOT&E reagoval generálporučík Chris Bogdan, vedoucí programu F-35 v Pentagonu. Dlužno dodat, že jeho reakce, jak si všímá Defense One, vypadá, jako kdyby četl jinou zprávu. Bogdan přitom v minulosti neváhal F-35 silně kritizovat.

“Opět platí, že DOT&E poukazuje na pokroky v rámci programu,” uvedl Bogdan.”Námořní pěchota deklarovala IOC v červenci 2015 se softwarem Block 2B, protože poskytuje zvýšenou počáteční bojovou schopnost. F-35 námořní pěchoty má všechny potřebné zbraně pro blízkou pozemní podporu, vzdušné potlačování a omezené potlačení/zničení protivzdušné obrany protivníka.”

ALIS Udržovat tak komplikovaný stroj jako F-35 v provozu není žádná legrace. Technikům při údržbě a opravě pomáhá důmyslný, ale poruchový systém ALIS. / Lockheed Martin

Logistický systém ALIS

Opět jsme u softwaru. Automatický logistický informační systém ALIS (Autonomic Logistics Information System) je palubní systém, který poskytuje informace o každé součástce letadla. Pokud součástka nefunguje správně nebo se blíží její životnost, ALIS upozorní obsluhu.

"Přemýšlejte o ALIS jako R2-D2 (oprávarenský robot ve Star Wars - pozn. red.) pro F-35," řekl reportér Davis Martin v roce 2014 v pořadu 60 minutes. "ALIS opravdu kontroluje, co F-35 může dělat ... Vypadá v podstatě jako přenosný počítač a pilot si jej bere do kokpitu a vkládá jej do slotu v kabině, protože počítač obsahuje všechny informace o misí a o samotném letu.“

Avšak ALIS již několik let neplní svou funkci a nedaří se problém opravit.

ALIS například špatně určuje porouchané součástky nebo špatně přisuzuje závažnost poruchy. I když technik zná problém, nemůže systém ALIS obejít. Ve výsledku ALIS chybně doporučuje uzemnění strojů F-35.

„I když technik věděl jakou součást potřebuje, ALIS mu vždy řekla ´Ne, potřebujete tu druhou součástku´", říká plukovník amerického letectva Rod Cregie. „ALIS si myslí, že ví vše o letounu. Nedovolí vám proti ní odporovat.“

Od roku 2014 navíc nedošlo příliš ke zlepšení. "Každá nová verze softwaru, zatímco přidá nějakou novou schopnost, nevyřeší všechny nedostatky zjištěné v dřívějších verzích," stojí ve zprávě.

Bogdan uznává, že chyby v softwaru “patří mezi hlavní problémy programu… Je třeba více práce k vyřešení problémů softwaru pro systémy mise a ALIS před koncem vývojové části programu."

Podle zprávy se tak často stává, že námořní pěchota musí zavolat “na technickou podporu” Lockheed Martin, aby dostala F-35 vůbec do vzduchu.

Testování vystřelovací sedačky F-35.

Smrtelná katapultáž

I když výše zmíněné problémy spíš přinášejí frustraci a půjde je snad časem (během let, za patřičnou cenu) odstranit, následující problém je již závažnější. Několik měsíců nazpět prosákla informace o “smrtelně nebezpečné” katapultáži F-35.

V letadlech F-35 nesmí létat piloti s hmotností menší než 62 kg. Piloti s menší hmotností mají při katapultování šanci 1 ku 4, že přijdou o život a 100% šanci vážného zranění krku.

“Testování ukázalo, že vstřelovací sedadlo se po katapultáži otáčí dozadu. To má za následek, že krk pilota se natahuje, protože hlava pilota se pohybuje za ramena pozici “bradou vzhůru”. Jakmile se otevře padák a začne vytahovat pilota ze sedačky (velkou silou) dojde k prudkému trhnutí hlavou. Rotace sedadla a výsledné namáhání krku jsou větší pro piloty s nižší hmotností,” uvádí se ve zprávě.

I když pro mužské piloty limit nebude problém dodržet, u žen je to horší. Navíc je otázkou, zda je hmotnost 65 kg nebo 70 kg u žen nebo všeobecně subtilnějších pilotů dostatečnou zárukou.

"I když zpráva DOT & E je věcně správná, nepopisuje pokroky programu při řešení známých technických problémů a očekávaných rizik. Je zodpovědností naší kanceláře najít vývojové problémy, vyřešit je a vše zvládnout v čase a s rozpočtem, který jsme dostali,” uvedl Bogdan.

Před několika měsíci získalo první F-35 Norsko.

Nakupování po blocích

Zpráva DOT & E také kritizuje nakupování letadel F-35 "po blocích” - série letadel s určitou technickou úrovní (software, elektronika, technické vylepšení). Jde v podstatě o technické verze letounu F-35 (Block 1, Block 2, Block 3 atd.).

Dodávka po blocích trvá několik let a někdy se výroba letounů určitých verzí překrývá. Takže, i když je k dispozici nová verze F-35, zákazník dostává stále starší objednanou verzi.

Zahraniční vlády souhlasily s nákupem po blocích. Kupování po blocích mají zbrojní firmy rády, protože tak mají smluvně zajištěn odbyt a mohou stlačit cenu produktu. Tímto způsobem chce Pentagon a ostatní země stlačit jednotkovou cenu F-35.

Podle zprávy, jak ostatně upozornil Gilmor v prosinci minulého roku, takový přístup ale dává vzniknout mnoha letadlům se závažnými chybami, které bude v budoucnu velmi drahé a náročné opravit.

“Není předčasné zavazovat se k nákupu po blocích, vzhledem k tomu, že než se pošle F-35 do boje, je nutné vyřešit problémy, které se objevují a které se budou objevovat v celém období vývojových a provozních zkoušek?” ptá se zpráva.

Podobnou otázku si nyní mohou klást i zahraniční vlády, zda nebude lepší několik let počkat, než se problémy F-35 vyřeší. Dodejme, že “konečná” verze softwaru Block 3F se objeví v polovině příštího roku a vývoj F-35 oficiálně skončí v roce 2018 - o několik let později, než bylo plánováno.

I když zpráva neukazuje na neřešitelné problémy, poselství je zřejmě - stíhačky F-35 se nasazují do provozu předčasně (možná o několik let).

Zdroj: Michael Gilmor DOT&E,  DOT&E FY2015 Annual Report

Nahlásit chybu v článku


Související články

Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. ...

Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35

Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). ...

F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic ...

F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje

Stíhačka F-35 Lightning II nevyniká svou rychlostí, manévrovatelností ani nosností zbraní. Síla ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  11:46 13.02.2016

  Takže narazil jsem zas na pár nových informací, jednak co se týká ceny, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže narazil jsem zas na pár nových informací, jednak co se týká ceny, tak doletu.

  http://breakingdefense.com/201...

  Bogdan Predicts F-35s For Less Than $80M, Engines Included!

  V článku jsou věci co se týkají jak ceny, tak nynějších problémů F-35.

  Co se týká ceny, tak tady je tabulka nákupů (pouze USAF, tedy verze A a nepočítají se tam jiné verze a zahraniční partněři) a měnící se ceny pro FY2016 (takže lehce out of date)

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Jak je tam vidět, letos by měla cena poprvé jít pod 100 mil USD (v 2016 dolarech) při 44 vyrobených kusech

  V 2018 pri 60 vyrobených kusech 85 mil
  V 2022 při 80 vyrobencýh kusech 71 mil
  Nejnižší cena vůbec je 66 mil...

  Pod článkem v diskuzi dragon029 napsal zajímavý post, takové shrnutí, lepší číst u zdroje, je tam údaj týkající se doletu, letových profilů a další věcí.

  the weight has only had very minor changes in the past couple of years, with the F-35A's weight going down slightly to (literally 1lb) under 29,000lb.

  Also, note that the range of the jet is being understated in brochure figures - if you look up the pilot interviews from Oshkosh 2015, they burned 5000lb (27% of the jet's total internal capacity) flying 800 nautical miles (Eglin AFB to Oshkosh), at about Mach 0.65:
  http://www.aopa.org/News-and-V...

  In this diagram:
  http://a.disquscdn.com/get?url...

  it states that the F-35A (1 gallon of JP-8 = 6.7lb) burns about 4000lb of fuel per hour, cruising at Mach 0.75 and 40,000ft (which according to Wolfram Alpha is about 430 knots TAS). You can do the maths from there, but you can see that the official "1200nmi+" figure is nowhere near the plane's max theoretical capabilities. Also, the 584NM combat radius figure is out of date; for the standard mission profile used by the JORD, the F-35A has a combat radius currently of 613NM. With a lighter internal payload (eg, only AMRAAMs) that combat radius increases a bit as well (the 613NM figure relates to 2 AMRAAMs and 2 JSOWs).

  For the IR sensors, I'm sorry but you're outright wrong - EO-DAS has a fair bit of it's capability dedicated to air-to-air, while the EOTS is designed specifically to be both a FLIR and IRST. Furthermore, unlike the Russians', the F-35's EOTS is an FPA which gives it greater versatility and makes it more useful for combat where ROE isn't completely black and white. Also, while the IRST21 on the Super Hornet / Legion Pod is likely superior (for now; Advanced EOTS is in Block 4), it does also penalize aircraft using it by making them carry a non-ejectable EFT.

  As for the engine, I'd be willing to bet money that the F135 isn't going to undergo any negative changes.

  For building them and finding surprises, be glad that concurrency has prevent a repeat of the early days of the F-16, where testing was inadequate, jets were rushed straight into FRP and there were some ~900 F-16As built before they decided they needed to make significant changes to the tail to prevent deep stall issues, or where poor engine and propulsion sub-systems reliability caused a couple of dozen crashes in the first few years after USAF IOC.

  For sortie generation rates and CPFH, sortie rate will continue to increase as ALIS continues to improve; the actual hardware of the jet is making strides in reliability as noted in the DOT&E report on the drop in design controllable failures. For CPFH, things are still volatile, but using apples-to-apples CPFH comparisons, the F-35A isn't that much more expensive than an F-16C. With JSF simulators being so effective and the aircraft being that simple to perform basic flight in, the annual operating cost is expected to pretty much be equivalent:

  http://a.disquscdn.com/get?url...


  For noise, the F-35C is within about 1 decibel of being equivalent to the Super Hornet in afterburner noise output, while the jet's disproportionately higher dry thrust means it'll have to perform afterburner takeoffs less often.

  Compared to the A-10, the F-35 is far more sophisticated.

  The F-35B does not destroy runways and decks, it just causes the latter more harm over a long term using their current design. It's not much more different to when they had to add water cooling to carrier jet-blast deflectors when the F-14 was found to heat them up too much.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:16 10.02.2016

  kubo4747: pro provozovatele F-16 by to neměl být nepřekonatelný problém... Pro USAF jsou náklady na roční provoz o 10% větší....

  A ti nalítají podstatě víc než kdokoliv jiný, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747: pro provozovatele F-16 by to neměl být nepřekonatelný problém... Pro USAF jsou náklady na roční provoz o 10% větší....

  A ti nalítají podstatě víc než kdokoliv jiný, takže pro státy kde mají méně peněz na výcvik to bude snad i výhoda, vzhledem k pokročilým simulátorům a tomu jak snadno se s letadlem lítá (takže letové hodiny pro výcvik můžou utnout ještě víc). + to znamená, že životnost draku bude 30-40 let...

  Tady je spíš problém, že značná část uživatelů F-16 ještě hodně dlouho nedostane povolení F-35 koupit.

  Další věc je, že 1 F16 nerovná se 1 F35 v efektivitě.

  Ale hlavně záleží co daný stát požaduje a pro jaké účely je bude mít. U nás si neumím představit, že by jsme je někdy měli, když je problém utáhnout Grypeny.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  18:21 09.02.2016

  Shania: Nepochopil si ma. Keby F-35 nebola drahá, teda podľa toho, čo si napísal, tak by si ich mohli dovoliť aj menej bohaté štáty. A nemyslel som len nákupnú cenu, ale zahŕňal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Nepochopil si ma. Keby F-35 nebola drahá, teda podľa toho, čo si napísal, tak by si ich mohli dovoliť aj menej bohaté štáty. A nemyslel som len nákupnú cenu, ale zahŕňal som do toho aj logistiku, výcvik, atď.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:31 09.02.2016

  pro RiMr71: Ono už to právě ani moc prča není :-/ Napadá mě jiné slovo, jen s jedným odlišným písmenem... Fakt nevím, kolikrát se musí některé jasné věci zopakovat, než některým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro RiMr71: Ono už to právě ani moc prča není :-/ Napadá mě jiné slovo, jen s jedným odlišným písmenem... Fakt nevím, kolikrát se musí některé jasné věci zopakovat, než některým lidem dojdou. Vlastně, některým nedojdou nikdy :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:49 09.02.2016

  "F-35 unesie interne len 1360 kg munície"

  Někdo kdo vypustí něco takovéhoto se ohání odborností, trolením a vůbec těmi dalšími (a čím dál víc agresivnějšími) "hláškami"?

  S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "F-35 unesie interne len 1360 kg munície"

  Někdo kdo vypustí něco takovéhoto se ohání odborností, trolením a vůbec těmi dalšími (a čím dál víc agresivnějšími) "hláškami"?

  S emi zdá, že čím víc se vlastními "argumenty" dostáváš do úzkých, tím víc se vztekáš, dupeš si vzteky jak malý kluk a odvádíš pozornost mimózními komenty jako "Poskytuješ lživé údaje, prekrúcaš realitu v svoj prospech. Údajom nerozumieš. Ďalej sa s trollom ako ty nebavím."

  Ale jen tak dál, je to docela prča :)
  ______________________________

  Ale k věci - při projektované ceně za odladěnou F-35 - jaká bude (jen tak pro zajímavost) ve srovnání s cenou za Gripen, případně Gripen NG? Já vím - co je to cena - cena za kus, za pozemní vybavení, výcvik, cena za let. hodinu.... Ale stejně...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:43 09.02.2016

  kubo4747: a vidíš, to je ten problém, už jen to že napíšeš, že je předražená neodpovídá realitě. Tady když porovnáš cenu jiných letadel s F-35.

  Stroj který je v podstatě ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747: a vidíš, to je ten problém, už jen to že napíšeš, že je předražená neodpovídá realitě. Tady když porovnáš cenu jiných letadel s F-35.

  Stroj který je v podstatě ještě v testování a vyrábí se v LRIP, kdy cena klesá s každou novou sérii je levnější než celá Evropská konkurence mimo Gripenu... za dva- tři roky kdy cena bude 80mil za vezi A, bude v podstatě stát stejně nebo míň než cokoliv jiného na západě a přitom bude podstatně efektivnější.

  Takže pokud je tedy F35 předražená, ostatní letadla jsou taky.

  Projektovaná cena za provoz je vyšší, ale je brana z raného provozu, kde je spousta problémů, poruchových komponentu, personál to nemá zmáknuté, ALIS nefunguje jak má, jakmile letadlo dospěje, náklady půjdou dolů tak jako u každého jiného stroje a ke konci životnosti zas nahoru (což teď bude u každé starší stíhačky..)

  To co uslyšíš od pozemního personálu je, že je se letadlo velmi jednoduše udržuje i za ztížených podmínek (např na moři)

  Cena za vývoj je obrovská, ale jsou to v podstatě tři různé programy v jednom... Kdyby byli oddělené, stalo by to nejspíš víc navíc s rizikem, že by jedna verze byla zrušena.... Tohle nakonec JSF zahranilo kuži, protože to byl příliš velký projekt na to aby byl zrušen.

  Další problém byl v zadaných požadavcích (příliš vysoké) a projektovaná cena příliš nízká (nerealistická) a byla projektována i příliš krátká doba na vývoj (ukázalo se, že to bude trvat stejně dlouho jako u jiných moderních letadel...).

  Dál program trpěl špatným managementem, to bylo v roce 2012 vyřešeno, novým vedením, nastavili se realistické termíny a od té doby vše běží víceméně přesně jak má na čas (+-pár měsícu), problémy se řeší a rozpočet nebyl překročen...

  Dál celková cena, což je miláček medii, jeden bilion dolarů...
  Tohle je projektovaná cena za 40 let se vším všudy včetně inflace (která tvoří velkou část). Nikdo předtím se nesnažil udělat podobnou projekci pro cokoliv... letadla které F-35 nahradí by nejspíš vygenerovali ještě větší částku vzhledem k tomu, že jsou to různé typy a bylo jich víc...

  Jinak s tebou souhlasím, až na ten dogfight, který jsme už snad vysvětloval taky 100x s nulovým efektem.

  Co s týká těch chyb a způsobu vývoje F35, kdy se musí upravovat již vyrobené stroje, když se provede nějaká změna, ano stojí to nějaké peníze, ale na problémy se přijde mnohem dřív než kdyby látalo pár prototypů.

  Dřív byli letadla chrleny ve vysokých počtech s minimáním testováním a minimálními schopnostmi.

  Např F16 bylo vyrobeno 600ks, než se začal zavádět větší ocas, který řešil problémy se stabilitou (taky se F-16 říkalo law dart), 1000ks než dostala nějaké pořádné schopnosti pro AG atd... takže co se starými letadly? Modernizace nebo šup k národní gardě a vyrobíme si nové.... určitě to nic nestálo.
  F-14A letála roky se špatnými motory... F-16 měla dřív schopnost nést AIM 120 než F-15...


  Nicméně JSF má prostě špatné zadání, moc ambiciozní, není to dobrý příklad jak vést program, který se tedy podařilo úspěšně dotáhnout...
  Ale do budoucna je správná cesta vést programy způsobem jako je vedeno LRSB, SSN Virginia, atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  22:58 08.02.2016

  Medzi vami dvoma tu vypukol rozsiahli konflikt, ale v skratke... F-35 je predražená a s množstvom technickými problémami, ale je to nové lietadlo, ktoré je prešpikované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Medzi vami dvoma tu vypukol rozsiahli konflikt, ale v skratke... F-35 je predražená a s množstvom technickými problémami, ale je to nové lietadlo, ktoré je prešpikované elektronikou s najmodernejšími technológiami, a niektoré sa zavádzajú len teraz do výzbroje. Všetky muchy sa musia vyladiť až časom, žiadna vojenská technika nevyjde z pásu úplne funkčná. Časom, aj keď to budú roky, tak to môže byť špičková stíhačka.

  A ten, ktorý sa tu smeje z toho, že ho v dogfighte porazila "stará" F-16, tak to nemá cenu komentovať, pretože F-35 není stíhačka určená primárne na dogfighty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:05 08.02.2016

  Sgt Murphy: 1) nikdy jsem neporovnával max čehokoliv, jak jsme několikrát uved, je to naprosto irelevantní údaj pro bojové nasazení a vždy se jednalo o akční radius…, to ty ho sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: 1) nikdy jsem neporovnával max čehokoliv, jak jsme několikrát uved, je to naprosto irelevantní údaj pro bojové nasazení a vždy se jednalo o akční radius…, to ty ho sem pořád z nějakého důvodu taháš.

  2) To ty si z toho děláš guláš, protože F-15 není to stejné jako F15 s cft. F15C standardně s cft nelítají.

  3) co?? To že řeknu, že by Izrael chtěl přidat EFT a FT, neznamená, že to obhajuju, nebo že tato konfigurace existuje

  4) jen proto, že tomu obrázku nerozumíš, neznamená, že se neshoduje s oficiálními zdroji…
  Ukazuje jakou zátěž muže daná stanice nést… ne že na všechny navěsíš max náklad a ono to poletí…
  F-22 nemá větší pumovnice Možná tak širší, ale s nižší nosností.
  Jak můžeš vidět, pokud otevřeš oči, ve skutečném světě letadla nelítají jak vánoční stromeček, ale nesou max 4lb Bomb… a většinou podstatně méně a to je to co jsem myslel…

  5) to si vyřiď s autorem:) pro mě je Spurts velmi spolehlivý zdroj, navíc jsme ti to proč tomu tak je vysvětlil níže.

  6) JSF nemělo nahradit ani jeden typ F15… to že se tak nakonec nejspíš stane je úplně jiná věc…
  Mezi námi F-15 nemá proti F-35 nejmenší šanci, to ale neznamená, že něco jako F-22 by nebyla lepší náhrada. Ale pokud bude mít náhrada F-15/F-22 zpoždění, tak F-35 část flotily nejspíš nahradí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:31 08.02.2016

  Shania, si troll a viac sa s tebou baviť nejdem. Tu máš dôvody.

  1. Porovnával si dolet F-35 s akčným rádiusom Rafale a tvrdil si že Rafale doletí menej. Neskôr si tvrdenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, si troll a viac sa s tebou baviť nejdem. Tu máš dôvody.

  1. Porovnával si dolet F-35 s akčným rádiusom Rafale a tvrdil si že Rafale doletí menej. Neskôr si tvrdenie poupravil a napísal že údaje o dolete F-35 neexistujú aj keď si o nich poskytol zdroje.

  2. Tvrdíš že F-35 unesie toľko paliva čo F-15 a F-16 dohromady, v skutočnosti F-15 s CFT a droptankami unesie toľko čo dve F-35.

  3. Poskytuješ neoficiálne údaje o F-35 v konfigurácii s dvoma droptankami a CFT. Pritom CFT nemá a s droptankami nikdy nelietala. Tvrdíš že droptanky netreba no na druhú stranu obhajuješ vymyslené info s droptankami.

  4. Poskytuješ info o hmostnosti nesenej munície ktoré sa nezhodujú s oficiálnymi zdrojmi. Tvrdíš, že čo unesie F-16I unesie okrem sidewinderov aj F-35 interne a že Rafale na tom nie je o nič lepšie. Toto je asi najväčší trolling. To čo unesie Rafale nedáš ani do F-22 a tá má podstatne väčšie pumovnice.

  5. Podľa tvojho tvrdenia pokiaľ lietadlo nesie 1/3 paliva navyše, zvýši to dolet len minimálne a obhajuješ svoje tvrdenia vymyslenými tabuľkami.

  6. U USAF sa nebudú F-15E nahrádzať s F-35. No oficiálne vykadrenia sú iné. Podľa ľudí ako ty dokáže F-35 svojimi kapacitami nahradiť aj stíhačky F-15 v roli AA nielen AG.

  Ďalej nemá cenu diskutovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:48 08.02.2016

  Sgt Murphy: takže co to znamená, že odpor navíc co EFT způsobují zvyšuje spotřebu natolik, že většina toho extra paliva jde na kompenzaci toho odporu a dolet zvyšuje jen minimálně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: takže co to znamená, že odpor navíc co EFT způsobují zvyšuje spotřebu natolik, že většina toho extra paliva jde na kompenzaci toho odporu a dolet zvyšuje jen minimálně, takže se v postě nevyplatí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:42 08.02.2016

  Sgt Murphy: takže já tomu nerozumím, a četl jsi ty poznámky u těch tabulek, jako např:


  The two 428 gallon drop tanks on the F-35A provide such a small increase in fuel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: takže já tomu nerozumím, a četl jsi ty poznámky u těch tabulek, jako např:


  The two 428 gallon drop tanks on the F-35A provide such a small increase in fuel fraction but increase drag by about 27% The F-35 is the only aircraft that is out of fuel in the external tanks before reaching 500nm.

  Despite the large increase in fuel remaining when the F-35A carries EFTs the change in fuel burn means it does not carry over into endurance. Either the current 428-gal tanks have far lower drag than EFTs of the past or they are a waste of time.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:35 08.02.2016

  Asi prečo neverím tvojim "tabuľkám" keď podla nich tvrdíš také blbosti...

  Asi prečo neverím tvojim "tabuľkám" keď podla nich tvrdíš také blbosti...

 • Sgt Murphy
  18:33 08.02.2016

  1/3 paliva navyše nerobí rozdiel v dolete? Si robíš p*del nie?

  1/3 paliva navyše nerobí rozdiel v dolete? Si robíš p*del nie?

 • Shania
  18:25 08.02.2016

  myslíš tohle?

  http://theaviationist.com/wp-c...

  Ty udaje u jednotlivých podvěsu označují na jakou váhu jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslíš tohle?

  http://theaviationist.com/wp-c...

  Ty udaje u jednotlivých podvěsu označují na jakou váhu jsou certifikované. Takže když to sečteš, bude to víc jak 18000lb.

  Obrazek F-16 s CFT tam máš protože jsi o ní psal...Rafale na tom není nijak líp. F35 neměla nahrazovat F15E... a jak vidíš z těch letových profilů, F15E se stejnou výzbrojí na tom není nijak líp...

  Těch extra 5800lb jsou dva EFT a jak vidíš, má to minimální vliv na prodloužení doletu a jak jsme psal, nikde se o EFT pro F35 nemluví.

  V těch tabulkách to máš taky jasně oddělené co je a co není s EFT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:16 08.02.2016

  To k tvojim argumentom. Poskytuješ lživé údaje, prekrúcaš realitu v svoj prospech. Údajom nerozumieš. Ďalej sa s trollom ako ty nebavím.

  To k tvojim argumentom. Poskytuješ lživé údaje, prekrúcaš realitu v svoj prospech. Údajom nerozumieš. Ďalej sa s trollom ako ty nebavím.

 • Sgt Murphy
  18:05 08.02.2016

  K tabuľkám ktoré si mi poskytol. F-35A nesie interne 18 200lb paliva. Kde nesie ďalších 5 800lb ktoré udáva tabuľka plus prečo počíta tiež s dvomi 428gal droptankami?

  Ďalej. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tabuľkám ktoré si mi poskytol. F-35A nesie interne 18 200lb paliva. Kde nesie ďalších 5 800lb ktoré udáva tabuľka plus prečo počíta tiež s dvomi 428gal droptankami?

  Ďalej. Oficiálna nosnosť lietadla podľa Lockheed Martin u F-35A je 18 000lb. Prečo na tvojom obrázku počítam 22 300lb? Ak sa aj zvýšila nosnosť v pumovniciah, stále sa tam toho veľa nezmestí. Obrázok F-16I ktorý si tu dal si mal vymeniť za F-15E ktorú má nahradiť tak isto. Zrazu sa tam všetko nepomestí, však? Alebo Rafale s ktorým som F-35 porovnával skôr..
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:09 08.02.2016

  Sgt Murphy: to máš pravdu, ale 1300kg v každé pumovnici!


  http://theaviationist.com/wp-c...

  Jak vidíš, každý podvěs unese ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: to máš pravdu, ale 1300kg v každé pumovnici!


  http://theaviationist.com/wp-c...

  Jak vidíš, každý podvěs unese až 2500lb + druhý pro AAM s 350 lb...

  Pouze F-35B protože má menší pumovnici unese jen 1500lb...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:07 08.02.2016

  luky: len som sa minule dostal k tej informacii o tom cvicnom suboji a naslednym francuzskym "obhajobam"... tak preto.

  co sa tyka loftu pri AMRAAMe, spominal som to preto ze to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: len som sa minule dostal k tej informacii o tom cvicnom suboji a naslednym francuzskym "obhajobam"... tak preto.

  co sa tyka loftu pri AMRAAMe, spominal som to preto ze to bolo popisovane ako uprava softwaru pre riadene strely za ucelom zvysenia ich dostrelu zefektivnenim vypustenia strely. to kolko energie strela bude mat v konecnej fazi je druha vec, kazdopadne loftovat AMRAAM dava zmysel aj pri utoku na stihac - das strele viac energie v koncovej fazi..
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:00 08.02.2016

  Sgt Murphy: naposled, neexistuje žádný oficiální údaj o maximálním doletu F-35...

  Takže když má akční radius 600-700nm, tak dolet nebude jen 1200nm.

  Takže udělej si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: naposled, neexistuje žádný oficiální údaj o maximálním doletu F-35...

  Takže když má akční radius 600-700nm, tak dolet nebude jen 1200nm.

  Takže udělej si laskavost, přečti si tohle a pak se vrať:
  už to sem dávám asi posedáte ani jednou jsi se neobtěžoval na to podívat, když tu máš porovnané stejné letové profily pro F-16C, F16 s CFT a EFT a F-15E s F35A...
  http://www.f-16.net/forum/down...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:46 08.02.2016

  Hovorím o tom že F-35 unesie interne len 1360 kg munície. Ja že si o tom vedel.

  Hovorím o tom že F-35 unesie interne len 1360 kg munície. Ja že si o tom vedel.

 • Shania
  16:38 08.02.2016

  Sgt Murphy: jistě, ale to jaké letové vlastnosti F-16 s CFT, dvěma EFT a dvěma bombama a čtyřmi raketami bude mít už neřekneš...

  Co se týká malého interního prostoru, tak tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: jistě, ale to jaké letové vlastnosti F-16 s CFT, dvěma EFT a dvěma bombama a čtyřmi raketami bude mít už neřekneš...

  Co se týká malého interního prostoru, tak tohle všechno:

  http://3.bp.blogspot.com/-buQm...

  Až na ty dva AIM-9 dokáže nést F-35 interně, takže o jakém malém prostoru na munici to vlastně mluvíš?

  To proč chce Izrael CFT a EFT pro F35 je, že potřebují mít prostředky pro likvidaci cílů v Iranu...

  jestli někdo vyrobí přídavné nádrže, budou muset mít víc jak 2-3 tisíce litrů, aby to vůbec mělo nějaký význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:35 08.02.2016

  Čo je paliva viac než unesú dve F-35.

  Čo je paliva viac než unesú dve F-35.

 • Sgt Murphy
  16:33 08.02.2016

  Dodám, u lietadla určeného na bombardovacie misie údaj o dolete je veľmi dôležitý, pričom F-35A s doletom 1200 nm nahrádza lietadlo F-15E s doletom min 2600 nm (údaj boeing.com). V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dodám, u lietadla určeného na bombardovacie misie údaj o dolete je veľmi dôležitý, pričom F-35A s doletom 1200 nm nahrádza lietadlo F-15E s doletom min 2600 nm (údaj boeing.com). V objeme neseného paliva f-35 v žiadnom prípade netromfne f-15e, tá má totiž 5952kg paliva interne, 9818kg paliva v cft plus tri 2300l droptanky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:25 08.02.2016

  jj284b no já nevím, ale přijde mi, že máš prostě pro Amíky nějaký osobní, vášnivý zápal, když skočíš od F-35 k F-22 a hanění Frantíků....

  O loftu a dvou sekundách do zásahu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b no já nevím, ale přijde mi, že máš prostě pro Amíky nějaký osobní, vášnivý zápal, když skočíš od F-35 k F-22 a hanění Frantíků....

  O loftu a dvou sekundách do zásahu Amraamem tu psal už dost Shania...a právě to svědčí o určitém nepochopení zrovna těch kritizovaných tabulkových hodnot. Může to nastat, ale při kratších vzdálenostech a vstřícném kurzu. Cokoli vypálené na větší dálku je mnohem méně nebezpečné, pokud je cíl stíhačka....ale je to dokola, tak na to kašlu.

  Ale abych ti v tom udělal trošku guláš, tak když Amíci zkoušeli F-14 s těžkými Fénixy proti F-5E s Aim-9L na vstřícném kurzu, tak baculatý Phoenix s přednastaveným hodně vysokým loftem simulovaně zasahoval F-5, která ještě stíhala "střílet" Sidewinder napřímo a posmrtně zasahovala Tomcata.
  Takže rozhoduje taky koncept střely i návrh motoru ve vztahu impulz-dolet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:05 08.02.2016

  Shania napíšem to zas. Aby f-35a mala taký istý dolet ako f-16 s cft a droptankami, izrael pre ne musí vyvynúť steath palivové nádrže. Plus interný priestor pre muníciu je tak malý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania napíšem to zas. Aby f-35a mala taký istý dolet ako f-16 s cft a droptankami, izrael pre ne musí vyvynúť steath palivové nádrže. Plus interný priestor pre muníciu je tak malý že do akcie poletí ovešaná aj externe. Takže o akej "čistote" draku sa bavíme?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:01 08.02.2016

  no a co sa tyka Francuzskych "expertov", ti sa dost diskvalifikovali po cvicnych subojoch s F22 na kannony... kedy hned po cvicnych letoch zacali spochybnovat vysledky, uverejnili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no a co sa tyka Francuzskych "expertov", ti sa dost diskvalifikovali po cvicnych subojoch s F22 na kannony... kedy hned po cvicnych letoch zacali spochybnovat vysledky, uverejnili fotky z hudu s F22, a tvrdili ze dosiahli kill, lebo v takej pozicii by na ten stroj mohli odpalit VWR strelu MICA... v skutocnosti ale vysledky toho cvicenia hovorili jasne, ze doslo k jednemu zostrelu Raffale, pricom F22 si udrziavala prevahu a Raffale sa nikdy nedokazal z tejto situacie dostat. zaroven treba dodat, ze ak by to bol suboj na VWR strely, tak aj pilot F22 by zvolil uplne inu taktiku a Raffale by zasa ostal bez sance.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:56 08.02.2016

  posledne verzie AMRAAMov mali napr predlzeny dolet aj vdaka optimalizacii softwaru, kedy dochadza k odpalu po balistickej krivke,namiesto priameho letu, tiez hlavica strely vyuziva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  posledne verzie AMRAAMov mali napr predlzeny dolet aj vdaka optimalizacii softwaru, kedy dochadza k odpalu po balistickej krivke,namiesto priameho letu, tiez hlavica strely vyuziva GPS signal na presnejsiu orientaciu v prestore co pomaha setrit palivo na priblizeni k cielu. Kinematicky vykon lietadla zvysi potencionalny dosah, no rovnako aj sposob navedenia, kedy je dost podstatny rozdiel ci je strela odpalena na lietadlo ktore o strele vie a bude sa jej snazit vyhnut, alebo proti stroju ktory o nej nevie a nebude manevrovat az do odhalenia strely (zvycajne ked zapne aktivny radar cca 2sekundy pred zasahom)

  co sa tyka Raffale, skor ide o to ze ten drag tam zvysuju hociake podvesy... ci uz pody alebo aj PLRS. skor by to mohlo byt zaujimave keby Raffale mal schopnost navadzat strely vypalene z ostatnych strojov, v tom pripade by sa dalo uvazovat nad jeho aerodynamickou cistotou..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:38 08.02.2016

  Zapomínáte, že Rafale může tankovat palivo za letu... když odhodí bagy, může si užít svoji aerodynamickou čistotu k trápení F-35 a pak si polosuchý dotankuje, Lighting bude buclatý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zapomínáte, že Rafale může tankovat palivo za letu... když odhodí bagy, může si užít svoji aerodynamickou čistotu k trápení F-35 a pak si polosuchý dotankuje, Lighting bude buclatý pořád...takže vše má pro a proti

  Amraam je zcela jistě lehčí střela než R-27ER a je tedy i o něco slabší. Má skvělý poměr výkonu k užitečnému zatížení stroje a nemyslím tedy, že je "horší". Je to ale trošku jako NASAMS vs BUK...
  Můžete se dohadovat jestli má NASAMS horizontální dosah 15km nebo 25km (v závislosti na verzi Amraamu) a dohání tak KUB/BUK, ale vertikálně má i s "D" verzí dosah určitě menší a to prostě proto, že ta střela je prostě lehká. Můžete jich ale narvat na vozidlo více, střílet to i z kolového podvozku atd. Proto taky pro systém vyvíjejí AMRAAM-ER, případně hodlají v budoucnu používat Evolved Sea Sparrow Missile s Amraamovým naváděcím systémem - a dostanou se pak možná teprv k výškovému dosahu Buku.

  Tolik tedy k stále omílanému dosahu Amraamu, který se uvádí "neuvěřitelných" 180km...ale ze stacionární platformy je to 25km. (jak už jsem psal, dosah se zvedl kineticky F-22kou a elektronicky delší výdrží baterie.. :)
  • AIM-120A/B: 55–75 km
  • AIM-120C-5: >105 km
  • AIM-120D (C-8): >180 km

  Jinak samozřejmě R-27ER není KUB/BUK, ale je to podstatně težší střela než Amraam a proto právě byli Rusové poměrně vlažní k výkonům R-77 (taky lehká).

  Už ji ale navěšují, když jsou v prostředí, kde hrozí i Amraam (jaká je to výrobní šarže nevím):

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:15 08.02.2016

  jj284b: Bylo zveřejněno video SU-35 v syrii nesoucí dvě R-77, otázka je kde je vzali.

  jj284b: Bylo zveřejněno video SU-35 v syrii nesoucí dvě R-77, otázka je kde je vzali.

 • jj284b
  14:01 08.02.2016

  lenze po odhodeni tych zbrani zaroven straca aj bojovu hodnotu... F-35 je odzaciatku designovana na nesenie vyzbroje a paliva vo vnutri trupu. Riesit tu nejaku akrobaciu nema ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lenze po odhodeni tych zbrani zaroven straca aj bojovu hodnotu... F-35 je odzaciatku designovana na nesenie vyzbroje a paliva vo vnutri trupu. Riesit tu nejaku akrobaciu nema absolutne zmysel.

  no a co sa tyka cisel z tabulky, ich hlavny problem je napr v tom, ze tie udaje nemusia byt udavane z toho isteho pohladu.. napr, tak popularny dosah riadenych striel, sa u AMRAAMov udaval voci cielu vo velkosti stihacieho lietadla (verzie A a B mali dosah cca 40km voci cielu velkosti F16), kym u Ruskych striel sa udaval maximalny dosah proti bombarderu.. no a potom sa v diskusii porovnavaju tie cisla, a vyjde zaver ze AMRAAM musi byt hrozna strela ked ma polovicny dosah oproti R-27, pritom v realnom pouziti by R-27 mala dost velke problemy s F16 aj na tretinovy dosah... a to uz ani nehovorim o R-77 okolo ktorej je tolko kontroverzii ze az, pricom dodnes ani nie je jasne ci ju vobec Ruske letectvo zakupilo pre bojove jednotky (v Syrii lietaju s R27 Su-30SM aj Su-35S) Skratka, ked uz porovnavat, tak jablka s jablkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:55 08.02.2016

  pet.rok: ano tučná, ale není to tak hrozné jak to na první pohled vypadá, víc než s odporem tu bude problém s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: ano tučná, ale není to tak hrozné jak to na první pohled vypadá, víc než s odporem tu bude problém s váhou.

  http://www.f-16.net/forum/down...

  https://defenseissues.files.wo...

  Tím že odhodí EFT a jiný náklad nestane se z toho hned čisté letadlo, pořád tu jsou podvěsy a pody.

  Takže se prosím podívej na stranu 6-10
  https://www.dropbox.com/s/dgrf...

  jaký odpor mají F-15E, F-16C a F-35A a jaký další odpor navíc mají podvěsy, zbraně, pody.

  uvidíš že naložená F-16 v Ag konfiguraci má dvojnásobný odpor jako čistá a čista F-35 má jen o něco menší odpor jak čistá F-35...
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:37 08.02.2016

  jj284b: vsetci tu operuju cislami z tabulky, preto nechapem preco u niekoho je to OK a u druheho nie :o.
  zabudate na jednu podstatnu vec ako zmienil sam Shania, po skonceni misie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: vsetci tu operuju cislami z tabulky, preto nechapem preco u niekoho je to OK a u druheho nie :o.
  zabudate na jednu podstatnu vec ako zmienil sam Shania, po skonceni misie Rafale odhodi droptanky (pripadne cast vyzbroje ak je to bojova misia) a stava sa onim cistym aerodynamickym strojom na rozdiel od F-35 ktora ostane rovnako tucna ako na zaciatku.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:18 08.02.2016

  pet.rok: no problem je v tom ked sa z papierovych udajov ide vyvodzovat ako je ktore lietadlo ucinne, a pritom sa ignoruje ze bojove lietadla 4.gen nesu zbrane externe a tie im ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: no problem je v tom ked sa z papierovych udajov ide vyvodzovat ako je ktore lietadlo ucinne, a pritom sa ignoruje ze bojove lietadla 4.gen nesu zbrane externe a tie im zvysia drag a tym padom spotrebu. basnit o aerodynamickej cistote stroja bez zbrani je vhodne pre aerobaticke kluby a nie pri diskusii o bojovych lietadlach... ak uz porovnavat, tak v konkretnej rovnakej ulohe... no k takymto datam verejnost pristup nema a tak sa zbytocne venuje nepodstatnym udajom z tabulky, ktore maju dost daleko od skutocneho vyuzitia stroja.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:41 08.02.2016

  Shania: nie je uplne pravda ze dolet a rychlost su irerlevantne udaje (ak su pravdive) obidva ti hovoria o schopnostiach lietadla (aerodynamickej cistote, spotrebe PH atd.) a vdaka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nie je uplne pravda ze dolet a rychlost su irerlevantne udaje (ak su pravdive) obidva ti hovoria o schopnostiach lietadla (aerodynamickej cistote, spotrebe PH atd.) a vdaka nim mozes lepsie korigovat ine udaje (ako akcny radius) ktore su "utajene" (ako sam hovoris).
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:58 08.02.2016

  Sgt Murphy: 1) takže můžeš mi vysvětlit, proč sem vůbec taháš max dolet, který je zcela irelevantní pro jakékoliv bojové nasazení? Stejně jako max rychlost...

  2) ano jak vidíš, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: 1) takže můžeš mi vysvětlit, proč sem vůbec taháš max dolet, který je zcela irelevantní pro jakékoliv bojové nasazení? Stejně jako max rychlost...

  2) ano jak vidíš, různé letové profily mají rozdílné výsledky, proto to je nelze porovnávat....

  Protože záleží jak plánovači misi navrhnou, v jaké výšce chtějí aby stroj letěl, jaký náklad má nést, co bude dělat v cílové oblasti atd.
  Pokud bude vyžadován let 100nm nízko u země, jak ten radius bude podstatně menší, než když bude moc celou dobu letět v 30k ft... atd atd..

  3) Nejspíš nerozumíš tomu jaký problém může mít letadlo, které nese víc jak 60% externě v případě, že bude operovat na hranici combat radius.
  Předpokládám, že chceš odhodit nádrže ještě před cílem, takže z celkové kapacity 11400kg ti zustane 4700kg, sice budeš mít nižší odpor a tím i delší dolet, ale jakékoliv manévrování nebo zdržení a na letiště nedoletíš. Nedejbože že tě něco vyruší po cestě a donutí odhodit náklad...

  Ano F35 má v podstatě integrované CFT a tím pádem má větší odpor, ale to letadlo je pro to stavěno na to že potahne 8300kg interního paliva a přes 4t munice...
  Takže letové vlastnosti tomu odpovídají, motor na to má dostatečný výkon a odpor se nemění jen minimálně. S tímto nákladem může jit na max rychlost naprosto bez problémů, Rafale byt s jednou 2000l nádrží nepřekročí rychlost zvuku... (na to by musela nést menší 1200l)

  Pro jakékoliv jiné letadlo přidání EFT a CFT má značný vliv na výkony stroje, nejde jen o zvýšený odpor, ale o váhu navíc s kterou nebylo počítáno. CFT ti navíc zvyšují odpor po celý let.

  A Rafale je v tohle ještě dobře, když může nést tři obrovské 2000l nádrže.

  F35 je hlavně nahrada za F-16 s interní kapacitou 2600kg...
  F35 má v podstatě stejně interního paliva jako F15C a F16 dohromady...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:09 08.02.2016

  GAVL: upřesním ti to, lítá to huř jak čistá F-16... Líta stejně nebo líp jak naložená F-16 a F-18 v bojové konfiguraci.
  F35 a F22 proste nemaji airshow mod...

  S tou BSOD to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: upřesním ti to, lítá to huř jak čistá F-16... Líta stejně nebo líp jak naložená F-16 a F-18 v bojové konfiguraci.
  F35 a F22 proste nemaji airshow mod...

  S tou BSOD to neber tak doslova, problém se software je takový, že některé funkce mají zpoždění nebo problémy, jako např problém ve sdílení dat mezi čtyřmi letadly, takže software 2b to řeší tak, že se data sdílí jen mezi dvěmi a ty dve formace ty data sdílí přes link 16. Problém, jistě, ale neshazuje to systém... prostě ta funkce bude zprovozněna v bloku 3F, který se už testuje a je klíčový pro IOC USN.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:39 08.02.2016

  Tohle je bomba diskuze, pojdme ji ozivit. Nejlepší stíhačka je tedy:
  - Airbus 380 - největší dolet, akční rádius, ...
  - Fokker Dr.I - nejlepší obratnost
  - E-3 - nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je bomba diskuze, pojdme ji ozivit. Nejlepší stíhačka je tedy:
  - Airbus 380 - největší dolet, akční rádius, ...
  - Fokker Dr.I - nejlepší obratnost
  - E-3 - nejlepší radar
  - An-225 - uvezl by nejvíce raket
  - Airbus MMRT - uveze nejvíce paliva
  - můj nikon D-80 ve sklepě panelového domu - nejvíce stealth, nejde zachytit radarem

  Proboha každá stíhačka je kompromis. Ano, F-35 asi není nejlepší v dílčích parametrech, ale to, jak si povede v boji se touhle diskuzí nezjistí. A hádat se o akční rádius na vnitřní nádrže F-35 proti Rafale s EFT mi přijde ujeté :-), kvalitu stealth nezjistíme, stejně tak kvalitu radaru.

  Jinak koncept univerzálního letadla mi nepřijde zcestný, F-18 je celkem dobrý příklad, že to jde.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:30 08.02.2016

  backup toho obrazku keby ze sa povodny link nedal otvorit:


  http://imageshack.com/a/img923...

  backup toho obrazku keby ze sa povodny link nedal otvorit:


  http://imageshack.com/a/img923...

 • jj284b
  08:26 08.02.2016

  to ze ma radar nizsiu frekvenciu este neznamena ze bude automaticky detekovat STEALTH na velke vzdialenosti... tu mas napr vysledky z testovania F117 voci rozlicnym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to ze ma radar nizsiu frekvenciu este neznamena ze bude automaticky detekovat STEALTH na velke vzdialenosti... tu mas napr vysledky z testovania F117 voci rozlicnym frekvenciam:

  http://www.hitechweb.genezis.e...

  navyse L-band radar je nepresny, nedokaze uplne presne odhalit polohu, ma velmi zlu uhlovu (angular) presnost.. na to aby bol ako tak ucinny, potrebujes obrovske anteny ktore nepremiestnis a ktore su velmi lahko viditelny ciel.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  07:28 08.02.2016

  Takže létá to hůře než F-16. Má to windows jako operační systém. Katapultáž je nebezpečnější než zbraně nepřítele. Proč to stálo tolik peněz a tolik let vývoje?

  Takže létá to hůře než F-16. Má to windows jako operační systém. Katapultáž je nebezpečnější než zbraně nepřítele. Proč to stálo tolik peněz a tolik let vývoje?

 • svang
  06:29 08.02.2016

  Francouzky vojensky analytik Pierre Sprey oznacuje F-35 za kus predrazeneho srotu a vysvetluje proc myslenka jednoho univerzalniho letadla pro USAF, Navy a Marines je naprosty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francouzky vojensky analytik Pierre Sprey oznacuje F-35 za kus predrazeneho srotu a vysvetluje proc myslenka jednoho univerzalniho letadla pro USAF, Navy a Marines je naprosty nesmysl:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  01:07 08.02.2016

  ¨...to mě vždycky úplně rozloží, jak nějaký Laco Márfy z Dolného Kubína vede odborné debaty na základě toho co mu chalani od radarů nabulíkovali u piva....
  A s tou agresivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ¨...to mě vždycky úplně rozloží, jak nějaký Laco Márfy z Dolného Kubína vede odborné debaty na základě toho co mu chalani od radarů nabulíkovali u piva....
  A s tou agresivní rétorikou kde neustále někoho vrací na zem, posílá studovat zdroje či diskutovat jinam by to bylo protivné, kdyby to nebylo komické, páč většinou diskutuje jen sám se sebou a tapetuje tady...

  Ale k tématu - když jste se tak upnuli na toho Rafala - pokud v hypotetickém konfliktu proti sobě vyletí 50 Rafale s veškerou podporou systému jehož jsou tyto stroje (jen) součástí a proti nim 50 F-35 s veškerou podporu systémů jehož jsou (jen) součástí - jak to dopadne?
  Rafale rozmetou F-35 protože mají v určité konfiguraci delší dolet?

  A nenamítejte, že o tom to (tahat do toho další subsystémy bojiště) není.
  Protože PŘESNĚ o tom to je.

  Jinak musím říct, že tento článek hodnotím jako velice slabý a mizerně prozdrojovaný (citace jednoho média je bídná novinařina), sloužící spíš k vyvolání plamenného diskutování, mající za cíl zvýšit příjmy z reklamy.
  Bohužel je tu takových článků ala iDnes (a nemyslím Technet) čím dál víc.. :(
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:26 07.02.2016

  jj284b: Opakovací frekvence se u radarů mění v závislosti na tom jak daleko chcete dohlédnout, tak že jaký bude rozdíl v opakovacích (obnovovacích) frekvencích, když na 400 km bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Opakovací frekvence se u radarů mění v závislosti na tom jak daleko chcete dohlédnout, tak že jaký bude rozdíl v opakovacích (obnovovacích) frekvencích, když na 400 km bude "koukat" radar ve frekvenčním pásmu X a stejně tak radar v pásmu L?
  ...vůbec žádný, protože ta obnovovací frekvence je jen o tom jak často radar vyšle implus, s frekvencí na které pracuje to nemá nic společného.
  http://www.radartutorial.eu/01...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:00 07.02.2016

  vsetko sa da zarusit ak viete ako... a rozhodne je jednoduchsie zarusit radar ma baze dlhych vln ako xband.. hlavne bude rusenie ovela ucinnejsie koli velmi pomalej obnovovacej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vsetko sa da zarusit ak viete ako... a rozhodne je jednoduchsie zarusit radar ma baze dlhych vln ako xband.. hlavne bude rusenie ovela ucinnejsie koli velmi pomalej obnovovacej frekvencii...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:03 07.02.2016

  jj284b: máme to štěstí, že jste šel právě kolem, ... :-D
  to by jste se divil co vše lze vypočítat i při delších obnovách informací, co se týká identifikace vám bude postačovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: máme to štěstí, že jste šel právě kolem, ... :-D
  to by jste se divil co vše lze vypočítat i při delších obnovách informací, co se týká identifikace vám bude postačovat, to že budete vědět, že žádné vaše letadlo v tom bodě nepůsobí,
  hlinikové pásky, to je "technologie 2. světové války, to už trochu moc podceňujete výrobce radarů, že by si s tímto neporadili :-D

  (něco mi říká, že budete zastávat názor, že jediné co se na světě nedá zarušit je AN/APG 77) :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:28 07.02.2016

  flanker.jirka: lenze ten dlhovlnny radar ti nic take neda... da ti len to ze tam niekde nieco mozno je.. dlhovlnny radar ma dost pomale snimanie takze sa z toho absolutne nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: lenze ten dlhovlnny radar ti nic take neda... da ti len to ze tam niekde nieco mozno je.. dlhovlnny radar ma dost pomale snimanie takze sa z toho absolutne nebude dat vypocitat rychlost ciela atd... skratka bez toho aby si vedel ten ciel identifikovat, je ti dlhovlnny radar nanic.

  a co sa tyka rusiciek, tak napr na dlhovlnne radary celkom slusne zaberaju obycajne hlinnikove pasiky... no co sa pokrocilejsich systemov tyka, urcite si uz pocul slovo MALD. Zaroven, v oblasti (mimo dosah PVO) mozu operovat specializovane RBO stroje ktore budu rusit vsetky pasma (bye bye dlhovlnny radar) atd atd... F22 cvicia prenikanie vyspelou PVO bezne, rovnaka vec sa da ocakavat od F35... predsa len, je to ich hlavne urcenie...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:08 07.02.2016

  jj284b: jak dlouho taková svítící "baterka" v podobě rušiče vydrží na nebi bez povšimnutí, nejspíše namítnete, že se dá rušit i z pozice stand off, ale takové rušení pak bude málo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: jak dlouho taková svítící "baterka" v podobě rušiče vydrží na nebi bez povšimnutí, nejspíše namítnete, že se dá rušit i z pozice stand off, ale takové rušení pak bude málo efektivní a pokud si takovou baterku dáte na stealth letadlo, tak to bude hodně rychlý konec.
  Navíc, nikdy nebudete znát přesně efektivitu vašeho rušení na napřátelské radary, které mají svoje protiopatření také, je to sázka do loterie. Dnes je každý nově vyrobený radar v posledních 15 letech schopen frekvenční skákat.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:01 07.02.2016

  pajo: střely AIM 120 a R 27 pracují ještě ve výšším frekvenčním pásmu, tak že dosah proti cílům jako je F 22, F 35 bude v řádech kilometrů.
  Na druhou stranu přesnost současných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pajo: střely AIM 120 a R 27 pracují ještě ve výšším frekvenčním pásmu, tak že dosah proti cílům jako je F 22, F 35 bude v řádech kilometrů.
  Na druhou stranu přesnost současných přehledových radarů v S, L pásmu je postačující na to poslat někam střelu z počátku vedenou datalinkem a následným koncovým klidně jen s IR naváděním, která si cíl bezpečně dohledá. Stejně tak půjde do prostoru navést stíhače pouze s použitím IRST.
  Obdobně se "naslepo" odpalují i střely s aktivním koncovým navedením.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  20:45 07.02.2016

  pajo - " Takze je pekne zistit dlhovlnym radarom ze niekto v nejaom kvadrante leti, ale pokial ho nevie zamerat moja protiletecka raketa, tak to nepomoze. " ...... ale pomoze, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pajo - " Takze je pekne zistit dlhovlnym radarom ze niekto v nejaom kvadrante leti, ale pokial ho nevie zamerat moja protiletecka raketa, tak to nepomoze. " ...... ale pomoze, dokonca velmi pomoze.

  Predstav si, ze vecer ides po ulici a za rohom na teba caka nejaky manik, ktory ta chce prepadnut. Nevies o nom, mas smolu. Ale ak vies, ze tam na teba niekto caka, tak sa mu mozes vyhnut, zavolat pomoc alebo mu tam hodit granat :). Nepotrebujes vediet ci je to muz, zena, beloch, cernoch, atd. Staci, ze o nom vies a mozes prijat protiopatrenia.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  20:29 07.02.2016

  Ako uz bolo napisane, "stealth" funguje hlavne proti radarom posobiacich v X-band. A prave v tomto pasme funguju vsetky (opravte ma ak sa mylim) protiletecke rakety navadzane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako uz bolo napisane, "stealth" funguje hlavne proti radarom posobiacich v X-band. A prave v tomto pasme funguju vsetky (opravte ma ak sa mylim) protiletecke rakety navadzane radarom ako napr. AIM-120 ci R-27R. Takze je pekne zistit dlhovlnym radarom ze niekto v nejaom kvadrante leti, ale pokial ho nevie zamerat moja protiletecka raketa, tak to nepomoze.
  Podla http://www.bga-aeroweb.com/Def... ma jedntolive verzie F-35 nasledovny bojovy dosah (vnutorne nadrze):
  F-35A: 590+ nm
  F-35B: 450+ nm
  F-35C: 640+ nm
  pricom z tej istej stranky uvadzam dalsiie americke lietadla na porovnanie:
  F-16C/D: 295 nm
  F/A-18E/F Super Hornet: 390 nm
  F-22A: 410 nm
  F-15 Eagle: 1,060 nm
  F-15E Strike Eagle: 1,000 nm
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  20:18 07.02.2016

  jj284b - samozrejme, ze mozes rusit radary, ale na druhej strane rusenim sa stavas zdrojom ziarenia ako krava .... a takisto protivnik moze rusit teba

  v prostredi REB sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b - samozrejme, ze mozes rusit radary, ale na druhej strane rusenim sa stavas zdrojom ziarenia ako krava .... a takisto protivnik moze rusit teba

  v prostredi REB sa pravdepodobne prejde na IC rakety a kanony - a tu bude mat pomala a neobratna F-35 mega problem
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:48 07.02.2016

  nechapem len jedno, preco si vsetci myslia ze pouzivanie napr L band radarov bude ucinne aj npr v prostredi elektromagnetickeho rusenia?? kazdy radar, hlavne tie stare, sa da ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nechapem len jedno, preco si vsetci myslia ze pouzivanie napr L band radarov bude ucinne aj npr v prostredi elektromagnetickeho rusenia?? kazdy radar, hlavne tie stare, sa da zarusit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:30 07.02.2016

  Shania, opakujem a viac krát nebudem lebo už ma to nebaví neviem či nerozumieš ako čech slovensky, neposkytol si mi údaje o dolete ale o akčnom rádiuse. Medzi nimi je OBROVSKÝ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, opakujem a viac krát nebudem lebo už ma to nebaví neviem či nerozumieš ako čech slovensky, neposkytol si mi údaje o dolete ale o akčnom rádiuse. Medzi nimi je OBROVSKÝ ROZDIEL. Obidva údaje poukazujú na niečo iné. Ale vlastne poskytol si mi údaj, že Rafale pre konrakt v Brazílii udal akčný rádius s tromi nádržami 920 nm, zatiaľ čo akčný rádius F-35 je 700 mn (údaje z kontraktu pre kanadu, z kontraktu pre Nórsko sa udáva len 590 nm! - to mám v tvojej stránky). Primitívna matematika, Rafale má akčný rádius min o 220 nm väčší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  19:11 07.02.2016

  V prvom rade si treba uvedomit, ze sucasne "stealth" stroje su konstruovane pre potlacanie RCS v X-pasme. Ale pre radary pracujuce v inych pasmach su tieto stroje viditelne ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prvom rade si treba uvedomit, ze sucasne "stealth" stroje su konstruovane pre potlacanie RCS v X-pasme. Ale pre radary pracujuce v inych pasmach su tieto stroje viditelne ako kazde ine lietadlo. Nie je fyzicky mozne skonstruovat stroj, ktory bude mat potlacene RCS pre vsetky typy radarov. A samozrejme netreba zabudat na ine moznosti detekcie ako pasivne radary, IR spektrum, atd. V tomto spociva hlavny kamen urazu vyuzitelnosti celej technologie stealth.

  Protivnikovi staci hocijaky iny system detekcie ako radary v X-pasme a mam obrovsky problem. Tento system nemusi presne identifikovat stroj alebo urcit polohu na milimetre. Uplne staci, vediet, ze v danej oblasti dajme hoci aj km x km sa vyskytuje nieco co X-band radary nevidia. Protivnik by musel byt uplne sprosty aby mu nedoslo, ze tam operuje "stealth" stroj. A nic mu nebrani patricne na hrozbu zareagovat. Bud vyslanim vlastnych strojov do oblasti, pripadne stiahnut vlastne stroje a predist ich zniceniu. Alebo rovno zasypat oblast raketami PVO s tym, ze nejaky ciel si tam uz najdu.
  A nalejme si cisteho vina jedina vyhoda F-35 je "stealth" ale inak je to lietajuca tehla s podpriemernymi vykonmi. A osobne velmi pochybujem ze potencialni technologicky vyspeli protivnici uz nepracuju na tom ako napchat systemy detekcie "stealth" strojov do nejakych podvesov pre stroje starsich generacii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:56 07.02.2016

  pet.rok: divil by ses, CFT např u F15 zvyšují odpor skoro stejně jako dvě EFT a nejdou odhodit...

  Sgt Murphy: sorry ale neexistuje žádný oficiální udaj o max doletu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: divil by ses, CFT např u F15 zvyšují odpor skoro stejně jako dvě EFT a nejdou odhodit...

  Sgt Murphy: sorry ale neexistuje žádný oficiální udaj o max doletu F-35.
  Stejně tak o combat radius, kde byli uveřejněné jen letové profily pro některé partnery. Takže jestli tě to opravdu zajímá, tak zde jich pár najdeš:

  http://www.f-16.net/forum/view...


  A nevím jestli si to vůbec čet, ale ani v jednom z odkazů co jsme uved nemá Rafael menší dolet s třemi nádržemi než F-35... protože Rafael má obrovské EFT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:16 07.02.2016

  Pokiaľ sa chce Shania baviť aspoň trochu odborne tak by si mal naštudovať najprv základné pojmy a údaje, nielen lietadla F-35 ktoré tak vyzdvihuje do nebies, a neposkytnúť k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ sa chce Shania baviť aspoň trochu odborne tak by si mal naštudovať najprv základné pojmy a údaje, nielen lietadla F-35 ktoré tak vyzdvihuje do nebies, a neposkytnúť k argumentu o dolete lietadla info o akčnom rádiuse čím svoje schopnosti a vedomosti veľmi degraduje.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  16:16 07.02.2016

  Sgt Murphy: stealth aj v pripade ze pokroky v radarovej technike umoznia plnohodnotne sledovat LO ciele tak vzdy to bude znizovat dosah.
  co okrem ineho znamena ze na pozemne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: stealth aj v pripade ze pokroky v radarovej technike umoznia plnohodnotne sledovat LO ciele tak vzdy to bude znizovat dosah.
  co okrem ineho znamena ze na pozemne pokrytie bude potrebna hustejsia siet radarov a u lietadiel ze LO protivnika uvidi z mensej vzdialenosti ako on uvidi jeho.
  takze stealth zatial znamena znacnu vyhodu aj ked do buducnosti sa bude pravdepodobne znizovat s rozvojom a dalsimi investiciami do detekcnej techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:11 07.02.2016

  vraciam na zem shaniu, pretože sa tvári ako keby on sám bol konštruktér aj pilot F-35, no neskôr si mýli pojmy viz:

  https://pbs.twimg.com/media/Be... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vraciam na zem shaniu, pretože sa tvári ako keby on sám bol konštruktér aj pilot F-35, no neskôr si mýli pojmy viz:

  https://pbs.twimg.com/media/Be...

  kde sa jedná o údaj "combat radius" ktorý si zamieňa s pojmom "range" a veselo ním voči mne argumentuje. Viz ďalšie jeho nezmyslené argumenty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  15:55 07.02.2016

  Sgt Murphy: Mohl bych se Vás zeptat odkud máte informace ohledně F-35. Znáte nějakého pilota, který s tím letadlem lítá? Já jen, že tu vracíte lidí na zem :)

  Izraeli samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: Mohl bych se Vás zeptat odkud máte informace ohledně F-35. Znáte nějakého pilota, který s tím letadlem lítá? Já jen, že tu vracíte lidí na zem :)

  Izraeli samozřejmě fandím ve vývoji vlastní dvoumístné("nezahlcující":) STEALTH stíhačky. Rusko a Čína se je teprve snaží vyvinout a zavést do armády, ale zdejší odborník už od 99 to vidí jinak :)
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  15:47 07.02.2016

  jj284b: B2 vzdy operuju z americkej pevniny.

  shania: rafale ma s EFT vacsi dolet ako F35 s internym palivom. bez EFT je na tom samozrejme F35 lepsie.
  ignorujes ale moznost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: B2 vzdy operuju z americkej pevniny.

  shania: rafale ma s EFT vacsi dolet ako F35 s internym palivom. bez EFT je na tom samozrejme F35 lepsie.
  ignorujes ale moznost pouzitia konformnych nadrzi, kde zvysenie odporu je nizke.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:31 07.02.2016

  Sgt Murphy: 1. ze na radare nieco vidis je jedna vec. musis to vediet aj identifikovat. Silne pochybujem ze tie obsluhy zvladli takuto identifikaciu ked ani nevedeli co presne maju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: 1. ze na radare nieco vidis je jedna vec. musis to vediet aj identifikovat. Silne pochybujem ze tie obsluhy zvladli takuto identifikaciu ked ani nevedeli co presne maju nad sebou kedze tam tych lietadiel lietalo viac..

  2. STEALTH nie je neviditelnost ale nizka odhalitelnost.. ak B2 preleti ponad radar, tak je jasne ze sa urcita cast signalu odrazi spat. ziadne STEALTH lietadlo nie je stavane na to aby preliatavali ponad nepriatelske radary.. skor ide o to sa im vyhnut..

  3. opakujem, ze je dost mozne ze tie B2 mohli mat vysunute odrazace koli info pre letovu prevadzku.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:26 07.02.2016

  takze vyvozdovat z toho nejake zavery je rovnako smiesne ako ked francuzi dokazovali ze Raffale cvicne zostrelil F22 videom v ktorom bol raffale konstantne na pokraji stalu, a F22 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takze vyvozdovat z toho nejake zavery je rovnako smiesne ako ked francuzi dokazovali ze Raffale cvicne zostrelil F22 videom v ktorom bol raffale konstantne na pokraji stalu, a F22 sa mu par krat mihol cez hud. cely suboj bol dohodnuty na kannony, no francuzi tvrdili ze maju zostrel, lebo v tom momente mohli pouzit VWR MICA... akurat ze to nebolo v rules of engagement... skratka vymyslali veci tak ako im to sedelo.. noviny znesu vela
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:25 07.02.2016

  O tankovaní nenapíšem, neviem či sa tankovalo alebo nie, zrejmé to je, bavil som sa len o bombardéroch B-2.

  O tankovaní nenapíšem, neviem či sa tankovalo alebo nie, zrejmé to je, bavil som sa len o bombardéroch B-2.

 • Sgt Murphy
  15:23 07.02.2016

  jj284b pracujem s tými informáciami ktoré mi poskytli ľudia spoza radarov v 99. roku, tvoje sú len domnienky čo by mohlo byť alebo nemuselo byť pre teba prijateľné.

  jj284b pracujem s tými informáciami ktoré mi poskytli ľudia spoza radarov v 99. roku, tvoje sú len domnienky čo by mohlo byť alebo nemuselo byť pre teba prijateľné.

 • flanker.jirka
  15:22 07.02.2016

  jj284b: správně jste psal, že B 2 létali pouze z USA, navíc přes Evropu létalo vše ze základen v Německu a Británii, například F 15 Strike Eagle z Lakenheath. (na moravě si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: správně jste psal, že B 2 létali pouze z USA, navíc přes Evropu létalo vše ze základen v Německu a Británii, například F 15 Strike Eagle z Lakenheath. (na moravě si zahrádkáři dokonce stěžovali, že mají mastné skvrny v zachycené dešťové vodě, protože nad touto oblastí probíhalo tankování za letu)
  Právě z důvodů nevyhovujících kapacit italských základen se létalo z mateřských základen v Evropě za pomocí tankování za letu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:21 07.02.2016

  shania, nič nenásobím, bavíme sa o maximálnom dolete, bez výzbroje, Rafale plus 3x nádrž vs F-35C (ktorá má najväčšie interné nádrže) a Rafale ho má o 600 nm väčší, čísla sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania, nič nenásobím, bavíme sa o maximálnom dolete, bez výzbroje, Rafale plus 3x nádrž vs F-35C (ktorá má najväčšie interné nádrže) a Rafale ho má o 600 nm väčší, čísla sú oficiálne, nepleť mi tu nič, tvoje údaje sú vytiahnuté od niekoho z prstu z nejakého fóra, nemáš ani šajn o čom píšeš, vráť sa na zem.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:21 07.02.2016

  tankery boli nad Madarskom, dotankovavali sa tam vsetky stroje ktore leteli z Talianska.

  navyse, aj keby cez nas nieco take letelo, zaujimalo by ma akym sposobom by ho vobec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tankery boli nad Madarskom, dotankovavali sa tam vsetky stroje ktore leteli z Talianska.

  navyse, aj keby cez nas nieco take letelo, zaujimalo by ma akym sposobom by ho vobec identifikovali, pri tej premavke aka v 99 bola... jedina sanca zachytit B2 by bola keby nad tym radarom prelietavala... no aj tak by radar nevedel presne identifikovat o ake lietadlo presne ide, aj ked zvycajne, tie stroje koli leteckej premavke lietaju s odrazacmi aby o nich letova kontrola vedela (podobne s odrazacmi napr lietaju F22 nad Aljaskou)


  no, a ak Raffale dokazal zarusit radar S300, fakt si myslis ze ostatne stroje s tym budu mat nejaky problem? Raffale v ruseni ma daleko od Growleru napr...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:12 07.02.2016

  Pardon, Whiteman Air Force Base, Missouri. Kosovo bombardovali celých 8 týždňov zo začiatku vojny. Tankery nad nami neboli.

  Pardon, Whiteman Air Force Base, Missouri. Kosovo bombardovali celých 8 týždňov zo začiatku vojny. Tankery nad nami neboli.

 • Shania
  15:10 07.02.2016

  Sgt Murphy: no nekecej sherloku, jistě že se bavíme o combat radius...

  Max dolet, tedy přeletová vzdálenost aka ferry range fakt nedostaneš tím že vynásobíš 2x bojový dolet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: no nekecej sherloku, jistě že se bavíme o combat radius...

  Max dolet, tedy přeletová vzdálenost aka ferry range fakt nedostaneš tím že vynásobíš 2x bojový dolet (přesně tak ten udaj nekdo kdysi získala teď tu koluje). Ten je navíc udávaný bez munice, max s EFT.

  V AA konfiguraci má F-35 combat radius zhruba 760 nm.
  600 nm je pro AG.

  Dál co možná nechápeš je to, že tohle je při neoptimálních rychlostech a výšce, protože je bojové podmínky nemusí umožnit. Dál v tom je i rezerva pro boj a supercuise k cíly...

  Takže porovnávat dva různé letové profily prostě nejde...

  Co se týká porovnání s F-16, naštěští tu máme tohle:

  https://www.dropbox.com/s/dgrf...

  Možná se podívej aspon na zacatek, co pro F-16 znamená navěsit externí vyzbroj a EFT.

  Co se týká toho, že nic interně neunese, 2x 2000lb bomby a 2 AIM-120 je podstatně těžší výzbroj než se obvykle do boje nese..., možná by jsi potřeboval vrátit se trochu do reality... A to nemluvím o tom, že jsou možné kombinace jako 2000-1000lb bomba + 3-4 AAM; 4 SDB + 1 bomba + 2 AAM atd...

  I ta tvoje rafale letá většinou s 2-max 6 500lb bombami a 2x EFT, které navíc podle všeho neodhazuje, takže má extra drag po celou cestu...

  Nikdo nelítá do akce ověšenej jako vánoční stromeček, jen proto že je to možné, každý podvěs a zbraně navíc mají velký vliv na výkony a dolet.


  Stanyk: není důvod aby to nemuměla:) ale už hezky dlouho se o EFT mlčí, snad proto, že odpor který by způsobily by nestál za tu trochu doletu navíc. Pamatuj, že u každého letadla EFT značně zvyšují odpor a značná část paliva (klidně i 50%) jde jen na to, aby se to kompenzovalo.

  Takže kde jina letadla můžou nést externě víc jak 50% paliva, u F-35 by to bylo asi 20% a to se nevyplatí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:07 07.02.2016

  jj284b nemáš pravdu. B-2 lietali po koridore ktorý opísal flanger.jirka nepretržité 30 hodinové lety z Missiouri, USA.

  jj284b nemáš pravdu. B-2 lietali po koridore ktorý opísal flanger.jirka nepretržité 30 hodinové lety z Missiouri, USA.

 • jj284b
  14:59 07.02.2016

  Sgt Murphy: ja nie som ten co veri v rozpravky, to si skor ty. nad slovenskom zvacsa lietali tankovacie lietadla. B-2 sa pouzili par krat na zaciatku konfliktu a potom ich uz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: ja nie som ten co veri v rozpravky, to si skor ty. nad slovenskom zvacsa lietali tankovacie lietadla. B-2 sa pouzili par krat na zaciatku konfliktu a potom ich uz nebolo treba.

  flanker.jirka: velka vacsina letov nad Srbsko slo z Talianska, a nie cez Slovensko ci Cesko...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:50 07.02.2016

  jj284b: asi vás to nemile překvapí, ale Země není placka, ale má tvar podobný kouli, podívejte se na flightradar24.com kudy létají civilní transantlantické lety, směrem z USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: asi vás to nemile překvapí, ale Země není placka, ale má tvar podobný kouli, podívejte se na flightradar24.com kudy létají civilní transantlantické lety, směrem z USA povětšinou kopírují jihovýchodní pobřeží kanady obloukem k jihu Grónska a pak okolo Islandu směrem k Británii. Výhodou je přítomnost záložních základen na pevninách pro případ nouze a pro tankery.
  Naprostá většina letů nad Srbsko šla v roce 1999 přes střední Evropu, nebyl tak problém ze Slovenska vidět nad Česko, radary mají dnes většinou dosahy delší než 200 km, podle určení, načasování bylo asi skvělé, protože nedlouho před začátkem náletů podepsalo Česko, Polsko a Maďarsko přístupové dohody k NATO a otevřelo jim tak svůj prostor.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  14:46 07.02.2016

  Nevim, nekde jsem cetl - bud na timesofisrael nebo haaretz
  rozhovor s izraelskym generalem ohledne F-35 a prilis nadsenim neoplyval. Vicemene rekl, ze Izrael udelal chybu, kdyz se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim, nekde jsem cetl - bud na timesofisrael nebo haaretz
  rozhovor s izraelskym generalem ohledne F-35 a prilis nadsenim neoplyval. Vicemene rekl, ze Izrael udelal chybu, kdyz se spolehl na F35 a nevyvijel vlastni alternativu k tomu letadlu. Zkusim dohledat clanek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:39 07.02.2016

  jj284b: Tvoje vyjadrenie je smiešne, len kvôli tomu že mu nechceš veriť.

  jj284b: Tvoje vyjadrenie je smiešne, len kvôli tomu že mu nechceš veriť.

 • Sgt Murphy
  14:37 07.02.2016

  Stanyk, hovorí sa im pasívne radary (vtedy to bola Tamara) ale aj iné radary ktoré pracujú v iných pásmach ako funguje stealth a bez problémov ich vidia ako každé iné lietadlo. Nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyk, hovorí sa im pasívne radary (vtedy to bola Tamara) ale aj iné radary ktoré pracujú v iných pásmach ako funguje stealth a bez problémov ich vidia ako každé iné lietadlo. Nie sú to mýty, je to fyzika.

  To čo chcem povedať tým ostatným je, že letové vlastnosti F-35 sú zlé a ospravedlňujú sa palivom a muníciou nesenou interne, no množstvo paliva a munície nesenej interne u tohoto lietadla je oproti lietadlám minulej generácie, hoci ovešanej, veľmi malé takže externe ovešaná poletí do boja tak či tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:35 07.02.2016

  B-2 to urcite nebola... tie lietali z USA, na Slovensko by to bola dost zbytocna zachadzka..

  B-2 to urcite nebola... tie lietali z USA, na Slovensko by to bola dost zbytocna zachadzka..

 • Sgt Murphy
  14:26 07.02.2016

  kubo4747 myslím slovenské systémy pvo ktorými sme videli B-2 keď lietali cez naše územie bombardovať Kosovo.

  kubo4747 myslím slovenské systémy pvo ktorými sme videli B-2 keď lietali cez naše územie bombardovať Kosovo.

 • Sgt Murphy
  14:23 07.02.2016

  Shania: Ešte k doletu F-35 a vnútorných šachtách.

  Izrael pre svoje F-35 hodlá použiť externé nádrže pre ich malý dolet, pretože dolet plnej F-35A s doletom 1200 nm nedosahuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ešte k doletu F-35 a vnútorných šachtách.

  Izrael pre svoje F-35 hodlá použiť externé nádrže pre ich malý dolet, pretože dolet plnej F-35A s doletom 1200 nm nedosahuje doletu F-16 s dvomi externými nádržami (1740 nm). Letové vlastnosti F-35 sú už teraz pomerne slabou stránkou tohoto lietadla, ešte sa znížia. Tak isto ako s externe nesenou muníciou pod krídlami, kvôli nedostatočnej veľkosti interného priestoru (tým čím ovešiaš Rafale s 14 závesami, 9500 kg munície naozaj interne do F-35 nedáš, ver mi)
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  14:20 07.02.2016

  Sgt. Murphy, nemyslíš náhodou F-117? Lebo tá bola v 1999 zostrelená a nie B-2.

  Sgt. Murphy, nemyslíš náhodou F-117? Lebo tá bola v 1999 zostrelená a nie B-2.

 • Stanyk
  14:09 07.02.2016

  Já se v radarech nevyznám, ale zdejší debata ohledně stealth se redukuje na to, že zastánci protiradarů tvrdí, že v určitém pásmu ta letadla jsou vidět. Ikdyž pominu, že k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se v radarech nevyznám, ale zdejší debata ohledně stealth se redukuje na to, že zastánci protiradarů tvrdí, že v určitém pásmu ta letadla jsou vidět. Ikdyž pominu, že k tomu nemáme adekvátní linky, tak co obsluha na tom radaru uvidí? Stačí to k identifikaci letadla? Přeci nejde o žádný sandbox, 1vs1, F35 vs S-300 (400), alias nic na radaru není, ale jakmile tam něco zablikne, již střílíme. Tomu se mi nechce věřit. Co šum, ostatní provoz, stačí to na identifiakci, locknutí zbraně, nebo musíte k ověření vyslat stíhač (který takovým radarem nedisponuje), atd.

  Už jenom to, že tu srovnáváte raph s 3 externími nádržemi a tedy totálně non stealthy neobratná kombinace, která bezpochyby limituje stroj i ohledně nesené výzbroje se stealth konfigurací F35 (palivo interně) je nesmyslná.

  To chcete říct, že F35 nemůže nést externě palivo? Navíc izraelci, pokud se nepletu, budou mít conformal fuel tank, jako mají jejich F16 (a stále stealth konfigurace).

  Já chápu kritiku, ale pokud se opře o nějaká data nebo zdroje, nikoliv jen jedna paní povídala, navíc porovnávat neporovnatelné.

  Nicméně vzhledem k tomu, že F35 se dostane do výzbroje spojenců, resp. už ji mají, tak lze očekávat zprávy z konfrontace s evropskými stroji, Typhoon, Raphael, které jsou IMHO na stejné nebo i lepší úrovni jak Ruské, takže jestli je F35 předražený a nesmyslný stroj, nebo jestli s ním mají nebo budou mít tyto stroje potíže, tak uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  13:48 07.02.2016

  Stanyk, troll nie som, ale oficiálne vyjadrenia nám k tomuto "incidentu" s B-2 v 99' nám zakázali takže na webe ich nenájdeš.

  Stanyk, troll nie som, ale oficiálne vyjadrenia nám k tomuto "incidentu" s B-2 v 99' nám zakázali takže na webe ich nenájdeš.

 • Sgt Murphy
  13:13 07.02.2016

  Pokiaľ je tu niekto kto má ešte chuť označiť combat radius ako maximálny dolet.. tak sorry, nech si ide na iné fórum a svoje "poznatky" vykladá niekomu inému.

  Pokiaľ je tu niekto kto má ešte chuť označiť combat radius ako maximálny dolet.. tak sorry, nech si ide na iné fórum a svoje "poznatky" vykladá niekomu inému.

 • Sgt Murphy
  13:08 07.02.2016

  Max range je maximálny dolet, ten má Dassault Rafale s tromi nádržami väčší než 2000 nm. Oproti tomu maximálny dolet F-35C je 1400 nm , to sú oficiálne čísla páni.

  Max range je maximálny dolet, ten má Dassault Rafale s tromi nádržami väčší než 2000 nm. Oproti tomu maximálny dolet F-35C je 1400 nm , to sú oficiálne čísla páni.

 • Sgt Murphy
  13:04 07.02.2016

  shania, Nemýliť si pojmy, combat radius znamená úplne niečo iné ako max range.

  shania, Nemýliť si pojmy, combat radius znamená úplne niečo iné ako max range.

 • stirling
  12:53 07.02.2016

  Sgt Murphy: pokud chceš někoho napadat tak by bylo fajn dodat svoje čísla a zdroj, takto jen plácáš protože urazit někoho může každý to není diskuze ani žádné umění. Je to stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: pokud chceš někoho napadat tak by bylo fajn dodat svoje čísla a zdroj, takto jen plácáš protože urazit někoho může každý to není diskuze ani žádné umění. Je to stejné jako když někdo začal o bren tvrdit, že vypadl v indii a bral to jako pravdu aniž dodal jediný zdroj, pak se pokusil podstrčit nějakou citaci z něčeho jiného a až pak přiznal, že se tedy spletl... Neberte prosím domněnky jako fakta.
  Mimochodem o plazmě tady psali jen ruští hejkalové v souvislosti s t50.
  BrothersAndSisters: myslím, že tvoje přirovnání je velice trefné.
  Já si osobně myslím, že f35 bude bezkonkurenčně nejúspěšnější bojové letadlo v následujících desetiletích a plně nahradí legendární f16 a ve finále i cena bude naprosto normální. Raptor s vnitřosma f35 by byl lepší, ale dovolit by si ho mohlo jen pár vyvolených a v daleko menších počtech což je také důležité.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:52 07.02.2016

  Sgt Murphy: a jaká jsou tvoje čísla? čekám....

  Jako dolet s AG konfiguraci: https://pbs.twimg.com/media/Be...

  Vytrvalost v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: a jaká jsou tvoje čísla? čekám....

  Jako dolet s AG konfiguraci: https://pbs.twimg.com/media/Be...

  Vytrvalost v AA

  http://www.defesanet.com.br/si...

  a dolet v AA (když se snažili získat zakázku v Brazílii)

  http://forum.keypublishing.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:49 07.02.2016

  Stanyk, nie všetko nájdeš na webe takže nie na všetko existujú linky. Pokiaľ sme B-2 videli starou sovietskou technikou v 99', tak dnes nebude problém vidieť F-35 modernou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyk, nie všetko nájdeš na webe takže nie na všetko existujú linky. Pokiaľ sme B-2 videli starou sovietskou technikou v 99', tak dnes nebude problém vidieť F-35 modernou nepriateľskou pvo. Preto hovorím o "polemizovaní" technológie stealth. Pokiaľ lietadlo dokáže vyrušiť pvo ako to spravila rafale na našom s-300 pmu tak má šancu na prežitie takú istú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  12:35 07.02.2016

  Cituji: "Sgt Murphy: Poznám ľudí od remesla, svoje tvrdenia zakladám na tom, nie na oficiálnych vyjadreniach alebo dohadom z nejakým fórum stránok."

  Já znám taky spoustu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cituji: "Sgt Murphy: Poznám ľudí od remesla, svoje tvrdenia zakladám na tom, nie na oficiálnych vyjadreniach alebo dohadom z nejakým fórum stránok."

  Já znám taky spoustu lékařů, ale to neznamená že se vyznám v medicíně. Vy jste asi genuální viďte.

  A jaké projektanty a piloty, na čem létají, můžete se pochlubit? Gripem, MIG21?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:32 07.02.2016

  flanker.jirka: Poznám ľudí od remesla, svoje tvrdenia zakladám na tom, nie na oficiálnych vyjadreniach alebo dohadom z nejakým fórum stránok.

  flanker.jirka: Poznám ľudí od remesla, svoje tvrdenia zakladám na tom, nie na oficiálnych vyjadreniach alebo dohadom z nejakým fórum stránok.

 • Stanyk
  12:30 07.02.2016

  Sgt Murphy: co ty seš ale za trola, viď?!

  Uveď alespoň nějaké linky na ty tvoje zázračné komparace doletů Raph. vs F35. Nemáš? Tak mlč.

  V čem je horší stealth ledadlo oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: co ty seš ale za trola, viď?!

  Uveď alespoň nějaké linky na ty tvoje zázračné komparace doletů Raph. vs F35. Nemáš? Tak mlč.

  V čem je horší stealth ledadlo oproti non stealth ve viditelnosti radarů? Nevíš, tak mlč.

  Sedí 2 v letadle. Ano a kdy ta letadla byla projektována. V 60-70 letech? TJ. v době, kdy z hlediska efektivity práce bylo třeba více lidí. Dnes máš PC, tehdy byl v kanclu psací stroj, sektetářka, poslíček co rozvážel poštu apod. Natož pak v armádě.

  Jsi fakt troll tak alespoň neurážej ostatní, se kterými se nemusí ve všem souhlasit, ale nepíšou, narozdíl od tebe, vypocené bludy a přispívají linkami na jiné články do diskuse.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:25 07.02.2016

  Napíš niečo o F-35 a obtekajúcej plazme okolo jej trupu.. to ma fakt dostane, ale sadne mi to k tebe.

  Napíš niečo o F-35 a obtekajúcej plazme okolo jej trupu.. to ma fakt dostane, ale sadne mi to k tebe.

 • Sgt Murphy
  12:22 07.02.2016

  Tvoja dôveryhodnosť pre mňa je taká veľká ako keď sentinel kedysi písal o supertankoch a superstíhačkách z ruska.

  Tvoja dôveryhodnosť pre mňa je taká veľká ako keď sentinel kedysi písal o supertankoch a superstíhačkách z ruska.

 • Sgt Murphy
  12:17 07.02.2016

  Shania, tvoje čísla o dolete lietadiel maximálne nesedia, to k tvojim "poznatkom", píšeš nezmysly "pokud bude stealth zjistitelný na velké vzdálenosti, tak to jen znamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, tvoje čísla o dolete lietadiel maximálne nesedia, to k tvojim "poznatkom", píšeš nezmysly "pokud bude stealth zjistitelný na velké vzdálenosti, tak to jen znamená, že letadla a rakety co ho nemají budou vidět ještě dál" čiže nemáš šajn ako stealth funguje a čo znamená, máš preštudované len nejaké fóra o F-35 ale inak tvoje poznatky sú tristné, nejdem sa viac o tomto baviť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:17 07.02.2016

  Luky: nikdy jsme neřekl, že se nemá cvičit manévrování nebo boj na kanony, jen že to není dobrý nápad dostat se do něj. Cvičit by jsi měl na všechny možnosti, pokud na to máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nikdy jsme neřekl, že se nemá cvičit manévrování nebo boj na kanony, jen že to není dobrý nápad dostat se do něj. Cvičit by jsi měl na všechny možnosti, pokud na to máš zdroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  12:09 07.02.2016

  Kritika letadel 5 generace a zaryté trvání na výhodách 4 generace připomíná debaty z doby, kdy nastoupil iPhone. Výrobci jako Nokia stále trvali na klasických telefonech a zdráhali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kritika letadel 5 generace a zaryté trvání na výhodách 4 generace připomíná debaty z doby, kdy nastoupil iPhone. Výrobci jako Nokia stále trvali na klasických telefonech a zdráhali se opustit klasický koncept. Lidé se posmívali upatlanému displeji iPhonu, malé výdrži oproti klasickým mobilům. Byly to nekonečné hádky. Potom na dotykové displeje přešli všichni výrobci včetně Nokie a začal závod o nejlepší zvládnutí dané technologie. Dnes už pokrok, který koncept dotykového telefonu přinesl nikdo nezpochybňuje a síly jsou vyrovnány máte iOs, Android, Windows Phone. Nevraživost vůči iPhonu paradoxně přetrvala, neustále je mu vytýkána cena neodpovídající funkčnosti. Skoro jako té F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:56 07.02.2016

  Tohle se tu už řešilo a je to jak ve dvou větách teoretizovat o tom, co má nebo nemá cvičit voják pozemních sil.... jako bude potřebovat střílet zblízka, dyk můžou mít všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle se tu už řešilo a je to jak ve dvou větách teoretizovat o tom, co má nebo nemá cvičit voják pozemních sil.... jako bude potřebovat střílet zblízka, dyk můžou mít všichni sniperovku...no vlastně ne, nebojuje se furt na fotbalovým hřišti, tak asi někdo taky můsí mít útočnou pušku...no asi je někdy i dobrá pistole, když se mnoho válek budoucnosti bude vést v aglomeracích...no jo, kolikrát dojde munice a není čas přebíjet, asi by měl umět i fláknout pažbou nebo dát pořádnýho šlapáka...a hele dyk šlapáka může dát i protivník, chtělo by to cvičit údery a kryty zblízka...hele a co když spadnou na zem...no jo, judo se taky hodí...

  gify jsou fajn... jako jo dnešní WVR je už jinde než dříve (to topgunový ale nebylo NIKDY, filmová řeč zkresluje), ale to co je na gifech vidět je boxování do pytle v tělocvičně...vypadá to efektně, ale je to jen palba na nemanévrující cíle z krkolomných úhlů. Pokud se v reálným BVR dostanou do WVR, pořád si budou držet rychlost a boj bude klidně mnohem zajímavější než tahle střelnice
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:32 07.02.2016

  Jinak pro ty co si myslí, že dogfight ala TOP GUN se ještě někdy stane, když se střetnou moderní stroje s aktuální výzbrojí.


  Tady jsou gify co dokáže 5 moderních HOBS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak pro ty co si myslí, že dogfight ala TOP GUN se ještě někdy stane, když se střetnou moderní stroje s aktuální výzbrojí.


  Tady jsou gify co dokáže 5 moderních HOBS raket...

  https://gfycat.com/hythelday/u...

  A to je aktuální generace raket, co bude za 10-15 let?

  Proti takové vyzbroji už ani nestačí vystřelit první, cíl může mít dost času a před vlastním zničením vrátit úder i na útočníka, kterého má na 6 hodine... Boj na blízko je už dnes příliš smrticí pro obě strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:02 07.02.2016

  Sgt Murphy: jistě, pokud mícháš dohromady různé letové profily, náklad a druh mise, tak ano (tedy max dolet s třemi nádržemi a 6 raketami je 920nm). Ale jen bych tě rád upozornil, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: jistě, pokud mícháš dohromady různé letové profily, náklad a druh mise, tak ano (tedy max dolet s třemi nádržemi a 6 raketami je 920nm). Ale jen bych tě rád upozornil, že jediný známý údaj o bojovém doletu F-35 (600nm) je pro AG misi v neoptimální výšce a 150nm supercruise k cíly a zatím všechno napovídá tomu, že dolet v optimální výšce je mnohem delší.  Potřeba stealth proti moderním systémům je právě naprosto kritická, aspoň dokud nebudou aktivní protiopatření schopné letadlo ubránit jinak.

  I pokud bude stealth zjistitelný na velké vzdálenosti, tak to jen znamená, že letadla a rakety co ho nemají budou vidět ještě dál.

  Co se týká dotykových displejů, s tím mají problém jen kritici, neslyšel jsme na to jedinou stížnost ok kohokoliv kdo s tím lítá...

  Dost pochybuji že máš nejmenší představu jaký stupeň automatizace F-35 má a jakým způsobném jsou ty udaje poskytovány pilotovi... a co to znamená být přetížen informacemi...

  RIO je potřeba aby vyhledával cíle a obsluhoval zbraně, pokud tohle všechno za tebe letadlo dělá samo + řídit ho je velmi snadné, pilot je tam jen od toho aby rozhodoval kam letět a na co střílet...

  AG mise jsou ještě v pohodě, F35 musí i zvadnout automaticky řídit REB.

  A BTW Izrael by toho chtěl hodně, ale nejspíš nikdy dvoumístnou verzi nedostanou.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:05 07.02.2016

  Sgt Murphy: co říkáte na takové hodnocení ze cvičení MACE XIII ze strany NATO?

  "In May 2012, a large exercise took place in Slovakia under the code name MACE XIII. The SA-300PMU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: co říkáte na takové hodnocení ze cvičení MACE XIII ze strany NATO?

  "In May 2012, a large exercise took place in Slovakia under the code name MACE XIII. The SA-300PMU was challenged by modern NATO ECM/ESM sets under complex SEAD conditions. Several NATO countries took part in this exercise. French Mirage and Rafale, Danish F-16, Norway with DA-20, NATO E-3 AWACS, Turkish F-4, German Learjet with an ECM/ESM set and approximately four ground jammers had partial success. NATO concluded that an up to date S-300PMU with a professionally trained crew is capable of effective operations in a complex ECM/ESM environment, with a high level of success."
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:54 07.02.2016

  Sgt Murphy: v jakém smyslu myslíte to, že váš S 300 PMU neviděl Rafale? U S 300 máte podle info modernizované radary ST 68, které nemají problém i s mnohem menšími cíly, navíc máte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: v jakém smyslu myslíte to, že váš S 300 PMU neviděl Rafale? U S 300 máte podle info modernizované radary ST 68, které nemají problém i s mnohem menšími cíly, navíc máte zdařilou modernizaci přímo od výrobce z Ukrajiny, kde se základní dosah ze 150 km zvedl na 360 km. Rafale je viditelný i pro mnohem starší a horší radary.
  Nebo měl problém radar pro sledování a navedení?
  ...nebo máte nějaké info ze cvičení MACE XIII?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  01:40 07.02.2016

  Európsky zákazník, ako aj každý iný aj keď je spojenec USA, si môže vyberať medzi najmodernejšími Rafale, EF, F-35, a medzi najnovšími verziami ostatných F.

  Európsky zákazník, ako aj každý iný aj keď je spojenec USA, si môže vyberať medzi najmodernejšími Rafale, EF, F-35, a medzi najnovšími verziami ostatných F.

 • Sgt Murphy
  01:29 07.02.2016

  Áno, je to spojenecké lietadlo, ale spomenul som ho preto, lebo oproti nemu f-35 neznamená revolúciu.

  Áno, je to spojenecké lietadlo, ale spomenul som ho preto, lebo oproti nemu f-35 neznamená revolúciu.

 • Sgt Murphy
  01:26 07.02.2016

  Shania, jeden pilot je pri bombardovacích misiách informáciami preťažený vždy a f-35 neposkytuje až taký stupeň automatizácie aby nahradil jedného pilota. Prečo v F-15E, SU-30SM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, jeden pilot je pri bombardovacích misiách informáciami preťažený vždy a f-35 neposkytuje až taký stupeň automatizácie aby nahradil jedného pilota. Prečo v F-15E, SU-30SM atď. sedia dvaja? Prečo Izrael chce dvojmiestnu verziu F-35?

  Potreba stealth by sa voči moderným pvo systémom dala veľmi polemizovať.

  Na preťaženie ktoré vám znemožní jednoduchý presný dotyk na dotykovom paneli nemusíte byť v divokom dogfighte. Stačí prudšia zatáčka. Letieť v lietadle nieje to isté ako na simulátore. Preto manuálne tlačítko je stále manuálne tlačítko. O displeji F-35 nájdete video v článku tak si ho pozrite.

  Dolet Dassault Rafale na interné nádrže je porovnateľný s F-35, s tromi doletí o 600 nm ďalej než F-35C.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  00:29 07.02.2016

  Sgt Murphy len este jedna poznamka : radar nasej S-300 PMU ma k modernosti uz velmi, velmi daleko.

  Sgt Murphy len este jedna poznamka : radar nasej S-300 PMU ma k modernosti uz velmi, velmi daleko.

 • pet.rok
  00:13 07.02.2016

  jj284b: a myslite ze ostatni (myslim najma potencionalnych protivnikov) nemaju tie iste problemy t.j. ze musia pokryt viacero zaujmovych oblasti, cvicit a modernizovat? ze uvadzane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: a myslite ze ostatni (myslim najma potencionalnych protivnikov) nemaju tie iste problemy t.j. ze musia pokryt viacero zaujmovych oblasti, cvicit a modernizovat? ze uvadzane pocty lietadiel su vyssie ako je pocet skutocne nasaditelnych strojov?

  Sgt Murphy: ano rafale je momentalne asi najpokrocilejsie lietadlo 4++ generacie v prevadzke, ale je spojenecke.
  potencionalni protivnici US (Rusko a Cina) zatial AESA len vyvijaju a testuju
  ich najmodernejsie stroje su dodane v malych poctoch a lietadla 5. gen nebudu realne k dispozicii pred 2020 a (pokial sa nezvysi priorita) ani v 2025 v rutinnej prevadzke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:55 06.02.2016

  Sgt Murphy: viděl jsi někdy rafale v bojové konfiguraci? Rafale nese strašně málo paliva interně, takže bez 2-3 velkých přídavných nádrží nikam nedoletí (např. má i dva druhy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: viděl jsi někdy rafale v bojové konfiguraci? Rafale nese strašně málo paliva interně, takže bez 2-3 velkých přídavných nádrží nikam nedoletí (např. má i dva druhy, jedny nadzvukové a druhé pro větší dolet).

  Takže tvoje rcs je pro čistý stroj bez výzbroje, EFT a podů a navíc čelně.

  F-35 nebo F-22 mají podstatně nižší rcs ze všech úhlů a hlavně v bojové konfiguraci... a o tom to celé je, nést vše interně, s minimálním dopadem na výkony stroje.

  F-35 je hlavně taky stavěna, aby na interní palivo doletěla tak daleko jako ostatní letadla s EFT (externí přídavné nádrže)

  Praktické zkušenosti nemám, ale to tu nemá nikdo:) a nebyl jsem to já kdo tvrdí věci jako kde neproletí Rafale neproletí ani F-35, F-22... Nebo jak je pilot přetížen informacemi a musí klikat na displej v dogfigtu....

  Jak to pak asi dělají piloti ostatních letadel:) kde není takový stupeň automatizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  23:25 06.02.2016

  Shania, možno máš veľa teoretických znalostí o F-35, chýbajú ti znalosti o ostatných lietadlách a praktické znalosti.

  Shania, možno máš veľa teoretických znalostí o F-35, chýbajú ti znalosti o ostatných lietadlách a praktické znalosti.

 • Sgt Murphy
  23:16 06.02.2016

  Neviem v čom sú F-22, F-35 "game charger" napr. proti lietadlu Rafale. Čelné rcs u Rafale je 0,1-0,2m, nesie AESA, IRTS aj prostriedky elektronického boja. Rušiť radary ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem v čom sú F-22, F-35 "game charger" napr. proti lietadlu Rafale. Čelné rcs u Rafale je 0,1-0,2m, nesie AESA, IRTS aj prostriedky elektronického boja. Rušiť radary nepriateľských lietadiel aj pvo dokáže (naše S-300 PMU ich na radare nevideli), jediné čo nie je tak to "stealth" ale to nehrá proti moderným systémom veľkú rolu. Môj názor je že kde nepreletí Rafale, nepreletí ani F-35 alebo F-22. Naproti tomu Rafale je naproti tomu dokončený, po ostrom nasadení, s výbornými letovými vlastnosťami. Aj keď mnohý tvrdia že doba "dogfightov" je preč, je mnoho scenárov kedy k nemu môže dôjsť.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  22:59 06.02.2016

  Nevidím v tom žádný problém, ani se tomu nelze divit.
  F35 je technologicky tak napřed že se problémy dají čekat. Z jejího vývoje čerpají jak Čínani tak Rusko, at už legálně nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevidím v tom žádný problém, ani se tomu nelze divit.
  F35 je technologicky tak napřed že se problémy dají čekat. Z jejího vývoje čerpají jak Čínani tak Rusko, at už legálně nebo nelegálně. Přesto jsou mnohem více pozadu a ještě desítky let budou. Nejblíže k nasazení má T50 a to ne dříve než za 5 let když to půjde dobře. Tedy 15 let po F22. Co dodat.
  Amerika má ve výzbroji plně funkční F22, takže zdržení F35 je sice nepříjemné, ale ne vyloženě průserové. A jak už tu padlo - po vyřešení problémů na F35 bude s nějvětší pravděpodobností modernizovaná i F22. Převahu nad kýmkoliv mají stále.

  Mimochodem, nechápu proč by se Amerika měla bát nasazovat F22 nad Sýrií nebo Irákem. IS je nesundá a Rusko si je nedovolí ani zaměřit, natož sestřelit. Jediný z NATO kdo se reálně může bát sestřelu jsou Turci, jinak nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:48 06.02.2016

  pet.rok: nedostatok ak musis pokryt Rusov v Europe, Cinanov v Azii, chranit vzdusny priestor USA a zaroven cvicit novych pilotov a modernizovat stroje ktore mas... co je na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: nedostatok ak musis pokryt Rusov v Europe, Cinanov v Azii, chranit vzdusny priestor USA a zaroven cvicit novych pilotov a modernizovat stroje ktore mas... co je na tom take tazke pochopit?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:59 06.02.2016

  Shania: zatím porovnavate papírové vlastnosti JSF proti letounům, které na rozdíl od něj fungují. Evropské letouny jsou zatím dražší, jsou v menších sériích než kolik se počítá s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: zatím porovnavate papírové vlastnosti JSF proti letounům, které na rozdíl od něj fungují. Evropské letouny jsou zatím dražší, jsou v menších sériích než kolik se počítá s JSF, u kterého konečná cena včetně logistiky a zbraní pro všechny druhy misí není známá a dolů už moc nepůjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  18:44 06.02.2016

  jj284b: malo naco? aby vyhrali 20:0 ked staci vyhrat 10:1?
  nechapem vasu logiku: na jednej strane pisete ze F-22 je "game changer" a na druhej strane nestaci 187 ks ked ziadny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: malo naco? aby vyhrali 20:0 ked staci vyhrat 10:1?
  nechapem vasu logiku: na jednej strane pisete ze F-22 je "game changer" a na druhej strane nestaci 187 ks ked ziadny protivnik nema tolko najmodernejsich strojov ani vo verzii 4++ a tak skoro ani nebude, pretoze tempo nasadzovania F-35 aj so vsetkymi problemami je a bude vyssie ako zavadzanie strojov 4++ generacie v rusku a cine dokopy.

  rozhodnutie zastavit vyrobu F-22 bolo spravene pretoze rozpocet letectva jednoducho nedokazal pokryt obidva mega projekty naraz.
  zabudate na to ze DoD financuje okrem letectva este namornictvo, namornu pechotu, strategicke sily, kozmicke prostiedky atd. a vsetci chcu a potrebuju peniaze pretoze ich arzenal zastarava alebo jeho zivotnost konci. treba sa pozriet na vec zo sirsieho pohladu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:16 06.02.2016

  pet.rok: 187 je malo. minimalne tretina sa upgraduje, dalsie sluzia na trening. pravda je ze tych 187 je malo na to naco boli urcene - nahradit F15C

  pet.rok: 187 je malo. minimalne tretina sa upgraduje, dalsie sluzia na trening. pravda je ze tych 187 je malo na to naco boli urcene - nahradit F15C

 • Shania
  16:26 06.02.2016

  Sgt Murphy: proč si myslíš že je pilot zahlcen informacemi?

  Systém dělá vše sám, pilot dostane jen informace o tom kde jsou cíle.

  Tady je vidět feed z DAS s označenými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: proč si myslíš že je pilot zahlcen informacemi?

  Systém dělá vše sám, pilot dostane jen informace o tom kde jsou cíle.

  Tady je vidět feed z DAS s označenými cíly.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Na displeji při divokém manévrování nikdo nic netuká u žádného letadla, tam jde hlavně o to udržet protivníka na dohled (což jak vidíš, u F35)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:01 06.02.2016

  K zastaveniu výroby F-22.

  Síce stále na dnešné pomery stále špičkové lietadlo, ale do jeho konštrukcie by bolo treba vložiť prvky z F-35, oproti ktorej technicky pomerne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K zastaveniu výroby F-22.

  Síce stále na dnešné pomery stále špičkové lietadlo, ale do jeho konštrukcie by bolo treba vložiť prvky z F-35, oproti ktorej technicky pomerne zaostáva, ktoré navyše ešte nie sú plne funkčné. Takže začiatkom 20. rokov by sme mohli čakať upgradovanú verziu F-22, no v tomto čase sa už bude plne pracovať na novej generácii stíhačiek. Preto ukončenie výroby bolo, z môjho pohľadu, logické.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  15:36 06.02.2016

  jj284b: dost je velmi relativny pojem, ak chces mat 10 nasobnu prevahu tak je 350 dost a 187 malo ak ti staci 6 nasobna tak je 187 dost.
  dost zavisi aj na tom co mozu nasadit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: dost je velmi relativny pojem, ak chces mat 10 nasobnu prevahu tak je 350 dost a 187 malo ak ti staci 6 nasobna tak je 187 dost.
  dost zavisi aj na tom co mozu nasadit protivnici.
  mozete mi vymenovat co moze nasadit rusko + cina v oblasti letectva?
  potom mozeme hovorit co je dost a co je malo!
  netreba zabudat ze zrusenie vyroby nie je koniec investicii do stihacieho letectva ale presun v prospech ineho lietadla
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:36 06.02.2016

  Len jedna malá pripomienka - celkom si neviem predstaviť ako sa pilot zahltený informáciami zo všetkých senzorov ktoré sa mu zobrazujú v prilbe hrá na malom dotykovom paneli ktorý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len jedna malá pripomienka - celkom si neviem predstaviť ako sa pilot zahltený informáciami zo všetkých senzorov ktoré sa mu zobrazujú v prilbe hrá na malom dotykovom paneli ktorý má relatívne ďaleko od seba - na dĺžku ruky pri vysokom preťažení v bojových manévroch v stresovej situácii.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:23 06.02.2016

  pet.rok: tak to ani nahodou... bolo by ich dost, ak by ich kupili 350, tak ako pozadovalo USAF.. lenze maju ich polovicu, a tak budu musiet dokupovat stare F15,lebo tie co teraz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: tak to ani nahodou... bolo by ich dost, ak by ich kupili 350, tak ako pozadovalo USAF.. lenze maju ich polovicu, a tak budu musiet dokupovat stare F15,lebo tie co teraz sluzia su na konci zivotnosti draku.. a co je najsmutnejsie je to ze ich cena bude velmi blizska tomu co by platili za F22, keby ich nakupili 350 - 100-120milionov$ (tolko stoji F-15K napr)

  takze ano, Obama je idiot ze tu vyrobu predcasne ukoncil. Mali ju udrzat, hoci len len na low production, namiesto zakonzervovania.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:53 06.02.2016

  KOLT: "Linka na F-22 byla uzavřená, protože Obama je pitomec."

  to je silne kratkozraky pohlad. napriek mojim osobnym sympatiam voci F-22 a urcitej nechuti k F-35 bolo zastavenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: "Linka na F-22 byla uzavřená, protože Obama je pitomec."

  to je silne kratkozraky pohlad. napriek mojim osobnym sympatiam voci F-22 a urcitej nechuti k F-35 bolo zastavenie produkcie F-22 racionalny krok. rozpocet jednoducho nebol v kondicii udrzat dva tak nesmierne narocne programy sucastne a prednost dostal logicky viacucelovejsi F-35.
  pocet vyrobenych raptorov je plne dostacujuci pre potreby letectva a bude to tak este najmenej 10-15 rokov kedy sa da ocakavat ze uz bude moralne zastaravat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:11 06.02.2016

  flanker.jirka: lepe cena/výkon? Jak letadla co jsou už teď dražší (F-15, EF, Rafale) budou vycházet lépe?

  Jakýkoliv další systém co tam přidáš bude vyžadovat testování a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: lepe cena/výkon? Jak letadla co jsou už teď dražší (F-15, EF, Rafale) budou vycházet lépe?

  Jakýkoliv další systém co tam přidáš bude vyžadovat testování a redizajn, bude problém s váhou, místem a chlazením. Navíc nic neuděláš se závislostí na CFT, EFT, podech a externí munici, což snižuje výkony a zvyšuje cenu...

  Takže ne, fakt nevidím, jak budou v poměru cena výkon levnější a to tu porovnáváme jen 1 ku 1, když ve skutečnosti 5 generace zvadne stejné ukoly s mnohem menším počtem letadel. Takže pak i něco jako F-16 a Gripen levněji nevyjdou.

  A to se vůbec nedostávám k tomu, že 4gen. prostě nedokáže přežít na moderním bojišti. Cokoliv co zvládne sestřelit F35, tak to dokáže najít a sundat jiná letadla na mnohem větší vzdálenosti...

  Co se týká IR v nadzvukových režimech, tak ani F22 nebude lítat přes Mach 0,9 po většinu času.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:14 06.02.2016

  jj284b: v oblasti IR to bude oříšek, nepůjde to potlačit moc, u nadzvukových rychlostí dochází k aerodynamickému ohřevu celého letounu

  jj284b: v oblasti IR to bude oříšek, nepůjde to potlačit moc, u nadzvukových rychlostí dochází k aerodynamickému ohřevu celého letounu

 • flanker.jirka
  13:12 06.02.2016

  KOLT: berte to tak, že F 16 a F 15 a i ostatní letouny této generace budou stále vycházet lépe v poměru mezi cenou a výkonem oproti JSF. Ve výsledku se bude vyplácet technologie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: berte to tak, že F 16 a F 15 a i ostatní letouny této generace budou stále vycházet lépe v poměru mezi cenou a výkonem oproti JSF. Ve výsledku se bude vyplácet technologie vyvíjené pro JSF implementovat do stávajících strojů. Jedinou výhodou zůstane stealth technologie, ale na tu dnes stačí radary s delší vlnovou délkou, antény s napájením AESA, IRST čidla a pro náročnější mise stand off munice pro situace, aby se letoun vyhnul nepřátelské PVO.
  Konečnou práci stejně vždy musí udělat pozemní vojsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:54 06.02.2016

  KOLT: skor pojde o obtiaznu zistitelnost vo vacsom frekvencnom spektre. odburanie chvostovych ploch a riadenie stroja pomovou 3D trysky bude znamenat dost vyrazne znizenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: skor pojde o obtiaznu zistitelnost vo vacsom frekvencnom spektre. odburanie chvostovych ploch a riadenie stroja pomovou 3D trysky bude znamenat dost vyrazne znizenie odrazovej plochy. Rovnako sa da ocakavat vacsi focus na utlmenie v IR, kedze sa planuje pouzitie laserov a tie bude treba uchladit..
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:11 06.02.2016

  Linka na F-22 byla uzavřená, protože Obama je pitomec. Nic víc v tom není. Že linky na F-16 a F-15 jedou dál má být argument k čemu? Obě éra jsou exportní, takže dokud bude ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Linka na F-22 byla uzavřená, protože Obama je pitomec. Nic víc v tom není. Že linky na F-16 a F-15 jedou dál má být argument k čemu? Obě éra jsou exportní, takže dokud bude ve světě zájem, pojedou i jejich linky. A zájem zjevně je. F-22 exportní není, takže pokud není zájem ze strany US administrativy, linku nemá smysl držet otevřenou. Obama z politických (aspoň doufám, že jenom z těch) důvodů rozhodl další F-22 nepořizovat, ergo kladívko výrobce linku zavřel (zakonzervoval).

  6. generace nepřinese takovou změnu ve stealth proti 5. generaci, protože skok obdobný skoku mezi 4. a 5. generací je prakticky nemožný. To už by ta éra na radaru vážně vidět nebyla :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:00 06.02.2016

  DJW_: u siestej generacie sa uvazuje nad bezchvostovou konstrukciou prave koli zvyseniu STEALTH vlastnosti...

  DJW_: u siestej generacie sa uvazuje nad bezchvostovou konstrukciou prave koli zvyseniu STEALTH vlastnosti...

 • DJW_
  02:59 06.02.2016

  Maroš: pokiaľ viem, prilby pre PAK FA by mal robiť KRET. V globále budú funkcie podobné: uzamknutie cieľa hlavou, nočné videnie, HUD, aktívne potlačenie hluku - ostatne to nie sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maroš: pokiaľ viem, prilby pre PAK FA by mal robiť KRET. V globále budú funkcie podobné: uzamknutie cieľa hlavou, nočné videnie, HUD, aktívne potlačenie hluku - ostatne to nie sú novinky.
  Jediné čo by mala mať US verzia navyše je virtuálny pohľad cez lietadlo, ale jeho pridaná hodnota mi príde diskutabilná, kedže F35 nie je určené na dogfighty.
  Americké sú robené na mieru každému pilotovi čo ich značne predražuje (cena okolo 2 mil USD) a napriek tomu sa piloti sťažujú na ich váhu.

  Jirka: pokiaľ viem, samotní predstavitelia USAF sa vyjadrili, že v 6. generácii lietadiel sa už nebude až tak trvať na Stealth vlastnostiach (resp. na takých radikálnych skokoch ako bol medzi gen. 4 a 5) kvôli rozvoji IRST, ako skôr na robotizácii, autonómnosti a nových energetických zbraniach. Ako to dopadne naozaj, uvidíme za 20 rokov :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  02:16 06.02.2016

  Dobrí deň všetkým:) chcem sa opýtať či nemáte niekto nejaké informácie o Ruských helmách. Vyvíjajú niečo také ako je HMDS v F-35??

  Dobrí deň všetkým:) chcem sa opýtať či nemáte niekto nejaké informácie o Ruských helmách. Vyvíjajú niečo také ako je HMDS v F-35??

 • Kozlus
  01:20 06.02.2016

  F-22 se prestala vyrabet, protoze penize. A ty penize skoncily u F-35.

  F-22 se prestala vyrabet, protoze penize. A ty penize skoncily u F-35.

 • flanker.jirka
  00:46 06.02.2016

  F 22 se už nevyrábí, za to pořád jede výroba F 15 a F 16. Čím to asi bude?
  Možná je na čase pilotní kabinu z F35 úplně vyjmout.

  F 22 se už nevyrábí, za to pořád jede výroba F 15 a F 16. Čím to asi bude?
  Možná je na čase pilotní kabinu z F35 úplně vyjmout.

 • Shania
  23:08 05.02.2016

  tady je ten DOT&E report s poznámkami od smsgtmac (elemets of power):

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Dává to tomu reportu úplně jiný rozměr:)

  Jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tady je ten DOT&E report s poznámkami od smsgtmac (elemets of power):

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Dává to tomu reportu úplně jiný rozměr:)

  Jinak pro ukázku jak přesné jejich předpovědi jsou (z 2014 reportu) o IOC F-35B:

  "...if you were confidently expecting the program to make the scheduled initial operational capability dates announced last May (too many people were), the report is a cold shower, making a strong case that those dates may be missed by a year or more.

  "Gilmore’s team is most specific on the first planned IOC, for the Marine Corps. The current objective date is July 2015 (objective) and December 2015 (threshold). The report predicts that the necessary software, Block 2B, will not complete developmental testing until November 2015 or be released to the fleet until July 2016, 13 months late. Since an operational utility evaluation (originally set for May 2015) will then be needed before IOC, the aircraft would not be operational with the Marines until late 2016 or early 2017."

  "Most Block 3i/3F testing cannot start until Block 2B developmental testing is completed, which (according to the official schedule) is due to happen in October. “All program plans and schedules [for 3i/3F] depend on this happening so that the development laboratories and test venues can be converted and devoted to testing the Block 3 hardware,” the report says, but predicts that the switch will start more than a year late."
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:06 05.02.2016

  apache: to su ale vsetky stihacky 4.generacie... Typhoon, Raffale, ci F/A-18E/F vyuzivaju prvky STEALTH v konstrukcii, no ani nahodou nedosahuju urovne ktoru maju stroje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  apache: to su ale vsetky stihacky 4.generacie... Typhoon, Raffale, ci F/A-18E/F vyuzivaju prvky STEALTH v konstrukcii, no ani nahodou nedosahuju urovne ktoru maju stroje 5.generacie ktore navyse nesu zbrane v pumovnici... akonahle na tie stroje podvesis akekolvek rakety ci bomby,RCS pojde vyrazne hore.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:18 05.02.2016

  Nerad to říkám, ale začínám mít dojem, že by se trollení mělo banovat výrazněji...

  Nerad to říkám, ale začínám mít dojem, že by se trollení mělo banovat výrazněji...

 • Sorge-227
  22:04 05.02.2016

  Gloton: Vaše logika nema logiku. Pilot je cenejši a drachši jak ta stihačka

  Gloton: Vaše logika nema logiku. Pilot je cenejši a drachši jak ta stihačka

 • apache
  21:56 05.02.2016

  Smysl těch tzv. neviditelných letadel je nezpochybnitelný, jen ho někteří stále nechápou. Třeba si uvědomit, že cílem není je udělat doslova neviditelné pro radary, ale poskytnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smysl těch tzv. neviditelných letadel je nezpochybnitelný, jen ho někteří stále nechápou. Třeba si uvědomit, že cílem není je udělat doslova neviditelné pro radary, ale poskytnout jim maximální možnou výhodu nad protivníkem. Radarový odraz (či jiná sledovatelná stopa) bude vždy, ale čím menší je, tím větší má stroj šanci na přežití.

  Mimochodem, i Su-35S je konstruován s ohledem na snížení radarové stopy alespoň ze předu.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  21:25 05.02.2016

  glotone je to tak a taky to vysvětluje, proč má nové SU-35S naopak špičkové sedačky Zvezda K-36DM-2 ... tam je to standardní způsob ukončení mise ... :-)

  glotone je to tak a taky to vysvětluje, proč má nové SU-35S naopak špičkové sedačky Zvezda K-36DM-2 ... tam je to standardní způsob ukončení mise ... :-)

 • jj284b
  21:24 05.02.2016

  SHania: presne tak, jedne noviny napisali raz kopec nezmyslov a teraz to vsetci preberaju ako fakt.. no ten vysvetlujuci clanok zapadol... vsetci uvadzaju cenu za letovu hodinu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SHania: presne tak, jedne noviny napisali raz kopec nezmyslov a teraz to vsetci preberaju ako fakt.. no ten vysvetlujuci clanok zapadol... vsetci uvadzaju cenu za letovu hodinu 44000$ (fakt neviem kde Alexa nabral 70k$) pritom to bola cena v 2007-2008 kedy museli letiska dovybavovat o pristroje aby boli schopni F22 obsluhovat.. cista cena jednej hodiny je 19000$,kym cista cena leteckej hodiny u F15 je 17000$... a to je F22 nasobne ucinnejsia vo vzduchu...
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:19 05.02.2016

  a já myslel, že i přes vysokou fyzickou náročnost kladenou na pilota je katapultáž již uspokojivě vyřešena...

  https://www.youtube.com/watch?...

  a já myslel, že i přes vysokou fyzickou náročnost kladenou na pilota je katapultáž již uspokojivě vyřešena...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • BrothersAndSisters
  21:12 05.02.2016

  JirkoT - a co když létají ...

  JirkoT - a co když létají ...

 • Magister_Peditum
  21:04 05.02.2016

  JirkaT: Vzhledem k tomu, že prvky stealth má mít i T-50, tak to zjevně má význam i pro Rusy.

  JirkaT: Vzhledem k tomu, že prvky stealth má mít i T-50, tak to zjevně má význam i pro Rusy.

 • Pavka
  20:38 05.02.2016

  ruleta: zajímavé, já bych se spíš divil, že by tam na to neměli nějaký posuvník aby si to podsvícení mohli ručně za letu stáhnout. Na druhou stranu za takový prachy by to fakt jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta: zajímavé, já bych se spíš divil, že by tam na to neměli nějaký posuvník aby si to podsvícení mohli ručně za letu stáhnout. Na druhou stranu za takový prachy by to fakt jako mohlo fungovat automaticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  20:07 05.02.2016

  The Stig: To je poprvé co si něco řekl ;)

  The Stig: To je poprvé co si něco řekl ;)

 • ruleta
  19:53 05.02.2016

  Nechci zlehcovat situaci, ale nemeckymi medii probleskla zprava, ze nemecka Tornada nemuzou letat v noci, protoze po poslednich dvou upgradech ASSTA 3.0 a 3.1 kdyz se u posledniho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci zlehcovat situaci, ale nemeckymi medii probleskla zprava, ze nemecka Tornada nemuzou letat v noci, protoze po poslednich dvou upgradech ASSTA 3.0 a 3.1 kdyz se u posledniho menily obrazovky u zbranoveho operatora, tak nemohou pouzivat bryle pro nocni videni, protoze je obrazovky oslnuji....az se chce rici..oni to netestovali?

  Pro vyvoj techniky je super, ze se delaji takova letadla, detskych nemoci budou kvanta, nechtel bych byt danovy poplatnik USA. Posmevackum jen tolik, ze az udivujici co amici zverejnuji at uz ofiko anebo neofiko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:50 05.02.2016

  A něco k ceně F-22 zde:

  http://www.f-16.net/f-22-news-...

  A něco k ceně F-22 zde:

  http://www.f-16.net/f-22-news-...

 • JirkaT
  19:50 05.02.2016

  No, nevím, jestli je ta F-22 takový zázrak, ale pokud by byla, tak by s ní v klidu létali nad Sýrií bez souhlasu RF a beze strachu z S-400. :) Další otázka je, jestli má vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, nevím, jestli je ta F-22 takový zázrak, ale pokud by byla, tak by s ní v klidu létali nad Sýrií bez souhlasu RF a beze strachu z S-400. :) Další otázka je, jestli má vůbec smysl dělat tzv. neviditelná letadla, když protivníci mají takovou techniku, že ji jsou schopni odhalit. :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:48 05.02.2016

  Problém se sedačkami je rozebraný zde:

  http://elementsofpower.blogspo...


  A pak oficiální stanovisko k reportu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém se sedačkami je rozebraný zde:

  http://elementsofpower.blogspo...


  A pak oficiální stanovisko k reportu zde:

  https://www.f35.com/news/detai...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:33 05.02.2016

  Alexa123: bojova pripravenost F22 je 80%... Indovia napr s Su-30 deklaruju bojovu pripravenost iba 50% ... podla mna by tu fabriku mali znova otvorit, a vyvinut B verziu kde by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alexa123: bojova pripravenost F22 je 80%... Indovia napr s Su-30 deklaruju bojovu pripravenost iba 50% ... podla mna by tu fabriku mali znova otvorit, a vyvinut B verziu kde by pouzili to najlepsie z oboch programov. No samozrejme, museli by najst extra peniaze, lebo oberat program F-35 o zdroje je teraz uz nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  19:30 05.02.2016

  Ty sedačky a celý záchranný systém jsou v pořádku. Je to je vypuštěná "kachna", aby se piloti báli katapultovat a zůstali v tom sedět opravdu až do poslední chvíle, když se podělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty sedačky a celý záchranný systém jsou v pořádku. Je to je vypuštěná "kachna", aby se piloti báli katapultovat a zůstali v tom sedět opravdu až do poslední chvíle, když se podělá software......., protože kdo ví, třeba se to ještě resetne včas, než to spadne až na zem, ale to už by v tom žádný rozumný pilot neseděl :))) :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  19:09 05.02.2016

  alexa123: Zajímavé, že tu nedávno byl článek o tom, že dva starty ruských letadel v Sýrii jsou taky už považovány za horní hranici jejich použitelnosti za jediný den. Takže to asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alexa123: Zajímavé, že tu nedávno byl článek o tom, že dva starty ruských letadel v Sýrii jsou taky už považovány za horní hranici jejich použitelnosti za jediný den. Takže to asi s těmi 2 starty obecně nebude až taková katastrofa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:49 05.02.2016

  Proč je problém s katapultem závažnější? Jednak byla většina problémů vyřešena jednoduchými modifikacemi a za druhé, ty sedačky mají podstatně větší rozsah parametru, co se týká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč je problém s katapultem závažnější? Jednak byla většina problémů vyřešena jednoduchými modifikacemi a za druhé, ty sedačky mají podstatně větší rozsah parametru, co se týká váhy a výšky, něž jakékoliv jiný aktuálně používaný systém.

  Riziko zranění nebo smrti je při katapultáži vždy a ženy kvůli tvaru páteře jsou na tom ještě hůř + co se začali používat HMD a NVG tak je problém závažnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:45 05.02.2016

  The Stig

  JirkaT: a to že se už F-22A dávno nasazuje do ostrých misí je jako co? a to že je v ostrém nasazení již od roku 2005 je taky výmysl? zjistěte si něco než z vás vypadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  The Stig

  JirkaT: a to že se už F-22A dávno nasazuje do ostrých misí je jako co? a to že je v ostrém nasazení již od roku 2005 je taky výmysl? zjistěte si něco než z vás vypadne další blábol...

  Podľa všetkého JirkaT až tak veľmi "neblabolal". Mať bojové lietadlo ktoré "může absolvovat v průměru maximálně dva lety za den, protože je potřebné ve speciálních hangárech kontrolovat stav povrchových absorbčních vrstev radarových vln" - neviem, či by som také lietadlo až tak veľmi chcel. A to už nehovorím o letovej hodine 70 000USD, ktorá je"třikrát více než je tomu u letounu F-16".

  http://www.militarybox.cz/news...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:26 05.02.2016

  crusadere, netroluj, za to se tu bannuje... aspoň někdy teda...

  SLožitý stroj = spousta problémů. Buď holt budete dělat éra na stávající úrovni a budete čekat až ty problémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusadere, netroluj, za to se tu bannuje... aspoň někdy teda...

  SLožitý stroj = spousta problémů. Buď holt budete dělat éra na stávající úrovni a budete čekat až ty problémy které přináší další generace někdo vyřeší za vás, nebo to zkusíte dát sami.

  Samozřejmě, nutným předpokladem je vůbec schopnost takový vývoj ufinancovat. A tu nemá ani Rusko, ani Čína...
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  18:21 05.02.2016

  Ja si myslim, ze tato veta z clanku najlepsie vystihuje stav okolo tohto lietadla:
  "stíhačky F-35 se nasazují do provozu předčasně (možná o několik let)." Ale ono sa to da ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja si myslim, ze tato veta z clanku najlepsie vystihuje stav okolo tohto lietadla:
  "stíhačky F-35 se nasazují do provozu předčasně (možná o několik let)." Ale ono sa to da chapat, ze Usa si chce udrzat technologicky naskok, ale obecne vzate, urychlovat technicky vyvoj cohokolvek nikdy nieje k dobru veci. Lebo davat nevyladene veci na trh a robit zo zakaznika testera je koledovanie si takej firmy o prusvih. A nie este ked sa jedna o tak delikatnu oblast ako je armada a obrana statu. Aj, ked netvrdim, ze to nebude uzasne lietadlo, ak tomu vychytaju muchy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:14 05.02.2016

  Taky dobry :-D

  Taky dobry :-D

 • BrothersAndSisters
  18:10 05.02.2016

  Pip, pip, pip // Do prdele vůbec jsem teď aspoň 5 minut neměl kontrolu nad strojem! Chlapi na tohle nemám nervy! // Klid Tommy, klid. // Jak klid? A co to bylo za cukani a huceni? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pip, pip, pip // Do prdele vůbec jsem teď aspoň 5 minut neměl kontrolu nad strojem! Chlapi na tohle nemám nervy! // Klid Tommy, klid. // Jak klid? A co to bylo za cukani a huceni? // Kdy? // No asi před třema minutama! // mmt ... jo už to vidím ... sorry Tommy, než jsme ti včechno obnovili, tak jsme tě lehce použili // Co? Lehce použili? Co tim kurva myslite? // No náš operátor Steve ... zdaaréééc Tommy, tady Steve ... nech toho ... no tak náš Steve tě měl na monitoru, tak tě použil. // A k čemu proboha? // Normálka dvě sůčka, estřístovka neb čtyřstovka nebo co to bylo a nějakej novej bazmek, vypadlo to jako ten jejich Pantsir // Wtf? // No já jen aby ses nedivil, že toho máš v šachtách trošku míň, hele musím končit, večer to proberem v klubu, čau. // No to teda proberem šmejdi, čau! // pip
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  17:47 05.02.2016

  No čekal jsem, že první bude shania a popře vše o čem se v článku píše.

  Ono to stejně bude jen nějaká proruská propaganda, vše přece jde podle plánů (jen jsou ty plány občas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No čekal jsem, že první bude shania a popře vše o čem se v článku píše.

  Ono to stejně bude jen nějaká proruská propaganda, vše přece jde podle plánů (jen jsou ty plány občas upravovány). Nezdary přece provází jen Rusko.

  No asi by se měl obnovit Sněmovní výbor pro neamerickou činnost, když už jsou ruští agenti i v DOT&E.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:43 05.02.2016

  známý měl obroské problémy s Fordem, který se přepínal do nouzového režimu, protože software ztracel informace z čidel. Projevilo se to omezením rychlosti. pomohlo auto odstavit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  známý měl obroské problémy s Fordem, který se přepínal do nouzového režimu, protože software ztracel informace z čidel. Projevilo se to omezením rychlosti. pomohlo auto odstavit, vypnout motor a počkat. Najít to trvalo mnoha servisům cca rok. Komplexita systému nic moc. Co potom u F35 v bojové akci, až usoudí počítač, že je třeba stroj nepřepínat, aby se nepoškodil? A pilot bude jen smutně koukat, jak se řítí do záhuby, protože pc to vyhodnotilo jako nejlepší scénář? A vůbec nejlepší bude, až to éro ve vzduchu někdo hackne.
  Skrýt celý příspěvek

 • The Stig
  17:37 05.02.2016

  JirkaT: a to že se už F-22A dávno nasazuje do ostrých misí je jako co? a to že je v ostrém nasazení již od roku 2005 je taky výmysl? zjistěte si něco než z vás vypadne další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaT: a to že se už F-22A dávno nasazuje do ostrých misí je jako co? a to že je v ostrém nasazení již od roku 2005 je taky výmysl? zjistěte si něco než z vás vypadne další blábol...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:37 05.02.2016

  Slozitost nemecke techniky vliv mela, protoze znamenala velkou poruchovost, narocnost na materialy, velkou cenu a dlouho dobu stavby. Nerikam, ze to byl nejdulezitejsi duvod, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slozitost nemecke techniky vliv mela, protoze znamenala velkou poruchovost, narocnost na materialy, velkou cenu a dlouho dobu stavby. Nerikam, ze to byl nejdulezitejsi duvod, ale nepodcenoval bych to.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:32 05.02.2016

  Německo neprohrálo válku kvůli složitosti své techniky, ta měla jen malý efekt. Prostě nemělo moc šancí ustát dvě fronty proti gigantům SSSR a USA, kteří se navíc podporovali. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německo neprohrálo válku kvůli složitosti své techniky, ta měla jen malý efekt. Prostě nemělo moc šancí ustát dvě fronty proti gigantům SSSR a USA, kteří se navíc podporovali. A F-22 je jednodušší než F-35. Co tam máte dalšího ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  17:23 05.02.2016

  No, Německo také prohrálo II.WW, díky složitostí technologie výroby své techniky. Tak tomu je i v USA, přestože je to ta nejlepší stíhačka na "světě", je to tak "komplexní" až je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, Německo také prohrálo II.WW, díky složitostí technologie výroby své techniky. Tak tomu je i v USA, přestože je to ta nejlepší stíhačka na "světě", je to tak "komplexní" až je nepoužitelná. A co teprve F-22, že??
  Skrýt celý příspěvek

 • Calhoun
  17:03 05.02.2016

  Pip, pip, pip // Dobry den, servisni podpora LM, co pro Vas muzu udelat? // Dobry den, mam vasi F35 a asi mam nejakou poruchu // Vase servisni ID prosim? // LI123ghj // Dekuji, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pip, pip, pip // Dobry den, servisni podpora LM, co pro Vas muzu udelat? // Dobry den, mam vasi F35 a asi mam nejakou poruchu // Vase servisni ID prosim? // LI123ghj // Dekuji, momentik prosim... aaa, major Smith... tak co vas trapi pane? // No motor ztraci tah, na displeji porad vyskakuji nejaka divna okna jo a taky se mi spatne dycha // Tak mi prosim kliknete na plose na Teamviewer a podivame se na to // Moment, musim tu ikonu najit ta blba prilba mi ukazuje nejaky divny obrazy a nevidim na to // Aaaaaha... tak jsem vam to vyresetoval // Tma, nevidim vsude je tma a taky je mi zima // To prejde uz vam to bootuje // Jeeee uz to fakt funguje, dik moc, za 3 minuty mam zacit hazet bomby a sef by se zase strasne nasral kdyby to spadlo na spital // Nemate zac pane, za chvili vam do mailu prijde formular. Az vyhodite bomby tak bychom byli radi kdyby jste vyplnil anketu spokojenosti s nasi technickou podporou. Na shledanou // pip
  Skrýt celý příspěvek