Zničující taktika: Přerušení podmořských optických kabelů

Ruská ponorka AS-12 (Projekt 10831) třídy Lošarik pro hloubkový ponor. / Warfiles 

Délka optických kabelů na oceánském dně, které spojují nejvýznamnější světová obchodní a průmyslová centra, přesahuje 1,1 milionu km. V současnosti přenášejí 99 % veškerého internetového provozu a finančních transakcí, jež denně dosahují hodnoty deseti bilionů amerických dolarů. Cílený útok na tuto infrastrukturu proto může mít katastrofální hospodářské následky a pravděpodobně by vedl i k narušení činnosti vojenských systémů.

V posledních letech se podmořské aktivity ruského námořnictva několikanásobně zvýšily. Od roku 2014 bylo do aktivní služby přijato třináct nových jaderných a konvenčních ponorek. Tato plavidla jsou nejenom schopná plnit útočné a zpravodajské úkoly, ale i narušovat nepřátelskou infrastrukturu na dně oceánu.  

 

 

Rusko pro podobné operace vyvinulo zařízení, která kombinují civilní (vědecké) a vojenské systémy. Tato podvodní plavidla "dvojího užití" se dokáží připojit k podmořským kabelům a v případě potřeby je přerušit. Možnost jejich dvojího užití Moskvě umožňuje maskovat tajné operace pod hladinou jako oceánografický výzkum nebo jako pátrací a záchranné operace. Pozornost si zasluhují přinejmenším dva typy takových zařízení.     

 

Prvním z nich jsou jaderné hloubkové stanice, v anglickojazyčné literatuře označované jako hloubkové ponorky speciálních operací DWSOS (Deep-Water Special Operations Submarines). Na libovolném místě pod mořskou hladinou dokáží dlouhodobě plnit tajné úkoly. V posledních několika letech Rusko uvedlo do provozu nebo vylepšilo několik DWSOS jako je Lošarik (Projekt 10831), Kašalot (Projekt 1910), Paltus (Projekt 1083.1) a Triton (Projekt 678). Všechny uvedené ponorky jsou součástí 29. speciální ponorkové brigády Severního loďstva.   

 

Nejschopnější z nich je pravděpodobně Lošarik, známý také jako Kalitka, jenž byl do aktivní služby zařazen v roce 2006. Toto plavidlo se dostane do hloubky šesti km a může být využit k poškozování podmořské infrastruktury jako jsou komunikační kabely.

 

Druhým typem ruských zařízení určených k vykonávání speciálních operací na oceánském dně jsou oceánografické výzkumné lodě ORV (Oceanographic Research Vessels) a pátrací a záchranná plavidla SRV (Search and Rescue Vessels). Přestože nejsou vybaveny zbraněmi, jejich strategická schopnost shromažďovat informace o mořském dně je pro vojenské účely velmi cenná.

 


AS-12 třídy Lošarik se v roce 2012 účastnily expedice, která měla rozšířit hranice ruského kontinentálního šelfu na území Arktidy. Při této operaci AS-12 sbírala kameny a vzorky půdy v hloubce 2,5-3 km po dobu asi 20 dnů. / Warfiles

 

Nejpokročilejší ruskou ORV/SRV je pravděpodobně plavidlo Jantar (Projekt 22010). Rusko má v současné době jedno plavidlo této třídy, druhé vstoupí do služby v roce 2019.

 

K jeho výbavě patří zařízení pro sběr zpravodajských informací a navíc slouží jako mateřská loď pro hlubinné posádkové i bezposádkové ponorky. Posádková podvodní plavidla MUV (Manned Underwater Vehicles) jsou na Jantaru zastoupena ponorkami třídy Rus a Konsul, která mohou sestoupit do hloubky šesti km na 10-12 hodin.

 

Mechanické rameno s řezákem kabelů ponorek Rus a Konsul může jejich posádka využít k narušení nepřátelské podmořské infrastruktury. Dálkově ovládaná bezposádková plavidla ROUD (Remotely Operated Underwater Drones) jsou také schopná vykonávat celou řadu činností na mořském dně, jako je kontrola a ničení předmětů či jejich vyzdvihování ze dna na hladinu.

 

V roce 2015 se loď Jantar pohybovala v blízkosti americké ponorkové základny nedaleko vojenských podmořských kabelů. O rok později se plavila nedaleko syrského pobřeží nad podmořskými komunikačními kabely vedoucími do Evropy. 

 

 Podvodní operace na lodi Georgij Titov

 

V podlední době také starší pátrací a záchranné MUV třídy Priz (Projekt 1855) získaly nové kamery, mechanické rameny s řezákem kabelů a nářadí pro sváření či práci s maticemi. Plavidla Projektu 1855 se nachází na palubě SRV Georgij Titov (Severní loďstvo), Sajany (Černomořské loďstvo), SS-750 (Baltské loďstvo) a Alagez (Tichomořské loďstvo). V roce 2016 se součástí SRV Igor Bělousov stalo nové MUV třídy Bester-1 (Projekt 18271).                 

Pozadu nezůstává ani Čína, která v listopadu loňského roku představila MUV Shenhai Yongshi (anglicky Deep Sea Warrior). Toto plavidlo před pár měsíci úspěšně zakončilo 50 dní dlouhé testování, při kterém se ponořilo do hloubky 4500 m.
 

Mapování umístění podmořských kabelů, odposlech komunikace a jejich poškozování představuje problém pro všechny země světa. Ročně dochází k přibližně 150 poruchám, jejichž příčinou zpravidla není zásah jiného státu. Také Rusko a Čína se snaží udržovat svou komunikační infrastrukturu bezpečnou a spolehlivou.
 

NATO ohrožení optických kabelů na dně oceánů nepodceňuje. Organizace plánuje obnovit velitelské stanoviště z dob studené války, jež zajišťovalo obranu komunikační infrastruktury v severní části Atlantického oceánu. Členské státy navíc vylepšují své protiponorkové zbraně a vyvíjí nové protiponorkové letouny. Nadále zranitelné ovšem zůstávají kabely v Malackém průlivu, nedaleko ostrova Luzon a v průlivu Bab-al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem.

Zdroje: Jamestown, TTU, Global Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Směr technologického vývoje ruského námořnictva

Rusko aktivně využívá své námořnictvo v ozbrojených konfliktech. Během rusko-gruzínské války jeho ...

Loňský rok z pohledu ruských námořních sil

Nový ruský Státní výzbrojovací plán na období 2018-2027 přináší některá zpoždění, která zasáhnou i ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  19:10 03.07.2019

  Špekuluje sa, že ponorka, na ktorej došlo k tragickému požiaru, mohla byť práve AS-12 z titulnej fotografie tohoto článku: ...Zobrazit celý příspěvek

  Špekuluje sa, že ponorka, na ktorej došlo k tragickému požiaru, mohla byť práve AS-12 z titulnej fotografie tohoto článku: https://www.reuters.com/articl... Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  15:23 05.02.2018

  Míša,myslím si,že po volbách v USA,už rusové jisto jistě pochopili,že už většinou své možnosti ovlivňovat mínění přes falešné weby vyčerpali.Jak se říká opakovaný vtip není ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša,myslím si,že po volbách v USA,už rusové jisto jistě pochopili,že už většinou své možnosti ovlivňovat mínění přes falešné weby vyčerpali.Jak se říká opakovaný vtip není vtipem.Jedině s čím souhlasím,tak ještě v naší zemi se najde dost "inteligentů",kteří jim na jejich špek ještě skočí.

  Weto,myslím si,že západ,není závislý jen na jednom kabelu a nedělej me zase ze západu takové hlupáky a s rusů zase nedělejme,"že všechno vědí a od všeho mají klíče".Pravda je vždy někde uprostřed.Pokud něco západ pustí do médii,je už to dávno zastaralé.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:15 05.02.2018

  "Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala" ...svatá pravda.. i na nové LM coby pěst DT by došlo... a je docela možné ...Zobrazit celý příspěvek

  "Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala"

  ...svatá pravda.. i na nové LM coby pěst DT by došlo... a je docela možné že i dojde..Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:55 05.02.2018

  Vzhledem k počtu čtenářů hltající propagandu z ruskýho sputniku(atp.) si myslím, že by si dnes spíš už ublížili sami, po jejich úspěchu manipulovat masy by to byla nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k počtu čtenářů hltající propagandu z ruskýho sputniku(atp.) si myslím, že by si dnes spíš už ublížili sami, po jejich úspěchu manipulovat masy by to byla nejspíš sebevražda.

  Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala(přitom sami ostatní označují za vítače-častěji ovšem omylem)

  Myslím, že dnes by takovou hloupost již nedělali, okupují a s dobrými výsledky západní tech. V tom jim musím bohužel pogratulovat a též k hlouposti nejen našeho liduSkrýt celý příspěvek

 • weto
  23:07 04.02.2018

  divil by som sa, keby rusi uz na vsetkych dolezitych kabloch nemali naloze.

  divil by som sa, keby rusi uz na vsetkych dolezitych kabloch nemali naloze.

 • Citatel666
  22:03 03.02.2018

  Tak teda ako, je to banda ozratych muzikov zo zemlianok alebo co??

  Tak teda ako, je to banda ozratych muzikov zo zemlianok alebo co??

 • PavolR
  16:41 03.02.2018

  No vy ste mi teda pekní experti. :-D Odhliadnuc od toho, že by to najviac zasiahlo tých, čo tu oslavujú zvyšujúce sa ceny benzínu a mädlia si ruky pri predstave hospodárskych ...Zobrazit celý příspěvek

  No vy ste mi teda pekní experti. :-D
  Odhliadnuc od toho, že by to najviac zasiahlo tých, čo tu oslavujú zvyšujúce sa ceny benzínu a mädlia si ruky pri predstave hospodárskych škôd, keď nebudú mať plyn, pozrite, ako to zasiahlo Srbov. To bolo celé iba strašenie, ktoré v konečnom dôsledku nemalo žiadny efekt, mimo toho, že Ukrajinci už majú reverz z Európy a že nás to primälo hľadať iné riešenia (napr. Američania by radi zaskočili) a spájať sily pri jednaniach o cenách, čo bude stáť Rusov pekný balík.

  Jaroni94:
  Skúste sa zo svojich fantastických vízií vrátiť do reálneho sveta. Myslíte, že vo svete jednotlivé krajiny nemajú dlhodobé kontrakty na také množstvá plynu a ropy, aký potrebujú? Mimo to, napr. Indonézia, ktorú menujete v radoch nedočkavých nákupcov ruského plynu sama plyn vo veľkom ťaží a objem ťažby neustále navyšuje. Ceny plynu a ropy preto tak prudko klesli, lebo je ich na trhu dostatok. A naopak sa zvyšujú, keď sa ich objem na trhu zmenší, alebo sa zmenšenie očakáva (Saudsko-Iránske napätie, potencionálny konflikt vo Venezuele, ...). Nič iné na čisto trhovú cenotvorbu vplyv nemá.

  Rozdiel medzi jeho trhovou cenou a nákladmi na ťažbu, z ktorého vzniká zisk, momentálne nedáva priveľký priestor na jednanie o cenách pri nových kontraktoch, čiže si rozprávku o bezkonkurenčne lacnom ruskom plyne strčte za klobúk (napríklad Maďari uzatvorili s Rusmi dlhodobý kontrakt ešte v čase, keď boli ceny plynu vysoké a teraz ho odoberajú za takmer dvojnásobnú cenu oproti trhovej :-p ). Ak by Rusi každého odberateľa dotovali tak, ako vlastné domácnosti a Bielorusko, tak by vyšli na psí tridsiatok. Na dôvažok sú v konečnej cene akéhokoľvek tovaru aj prepravné náklady a tranzitné poplatky. To robí napríklad ten rozdiel medzi americkým a povedzme ruským plynom v Európe.Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  15:12 03.02.2018

  To, že by Rusko třeba jako reakci na ostřejší sankce nezastavilo přívod plynu do EU protože na to "nemá" je hovadina největšího kalibru. Rusko to totiž už několikrát udělalo a bez ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že by Rusko třeba jako reakci na ostřejší sankce nezastavilo přívod plynu do EU protože na to "nemá" je hovadina největšího kalibru. Rusko to totiž už několikrát udělalo a bez následků na vlastní ekonomiku, protože to dorovnali zvýšením exportu do Číny, Kazachstánu, Turecka, Běloruska kde si předplatili s radostí i dodávky do zásobníků pro přeexportování plynu do budoucna či do vlastních rezerv.

  A to bylo ještě před pádem minulé Ukrajinské vlády kdy Ukrajina nezvládala splácet Ruský plyn. Co pamatuji, tak to tenkrát i za ten pouhý týden brutálně poškodilo ekonomiku zemí EU a pak v podstatě samy země eu na konferenci přišly s prosíkem o Ruský plyn, že jednoduše radši zaplatí dluh za Ukrajinu samy a taky se tak stalo. Rusku to samotnému nic neudělalo.

  Vzhledem k tomu, že nyní Rusko dělá rezervní cesty mimo EU pro plyn a ropu a další těžké suroviny na které se zapomíná, např. těžba diamantů, zlata, titanu vydělává Rusku ročně cca 208 miliard dolarů mimo plyn, ropu a zbraně a dokonce pšenice. Ruská ekonomika je z "pouhých" 17% závislá na exportu plynu a to i přes to, že jde o největší exportéry plynu na světě s největšími zásobníky, je to tím že mají jednoduše plynu takové množství, že ho prodávají sakra levně, např US exportní plyn je skoro o polovinu dražší. I proto se Evropa zatím drží toho, že nemůže jednoduše Rusko moc omezit, protože by to spíše než pro rusko znamenalo pro evropu ekonomický kolaps.

  Ono Rusko totiž krom kazachstánu, Číny, Turecka, Běloruska a EU nyní zvyšuje dodávky a to i ropy do Japonska, USA, Jižní Koree, Indie, Argentíny a brazílie přes moře. A ano, i to USA odebírá plyn od Ruska, protože je vychází levněji než jejich vlastní. :) Nyní Rusko podepisovalo kontrakt na roční dovoz 900 000 barelů ropy do Mexika které chce snížit závislost na USA i kvůli politice trumpa a potřebuje nějak živit svou ekonomiku. Tyhle Ruské exportérské nové smlouvy pokud sledujete ekonomiku, grafy a akcie právě napalují masivně cenu ropy nahoru, což nyní dělá Rusku dobře, rubl jen za poslední dva měsíce posílil o 9-11% a ropa má kvůli tomu tento rok zdražit o více jak pětinu. Takže tento rok Rusko očekává klidně až 3.4-4.0% růst ekonomiky, což by v podstatě s růstem v průměru 2% poslední dva roky smazalo ten sankční dopad mezi rokem 2014-2016 a spíše dopad tehdejších cen ropy. :)

  Nemusím ani mluvit o tom, že právě díky sankcím Rusko masivně investuje do domácího sektoru aby se nějak stalo nezávislejším na importu a docela se to daří, domácí spotřeba domácností totiž vzrostla za poslední tři roky, jejich produktů a surovin skoro o 19% a roste dál + domácí výroba vzrostla o 24% takže myslím že je Rusko spíše na dobré cestě a možná i efektivnější cestě k průměrnému rozvoji než mnoho jiných zemí, protože si uvědomilo že musí využívat svých zdrojů efektivněji, když jich má tolik.

  Naopak, kdyby Rusko totálně zastavilo import z Evropy, tak by jim to neuškodilo, spíše Evropě, které vydělává roční import do Ruska skoro 360 miliard dolarů ročně a ty by EU chyběly, Rusko by si import vynahradilo již domluvenými novými obchody s Indonésií, Filipínamy, Čínou, Japonskem, Argentínou, Brazílií které lehce pokryjí evropský import a to i za nižší ceny než má EU + lehce mohou importovat do Ruska západní zboží, ale vyrobené na jejich území za nižší cenu, než si u cla účtuje eu. :)Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:30 03.02.2018

  PavolR "Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D" ty ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR "Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D"

  ty si paradny hlupak. Skus sa rozpamätat ako pred par rokmi zastavilo Rusko plyn, lebo ho Ukrajina kradla a ako Fico išiel s prosikom za Vianočkou nech s tym prestanu. Takže Rusi su schopni zastavit plyn z daleko menej doležitych dovodou, než je napr. vyhodenie zo systemu SWIFT.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  18:17 02.02.2018

  Teda, nyní jsem se s radostí začetl do debaty. Teda "FENRI", protože to tady sleduji již dlouho (a mám na mysli celé armádní noviny a komentáře) a sám do komentářů nezasahuji, ...Zobrazit celý příspěvek

  Teda, nyní jsem se s radostí začetl do debaty. Teda "FENRI", protože to tady sleduji již dlouho (a mám na mysli celé armádní noviny a komentáře) a sám do komentářů nezasahuji, mohu konstatovat, že tvých názorů si zde mohu skutečně vážit. Protože jsou alespoň trochu podložené skutečnými informacemi, narozdíl o většiny, kteří své názozy (bláboly) sice také jakoby dokládají,ale své prameny čerpají většinou na ne zcela objektivních místech (a to nemyslím jen servry na naší spřátelené straně). Potom je pak objektivita jejich názorů fuč, když si na těchto blábolech ještě vehementně trvají. Fenri máš u mne velký plus.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:22 02.02.2018

  PavolR: doporučuji pročíst následující odkaz: ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: doporučuji pročíst následující odkaz: http://www.development.upol.cz... Docela přehledné shrnutí několika odlišných metod klasifikace zemí dle stupně rozvoje, výše národního důchodu, struktury exportu, závislosti na exportu paliv atd... Jeden příklad je např. zde: https://www.enviwiki.cz/wiki/T...
  Překvapivě se zde objevuje řada zemí, která i ve více hodnoceních vycházejí značně hůře, než hroutící se Rusko, byť se o jejich rozpadu v nejbližších dvou letech moc nepíše:-)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:11 02.02.2018

  2 Fenri jen jim dej! :-D nebejt tebe, Kolta, Charlieho, Lukyho, Starlighta, Maliho, Skeleta, Shanii, Flankera.Jirky, Argonauta a pár ostatních, na jejichž nicky jsem si v ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Fenri

  jen jim dej! :-D nebejt tebe, Kolta, Charlieho, Lukyho, Starlighta, Maliho, Skeleta, Shanii, Flankera.Jirky, Argonauta a pár ostatních, na jejichž nicky jsem si v rychlosti teďka nevzpomněl, tak už bych nad diskuzemi na AN dávno zlomil hůl..Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:27 02.02.2018

  Nepsal jsem, že neuměli těžit ropu. A nepsal jsem zaostalých indiánech. Většinu vývozu carského Ruska tvořilo obilí. Takže bylo ve vašem pojetí otrokem obilí. Švýcaři jsou otroky ...Zobrazit celý příspěvek

  Nepsal jsem, že neuměli těžit ropu. A nepsal jsem zaostalých indiánech. Většinu vývozu carského Ruska tvořilo obilí. Takže bylo ve vašem pojetí otrokem obilí. Švýcaři jsou otroky bankovních produktů, nožíků a hodinek. Norové jsou otroky ropy. Belgičané jsou otroky čokolády a neomarxismu... Prostě jsem vám chtěl naznačit, že stát není otrokem toho, co vyváží nejvíc. Ale to je příliš složitá a OT myšlenka.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:20 02.02.2018

  fenri: Už iba jeden fakt mi ako úplnú bodku za celým nedá nenapísať - na začiatku 20. storočia sa polovica všetkej ropy na svete ťažila v Baku. To iba na margo tých Vašich ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Už iba jeden fakt mi ako úplnú bodku za celým nedá nenapísať - na začiatku 20. storočia sa polovica všetkej ropy na svete ťažila v Baku. To iba na margo tých Vašich zaostalých Rusov, čo nevedia ani ropu ťažiť a predávajú kožušiny ako indiáni. :-D
  http://www.1sg.sk/www/data/01/... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:57 02.02.2018

  PavolR: jasně. Pokud používám své zdroje ke svému obohacení, jsem jejich otrokem, pokud je neumím těžit, nebo o nich nevím, jsem jejich pánem. Ano, to dává hluboký smysl. Skoro ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: jasně. Pokud používám své zdroje ke svému obohacení, jsem jejich otrokem, pokud je neumím těžit, nebo o nich nevím, jsem jejich pánem. Ano, to dává hluboký smysl. Skoro stejně hluboký, jako fantazírování o tom, co by kdyby.
  už máte vyčíslené to, že Rusko nemůže prodat všechnu ropu do Číny? A o kolik klesá ta čínská spotřeba? Ne, žertuji, už prosím žádné OT fantazie. Kdyby jste tak napsal něco k lodím. Ale rozvíjet teorie co by kdyby a jak je na tom Slovensko skvěle ve článku o lodích....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:46 02.02.2018

  fenri: Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D Pánom ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D

  Pánom svojho nerastného bohatstva je ten, koho hospodárstvo nie je závislé na jeho vývoze. Ak je hospodárstvo nejakej krajiny štrukturované tak, že stojí a padá na masovom vývoze jednej, či dvoch komodít, vzniká závislosť voči týmto komoditám.

  Čo sa otázky položenia sa/nepoloženia sa Ruska týka, navrhujem odložiť túto diskusiu tak o dva roky. Pri dnešnom stave vecí to ešte nemôže viesť k inému, než k zbytočným prekáračkám a keby Vám počas toho nedajbože praskla žilka, nebolo by s kým diskutovať v iných témach týkajúcich sa Ruska a čitateľnosť AN by klesla.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:32 02.02.2018

  PavolR: a můžete nám neznalým vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím být pánem svého nerostného bohatství a být jeho otrokem? Ano, za carského Ruska to neuměli těžit a většinu těch ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: a můžete nám neznalým vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím být pánem svého nerostného bohatství a být jeho otrokem? Ano, za carského Ruska to neuměli těžit a většinu těch věcí nikdo nepotřeboval či ne nějak horentně. Holt vyváželi jen kožešiny. :-)

  Dále:
  tvrdil jste, že nemají jak dostat ropu do Číny. Prostý obrázek vám ukázal, že tradičně melete kraviny. Takže úhyb stranou, že nešlo o ropu, ale o VEŠKEROU ropu? Hmm. jednak nevím, proč by měli vyvážet do Číny svojí veškerou ropu a za další - vy máte nějaké vyčíslení, analýzu, že to nejde?
  Víte, dokazovat, že Rusko je vlastně na kolenou a jeden udatný Jánošík by je klidně srazil na kolena tím, že budete spekulovat nad tím, že Rusko ASI nemá kapacity dostat VEŠKEROU ropu do Číny je prostě už směšné a OT.
  Argumentační zoufalství par excellance.

  Psal jste, že Čína snižuje spotřebu ropy. Hodil jsem vám tři odkazy, že kecáte. Co chcete více?

  Nejsou to rozdílné věci. Pokud by se Rusko opravdu složilo, jeho obrovské nerostné bohatství, půda... by byly ovládnuty. Nikdo nenechá ležet ladem tolik zdrojů. Svět válka o zdroje, pokud jste to nepochopil.
  No vidíte, i ten Novgorod stačil. Ovládnutá země prostě těm, co jí ovládli nedá přes čuňu. A Tataři dostali klepec, že z toho brečí dodnes. To je prostě fakt. O Zlaté hordě dnes není mnoho slyšet, Rusko tu jaksi je a některým jedincům stále nedává spát.

  Hele, já si myslím, že ve vlákně o ruských lodích a ponorkách jste svými halucinacemi na téma, co by bylo, kdyby Rusko nevyváželo to či ono úplně mimo. Nemáte ten pocit?Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:29 02.02.2018

  ... a prečo by si mal Pentagon lámať hlavu nad niečím, čo už je vyskúšané a overené?

  ... a prečo by si mal Pentagon lámať hlavu nad niečím, čo už je vyskúšané a overené?

 • PavolR
  11:18 02.02.2018

  fenri: Už prosím nečítajte moje príspevky bez okuliarov. Písal som o cárskom Rusku. Vtedy bolo Rusko pánom svojho ohromného nerastného bohatstva, des je jeho otrokom. A to, že ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Už prosím nečítajte moje príspevky bez okuliarov. Písal som o cárskom Rusku. Vtedy bolo Rusko pánom svojho ohromného nerastného bohatstva, des je jeho otrokom.

  A to, že nemajú kapacity, aby presmerovali všetku svoju ropu do Číny ste aj tak nevyvrátili. Ani to, že Čína také navýšenie nepotrebuje.

  Zložiť sa a byť niekym ovládnutý sú rozdielne veci. Zlievať to je dosť zúfalé.
  Apropo - Tatárom odolal iba Novgorod. Moskva a spol sa stali vazalmi.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  10:57 02.02.2018

  Pavol, prosimta zmen dilera, uz sa to neda citat..

  Pavol, prosimta zmen dilera, uz sa to neda citat..

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4