Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Úspěšný test mikrovlnné střely CHAMP

Datum přidání 30.10.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

CHAMP je revoluční střela s plochou drahou letu, která uvnitř těla nenese výbušninu, ale silný zdroj mikrovln. Před několika dny střela CHAMP podnikla v utažské poušti svůj ostrý test, když poprvé zaútočila proti reálnému cíli. Střela pomocí silného výtrysku mikrovln zasáhla budovu a kompletně zničila její elektronické systémy.

CHAMP

Foto: Střela CHAMP podle představ grafika / Boeing


Projekt pokročilé proti-elektronické vysokovýkonné mikrovlnné střely CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) má za cíl vytvořit střelu s plochou dráhou letu, schopnou ničit elektronické systémy protivníka. Nemusí se jednat jen však o budovy, ale také o pozemní, leteckou a námořní techniku.

Mikrovlny jsou elektromagnetické vlny o vlnové délce od 1 mm do 10 cm, což odpovídá frekvenci 3 GHz až 300 GHz, jsou to pásma Super high frequency (SHF) a Extremely high frequency (EHF). Využíváme je v mnoha odvětvích lidské činnosti; nejen k ohřevu potravin ale i například k vysoušení knih či tkanin, obrábění materiálů, přenosu informací, radiolokaci, restaurování uměleckých děl, tavení skla, navigaci a v mnoha dalších. Wikipedia

Zmiňovaný test byl úplně první ostrou zkouškou "mikrovlnné střely“ CHAMP. Jde o první reálný důkaz, že mikrovlnné zbraně můžou účinně ničit elektronické systémy nepřátel. Naši pravidelní čtenáři si možná vzpomenou, že jsme o testu střely CHAMP (testu nosiče) referovali již před rokem v článku "Kladivo na elektronické systémy nepřítele."

Během samotného testu letěla střela CHAMP po přesně naprogramované dráze a pomocí silných výtrysků mikrovln dokázala během jednoho letu doslova usmažit elektronické a datové systémy v celkově sedmi cílech, včetně zmiňované budovy.

Hlavní cíl tvořila dvoupodlažní budova vybavena nejrůznějšími počítači, sítěmi, kamerovým systémy i komunikační technikou.  Během pár sekund po zásahu byla veškerá elektronika zničena – včetně testovacích kamer, které měly sloužit k vyhodnocení testu.

 

Jak bylo uvedeno v oficiální zprávě: „CHAMP umožňuje jednotlivé vysokofrekvenční údery radiovými vlnami proti mnoha cílům během jediné mise.“ Jinak řečeno střela může prolétávat například kolem skupiny nepřátelských lodí, letadel nebo kolony tanků a pomocí silného svazku mikrovln vyřazovat jejich elektroniku.

 

"Tato technologie představuje novou éru války," řekl Keith Coleman, programový manažer projektu CHAMP. "V blízké budoucnosti můžeme tuto technologii použít k tomu, abychom nepřátelské elektronické a datové systémy vyřadili ještě před tím, než dorazí první vojáci nebo letadla," dodává Coleman.

 

Ač se jedná o nenápadnou technologii, ve skutečnosti může mít naprosto zásadní vliv na vojenskou rovnováhu. Dostřel mikrovln střely CHAMP není znám (záleží na výkonu zařízení), ale zřejmě se bude pohybovat od stovek metrů po jednotky kilometrů.  Pokud se podobná střela dostane do blízkosti skupiny techniky protivníka, může během pár sekund udělat ze supermoderních strojů doslova „hromady šrotu“.

 

Další využití mikrovlnné zbraně je obrana letadel a vozidel proti přilétávajícím řízeným střelám.  Pokud bude letadlo vybaveno generátorem mikrovln, může zaměřit přilétávající raketu a jednoduše usmažit její naváděcí systémy. Opravdu to není sci-fi, ale jak ukazuje americká armáda, realita zítřejších dní.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jsk Datum: 02.11.2012 Čas: 09:29

Jenže ta střela je současně typu STEALTH, takže KDY vytvořítu tu vodní clonu? Protiopatření nebudou jednoduchá, lze je aplikovat jen u nových zařízení, ale je třeba k tomu znát výslekdy testů střely CHAMP:))
Letecké radary AN/APG77, 79 a 63V3 mají podobnou schopnost...těchto radarů mají USA asi cca 500 ks..

avatar
HONZIK1 Datum: 01.11.2012 Čas: 15:05

Kdysi jsme viděl jak se francouzská letadlová loď zahaluje při námořním cvičení do vodní clony .
Měla to být ochrana proti emitovanému záření z jaderného výbuchu . Toto je i spolehlivá ochrana před mikrovlnama. Takže se budou v budoucnu objekty chránit stejně jako lodě a ponorky ,vodní clonou,nebo se postaví rovnou pod hladinou jezer a vodních nádrží nebo se jen plášť budovy či kontejneru vyplní kapalinou ,však ono se už něco proti CHAMPu něco vymyslí.

Ale v civilním sektoru to bude katastrofickou záležitostí zcela jistě. Vrátí to zasažené aglomerace do doby dřevěné.

avatar
Hroch Datum: 01.11.2012 Čas: 07:35

Je otázka jaká protiopatření stačí pro ochranu té elektroniky. Aby nebyla protiopatření tak levná a jednoduchá že celý vývoj zbraně za miliony dolarů nebyl jen plácnutí do vody.

avatar
dp Datum: 31.10.2012 Čas: 20:30

O možnosti likvidace elektroniky protivníka, mikrovlnami, se hovořilo už u radiolokátoru AN/APG-73.

arr