Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Pistole Glock pro ruské speciální jednotky specnaz

Datum přidání 20.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské armádní speciální jednotky specnaz, podřízené armádní vojenské rozvědce GRU (Hlavní zpráva rozvědky), dostanou 342 rakouských pistolí Glock 17 a Glock 26 Gen 4. Všechny pistole mají ruští operátoři dostat do konce příštího roku.

OMSN Rys

Foto: Jednotka OMSN Rys s pistolí Glock 17. / Wadim Wiedow


Nejde o první případ, kdy Rusko nakupuje rakouské pistole. Již v roce 2009 ruské ministerstvo vnitra pro jednotky specnaz ministerstva vnitra (OMSN) nakoupilo 400 pistolí Glock 17. V rámci tohoto nákupu ruské speciální jednotky získaly také další zahraniční zbraně - rakouské odstřelovačky HS.50 Steyr, německé samopaly H&K MP5 nebo české pistole CZ 75. Dlužno podotknout, že Rusové pro pistole a samopal použili domácí munici 9x19mm 7N21.

Specnaz (Войска специального назначения – Vojska specialnogo naznačenija) je označení jednotek speciálního určení sovětské a posléze ruské armády. Specnaz tedy není název konkrétní jednotky, ale obecný výraz pro celou řadu často velmi rozdílných jednotek.

Nyní pistole Glock, po ministerstvu vnitra, nakupují také ruské armádní jednotky specnaz. Rusové vyčlení na nákup 342 pistolí maximálně 71,4 miliónů rublů (42,2 miliónů Kč). Zájemci o dodávky zbraní a příslušenství mohou začít skrze elektronickou dražbu podávat své nabídky od 5. listopadu.

 

Soutěž je rozdělená na dvě kola. V prvním kole Rusové poptávají 318 pistolí Glock 17 a příslušenství. Zájemci k pistolím musí dodat laserový značkovač, tři typy pouzder (pro skryté nošení, opaskové plastové pouzdro a stehenní), transportní kufr, sady na čištění a návod v ruském jazyce.

 

V druhém paralelním kole je poptáváno 24 pistolí Glock 26 Gen 4. Zájemci musí dodat stejné příslušenství jako v případě pistolí Glock 17. Záruční doba je v obou případech dva roky.

 

Připomeňme, že Glock 26 se řadí do kategorie pistolí subkompakt a je určená především pro skryté nošení a sebeobranu. Zásobník pojme deset nábojů ráže 9 mm. Naproti tomu Glock 17 je standardní služební pistole se zásobníkem na sedmnáct nábojů ráže 9 mm.

 

Nákup pistolí Glock není jedinou ukázkou rakousko-ruské zbrojní spolupráce. V současné době vede Koncern Kalašnikov jednání s dvěmi rakouskými výrobci zbraní – Glock a Steyr-Mannlicher. Ruská firma má zájem vyrábět rakouské zbraně ve svém závodě. Nejdříve z dílů dovážených z Rakouská, později zejména z dílů vyrobených v Rusku. V podobném duchu Rusové jednají i s italskou Berettou.

 

Jednání ze zahraničními výrobci ručních palných zbraní zapadá do ruského plánu modernizovat vlastní nekonkurenceschopný vojenský průmysl – v tomto případě výrobu ručních palných zbraní. V poslední době na adresu ruských vojenských výrobců zaznívá tvrdá kritika z nejvyšších míst Ruské federace. Sám Putin otevřeně řekl, že současné ruské zbraně „již nejsou schopné uspět“ v soutěži se zahraniční konkurencí.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 21.10.2013 Čas: 19:19

Viděl jsem zatím tuto zbraň ve fázi neukončeného vývoje. Řada nedostatků CZ 805 zde byla po zběžné prohlídce eliminována, avšak nadbytečná složitost konstrukce nikoli. Je tam patrný pozitivní vliv zaměstnanců z řad bývalých vojáků AČR.

Polymerovou CZ 805 jsem zatím neviděl, vzhledem k dosavadním problémům CZUB s plastovými díly, jako jsou rámy pistolí, kdy materiál např. pracuje s teplotou a negativně tak ovlivňuje funkčnost uzlů zbraně, ale i s panely pouzdra SCORPIONu EVO, pochybuji, že by to byla hudba blízké budoucnosti. Myslím, že v CZUB budou šťastní, pokud se v praxi ukáže, že u plastových rámů "nové generace", např. u P 09, konečně již odstranily všechny dosavadní problémy modelů P 07 i 75 Phantom.

Problémem CZUB jsou nejen dlouhodobé problémy s aplikací moderních a vysoce produktivních technologií a s kvalitou hromadné výroby, nýbrž i mnohdy příliš složité konstrukce s mnoha pracnými součástkami. Mají prostě nedostatek talentovaných konstruktérů s citem pro zbraně.

Je to velký moloch, který neumí vyhledat a motivovat talenty.

avatar
hurvo Datum: 21.10.2013 Čas: 16:13

Zbrojir,
ste sa na chvilu odmlcali. Pritom by ma naozaj velmi zaujimal Vas nazor na 807 (aj ked asi sa nebude lisit od nazoru na 805 :D ) a na tu vyvijanu "vylepsenu" verziu 805 co ma byt plastova?.

avatar
Zbrojir Datum: 20.10.2013 Čas: 21:57

Kombinace Glock/HaK MP5 je pro 9x19mm to nejlepší, co si dnes můžete na trhu pořídit.

Jen mě poněkud překvapuje ta vysoká plánovací cena. Za tuto částku (cca 40 mega) bych požadovaný materiál pořídil několikrát.

Rusové jsou patrně rozumnější než Češi, když uvažují o výrobě osvědčených zahraničních produktů. To u nás možnosti spolupráce s renomovanými zahraničními výrobci v CZUB vždy odmítli a šli vlastní "českou cestou". Produktovou ofenzívu "domácích konstrukcí" aktuálně schytalo MO.

avatar
Jan Grohmann Datum: 20.10.2013 Čas: 20:52

Specnaz není název konkrétní jednotky, ale všeobecné ruské označení speciálních jednotek.
ruská speciální jednotka (armáda, policie, MV) = specnaz

avatar
Jakub Mareš Datum: 20.10.2013 Čas: 20:29

*obrany

avatar
Jakub Mareš Datum: 20.10.2013 Čas: 20:29

píšete že jako specnaz se označují jednotky ministerstva jednotky, poté v článku napíšete: jednotky specnaz ministerstva vnitra

avatar
BoudiSVK Datum: 20.10.2013 Čas: 18:59

plingr2 : Čo sa 601. nepači na cz75? A amikom na m9? a danom na USP? a britom na P226? Rusi proste idu s trendom.

avatar
plingr2 Datum: 20.10.2013 Čas: 13:00

Co se jim nelíbí na jejich MP-443 Grach případně gsh-18 ? To mají nějaký zásadní problém ?

arr