Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusko-francouzské bojové vozidlo ATOM

Datum přidání 27.09.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská firma UralVagonZavod a francouzská Renault Trucks Defense spojily síly při vývoji nového kolového bojového vozidla. Stroj označovaný jako ATOM si může veřejnost prohlédnout na právě probíhající ruské vojenské výstavě Russian Arms Expo 2013 ve městě Nižnij Tagil.

Vozidlo ATOM

Foto: Rusko-francouzské bojové vozidlo ATOM s 57mm rychlopalným kanónem. / YouTube

 

ATOM vs. BTR-82

ATOM 8 x 8 je těžce opancéřované kolové vozidlo, které se chce utkat jak o zakázky ruské armády, tak i zahraniční. ATOM má stejný podvozek jako francouzské bojové vozidlo pěchoty VBCI Nexter.

 

UralVagonZavod se tak pustil do křížku s tradičními výrobci kolové obrněné techniky. ATOM může s přehledem konkurovat jednak nově vznikající rodině kolových obrněných vozidel Kamaz, jednak – a to především – ruskému hegemonu v této oblasti, firmě KBU, která produkuje pověstná vozidla BTR-82.

 

Zajímavé je už jen to, že se státem kontrolovaná firma UralVagonZavod pustila do vývoje kolového obrněného vozidla, jež by přímo konkurovalo posledně zmiňovaným BTR-82. Vojenští analytici soudí, že ruská vláda chce tímto aktem vytvořit na domácím trhu s tímto produktem větší konkurenční prostředí a vyvinout tlak na firmu KBU.

 

BTR-82 čelí palbě kritiky jako koncepčně zastaralé vozidlo, které neodpovídá potřebám moderního bojiště, jelikož i ten nejnovější BTR-82 vychází ze 60 let staré koncepce vozidla BTR-60. Do současné doby se KBU jako jediný výrobce kolových obrněných vozidel nemusela příliš trápit vývojem nového typu. S nástupem vozidla ATOM se však situace na ruském trhu obrací.

 

KBU má v plánu představit v nejbližších letech zcela nové obrněné vozidlo 6 x 6 a 8 x 8. Přesto nepadla na probíhající výstavě Russian Arms Expo 2013 o tomto projektu ani zmínka.

 

Video: ATOM / YouTube

 

Rusko-francouzské vozidlo ATOM

Základní vlastností a předností 30 tun těžkého vozidla, podobně jako všech jeho moderních soukmenovců, je vysoký stupeň modularity. UralVagonZavod zamýšlí vyvinout obrněný transportér, velitelské vozidlo, vozidlo inženýrské nebo pro elektronický boj.

 

Kromě toho se pochopitelně počítá s instalací rozmanité výzbroje, např. ruského rychlopalného 57mm kanonu či 120mm kanonu pro vozidlo palebné podpory. Bude-li to přání zákazníka, lze na vozidlo umístit prakticky kteroukoli věž s libovolným zbraňovým systémem.

 

Na výstavě Russian Arms Expo 2013 jsme mohli vidět vozidlo ATOM vyzbrojené právě oním automatickým 57mm kanonem. Rychlost střelby je 120–140 ran za minutu a účinný dostřel se pohybuje na hranici 6000 metrů. Kanon má okamžitě k dispozici až 100 nábojů. S tímto kanonem se bude vozidlo ATOM řadit k nejlépe vyzbrojeným bojovým vozidlům pěchoty.

 

Bezesporu výhodné je i to, že věž nezasahuje do vnitřního prostoru vozidla, proto vznikne ve výsledku velký vnitřní prostor s objemem 10,7 m3..Posádce je navíc zajištěna větší bezpečnost v případě  zasažení věže.

 

Posádku tvoří tři vojáci – velitel, střelec a řidič. V zadní části se nachází prostor pro osmičlenný výsadek, jenž má k dispozici čtyři střešní průlezy a sklopné dveře.

ATOM má vynikající taktickou i strategickou mobilitu. Vozidlo je obojživelné, maximální rychlost je 100 km/h a dojezd s interními nádržemi 750 km. Pakliže je to nezbytné, lze stroj přepravovat dopravním letounem Il-76.

 

"Dnes jsme představili prototyp budoucího bojového vozidla pěchoty," oznámil agentuře RIA Novosti Oleg Sienko, generální ředitel firmy UralVagonZavod. "Francouzská strana dodala podvozek, motor a systém řízení palby. Jsme si jisti, že po něm bude značná poptávka na trhu pro jeho manévrovací schopnosti a palebnou sílu."

 

Zdroj: RIA Novosti, Defense Update

 

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lorgarius Datum: 30.09.2013 Čas: 18:02

ano nexter bol testovany ruskou armadou, ale rovnako bol testovany aj boxer a centauro, preto si myslim ze rusi pockaju na boomerang.
Inak tiez ma zaskocilo, ze rusi upustaju od vyzbroje aku mame moznost vidiet na bmp3 teda 100mm kanon + 30mm kanon, v prospech 57mm kanonu.

avatar
David Datum: 30.09.2013 Čas: 13:47

Tak on ten VBCI byl již v Rusku testován - a hovořilo se o plánu zavést jej do výzbroje. Ale teď je situace trochu jiná. Podle mne je trochu nešťastné, když akvizice zahraniční techniky je až příliš závislá na osobě ministra obrany - jeden ji preferuje až neúměrně, druhý by chtěl mít pokud možno vše z domácích zdrojů. Ale možná toto vozidlo může být zamýšleno skutečně jako ryze exportní typ
zajímavá podle mne je i rezignace na 100 mm nízkotlaký kanon, převzatý z BMP-3 (testován byl i na BTR-90), ten jsem vždy považoval za největší devizu ruské školy

avatar
lorgarius Datum: 30.09.2013 Čas: 09:46

celkom zaujimava je tato stale sa rozsirujuca spolupraca francuzskych a ruskych firiem, skor predpokldam ze ide o spolocne usilie vyvinut exportne vozidlo, ako to ze by si ho zakupila ruska armada. Predsa len rusi dost investovali do boomerangu. Mysim si, ze toto vozidlo sa budu firmy snazit predat tam kde ma ruska a francuzska technika dobre meno, napr Saudska Arabia, kde pokial osm zachytil spravne informacie maju byt dodane francuzske transportery, osadene ruskou vezou z bmp3.

avatar
David Datum: 30.09.2013 Čas: 07:07

Tak Rusové chtějí jak pásové BVP, tak i kolové BVP/obrněný transportér. O další dodávky BMP-3 není zájem - a vyvíjejí nový typ Kurganec-25. I někde tady se o tom píše.
A kolový typ - ruský průmysl vyvíjí vozidlo Boomerang. Faktem ale je, že ony ty moderní kolová BVP si jsou velice podobná. Tady je zajímavý ten atypický kanon 57 mm

avatar
Jakub Mareš Datum: 29.09.2013 Čas: 14:13

Nepochopil sem z clanku uplne jesli ruska armada ma zajem o verzi ot nebo o provedeni bvp, ale pokud by se jednalo o nahradu bvp, nebylo by pro rusko vhodnejsi pasove vozidlo?

avatar
Laci Datum: 28.09.2013 Čas: 02:29

..i ve videu označují vozidlo jako ATOM ;)

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.09.2013 Čas: 21:05

Dobrý večer, jméno Atom používá i jeden z nejprestižnějších vojenských magazínů Janes IHS - http://www.janes.com/article/27449/russia-and-france-team-up-for-future-ifv

avatar
JiriTintera Datum: 27.09.2013 Čas: 19:59

Vážení,
nejsem si jistý tím, že zde popisované BVP nese označení "Atom". Protože některé ruské i-stránky mluví o dělu ráže 57mm ATOM, které bylo usazeno na rusifikovaný podvozek VBCI.

Pěkné fotografie naleznete na http://otvaga2004.ru/fotoreportazhi/vystavki-vooruzheniya/koncept-bmp-atom-rae2013/

arr