Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Polsko se zajímá o střely s plochou dráhou letu

Datum přidání 13.03.2015    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ministerstvo obrany plánuje v rámci programu Orka nákup tří nových ponorek pro polské námořnictvo . Hlavní výzbrojí ponorek se mají stát střely s plochou dráhou letu. Informace o chystaném nákupu přinesl zástupce polského ministra obrany Maciej Jankowski.

Foto: Polské ponorky získají střely s plochou dráhou letu. Jedním z hlavních adeptů je americká střela BGM-109 Tomahawk. / Public Domain

Foto: Polské ponorky získají střely s plochou dráhou letu. Jedním z hlavních adeptů je americká střela BGM-109 Tomahawk. / Public Domain

 

Polsko v posledním období začalo výrazně investovat do armády a urychlilo modernizační plány. V roce 2014 dosáhl rozpočet polského ministerstvo a obrany 10,4 miliardy dolarů (267 miliardy Kč). V následujících letech přitom hodlá Polsko do nákupu nové techniky investovat 31,8 miliardy dolarů.

 

Důvod není tajný. Polsko jasně, nahlas a trvalé říká, že se cítí být ohroženo vojenskými a politickými ambicemi Ruska.

 

"Události na Ukrajině mají jasný a negativní vliv na regionální a mezinárodní bezpečnost. Pochopili jsme, že je nezbytné přehodnotit plány technické modernizace armády," uvedl náměstek polského ministra obrany Czeslaw Mroczek v rozhovoru pro polský rozhlas na podzim minulého roku.

 

Největší výdaje půjdou do posílení protivzdušné obrany (přes 6 miliard dolarů). Polsko se především zajímá o systémy schopné ničit balistické střely.

 

Video: Tomahawk v akci; ilustrační video / YouTube

 

Zkrátka nepřijdou ani jiné složky polských ozbrojených sil. Polské námořnictvo poptává v rámci programu Orka tři útočné ponorky schopné vypouštět manévrující střely s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk. Podobné zbraně umožní Polsku zasazovat přesné údery na vzdálenost větší než 1000 km.

 

„Vskutku, oslovili jsme Američany i Francouze ohledně možného pořízení manévrujících střel pro naše budoucí ponorky,“ uvedl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Připomeňme, že v současné době Francie vyvíjí námořní manévrující střelu MdCN (Missile de Croisière Naval) výkonnostně konkurující americkým střelám Tomahawk. Střela bude pro ponorky dostupná v roce 2018.

 

Nákup ponorek a střel s plochou dráhou letu však s největší pravděpodobností proběhne odděleně. Polsko nakoupí ponorky schopné nést střely jmenované kategorie, ale k nákupu střel dojde později.

 

Pořízení manévrujících střel je ale pouze částí příběhu. Polská armáda musí vytvořit například zcela nové mechanismy pro kontrolu a použití takto výkonných zbraní a také vytvořit databází cílů.

 

Foto: Francouzská ponorka třídy Scorpene námořních sil Malajsie. / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0Foto: Francouzská ponorka třídy Scorpene námořních sil Malajsie. / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0

 

Podle Macieje Jankowskieho Polsko odstartuje program Orka na konci letošního roku. Dodání všech ponorek polské námořnictvo očekává mezi roky 2022 až 2023.

 

Polské ministerstvo obrany odmítlo konkretizovat rozpočet programu Orka s tím, že zveřejnění částky ohrozí vyjednávací pozici Polska.

 

Podle předchozích prohlášení je na světě pět nebo šest výrobců nabízející vhodné typy. Mluví se především o francouzské ponorce třídy Scorpene, švédské A26 (oba favoriti) a také o španělské S-80. Naopak německá ikona Type 214 je zřejmě mimo hru, neboť neumožňuje nést střely s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk.  

 

Zdroj: DefenseNews, Dziennik Zbrojny

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
OndrejK Datum: 09.08.2015 Čas: 13:53

Takhle napsané vypadají polské projekty zajímavě, otázkou je kde na to chce Polsko vzít peníze. On rozpočet 10,4 miliardy sice vypadá pěkně, ale když zvážíte, že polská armáda má přez 100tisíc vojáků tak slušnou porci z toho spolknou jen výplaty pro ně. Vedle toho má Polská armáda ve výzbroji ještě hodně zastaralé techniky, která si myslím, musí stát hodně peněz ji udržet v provozu a bude ji třeba taky postupně nahradit. Proto se divím, že se snaží o projekty, které jsou tak trochu nad jejich možnosti. Hrají si na velmoc, chtějí se rovnat Německu, Francii a přitom třeba letectvo nebo vrtulníkové letectvo je dost zanedbané. Divím se, že ty peníze raději nedávají tímto směrem.
Co se týká naší spolupráce s Polskem? Že se málo rozvíjí? Mám Poláky rád, mám tam kamarády,ale právě proto vím, proč je nereálná spolupráce. Jejich vrchnost na nás kouká jako na malej stát a u všeho by chtěli mít rozhodující slovo.

avatar
liberal shark Datum: 17.03.2015 Čas: 12:48

To Lukas : Já vím :-). Nejvýznamnější přístav a ropný terminál na Baltu. Ale na Google maps jsem nenašel žádná vojenská zařízení.

avatar
Vrata Datum: 17.03.2015 Čas: 11:36

S tou neodhalitelnosti ponorek v malem melkem Baltu bych si nebyl az tak jisty. Stejne tak si nejsem jisty, jestli tech par set km zvyseni dosahu do Ruskeho vnitrozemi ma smysl (jsou tam cile?). Jinak je samozrejme vyhoda, pokud nepritel nevi, jestli Tomahawky budou odpaleny z ponorky nebo ze zeme. V tom by mohl byt hlavni smysl.

avatar
Arccos Datum: 17.03.2015 Čas: 10:13

Umístění na ponorkách umožňuje zvýšit dosah střel o několik stovek kilometrů do ruského vnitrozemí, což samozřejmě má své výhody. Ale hlavně jsou ponorky těžko odhalitelný a pohyblivý cíl, který je hůře zničitelný než pozemní odpalovací prostředky (i kdyby měly být mobilní).

avatar
Vrata Datum: 17.03.2015 Čas: 08:13

Lukas: do Primorska by snad mohly doletet i Tomahawky odpalene z uzemi Polska. Mne pripada pouziti ponorek jako nosicu Tomahawku zbytecne.

avatar
Lukas Datum: 16.03.2015 Čas: 18:00

Chodzi oczywiście o Primorsk leżący nad zatoką Fińską (obwód leningradzki - 50 km na południe od Wyborgu)

avatar
liberal shark Datum: 16.03.2015 Čas: 17:48

To Lukas : Primorsk vypadá jako velmi dobrý cíl .-).

avatar
Lukas Datum: 16.03.2015 Čas: 08:15

Pro liberal shark
Okręty podwone mają sens na Bałtyku - nawet większy niż fregaty...
Co prawda morze nie jest głębokie, ale jest trodne do hydrolokacji...

Co do Królewca (obwodu Kaliningradzkiego) do do jego neutralizacji potrzeba HOMARa + ATACMS/LORA...

Podejrzewam że Tomahawki mają być na Primorsk ( Примо́рск )

avatar
liberal shark Datum: 15.03.2015 Čas: 21:23

To Lukas : Myslím, že kupovat ponorky na Balt je vyhazování peněz. Možná tak na kladení inteligentních min.

Ty Tomahawky by se daly použít na vyřazení PVO v Královci. V takovém případě stačí je vypustit z pozemních odpalovacích zařízení.

avatar
strikehawk Datum: 14.03.2015 Čas: 15:32

smlouvy o kontrole raketových technologií se tento obchod netýká? S největší pravděpodobností ano ale koho by taková drobnost na západě a v AN zajímala že?

avatar
alexa123 Datum: 14.03.2015 Čas: 10:34

Súhlasím s Lukasom - 24 Tomahawkov je 24 cieľov s doletom po Moskvu a čo ďalej? V prípade Poľska to je klasická odstrašujúca zbraň. Ale pri mentalite Rusov sa tých Tomahawkov s klasickou hlavicou budú báť? Za peniaze Tomahawku by som skôr investoval do rozšírenia kvalitnej obrany ako takej - protivzdušnej, protiraketovej, protilodnej, protiponorkovej, protitankovej a podobne ale 24 Tomahawkow s klasickou hlavicou je v podstate hlavne útočnou zbraňou. Ak by ich bolo napríklad 100, to už by sa ich Rusi možno naozaj báli. Ale opakujem, Ruska mentalita je nepredvítateľná.

avatar
cit1zen Datum: 14.03.2015 Čas: 00:48

To Ultramarinus: Polandball ti nieco hovori? Lebo to bola narazka na "Poland cannot into space"

avatar
Left Datum: 13.03.2015 Čas: 23:12

To TECHNIC: Nemyslím si, že by Poláci nakupovali zbraně tohoto typu přímo na základě nějakého zcela konkrétního plánu cílů. Na druhou stranu samozřejmě odpovědné osoby dokáží odhadnout potenciální cíle, jelikož na kukuřičné pole asi pálit nebudou...

avatar
TECHNIC Datum: 13.03.2015 Čas: 22:17

Opravdu divné, Rusové zatím nekřičí že je Polsko hrožuje. No asi bychom k tomu měly přistupovat stejně a dosánout stejné prestiže jako za 1 republiky. Zajímavá by byla ta mapa potenciálních cílů, myslí že už rámcově existuje, protože pokud planují nákup střel tak maj jasno k čemu.

avatar
Left Datum: 13.03.2015 Čas: 21:30

Dobrá práce. Alespoň někdo bere svou obranu vážně. Jsem opravdu rád, že jsme sousedi Polska - akorát se domnívám, že vztahy s Poláky moc nerozvíjíme - stále je jen podceňujeme, ale oni jsou již v mnohém dál než my...

Opravdu se jim nedivím, jelikož Polsko bylo už několikrát vymazáno z mapy, byla jim hromadně vyvražďována populace, masakrována elita. Tím samozřejmě neříkám, že Poláci mají důvod investovat více do obrany než třeba my - jsme totiž na stejné lodi.

arr