Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Syrské odpalovací zařízení kompletu S-200; větší foto / AFP, Getty Images 

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v angličtině a ruštině, popisující sestřel ruského špionážního letadla Il-20 z pohledu izraelské strany. Podle této zprávy syrská protivzdušná obrana (PVO) během 40 minut odpálila několik desítek střel země-vzduch. Celá situace je o to pikantnější, že na pozadí této události se Rusko s Tureckem dohodli o osudu Idlíbu, bez ohledu na zájmy Sýrie.

Podle izraelské zprávy syrská PVO spustila masivní palbu bez konkrétního zaměření cíle, ve snaze zopakovat úspěšný sestřel izraelské F-16 z února letošního roku. Podle Izraelců se Syřané „vůbec neobtěžovali zajistit, aby ve vzduchu nebyla žádná ruská letadla“.

Výsledky izraelského šetření představil v Moskvě generálmajor Amikam Norkin, šéf izraelského letectva. Izraelci Rusům dále poskytli informace o íránských snahách vytvořit trvalou vojenskou přítomnost v Sýrii a o dodávkách pokročilých íránských zbraní pro teroristické skupiny v této oblasti.

„Setkání se konalo v pozitivním duchu. Došlo k odbornému, otevřenému a průhlednému dialogu o různých otázkách a důraz byl kladen na význam zájmů obou národů a na pokračování mechanismu dekonflikce [zamezení vojenského střetu mezi Ruskem a Izraelem - pozn .red.],“ uvedly izraelské obranné síly s tím, že ruská strana Izraelce ze sestřelení Il-20 neobviňuje. 

Zpráva uvádí, že klasické komunikační kanály mezi izraelskou a ruskou stranou před leteckým úderem fungovaly normálně. V posledních dvou letech izraelské letectvo provedlo v Sýrii na 200 leteckých úderů, především proti íránským pozicím a syrské PVO. Vždy byl přitom úder koordinován s ruskou stranou, aby nedošlo ke střetu mezi izraelskými a ruskými letadly/PVO.

Dle zmíněné zprávy po útoku F-16 syrská PVO aktivovala několik baterií PVO (včetně kompletů S-200) po celé Sýrii a střílela ještě 30 minut poté, co se izraelské F-16 vrátily na svou domovskou základnu. Je otázkou, zda syrská PVO vůbec nízko letící izraelské F-16 vůbec před útokem, v době útoku nebo po útoku objevila. Dodejme, že v únoru syrský komplet S-200 sestřelil izrleskou F-16 nad izraelským vzdušným prostorem poté, co v domnění bezpečí stíhačka vystoupala na vyšší letovou hladinu.

Podle Izraelců právě únorový sestřel F-16 vedl ke změně chování syrské PVO. Do únorového sestřelu syrská PVO proti izraelským F-16 aktivovala vždy jednu baterii PVO a vypálila několik střel země-vzduch s vědomím, že proti izraelskému letectvu příliš nezmůže.

Po únorovém incidentu však začala syrská PVO působit energičtěji a začala nasazovat proti izraelským letadlům více prostředků, jak připomíná The Times Of Israel, také moderní raketové komplety PVO dodané z Ruska. Od té doby vždy syrská PVO proti izraelským letounům vyslala několik desítek střel země-vzduch.

Také Rusové a Syřané mají komunikační kanály, které jsou určeny k předcházení palby „do vlastních řad“. Nicméně podle Izraelců právě tyto kanály v době incidentu nefungovaly.

K sestřelení ruského Il-20 vedly události započaté v pondělí večer, kdy izraelské F-16 provedly úder na sklady íránských zbraní nedaleko města Lakatia, které Írán za podpory syrského režimu pašuje teoristické organizaci Hizballáh. Írán a Hizballáh za svůj nejvyšší cíl prohlašují úplné vojenské zničení Izraele.

Dodejme, že v současné době rusko-syrské vztahy nejsou ideální, zejména s ohledem na nejnovější uzavření dohody mezi Tureckem a Ruskem o provincii Idlib. Problém je, že část Syřanů velmi nelibě nese turecké operace na syrském území a považují turecko-ruskou dohodu za zradu.

„Po anexi sandžaku Alexandretta (Liwá´ Iskandarún) – původně propojeného se Sýrií na západu idlibské a na severu latákíjské oblasti – Tureckem na konci třicátých let 20. století, jde totiž o druhé [turecká přítomnost v Idlíbu - pozn .red.], nikoli bezvýznamné novodobé zahryznutí Ankary do suverénního syrského území,“ píše Ondřej Krátky na webu RebuildSyria s tím, že Syřané původně počítali s ruskou pomocí proti Turecku, případně dokonce doufali v sražení Turecka na kolena (ekonomicky, geopoliticky apod.), a v případném vzniklém chaosu nejen v návrat Tureckem obsazených území, ale možná i návrat v citaci uvedeného sandžaku Iskandarún.

„Záležitost tu [v Sýrii - pozn .red.] tak zároveň rezonuje nejen historickou reminiscencí, ale nutně i zašlápnutým syrským egem. To ji v blízkovýchodním kontextu kultury hrdosti / hany posouvá na jinou, iracionální úroveň,“ píše Krátký. „Pokud bych byl syrským patriotem, generálem či prostě kýmkoli, kdo Rusům doteď věřil, řekl bych, že zradili. Pokud někoho označí příslušník místní kultury za zrádce (pokrytce, lháře atp.), je to ve většině případů definitivní ortel.“

„Nechci tedy jakkoli spekulovat, ale pokud Asad kremelskému šéfovi aka „(ex?) abú Alímu“ [přezdívka Putina - pozn. red.] po incidentu s letadlem skutečně nepovažoval za nutné zavolat [jak uvedl SputnikNews - pozn .red.], může to být klidně i proto, že se sestřelením letadla prostě odmítal mít (veřejně) jakoukoli spojitost – včetně té soustrastné. Pokud totiž Rusové rozehráli v Idlibu hru ve stylu „o Sýrii bez Damašku, nelze se divit tomu, že podobně nestandardně bude (byť v náznacích a/či dílčích činech) vůči Moskvě postupovat i Damašek,“ píše Krátký.

Zdroj: The Times of Israel, RebuildSyria

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ...

Kurdové útočí na Islámský stát a bojují za svou budoucnost

Syrské demokratické síly (SDF), jejíchž hlavní složkou jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  11:00 27.09.2018

  To ho samozřejmě ctí, možná v tom měl se svým toho času viceprezidentem rozpor...

  To ho samozřejmě ctí, možná v tom měl se svým toho času viceprezidentem rozpor...

 • Olivav
  11:00 27.09.2018

  Sice budu kamenován za šíření lží apod. ale Kommersat napsal. https://www.kommersant.ru/doc/... Тема поставок С-300 в Сирию вновь появилась на повестке в апреле 2018 ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice budu kamenován za šíření lží apod. ale Kommersat napsal.

  https://www.kommersant.ru/doc/...

  Тема поставок С-300 в Сирию вновь появилась на повестке в апреле 2018 года, когда силы западной коалиции во главе с США нанесли массированный ракетный удар по объектам сирийской инфраструктуры.

  Jak je znám po Tomahawkování se o S-300 uvažovalo, ale nevyšlo to.

  «Среди российского контингента потерь не было. И поставка С-300 в Сирию в таком контексте только бы накалила обстановку в регионе»

  No nyní je situace jiná a RF toho hodlá využít. Prostě se jim smrt těch 15 a sejmutí Il-20 hodí. Trumpeta je v tomhle kontraproduktivní, protože valí jedny sankce za druhýmy tak ho mají v paži.

  Noa nyní tam půjdou asi DVA komplety:
  Но теперь ситуация принципиально иная, говорит один из собеседников “Ъ”: 15 российских офицеров погибли из-за действий израильских военных и «без ответа оставлять эту ситуацию просто нельзя». По неофициальным данным, в течение двух недель в Сирию из России будут доставлены два полковых комплекта ЗРК С-300, которые по согласованию с сирийской стороной будут прикрывать объекты на побережье Сирии, а также контролировать границы с Израилем, Иорданией, Ливаном и Ираком.

  Výzva jako hrom neb budou koukat Izraeli na dvorek.

  Navíc dva je počátek a podle potřeby to může být až OSM kompletů a to už je docal prča ne?

  Собеседник “Ъ”, знакомый с ситуацией, уточнил, что количество дивизионов может измениться в зависимости от ситуации: «Поставки начнутся с двух-четырех, а потом, если надо, это количество можно довести до шести-восьми».

  No a dodat není problém neb prý vezmou to co nahrazují S-400 a místo aby to stálo a stárlo tak to šoupnou směr Sýrie:

  Полковник запаса Виктор Мураховский уверен, что в двухнедельный срок вполне реально успеть закрыть воздушное пространство береговой линии Сирии, при условии если брать С-300 из наличия Минобороны РФ: «Комплексы, стоявшие у нас на вооружении, постепенно меняют на С-400 и оставляют на хранении, с которого их как раз можно очень быстро перевезти в арабскую республику». Бывший заместитель главкома ВВС РФ по вопросам Объединенной системы ПВО СНГ Айтеч Бижев подчеркивает, что создание эшелонированной системы ПВО в Сирии позволит полностью закрыть воздушное пространство, «причем не только от Израиля, но и от Ливана».Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:53 27.09.2018

  Regan se jim omluvil a platili odskodne.

  Regan se jim omluvil a platili odskodne.

 • Luky
  10:33 27.09.2018

  Globální Elemente, pokud vzpomínáš tragédii Kerejského 747 a k tomu se ti přimíchává Bond, James Bond....pak asi proto, že se jednalo o Flight 007. A zrovna použít tuto událost ...Zobrazit celý příspěvek

  Globální Elemente, pokud vzpomínáš tragédii Kerejského 747 a k tomu se ti přimíchává Bond, James Bond....pak asi proto, že se jednalo o Flight 007.

  A zrovna použít tuto událost k nějakému jednostrannému očerňování je trochu chucpe. Ono mít v roce 83, v době začínající Reganovy doktríny, po sérii napjatých cvičení US vs SSSR v té oblasti, přelet jaderných zařízení nekomunikujícím letadlem, které je navíc sledované dvěma RC-135... to je docela drsně hozená rukavice. Navíc ještě potom, co po Bělenkově útěku začali interceptorům tankovat málo paliva a všichni byli pod tlakem.
  I dnes zní dost neuvěřitelně, že se piloti odchýlili o 300km od trasy, přitom hlásili, jak to mají v pohodě a je neuvěřitelný, kolik měli k dispozici opravných prostředků, kolik stanic, US radarů i válečných lodí a poblíž hlídkujících výzvědných letadel je mohlo varovat. Nikdo to neudělal, nikdo je nekontaktoval, ani oni neměli problém. Po varovné dávce začali stoupat, že je zachytávající Flagon na minimálce podletěl, otočil to a šel na raketovou zteč...

  Kdo zná, jak probíhá mnohahodinový přelet airlineru, jak piloti v podstatě jen párkrát nastaví waypointy pro autopilota, jinak vlastně jen kontrolují navigaci, přepočítávají palivo a udržují komunikaci...dost neuvěřitelné...a těla prý sežrali gigantičtí krabi.
  S těmi alternativními vysvětleními přišli myslím nejprve Francouzi, pak byla spousta amerických, Rusové spíš vyčkávali s čím přijde protistrana a jejich pozdější Jelcinovská vysvětlení Amíkům pomáhají....každopádně i ti prasečí komouši alespoň vyslovili politování nad událostí, ale odškodné platili Korejci (pokud bylo komu, já už dnes fakt nevěřím ničemu). Každopádně Sověty to celosvětově hodně poškodilo a dlouho se o události psalo.

  To když v roce 1988 US křižník sundal nad !Iránem! Iran Air Flight 655, Bush starší prohlásil:
  "Nikdy se jménem USA neomluvím. ... Je mi jedno, jaká jsou fakta, já nejsem člověk, co se omlouvá za USA.“
  Ale to se ti určitě líbí, dodnes totiž vzrušeně vzpomínáš, jaký měli američtí důstojníci po revoluci ramena, viď...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  06:18 27.09.2018

  Shania Až budu mít čas, tak se k vám dostanu, ale logik tě povodil na suchej rohlík, protože aby se dostal k jeho žádanému výsledku, tak místo průměru 300 km, vzal poloměr 300 ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Až budu mít čas, tak se k vám dostanu, ale logik tě povodil na suchej rohlík, protože aby se dostal k jeho žádanému výsledku, tak místo průměru 300 km, vzal poloměr 300 km a poté může tvrdit, to co tvrdí.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:23 26.09.2018

  mohlo by to být i z toho druheho stanoviste S-400, to je ve vysce 1200m tady jsou moje data do google ...Zobrazit celý příspěvek

  mohlo by to být i z toho druheho stanoviste S-400, to je ve vysce 1200m

  tady jsou moje data do google earth

  https://www.dropbox.com/s/9way...

  s polohou strojů, můžeš zkusit zjistit kde by mohl být radar co videl ty f-16 +150 km daleko, když byli realně 70-90km od pobřeží na vychod od letiste.

  Pokud slo o SA-5, tak to musela být tato baterie
  34°37'26.93"S 36°46'4.75"V a odpovida to +70km od druhe baterie S-400 a +110 od druhe na letisti.

  Na radaru ji ukazuji 90km daleko a uz v 15km výšce.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:34 26.09.2018

  Shania: úvaha o radaru bokem na kopci by odpovídala i té křivce radiového horizontu, cca na stanoviště 460 - 500 metrů nad mořem. Asi tam něco budou mít, S 400 na letišti u moře ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: úvaha o radaru bokem na kopci by odpovídala i té křivce radiového horizontu, cca na stanoviště 460 - 500 metrů nad mořem.
  Asi tam něco budou mít, S 400 na letišti u moře je utopená dole a na východ by nic neviděla.
  Zapomeňte na rušení, to vám takhle cíle společně všechny "neteleportuje" na jiné vzdálenosti.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:27 26.09.2018

  logik: tak se omlouvam, mel jsi pravdu, měřítko tam je 300km a nesedí to... data z přehledoveho radaru 22:04 ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: tak se omlouvam, mel jsi pravdu, měřítko tam je 300km a nesedí to...

  data z přehledoveho radaru 22:04 https://www.aktualnikonflikty....

  je tam přímo uvedeno 56km od letiště a podle mapy je 10km na zapad od tartusu, což odpovída té jejich první animaci. uhel od letiste je 198 stupnu

  F-16 je zhruba ve stejné vzdálenosti, uhel od letiste 229 stupnu, cca 30km od il-20

  nejblizší z trojice F-16 je ve zhruba stejné vzdalenosti a uhel je u tech tri je 250-260 stupnu

  Na radaru S-400 ve stejnou dobu jsou tu uhly uplne jinak, takže předpokladam, že to neni z radaru na letisti, ale z radaru cca 20km na jih. Např na kopci zde 35°10'49.42"S 36° 1'59.17"V

  co se týka tech vzdáleností, absolutne nesedí jak rikas, byli by nad kyprem. Takže jedine vysvetleni co mam je opet ruseni, kdy nemaj správne udaje o vzdálenosti. Meli by být totiz 60-70km od letiste a nebo ten radar je uplne nekde jinde.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:03 26.09.2018

  logik: s tím šířením Vaší pravdy, by jste si měl uvědomit, že první kdo padne za oběť válce je vždy pravda. A to bez vyjímky.

  logik: s tím šířením Vaší pravdy, by jste si měl uvědomit, že první kdo padne za oběť válce je vždy pravda. A to bez vyjímky.

 • flanker.jirka
  17:49 26.09.2018

  logik, shania: asi mám odpověď za deset bludišťáků pro klub přátel žlutého čárkovaného obdelníku. https://www.aktualnikonflikty.... Zcela ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, shania: asi mám odpověď za deset bludišťáků pro klub přátel žlutého čárkovaného obdelníku.
  https://www.aktualnikonflikty....
  Zcela určitě jde pouze o grafiku pro komentář, aby bylo jasné o které oblasi se hovořilo, proto na fotce s obdélníkem je u hrany obdélniku popisek. Originální zobrazení by pak bylo bez těchto pomocných grafik. Tedy pouze cíle a trajektorie. žlutým kroužkem je pak zobrazena kolizní situace mezi domnělým izraelským strojem a IL20.
  Zda jde o informaci pouze z jednoho radaru, nebo fúzi z více zdrojů, to se asi nedozvíme.

  K zobrazení z údajného radaru, které jste rozebírali, se chci logika zeptat kde vidí hodnoty 100 a 200??? Ať vím co má na mysli, tyto konkrétní hodnoty jsem nenašel.
  http://i.share.pho.to/714565f8...
  Ke křivce radiového horizontu je problematika trochu složitější, než jak ji vidíte na online kalulátoru. Protože ten uvažuje obecně pouze zakřivení Země, dnes se věci řeší i vzhledem k použité vlnové délce radaru, zeměpisné poloze, protože Země není kulatá, ale šišatá, tak že koeficienty se liší u rovníku a u pólů. Tedy pokud chci přesnější výpočet tak do toho vstoupí další věci. A k tomu všemu ještě lze započíst meteorologické data, protože i toto vstupuje do jevů jako je refrakce a difrkace elektromagnetických vln. Tu modrou čáru je tak nutno brát spíše orientačně.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:26 26.09.2018

  GE: Hizballáh a Amal mají v Libanonském 128 členném parlamentu 27 křesel a myslím, že poslanci budou bombardování svých bratrů na dovolené vnímat jako porušení příměří i v případě, ...Zobrazit celý příspěvek

  GE: Hizballáh a Amal mají v Libanonském 128 členném parlamentu 27 křesel a myslím, že poslanci budou bombardování svých bratrů na dovolené vnímat jako porušení příměří i v případě, že bomby nepadají kolem Bejrůtu. Ale máš pravdu, to už jsme hodně OT.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  16:15 26.09.2018

  danny, už jsme daleko od tématu, necháme si to na jindy, aby nás tu nesmázli. Jen poslední věta - možná, že Izrael na Hizballah v Libanonu neútočí z toho prostého důvodu, že má s ...Zobrazit celý příspěvek

  danny, už jsme daleko od tématu, necháme si to na jindy, aby nás tu nesmázli. Jen poslední věta - možná, že Izrael na Hizballah v Libanonu neútočí z toho prostého důvodu, že má s Libanonem uzavřené příměří a nechce (a zatím nemá důvod) jej porušit.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:57 26.09.2018

  "Rus lže, lhal a bude lhát co otevře hubu, znám a beru na vědomí. To mi nemusíš dokazovat." Dany, proč překrucuješ, to, co tvrdím??? Já netvrdím, že Rusko apriori lže. To, co ...Zobrazit celý příspěvek

  "Rus lže, lhal a bude lhát co otevře hubu, znám a beru na vědomí. To mi nemusíš dokazovat."
  Dany, proč překrucuješ, to, co tvrdím??? Já netvrdím, že Rusko apriori lže. To, co tvrdím, je, že pokud tu existují dvě různé verze událostí (ono jich je teda více, ale to je jedno), tak dříve, než bude člověk řešit důsledky těchto událostí, je třeba vyřešit co se vůbec vlastně stalo. Tedy podrobit obě verze kritickému zkoumání a vybrat tu, která neobsahuje nekonzistence.

  A ne vzít verzi svého favorita jako pravdivou a na základě toho vymejšlet další teorie, jak to děláte....

  "A vlastně mě celkem nezajímá, jestli lhal TASS, Konašenko "
  A není to náhodou podstatné? Jestli materiály uveřejněné danou stranou jsou chybné nebo ne - a tedy jestli je daný zdroj věrohodný?

  " a co se z dosud zveřejněných podkladů dá vyčíst. "
  Takže když někdo uveřejní, že tam bylo UFO, tak budeš tady vymešlet, co plyne z toho, že tam bylo UFO?

  "A vzhledem k tomu, že většinu podkladů zveřejnil Rus, musím je brát v potaz. "
  Takže pravda je na straně toho, kdo nejvíce "řve"? Když někdo vypustí 99 lží, tak ho budeš brát za relevantnějšího, než toho, kdo vypustí jednu pravdu?Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:45 26.09.2018

  Slavoslav: vůbec se s tebou nehádám, já s tebou naopak souhlasil. Je dost pravděpodobné, že IL měl mapovat situaci víc na sever, ale když to začalo, dostal pokyn, aby to šli ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: vůbec se s tebou nehádám, já s tebou naopak souhlasil. Je dost pravděpodobné, že IL měl mapovat situaci víc na sever, ale když to začalo, dostal pokyn, aby to šli omrknout.

  GlobeElement: Izraeli jsem vždy fandil a stále celkem fandím, fakt mě není nutné podezírat znějakého antisionismu. Jeho asertivní hájení vlastních zájmů chápu, byť jsem toho názoru, že to občas dost přehání a situaci si přílišnou důrazností komplikuje.

  Co se týče mezinárodního práva, chápu reál politiku, účel světí prostředky. Povídání o lidských právech, suverenitě atd... každý vytáhne, když se mu to hodí. Ale chápal bych napadání Hizballáhu na území Libanonu, k čemuž nedochází. Pokud k němu ale dochází na území Sýrie, vychází mi z toho, že primárním targetem jsou izraelské zájmy v Sýrii, nikoli oslabení Hizballáhu.

  Státy mohou být ve válce, i když mají velmi omezené možnosti proti sobě přímo bojovat. Co se týče takového působení na dálku, jsou celkem dobře zdokumentované vraždy iránských vědců, že:-)
  Odpověď bombardováním na zbloudilý dron neberu jako adekvátní odpověď.
  Výhrůžky jsem z obou stran zaznamenal zcela porovnatelné. V ani z jedné strany se nikdy nejednalo o oficiální vyjádření kompetentního představitele státu, ale většinou něčeho ala Žirinovský nebo podobné extremistické jelito. A ten x-krát opakovaný výrok Ahmanedižáda o vymazání Izraele z mapy je vytržen z kontextu a zkreslen. Byl byl tam podmiňovací způsob - pokud nám nepřestanou vyhazovat lidi do vzduchu, vymažeme je z mapySkrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  15:19 26.09.2018

  danny, když technická, tak techicky - Irán s Izraelem nemohou být ve válečném stavu, protože podle Iránu žádný Izrael neexistuje. Dokud od sebe byli daleko, a Irán neměl technické ...Zobrazit celý příspěvek

  danny, když technická, tak techicky - Irán s Izraelem nemohou být ve válečném stavu, protože podle Iránu žádný Izrael neexistuje. Dokud od sebe byli daleko, a Irán neměl technické prostředky ke skutečnému napadení Izraele, poštěkávání za plotem moc nevadilo. Ale nyní je má a Izrael se logicky snaží předem eliminovat možnost uskutečnění Iránských hrozeb - a ne, Izrael žádné podobné nevyřkl. Hrozí, to ano, ale ne totální eliminací.
  Navíc Irán občas ostražitost Židů zkoušel vysláním dronů, údajně vyzbrojených.

  A jelikož je Izrael se Sýrií ve válečném stavu a Hizballáh je jeho nepřítel, se kterým z času na čas bojuje, bojuje proti němu i v Sýrii.

  Domnívám se, že bazírovat na nějakých stejně nedodržovaných mezinárodních úmluvách a formalitách v situaci na blízkém východě nelze. To nejsou Angličani, kteří dodržují pravidla i kdyby kvůli tomu měli prohrát.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:08 26.09.2018

  danny nebudem sa hadat, nesledujem kazdy update Ruskeho vysvetlovania preco za to moze niekto iny a nie ich, ci Syrske babractvo. Vychadzal som z tvrdenia, Konasenkova ako ...Zobrazit celý příspěvek

  danny

  nebudem sa hadat, nesledujem kazdy update Ruskeho vysvetlovania preco za to moze niekto iny a nie ich, ci Syrske babractvo.

  Vychadzal som z tvrdenia, Konasenkova ako hovorcu armady ktory tvrdil, ze lietadlo stiahli zo severu po tom co tam Izrael deklaroval umysel utocit + informacie, ze to info dostali len tesne pred utokom.

  Ak neobjavili funkcny teleport ktory toho ILa premiestnil okamzite do danej oblasti tak v case ked tam to lietadlo letelo uz museli vediet o prebiehajucom utoku a pritomnosti Izraelskych stihaciek.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:02 26.09.2018

  Slavoslav: v oblasti byli dávno předtím, než Izraelci začali útočit. Že dostali pokyn zmapovat situaci a možná slíznout charakteristiky REB zní taky dost logicky. Ale na sledu ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: v oblasti byli dávno předtím, než Izraelci začali útočit. Že dostali pokyn zmapovat situaci a možná slíznout charakteristiky REB zní taky dost logicky. Ale na sledu událostí, které pak vedly k samotnému sestřelu už to moc nemění a nevylučuje to žádnou z dalších hypotéz.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:57 26.09.2018

  logik: tvůj názor, že Rus lže, lhal a bude lhát co otevře hubu, znám a beru na vědomí. To mi nemusíš dokazovat. A vlastně mě celkem nezajímá, jestli lhal TASS, nebo Konašenko a ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: tvůj názor, že Rus lže, lhal a bude lhát co otevře hubu, znám a beru na vědomí. To mi nemusíš dokazovat. A vlastně mě celkem nezajímá, jestli lhal TASS, nebo Konašenko a nebo jestli byl jeden z nich uveden v omyl díky blbě připraveným podkladům nebo tomu, že si někdo nevzal brýle na čtení.
  Mě zajímá, co se skutečně stalo a co se z dosud zveřejněných podkladů dá vyčíst. A vzhledem k tomu, že většinu podkladů zveřejnil Rus, musím je brát v potaz. A v tomto rámci mi Olivavova hypotéza dává smysl.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:53 26.09.2018

  stronger.p uz som to tu nadhodil, ale co ak tam to Ruske lietadlo nebolo nahodou? Ja si viem velmi dobre predstavit, ze tam bolo poslane schvalne, aby zbieralo charakteristiky ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  uz som to tu nadhodil, ale co ak tam to Ruske lietadlo nebolo nahodou? Ja si viem velmi dobre predstavit, ze tam bolo poslane schvalne, aby zbieralo charakteristiky Izraelskeho REB a radarov. Ved ostatne prave na to to lietadlo bolo urcene. I ked samozrejme neratali s tym, ze by im ho Syrcania pri tom skvacili dole.

  Dokonca by to aj podla jedej z Ruskych verzii sedelo. Lietadlo tam podla nej stiahli zo severu a nech mi netvrdia, ze nevedeli o prebiehajucom nalete Izraelcov ked sa dial tak blizko prehladoveho radaru S-400Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:52 26.09.2018

  GlobeElement: jen technická. Hizballáh, celým názvem také Al Muqáwamat ul Islámíjatu fí Lubnán (česky Islámský odpor v Libanonu) je libanonské hnutí. Většinu kapacit má na území ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement: jen technická. Hizballáh, celým názvem také Al Muqáwamat ul Islámíjatu fí Lubnán (česky Islámský odpor v Libanonu) je libanonské hnutí. Většinu kapacit má na území Libanonu. Nevím o žádných útocích Hizballáhu, které by na území Izraele směřovaly ze Sýrie.
  S Íránem si Izrael (co se týče mediálních siláckých výroků o vzájemném zničení) nemá co vyčítat. Velmi nekorektní výroky zaznívají z obou stran. Nevím ale nic o tom, že by Írán byl s Izraelem ve válečném stavu.
  V případě jednotek obou entit chápu, že se Izraeli jejich pohyb u sousedů moc nelíbí. Ale když se mi nezdá, koho si soused pozval na návštěvu, není to úplně legitimní důvod proto, abych mu zapálil barák.
  Jinak je docela zajímavé projít si podrobnější data k cílům izraelských útoků v Sýrii. Kromě předpokládaných skladů zbraní se jedná o průmyslové kapacity (kovozpracující a chemický průmysl atd...), u kterých je předpoklad, že by mohly dodávat klíčové komponenty pro oba hostující aktéry.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 26