Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

České zbraně míří do Libye

Datum přidání 27.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 30 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva, o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice. 

BVP-1

Foto: BVP-1 (Bojové vozidlo pěchoty) je v Československu licenčně vyráběné sovětské lehké bojové pásové vozidlo BMP-1. Sériově se začaly obrněnce vyrábět roku 1970 a do roku 1989 bylo vyrobeno 17 295 kusů BVP, které se vyvážely do SSSR a tehdejších socialistických a rozvojových spřátelených zemí. / Wikipedia

 

Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice.

 

Kontrakt dostal zelenou díky březnovému zrušení embarga na dovoz zbraní do Libye. Kromě dodávek zmiňovaných vozidel existuje šance na modernizaci dalších 300 transportérů libyjské armády.

 

Celý obchod mohl být ještě zajímavější, kdyby české Ministerstvo zahraničí nebránilo vývozu munice do Libye. Přitom za Českou republikou stojí řada dalších zemí, které podobné „morální“ problémy nemají.

 

„Úředníci nám nejprve sdělili, abychom se zaměřili na Libyi, protože potřebuje vybavení pro obnovení pořádku na svém území. Jenže teď nám oznámili, že vývoz munice zatím nepovolí. Libyjci nad tím nevěřícně kroutí hlavou,“ řekl pro deník E15 zástupce Excalibur Army a kopřivnické Tatry Andrej Čírtek.

 

BRDMFoto: BRDM je sovětské obojživelné obrněné průzkumné vozidlo z šedesátých let 20. století / Wikipedia

 

Podle Čírtka existuje riziko, že mnohomilionový kontrakt na nákup munice získá některá z konkurenčních zemí, například Bulharsko.  „Věříme, že se to nestane už jen proto, že bychom v bývalé státní zbrojovce ve Šternberku mohli minimálně na dva roky zaměstnat další stovku lidí,“ komentoval pro E15 Čírtek.

 

Johana Grohová, mluvčí Ministerstva zahraničí ale uvedla, že i přes zákaz embarga na dovoz zbraní do Libye je nutno přistupovat k dodávkám munice velmi opatrně. Podle názoru ministerstva se pohyb munice obtížně sleduje a kontroluje. Navíc existuje vážné podezření, že z Libye se nelegálně pašuje vojenský materiál do okolních zemí.

 

„Kdyby se munice dostala například do zemí s nestabilním režimem nebo k teroristickým skupinám, riskovali bychom pověst nejen našeho státu, ale i našich zbrojovek a dalších firem,“ uzavřela Grohová.

 

Česká republika patřila v druhé polovině minulého století k jednomu z největších vývozců vojenské techniky do tohoto severoafrického státu, české firmy tak mohou navázat na tuto mnohaletou tradici. Ve výzbroji lybijské armády najdeme například bitevníky L-39, houfnice DANA nebo modernizované tanky T-72.  V současné době se navíc vedou jednáni na dodávku stovky speciálních tahačů TATRA.

 

„Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum. Třeba italský ministr obrany letos v únoru osobně předával libyjské armádě kolové transportéry, tak proč bychom my nemohli vyvážet do této země vojenskou techniku a munici,“ uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

 

Zdroj: E15, Defence Web

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
nesher Datum: 01.07.2013 Čas: 11:51

to pjotr
Nezlobte se, ale to je nesmysl. To, že je armáda branecká vám nezaručí, že ji nelze použít proti vlastnímu obyvatelstvu. Ostatně ČSLA byla v roce 1969 proti "tátům, bratrům a synům" nasazena.
Stejně tak PS (postavená na braneckém principu) naprosto bez problémů zbraně proti vlastním krajanům používala.Stejně tak např. polská armáda v roce 81.
Dále, pokud by měla mít branecká armáda nějaký smysl, tak by ZVS musela trvat alespoň dva roky a pak každý rok alespoň dva týdny cvičení. Což je něco co si nemůžeme dovolit, navíc ani tak by průměrný voják nedosahoval kvalit vojáka profesionální.
Armáda je hlavně od hájení zájmů, tak jak je definuje vláda. Pokud se někomu stýská po dobách ČSLA, která měla tisíce (většinou) zastaralých zbraňových systémů a jejímž úkolem bylo (v ruském zájmu) zlikvidovat čs. mužskou populaci během tažení na Rýn, tak to nemá v hlavě úplně srovnané.

avatar
Pjotr Datum: 01.07.2013 Čas: 09:47

Nejdříve zrušili VZS, aby nám vzali zbraně z rukou (VZS by nestříleli při nepokojích své bratry a táty a syny) a pak nám z armády udělají jednotku speciálů echt vybraných, takovou pořádkovou jednotku, ta poslechne ta klidně zastřílí do "extrémistů, teroristů, revolucionářů" k ničemu jinýmu naše armáda není dobrá, hranice neuhlídá a ani nemůže dělat jako že jo, při přírodních pohromách už taky nedokáže pomoct, takže? KONEC

avatar
David Khol Datum: 30.06.2013 Čas: 20:34

Nu - a takováto zakázka by mohla být poměrně výrazným impulsem pro ten český zbrojní průmysl - a tedy právě pro ony šikovné lidi. Ti se zas něco naučí, zkušenosti zůročí pak při dalších projektech - ano, myslím si, že právě to česká ekonomika potřebuje jako sůl

avatar
Jirka Datum: 29.06.2013 Čas: 23:55

pro Dan.persec: Slepý určitě nejste, ale to nebude o šikovnosti spíše o tom jak státní zakázky provádět, obecně i ve světě jsou stavební zakázky pro stát dražší než ty samé projekty pro privátní sféru. Co se týče silnic tak ty opravují většinou zahraniční firmy a spíš než silnice je z toho pak tunel na peníze ze státní kasy. Podívejte se třeba na stroj na opravu výtluků, je to český výrobek, ale používá se více ve světě než u nás, asi nikdo nemá zájem o to aby oprava výtluku vydržela déle :-D
http://www.siltek.cz/-silkot-70-80-
Ale lidé jsou u nás šikovní a vynalézaví, stačí se podívat co si lidi sami dokáží doma vyrobit a i strojařský průmysl máme pořád na světové úrovni, jen v menším měřítku než dříve.

avatar
xxx Datum: 29.06.2013 Čas: 22:01

Dal bychpřednost tomu, kdyby byly dodány Kaddáfímu než dnešním "demokratum" likvidujícím
hroby padlých u Tobruku a válčících v řadách al Kaidy od Mali přes Niger, Nigerii až poˇad a Středoafrickou republiku a vybíjejících tam v Národních parcích slony a nosorožce.

avatar
Dip Datum: 29.06.2013 Čas: 21:11

JiriTintera: V tom není žádná nenávist. Jen konstatování faktu, který musí být každýmu nezaslepenému pozorovately zřejmý.
Ten člověk za naše peníze prosazuje zájmy zcela někoho jiného než naší země. Kromě toho co je v článku, může být dalším příkladem třeba uznání Kosova.

avatar
Dan.persec Datum: 29.06.2013 Čas: 20:50

Jirka: Prosím, ukažte mi ty šikovné české lidi...když se kouknu, jak u nás vypadají silnice, moderní stavby a další věci, tak jsme asi slepej.

avatar
Jirka Datum: 29.06.2013 Čas: 20:42

Docela pěkná diskuse, osobně si myslím, že odprodávat momentálně nadpočetnou techniku z vlastních skladů by byla velká chyba, ať je stará i 30 let. Ta technika vyniká hlavně v jednoduchosti obsluhy a údržby. A pokud se podíváte co vše dokázali povstalci v zemích během "arabského jara" tak v rukou šikovných českých lidí by se z takové platformy mohla stát mnohem účinnější zbraň.
Ale je jasné, že volby se blíží a všichni ti co v tom mají peníze by rádi prodali všechno vše, však v tom má jeden bývalý ekonomický náměstek obrany velké zkušenosti.
Co se týče postavení MZ je již delší dobu patrné, že zájmy české republiky nehájí v mnoha směrech, ...

avatar
JiriTintera Datum: 29.06.2013 Čas: 20:28

Vážený kolego Dipe,
ten nenávistný blábol o občanu Schwarzenbergovi jste si mohl odpustit. V případě, že se mílím a vy máte odůvodnitelné podezření, tak se prosím s touto informací obraťte na PČR.

avatar
David Khol Datum: 29.06.2013 Čas: 19:59

Pro Tomáše - poměrně dobrý článek o početních stavech AČR byl v nějakém loňském čísle ATM - teď z hlavy si bohužel nepamatuji v kterém. Ale ty počty se mají dál snižovat, takže má být jen 30 modernizovaných T-72 M4, 107 Pandurů, cca 180 BVP-2, kterým dochází pmalu životnost atd.
A co se týče samotného obchodu s Libyí - zbraně tam dodává Itálie, USA - proč by jsme nemohli i my? Obstrukce ze strany MZV v takovém případě poněkud nechápu

avatar
Formi Datum: 29.06.2013 Čas: 13:12

Stejně si myslím, že pokud tam někdo nenadhodí nějaký úplatek tak tu zakázku české firmy nedostanou nebo jen v omezeném rozsahu. Spíš bych si tipl že budou tlaky na to aby lybije nakoupila vozidla co zbyla po američanech v tom regionu. Ale stát se může všechno

avatar
Radek Datum: 29.06.2013 Čas: 12:11

no kdyby ten kšeft klapnul,lidi by mohli mít práci..a pokud neprodáme my,prodá někdo jinej..zbytečný nad tim brečet..a na nějakej humanismus se podle mě ve světe dost kašle,tempo určuje ten co má větší hůl..

avatar
Tomáš Datum: 29.06.2013 Čas: 09:48

nechtěl by někdo spracovat článek jak je na tom nynější naše armáda s stavem jednotlivých zbraní třeba kolik je tanku,vrtulníku(akceschopných)?
díky

avatar
Ondřej Lacina Datum: 29.06.2013 Čas: 09:12

HU: Kdyby dávala ČR do armády 4.9% (2011) z HDP, jako USA, mohla by si naše armáda mít velikost jako za minulýho řežimu a kvalitu a moderní prostředky současnoti. Jenomže jelikož v tomto státě taková vůle není a AČR se musí uspokojit jen s 1.08 (2013) z HDP, tak se musí orientovat tak jak se orientuje.
Pro "ty teorie" nemusíte nikam chodit, stačí se zamyslet.

avatar
HU Datum: 29.06.2013 Čas: 01:40

Lacina: ...zajímavé, že američané dokáží pružně reagovat na konflikty po celém světě...a mají největší armádu na světě :-) Kam na ty teorie chodíte?

arr