Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1

Scorpion EVO 3
Foto: Český samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 s 30 raným zásobníkem /

Minulý rok spatřil světlo světa nový uherskobrodský samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Přestože se nový samopal jménem hlásí ke slavné tradici originálních automatických zbraní Škorpion z počátku 60. let minulého století, společné s nimi má jenom místo výroby. Nový model představuje vysoce moderní adaptaci klasické samopalové koncepce a vyniká konstrukční i technologickou jednoduchostí, propracovanou ergonomií a nanejvýš atraktivními uživatelskými vlastnostmi.

 O nové verzi

Jméno Škorpión je neodmyslitelně spojeno s originálními kompaktními samopaly, které dnešní Česká zbrojovka a.s. vyráběla dvě desetiletí v celkovém počtu bezmála 200 000 kusů pro potřeby ČSSR i pro export. Nevýhodou základního modelu vz.61 byl málo výkonný náboj 7,65 mm Browning, vyžádaný československým ministerstvem vnitra, původním hlavním zákazníkem.

 

Od druhé poloviny 90. let se společnost pokusila využít potencionál Škorpionu a přepracovat ho na výkonnější ráži. Nejdále se dostal vývoj samopalu v ráži 9 mm  Luger, který byl v roce 2003 pod označením CZ SKORPION 9x19 v malém počtu uveden na trh.

 

Přes bezkonkurenčně malé rozměry, snadné ovládání a vysokou přesnost se ,,devítkový´´ Škorpion nepodařilo výrobně zjednodušit, což společnost přimělo k poohlédnutí se po modernější a jednodušší zbrani stejné kategorie.

Scorpion Foto 1: První generace – Škorpion vz.61 / www.skorpion-galerie.wz.cz

Foto 2: Druhá generace – Scorpion 9x19 / www.skorpion-galerie.wz.cz

Slovenské kořeny

Mezitím se v roce 2001 objevily informace o partě tří slovenských nadšenců, kteří se pustili do vývoje nového samopalu LAUGO, jenž si přes improvizovanou podobu prvních vzorků vysloužila uznání odborníků za promyšlenost a jednoduchost. Společnost CZUB projevila zájem o slovenský projekt poprvé v roce 2004, ale záhy se ukázalo, že prototyp zatím zdaleka nesplňuje mimořádně přísné podmínky, jimiž se společnost při konstrukci pro ozbrojené složky řídí.

 

Toto zjištění bylo pro slovenské konstruktéry impulzem k dalšímu vývoji a tak mohla být v lednu 2007 podepsána dohoda o převzetí trenčínské zbraně Českou zbrojovkou a.s. (samopal byl dokončen přibližně z 60 %).

 

V Uherském Brodě pokračoval vývoj a dolaďování designu, ergonomie a nové ramenní opěry pod dohledem Jána Lučanského, zatímco problematiku výrobních materiálů, dokumentaci a technologii měl na starosti Jaroslav Červík.

 

Scorpion EVO 3 Foto: Jedna z prvních verzí CZ SCORPION EVO 3 A1 se sklopenou pažbou / www.altileri.blogspot.com

 

V roce 2009 se zbraň dočkala první veřejné prezentace na veletrhu IDET v Brně. Vedle konstrukce se během roku 2009 ladil také název nové zbraně, který se nakonec ustálil do současné podoby CZ SCORPION EVO 3 A1 (EVO 3 znamená, že jde o třetí generaci Škorpiónu). Písmeno,,A“ vyjadřuje, že se jedná o automatickou verzi, ,,S“ před číslem bude mít samonabíjecí verze pro civilní trh.

 

CZ SCORPION EVO 3 A1 je lehká automatická zbraň jednotlivce ráže 9x19 mm (9 mm Luger), která může střílet jednotlivými ranami, třírannými dávkami a v plně automatickém režimu. Režim střelby se volí oboustrannou páčkou/manuální pojistkou na bocích pouzdra spouštědla, jednotlivé pozice jsou označeny horizontálními piktogramy.

 

Díky použití odolného polymeru do konstrukce zbraně samopal váží bez zásobníku 2,77 kg. Ani při hojném použití polymerových dílů v praxi nehrozí jejich přehřívání. Praktické zkoušky ukázaly, že nový samopal dokáže vystřílet 600 ran v kuse bez jakéhokoliv poškození.

 

Scorpion EVO 3 Foto: CZ SCORPION EVO 3 A1 s menším 20-ranným zásobníkem / www.armyrecognition.com

Nejrychlejší demontáž a perfektní ergonomie

Koncepce zbraně je založena na originální myšlence, která se dokonce dočkala patentové ochrany. Vtip spočívá v odnímatelné m pouzdru spouštědla, která je branou do útrob samopalu. Demontáž i montáž trvá jen několik málo sekund a pohodlně ji zvládne i nezkušený uživatel. SCORPION dokonce díky tomu vážně aspiruje na titul samopalu s nejrychlejší demontáží a zpětnou montáží na světě!

 

To samé platí o ergonomii. Nový Škorpion je po ergonomické stránce výrobek, který těžko hledá srovnání. Perfektně padne do ruky, zacílení je naprosto přirozené, všechny ovládací prvky jsou právě tam, kde je střelec potřebuje mít. Díky šikovnému vyvážení, plastovému nárazníku v zadní části vodícího trnu a odpalování z přední polohy závorníku je navíc CZ SCORPION EVO 3 A1 i při relativně vysoké kadenci snadno kontrolovatelný ve všech režimech střelby, včetně opravdu dlouhých, třicetiraných dávek. 

 

CZ SCORPION EVO 3 A1 má integrované úchyty pro poutka standardizovaných tříbodových nebo jednobodových nosných popruhů. Ke zbrani se dodávají transparentní plastové dvouřadé zásobníky s dvouřadým vyústěním o kapacitě 20 a 30 nábojů. Na zbraň můžeme připevnit tlumič hluku výstřelu,  svítilny, laserové značkovače, taktické rukojeti, kolimátory apod.

 

Scorpion EVO 3 Foto: Hráče airsoftu určitě potěší zpráva, že firma ASG za pomocí CZUB vytvořili airsoftové provedení této zbraně. / www.strikeup.ru

Nadějné vyhlídky

Až do jara 2010 se mělo za to, že Česká zbrojovka a.s. Svým novým samopalem, míří především na zahraniční trhy. O to větší bylo překvapení, když na jaře roku 2010 Ministerstvo obrany ČR u České zbrojovky objednalo 572 zbraní jednotlivce CZ SCORPION EVO 3 A1 ráže 9x19 mm s příslušenstvím a municí.

 

Tyto samopaly jsou určeny Hradní stráži, která má kromě reprezentačních úkolů na starosti zajišťování ostrahy a obrany sídel prezidenta ČR a jeho hostů. S takovou referencí se šance nového samopalu na úspěch samozřejmě podstatně zvyšuje. O nový samopal už delší dobu projevují zájem další a další bezpečnostní organizace a instituce v ČR i v zahraničí. Nová zbraň představuje vysoce zajímavou alternativu k dosud dominujícím zbraním HK.

 

Zdroje: www.altileri.blogspot.com, www.czub.cz, www.strikeup.ru, www.armyrecognition.com, www.skorpion-galerie.wz.cz, www.streleckarevue.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky

Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá ...

VIDEO: ACR - Adaptivní bojová puška

V roce 2006 vyvinula coloradská firma Magpul Industries novou modulární útočnou pušku Magpul ...

Modernizace australských pušek Austeyr F88

Řada vyspělých zemí světa pracuje na nových osobních zbraních jednotlivce, které mají ve světových ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Serža
  13:10 03.07.2015

  tak bych aktualizoval - nějaké kompíky už se vyskytly:
  http://serzovo.wordpress.com/2...

  tak bych aktualizoval - nějaké kompíky už se vyskytly:
  http://serzovo.wordpress.com/2...

 • Petr Vykoukal
  11:59 05.11.2012

  ta zbraň mne zaujala už na idetu... akorát nechápu, proč nemůže používat stejný zásobník jako pistole phantom. mám samopal, mám pistoli - proč různé zásobníky, když mám stejný ...Zobrazit celý příspěvek

  ta zbraň mne zaujala už na idetu... akorát nechápu, proč nemůže používat stejný zásobník jako pistole phantom. mám samopal, mám pistoli - proč různé zásobníky, když mám stejný náboj?Skrýt celý příspěvek

 • Serža
  11:42 24.07.2012

  mám tu civilní verzi (S1) a poznatky bych po cca 1000 vystřílených ranách shrnul následovně: přesnost super zpětný ráz a chování při střelbě - nic extra, ale v normě spoušť pro ...Zobrazit celý příspěvek

  mám tu civilní verzi (S1) a poznatky bych po cca 1000 vystřílených ranách shrnul následovně:
  přesnost super
  zpětný ráz a chování při střelbě - nic extra, ale v normě
  spoušť pro střelnici dost tuhá, pro OS v akci asi akorát
  rozborka/sborka geniálně jednoduchá, jen pak při čištění je dost "zákoutí", kam se blbě dostává
  ovládání:
  vypouštění zásobníku je super! jen mi trochu chybí výraznější rozpoznání, že je zásobník dobře zacvaknutý (nějaké slyšitelnější cvaknutí nebo tak něco)
  vypouštění závěru OK
  napínací páka mohla být trochu delší, v rychlosti se někdy stane, že mi ruka v rukavici sklouzne
  pojistka někomu vadí, já jsem si na ní zvykl (ale trvalo to) a teď mi už vlastně vyhovuje :-)
  pažba super, délková nastavitelnost v mezích potřeby
  plnění zásobníků - jde v pohodě, ale občas se stane, že tak při 27-28 náboji se pružina "zasekne" a další náboj tam nechce - stačí zásobníkem klepnout a uvolní se to
  doufám, že někdo udělá nějaký šikovný kompenzátor
  no a mířidla si tam každý dá, jaký chce, tak k tomu asi nemá smysl se vyjadřovat...
  http://serzovo.wordpress.com/2... Skrýt celý příspěvek

 • vlado mraz
  13:50 28.03.2012

  akoze cesy klobuk dole tato zbran je nieco riadne nove od tej starej verzy je toto uplne delo.

  akoze cesy klobuk dole tato zbran je nieco riadne nove od tej starej verzy je toto uplne delo.

 • Z1
  08:58 26.03.2012

  ja len ci to nebude "co kus to unikat" ale inak super hracka, dorbe sa z nej striela

  ja len ci to nebude "co kus to unikat" ale inak super hracka, dorbe sa z nej striela

Načítám diskuzi...