Boj o bitevní letoun A-10 Thunderbolt II pokračuje

-
5. 11. 2014
-
134 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo (U.S. Air Force) plánuje do roku 2019 vyřadit celou flotilu bitevních letadel A-10 Thunderbolt II. Ušetřené finanční a lidské zdroje se přesunou především k programu letadla F-35A Lightning II. Záměr amerického letectva však naráží na tvrdou kritiku Kongresu, vojáků i odborné veřejnosti.
Hlavní problém: Peníze
U.S. Air Force provozuje 345 bitevních letounů A-10 Thunderbolt II. Přímo pod letectvo spadá 191 strojů. Velitelství záložních vzdušných sil AFRC (Air Force Reserve Command), jedno z hlavních velitelství MAJCOM (Major Commands) amerického letectva, provozuje 48 letadel. Zbývajících 106 bitevních letounů A-10 je v podřízenosti letectva Národní gardy ANG (Air National Guard).
Ještě v roce 2007 si americké letectvo plánovalo ponechat bitevní letouny A-10 Thunderbolt II, známé mezi vojáky spíše jako „Warthog“ (prase bradavičnaté), až do roku 2027. V té době měly bitevní úkoly a úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) přebírat letadla F-35 a také bezpilotní bojové letouny jako MQ-9 Reaper.
U.S. Air Force však oznámilo plán na vyřazení všech strojů A-10 Thunderbolt II již do konce roku 2019. Hlavním důvodem jsou rozpočtové omezení.
Vyřazení všech A-10 přinese jen mezi lety 2015 až 2019 úspory 4,2 miliardy dolarů (dříve uváděno 3,7 miliardy dolarů), které lze použít na (podle letectva) perspektivnější F-35A Lightning II. Připomeňme, že roční rozpočet U.S. Air Force je přibližně 110 miliard dolarů.
Americké letectvo vysvětluje vyřazení A-10 Thunderbolt II ...
Tento záměr spustil ostrou debatu o roli a budoucnosti A-10 Thunderbolt II na moderním bojišti. Podle U.S. Air Force A-10 nemá především šanci obstát proti vyspělému protivníkovi se silnou protivzdušnou obranou. N aopak zastánci vyzdvihují velkou odolnost a palebnou sílu letadla A-10.
Hlavním argumentem amerického letectva je neúprosná statistika. Od roku 2001 zajišťovaly blízkou palebnou podporu z 80 % víceúčelové letouny (F-16, F-15) nebo bombardéry (B-1, B-52). Právě víceúčelové letouny jako je F-16 nebo F-15 mohou podle letectva převzít úkoly A-10.
Oproti mnohem rychlejším víceúčelovým letounům je A-10 navíc mnohem náchylnější pro ti systém ům protivzdušné obrany, jako jsou přenositeln é protiletadlové střely typu Stinger nebo Igla.
„Opravdu rád bych pokračoval s celým inventářem, protože venku jsou taktické problémy, které jsou perfektní pro A-10. Já mám však jiné cesty pro řešení taktických problémů. Nemusí být tak elegantní jako A-10, ale stále splní svůj úkol a jsou navíc použitelné i pro ji né úrovně konfliktu, kde jsou A-10 naprosto k ničemu,“ říká generál Michael Hostage, velitel Velitelství vzdušného boje ACC (Air Combat Command), jedno ho z velitelství MAJCOM.
Samozřejmě je zde i otázka ceny. Podle amerického letectva, pokud nedojde k vyřazení bitevních A-10, je nutno škrtat někde jinde. Stejné prostředky lze získat vyřazením celé flotily bombardérů B-1 Lancer nebo 350 stíhaček F-16.
Podle amerického letectva lze naopak peníze ušetřené vyřazením A-10 použít nejen na program F-35, ale také na nákup přesně naváděné munice pro bojové letouny F-16 a F-15, včetně lepšího výcviku.
Roli hraje rovněž personální otázka. Provoz celé flotily A-10 Thunderbolt II vyžaduje poměrně zančné logistické zázemí a početný pozemní personál. Podle generálporučíka Christophera Bogdana, hlavního manažera programu F-35 v Pentagonu, potřebuje letectvo přesunou t lidské kapacity k zajištění provozu stíhaček F-35A Lightninig II.
„Musíme mít do roku 2016 k dispozici okolo 1100 lidí k obsluze a zajištění provozu těchto letadel (F-35 – pozn. r edakce),“ vysvětluje pohled amerického letectva Bogdan. „Co jsme se naučili je, že nejlepší kombinace těchto 1100 lidí jsou nově trénování a zkušení údržbáři z jiných platforem, jako je A-10. Jestliže nevyřadíme A-10, n ebudeme mít dostatek zkušeného pozemního personálu.“
Na celkově 11 závěsnících unese A-10 výzbroj až do hmotnosti 7260 kg. / U.S. Air Force
… americká armáda a Kongres oponuje
Samozřejmě oponenti s argumenty nelení. Podle „emotivního názoru“ odpůrců, americké letectvo stažením letadel A-10 ohrožuje životy amerických a spojeneckých vojáků na zemi, kteří jsou závislí na perfektní blízké letecké podpoře.
„ Je ošklivý a je hlučný,“ říká generál John Campbell, zástupce náčelníka štábu americké armády (U.S. Army), který vyzdvihuje psychologický efekt letadla pro vojáky na zemi. „Když se ale přiblíží a uslyšíte nezaměnitelné „BVRRR“, prostě poznáte rozdíl.“
Podle Russell a Carpenter a , bývalého hlavního seržanta amerického letectva, on a stovky dalších vojáků vděčí za život A-10. Při invazi do Iráku se 3000 amerických vojáků přesouvalo po polních cestách do centra Iráku. Při přesunu se jednotlivé části voje dostal y pod palubu protivníka.
Carpenter přivolal na pomoc, podle jeho vlastních slov, jediné letadlo, které dokázalo letět tak nízko a pomalu, aby rozeznalo protivníky od vlastních vojáků: A-10. „Zabili by stovky našich chlapců, kdyby nebylo palebné síly a sedmihlavňového rotačního kanonu A-10 ,“ řekl Carpenter, který je nyní v důchodu.
Stejně tak příznívc i zachování letadel A-10 kritizují myšlenku používání letadel F-35 pro blízkou pozemní podporu. „Opravdu si myslíš, že půjdeš s letadlem za 200 milionů dolarů (F-35 – pozn. redakce) blízko k zemi, kde je extrémně zranitelné?“ ptá se podplukovník William Smith, pilot A-10 sloužící v Iráku a Afghánistánu.
A-10 je silně pancéřován a schopen snášet značné poškození. Na snímku palbou poškozený A-10 se dokázal vrátit zpět na základnu. / U.S. Air Force
Příznívci vyzdvihují jedinečné schopnosti A-10, především nízkou rychlost a nízkou letovou hladinu, kdy je stroj schopny kopírovat terén. Předností je také silné pancéřování, odolnost a v porovnání s víceúčelovými letadly, především F-35, nízké nároky na logistické zázemí a nízké finanční náklady na jednu letovou hodinu.
V Kongresu proti vyřazení nejaktivněji vystupuje Kelly Ayotte, republikánská senátorka z New Hampshire. Manžel senátorky je bývalý pilot A-10. Mohu být také za snahou senátorky tlaky velmi silné lobby průmyslu?
Výrobce letounu Fairchild Republic sice již od roku 2003 neexistuje, ale například Boeing se měl podílet na modernizaci letounů A-10 v hodnotě 500 milionů dolarů ( rozdíl úspor 3,7 a 4,2 miliardy dolarů).
V současné době se Kongresu podařilo zdržet vyřazení letounů A-10 minimálně o jeden rok. Výbor pro ozbrojené síly ( House Armed Services Committee ) zablokoval v armádní rozpočtu na rok 2015 vyřazení letounů A-10, dokud se neprovede kompletní studie o schopnosti jiných platforem zastoupi t roli A-10 v blízké pozemní podpoře.
Ve hře je několik možností, kromě zachování/ vyřazení letounů A-10, lze všechny stroje převést do podřízenosti letectva Národní gardy a ušetřit část finančních prostředků . O bitevníky A-10 Thunderbolt II projevila zájem také americká armáda, která schopnosti bitevních letounů potřebuje nejvíce.
Od sovětských tanků po teroristy
A-10 Thunderbolt II poprvé vzlet v roce 1972. Letoun vznikl především za účelem ničení sovětských tanků a blízké pozemní podpory.
Hlavní výzbroj tvoří 30mm rychlopalný rotační kanón GAU-8/A Avenger s maximální kadencí 4200 ran za minutu. Zásobník letadla pojme 1350 střel ráže 30 × 173 mm . S třely s ochuzeným uranem jsou schopny probít svrchní pancíř moderních tanků. A-10 je de facto především nosičem této ničivé zbraně.
Raketovou výzbroj zastupují neřízené rakety všeho druhu, protitankové AGM-65 Maverick, „hloupé" bomby, laserem naváděné bomby rodiny Paveway či GPS naváděné bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition).
A-10 se zúčastnila řady ozbrojených konfliktů. K prvnímu bojovému použití došlo ve válce v Perském záliv u v roce 1991. Později se letadla zapojila do bombardování Srbska, operací v Iráku, Afghánistánu a Libyi. V současné době letadla dokonce podnikají nálety proti cílům Islámského státu v Iráku, a možná také v Sýrii.
Zdroj: DoD BUZZ, DoD BUZZ, BombergBusinessweek, Foxtrot Aplha
Související články
F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii
Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...
-
23.09.2014
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army
Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...
-
15.10.2014
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Vojenský raketoplán X-37B zpět na Zemi
V pátek dosedl na leteckou základnu amerického letectva (U.S. Air Force) Vandenberg (Vandenberg Air ...
-
19.10.2014
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Program stíhačky F-35 Lightning II pokračuje
Americké ministerstvo obrany u amerického výrobce Lockheed Martin objednalo další várku stíhaček ...
-
31.10.2014
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Ano přiznávám v tomto bodu máte pravdu. To ovšem nemění nic na tom, že zde předkládáte cifry uvádějící hodnotu GDP Ukrajiny a Ruska, které nemohu nikde dohledat. I na té ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: "mocné seknutí ruské medvědí tlapy, které překazilo další vykořisťovatelskou válku imperialistického velkokapitálu a chamtivých kapitalistů, jejichž zadlužená říše se ...Zobrazit celý příspěvek
Když já studoval ČVUT, tak wikipedie ještě snad ani neexistovala :D
Slyšel jste někdy o španělsku, USA, Brazílii, nebo Číně, u všech nemá největší HDP na hlavu hlavní město.Když já studoval ČVUT, tak wikipedie ještě snad ani neexistovala :D
Slyšel jste někdy o španělsku, USA, Brazílii, nebo Číně, u všech nemá největší HDP na hlavu hlavní město.Již jako studentovi vysoké školy, mi bylo vtloukáno do hlavy, že Wikipedia v žádném případě nebude akceptována jako věrohodný zdroj informací. Je pro zajímavost zde přikládám odkaz ...Zobrazit celý příspěvek
Já s vámi zcela souhlasím LukeCZ, jen problém je ten, že když se pokusíte je nějak asimilovat, násilně (nějakými zákony), protože nenásilně to není možné, když je to 40% obyvatel, ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji, já našel více méně totožné informace k roku 2011, jako pan Oleg. Tak samozřejmě že je to dáno demografickým rozložením populace a ekonomickou silou dané části země. Nicméně ...Zobrazit celý příspěvek
PetrL - pravda, pokud upřednostňujete jako zdroj Hlas Ruska (namísto oficiálních statistik ze kterých čerpá článek na mnou uvedeném odkazu), pak se opravdu nemáme o čem hádat :)
PetrL - pravda, pokud upřednostňujete jako zdroj Hlas Ruska (namísto oficiálních statistik ze kterých čerpá článek na mnou uvedeném odkazu), pak se opravdu nemáme o čem hádat :)
Já mám knížku z roku 2009, to ještě nikdo (s výjimkou Putinátora) netušil, že bude Ukrajinská krize, tam mám napsáno toto rozložení HDP (plus protože je to staré vydání jsem tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinské HPD na osobu dle regionů v roce 2011: http://eurasiaca.files.wordpre... Výše průmerné ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom si teď všímám že jsem se sekl v Kyjevě, ten má asi, 15 000USD. Je to zcela normální, že některé země mají velké rozdíly v HDP v regionech (UK-70 000 USD má Londýn a ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý den pane Petře, mohl bych vás požádat, zda-li byste byl tak laskav a poskytnul mi zdroj odkud jste čerpal údaje o hdp, velice by mě to zajímalo, jelikož tyto informace příliš ...Zobrazit celý příspěvek
Todomachu, mohl by jste mě přestat urážet, já komunismus zažil (nevím jak vy) a nesnáším ho. Omlouvám se za dezinformaci, nejednalo se o generála, ale o ministra války Henry ...Zobrazit celý příspěvek
to Takeda: Ruská invaze na Ukrajinu? To PetraL asi trochu zmateš, tipuji že v jeho vidění světa je to "mocné seknutí ruské medvědí tlapy, které překazilo další vykořisťovatelskou ...Zobrazit celý příspěvek
"Když jákoli kapitalistická země chce vyhrát válku, musí na tom nechat kapitalisty vydělat". (podle PetraL údajně výrok jednoho amerického generála z WW2) "Když jakákoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Omlouvám se, jestli můj tón zněl nějak urážlivě, jen mi vadí lidé co chtějí zdroj na vše a nejsou schopni napsat do Googlu: Stíhačka 5. generace jižní korea. Jinak s vámi téměř ...Zobrazit celý příspěvek
PetrL: 1. ke kadenci: ktere pechotni zbrane podle vas maji kadenci 3000/min? Co vim, tak byva tak 500-800/min. Kanon v A-10 ma kadenci 4000/min, behem 1. sec vystreli 50 ran, ...Zobrazit celý příspěvek
Pane PetřeL, musím říci, že vaše vzhledem k obsahu vašich příspěvků bych Vám doporučil méně agresivní tón k dalším diskutujícím, protože bohužel píšete ze značné části bludy. 1) ...Zobrazit celý příspěvek
Načítám diskuzi...