Zůstat v teple, v suchu, za pohybu i v klidu …

Zůstat v teple, v suchu, za pohybu i v klidu …
CZ 4M rolák zimní, level II (Zvětšit)

Jedna z věcí, která dokáže výrazně ovlivnit výkon lidského těla je tělesný komfort. V kombinaci s psychickým stresem může, a také mnohdy rozhoduje o tom, jaký výsledek na střelnici, při výcviku nebo v boji podáte.

Jednou z možností, jak ovlivnit svůj stav v nepříznivých podmínkách je kvalitní a správně zvolené vybavení a výstroj, včetně funkčních vrstev oblečení. Jsou známy výsledky testů, kdy jedinci, vybavení správně zvolenou kombinací oblečení, dosahovali při střelbách o 30 % lepších výsledků, než ostatní, kteří se museli vypořádat se zimou, zpocením ale i s takovými maličkostmi jako bylo nepříjemné škrabavé oblečení apod. Proto je důležité, zejména ve ztížených podmínkách, dobře zvolit jednotlivé typy oblečení a jejich správnou kombinaci.

Jedním z posledních přírůstků na trh je komplexní řešení od firmy 4M Systems. Protože je vedení společnosti složeno skoro výhradně z bývalých příslušníků Útvaru speciálních operací VP, známého jako SOG, bylo naším jasným zadáním vytvořit systém, kdy jednotlivé vrstvy oblečení budou společně fungovat a doplňovat se a podpoří tak činnost uživatelů v jakýchkoli podmínkách.

Se základní vrstvou oblečení (base layer), se kterou se seznámíme dnes, jsme oslovili značku MOIRA, která má 30-ti leté zkušenosti s vývojem spodního funkčního prádla a patří na trhu k největším držitelům know-how v oblasti syntetických vláken a technologie pletení strukturovaných funkčních materiálů. Ale hlavně je MOIRA synonymem pro funkční oblečení do extrémních podmínek, pro horolezecké expedice a podobné použití, kde stejně jako v bojové situaci není možné převlékat mokré tričko, když začne studit tak jako v posilovně nebo na horské chatě po výletě na běžkách.

Soustředili jsme se na přizpůsobení designu jednotlivých typů oblečení pro potřeby taktického použití a podařilo se nám upravit některé funkční vlastnosti materiálů, aby přesně odpovídaly potřebám ve službě. Produkty CZ 4M MOIRA se museli stát součástí systému oblečení, který zvládá přechody mezi vysokou tělesnou námahou, náhlým klidem, změnou teplot o desítky stupňů bez možnosti výměny a převlékání a stále si zachovává svou funkci. Náš záměr využít outdoorové zkušenosti vylepšené o poznatky z našich operací zejména v Iráku a Afghánistánu se ukázal být jako správný a výsledkem spolupráce našich společností je ucelená řada funkčního oblečení v různých úrovních pro použití v jakýchkoli podmínkách.


Detail makrovlákna

CZ 4M MOIRA Level I je základní univerzální vrstva funkčního prádla, které díky vláknu TG 900 s hvězdicovým průřezem dokonale odvádí vlhkost od těla uživatele. Zároveň díky struktuře pletení disponuje vysokým stupněm tepelné izolace a udržuje stabilní tepelný komfort při jakékoli činnosti. Dá se říci, že náš Level 1 pracuje s vámi a podle vás, podle toho v jaké situaci se nacházíte a jaké podmínky vás obklopují.


CZ 4M MOIRA Level I; větší obrázek, větší obrázek

CZ 4M MOIRA Level II je určeno jako druhá termo izolační vrstva pro chladné podmínky. V kombinaci s oblečením Level I dokáže působit až do teploty – 40 C°. Materiál je malý zázrak technologie. Kompozit 3 druhů vláken ve třech různých strukturách dokáže transportovat vlhkost, izolovat od vnější teploty.


CZ 4M rolák zimní, level II; větší obrázek

Novinkou v rodině funkčních vrstev oblečení CZ 4M je řada MERINO 165®. Je určeno pro vyznavače přírodních materiálů, nebo pro úkoly, kde hrozí zvýšené nebezpečí zahoření jako jsou pořádkové a zásahové jednotky nebo operace s rizikem IED.


CZ 4M MERINO 165®; větší foto, větší foto

Přírodní merino vlna s odolností až do 570 C°, s anti-bakteriálními vlastnostmi, byla vylepšena o technologii pletení podobnou té, která se používá pro syntetická vlákna. Díky tomu získali výrobky CZ 4M MERINO 165® podstatně vyšší odolnost než jiné merino produkty a hlavně se výrazně zlepšila schopnost oblečení transportovat vlhkost na svou vnější stranu, kde se lépe odpařuje. Podařilo se tak zlepšit jinak známý hendikep vlněných materiálů, které si vlhkost standardně uchovávají v sobě.


Přestavení funkčního oblečení CZ 4M MERINO 165®

Více informací najdete na HARD TIME GEAR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maskovací vzor 95 – část 1.

K uniformám a výstroji Armády ČR patří neoddělitelně již řadu let maskovací vzor 95. Má za sebou ...

Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.

V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...

Balistická taktická vesta CZ 4M LANCER

V řadě článků, ve kterých prezentujeme taktické vybavení značky CZ 4M, jsme zatím vynechali vestu ...

Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty

Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!