Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

DARPA Robotics Challenge Trial: Robotická soutěž úspěšně pokračuje

Datum přidání 30.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve Spojených státech úspěšně pokračuje robotická soutěž DARPA Robotics Challenge. Cílem soutěže je prozkoumat technologie nutné k vytvoření plnohodnotného humanoidního robota. Mezi soutěžícími zatím jasně dominuje japonský tým z firmy SCHAFT Inc.

Foto: Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA

Foto: Cílem  DARPA Robotics Challenge je prozkoumat technologie nutné k vytvoření člověku podobných robotů. / DARPA

 

Ve dnech 20. až 21. prosince se uskutečnil v rámci projektu DARPA Robotics Challenge dvoudenní test Robotics Challenge Trial. Během dvou dnů muselo sedmnáct soutěžních týmů předvést schopnosti svých robotů v reálných podmínkách.

 

Cílem dvoudenního klání bylo získat přehled o technické zdatnosti jednotlivých týmů a vybrat nejlepší týmy pro finální fázi soutěže, která proběhne příští rok. Vítězný tým se pak může těšit na odměnu 2 milióny dolarů a případnou lukrativní spolupráci s americkým ministerstvem obrany.

 

"Cílem programu je skutečně vyvíjet technologie, které nám pomohou stát se mnohem odolnějšími při přírodních a člověkem zaviněných katastrofách," řekl Gill Pratt, programový manažer soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC).

 

Video: Záznam dvoudenního klání. / YouTube

 

„Chceme-li řešit výzvy při katastrofách, potřebujeme roboty, kteří mohou pracovat v lidském prostředí,“ dodáva Arati Prabhakar, ředitelka agentury DARPA. "Věci, které jsou velmi jednoduché pro nás - nastoupení do vozidla, otevření dveří nebo překonání překážkové dráhy - pro roboty jsou to neuvěřitelně složité úkoly."

 

Během testů tak museli roboti vyšplhat po více než dvoumetrovém žebříku, odstraňovat sutiny, otevírat dveře nejrůznějším způsobem (klikou, tlačením), prorazit a projít sádrokartonovou příčkou, uzavírat ventily a také pracovat s hasičskou hadicí.

 

Na počátku startovalo v soutěži DRC sto týmů z celého světa. Všechny týmy se v červnu letošního roku utkaly v soutěži, kde musely ve virtuálním prostředí ukázat vyspělost řídícího softwaru robota. Sítem nakonec prošlo sedmnáct nejlepších týmů z pěti zemí. Poněkud pikantní je, že jeden ze soutěžních týmů pochází z Číny.

 

Třináct nejlepších týmů navíc získalo finanční podporu z amerického ministerstva obrany. V soutěži pokračují také další čtyři týmy, ale pouze za vlastní prostředky.

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr