Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

DARPA Robotics Challenge Trial: Robotická soutěž úspěšně pokračuje

Datum přidání 30.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve Spojených státech úspěšně pokračuje robotická soutěž DARPA Robotics Challenge. Cílem soutěže je prozkoumat technologie nutné k vytvoření plnohodnotného humanoidního robota. Mezi soutěžícími zatím jasně dominuje japonský tým z firmy SCHAFT Inc.

Foto: Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA

Foto: Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA

 

Ve dnech 20. až 21. prosince se uskutečnil v rámci projektu DARPA Robotics Challenge dvoudenní test Robotics Challenge Trial. Během dvou dnů muselo sedmnáct soutěžních týmů předvést schopnosti svých robotů v reálných podmínkách.

 

Cílem dvoudenního klání bylo získat přehled o technické zdatnosti jednotlivých týmů a vybrat nejlepší týmy pro finální fázi soutěže, která proběhne příští rok. Vítězný tým se pak může těšit na odměnu 2 milióny dolarů a případnou lukrativní spolupráci s americkým ministerstvem obrany.

 

"Cílem programu je skutečně vyvíjet technologie, které nám pomohou stát se mnohem odolnějšími při přírodních a člověkem zaviněných katastrofách," řekl Gill Pratt, programový manažer soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC).

 

Video: Záznam dvoudenního klání. / YouTube

 

„Chceme-li řešit výzvy při katastrofách, potřebujeme roboty, kteří mohou pracovat v lidském prostředí,“ dodáva Arati Prabhakar, ředitelka agentury DARPA. "Věci, které jsou velmi jednoduché pro nás - nastoupení do vozidla, otevření dveří nebo překonání překážkové dráhy - pro roboty jsou to neuvěřitelně složité úkoly."

 

Během testů tak museli roboti vyšplhat po více než dvoumetrovém žebříku, odstraňovat sutiny, otevírat dveře nejrůznějším způsobem (klikou, tlačením), prorazit a projít sádrokartonovou příčkou, uzavírat ventily a také pracovat s hasičskou hadicí.

 

Na počátku startovalo v soutěži DRC sto týmů z celého světa. Všechny týmy se v červnu letošního roku utkaly v soutěži, kde musely ve virtuálním prostředí ukázat vyspělost řídícího softwaru robota. Sítem nakonec prošlo sedmnáct nejlepších týmů z pěti zemí. Poněkud pikantní je, že jeden ze soutěžních týmů pochází z Číny.

 

Třináct nejlepších týmů navíc získalo finanční podporu z amerického ministerstva obrany. V soutěži pokračují také další čtyři týmy, ale pouze za vlastní prostředky.

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr