Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Další okolnost k incidentu sestřelení tureckého letounu

Datum přidání 26.06.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Michal Polák

Vývoj po sestřelení tureckého letounu syrskou protiletadlovou ochranou samozřejmě dále pokračuje. Již bylo definitivně potvrzeno, že turecký letoun sestřelen byl a nepanují ani dohady o tom, že za sestřelením nestojí Sýrie. Zatímco ta oponuje pomocí s vyhledáváním trosek a opírá se o svou suverenitu, Turci si vyžádali konzultace s NATO a sestřel pochopitelně považují za nepřátelský akt. Objevily se dokonce spekulace, že Sýrie střílela také po druhém tureckém letounu, a aby toho nebylo málo, Turecko se snaží prosadit názor, že se jednalo o napadení NATO.

F-4 Phantom

Foto: Turecký F-4 Phantom / Wikipedia

 

Co dělal turecký letoun u syrského území

Cvičné a průzkumné lety nejsou zvláště ve středomoří ničím neobvyklým. Turecko má navíc početně velké letectvo a vedle svého vlastního území a výsostných vod využívá také letů nad neutrálními vodami. V určité vzdálenosti od pevniny každého státu se však již jedná o tzv. výsostné vody a prostor za nimi je vzdušný prostor té dané země – v tomto případě Sýrie.

 

Stává se také, že letouny té či oné země často narušují vzdušný prostor jiné suverénní země. Někdy omylem a někdy záměrně. Těch důvodů v tomto ohledu může být více. Od obyčejné provokace, demonstrace vojenské síly až po misi s konkrétním úkolem. A právě o tom se nyní diskutuje.

 

Podle mnohých zkoušely turecké letouny v syrském vzdušném prostoru zjistit polohu a aktivitu prostředků syrské protiletadlové obrany. Tomu by nasvědčoval i údajný let vysokou rychlostí v relativně malé výšce na nebo až za hranicí syrského vzdušného prostoru. Ať byl však účel jakýkoliv, Syřané cvičící nebo spíše zvědavé Turky sestřelili.

 

Turecko SýrieFoto: K sestřelu došlo 24 km od Sýrského pobřeží / Google Maps

 

V naprosté většině případů však stát s narušením vzdušného prostoru nereaguje okamžitým vypálením řízené střely pomocí protiletadlové obrany. Nejčastěji je snaha s letounem navázat spojení a upozornit jej na danou situaci.

 

Většinou však letouny naruší vzdušný prostor jen o několik málo kilometrů a často omylem. V případě, že neodpovídají nebo jej naruší směrem do „vnitrozemí“, vyšle dotčená země pohotovostní letouny. Ty zjistí opticky identitu letounu a pomocí známých signálů jej přesvědčí k vynucenému přistání. Samozřejmě pod křídly mají pro případ potřeby řízené střely, většinou krátkého dosahu. V předpisech však mají ještě před jejím vypálením (které je například v našem případě podmíněno schválením ministra obrany) vypálit směrem k letounu varovnou dávku z kanónu.

Nejasnosti kolem samotného sestřelu

Podle dostupných informací se lze domnívat, že turecký letoun skutečně na chvíli narušil syrský prostor. Nemusel však být úplně sám. Není nezvyklé, aby stíhací letouny plnili mise v páru s jiným strojem. Objevila se totiž informace, že Syřané vypálili i proti onomu druhému letounu, který však měl mít více štěstí a unikl.

 

Otázkou nicméně zůstává, pomocí jakého protiletadlového systému Syřané tureckou stíhačku sestřelili. Proslýchá se, že byla sestřelena ve vzdálenosti 24 kilometrů od syrského pobřeží – tedy již nikoliv v syrském vzdušném prostoru. Na definitivní rozuzlení si však budeme ještě muset počkat, pokud se vůbec někdy pravdu dozvíme.

 

Uvedená informace nicméně není v rozporu s tím, že střela byla na letoun, případně letouny, vypálena krátce po možném narušení vzdušného prostoru. Na druhou stranu nám to může leccos napovědět o typu použitého protiletadlového systému.

 

TORFoto: Pachatelem může být i moderní protiletadlový systém 9K330 Tor / Wikipedia

 

Pokud vezmeme v potaz výše uvedenou hodnotu, můžeme vytipovat hned několik typů protiletadlových systémů. Do více než 30 km dostřelí řízená střela 9K38 (výkonnější varianty i více) systému BUK. Ještě větší dostřel má velmi výkonný systém S-300. Podle typu střely je to zhruba 50 – 200 km. Na hranici výše uvedené vzdálenosti, může působit také systém středního dosahu KUB, který má mimochodem ve výzbroji česká armáda. Ten dostřelí přesně oněch 24 km. Dostačující dostřel však mají i starší, byť údajně (v Syrském případě) modernizované a výkonné střely S-200(M), S-125(M) a S-75(M).

 

Budeme-li předpokládat, že střela byla odpálená z pobřeží a letoun byl zasažen v menší vzdálenosti, než se udává, můžeme okruh „podezřelých“ ještě rozšířit. Za zmínku rozhodně stojí stále ještě moderní systémy 9K330 Tor a Pantsir-S1 s dostřelem 20, respektive 12 km. Ze seznamu však nemůžeme s jistotou vyškrtnout ani již starší 9K33 systém Osa. Jediná, jistě nevinná, je tak jen Tunguska, určená k ochraně tanků a jiné pozemní techniky před bitevními letouny a vrtulníky.

Sestřelen starý typ letounu, ale po modernizaci

Alespoň typ sestřeleného letounu známe celkem přesně. Jedná se původně o americké a německé letouny F-4 Phantom II modernizované na variantu označovanou jako RF-4E Phantom II. Ta je určená k průzkumu, což nahrává variantě o tom, že Turci sbírali informace o syrské protiletadlové obraně, čemuž nahrávají i údajné mapy trasy letounu.

 

F-4 PhantomFoto: Turecký průzkumný letoun RF-4E Phantom II / hurriyetdailynews.com

 

F-4 Phantom II jsou stíhací dvoumotorové nadzvukové letouny určené ke vzdušnému boji a útokům na pozemní cíle. Hodně o sobě daly vědět během války ve Vietnamu a staly se také žádaným vývozním artiklem. O kvalitách letounů hovoří i to, že jsou dodnes ve službách německého Luftwaffe a s vyřazením se počítá až v příštím roce. Letoun vyniká robustností své konstrukce a výkonem. Ačkoliv už nepatří mezi nejnovější, je schopen po modernizaci plnit nejrůznější spektrum misí s využitím nového vybavení.

 

Sestřelený turecký letoun měl mít podle Turků funkční odpovídač IFF. I pokud by to byla pravda, Turky to nijak neomlouvá. Lze předpokládat, že syrská obrana je v pohotovosti a chystá se na hrozící konflikt, z čehož může vycházet i určitá nervozita. Jistou roli v sestřelu mohl sehrát i fakt, že režim Bašára Asada ztratil s Tureckem trpělivost. Turci totiž otevřeně podporují povstalce, což zhatilo donedávna ještě poměrně kladné vztahy obou zemí.

 

Na sestřelu si pak pověstně přihřáli polívčičku také Rusové. Sestřel tureckého letounu má být jasným důkazem o efektivitě ruských protiletadlových systémů a suverenity Sýrie. Připomeňme, že právě tyto typy ruských zbraní jsou západními médií často považovány za nespolehlivé.

 

Co bude následovat dáleí? Sýrie bude konzultovat další postup s NATO a sestřel považuje za napadení celého NATO. Oproti tomu Čína, Rusko, Írán a Sýrie mají podle íránské agentury Fars na začátku července uskutečnit společné vojenské cvičení.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dip Datum: 01.07.2012 Čas: 16:06

Jo, to možná v base sedí. Ono je taky možné, že to letadlo bylo sestřelené záměrně. Teď to totiž dostalo novej rozměr, sestřelení aliačního letadla by se nemělo vyplácet, ať je to kdekoliv.

avatar
Tomas Datum: 01.07.2012 Čas: 10:58

Fascinuje mne, jak najednou spousta lidí komentuje tuto událost stylem: "Neměli tam Turci co dělat, můžou si za to sami." Ano, neměli, ne nemohou. Ke krátkodobému narušení vzdušného prostoru sousedovic (nejen) stíhacími letouny dochází zcela běžně i na pevnině, natož nad mořem. Ono v těch rychlostech prostě není až taková sranda ohlídat nějakých pár set metrů (byť v tomto případě se asi nejednalo o chybu, téměř určitě to byl záměr). Nicméně kdyby všichni podobné situace řešili sestřelením "narušitele", byli bychom permanentně ve světové válce! Nejvíc mě podobným prohlášením "pobavili" zástupci Ruska. Kolik sestřelů by asi měli naši s Grippeny, kdyby se nad Pobaltím řídili touto jejich doktrínou… Nehledě na to, že pro podobné případy existuje mezinárodní právo, které Syřané velmi pravděpodobně porušili!

Aby nevznikly pochyby – byť si o Asadově režimu nemyslím nic dobrého, stále mi přijde lepší, než to, co by se tam pravděpodobně dělo po jeho pádu. Čili rozhodně nejsem (alespoň v tuto chvíli) zastáncem intervence. Snažím se nenadržovat ani jedné straně. Prostě si myslím, že to Syřani pěkně pos*ali. Také je docela dobře možné, že na syrské stravě někdo hystericky zareagoval, a teď už zpytuje svědomí v base ;-)

avatar
asdf Datum: 28.06.2012 Čas: 21:37

hledej a cti... nebudu ti to hledat... hledej clanky o systemu NORADu atd.

avatar
RossCZ Datum: 28.06.2012 Čas: 17:29

asdf: nerad bych byl nezdvořilá, ale poprosil bych o zdroj tohoto tvrzení. Protože IMHO je to nesmysl a pitomost prvního řádu....

avatar
sroub Datum: 28.06.2012 Čas: 10:18

Ad Fill Ruské systémy patřily ke špičce pořád, ovšem rozhodující v potlačováním syrské PVO (v tomto případě) je vycvičenost obsluhy. Všichni asi víme jak dopadnul boj několikanásobné přesily vybavené nejmodernější ruskou technikou, s mizernou obsluhou, proti státečku s perfektně vycvičenou armádou, jen o pár set kilometrů jižně, a několik desítek let nazpět. Letectvo Tureck a Sýrie, stejně i jejich armáda mají kvalitní vybavení, teď jenom záleží jak si s ním poradí, a to o zmíněných obsluh PVO, až po vrcholné stratégy.

avatar
asdf Datum: 28.06.2012 Čas: 01:30

u nas je opravdu potreba k sestreleni stroje povoleni ministra obrany ? jelikoz jinde ve svete je vse v rukach pilota a nemusi se za nic a nikomu zodpovidat... jestli jo tak uz se tu nicemu nedivim :D

PS: samozrejme je na to system postupu ( zkouska radiove komunikace, vyzualni komunikace, varovny vystreli, nasledny sestrel ) aby si nekdo nemyslel ze si jen tak pilot sestreli letadlo plne lidi... proto je to vsude na pilotovi aby nebyl rozhozen cekanim, nerozhodnosti veleni ci jinem ovlivnovani a navic ty na zemi nevidi co se deje nahore....

avatar
Fill Datum: 27.06.2012 Čas: 23:54

Konečně nestranný článek. Moderní ruské protiletadlové systémy patří rozhodně ke špičce. Zapadni media to je kapitola sama pro sebe, ovšem z druhé strany tomu neni jinak, težko pak hledat kde je opravdu pravda. Ale jedno je jasné Turecký letoun neměl v Syrském vzdušném prostoru co dělat.

avatar
Deadog Datum: 27.06.2012 Čas: 23:21

pane fiser , proc do toho tahate USA a NATO? neco se ve svete posere a okamzite sou obvinene USA , nevim odkud cerpate informace ale zaden export povstalcu se z Turecka nekona , uvedomte si ze velky klacek je jedina vec ktere se rezimy typu Syrie ,Iran ,Korea boji , velky klacek je take jediny ktery ma prostredky zasahnout kdekoli na svete a udelat poradek , mel byste se za ne modlit a ne je pomlouvat

avatar
j. fišer, třebíč Datum: 27.06.2012 Čas: 19:39

v době, kdy je zejména z turecka prováděn masívní export povstalců a techniky do syrie, se nelze divit takovému jednoznačnému gestu
nato a usa si musí konečně uvědomit, že tímto způsobem si řežou větev pod zadkem
svět už je jiný, éra velkého klacku ze západu už pominula, nikdo se jej nebojí
na agresi a terorizmus nelze spoléhat

avatar
Refael Datum: 27.06.2012 Čas: 12:14

V pondeli na izr.hlavnich zpravach uvadeli,ze tento sestreleny RF-4 byl pred nejakym casem modernizovan v Izraeli.
Neni to zadna prelomova zprava,jen pro zajimavost.

avatar
sroub Datum: 27.06.2012 Čas: 09:01

Byl bych rád kdyby se nepoužívaly otrocké přepisy ze západních zdrojů. Obchodní jméno systému 96K6 se do češtiny přepisuje foneticky jako Pancir S1, nikoliv Pantsir S1

arr