Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Datum přidání 13.05.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně jednotlivce. Projekt známy pod zkratkou XM29 OICW ( Objective Individual Combat Weapon) se snažil zkombinovat klasickou útočnou pušku, granátomet střílející programovatelné granáty a pokročilý optický zaměřovač. Vývoj však byl pro enormní cenu a hmotnost (jak je bohužel pravidlem) zastaven. Neznamená to však, že jinde na světě se podobným konceptem již nikdo nezabýval. Příkladem může být Jižní Korea a její nová osobní zbraň jednotlivce Daewoo K11, která praktický kopíruje původní ideu zrušeného amerického projektu OICW.

Daewoo K11

Foto: Puška Daewoo K11 / Daewoo

OICW vs. Daewoo K11

Tvůrci pušky Daewoo K11 se opravdu nechali inspirovat americkým programem OICW. Daewoo K11  je tedy kombinaci klasické útočné pušky ráže 5,56 mm a 20mm granátometu umístěného nad hlavní. Granátomet může střílet různou municí, od klasické průbojné až po programovatelnou, ve vzduchu explodující.

 

Oproti OICW zde je však rozdíl. Granátomet na korejské zbrani není samonabíjecí, ale funguje na opakovacím principu Po každém výstřelu je nutno pohybem páky natáhnout závěr - jako u klasické opakovací pušky. Takové řešení sice není tak efektivní jako samonabíjecí mechanismus, ale je levnější a spolehlivější.

 

Nedílnou a nejsložitější součásti je optický zaměřovač, kombinující klasický zaměřovací systém pro útočnou pušku, laserový dálkoměr a balistický počítač. Podle údajů z laserového dálkoměru balistický počítač nejen že provádí korekci záměrného kříže pro útočnou pušku, ale také programuje časovou roznětku speciálních 20mm granátů.

 

Daewoo K11Foto: Puška Daewoo K11 a 20mm programovatelné granáty + 5,56mm náboje / Daewoo

 

Puška ráže 5,56 mm pracuje na klasickém principu, odběru plynů z hlavně. Veškeré ovládací prvky jsou na levé straně pušky. Nachází se zde přepínač palby, který má celkem čtyři polohy. Zajištěno, poloautomatická střelba, tři-raná dávka a aktivace granátometu. Jak 5,56mm puška tak granátomet se ovládají stejnou spouští, nelze tedy střílet současně, ale je vždy nutnou přepínačem zvolit zda chceme používat pušku nebo granátomet.

 

Revoluční na celé zbrani jsou především programovatelné granáty. Podobně jako americký projekt XM25 (používá 25mm granáty) dokáže puška Daewoo K11 zasahovat nepřátele schované za překážkou. Granát ráže 20 mm sice není tak účinný, ale přesto dokáže zabít protivníka v okruhu 6 metrů a vážně jej zranit v okruhu 8 metrů.

Nebezpečný vývoj Daewoo K11

K pušce Daewoo K11 se váže i jedna zpráva z posledních týdnů, která ukazuje, že vývoj tak pokročilé zbraně není procházka růžovým sadem. Při testovacích střelbách z konce minulého roku došlo k nešťastné explozi 20mm granátu přímo ve zbrani. Voják obsluhující zbraň utrpěl těžké řezné rány na rukou a na obličeji. Naštěstí jeho život nebyl ohrožen.

 

Daewoo K11Foto: Jihokrejský voják střílí z pušky Daewoo K11 / Daewoo

 

Podle západních komentátorů voják přežil (paradoxně) jen díky slabému smrticímu účinku 20mm granátu a také pravděpodobně díky faktu, že k explozi došlo v pevné titanové hlavni. Podle všeho to vypadá, že balistický počítač z nějakého důvodu nastavil časovač granátu na čas 0. K explozi teda došlo ve stejný okamžik, kdy obsluha zmačkla spoušť.

 

Přes tuto nešťastnou událost vývoj zbraně stále pokračuje. Už nyní však je téměř jisté, že zbraň nenahradí útočné pušky v jihokorejské armádě v poměru 1:1. Ať už to je kvůli hmotnosti 6,1 kg (prázdná), složitosti a ceně. Zbraň tak bude mít v klasickém pěchotním družstvu zřejmě stejné speciální postavení, jaké mají například kulomety nebo pušky pro přesnou střelbu.

 

V současné je celkově zavedeno 39 kusů v jihokorejské armádě, z toho 20 zbraní je testováno přímo v Afghánistánu. Testovací prototypy Daewoo K11 byly v počtu 40 kusů objednány rovněž armádou Spojených arabských emirátů.

 

Zdroj: Small Arms Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Paxan Datum: 24.05.2012 Čas: 09:02

Márty co je mě známo tak je dost rozdíl mezi spotřební elektronikou a elektronikou pro průmysl a případně armádu a to ve spolehlivosti. Ne vždy se vyplatí hrnout se do nejmenšího výrobního procesu, ale do nejspolehlivějšího atd. Takže nakonec ta elektronika může být 2x větší, k tomu nějaký ten zdroj (akumulátor) a optika, takže to nemusí být velký, copak sám víš kolik z toho zabírá jenom optik a co zbytek?

avatar
Paxan Datum: 24.05.2012 Čas: 09:02

Márty co je mě známo tak je dost rozdíl mezi spotřební elektronikou a elektronikou pro průmysl a případně armádu a to ve spolehlivosti. Ne vždy se vyplatí hrnout se do nejmenšího výrobního procesu, ale do nejspolehlivějšího atd. Takže nakonec ta elektronika může být 2x větší, k tomu nějaký ten zdroj (akumulátor) a optika, takže to nemusí být velký, copak sám víš kolik z toho zabírá jenom optik a co zbytek?

avatar
Márty Datum: 15.05.2012 Čas: 21:33

Myslím že to není špatní nápad ale v době ultra tenké elektroniky se mi zdá ten zaměřovač obrovský

avatar
RossCZ Datum: 13.05.2012 Čas: 21:51

Puška neni velká, to ten Korejec je malinkej... :o)))

avatar
Martin Datum: 13.05.2012 Čas: 19:17

No radśej by som bral niečo staršie s príslušenstvom než niečo tak obrovské... veď ako by sa s tým viezlo v dako vozidle IFV ?

avatar
Charonely Datum: 13.05.2012 Čas: 12:49

Jsem si říkal co se stalo s tímhle děťátkem že není ve výzbroji žádné armády, naposledy jsem o něm četl v ABC :D Děkuji moc vašemu webu za tento článek.

arr