Úspěšný test mikrovlnné střely CHAMP

CHAMP
Foto: Střela CHAMP podle představ grafika / Boeing

CHAMP je revoluční střela s plochou drahou letu, která uvnitř těla nenese výbušninu, ale silný zdroj mikrovln. Před několika dny střela CHAMP podnikla v utažské poušti svůj ostrý test, když poprvé zaútočila proti reálnému cíli. Střela pomocí silného výtrysku mikrovln zasáhla budovu a kompletně zničila její elektronické systémy.



Projekt pokročilé proti-elektronické vysokovýkonné mikrovlnné střely CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) má za cíl vytvořit střelu s plochou dráhou letu, schopnou ničit elektronické systémy protivníka. Nemusí se jednat jen však o budovy, ale také o pozemní, leteckou a námořní techniku.

Mikrovlny jsou elektromagnetické vlny o vlnové délce od 1 mm do 10 cm, což odpovídá frekvenci 3 GHz až 300 GHz, jsou to pásma Super high frequency (SHF) a Extremely high frequency (EHF). Využíváme je v mnoha odvětvích lidské činnosti; nejen k ohřevu potravin ale i například k vysoušení knih či tkanin, obrábění materiálů, přenosu informací, radiolokaci, restaurování uměleckých děl, tavení skla, navigaci a v mnoha dalších. Wikipedia

Zmiňovaný test byl úplně první ostrou zkouškou "mikrovlnné střely“ CHAMP. Jde o první reálný důkaz, že mikrovlnné zbraně můžou účinně ničit elektronické systémy nepřátel. Naši pravidelní čtenáři si možná vzpomenou, že jsme o testu střely CHAMP (testu nosiče) referovali již před rokem v článku "Kladivo na elektronické systémy nepřítele."



Během samotného testu letěla střela CHAMP po přesně naprogramované dráze a pomocí silných výtrysků mikrovln dokázala během jednoho letu doslova usmažit elektronické a datové systémy v celkově sedmi cílech, včetně zmiňované budovy.

Hlavní cíl tvořila dvoupodlažní budova vybavena nejrůznějšími počítači, sítěmi, kamerovým systémy i komunikační technikou.  Během pár sekund po zásahu byla veškerá elektronika zničena – včetně testovacích kamer, které měly sloužit k vyhodnocení testu.

Jak bylo uvedeno v oficiální zprávě: „CHAMP umožňuje jednotlivé vysokofrekvenční údery radiovými vlnami proti mnoha cílům během jediné mise.“ Jinak řečeno střela může prolétávat například kolem skupiny nepřátelských lodí, letadel nebo kolony tanků a pomocí silného svazku mikrovln vyřazovat jejich elektroniku.

"Tato technologie představuje novou éru války," řekl Keith Coleman, programový manažer projektu CHAMP. "V blízké budoucnosti můžeme tuto technologii použít k tomu, abychom nepřátelské elektronické a datové systémy vyřadili ještě před tím, než dorazí první vojáci nebo letadla," dodává Coleman.

Ač se jedná o nenápadnou technologii, ve skutečnosti může mít naprosto zásadní vliv na vojenskou rovnováhu. Dostřel mikrovln střely CHAMP není znám (záleží na výkonu zařízení), ale zřejmě se bude pohybovat od stovek metrů po jednotky kilometrů.  Pokud se podobná střela dostane do blízkosti skupiny techniky protivníka, může během pár sekund udělat ze supermoderních strojů doslova „hromady šrotu“.

Další využití mikrovlnné zbraně je obrana letadel a vozidel proti přilétávajícím řízeným střelám.  Pokud bude letadlo vybaveno generátorem mikrovln, může zaměřit přilétávající raketu a jednoduše usmažit její naváděcí systémy. Opravdu to není sci-fi, ale jak ukazuje americká armáda, realita zítřejších dní.



Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Kladivo na elektronické systémy nepřítele

Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2011

Americká armáda každoročně vybírá deset nepřínosnějších inovací (a jednoho absolutního vítěze) na ...

Vývoj elektromagnetického děla běží na plné obrátky

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) v únoru letošního roku zprovoznil první ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jsk
    09:29 02.11.2012

    Jenže ta střela je současně typu STEALTH, takže KDY vytvořítu tu vodní clonu? Protiopatření nebudou jednoduchá, lze je aplikovat jen u nových zařízení, ale je třeba k tomu znát ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže ta střela je současně typu STEALTH, takže KDY vytvořítu tu vodní clonu? Protiopatření nebudou jednoduchá, lze je aplikovat jen u nových zařízení, ale je třeba k tomu znát výslekdy testů střely CHAMP:))
    Letecké radary AN/APG77, 79 a 63V3 mají podobnou schopnost...těchto radarů mají USA asi cca 500 ks..Skrýt celý příspěvek

  • HONZIK1
    15:05 01.11.2012

    Kdysi jsme viděl jak se francouzská letadlová loď zahaluje při námořním cvičení do vodní clony . Měla to být ochrana proti emitovanému záření z jaderného výbuchu . Toto je i ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdysi jsme viděl jak se francouzská letadlová loď zahaluje při námořním cvičení do vodní clony .
    Měla to být ochrana proti emitovanému záření z jaderného výbuchu . Toto je i spolehlivá ochrana před mikrovlnama. Takže se budou v budoucnu objekty chránit stejně jako lodě a ponorky ,vodní clonou,nebo se postaví rovnou pod hladinou jezer a vodních nádrží nebo se jen plášť budovy či kontejneru vyplní kapalinou ,však ono se už něco proti CHAMPu něco vymyslí.

    Ale v civilním sektoru to bude katastrofickou záležitostí zcela jistě. Vrátí to zasažené aglomerace do doby dřevěné.Skrýt celý příspěvek

  • Hroch
    07:35 01.11.2012

    Je otázka jaká protiopatření stačí pro ochranu té elektroniky. Aby nebyla protiopatření tak levná a jednoduchá že celý vývoj zbraně za miliony dolarů nebyl jen plácnutí do vody.

    Je otázka jaká protiopatření stačí pro ochranu té elektroniky. Aby nebyla protiopatření tak levná a jednoduchá že celý vývoj zbraně za miliony dolarů nebyl jen plácnutí do vody.

  • dp
    20:30 31.10.2012

    O možnosti likvidace elektroniky protivníka, mikrovlnami, se hovořilo už u radiolokátoru AN/APG-73.

    O možnosti likvidace elektroniky protivníka, mikrovlnami, se hovořilo už u radiolokátoru AN/APG-73.

Načítám diskuzi...