Zničující taktika: Přerušení podmořských optických kabelů

Ruská ponorka AS-12 (Projekt 10831) třídy Lošarik pro hloubkový ponor. / Warfiles 

Délka optických kabelů na oceánském dně, které spojují nejvýznamnější světová obchodní a průmyslová centra, přesahuje 1,1 milionu km. V současnosti přenášejí 99 % veškerého internetového provozu a finančních transakcí, jež denně dosahují hodnoty deseti bilionů amerických dolarů. Cílený útok na tuto infrastrukturu proto může mít katastrofální hospodářské následky a pravděpodobně by vedl i k narušení činnosti vojenských systémů.

V posledních letech se podmořské aktivity ruského námořnictva několikanásobně zvýšily. Od roku 2014 bylo do aktivní služby přijato třináct nových jaderných a konvenčních ponorek. Tato plavidla jsou nejenom schopná plnit útočné a zpravodajské úkoly, ale i narušovat nepřátelskou infrastrukturu na dně oceánu.  

 

 

Rusko pro podobné operace vyvinulo zařízení, která kombinují civilní (vědecké) a vojenské systémy. Tato podvodní plavidla "dvojího užití" se dokáží připojit k podmořským kabelům a v případě potřeby je přerušit. Možnost jejich dvojího užití Moskvě umožňuje maskovat tajné operace pod hladinou jako oceánografický výzkum nebo jako pátrací a záchranné operace. Pozornost si zasluhují přinejmenším dva typy takových zařízení.     

 

Prvním z nich jsou jaderné hloubkové stanice, v anglickojazyčné literatuře označované jako hloubkové ponorky speciálních operací DWSOS (Deep-Water Special Operations Submarines). Na libovolném místě pod mořskou hladinou dokáží dlouhodobě plnit tajné úkoly. V posledních několika letech Rusko uvedlo do provozu nebo vylepšilo několik DWSOS jako je Lošarik (Projekt 10831), Kašalot (Projekt 1910), Paltus (Projekt 1083.1) a Triton (Projekt 678). Všechny uvedené ponorky jsou součástí 29. speciální ponorkové brigády Severního loďstva.   

 

Nejschopnější z nich je pravděpodobně Lošarik, známý také jako Kalitka, jenž byl do aktivní služby zařazen v roce 2006. Toto plavidlo se dostane do hloubky šesti km a může být využit k poškozování podmořské infrastruktury jako jsou komunikační kabely.

 

Druhým typem ruských zařízení určených k vykonávání speciálních operací na oceánském dně jsou oceánografické výzkumné lodě ORV (Oceanographic Research Vessels) a pátrací a záchranná plavidla SRV (Search and Rescue Vessels). Přestože nejsou vybaveny zbraněmi, jejich strategická schopnost shromažďovat informace o mořském dně je pro vojenské účely velmi cenná.

 


AS-12 třídy Lošarik se v roce 2012 účastnily expedice, která měla rozšířit hranice ruského kontinentálního šelfu na území Arktidy. Při této operaci AS-12 sbírala kameny a vzorky půdy v hloubce 2,5-3 km po dobu asi 20 dnů. / Warfiles

 

Nejpokročilejší ruskou ORV/SRV je pravděpodobně plavidlo Jantar (Projekt 22010). Rusko má v současné době jedno plavidlo této třídy, druhé vstoupí do služby v roce 2019.

 

K jeho výbavě patří zařízení pro sběr zpravodajských informací a navíc slouží jako mateřská loď pro hlubinné posádkové i bezposádkové ponorky. Posádková podvodní plavidla MUV (Manned Underwater Vehicles) jsou na Jantaru zastoupena ponorkami třídy Rus a Konsul, která mohou sestoupit do hloubky šesti km na 10-12 hodin.

 

Mechanické rameno s řezákem kabelů ponorek Rus a Konsul může jejich posádka využít k narušení nepřátelské podmořské infrastruktury. Dálkově ovládaná bezposádková plavidla ROUD (Remotely Operated Underwater Drones) jsou také schopná vykonávat celou řadu činností na mořském dně, jako je kontrola a ničení předmětů či jejich vyzdvihování ze dna na hladinu.

 

V roce 2015 se loď Jantar pohybovala v blízkosti americké ponorkové základny nedaleko vojenských podmořských kabelů. O rok později se plavila nedaleko syrského pobřeží nad podmořskými komunikačními kabely vedoucími do Evropy. 

 

 Podvodní operace na lodi Georgij Titov

 

V podlední době také starší pátrací a záchranné MUV třídy Priz (Projekt 1855) získaly nové kamery, mechanické rameny s řezákem kabelů a nářadí pro sváření či práci s maticemi. Plavidla Projektu 1855 se nachází na palubě SRV Georgij Titov (Severní loďstvo), Sajany (Černomořské loďstvo), SS-750 (Baltské loďstvo) a Alagez (Tichomořské loďstvo). V roce 2016 se součástí SRV Igor Bělousov stalo nové MUV třídy Bester-1 (Projekt 18271).                 

Pozadu nezůstává ani Čína, která v listopadu loňského roku představila MUV Shenhai Yongshi (anglicky Deep Sea Warrior). Toto plavidlo před pár měsíci úspěšně zakončilo 50 dní dlouhé testování, při kterém se ponořilo do hloubky 4500 m.
 

Mapování umístění podmořských kabelů, odposlech komunikace a jejich poškozování představuje problém pro všechny země světa. Ročně dochází k přibližně 150 poruchám, jejichž příčinou zpravidla není zásah jiného státu. Také Rusko a Čína se snaží udržovat svou komunikační infrastrukturu bezpečnou a spolehlivou.
 

NATO ohrožení optických kabelů na dně oceánů nepodceňuje. Organizace plánuje obnovit velitelské stanoviště z dob studené války, jež zajišťovalo obranu komunikační infrastruktury v severní části Atlantického oceánu. Členské státy navíc vylepšují své protiponorkové zbraně a vyvíjí nové protiponorkové letouny. Nadále zranitelné ovšem zůstávají kabely v Malackém průlivu, nedaleko ostrova Luzon a v průlivu Bab-al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem.

Zdroje: Jamestown, TTU, Global Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Směr technologického vývoje ruského námořnictva

Rusko aktivně využívá své námořnictvo v ozbrojených konfliktech. Během rusko-gruzínské války jeho ...

Loňský rok z pohledu ruských námořních sil

Nový ruský Státní výzbrojovací plán na období 2018-2027 přináší některá zpoždění, která zasáhnou i ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  19:10 03.07.2019

  Špekuluje sa, že ponorka, na ktorej došlo k tragickému požiaru, mohla byť práve AS-12 z titulnej fotografie tohoto článku: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Špekuluje sa, že ponorka, na ktorej došlo k tragickému požiaru, mohla byť práve AS-12 z titulnej fotografie tohoto článku: https://www.reuters.com/articl...
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  15:23 05.02.2018

  Míša,myslím si,že po volbách v USA,už rusové jisto jistě pochopili,že už většinou své možnosti ovlivňovat mínění přes falešné weby vyčerpali.Jak se říká opakovaný vtip není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša,myslím si,že po volbách v USA,už rusové jisto jistě pochopili,že už většinou své možnosti ovlivňovat mínění přes falešné weby vyčerpali.Jak se říká opakovaný vtip není vtipem.Jedině s čím souhlasím,tak ještě v naší zemi se najde dost "inteligentů",kteří jim na jejich špek ještě skočí.

  Weto,myslím si,že západ,není závislý jen na jednom kabelu a nedělej me zase ze západu takové hlupáky a s rusů zase nedělejme,"že všechno vědí a od všeho mají klíče".Pravda je vždy někde uprostřed.Pokud něco západ pustí do médii,je už to dávno zastaralé.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:15 05.02.2018

  "Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala"

  ...svatá pravda.. i na nové LM coby pěst DT by došlo... a je docela možné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala"

  ...svatá pravda.. i na nové LM coby pěst DT by došlo... a je docela možné že i dojde..
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:55 05.02.2018

  Vzhledem k počtu čtenářů hltající propagandu z ruskýho sputniku(atp.) si myslím, že by si dnes spíš už ublížili sami, po jejich úspěchu manipulovat masy by to byla nejspíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k počtu čtenářů hltající propagandu z ruskýho sputniku(atp.) si myslím, že by si dnes spíš už ublížili sami, po jejich úspěchu manipulovat masy by to byla nejspíš sebevražda.

  Kdyby nás dnes obsadili na re-pozvání jejich vojska, věřím , že taková třetinka národa by je vítala(přitom sami ostatní označují za vítače-častěji ovšem omylem)

  Myslím, že dnes by takovou hloupost již nedělali, okupují a s dobrými výsledky západní tech. V tom jim musím bohužel pogratulovat a též k hlouposti nejen našeho lidu
  Skrýt celý příspěvek

 • weto
  23:07 04.02.2018

  divil by som sa, keby rusi uz na vsetkych dolezitych kabloch nemali naloze.

  divil by som sa, keby rusi uz na vsetkych dolezitych kabloch nemali naloze.

 • Citatel666
  22:03 03.02.2018

  Tak teda ako, je to banda ozratych muzikov zo zemlianok alebo co??

  Tak teda ako, je to banda ozratych muzikov zo zemlianok alebo co??

 • PavolR
  16:41 03.02.2018

  No vy ste mi teda pekní experti. :-D
  Odhliadnuc od toho, že by to najviac zasiahlo tých, čo tu oslavujú zvyšujúce sa ceny benzínu a mädlia si ruky pri predstave hospodárskych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vy ste mi teda pekní experti. :-D
  Odhliadnuc od toho, že by to najviac zasiahlo tých, čo tu oslavujú zvyšujúce sa ceny benzínu a mädlia si ruky pri predstave hospodárskych škôd, keď nebudú mať plyn, pozrite, ako to zasiahlo Srbov. To bolo celé iba strašenie, ktoré v konečnom dôsledku nemalo žiadny efekt, mimo toho, že Ukrajinci už majú reverz z Európy a že nás to primälo hľadať iné riešenia (napr. Američania by radi zaskočili) a spájať sily pri jednaniach o cenách, čo bude stáť Rusov pekný balík.

  Jaroni94:
  Skúste sa zo svojich fantastických vízií vrátiť do reálneho sveta. Myslíte, že vo svete jednotlivé krajiny nemajú dlhodobé kontrakty na také množstvá plynu a ropy, aký potrebujú? Mimo to, napr. Indonézia, ktorú menujete v radoch nedočkavých nákupcov ruského plynu sama plyn vo veľkom ťaží a objem ťažby neustále navyšuje. Ceny plynu a ropy preto tak prudko klesli, lebo je ich na trhu dostatok. A naopak sa zvyšujú, keď sa ich objem na trhu zmenší, alebo sa zmenšenie očakáva (Saudsko-Iránske napätie, potencionálny konflikt vo Venezuele, ...). Nič iné na čisto trhovú cenotvorbu vplyv nemá.

  Rozdiel medzi jeho trhovou cenou a nákladmi na ťažbu, z ktorého vzniká zisk, momentálne nedáva priveľký priestor na jednanie o cenách pri nových kontraktoch, čiže si rozprávku o bezkonkurenčne lacnom ruskom plyne strčte za klobúk (napríklad Maďari uzatvorili s Rusmi dlhodobý kontrakt ešte v čase, keď boli ceny plynu vysoké a teraz ho odoberajú za takmer dvojnásobnú cenu oproti trhovej :-p ). Ak by Rusi každého odberateľa dotovali tak, ako vlastné domácnosti a Bielorusko, tak by vyšli na psí tridsiatok. Na dôvažok sú v konečnej cene akéhokoľvek tovaru aj prepravné náklady a tranzitné poplatky. To robí napríklad ten rozdiel medzi americkým a povedzme ruským plynom v Európe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  15:12 03.02.2018

  To, že by Rusko třeba jako reakci na ostřejší sankce nezastavilo přívod plynu do EU protože na to "nemá" je hovadina největšího kalibru. Rusko to totiž už několikrát udělalo a bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, že by Rusko třeba jako reakci na ostřejší sankce nezastavilo přívod plynu do EU protože na to "nemá" je hovadina největšího kalibru. Rusko to totiž už několikrát udělalo a bez následků na vlastní ekonomiku, protože to dorovnali zvýšením exportu do Číny, Kazachstánu, Turecka, Běloruska kde si předplatili s radostí i dodávky do zásobníků pro přeexportování plynu do budoucna či do vlastních rezerv.

  A to bylo ještě před pádem minulé Ukrajinské vlády kdy Ukrajina nezvládala splácet Ruský plyn. Co pamatuji, tak to tenkrát i za ten pouhý týden brutálně poškodilo ekonomiku zemí EU a pak v podstatě samy země eu na konferenci přišly s prosíkem o Ruský plyn, že jednoduše radši zaplatí dluh za Ukrajinu samy a taky se tak stalo. Rusku to samotnému nic neudělalo.

  Vzhledem k tomu, že nyní Rusko dělá rezervní cesty mimo EU pro plyn a ropu a další těžké suroviny na které se zapomíná, např. těžba diamantů, zlata, titanu vydělává Rusku ročně cca 208 miliard dolarů mimo plyn, ropu a zbraně a dokonce pšenice. Ruská ekonomika je z "pouhých" 17% závislá na exportu plynu a to i přes to, že jde o největší exportéry plynu na světě s největšími zásobníky, je to tím že mají jednoduše plynu takové množství, že ho prodávají sakra levně, např US exportní plyn je skoro o polovinu dražší. I proto se Evropa zatím drží toho, že nemůže jednoduše Rusko moc omezit, protože by to spíše než pro rusko znamenalo pro evropu ekonomický kolaps.

  Ono Rusko totiž krom kazachstánu, Číny, Turecka, Běloruska a EU nyní zvyšuje dodávky a to i ropy do Japonska, USA, Jižní Koree, Indie, Argentíny a brazílie přes moře. A ano, i to USA odebírá plyn od Ruska, protože je vychází levněji než jejich vlastní. :) Nyní Rusko podepisovalo kontrakt na roční dovoz 900 000 barelů ropy do Mexika které chce snížit závislost na USA i kvůli politice trumpa a potřebuje nějak živit svou ekonomiku. Tyhle Ruské exportérské nové smlouvy pokud sledujete ekonomiku, grafy a akcie právě napalují masivně cenu ropy nahoru, což nyní dělá Rusku dobře, rubl jen za poslední dva měsíce posílil o 9-11% a ropa má kvůli tomu tento rok zdražit o více jak pětinu. Takže tento rok Rusko očekává klidně až 3.4-4.0% růst ekonomiky, což by v podstatě s růstem v průměru 2% poslední dva roky smazalo ten sankční dopad mezi rokem 2014-2016 a spíše dopad tehdejších cen ropy. :)

  Nemusím ani mluvit o tom, že právě díky sankcím Rusko masivně investuje do domácího sektoru aby se nějak stalo nezávislejším na importu a docela se to daří, domácí spotřeba domácností totiž vzrostla za poslední tři roky, jejich produktů a surovin skoro o 19% a roste dál + domácí výroba vzrostla o 24% takže myslím že je Rusko spíše na dobré cestě a možná i efektivnější cestě k průměrnému rozvoji než mnoho jiných zemí, protože si uvědomilo že musí využívat svých zdrojů efektivněji, když jich má tolik.

  Naopak, kdyby Rusko totálně zastavilo import z Evropy, tak by jim to neuškodilo, spíše Evropě, které vydělává roční import do Ruska skoro 360 miliard dolarů ročně a ty by EU chyběly, Rusko by si import vynahradilo již domluvenými novými obchody s Indonésií, Filipínamy, Čínou, Japonskem, Argentínou, Brazílií které lehce pokryjí evropský import a to i za nižší ceny než má EU + lehce mohou importovat do Ruska západní zboží, ale vyrobené na jejich území za nižší cenu, než si u cla účtuje eu. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:30 03.02.2018

  PavolR "Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D"

  ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR "Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D"

  ty si paradny hlupak. Skus sa rozpamätat ako pred par rokmi zastavilo Rusko plyn, lebo ho Ukrajina kradla a ako Fico išiel s prosikom za Vianočkou nech s tym prestanu. Takže Rusi su schopni zastavit plyn z daleko menej doležitych dovodou, než je napr. vyhodenie zo systemu SWIFT.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  18:17 02.02.2018

  Teda, nyní jsem se s radostí začetl do debaty. Teda "FENRI", protože to tady sleduji již dlouho (a mám na mysli celé armádní noviny a komentáře) a sám do komentářů nezasahuji, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda, nyní jsem se s radostí začetl do debaty. Teda "FENRI", protože to tady sleduji již dlouho (a mám na mysli celé armádní noviny a komentáře) a sám do komentářů nezasahuji, mohu konstatovat, že tvých názorů si zde mohu skutečně vážit. Protože jsou alespoň trochu podložené skutečnými informacemi, narozdíl o většiny, kteří své názozy (bláboly) sice také jakoby dokládají,ale své prameny čerpají většinou na ne zcela objektivních místech (a to nemyslím jen servry na naší spřátelené straně). Potom je pak objektivita jejich názorů fuč, když si na těchto blábolech ještě vehementně trvají. Fenri máš u mne velký plus.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:22 02.02.2018

  PavolR: doporučuji pročíst následující odkaz: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: doporučuji pročíst následující odkaz: http://www.development.upol.cz... Docela přehledné shrnutí několika odlišných metod klasifikace zemí dle stupně rozvoje, výše národního důchodu, struktury exportu, závislosti na exportu paliv atd... Jeden příklad je např. zde: https://www.enviwiki.cz/wiki/T...
  Překvapivě se zde objevuje řada zemí, která i ve více hodnoceních vycházejí značně hůře, než hroutící se Rusko, byť se o jejich rozpadu v nejbližších dvou letech moc nepíše:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:11 02.02.2018

  2 Fenri

  jen jim dej! :-D nebejt tebe, Kolta, Charlieho, Lukyho, Starlighta, Maliho, Skeleta, Shanii, Flankera.Jirky, Argonauta a pár ostatních, na jejichž nicky jsem si v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Fenri

  jen jim dej! :-D nebejt tebe, Kolta, Charlieho, Lukyho, Starlighta, Maliho, Skeleta, Shanii, Flankera.Jirky, Argonauta a pár ostatních, na jejichž nicky jsem si v rychlosti teďka nevzpomněl, tak už bych nad diskuzemi na AN dávno zlomil hůl..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:27 02.02.2018

  Nepsal jsem, že neuměli těžit ropu. A nepsal jsem zaostalých indiánech. Většinu vývozu carského Ruska tvořilo obilí. Takže bylo ve vašem pojetí otrokem obilí. Švýcaři jsou otroky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepsal jsem, že neuměli těžit ropu. A nepsal jsem zaostalých indiánech. Většinu vývozu carského Ruska tvořilo obilí. Takže bylo ve vašem pojetí otrokem obilí. Švýcaři jsou otroky bankovních produktů, nožíků a hodinek. Norové jsou otroky ropy. Belgičané jsou otroky čokolády a neomarxismu... Prostě jsem vám chtěl naznačit, že stát není otrokem toho, co vyváží nejvíc. Ale to je příliš složitá a OT myšlenka.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:20 02.02.2018

  fenri:
  Už iba jeden fakt mi ako úplnú bodku za celým nedá nenapísať - na začiatku 20. storočia sa polovica všetkej ropy na svete ťažila v Baku. To iba na margo tých Vašich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Už iba jeden fakt mi ako úplnú bodku za celým nedá nenapísať - na začiatku 20. storočia sa polovica všetkej ropy na svete ťažila v Baku. To iba na margo tých Vašich zaostalých Rusov, čo nevedia ani ropu ťažiť a predávajú kožušiny ako indiáni. :-D
  http://www.1sg.sk/www/data/01/...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:57 02.02.2018

  PavolR: jasně. Pokud používám své zdroje ke svému obohacení, jsem jejich otrokem, pokud je neumím těžit, nebo o nich nevím, jsem jejich pánem. Ano, to dává hluboký smysl. Skoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: jasně. Pokud používám své zdroje ke svému obohacení, jsem jejich otrokem, pokud je neumím těžit, nebo o nich nevím, jsem jejich pánem. Ano, to dává hluboký smysl. Skoro stejně hluboký, jako fantazírování o tom, co by kdyby.
  už máte vyčíslené to, že Rusko nemůže prodat všechnu ropu do Číny? A o kolik klesá ta čínská spotřeba? Ne, žertuji, už prosím žádné OT fantazie. Kdyby jste tak napsal něco k lodím. Ale rozvíjet teorie co by kdyby a jak je na tom Slovensko skvěle ve článku o lodích....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:46 02.02.2018

  fenri:
  Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D

  Pánom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Rozbehlo sa to iba ako reakcia na to, ako tu niekto zúfalo zakvičal, že čo bude, keď Rusko prestane dodávať plyn. No nič nebude, lebo to Rusko proste neurobí. :-D

  Pánom svojho nerastného bohatstva je ten, koho hospodárstvo nie je závislé na jeho vývoze. Ak je hospodárstvo nejakej krajiny štrukturované tak, že stojí a padá na masovom vývoze jednej, či dvoch komodít, vzniká závislosť voči týmto komoditám.

  Čo sa otázky položenia sa/nepoloženia sa Ruska týka, navrhujem odložiť túto diskusiu tak o dva roky. Pri dnešnom stave vecí to ešte nemôže viesť k inému, než k zbytočným prekáračkám a keby Vám počas toho nedajbože praskla žilka, nebolo by s kým diskutovať v iných témach týkajúcich sa Ruska a čitateľnosť AN by klesla.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:32 02.02.2018

  PavolR: a můžete nám neznalým vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím být pánem svého nerostného bohatství a být jeho otrokem? Ano, za carského Ruska to neuměli těžit a většinu těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: a můžete nám neznalým vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím být pánem svého nerostného bohatství a být jeho otrokem? Ano, za carského Ruska to neuměli těžit a většinu těch věcí nikdo nepotřeboval či ne nějak horentně. Holt vyváželi jen kožešiny. :-)

  Dále:
  tvrdil jste, že nemají jak dostat ropu do Číny. Prostý obrázek vám ukázal, že tradičně melete kraviny. Takže úhyb stranou, že nešlo o ropu, ale o VEŠKEROU ropu? Hmm. jednak nevím, proč by měli vyvážet do Číny svojí veškerou ropu a za další - vy máte nějaké vyčíslení, analýzu, že to nejde?
  Víte, dokazovat, že Rusko je vlastně na kolenou a jeden udatný Jánošík by je klidně srazil na kolena tím, že budete spekulovat nad tím, že Rusko ASI nemá kapacity dostat VEŠKEROU ropu do Číny je prostě už směšné a OT.
  Argumentační zoufalství par excellance.

  Psal jste, že Čína snižuje spotřebu ropy. Hodil jsem vám tři odkazy, že kecáte. Co chcete více?

  Nejsou to rozdílné věci. Pokud by se Rusko opravdu složilo, jeho obrovské nerostné bohatství, půda... by byly ovládnuty. Nikdo nenechá ležet ladem tolik zdrojů. Svět válka o zdroje, pokud jste to nepochopil.
  No vidíte, i ten Novgorod stačil. Ovládnutá země prostě těm, co jí ovládli nedá přes čuňu. A Tataři dostali klepec, že z toho brečí dodnes. To je prostě fakt. O Zlaté hordě dnes není mnoho slyšet, Rusko tu jaksi je a některým jedincům stále nedává spát.

  Hele, já si myslím, že ve vlákně o ruských lodích a ponorkách jste svými halucinacemi na téma, co by bylo, kdyby Rusko nevyváželo to či ono úplně mimo. Nemáte ten pocit?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:29 02.02.2018

  ... a prečo by si mal Pentagon lámať hlavu nad niečím, čo už je vyskúšané a overené?

  ... a prečo by si mal Pentagon lámať hlavu nad niečím, čo už je vyskúšané a overené?

 • PavolR
  11:18 02.02.2018

  fenri:
  Už prosím nečítajte moje príspevky bez okuliarov. Písal som o cárskom Rusku. Vtedy bolo Rusko pánom svojho ohromného nerastného bohatstva, des je jeho otrokom.

  A to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Už prosím nečítajte moje príspevky bez okuliarov. Písal som o cárskom Rusku. Vtedy bolo Rusko pánom svojho ohromného nerastného bohatstva, des je jeho otrokom.

  A to, že nemajú kapacity, aby presmerovali všetku svoju ropu do Číny ste aj tak nevyvrátili. Ani to, že Čína také navýšenie nepotrebuje.

  Zložiť sa a byť niekym ovládnutý sú rozdielne veci. Zlievať to je dosť zúfalé.
  Apropo - Tatárom odolal iba Novgorod. Moskva a spol sa stali vazalmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  10:57 02.02.2018

  Pavol, prosimta zmen dilera, uz sa to neda citat..

  Pavol, prosimta zmen dilera, uz sa to neda citat..

 • fenri
  10:52 02.02.2018

  PavolR:
  za prvé mi přijde, že sotva vyvrátím vaše nesmysly, přijdete s jinými (co ten nezájem Číny o ropu, co ta nemožnost jí dodat...).
  Jakože mám srovnávat situaci Slovenska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  za prvé mi přijde, že sotva vyvrátím vaše nesmysly, přijdete s jinými (co ten nezájem Číny o ropu, co ta nemožnost jí dodat...).
  Jakože mám srovnávat situaci Slovenska před první světovou s Ruskem? To jde dost těžko. Před první světovou o Slovensku nikdo neslyšel.

  Věštění to samozřejmě je.
  Rusko se nesložilo. Ovládli je Tataři, němečtí rytíři, Karel XII, Napoleon, Hindenburg, Hitler...?

  Pane vachmajstr, když voni jsou hlava. Celý Pentagon si láme hlavu, jak dostat Rusko ze hry a nemůžou na nic přijít, a PavolR to načrtne za minutku na fóru. Už chápu ten mindrák, tak strašné zneuznání genia...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:36 02.02.2018

  fenri:
  Keď sa Vám nepáči porovnanie so Slovenskom, porovnajte si to s Ruskom pred prvou svetovou, ako dokázalo prosperovať a všetko si zabezpečiť bez predaja ropy.

  To nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Keď sa Vám nepáči porovnanie so Slovenskom, porovnajte si to s Ruskom pred prvou svetovou, ako dokázalo prosperovať a všetko si zabezpečiť bez predaja ropy.

  To nie je veštenie, ale elementárna logika. Nezáleží na tom, kedy k tomu dôjde, iba na tom, že nie je možné robiť rovnaké veci a očakávať rozdielne výsledky.

  Nikdy sa Rusko nezložilo? Kde žijete? Nižšie som uviedol dve príklady, kedy sa totálne položilo a načrtol aj podmienky potrebné k tomu, aby sa niečo také stalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  10:27 02.02.2018

  PavolIR
  Ak to už je len otázka politickej vole, potom nechápém to neustale strašenie Ruskom ako najvatšou hrozbou, ledaže by toto strašenie bolo súčasťou onej politickej vole, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Ak to už je len otázka politickej vole, potom nechápém to neustale strašenie Ruskom ako najvatšou hrozbou, ledaže by toto strašenie bolo súčasťou onej politickej vole, a ak áno potom nechápem to pohoršovanie sa nad Ruskom ako paranoidnou krajinou a naopak Rusku v snahe zabrániť onej "politickej voli" fandím....ale ono to bude asi trošek inak však?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:23 02.02.2018

  PavolR:
  1.) To spekulujete vy, ale jaksi je to nedoložitelná fantazie. Navíc nesmyslná, protože prostě prodej ropy je součástí ruských příjmů. Úplně nesmyslný argument. I ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  1.) To spekulujete vy, ale jaksi je to nedoložitelná fantazie. Navíc nesmyslná, protože prostě prodej ropy je součástí ruských příjmů. Úplně nesmyslný argument. I Slovensko vyváží kovy, dřevo, nerostné suroviny (a ne málo) a prostě nedává smysl hodnotit ekonomiku podle toho, co by bylo, kdyby se škrtlo něco z toho, co daná země vyváží. A navíc vám tam chybí náklady na obranu, kdy se Slovensko (stejně jako ČR) veze za cizí prachy a ještě dostává peníze od EU. Tohle si Rusové musí zacvakat ze svého a na silnice a nemocnice jim také nikdo nepřispěje. Takže bych ten nos zas tak pyšně nezdvihal. Když to zjednoduším: co umí Slovensko vyrobit a Rusko ne? A vice versa? Aj...

  2.) Opět úplný blábol. Dodat to jde během chvilky:
  http://www.gazprom.com/about/p...
  Z Vladivostoku, Chabarovska, Horno Altajska

  A Čína že nepotřebuje ropu, resp. snižuje spotřebu? Dobrá haluz.
  http://energyfuse.org/chinas-o...
  https://www.forbes.com/sites/r...
  https://www.csis.org/analysis/...

  Rusko nemělo nikdy dobře rozdané karty, ale nikdy se z toho nesložilo. Věštců, co věštili, že se Rusko do roka, do dvou složí, že už jim zbývá jen pár divizí, že už se vzdají když jsme v Moskvě...bla, bla bla... v historii už bylo. A kostí Slováků, co si mysleli, že je Rusko na kolenou, je někde kolem Volgogradu taky víc než dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:27 02.02.2018

  1.- ... upresnenie - myslel som percentuálne, nie nominálne ... :-)

  1.- ... upresnenie - myslel som percentuálne, nie nominálne ... :-)

 • PavolR
  09:20 02.02.2018

  fenri:
  1.- Taký dlh, aký sme si nahonobili my odkedy sme samostatní, by Rusko bez predaja ropy a plynu vyprodukovalo za jediný rok.
  2.- Rusi by ale akákoľvek objem plynu a ropy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1.- Taký dlh, aký sme si nahonobili my odkedy sme samostatní, by Rusko bez predaja ropy a plynu vyprodukovalo za jediný rok.
  2.- Rusi by ale akákoľvek objem plynu a ropy nemali Číne ako dodať. Číňania sa aj doteraz bez Rusov zaobišli a ešte znižujú spotrebu. Do nových terminálov investujú na juhu Aljašky a nie v Rusku.

  Rusko nemá v rukách dobré karty. Nemusí sa Vám to páčiť, nemusíte s tým súhlasiť, ale to je asi tak všetko, čo môžete.
  Keď sa budúce generácie pozrú na podobné diskusie, padne im zrejme do očí iracionálna viera vo víťazstvo skrze zázračné zbrane a kadejaké spojenectvá proti Západu - a porovnajú si to s tým, v čo verili Nemci pred porážkou, ba mnohí aj po nej. Lebo posledných 30 rokov ruských dejín je akousi divnou paródiou na dejiny Nemecka v prvej polovici 20. storočia: porážka - demokratiácia - hlboká kríza - nástup vodcu - obnova konfliktu - porážka.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:18 02.02.2018

  madrabbit:
  Ale no tak, v Rusku se dělají auta úplně stejně, jako u nás. Nejlepší český kombík je přeci Hjondééé :-) A v Rusku se montují Nissany, Toyoty, Rencky, VW, Škodovky, od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit:
  Ale no tak, v Rusku se dělají auta úplně stejně, jako u nás. Nejlepší český kombík je přeci Hjondééé :-) A v Rusku se montují Nissany, Toyoty, Rencky, VW, Škodovky, od příštího roku Mercedesy (nebo už letos...?), úplně stejně, jako u nás nebo v Žilině. V tom rozdíl nevidím žádný.
  A mimochodem náklaďáky mají vlastní a velmi schopné.
  Ruských mobilů je asi jako amerických, nebo britských. Prostě akcionáři z různých zemí mají nějaké vývojové kapacity (většinou plné Indů a Rusů a Číňanů a dalších levných lidí), drahý management a v Číně jim to seká fabrika. Ruská značka je Yota, docela byli i originální a přinesli nový nápad, ale díru do světa neudělali.
  Víte, já si spíš myslím, že největší záfik je dnes právě v těch těžkých technologiích. Z brouků vám mobil stluče kdejaký jouda, co ještě včera pásl jaky v Tibetu a dneska v Ningbo City nebo v Shenzenu letuje iPhony. Ale tak banální věc, jako spočítat výtlak lodi se dnes už nedaří ani vyspělým západním zemím (LCS, španělské jednoúčelové ponorky), svařit trup ponorky je taky problém (naposledy Argentina, že...) atd. Ostatně i Čína, kde vzniká 90% elektroniky, není schopná okopírovat starý ruský motor. Proč? Protože super hightech ruská elektronika? Ale kdeže, žádná tam není a pokud by byla, udělali by to Číňané líp, než Rusové. Prostě nedají ty materiály, neumí je spojit atd.

  Věřte mi, za pár málo let bude dobrý truhlář více technologicky ceněný a vzácný, než chlapík, co umí programovat od Javy po assembler.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:45 02.02.2018

  Odposlech podmořských kabelů ostatně není nic nového. USS Halibut SSGN-587 - to uměla od roku 1966, byť ne na optických kabelech. Kdyby se Rusko tomuto nevěnovalo, moc bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odposlech podmořských kabelů ostatně není nic nového. USS Halibut SSGN-587 - to uměla od roku 1966, byť ne na optických kabelech. Kdyby se Rusko tomuto nevěnovalo, moc bych se divil.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:43 02.02.2018

  Fenri: Ano, těžba je high-tech, ale "hrubá" technologie. Další, co v Rusku umí je metalurgie a zejména zpracování a sváření titanu, raketové stechnologie. Ale co jim jde hůře jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ano, těžba je high-tech, ale "hrubá" technologie. Další, co v Rusku umí je metalurgie a zejména zpracování a sváření titanu, raketové stechnologie. Ale co jim jde hůře jsou "jemné" technologie - auta, elektronika, čipy a další podobnná drobotina. Možná se pletu, ale zkus jmenovat povedené ruské osobní auto, mobilní telefon (i když na škole u nás je spousta ruských studentů a nezaujatý pozorovat by si myslel, že Apple je jejich výrobek, neboť jiný prakticky nemají :-)) nebo čip. Podívejte se, v jakém stavu je modul Nauka pro ISS a kolik let ho "vyrábí".
  Skrýt celý příspěvek

 • Zemak
  08:40 02.02.2018

  doplním fenriho odkazy:

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  doplním fenriho odkazy:

  http://www.palba.cz/viewtopic....

 • fenri
  08:14 02.02.2018

  A když jsme u těch chyb v popiscích, tak poslední video není podvodní operace na Georgij Titov (projekt 05360) ale na Igor Bělousov. Ostatně je to v popisce videa a je to zřejmé i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A když jsme u těch chyb v popiscích, tak poslední video není podvodní operace na Georgij Titov (projekt 05360) ale na Igor Bělousov. Ostatně je to v popisce videa a je to zřejmé i z, celkem nezaměnitelné, siluety lodi. Titov je větší, podobná nákladní lodi, Bělousov spíš připomíná expediční výletní loď.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:51 02.02.2018

  JirkaT - ne, v článku je to blbě. Ponorka na fotce je Orenburg, nosič Lošariku, který je pod ní. Já to písnu do "nahlásit chybu".
  Lošarik je 70m dlouhá jaderná ponorka, kdy v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaT - ne, v článku je to blbě. Ponorka na fotce je Orenburg, nosič Lošariku, který je pod ní. Já to písnu do "nahlásit chybu".
  Lošarik je 70m dlouhá jaderná ponorka, kdy v trupu klasického doutníkového tvaru je několik tlakově velmi odolných spojených koulí ("batysfér"), které daly ponorce jméno podle dětské hračky - ohýbacího koníka (princip jako mají třeba cestovní stativy GorillaPod). Ale i tak - jaderná 70m dlouhá ponorka schopná ponoru do 6 000 m není tuctovka.

  PvaolR: zajímalo by mne, zda na ty vaše názory bude třeba příští generace pohlížet podobně, jak my dneska pohlížíme na názory o imperialistických nebo židovských spiknutí. K tomu dvě rýpnutí (a pokud vypukne mínusovací flame, tak si prosím všimněte, kdo to zatáhl do vlákna a kdo opravuje faktické chyby v článku):
  1.)
  -škrtněte u Slovenska půjčování si do rozpočtu - tj. dluhy, nebo je snižte na úroveň Ruska (tuším máte aktuálně přes 50% HDP a Rusové 17%?)
  -dejte výdaje do obrany, jaké po vás (i po nás) chce NATO
  -škrtněte dotace a různé fondy a projekty EU
  -škrtněte vývoz surovin (tuším nějakých 10% vašeho vývozu) a zbraní (když to chcete škrtnout u Ruska)
  ......a zjistíte, že jste na tom zhruba jako stejně Rusko bez vývozu surovin. Stát totiž nevydělá nic, není to produktivní obor. A ono kromě aut Kia a Rómů nemá Slovensko zas tolik kulervoucích komodit na vývoz. Myslím, že Rusko by se s totální technologickou a obchodní blokádou vypořádalo mnohem lépe, než Slovensko.
  Takže klasické zametání před vlastním prahem by neškodilo - za cizí prachy se to dobře bije do hrudníčku.


  2.)
  Čína koupí od Rusů jakékoliv objemy plynu a ropy - jsou hladový. Vývoz nerostných surovin tvoří drtivou část příjmů třeba i Austrálie, nebo Norska. A co jako? Mě fascinuje ta představa, že ty suroviny lezou ze země samy a ještě se dopraví k zákazníkovi. Ono za tím těžením někde na Sibiři, v pouštích, nebo na šelfu je mnohem více know, high-tech technologií a pracovních postupů..., než ve šroubování lega aut pro Korejce, nebo šití spacáků pro Rakušáky. Ono šroubovat auta pro cizí umí i Rusové úplně stejně jako Slováci. Ale nejsem si jistý slovenskými schopnostmi dodávat reaktory, raketovou techniku, těžít v -50 stupních a vytěžené pak tahat tisíce kilometrů peklem...
  Občas nám chybí trochu zrcadlo a pokora před kýmkoliv okolo. A tím myslím i sebe.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  21:43 01.02.2018

  Opravuji, do 1000 m je napsáno u té velké na tom obrázku, ale u té malé není nic o hloubce napsáno. Za svoji neznalost se skutečně omlouvám. :)

  Opravuji, do 1000 m je napsáno u té velké na tom obrázku, ale u té malé není nic o hloubce napsáno. Za svoji neznalost se skutečně omlouvám. :)

 • JirkaT
  21:40 01.02.2018

  Zdravím,
  především chci říci, že vojenské tématice moc nerozumím, a nechci být rejpal, ale jestli jsem pochopil z článku, tak Lošarik je ta velká ponorka na té fotce v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  především chci říci, že vojenské tématice moc nerozumím, a nechci být rejpal, ale jestli jsem pochopil z článku, tak Lošarik je ta velká ponorka na té fotce v přístavu. To jsou pak tedy ti Rusové fakt frajeři, protože ponorky této velikosti se snad potápí do maxima +- 1000m. USA 600m. Tady pak píšou, že se potápí do 6000m.
  Pak na tom kresleném obrázku napsáno u té menší (70 m na délku), že se potopí do 1000m. Tak mi prosím řekněte, která je to ta ponorka, co se potopí do 6000m.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:33 01.02.2018

  palo satko:
  To je náš plyn a naše palivo - lebo čo si kúpime, je naše. To je základný rozdiel medzi nami a Ruskom. Máme dosť peňazí na prevádzku štátu a ešte si k tomu aj kupujeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  To je náš plyn a naše palivo - lebo čo si kúpime, je naše. To je základný rozdiel medzi nami a Ruskom. Máme dosť peňazí na prevádzku štátu a ešte si k tomu aj kupujeme potrebné suroviny. Rusko bez predaja surovín už takmer nie je schopné udržať štát - čiže si nemôže dovoliť príliš hazardovať so zákazníkmi, na ktorých je odkázané. To by preň bola konečná. Bez ohľadu na to ako je ten joke s plynom medzi jeho fanúšikmi obľúbený. Aj za studenej vojny predávalo ZSSR na Západ a nemohol si ani v najhoršom dovoliť strečkovať ako Arabáši, ktorí môžu predávať ropu ktorýmkoľvek smerom.

  Ťažobná technika - nikto si nerobí ilúzie, že sa k životne dôležitej technológii vôbec nedostanú. Ale s patričnou prirážkou, čo predražuje ťažbu a tým pádom znižuje zisk.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:22 01.02.2018

  Na půdě starého domu jsem četl noviny, podle kterých byly největší hrozby pro civilizované evropany Židé a komunisté. Pak tam byly noviny, podle kterých nás ohrožovali kapitalisté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na půdě starého domu jsem četl noviny, podle kterých byly největší hrozby pro civilizované evropany Židé a komunisté. Pak tam byly noviny, podle kterých nás ohrožovali kapitalisté a vrahové z wallstreetu. Možná bych mohl nakoupit pár novin dnes, podle kterých za všechno mohou Rusové a přidat je tam na hormadu výplodů našich tradičně servilně ulhaných novinářů.

  A teď mi Buchare vysvětlete, jak by přestřižení kabelů s internetem zvýšilo naši spotřebu plynu?
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  21:07 01.02.2018

  J.Vraja ako môžete napisat, že Rusov nema nikto rad? Neukazali Vam vysledky prezidentskych volieb? :)
  Dobre že ste spomenul tu tažobnu techniku. Ked vyhlasili sankcie, jeden česky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja ako môžete napisat, že Rusov nema nikto rad? Neukazali Vam vysledky prezidentskych volieb? :)
  Dobre že ste spomenul tu tažobnu techniku. Ked vyhlasili sankcie, jeden česky podnikatel sa stažoval na četečke, že 10 rokov dodaval do Ruska komponenty pre ťažbu a teraz už nič nevyvezie, ale jeho nemecky konkurent prefarbi svoje vyrobky v kazachstane na modro a preda ich Rusom.
  Zapametajte si kto ma peniaze ten si kupuje a Američania su radi že Rusom tu technologiu predavaju, maju na vyplaty, tak ako ludia v Škodovke alebo u nas vo VW.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  20:41 01.02.2018

  Starlight.Tak to je skvělá zpráva, hned se mi půjde líp spát. Pro světový mír je to také výborná zpráva.

  PavolR.Jak to ti Rusové dělají, že prakticky nikdo z jejich sousedů je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight.Tak to je skvělá zpráva, hned se mi půjde líp spát. Pro světový mír je to také výborná zpráva.

  PavolR.Jak to ti Rusové dělají, že prakticky nikdo z jejich sousedů je nemá rád. Jestli to nebude právě tím, jak se chovají ke svému obyvatelstvu, i k jiným národům.

  palo satko.
  Proč nenapíšete,že techniku, kterou používají k těžbě ropy a plynu mají od zlotřilých amerických firem?Jinak by vytěžili.......o.
  Jak to ti Rusové dělají, že prakticky nikdo z jejich sousedů je nemá rád. Jestli to nebude právě tím, jak se chovají ke svému obyvatelstvu, i k jiným národům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:02 01.02.2018

  1) @ autor

  To velitelské stanoviště z dob studené války, které zajišťovalo obranu komunikační infrastruktury v severní části Atlantického oceánu a které NATO obnoví, není nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) @ autor

  To velitelské stanoviště z dob studené války, které zajišťovalo obranu komunikační infrastruktury v severní části Atlantického oceánu a které NATO obnoví, není nic menšího než tzv. Atlantické velitelství NATO (Allied Command Atlantic).

  To fungovalo v letech 1952-2003 a sídlilo v americkém Norforlku. Toto velitelství bude ochraňovat nejen komunikační kabely, ale hlavně bude velet všem bojovým a logistickým operacím v Severním Atlantiku a přilehlých mořích a oceánech. Jeho velitel – 4 hvězdičkový admirál tzv. Supreme Allied Commander Atlantic (SACLANT) byl na stejné úrovni jako vrchní velitel NATO v Evropě Supreme Allied Commander Europe (SACEUR), což je 4 hvězdičkového generála pozemních sil.

  2) @ Jaroni94

  Datum: 01.02.2018, Čas: 13:25 „…Minimálně 13 vyrobených ponorek za 4 roky či i modernizovaných je skvělý výkon. :) A bude jich jistě více. Co jsem četl Ruské plány tak jich bude mít ve výzbroji do roku 2025 přes stovku což by byl téměř dvojnásobek než to co má USA + Nato dohromady a skvěle by to vyrovnalo rovnováhu sil…“

  Zkus změnit zdroje, které čteš a oprav si počty.

  Příklad z roku 2015 V Evropě mělo Rusko ve službě 6 SSBN, 2 SSGN, 11 SSN a 15 SSK, celkem 34 ponorek. Evropské státy EU/NATO měly ve stejné době 8 SSBN, 12 SSN a 56 SSK, celkem 76 ponorek. Například převaha EU/NATO na Baltu by byla až cca 15:2.

  V asijsko-pacifické oblasti mělo Rusko ve stejné době 5 SSBN, 4 SSGN, 4 SSN a 5 SSK, celkem 18 ponorek. Spojenci USA jako jsou Austrálie, Japonsko a Jižní Korea mají v oblasti 34 SSK (z toho 22 velkých oceánských tříd).

  V roce 2015 tedy mělo Rusko ve službě 52 ponorek hlavních tříd. Podle optimistických odhadů má ruské námořnictvo v roce 2018 v evidenci (včetně lodí, které nejsou v aktivní službě) celkem 61 ponorek (SSBN, SSGN, SSN, SSK) a 9 ponorek pro speciální operace. Aby se nějak dostaly na počty přes 100 ponorek do roku 2025 včetně, tak budou muset zrychlit tempo přejímky na cca 5-6 nových lodí za rok (počínaje rokem 2018), aby navýšili počty a současně nahrazovali staré lodě z 70. a 80. let.

  Pro srovnání US NAVY je na počtech 12 SSBN, 4 SSGN, 54 SSN. Tedy celkem 70 ponorek s cílem navýšit to na 80 ponorek (12 SSBN + 68 SSN). I se spojenci mají USA nyní převahu na Ruskem 2,5:1. I kdyby Rusové navýšili počty, tak početní převahu nad NATO mít ale stále nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zabahaz
  17:43 01.02.2018

  Míst, kterými je takzvaná "západní" světová zóna zranitelná, a to tak že těžce, je povícero. Ostatně, kdo není slepý, vidí že celý "západ" si různá zranitelná místa s nesmírnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míst, kterými je takzvaná "západní" světová zóna zranitelná, a to tak že těžce, je povícero. Ostatně, kdo není slepý, vidí že celý "západ" si různá zranitelná místa s nesmírnou radostí vytváří. Tak o co jde? Zas děláme z někoho strašáka ve stylu "vlk je zlý protože vidí že prasátka neumí zamknout vrátka"?
  2danny, Shelmik a tak: rozbít (zničit) zdaleka není totéž co přerušit. Pouvažujte a jistě snadno zjistíte proč.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:41 01.02.2018

  alea206, asi ste opomenuli sankcie a ruske protisankcie. byvala a dnešna štruktura ruskeho dovozu z EU a USA nie je to čo byvala.

  alea206, asi ste opomenuli sankcie a ruske protisankcie. byvala a dnešna štruktura ruskeho dovozu z EU a USA nie je to čo byvala.

 • alea206
  17:30 01.02.2018

  Palo satko:
  pane kolego zkuste si vygooglit (třeba na eurostatu) co a v jakém množství se vyváží do Ruska. Zjistíte, že jde hlavně o potraviny a technologie. Luxusní zboží tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko:
  pane kolego zkuste si vygooglit (třeba na eurostatu) co a v jakém množství se vyváží do Ruska. Zjistíte, že jde hlavně o potraviny a technologie. Luxusní zboží tam nehraje takovou roli.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:16 01.02.2018

  PavolR
  v akej si vojne s Ruskom, ked ti v kotolni hori rusky plyn a svietiš si elektrikou z ruskeho uranu? Kolko vydrži Europa bez ruskeho plynu? 3 mesiace? a kolko vydrži Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  v akej si vojne s Ruskom, ked ti v kotolni hori rusky plyn a svietiš si elektrikou z ruskeho uranu? Kolko vydrži Europa bez ruskeho plynu? 3 mesiace? a kolko vydrži Rusko bez Bavorakov a Škodoviek?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:06 01.02.2018

  Shelmik:
  Alebo skôr likvidácia súperových monitorovacích zariadení. Či klasický pokus dotlačiť súpera k nákladným protiopatreniam. To sú podstatne zmysluplnejšie veci, než reálne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shelmik:
  Alebo skôr likvidácia súperových monitorovacích zariadení. Či klasický pokus dotlačiť súpera k nákladným protiopatreniam. To sú podstatne zmysluplnejšie veci, než reálne rezanie káblov.

  otecko:
  Rusi sedem desaťročí nemali zásadný problém s politbyrom ani s riadeným hospodárstvom. Čo myslíte, že sa tak zrazu zmenilo? Predtým nemali celé stáročia problém so samoderžavím (pozor, v oboch prípadoch mám na mysli spoločnosť vo všeobecnosti) a predsa skončil cár s celou rodinou vo vápne. Prečo? Lebo im bolo niečo sľubované a po daromnom očakávaní výsledkov im docvaklo, že ich vodia za nos. naštvali sa a obrátili o 180 stupňov. A teraz je im kadečo nasľubované. A sa znova nedostavia výsledky, ba ešte sa situácia aj zhorší, bude stačiť jediný neúspech, ktorý už nebude možné vykecať a praskne to.
  ZSSR nedostalo na kolená ani tak zlé hospodárenie ako také (celý čas hospodárili podobne), ale kombinácia zrýchľujúcich sa pretekov vo zbrojení (obzvlášť nukleárnom), západných sankcií, nízkej ceny ropy a fiaska v Afganistane. Černobyľ tiež nepomohol - ani nie tak, že buchol, ako to, že ich klamali.
  Zoberte si, ktoré podmienky už sú naplnené a kde ešte treba zapracovať a dostanete recept na nevojenskú likvidáciu RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:39 01.02.2018

  Nevím. Trošku mě překvapily ty přesné informace o tom, který z prostředků je vybaven speciálním nástavcem pro řezání optických kabelů. I kdyby takové zařízení existovalo, kdo by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím. Trošku mě překvapily ty přesné informace o tom, který z prostředků je vybaven speciálním nástavcem pro řezání optických kabelů. I kdyby takové zařízení existovalo, kdo by to zveřejňoval? A navíc, není efektivnější metodou přerušení odpálení přiměřené nálože?
  Článek na mě působí spíše jako průvodní dokumentace k návrhu rozpočtu na obnovu velitelského stanoviště a posílení protiponorkových kapacit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  16:26 01.02.2018

  Já spíš nechápu proč investovaly tak velké náklady do vývoje takto sofistikovaného zařízení , když by stejnou práci odvedla trošku upravená, dobře nasměrovaná hlubinná puma . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já spíš nechápu proč investovaly tak velké náklady do vývoje takto sofistikovaného zařízení , když by stejnou práci odvedla trošku upravená, dobře nasměrovaná hlubinná puma . Napadá mě , což je čirá spekulace , jestli účel toho zařízení není uplně jiný, třeba stavba všemožných sonarových , torpedových , zásobovacích , tankovacích zařízení pod . Přeci jen, k čemu by bylo vědcům chtít něco šroubovat 1000m pod hladinou :)?
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:06 01.02.2018

  @RiMr71

  Stalo by se těm západem obraným ruským miliardářům v nejlepším případě to, že by dopadli jak Chodorkovskij. Tím bychom jen Putinovi pomohli, protože by neměli peníze a a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @RiMr71

  Stalo by se těm západem obraným ruským miliardářům v nejlepším případě to, že by dopadli jak Chodorkovskij. Tím bychom jen Putinovi pomohli, protože by neměli peníze a a z toho vyplývající moc, tudíž by je Vladimír Vladimírovič mohl zlikvidovat jak obtížný hmyz....
  Trochu reálného uvažování...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:32 01.02.2018

  "Odveta Ruska vo forme zničenia datovych sieti je celkom adekvatna. Mysliš, že by kvoli tomu išlo USA do vojny?"

  ...kdyby následovalo vyhoštění všech rusáků ze států NATO, z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Odveta Ruska vo forme zničenia datovych sieti je celkom adekvatna. Mysliš, že by kvoli tomu išlo USA do vojny?"

  ...kdyby následovalo vyhoštění všech rusáků ze států NATO, z jejich vymazlených bejváčků v Londýně a USA, kdyby všem těm Abramovičům a Děripaskům a celé té státně/mafiánské chobotnici na jejíž hlavě balancuje zdánlivě všemocný Putin zakázali vstup do zemí EU a USA a zablokovali jim účty a nemovitosti tamtéž, kdyby jejich dětem byl "přerušeno" studium na Oxfordech, Cambridgích atd, tak než bys řekl carkalakól tak bude po válce... Putin a/nebo celá klika která by za to byla zodpovědná by "neznámo kam zmizela", hodilo by se to na Čečence nebo Poláky, udělala by se maskirovka jakou nikdo jiný tak neumí a vymalováno...

  Zapomínáte na směr, kterým táhnou hejna ruských miliardářů a jejich rodiny, vojenské operace (mezi které by takový útok na datovou ifrastrukturu bezpochyby byl považován) se skutečně nebudou řídit hulákáním Putinovy mládeže na krásnej plóščadi.

  Zapomínáte, kdo koho tady drží za koule...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  15:16 01.02.2018

  Raziel:
  Z pohledu USA ano, je problém, že nám u hlavního města parkuje ponorka s jadernými střelami. O tom žádná. Je to velký politický a vojenský problém.

  Ale z pohledu čistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel:
  Z pohledu USA ano, je problém, že nám u hlavního města parkuje ponorka s jadernými střelami. O tom žádná. Je to velký politický a vojenský problém.

  Ale z pohledu čistě technologického je Varšavjanka moderní diesel-elektrická ponorka, která je vyvíjená s důrazem na tichý chod. Právě takovéhle ponorky jsou dělané se záměrem pronikání skrz detekční sítě nepřítele. A to že v jeden moment má jedna strana nad druhou na vrch je jenom tradiční předbíhání se "zbraň-protiopatření"
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:06 01.02.2018

  jinak tradičně, výživná debata....

  jinak tradičně, výživná debata....

 • otecko
  15:05 01.02.2018

  PavolR- co a proč to srovnáváte? Chcete tvrdit, že Rusko je na tom jako SSSR, že má centrálně plánované hospodářství a podniky řídí politbyro?

  Jak si představujete že tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR- co a proč to srovnáváte? Chcete tvrdit, že Rusko je na tom jako SSSR, že má centrálně plánované hospodářství a podniky řídí politbyro?

  Jak si představujete že tu otázku vůle a vynaložených prostředků? Či by měly být a na co by se tedy měly zaměřit?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:03 01.02.2018

  2 alea206

  napsal: " A co se Ruské ponorky u Washingtonu týká, tak "zaparkovat" někam ponorku a nechat jí tam ve vyčkávacím modu není až takový problém jak se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 alea206

  napsal: " A co se Ruské ponorky u Washingtonu týká, tak "zaparkovat" někam ponorku a nechat jí tam ve vyčkávacím modu není až takový problém jak se může zdát"

  naopak - to je setsakramentský problém, který o něčem nasvědčuje. Tím spíše, pokud se opravdu jednalo o Projekt 636.3, jak bylo v zahraničních denících před cca rokem zmiňováno.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:59 01.02.2018

  otecko:
  Mne sa zasa javí, že ste zabudli na osud ZSSR. ;-)

  otecko:
  Mne sa zasa javí, že ste zabudli na osud ZSSR. ;-)

 • otecko
  14:57 01.02.2018

  PavolR- jak to myslíte, že "nevojenská likvidácia(Ruska) je už aj dnes iba otázkou vôle a vynaložených prostriedkov.". se mi jeví, že netušíte, co jste napsal...

  PavolR- jak to myslíte, že "nevojenská likvidácia(Ruska) je už aj dnes iba otázkou vôle a vynaložených prostriedkov.". se mi jeví, že netušíte, co jste napsal...

 • PavolR
  14:46 01.02.2018

  palo satko:
  Po takom čine by už nebolo čím obhájiť ďalšiu existenciu Ruskej federácie. Jej nevojenská likvidácia je už aj dnes iba otázkou vôle a vynaložených prostriedkov.
  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  Po takom čine by už nebolo čím obhájiť ďalšiu existenciu Ruskej federácie. Jej nevojenská likvidácia je už aj dnes iba otázkou vôle a vynaložených prostriedkov.
  A mimochodom, USA už vo vojne je - a my vedno s ním.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  14:42 01.02.2018

  Palo satko: Protože by to mělo zásadní ekonomický dopad na celý svět. V moment, kdy by přeštípali datové spoje, tak minimálně na několik dní zastavíte vše co je velmi závislé na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko: Protože by to mělo zásadní ekonomický dopad na celý svět. V moment, kdy by přeštípali datové spoje, tak minimálně na několik dní zastavíte vše co je velmi závislé na datových tocích Facebookem počínaje a burzami konče.

  Tím pádem efektivně znemožníte / zásadně omezíte komunikační možnosti milionům až miliardám lidí. Osobně si moc nedokážu představit jak by v takových podmínkách mohli fungovat obchodní burzy a přes Evropské a Americké burzy teče valná většina mezinárodního obchodu, včetně firem ze zemí jako Čína, SAE, Saudská Arábie, Kuvajt, Turecko,.....
  Tím by Rusko dalo silnou ránu nejen svým protivníkům, ale i svým spojencům. A následně vytvořit alianci "Všichni proti Rusku" by se vyloženě nabízelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:34 01.02.2018

  Nemecko plati ze sveho myslim 2/3 ceny Izraelskych ponorek.

  Jaderne ponorky, to nejsou jen RUS a USA, nezapominal bych ani na UK ani na Francii.
  Kazdopadne nejake ty zdroje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemecko plati ze sveho myslim 2/3 ceny Izraelskych ponorek.

  Jaderne ponorky, to nejsou jen RUS a USA, nezapominal bych ani na UK ani na Francii.
  Kazdopadne nejake ty zdroje dokladajici:"To je fakt a určitá nadřazenost kterou Rusku potvrdilo veřejně i USA, což se dá zjistil ze stovek nezávislých zdrojů či státních informačních zdrojů." bych si rad procetl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:33 01.02.2018

  Palo Satko: Žijeme v tzv informačnej dobe. ,,Století páry" je už dávno preč. Všetko je riadené počítačom alebo to aspoň je napojené na nejakú sieť. Vyradenie internetu neznamená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo Satko: Žijeme v tzv informačnej dobe. ,,Století páry" je už dávno preč. Všetko je riadené počítačom alebo to aspoň je napojené na nejakú sieť. Vyradenie internetu neznamená len to, že sa nepripojíš na PornHub. Bez internetu neurobíš ani tak jednoduchý úkon ako zaplatiť kartou za rohlíky
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:28 01.02.2018

  alea: Celkovo Nemecko má na svoju ekonomiku, počet obyvateľov a technologickej úrovni slabú armádu. Je to asi nejaký pozostatok nemeckej minulosti. Nejak si na to zvykli byť pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea: Celkovo Nemecko má na svoju ekonomiku, počet obyvateľov a technologickej úrovni slabú armádu. Je to asi nejaký pozostatok nemeckej minulosti. Nejak si na to zvykli byť pod ochranou NATO/USA a pritom sa boja ukázať svaly. Japoncov to už pomaly prešlo. Nemcov zatiaľ nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:27 01.02.2018

  alea206, prečo by Rusko malo zničit datove spojenie len v pripade globajnej vojny? Pred nedavnom sa silne prezentovalo vyhodenie Ruska z platobneho systemu swift. To sa rovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206, prečo by Rusko malo zničit datove spojenie len v pripade globajnej vojny? Pred nedavnom sa silne prezentovalo vyhodenie Ruska z platobneho systemu swift. To sa rovna vojne, len nevednej zbranami. Odveta Ruska vo forme zničenia datovych sieti je celkom adekvatna. Mysliš, že by kvoli tomu išlo USA do vojny?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:25 01.02.2018

  Miroslav, no Izrael u nich nakupuje, protože to má za hubičku (velkou část platí Němci). A kolik že ponorek může aktuálně Německo poslat na moře?
  Nicméně berte to jako doplnění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav, no Izrael u nich nakupuje, protože to má za hubičku (velkou část platí Němci). A kolik že ponorek může aktuálně Německo poslat na moře?
  Nicméně berte to jako doplnění a štulec.
  V konvenčních ponorkách jsou se Švédy na špici. Ostatně se ty Švédy také snažili vyšachovat, poté, co je nějaký čas vlastnili. Na druhou stranu jaderné ponorky jsou co do kapacit, nákladů apod. jiná liga. Přecijen taková Virginie či Jaseň kopou jinou ligu a obecně i nejlepší U-booty vedle Boreje vypadají jako z lega.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  14:23 01.02.2018

  Miroslav: Myslel sem to tak, že by těch ponorek mohli mít víc :-)
  V tom, že jsou u nejaderných ponorek světová špička, naprosto souhlasím

  Miroslav: Myslel sem to tak, že by těch ponorek mohli mít víc :-)
  V tom, že jsou u nejaderných ponorek světová špička, naprosto souhlasím

 • Miroslav
  14:16 01.02.2018

  alea: U nás sa hovorí, že Obuvníkové deti chodia bosé. Nemci majú chabé námorníctvo ale v oblasti konvenčných ponoriek sú svetovou špičkou. Dokazujeme to aj fakt, že on nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea: U nás sa hovorí, že Obuvníkové deti chodia bosé. Nemci majú chabé námorníctvo ale v oblasti konvenčných ponoriek sú svetovou špičkou. Dokazujeme to aj fakt, že on nich nakupuje aj Izrael, a ten hocičo nekupuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  14:11 01.02.2018

  Jaroni94:
  Já na jednu stranu chápu vaši fascinaci ruskými ponorkami, je to jedna z nejlepší věcí, kterou mají, ale zas tak daleko před ostatními nejsou. Německé Typ 212 jsou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaroni94:
  Já na jednu stranu chápu vaši fascinaci ruskými ponorkami, je to jedna z nejlepší věcí, kterou mají, ale zas tak daleko před ostatními nejsou. Německé Typ 212 jsou na tom co se "stealth" charakteristik týká také extrémně dobře.
  Ano německo má aktuálně velice bídné ponorkové loďstvo, ale technologicky pozadu nejsou ani v nejmenším.

  A co se Ruské ponorky u Washingtonu týká, tak "zaparkovat" někam ponorku a nechat jí tam ve vyčkávacím modu není až takový problém jak se může zdát. Mě by spíš překvapilo, kdyby toho Rusové schopni nebyli než že toho schopni jsou.

  A Rusko také nebude jediný stát, který trénuje "okolo území nepřítele" :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:08 01.02.2018

  Jaroni: Pakistan by som z toho vynechal. Ten je síce tradičným nepriateľom Indie ale je tiež tradičným spojencom USA. To už skôr India by sa pridala k Rusku. Avšak nie kvôli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaroni: Pakistan by som z toho vynechal. Ten je síce tradičným nepriateľom Indie ale je tiež tradičným spojencom USA. To už skôr India by sa pridala k Rusku. Avšak nie kvôli samotnému Rusku ale kvôli tomu, že Čína je jej tradičným rivalom
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  13:59 01.02.2018

  RiMr71

  No, až na to že Rusko opravdu západ u Londýnských či US vod nahání. Což se opravdu na naopak proruských webech nedozvíte, či proamerických protože to nepřizná ani jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  No, až na to že Rusko opravdu západ u Londýnských či US vod nahání. Což se opravdu na naopak proruských webech nedozvíte, či proamerických protože to nepřizná ani jedna strana.

  To, že u washingtonu ano, u jeho vod před nedávnem při průzkumu narazili na Ruskou ponorku s atomovkama, která se pak stáhla, ale zjistilo se že tam musela být minimálně 3 měsíce a to bez toho, aniž by jí podvodní senzory či miny zaznamenaly. :) A to bylo i v oficiálně vydané zprávě jak z Ruska, tak USA. :)

  O tom, že Ruská plavidla klasicky trénují kolem Britských vod, švédských, Norských, Islandských, dokonce Italských ani nemluvě a to potvrdily snad desítky zpráv. :) To je fakt a určitá nadřazenost kterou Rusku potvrdilo veřejně i USA, což se dá zjistil ze stovek nezávislých zdrojů či státních informačních zdrojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  13:54 01.02.2018

  Clanek. No, já taky určil i věci ve kterých Rusko zaostává. :D Jen u těch ponorek jsou tyto superlativa "bohužel" fakt, který veřejně uznal skoro každý západní stát. O tom, že má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek. No, já taky určil i věci ve kterých Rusko zaostává. :D Jen u těch ponorek jsou tyto superlativa "bohužel" fakt, který veřejně uznal skoro každý západní stát. O tom, že má Rusko jednu z nejtradičnějších ponorkových tradic a byli mezi prvními co vůbec ponorky nasazovali v nějaké válce ani nemluvě. :)

  Ano, první byli reálně Němci ještě před první světovou, ale ti se pak dostali do brutálního úpadku i díky krizi po první světové... Naopak Rusko mělo před válkou a pak i po válce kdy netrpělo na rozdělení a okupované území jako poražené německo mohlo rozvíjet společně s USA, která se ve vývoji ponorek naopak ale ještě plácala... :)

  Takže, co se týče ponorek, tak tam můžeme o Rusku mluvit v superlativech. Ano, pak tu máme např. torpédoborce kde se naopak Rusko trochu plácá, ale zase pravda snaží se a min. nějak schopnou konkurenci zvládají, letadlovky Rusko bezesporu nezvládá, leč se začíná zase oklepávat protože ani za Sovětu nebyly letalovky jejich doménou a měli jich vždy jen pár. už vzhledem ke geografickému postavení Ruska, protože Rusko jako takové je jedna velká letadlovka. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:54 01.02.2018

  ...taky si říkám, proč je tedy ta stále vyspělejší ruská smetánka tak brutálně, masivně a efektivně naňahňaná v Londýně, New Yorku atd...

  Osobně mám neodbytný pocit, že masivně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...taky si říkám, proč je tedy ta stále vyspělejší ruská smetánka tak brutálně, masivně a efektivně naňahňaná v Londýně, New Yorku atd...

  Osobně mám neodbytný pocit, že masivně poškodit síť podmořských kabelů bude asi stejně tak "jednoduché" jako tak často zmiňované sestřelování satelitů GPS...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:47 01.02.2018

  světová bezesporná špička, brutálně, bezesporu, skvělý, vyspělejší, efektivnější, větší, masivně větší, efektivnější + paradoxně více, masivně lepší, brutálně, bezesporu lepší, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  světová bezesporná špička, brutálně, bezesporu, skvělý, vyspělejší, efektivnější, větší, masivně větší, efektivnější + paradoxně více, masivně lepší, brutálně, bezesporu lepší, nejlepší, o generaci lepší...

  Tolik superlativu, az se divim ze si Rusove nedaji ze dve dekaty voraz, kdyz na ne vsichni koukaj ze zadu. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  13:34 01.02.2018

  Jinak myslím, že právě konflikt mezi Ruskem a Čínou je méně pravděpodbný než mezi Ruskem a Natem + USA či jakoukoliv jinou mocností. Proč? Jednoduché. Čína ano, Čína je na Rusku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak myslím, že právě konflikt mezi Ruskem a Čínou je méně pravděpodbný než mezi Ruskem a Natem + USA či jakoukoliv jinou mocností. Proč? Jednoduché. Čína ano, Čína je na Rusku brutálně průmyslově a surovinově závislá, skoro polovina Čínských pohonných hmot a technologií vojenských či čipových pro vojenské účely či vesmírné jde z Ruska, ano tak je ta brutálně ekonomicky silná Čína závislá na Rusku a proto by Čína nevrazila Rusku kudlu do zad, ba naopak, spíše by Rusko napadlo Čínu, protože by v případě konfliktu poslalo proti Číně další tunu svých asijských spojenců jako je Indie, Vietnam a dokonce Pákistán či Filipíny kde je vztah dost kontroverzní... To samé by platilo naopak kdy by Čína při konfliktu podpořila Rusko.

  Čínsko-ruské vztahy jsou v tomto zvláštní, ale myslím že ten kdo má v kleštích toho druhého je Rusko, protože jak vyzbrojuje Čínu ale i okolní paradoxní rivaly Číny zbraněma a to i rivaly schopné jít do války s ČÍNOU okamžitě je skvělý tah, jednoduše si drží Čínu v šachu, protože chápou že si musí držet Čínu od Sibiře. Ale i tak dojít na konflikt, tak by spíše měla problémy Čína, má sice více vojáků, ale bezesporu je Rusko prozatím stále vojensky a strategicky stále vyspělejší, efektivnější střely s plochou dráhou letu, masivně větší jaderný arzenál a hl. efektivnější + paradoxně více tanků, transportních vozidel které jsou též masivně lepší o letectvu nemluvě kde Čína stále brutálně zaostává vůči Rusku.... Jediný sektor, kde Čína může konkurovat Rusku je námořnictvo, ale jak v čem. Reálně jen v počtech lodí kde by Čína sázela na nás mnogo. Naopak Rusko má i lodě bezesporu lepší. A použití letadlových lodí by bylo proti Rusku dost nereálné i díky horší dostuponosti Čínských oceánů na hl. Ruské strategické body.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  13:25 01.02.2018

  Musím uznat, že to, v čem Rusko zaostává, tak to perfektně vynahrazuje jinou technikou jako konkurence vůči USA či Číně. :)

  Rusko možná moc nyní "neumí" letadlovky, leč už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím uznat, že to, v čem Rusko zaostává, tak to perfektně vynahrazuje jinou technikou jako konkurence vůči USA či Číně. :)

  Rusko možná moc nyní "neumí" letadlovky, leč už pomalu na to už kapacity jsou dle stavby masivní loděnice pro tyto účely v Petrohradě a právě na Krymu, ale to co umí a je v tom světová bezesporná špička, tak to jsou ponorky které umí vyrábět jako na běžícím páse. Protože na to má skvěle určené základny a loděnice a hl. odvětví se skvělou tradicí.

  O tom, že Rusko má a bude mít ještě dlouho nejlepší ponorky na světě ani nemusí být řeč a USA či západ to chápe dost dobře i vzhledem k tomu, že US vedení snad stokrát přiznalo že má Rusko v podstatě o generaci lepší ponorky.

  Minimálně 13 vyrobených ponorek za 4 roky či i modernizovaných je skvělý výkon. :)
  A bude jich jistě více. Co jsem četl Ruské plány tak jich bude mít ve výzbroji do roku 2025 přes stovku což by byl téměř dvojnásobek než to co má USA + Nato dohromady a skvěle by to vyrovnalo rovnováhu sil.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:20 01.02.2018

  A do třetice (aspoň budu motivovat k zavedení fce Edit):
  Bělousov je třída 21300, Jantar je 22010. Jsou to stejné lodě ze stejných loděnic,Almaz.
  Mimochodem Almaz vypadá, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A do třetice (aspoň budu motivovat k zavedení fce Edit):
  Bělousov je třída 21300, Jantar je 22010. Jsou to stejné lodě ze stejných loděnic,Almaz.
  Mimochodem Almaz vypadá, že docela frčí v produkci všeho možného:
  http://www.almaz-kb.ru/eng/pag...

  Zajímavé povídání k Jantaru je třeba tady:
  http://www.stephenbryen.org/si...
  či
  http://www.caribbean360.com/ne...

  Neméně zajímavý dokument na youtube, kde vystupuje Bělousov je zde:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  13:15 01.02.2018

  Rase: naprostý souhlas, proto sem i psal, že si spíš dokážu představit taktické atomovky než tohle.

  jj284b: ta redundance je tam poměrně velká https://www.submarinecablemap.... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: naprostý souhlas, proto sem i psal, že si spíš dokážu představit taktické atomovky než tohle.

  jj284b: ta redundance je tam poměrně velká https://www.submarinecablemap.... navíc nebavím se jenom o redundanci kabelů mezi USA a EU, ale ten trafik by šel přesněrovat přes Ásii. Ano muselo by se opravdu ve velkém najet na prioritizaci paketů, nákladně upgradovat routrovací infrastrukturu a služby jako YouTubu a NetFlix by možná i zkončili. Ale čistě technologicky to není nic co by se v horizontu dnů až týdnů nedalo řešit.
  Raketový útok na rozvodny el. energie by byl mnohem větší problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:14 01.02.2018

  EDIT: (chjo,ta absence editování) Jantar má na střeše hangáru více komunikačních systémů, Bělousov má dva velké jeřáby. Trup a nástavby )a asi i pohod a 90% vybavení) je stejných, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  EDIT: (chjo,ta absence editování) Jantar má na střeše hangáru více komunikačních systémů, Bělousov má dva velké jeřáby. Trup a nástavby )a asi i pohod a 90% vybavení) je stejných, ale určení lodí bude asi maličko jiné. Každopádně jde o zajímavé kocábky. Bělousov je deklarován jako pátrací a záchranná loď a Jantar je považována za špionážní. Řekl bych, že určení a schopnosti obou lodí budou dost podobné. Jantar je součástí Severního loďstva, Bělousov operuje v Tichomořském, kam se před dvěma lety přesunul z Baltu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:09 01.02.2018

  Není těch jantarů náhodou už v provozu víc?
  Dají se najít fotky jak Jantaru v akci, tak (minimálně zvenku) identické plavidlo Igor Bělousov. Také v plné práci.

  Není těch jantarů náhodou už v provozu víc?
  Dají se najít fotky jak Jantaru v akci, tak (minimálně zvenku) identické plavidlo Igor Bělousov. Také v plné práci.

 • Rase
  13:06 01.02.2018

  Tak ono v případě přecvakávání oceánských kabelů mezi EU a USA by nejspíš stejně probíhala jaderná přestřelka, tak je v celku jedno. Nebo si někdo myslí že by mezi Ruskem (případně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono v případě přecvakávání oceánských kabelů mezi EU a USA by nejspíš stejně probíhala jaderná přestřelka, tak je v celku jedno. Nebo si někdo myslí že by mezi Ruskem (případně Čínou) probíhala konvenční válka s přecvakáváním kabelů, sestřelováním družic a potápěním letadlových lodí, aniž by se velice rychle použilo JZ ?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:55 01.02.2018

  alea206: nie je to az take redundantne ako si myslis... z US do EU smeruje len zopar kabelov.. a BW throughput je obmedzneny... cutni par a tie co ostanu nepokryju vsetok datovy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206: nie je to az take redundantne ako si myslis... z US do EU smeruje len zopar kabelov.. a BW throughput je obmedzneny... cutni par a tie co ostanu nepokryju vsetok datovy tok..
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  12:33 01.02.2018

  Cine a Rusku obzvlast jsem schopny verit spoustu "silenych" vojenskych planu, ale tohle mi prijde prestrelene z nasledujicich duvodu:
  1) "Internetova" infrastruktura je navrzena s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cine a Rusku obzvlast jsem schopny verit spoustu "silenych" vojenskych planu, ale tohle mi prijde prestrelene z nasledujicich duvodu:
  1) "Internetova" infrastruktura je navrzena s velkym durazem na redundanci, takze pokud by nekdo chtel opravdu seriozne ohrozit danou zemi / region, tak by musel synchrone zautocit na nekolika mistech najednou.
  2) Tahle druh utoku by velmi vyrazne poskodil celosvetovou ekonomiku. Tj. Nejen cilovy stat / region, ale i jejich obchodnich partneru. A je spousta dulezitych zemi, ktere obchoduji s obema "stranama barikady"

  Spis si dokazu predstavit pouziti taktickych jadernych zbrani nez skutecne seriozni utok na datovou infrastrukturu zapadni evropy / usa.
  Skrýt celý příspěvek