Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Washington schválil tvrdší postup v Afghánistánu

Datum přidání 05.10.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 57 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký ministr obrany Jim Mattis schválil změnu zásad použití síly RoE (Rules of Engagement) pro americké jednotky v Afghánistánu. Američtí vojáci díky novým pravidlům získají širší pravomoci a volnost použití smrtící síly, což má urychlit boj proti Talibanu.

Foto: Američtí vojáci v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain 

 

Wikipedie nám říká, že RoE představují vnitřní pravidla nebo směrnice ozbrojených sil, které vymezují okolnosti, podmínky, míru a způsob, jakým lze použít sílu nebo akci, které mohou být považovány za provokativní. Lapidárně řečeno – RoE diktují, jak mají vojáci bojovat.


Přesné znění RoE je z pochopitelných důvodů utajováno, protože zásady použití síly může využít protivník ve svůj prospěch. V případě Afghánistánu například platí, že alianční jednotky se nesmí zapojit do kontaktu s protivníkem, pokud protivník na něj nezačne střílet. Stejně tak nemohou vést palbu do míst, kde se mohu nacházet civilisté, atd.


Problém je, že v řadě případů je k použití síly nebo akce nutný souhlas Washingtonu, což svazuje ruce bojujícím vojákům a dává výhodu nepříteli. Již několik let se proto v nejvyšších amerických vojenských a politických kruzích mluví o nutnosti uvolnit pravidla RoE v Sýrii, Iráku  a Afghánistánu.


Uvolnění RoE podporuje americký prezident Donald Trump, který ve svém projevu 21. srpna uvedl, že “odstraní omezení a rozšíří pravomoci” vojáků. “Budeme rozšiřovat pravomoci amerických ozbrojených sil vůči teroristickým a zločineckým sítím, které zasévají násilí a chaos v celém Afghánistánu," uvedl Trump.


Mattis v sobotu oznámil dvě změny – americké jednotky mohou povolat leteckou podporu, i když nejsou v kontaktu s protivníkem a američtí vojenští poradci mohou být součástí bojových jednotek afghánské armády a policie. Samozřejmě neveřejných změn RoE může (a bude) více.


Podle Mattise dosud platilo, že americké síly musely být prakticky v kontaktu s protivníkem, aby mohly zavolat blízkou leteckou podporu CAS (Close Air Support).


"Jestliže se shromažďují ve výcvikovém táboře, a víme, že jsou nepřáteli a že ohrožují afghánskou vládu nebo naše lidi, (generál John Nicholson, velitel amerických sil Afghánistán - pozn. red.) má prostředky k učinění rozhodnutí," uvedl Mattis.


Nově tak například ke zničení výcvikového tábora v Afghánistánu nebude třeba schválení politiků z Washingtonu, ale americké velení v Afghánistánu se může rozhodnout podle aktuální potřeby.


"Kdekoliv najdeme toho, kdo se pokusí zničit plány NATO a snaží se zaútočit na afghánskou vládu, tak po něm půjdeme," řekl Mattis.

 


Vidoe: Letecká podpora v Afghánistánu; ilustrační video / YouTube


Druhá změna je možnost začlenit americké vojenské poradce do afghánských bojových jednotek na úrovni brigád, praporů nebo dokonce nižších jednotek. “Jednotky s NATO a americkými poradci vyhrávají a ty, které je nemají, často prohrávají," řekl Mattis. "Takže budeme rozšiřovat počet jednotek s poradci, abychom mohli poskytnout leteckou podporu.”


Mattis tyto změnu v RoE popsal jako "schopnost přinést palebnou podporu na místa, kam jsme dříve nemohli, ať už kvůli blízkosti nebo protože jsme nebyli s bojovými jednotkami.”


Podle Joe Dunforda, předsedy sboru náčelníků štábů, dosud americké síly spolupracovaly s Afghánci pouze na nejvyšší úrovni velení, nikoliv na úrovni brigády nebo praporu, kde dochází k "rozhodující akci". Přitom povolání letecké podpory vyžaduje přítomnost amerických vojenských poradců (leteckých návodčích) přímo v místě bojů.


“Letecká podpora nebyla poskytována afghánským jednotkám, které jsou v boji nejdůležitější, protože jsme předtím neměli pravomoc umístit poradce na tuto úroveň bojové činnosti," uvedl Dunford. "Tohle nám přinese mnohem větší efektivitu.”


Mattis však dodal, že americké jednotky udělají, co je “v lidských silách”, aby se vyhnuly civilním ztrátám, zejména vzhledem k taktice bojovníků Talibanu a Islámského států, kteří se často ukrývají mezi civilním obyvatelstvem.

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.10.2017 Čas: 19:10

Sice pozdě, ale jakýkoliv off-topic bude nyní bez vyzvání mazán.

avatar
PavolR Datum: 10.10.2017 Čas: 07:22

Zhrniem to tak, aby nikto nemusel čítať tie komentáre okolo:
Existovali dve základné motívy, na základe, ktorý boli židia v Európe vraždení:
1.- rasový, založený na protiklade árijec-semita, ktorým sa riadili nacisti
2.- náboženský, založený na protiklade kresťan-žid, ktorým sa riadili ostatní
Popri tom sa tu objavuje ešte zištný motív, ku ktorému sa ale otvorene nikto nepriznal a kryl svoje konanie za niektorý z vyššie zmienených.
O tom to celé je.

avatar
PavolR Datum: 10.10.2017 Čas: 06:51

To ty nemáš dôkaz vôbec na nič, iba sa tu zmietaš ako ryba na suchu. Sypeš zo seba stále ďalšie a ďalšie nezmysly. A hlavne mi prisudzuješ svoje vlastné praktiky.

Nemecko po nikom nežiadalo, aby zabíjal Židov, dokonca aj svoje činy sa snažilo dôsledne utajovať. Neskôr začalo tlačiť spojencov k tomu, aby Židov deportovali.

Je tu reč iba o tých, ktorí vraždili alebo sa na vraždení podieľali. Nechápem, prečo do toho zaťahuješ ostatných. A pri tom sa stále vyhýbaš napríklad tomu, aby si povedal, čím je napr. Poliak, ktorý iniciatívne zavraždil žida. Ak nebol nacista a neurobil tak pre zachovanie rasovej čistoty, tak na základe čoho vybral svoju obeť a čím zdôvodňoval jej vraždu?

Akokoľvek sa budeš snažiť, nebudeš to mať ako vykecať. O cirkvi som nič nehovoril, píšem celý čas o jej konkrétnych členoch.

avatar
semtam Datum: 10.10.2017 Čas: 03:16

PavolR

Měj charakter a dej už konečně nějaký relevantní důkaz toho co píšeš!!!

Já se do žádné role ochránce křesťanů nestavím a vlastně jím ani nejsem (jako většina Čechů).
Dokaž už konečně ten tvůj křesťanský fundamentalismus v Rumunsku. Dokaž fašismus na základě křesťanství!
Antisemité byl hlavně Ion, alespoň co se skutků týče.
Ano, židé nebyli v lásce a incidenty se děli. To, co předvedla nacistická ideologie je holokaust, jaký se ty v případě Rumunska snažíš hodit na křesťany. Ano Ion začal pogrom na židy zprvu bez nařízení Německa, ale dále byli na řadě i nepohodlné národnosti. Jak souvisí křesťanství s rasou? Nijak. Německo po svých spojencích žádalo likvidaci židů.

A když si zmínil pravoslavnou církev, tak ta zachránila na Balkáně mnoho židů. Viz Bulharsko i když svého času spojenec Osy, tak se odmítlo účastnit likvidace židů a své vojáky nepouštělo k válečným akcím Německa.

Pro své tlachání nemáš jediný důkaz. Jen házíš špínu dokonce na ty, co židům pomáhali a tím očišťuješ nacismus a jeho zločiny.

avatar
PavolR Datum: 10.10.2017 Čas: 01:57

semtam:
Iba sa snažíte mútiť vodu. Ktokoľvek sa na ten odkaz pozrie, uvidí, že ste fakticky nič nedokázali.
Rumuni v roku 1941 neurobili niečo, čo by sa v danej časti sveta neudialo už x-krát pred tým, než by ktokoľvek spoznal slovo nacizmus. To je fakt. Akurát to dokázali spáchať v skutočne masovom meradle. Aj tí vaši porazení fašisti (ktorých podporovali nemeckí nacisti) boli antisemiti a to - ako sa vám podarilo správne povedať - z dôvodu svojho kresťanského radikalizmu. Spoločenské podmienky boli dané bez ohľadu na to, kto by bol práve pri moci, všetko bolo iba otázkou príležitosti.
Nacisti ten pogrom v Rumunskunespustili a neorganizovali (dokonca im pre svoju verejnosť a brutalitu bol nepríjemný) a fašisti boli krvavo potlačení, tak teda ako nazvať tých, ktorí vraždili?

Vy sa tu staviate do role samozvanej ochrancu kresťanov, pred tým, aby boli obvinení z vraždenia (hoci skutočne vraždili), ale faktom je, že sa nábožensky vymedzovali voči svojim obetiam. Ide tu však o viac. O to, že všetky tie pogromy sú ľudskou krvou splateným poučením, čoho sú schopní navonok normálny ľudia, keď je im umožnené pretaviť svoje dlhodobo tlejúce predsudky a predstavy v činy. Logikou dejín je, že z čoho si nezoberieme ponaučenie, to sme si nútení zopakovať. Teda ak celú otázku účelovo zúžite na "to iba nacizmus" a odignorujete plejádu drobných komplicov a ich motivácií, lebo vám to tak práve vyhovuje, odsúdite sa na čakanie, kto kedy koho a prečo začne masovo vraždiť najbližšie.

avatar
semtam Datum: 10.10.2017 Čas: 00:42

PavolR

Vaše překrucování dějin je do nebe volající. Vše co jsem poskytnul o Rumunsku je dohledatelné. Ano, je pravdou, že v každé zemi je trošku jiná vláda. Tudíž přesná kopie nacistického Německa není. To není ani přesná kopie SSSR či podobně.

Ohledně přeběhnutí rýchlo a hladko potvrzuje vaše falšování dějin. V Rumunsku byl převrat a představitelé náckovské éry jako byl Ion Antonescu byli popraveni.
Na Slovensku s tím máte také zkušenost, když Říše prohrávala, tak jste také převlékali kabáty ve strachu o svůj krk.

Mluvíte o faktech, jaké fakta máte? Napište, jaký režim vládl v době 2.WW v Rumunsku a doložte to.

Já jsem to již udělal. Přesné pojmenování je pro odborníka, ale před 2.WW bylo Rumunsko nacionalistické a do určité míry i iredentistické. Během 2,WW bylo více než nacionalistické a svými činy se rovnalo nacistickému Německu (a ano Německo to dotáhlo mnohem dál).

Znovu, vaše lež ohledně vině křesťanů v Rumusnku na zdejším holokaustu, jste vy sám nepřímo vyvrátil, když jste zmínil, že v roce 1941 byli rumunští fašisté potlačeni. Vzhledem k tomu, že v jejich ideologii se zachovalo "původní" náboženství a to křesťanství, tak nejen z tohoto důvodu to byli fašisté a nikoliv nacisté. Ale jak jste již psal, jejich vliv byl potlačen a zavládl pronacistický Ion Antonescu.

Tudíž křesťané jako takový se na holocaustu nepodíleli a holocaust v Rumunsku spadal ryze pod nacionální sféru (nikoliv fašistickou, kde by mohl být i aplikován vliv křesťanské církve).

Jednoduše, snažíte se z toho vylhat :)

avatar
PavolR Datum: 10.10.2017 Čas: 00:14

semtam - a čo sa vašej fikcie o Rumunsku ako asi najvernejšom spojencovi Nemecka týka, tak prebehli na stranu spojencov teda dosť rýchlo a hladko. :-D Rumuni mali na zreteli iba jednu jedinú vec - ako môžu získať a udržať si aké územia. Nič iné.

avatar
PavolR Datum: 10.10.2017 Čas: 00:03

semtam:
Kecy a zasa len kecy.
Bol snáď Sovietsky zväz nacistický? Lebo aj ten bol v istom období 2.WW spojencom nacistického Nemecka. A čo Fínsko? Tí mali v armáde pri Leningrade rabínov.
Spojenectvo s Nemeckom nemá nevyhnutne vplyv, čí a do akej miery je nejaká krajina nacistická - to je iba Váš trápny pokus o vytvorenie zdania.

Páchateľmi pogromov, o ktorých je tu celý čas reč, neboli nacisti - to nevykecáte. A tento fakt nijako neznižuje vinu nacistov, ako sa tu demagogicky pokúšate nahovoriť, lebo bez politických podmienok, ktoré nacisti navodili (napr okupácia Poľska), by sa títo také zverstvá ich aktéri neodvážili spáchať z praobyčajnej obavy pred dôsledkami.

Váš pokrútený pohľad na svet je proste neudržateľný. Fakty sú dané, s tým nemôžete nič urobiť. Môže to ignorovať, ale keď to tu budete opakovane prekrúcať, zas a znova Vám tie fakty tresnem o hlavu, bez ohľadu na to, aké je pokračovanie v tejto diskusii bezpredmetné.

avatar
semtam Datum: 09.10.2017 Čas: 21:27

A ohledně Rumunska v době 2.WW není pochyb o tom, že Rumunsko plně podporovalo nacistické Německo. Nebylo sice v jeho přímé podřízenosti, ale jako spojenec nejspíš nejvěrnější.

Tudíž holokaust na území Rumunska je dílem nacistické ideologie. Nikoliv křesťanského vlivu jak tu PavolR zkouší přepisovat dějiny.

avatar
Luky Datum: 09.10.2017 Čas: 21:20

Však taky kdo v minulosti nevraždil, tak nepřežil.

Základem je, zda budou muslimové Evropu obohacovat. Ať si na to nejprve politici upřímně odpoví.

Já mám rád arabskou kulturu - architekturu, hudbu, oblečení, jazyk.
Je to kultura, která se vyvinula v pouštích a taky jí to tam sluší.

avatar
semtam Datum: 09.10.2017 Čas: 21:03

PavolR

Zase lež :) O čem píšeš je popisování jen Rumunska v jedné době, nikoliv jako komplexně na co reagoval skelet. Navíc je to mimo tvou reakci z 7.10. na co jsem já reagoval jako na lež a lež to je.

O Rumunsku zase lžeš, Rumunsko bylo v dob 2.WW spojencem nacistického Německa a ne že ne! A jasně Rumunsko nebylo nacistický, to jsi sebral kde ty pohádkáři.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ion_Antonescu

Takeda

Neber mě jako stranu, jen vyvracím zjevné lži ohledně nacistické neviny v podání PavolaR.

avatar
Takeda Datum: 09.10.2017 Čas: 20:10

Pánové, ta Vaše debata je orientovaná na minulost. Křižáci vraždili muslimy na jedné straně a na druhé mama Merklel pozvala muslimy, a hádka o to, kdo je vlastně nácek a kdo křesťan... Ach jo.

Svým názorem asi naseru obě strany. Muslimský svět je v krizi (ekonomické, ekologické, sociální). Náboženství neodpovídá realitě a nenabízí řešení a navíc jde těžko změnit (korán nadiktoval archanděl Gabriel, takže je dokonalej).

Taková situace vytváří radikály, kteří vidí řešení v ještě tvrdším islámu a boji proti nevěřícím, které považují za skutečné viníky všech těch problémů. To samozřejmě nefunguje, jak ukázal Daeš a další teroristi. Žádný islámský ráj na zemi se nekonal...

Další možností je nějaká postupná reforma, ke které snad časem dojde. První vlaštovky tu máme už teď, když už i saudky můžou řídit - Alláh seit dank.

Pokud ale nálepkujeme muslimy paušálně za teroristy, tak tím přiživujeme narativ radikálů a teroristů a ženeme většinovou muslimskou populaci do náruče radikálů. Takže z pár set tisíc nepřátel (co zvládají jen teroristické útoky) si děláme tu 1,5 miliardu (nebo kolik jich už je) nepřátel.

Většina muslimů nás nechce ani porobit, ani vytlouct, jsme jim prostě buřt (jehněčí buřt), stejně jako oni nám.

Ale ty protimuslimský postoje tohle mění, stejně jako afghánská anabáze a přitvrzování v Afghánistánu zmíněné v článku.Co se dál stane v afghánu ukazuje film Warmachine, který jsem zmiňoval v prvních komentářích a nálady muslimů všude proti Západu to rozhodně nezlepší.

avatar
PavolR Datum: 09.10.2017 Čas: 19:08

Luky:
Čo tu máte za rozpravu s Dušanom ma bytostne nezaujíma. Kolt napísal absolútne mylné tvrdenie, ja som to dal na správnu mieru a tým to haslo. Riešil som výlučne veci spred viac než 70 rokov, nie súčasnosť.
semtam sa začal vŕtať v niečom, čomu sa nerozumie.

avatar
PavolR Datum: 09.10.2017 Čas: 19:01

semtam:

" Lakomosť.Chceli židov pripraviť o všetko a neželali si, aby si to niekedy pýtali naspäť. preto dochádza aj po vojne k protižidovským pogromom napr,. v Poľsku na Slovensku, či Maďarsku."

Takže, kto je tu klamár?

Nacisti v Rumunsku??? To ako fakt? Však rumunský režim krvavo potlačil ešte aj fašistický pokus o prevrat z januára 1941. Žiadni nacisti ani fašisti tam neboli pri moci.
A napr. Poliaci, ktorí zabíjali Židov, boli tiež nacisti? Preberte sa, človeče!

avatar
Luky Datum: 09.10.2017 Čas: 18:52

Pavolko, nečetl jsem to moc pozorně....ale víš co nechápu já? Proč máte s Dušanem potřebu rozmělňovat, případně zahlazovat problém muslimů v Evropě nějakými historickými škraloupy křesťanstva.

Nemám pocit, že by nás stále ohrožovaly křížové výpravy, inkvizice nebo čarodějnické procesy....spíš alarmující demografické grafy na západním a jižním pobřeží, případně v německém vnitrozemí nebo ve Skandinávii a k tomu ty každodenní nepříjemnosti s najížděním, střelbou, bodáním, násilněníma nebo jen menším bordýlkem v té či oné muslimské čtvrti..
Ano já v tom naštěstí nežiju. Zatím.

arr