Americká armáda hledá náhradu za těžký kulomet M2

Těžký kulomet M2 slouží mimo jiné jako těžká podpurná zbraň pěchoty. Ničí vše - od živé síly, až po lehce obrněná vozidla; větší foto / Public Domain

Americká armáda (U.S. Army) vyvíjí novou odlehčenou verzi ikonického těžkého kulometu M2 Browning ráže 12,7 mm. V delším období armáda plánuje zavést do výzbroje nový zbraňový systém, který nahradí jak kulomety M2, tak automatické granátomety Mk19 ráže 40 mm.

M2 Browning

Těžký kulomet M2 Browning je jednou z nejúspěšnějších palných zbraní všech dob. Původní konstrukce kulometu vznikla již v 30. letech minulého století ve Spojených státech. Za více než 80 let se vyrobilo odhadem 3 miliony kulometů M2.

Kulomet M2 ničí bodové cíle na vzdálenost až 1500 m a plošné cíle na vzdálenost 1800 m. Maximální rychlost palby pozemní verze kulometu M2 je 450 až 600 ran/min. Kulomet M2 najdeme nejen u pěchoty, ale také lafetovaný na nejrůznějších vozidlech, lodích nebo vrtulnících.

Nejnovější variantou tohoto kulometu je verze M2A1 QCB (Quick Change Barrel).

Hlavní změnou u M2A1 je možnost rychlé výměny hlavně (QCB), odnímatelná nosná rukojeť hlavně, nový tlumič zášlehu snižující intenzitu zášlehu o 95 %, upravený vnitřní palebný mechanismus (snadnější údržba, větší bezpečnost, snížení rizika náhodného výstřelu) a upravené ovládací prvky.

M2A1 má také novou hlaveň se životností 80 000 výstřelů, oproti 25 000 výstřelům u starších modelů.

Současný kulomet M2A1 váží bez trojnožky a munice 38 kg. I s trojnožkou je pak hmotnost celého zbraňového systému (bez munice) 58 kg. Nyní americká armáda vlastní 24 000 původních kulometů M2 a 25 000 modernizovaných M2A1.

Americká armáda již řadu let studuje možnost náhrady kulometů M2. Po velmi odvážných revolučních návrzích (XM312, XM806) se však armáda rozhodla spíše k evolučním skokům.

M2A1 je nejnovější verze legendárního těžkého kulometu M2.

Titanový M2A1

Nejbližším krokem je vývoj odlehčené verze kulometu M2A1 - za použití titanu. Hmotnost “titanového” M1A2 (bez trojnožky, munice) poklesne až na 27kg.

“Vždy jsme chtěli odlehčit zátěž vojáků. Hlavním cílem je vyvinout místo 38kg zbraně 27kg zbraň,” říká Laura Battista, produktová manažerka ve výzkumném centru Picatinny Arsenal. “Vyrobíme 30 kusů a pak začneme s plnohodnotným testováním - pády z velké výšky, spolehlivost, životnost, náročnost údržby a další standardní testování. Uvidíme, jak si (odlehčená M2A1 - pozn. red.) povede s klasickou M2.

Picatinny Arsenal je vývojové a výrobní centrum, se specializací na vývoj a výrobu prototypů nástrojů boje proti IED, munice, přesně naváděné munice, minometů, systémů řízení palby, ručních palných zbraní, houfnic, balistické ochrany nebo bojových hlavic.

Pokud půjdou testy dobře, Picatinny v příštím roce osloví výrobce, kteří následně začnou se sériovou výrobou “titanových” M2A1. První odlehčené M2A1 se mohou dostat k jednotkám americké armády v roce 2019.

Dalším krokem před kompletní výměnou kulometů M2 za zcela nový zbraňový systém je paralelní vývoj nové odlehčené hlavně. Nyní klasická vzduchem chlazená hlaveň kulometu M2 váží 12 kg. Cílem je pomocí moderních materiálů vyvinout hlaveň (s patřičnou životností) o hmotnosti pouhých 4,5 kg.

Picatinny také vyvíjí nový optický zaměřovací systém MGO (Mounted Gun Optic) pro kulomety M2. Ten bude v sobě kombinovat velkou otevřenou (případně uzavřenou) optiku, laserový dálkoměr a později jednoduchý systém řízení palby (balistický počítač).  MGO vstoupí do služby za cca 5 let.

XM806, jako možný nástupce M2, se neujal; větší foto / Public Domain

Kulomet a granátomet v jednom

Skutečně přelomovou záležitostí bude nová palná zbraň nahrazující u pěchoty, na bojových vozidlech i vrtulnících, kulomety M2 a automatické granátomety Mk19.

V současné době armáda pracuje na koncepci a požadovaných schopnostech nové zbraně. Armáda si klade dva cíle - výrazně snížit hmotnost budoucí zbraně (oproti M2 a Mk19), zvýšit její ničivost a rozšířit možností útoků na větší počet cílů.

Bude to jediná zbraň se zcela novým typem munice, která ještě není ani ve vývojové fázi,” maluje budoucnost nástupce kulometů M2 Battista. Zatím neexistuje časový rámec vývoje nové zbraně, ale dokončení koncepce se očekává v řadu několika let.

Nová zbraň musí v sobě kombinovat útočnou a umlčující sílu (včetně patřičného psychologického efektu na protivníka) těžkého kulometu a ničivý účinek granátometů na plošné cíle.

Jde vůbec o první zprávu o vývoji nástupce kulometu M2. Koncepce zbraně je zatím tajemstvím, ale v současné době existuje řada nadějných a využitelných technologií na poli ručních palných zbraní.

Kromě moderních konstrukčních materiálů lze počítat s novou generaci beznábojnicové munice - ta má bezmála o 50 % menší rozměry a hmotnost než klasická munice.

Spolu s beznábojnicovým střelivem se často skloňuje i elektronický zápal (electronic firing). Místo mechanického úderníku slouží k iniciaci zápalky elektrický oblouk. Odpadá tak podstatná část mechaniky závěru. Výsledkem je jednoduší konstrukce zbraně, větší rychlost střelby, menší zpětný ráz a díky nulové prodlevě při zmačknutí spouště přesnější střelba.

Dodejme, že poslední pokus nahradit kulomet M2 skončil před čtyřmi lety, kdy byl ukončen projekt kulometu XM806 Lightweight .50 Caliber Machine Gun (LW50MG). Samotná zbraň měla hmotnost 18 kg (s trojnožkou 29 kg) a vykazovala o 60 % menší zpětný ráz, než původní M2.

Nakonec však armáda v roce 2012 přestala vývoj financovat, mimo jiné kvůli nízké kadenci zbraně (265 ran/min). Nakonec armáda upřednostnila modernizovaný kulomet M2A1.

Zdroj: We Are The Mighty 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují ...

LRPF: Nová ocelová pěst americké armády

Americká armáda pracuje na nové generaci taktických raket země-země LRPF (Long-Range Precision ...

Ruský BMPT Terminátor-3 tankem budoucnosti?

Podle Ruslana Puchova, ředitele moskevského centra CAST (Centre for the Analysis of Strategies and ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Arassuil
    10:32 18.08.2016

    erg, Hatchcock (sniper) a ne Hitcchcock (režisér).

    erg, Hatchcock (sniper) a ne Hitcchcock (režisér).

  • Arassuil
    10:31 18.08.2016

    Sustr: Už jsem viděl hodně střeleb z M2 na různých videích apod. Střílet přes mířidla uvidíš možná tak vojáka na střelnici v rámci nějakého cvičení nebo výcviku, popřípadě ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Sustr: Už jsem viděl hodně střeleb z M2 na různých videích apod. Střílet přes mířidla uvidíš možná tak vojáka na střelnici v rámci nějakého cvičení nebo výcviku, popřípadě ve chvíli, kdy je M2 lafetován třeba na humwee. V boji se M2 používá jednoduše - posíláš olovo "zhruba" směrem odkud střílí nepřítel a v případě míření spíš sleduješ stopovku, dopady střel (.50 udělá pěkný obláček prachu) než vlastní mířidla. Ono u tohohle popravdě ani moc mířit nejde a střílet jednotlivé rány se nevyplatí, pokud zrovna nejsi HitchcockSkrýt celý příspěvek

  • Sustr
    22:04 17.08.2016

    Dotaz:

    Jak dlouho se dá vydržet v poloze při střelbě "přes mířidla", která je vidět např v 0.21. To je tak jediná věc, která mě napadá, že si zaslouží upgrade.

    Dotaz:

    Jak dlouho se dá vydržet v poloze při střelbě "přes mířidla", která je vidět např v 0.21. To je tak jediná věc, která mě napadá, že si zaslouží upgrade.

  • Kusa
    21:08 17.08.2016

    No tak poslední co bych chtěl je brodit se v řece s M2 :-)
    Jinak trochu OT nevíte někdo co je s LSAT 2013 to testovaly v Afganistánu a od té doby ticho.

    No tak poslední co bych chtěl je brodit se v řece s M2 :-)
    Jinak trochu OT nevíte někdo co je s LSAT 2013 to testovaly v Afganistánu a od té doby ticho.

  • alea206
    18:06 17.08.2016

    Jak vlastne ma fungovat zbran s elektrickym "udernikem" nejak si nedovedu predstavit ze bez baterek by si vojak nevystrelil, nebo by baterka byla soucasti bedny s munici? Pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak vlastne ma fungovat zbran s elektrickym "udernikem" nejak si nedovedu predstavit ze bez baterek by si vojak nevystrelil, nebo by baterka byla soucasti bedny s munici? Pripadne prvni rana "na kliku" a energie pro kazdou dalsi by se generovala za pomoci zpetneho razu. Otazka je jak by se to chovalo po desti nebo prodeni reky.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    17:28 17.08.2016

    Tak u a1 sa im podarilo odstranit nastavovanie headspace a timingu po kazdej vymene hlavne. U a2 by sa mohli obratit na obernsdorf ci by nevedel nieco spravit s crevami m2 , ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak u a1 sa im podarilo odstranit nastavovanie headspace a timingu po kazdej vymene hlavne. U a2 by sa mohli obratit na obernsdorf ci by nevedel nieco spravit s crevami m2 , britom sa taky pristup oplatil :)Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    16:40 17.08.2016

    Úplne by stačilo, ak by Američania zlepšili na M2 presnosť streľby počas dávky - lepšia úsťová brzda,alebo kompenzátor zdvihu. Zamedziť výraznému "skákaniu" zbrane počas streľby. ...Zobrazit celý příspěvek

    Úplne by stačilo, ak by Američania zlepšili na M2 presnosť streľby počas dávky - lepšia úsťová brzda,alebo kompenzátor zdvihu. Zamedziť výraznému "skákaniu" zbrane počas streľby. neviem. Príde mi to ako vymýšľať koleso... M2 je nadčasová zbraň, spoľahlivá, silná...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:18 17.08.2016

    Bude to zrejme len evolúcia ... Určite nejaké firmy vyvinú o lepšie zbrane, ale potom sa zrátajú náklady na logistiku, výcvik atď. .... a povie sa, že to za to nestojí a príde len ...Zobrazit celý příspěvek

    Bude to zrejme len evolúcia ...
    Určite nejaké firmy vyvinú o lepšie zbrane, ale potom sa zrátajú náklady na logistiku, výcvik atď. .... a povie sa, že to za to nestojí a príde len vylepšená M2.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    16:07 17.08.2016

    m2 dlouhou dobu držela rekord v roli odstřelovací pušky. Hatchcock s ní sundal ve Vietnamu příslušníka NVA na skoro 2,3km.

    m2 dlouhou dobu držela rekord v roli odstřelovací pušky. Hatchcock s ní sundal ve Vietnamu příslušníka NVA na skoro 2,3km.

  • RiMr71
    16:00 17.08.2016

    Viděl jsem M2 v akci a nějak si nedovedu představit ten účinek v cíli/živé síle při zásahu... To musí být prostě brutální, vesta nevesta...

    Viděl jsem M2 v akci a nějak si nedovedu představit ten účinek v cíli/živé síle při zásahu... To musí být prostě brutální, vesta nevesta...

  • Mrakoplaš
    15:40 17.08.2016

    Pěkné jen bych se nedivil že za 12let0 když tento skvělý kolomet oslaví 200 výročí vzniku. Se bude při kolonizačních válkách na Alfa Centaury, kde se bude bojovat se zdejšími ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkné jen bych se nedivil že za 12let0 když tento skvělý kolomet oslaví 200 výročí vzniku. Se bude při kolonizačních válkách na Alfa Centaury, kde se bude bojovat se zdejšími nepřátelskými emzáky. Hledat náhrada za kulomet M2. :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...