Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Syrské odpalovací zařízení kompletu S-200; větší foto / AFP, Getty Images 

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v angličtině a ruštině, popisující sestřel ruského špionážního letadla Il-20 z pohledu izraelské strany. Podle této zprávy syrská protivzdušná obrana (PVO) během 40 minut odpálila několik desítek střel země-vzduch. Celá situace je o to pikantnější, že na pozadí této události se Rusko s Tureckem dohodli o osudu Idlíbu, bez ohledu na zájmy Sýrie.

Podle izraelské zprávy syrská PVO spustila masivní palbu bez konkrétního zaměření cíle, ve snaze zopakovat úspěšný sestřel izraelské F-16 z února letošního roku. Podle Izraelců se Syřané „vůbec neobtěžovali zajistit, aby ve vzduchu nebyla žádná ruská letadla“.

Výsledky izraelského šetření představil v Moskvě generálmajor Amikam Norkin, šéf izraelského letectva. Izraelci Rusům dále poskytli informace o íránských snahách vytvořit trvalou vojenskou přítomnost v Sýrii a o dodávkách pokročilých íránských zbraní pro teroristické skupiny v této oblasti.

„Setkání se konalo v pozitivním duchu. Došlo k odbornému, otevřenému a průhlednému dialogu o různých otázkách a důraz byl kladen na význam zájmů obou národů a na pokračování mechanismu dekonflikce [zamezení vojenského střetu mezi Ruskem a Izraelem - pozn .red.],“ uvedly izraelské obranné síly s tím, že ruská strana Izraelce ze sestřelení Il-20 neobviňuje. 

Zpráva uvádí, že klasické komunikační kanály mezi izraelskou a ruskou stranou před leteckým úderem fungovaly normálně. V posledních dvou letech izraelské letectvo provedlo v Sýrii na 200 leteckých úderů, především proti íránským pozicím a syrské PVO. Vždy byl přitom úder koordinován s ruskou stranou, aby nedošlo ke střetu mezi izraelskými a ruskými letadly/PVO.

Dle zmíněné zprávy po útoku F-16 syrská PVO aktivovala několik baterií PVO (včetně kompletů S-200) po celé Sýrii a střílela ještě 30 minut poté, co se izraelské F-16 vrátily na svou domovskou základnu. Je otázkou, zda syrská PVO vůbec nízko letící izraelské F-16 vůbec před útokem, v době útoku nebo po útoku objevila. Dodejme, že v únoru syrský komplet S-200 sestřelil izrleskou F-16 nad izraelským vzdušným prostorem poté, co v domnění bezpečí stíhačka vystoupala na vyšší letovou hladinu.

Podle Izraelců právě únorový sestřel F-16 vedl ke změně chování syrské PVO. Do únorového sestřelu syrská PVO proti izraelským F-16 aktivovala vždy jednu baterii PVO a vypálila několik střel země-vzduch s vědomím, že proti izraelskému letectvu příliš nezmůže.

Po únorovém incidentu však začala syrská PVO působit energičtěji a začala nasazovat proti izraelským letadlům více prostředků, jak připomíná The Times Of Israel, také moderní raketové komplety PVO dodané z Ruska. Od té doby vždy syrská PVO proti izraelským letounům vyslala několik desítek střel země-vzduch.

Také Rusové a Syřané mají komunikační kanály, které jsou určeny k předcházení palby „do vlastních řad“. Nicméně podle Izraelců právě tyto kanály v době incidentu nefungovaly.

K sestřelení ruského Il-20 vedly události započaté v pondělí večer, kdy izraelské F-16 provedly úder na sklady íránských zbraní nedaleko města Lakatia, které Írán za podpory syrského režimu pašuje teoristické organizaci Hizballáh. Írán a Hizballáh za svůj nejvyšší cíl prohlašují úplné vojenské zničení Izraele.

Dodejme, že v současné době rusko-syrské vztahy nejsou ideální, zejména s ohledem na nejnovější uzavření dohody mezi Tureckem a Ruskem o provincii Idlib. Problém je, že část Syřanů velmi nelibě nese turecké operace na syrském území a považují turecko-ruskou dohodu za zradu.

„Po anexi sandžaku Alexandretta (Liwá´ Iskandarún) – původně propojeného se Sýrií na západu idlibské a na severu latákíjské oblasti – Tureckem na konci třicátých let 20. století, jde totiž o druhé [turecká přítomnost v Idlíbu - pozn .red.], nikoli bezvýznamné novodobé zahryznutí Ankary do suverénního syrského území,“ píše Ondřej Krátky na webu RebuildSyria s tím, že Syřané původně počítali s ruskou pomocí proti Turecku, případně dokonce doufali v sražení Turecka na kolena (ekonomicky, geopoliticky apod.), a v případném vzniklém chaosu nejen v návrat Tureckem obsazených území, ale možná i návrat v citaci uvedeného sandžaku Iskandarún.

„Záležitost tu [v Sýrii - pozn .red.] tak zároveň rezonuje nejen historickou reminiscencí, ale nutně i zašlápnutým syrským egem. To ji v blízkovýchodním kontextu kultury hrdosti / hany posouvá na jinou, iracionální úroveň,“ píše Krátký. „Pokud bych byl syrským patriotem, generálem či prostě kýmkoli, kdo Rusům doteď věřil, řekl bych, že zradili. Pokud někoho označí příslušník místní kultury za zrádce (pokrytce, lháře atp.), je to ve většině případů definitivní ortel.“

„Nechci tedy jakkoli spekulovat, ale pokud Asad kremelskému šéfovi aka „(ex?) abú Alímu“ [přezdívka Putina - pozn. red.] po incidentu s letadlem skutečně nepovažoval za nutné zavolat [jak uvedl SputnikNews - pozn .red.], může to být klidně i proto, že se sestřelením letadla prostě odmítal mít (veřejně) jakoukoli spojitost – včetně té soustrastné. Pokud totiž Rusové rozehráli v Idlibu hru ve stylu „o Sýrii bez Damašku, nelze se divit tomu, že podobně nestandardně bude (byť v náznacích a/či dílčích činech) vůči Moskvě postupovat i Damašek,“ píše Krátký.

Zdroj: The Times of Israel, RebuildSyria

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ...

Kurdové útočí na Islámský stát a bojují za svou budoucnost

Syrské demokratické síly (SDF), jejíchž hlavní složkou jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Padesátýpátý
  17:37 21.09.2018

  @ HAPE69 Tvůj příspěvek je absurdní. Dovedeš si představit, že by Polsko hostilo na svém území vojenské jednotky států/organizací, které oficiálně vyhlásily, že jejich cílem ...Zobrazit celý příspěvek

  @ HAPE69

  Tvůj příspěvek je absurdní.

  Dovedeš si představit, že by Polsko hostilo na svém území vojenské jednotky států/organizací, které oficiálně vyhlásily, že jejich cílem je totální zničení Ruska, a které na Rusko vystřelují rakety, které v Rusku zabíjejí a působí materiální škody?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:30 21.09.2018

  omacka: ale oni neříkají 1) že baterie stříleli po F-16, právě naopak... 2) neříkají, že použily vyhradně S-200. A prakticky to stejné jsme mohli pozorovat při utoku ...Zobrazit celý příspěvek

  omacka: ale oni neříkají
  1) že baterie stříleli po F-16, právě naopak...
  2) neříkají, že použily vyhradně S-200.

  A prakticky to stejné jsme mohli pozorovat při utoku tomahawku... kdy až po ukončení utoku baterie nad damaškem odstřelovali něco na "orbitě" a v podstate pri kazde druhem izraelskem utoku si parkrat vystřelí (většinou až je po všem), oznamí sestřelení x% bomb atd... A pak se ukazou fotky hangaru s 4x4 dírami ve střeše a podobně...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  17:30 21.09.2018

  @omacka "Větší blbost PR oddělení IDF/IAF nedokáže vymyslet? :D" Podobnou blbostí SE JEVÍ BÝT i sestřelení ruského stroje ruským protiletadlovým systémem v Sýrii, kde Syřani ...Zobrazit celý příspěvek

  @omacka

  "Větší blbost PR oddělení IDF/IAF nedokáže vymyslet? :D"

  Podobnou blbostí SE JEVÍ BÝT i sestřelení ruského stroje ruským protiletadlovým systémem v Sýrii, kde Syřani a Rusové spolu roky sdílejí stejný prostor a stejné prostředky.
  Vysvětlení proč Syřani pálili může být řada: někdo tu psal, že je možné, že Syřané spustili zbytečný ohňostroj proto, aby ukázali ramena.

  A nepřipadá mi pravděpodobné, že by Izraelci tak očividně lhali.
  Izraelci mají úplně jiný styl PR než třeba Rusové.
  Rusům nevadí v zájmu propagandy lhát i s tím, že lež se musí časem provalit: jejich PR míří na světovou veřejnost, a stačí jim když povzbudí své rusofily a ostatní veřejnosti stav věcí zamlží.
  Ale Izrael na veřejnost celkem dlabe, s propagandou šetří, většinou mlčí, a když promluví tak to má hlavu a patu. Třeba neřekne celou pravdu, ale nedovolí si takovou jasnou lež jako že ruský letoun byl na místě o desítky minut jindy.

  A to, jestli je pravda, že Sýrie 40 minut pálila nebo ne, to vědí všichni, co byli v tu dobu kolem syrského pobřeží: takže taková lež by vyšla brzy najevo.
  Možná by se pravda dala zamlžit veřejnosti na internetových fórech (tak jako to dělá Rusko), ale minimálně administrativám jednotlivých států bude pravda brzy jasná. A nemyslím si, že by Izrael chtěl přijít o svůj image.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:29 21.09.2018

  nvkl: O jaké právo? O právo na obranu, když tam Syřané hostí teroristickou antisemitskou organizaci.... Jinak verze, že se F16 schovávala za Ruskou stíhačku už je vyvrácená ...Zobrazit celý příspěvek

  nvkl: O jaké právo? O právo na obranu, když tam Syřané hostí teroristickou antisemitskou organizaci....

  Jinak verze, že se F16 schovávala za Ruskou stíhačku už je vyvrácená poměrně dobře - Rusy uveřejněný harmonogram je v rozporu s jimi uveřejněnými údaji, i s hromadou údajů uveřejněných jinde, zatímco ten izraelský jim přesně odpovídá.
  Tak nevím, proč sem tu ruskou lež ještě taháš....Skrýt celý příspěvek

 • HAPE69
  17:27 21.09.2018

  Jen si na chvilku představte zprávu..."Ruské letouny SU-34 vletěly letos již poněkolikáté do vzdušného prostou Polska a v těsné blízkosti za americkým průzkumným letounem EP-3 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen si na chvilku představte zprávu..."Ruské letouny SU-34 vletěly letos již poněkolikáté do vzdušného prostou Polska a v těsné blízkosti za americkým průzkumným letounem EP-3 Aries se jim podařilo zmást pozemní obranu. V rámci své vlastní bezpečnosti preventivně došlo ke zničení vojenských objektů na území Polska .... " samozřejmě nesmysl, ale tak by to vypadalo z opačného pohledu. Z čehož je vidět, jak krásně se dá právo ohnout. Mezinárodní právo se neřídí "láskou a pravdou", ale právem silnějšího.Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  17:26 21.09.2018

  Jako fakt by me zajimalo o jake pravo se izreal opira kdyz jim nici pvo, krome prava silnejsiho. Zeby priprava pred planovanym utokem koalice po masakru v idlibu ke kteremu vsak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako fakt by me zajimalo o jake pravo se izreal opira kdyz jim nici pvo, krome prava silnejsiho. Zeby priprava pred planovanym utokem koalice po masakru v idlibu ke kteremu vsak zatim nedoslo?

  K tehle situaci, mno ja sedet ve stihacce a letet na me raketa tak se za rusaka taky schovam kdybych mel tu moznost. Ja to vidim jako lidskej faktor. Nak mi unika ucelnost tohoto cinu pro jakoukoliv stranu.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:16 21.09.2018

  flanker.jirka: "kterému zdejší nepořádek vyhovuje " - naopak, Izrael se mnohokrát nechával slyšet, že by radši Asada. Protože tendle nepořádek je nejlepší cesta k tomu, že se tam ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:
  "kterému zdejší nepořádek vyhovuje "
  - naopak, Izrael se mnohokrát nechával slyšet, že by radši Asada. Protože tendle nepořádek je nejlepší cesta k tomu, že se tam bude snažit uchytit Hizballáh. S Asadem byli sice "ve válce", ale byl to vcelku poklidný status quo.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:14 21.09.2018

  Inflex: To, že tam ten letoun jen tak nepřistával je jasný. Kdo by posílal výzvědný letoun doprostřed palby jen tak.... Také to vysvětluje to, jak rychle přišli na ten nesmysl ...Zobrazit celý příspěvek

  Inflex:
  To, že tam ten letoun jen tak nepřistával je jasný. Kdo by posílal výzvědný letoun doprostřed palby jen tak....

  Také to vysvětluje to, jak rychle přišli na ten nesmysl se střílející fregatou. Než se dozvěděli, jak to je, tak si asi mysleli, že jim ho sundali Francouzi, když je špehovali. A tak se rovnou snažili na Francouze přitlačit, aby se přiznali. Ale ta lež jim dost nevyšla - a také se o údajném výstřelu z fregaty už vůbec nezmiňujou, přešli na jinou verzi...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:09 21.09.2018

  omacka: Bohužel pro tebe, informace od Izraelců se přesně shodují s tím, co bylo v Syrské televizi - ta informovala o palbě ještě půl hodiny po prvních výbuších. Stejně jako se ...Zobrazit celý příspěvek

  omacka:
  Bohužel pro tebe, informace od Izraelců se přesně shodují s tím, co bylo v Syrské televizi - ta informovala o palbě ještě půl hodiny po prvních výbuších.
  Stejně jako se shoduje s prvotními informacemi ruského MO, než si tam začali vymýšlet nesmysly typu střílející Francouzská fregata....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:55 21.09.2018

  Gibon: Lebo v libanonskej proasadovskej televízii najlepšie vedia, čo sa deje za zatvorenými dverami v Moskve. Kým na to nebude aj iný zdroj, bude to na úrovni správy o zatýkaní ...Zobrazit celý příspěvek

  Gibon:
  Lebo v libanonskej proasadovskej televízii najlepšie vedia, čo sa deje za zatvorenými dverami v Moskve. Kým na to nebude aj iný zdroj, bude to na úrovni správy o zatýkaní dôstojníkov sýrskej PVO, ktorú zverejnil web blízky rebelom. ;-)
  Rozbieha sa mediálna vojna.Skrýt celý příspěvek

 • Inflex
  16:52 21.09.2018

  Interfax, 18.9.2018: 10:43 Syrian air defenses repelled missile attack for 40 minutes, two civilians killed - TV ------------- By:ALBERT AJI, Associated Press Updated: Sep ...Zobrazit celý příspěvek

  Interfax, 18.9.2018:
  10:43 Syrian air defenses repelled missile attack for 40 minutes, two civilians killed - TV

  -------------

  By:ALBERT AJI, Associated Press
  Updated: Sep 17, 2018 - 5:26 PM (asi nějaký US čas)
  "Explosions continued for nearly a half hour, said state-run Al-Ikhbariya TV, which aired footage showing streaks of white light flashing across the sky. An unidentified military official was quoted as saying Syrian air defenses intercepted some missiles heading for the provincial capital of Latakia from the sea."

  -------------

  Mi přijde ta izraelská verze jako věrohodná.
  Navíc prosakují *nepotvrzené* údaje že izraelská zpráva mluví o tom, že Il-20 ani tak moc nepřistával jako špehoval Auvergne což by vysvětlovalo některé piruety kolem toho...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:37 21.09.2018

  Nemají to v Sýrii lehké, z jihu je okupuje Izrael (kterému zdejší nepořádek vyhovuje - tak nějak si nedokážu představit situaci, že hypoteticky mezinárodně uznaná "demokratická ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemají to v Sýrii lehké, z jihu je okupuje Izrael (kterému zdejší nepořádek vyhovuje - tak nějak si nedokážu představit situaci, že hypoteticky mezinárodně uznaná "demokratická vláda" sýrie požáda o vydání golanských výšin a izrael jim je dá).
  Na severu spouštěli akce proti Asadovi turci společně s USA hned od začátku nepokojů, nyní turecká okupace na severu, no a východ rádoby pod palcem USA, které se přece do vnitropolitických záležitostí suverénních států nidky nemíchají :-D
  ...ale možná mi to objasní zdejší odborníci na mezinárodní právo :-DSkrýt celý příspěvek

 • Gibon
  16:37 21.09.2018

  Rusko v kauze zostrelenia lietadla neprijalo zistenia Izraela

  https://svet.sme.sk/c/amp/2091...

  Rusko v kauze zostrelenia lietadla neprijalo zistenia Izraela

  https://svet.sme.sk/c/amp/2091...

 • Gibon
  16:20 21.09.2018

  Tieto spravy "nasiel som rano nastole" su len sucastou informacneho boja a treba brat informacie s velkou rezervou.

  Tieto spravy "nasiel som rano nastole" su len sucastou informacneho boja a treba brat informacie s velkou rezervou.

 • omacka
  15:36 21.09.2018

  "Podle izraelské zprávy syrská PVO spustila masivní palbu bez konkrétního zaměření cíle, ve snaze zopakovat úspěšný sestřel izraelské F-16 z února letošního roku." Větší blbost ...Zobrazit celý příspěvek

  "Podle izraelské zprávy syrská PVO spustila masivní palbu bez konkrétního zaměření cíle, ve snaze zopakovat úspěšný sestřel izraelské F-16 z února letošního roku."

  Větší blbost PR oddělení IDF/IAF nedokáže vymyslet? :D

  Kolik syrských baterií S-200 může vůbec vzhledem k reliéfu terénu postřelovat vzdušné cíle letící kolem syrského pobřeží na nízkých až středních výškách, jsou to dvě baterie na kopcích v Masjafu (převýšení cca 1km vůči hladině moře). Podél pobřeží jsou dále baterie S-75 (max. dálkový dosah 45km), S-125 (max. dálkový dosah 35km), ještě Buk-M2E (max. dálkový dosah 45km). Pokud IDF/IAF tvrdí, že během 30 minut syrská PVO spouští masivní palbu, ještě bez zaměření cílů, tak tomu může věřit opravdu jen člověk, co o PVO nic neví. Proti roji letounů IAF mohou vést reálně palbu jen dvě baterie S-200 z Masjafu, vzhledem k max. dosahům svých střel, pokud letouny IAF letěli do 45km od pobřeží, aby vystavovali zbytečně riziku své stroje, tak jsou to ještě větší pitomci. Dá se předpokládat, že letouny unikají na nadzvukové rychlostí v přízemním letu těsně nad hladinou, v této výšce dají max. rychlost kolem 1400km/h, přímo z města Latakia je to k pobřeží Libanonu 115km, při rychlosti 1400km/h jsou tam za 5 minut, při 950km/h za 7 minut, při rychlosti 2000km/h na velké výšce to bude trvat 3 minuty, pravděpodobně neletí ale rovně, bude jim to trvat o trochu déle. Kolik je schopna baterie S-200VE současně postřelovat cílů? Je to maximálně pět, na Masjafu je 12 odpalovacích stanovišť střel S-200, ty fakt nepřebijete ani za půl hodiny.
  http://wikimapia.org/#lang=en&... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:17 21.09.2018

  to Míša: Ono takový IL-20 se dá dneska sundat i protiletadlovou bambusovou tyčí :-), natož raketou S-200 s 217 kg bojovou hlavicí a velkým účinným poloměrem. Jinak ta bezhlavá ...Zobrazit celý příspěvek

  to Míša:
  Ono takový IL-20 se dá dneska sundat i protiletadlovou bambusovou tyčí :-), natož raketou S-200 s 217 kg bojovou hlavicí a velkým účinným poloměrem.
  Jinak ta bezhlavá intenzivní PL palba musí stát Syřany hromadu peněz :-).Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:15 21.09.2018

  Faktom je, že v Sýrskej hre má Asad veľmi slabučké karty .... Jeho armáda ja slabá, bez masívnej podpory Ruska a Iránu by už ani neexisovala. Rusi si podľa očakávania strážia ...Zobrazit celý příspěvek

  Faktom je, že v Sýrskej hre má Asad veľmi slabučké karty ....

  Jeho armáda ja slabá, bez masívnej podpory Ruska a Iránu by už ani neexisovala. Rusi si podľa očakávania strážia svoje záujmy a hlavne náklady za svoje politické víťaztvo. Im stačí ak im tam ostane ich kamoš Asad a budú tam mať svoje základne ... nejaký Idlib je im ukradnutý, "Kurdistan" na severe tiež.

  Každý kto sleduje Asada sa musí baviť nad jeho veľkohubými rečami o ovládnutí Sýrie. Rusi ho už i oficiálne "brzdili"....

  Izrael je pre Rusko nočnou morou. Nie priamo, ale tým, že si "pendluje" nad Sýriou v podstate beztresne (jedna F-16-cka na tom nič nemení) a tým strápňuje jednak sýrsku PVO vyzbrojenú Ruskom, ale politicky i priamo putinovcov ... lebo "sputnikovci" sú z toho dosť na prášky : ) že si to vôbec Židia môžu dovoliť.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:59 21.09.2018

  Teď už jen potřebuji pár "odborníků" z východu, abych správně pochopil "hodného" dědu mráze. Kdo se popletence z Eu ujme? Jedno je však jasné, že Vega to umí! Když zkolila ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď už jen potřebuji pár "odborníků" z východu, abych správně pochopil "hodného" dědu mráze. Kdo se popletence z Eu ujme?

  Jedno je však jasné, že Vega to umí! Když zkolila F-16, tak jsem si myslel, že je to náhoda, ale když dostala Ila, tak se prokázala, jako nejlepší. Možná obsluha SA-5 byla z řad banderovců, ale to se teprve ukáže. Počkám si na pravdu z Petrohradu.Skrýt celý příspěvek

 • major
  14:47 21.09.2018

  Tak Asad poslal Putinovi telegram. Krátký tvrdí, že Asad nemal potrebu volať, izraelský minister spravodajských služieb Katz tvrdí, že telegram Asad kvôli tomu, že s ním Putin ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Asad poslal Putinovi telegram. Krátký tvrdí, že Asad nemal potrebu volať, izraelský minister spravodajských služieb Katz tvrdí, že telegram Asad kvôli tomu, že s ním Putin odmietol hovoriť telefonicky:
  https://www.timesofisrael.com/...

  Tak si vyberte. :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 26 z 26