Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jak nebezpečná je ruská armáda?

Datum přidání 01.08.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 86 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Diskuze o schopnostech ruské armády je prakticky vždy účelově vedená. Ruská armáda je zesměšňována nebo démonizována podle aktuální potřeby, situace a politické objednávky. Nad popsaným fenoménem i reálnými možnostmi a schopnostmi ruské armády se zamyslel Nikolas K. Gvosdev na webu National Interest.

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

 

Síla ruské armády podle politické objednávky

Nikolas K. Gvosdev je předsedou katedry ekonomické geografie a národní bezpečnosti na prestižní Námořní válečné vysoké škole Spojených států NWC (Naval War College).

 

Podle Gvosdeva se zesměšňováni/démonizace ruské armády často účelově používá při ospravedlňování vlastních kroků. Potřebuje americké námořnictvo posílit přítomnost ve Středozemním moři? Pokud ano, tak se zdůrazní síla a hrozba nové ruské vojenské základny na Krymu a schopnost Moskvy dominovat v regionu.


Potřebuje americké námořnictvo peníze na rozmístění v jiných částech světa? Pak se poukáže na extrémní zranitelnost a slabost krymské základny/ruské techniky pomocí letadel startujících z evropských pozemních základen.


Jak zdůrazňuje autor, je zde celá řada otázek o ruské armádě, na které není jednoduché odpovědět, resp. odpovědi na otázky se mění tak, jak je potřeba.


Otázkou je, kolik staré sovětské techniky se Rusům daří držet v provozu, případně modernizovat; jaký je poměr staré vs. nové techniky v aktivní službě; zda dokáže udržet Rusko tempo leteckých úderů v Sýrii na úrovni Západu tak, aby neztratilo nebo neopotřebovalo své letecké kapacity; případně jak dalece pokročily reformy ruské armády, které mají vychovat novou generaci armádních odborníků a velitelů a vytvořit nové kvalitní vojenské jednotky.


Pentagon si někdy odpovídá tak jak je třeba. Ruská armáda je popisována jako hrozba, když je třeba rozmístit nové vojenské jednotky a techniku v Evropě. Ruské vojenské schopnosti jsou naopak označeny jako velmi slabé, když je zdůrazňován trvalé rostoucí význam asijsko-pacifické osy a potřeba rozmístění amerických jednotek v jihovýchodní a východní Asii.


Avšak je skutečností, že na výše uvedené otázky existují pouze nejednoznačné odpovědi.

 

Skutečný stav ruské armády?

Reforma a modernizace ruské armády v posledních dvou letech pokračovala i přes pád ceny energií (nižší příjmy do ruského rozpočtu), přes západní sankce (horší přístup k moderním technologiím) i přes konec spolupráce s ukrajinským zbrojním průmyslem.


Vladimír Putin se snaží investovat do armády maximum finančních prostředků. Jeho cílem je mimo jiné předvádět schopnosti ruských námořních, pozemních a leteckých zbraní v Sýrii potenciálním zákazníkům po celém světě. Vyšší podej ruských zbraní díky “syrské reklamě” přinese do ruské pokladny potřebné peníze, které lze opět investovat do armády.


Jasnější představu o schopnostech ruské armády nabízí prosté srovnání počtu jednotlivých zbraní a personálu. V absolutním srovnání s nejsilnějším členem NATO, tedy Spojenými státy, Rusko disponuje jen zlomkem vojenských schopností a techniky.


Rusko má však dostatek vojenské techniky, aby mohlo úspěšně vojensky čelit (bez podpory USA) evropským vojenským mocnostem. Například drtivá většina ruských tanků nesnese srovnání s nejnovějšími západními typy. Avšak tanky jako T-72B3 mohou velice dobře splnit svůj úkol, pokud protivník nemá žádné tanky nebo má jen málo moderních tanků.


Také bombardéry Tu-95 jsou reliktem studené války, ale jejich mohutná raketová výzbroj jim umožňuje úspěšně prorazit protivzdušnou obranu (PVO) celé řady zemí NATO a zasáhnout strategické cíle (letiště, radarové stanoviště, velitelství, atd.). Navíc země se slabou PVO, jako např. Pobaltské země, jsou proti úderům ruských strategických bombardérů prakticky bezbranné, a to i při bombardování za použití “hloupých” pum.


Rusko patří také mezi jednu z mála zemí, které disponují skutečnými expedičními schopnostmi. Opět nelze srovnávat se Spojenými státy - ty dokáží nasadit a podporovat kdekoliv na svět stovky tisíc vojáků. Ruské schopnosti jsou více nahodilé a využívají improvizaci - např. “převlajkované” staré turecké nákladní lodě, které zásobují ruské jednotky v Sýrii.


Rusko dokáže po celém světě rozmístit menší uskupení lodí a nasadit několik desítek velice kvalitně vycvičených jednotek s velkou palebnou silou. Opět platí, že Rusko s USA nesnese srovnání, ale oproti jiným vojenským mocnostem s expedičními schopnostmi (Francie, Velká Británie) si Rusko nestojí rozhodně špatně.  


Pokud Rusko skončí s modernizací armády (vzhledem k rozpočtovým potížím), stále se dokáže opírat o nedávno vybudované schopnosti - dokáže nasadit několik početně omezených vojenských kontingentů po celém světě a nasadit špičkové systémy PVO (S-300/S-400) v Pobaltí, Černém moři a Arktidě s cílem spoutat pohyb západních leteckých sil.


Vzhledem k tomu, že ceny energií nebudou růst a neočekává se brzký průlom na východní Ukrajině a Sýrii (což by mohlo zmírnit západní sankce), Kreml se bude muset rozhodnout, zda peníze využije na udržení současných zahraničních operací (tedy na propagaci ruských zbraní) nebo se zaměří spíše na nákup a modernizaci vojenské techniky.  


Rusko si musí dát také pozor na nestabilní oblast Střední Asie (bývalé sovětské republiky), která může dále odčerpat část ruských sil.

 

Zdroj: National Interest

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tom75 Datum: 08.08.2016 Čas: 21:35

Thor
Odbornikovi se ani nechtelo reaogovat
Tak jeste jednou prevti si poradne clanek a prispevky a pak neco napis.
Myslim si z reagovat ne neco a nazvat lidi hlupakmi neni pekne i kdyz tady nikdo nepsal o valce mezi usa a rus a pak prides s necim apises tady vo tom jako bys obevil perpetum o cems tady psal ae ucej deti na zakl.skole myslim v sedmi tride ze valka mezi zapadem a vychodem cili usa a rus nezacla diky jedernymu konfliktu ve kterem by ani jedna atrana nezvitezila mozna ze kdyz se to ucilo ve skole tak si koril na wc a ted z toho delas vedu
Muzes napsat co chces za sebe tuhlu diskuzi uzaviram.
Jo muj nick je tom75

avatar
Thor Datum: 08.08.2016 Čas: 19:17

Odborník tom 759 sa už neozval

avatar
Thor Datum: 07.08.2016 Čas: 20:51

tom759

Chcel by som odpovedať odborníkovi ktorý tu vystupuje pod nikom tom 75. National Interest beriem ako seriózne periodikum, ale nechápem čo autor článku, akože odborník chcel porovnávať. Myslím si že keď niekto chce porovnať silu armád rôznych štátov musí začať u jadrových zbraní, pýtam sa prečo to autor článku neurobil, momentálne na svete sú dve jadrové superveľmoci USA a Rusko a tým to hasne. Tým dvom momentálne sa nedokáže nikto postaviť, vlastnia viac ako 90 percent všetkých jadrových zbraní na svete. Rusi sú v miernej prevahe., iba tak na okraj. Ďalšia vec ktorú je treba porovnať je strategické bombardovacie letectvo, tam je tiež rovnováha, (okrem USA a Ruska ho nikto nemá) potom sú tu jadrové ponorky, nosiče jadrových zbraní zase rovnováha. Američania jasne vedú vo vojenských základniach rozmiestnených po celom svete a lietadlových lodiach. ale to je vecou vojenskej doktríny americká je útočná ruská obraná. To autor článku tiež nespomenul. Zhrnuto v kocke momentálne sú na svete dve vojenské superveľmoci ktoré sa nemôžu dostať do vojenského konfliktu, lebo by bolo zle s celým svetom, preto hovorím, že podobné články nemajú zmysel, a sú smiešne a pravdepodobne u niekoho objednané. Chce niekto jadrovú vojnu?

avatar
Tonotime Datum: 07.08.2016 Čas: 11:05

Ak chceme lepšie pochopiť ruskú armádu, jej stav a odhadnuť ich budúce plány, mali by sme sa snažiť viac ich pochopiť, vcítiť sa do ich pocitov, východísk. Bez rôznych propagand, ktoré nám z rôznych dôvodov zamlžujú.
Rusi neraz ukazali veľký potecencionál a prekvapili výrobou jadrových zbraní v raketových technologiach až to šokovalo USA. Založili vtedy DARPU, malu skupinu supermozgov, ktorá rotuje a má zabraniť budúcim technologickým prekvapeniam Ruska.
USA presunili obrovské investicie do vesmírnych technologii a zahájili misie na mesiac. Rusi odpovedali vesmírnou stanicou MIR.
Rusi naposledy vzdorovali vývojom ponoriek. Uťahalo ich to ekonomickí. Uťahali ich aj okupácie, Aghánistan, zaostalosť vo výrobe, vo vypočtových technikách.
V poslednej dobe z odtajňovania dokumentov vyplýva, že aj Rusi maju nervy a svet mal veľké šťastie, že Andropov skoro opustil tento svet. Andropov a spol údajne dospeli k názoru, že USA zvíťazia vo vesmírnych technológiach a z vesmíru zautočia na ZSSR. Nepochopili militantného Regana, ktorý cez príliš presadzoval vesmírne zbrane. Andropov pripravoval ZSSR na 3. svetovu vojnu!!!
Gorbačov našťastie ten smer preorientoval a presadil plán perestrojky a oteplenia vzťahov so Západom. Perestrojka sa mu ale vymkla s pod kontroly.
Jelcin sice dobre pochopil, že Pobaltie a iné satelity stratili a oplatí sa v dobrom rozísť. Jelcina určite vystrašilo, že aj on mal raz aktivovaný jadrový kufrík na 3 svetovú vojnu. Súčasne štartovali dve rakety, krajín NATO a mohli to byť zbrane EMP, ktoré mohli ochromiť protivzdušnú obranu Ruska pred jadrovým útokom.
Možno aj preto laxne pustil Krym Ukrajine výmenou za jadrové odzbrojenie Ukrajiny. Západ sľuboval nešírenie NATO smerom k Rusku. Dnes sa ukazuje, ako to mohlo byť fatálne, keby sa Ukrajinci jadrovo neodzbrojili. Jelcin nezareagoval dobre na Čečensku otázku. Ekonomika Ruska sa reformou prudko prepadala. Podobne sa prepadla ekonomika aj v ČSFR. Další prepad sme pocítili po rozdelení. Rusí to zažili vo väčšom merítku aj keď majú nesmierne nerastne zdroje a zdroje palív.
Tie problémy čakali na Putina bývaleho vysokého dôstojníka KGB. Mnohí nadávaju na Putina, nemožno mu všetko kydať na hlavu, veľa budúcich problémov zdedil. Rusko je zmäs národov a vieruvyznaní nemôže ho viesť slaby vodca.Putin stabilizoval Rusko v ekonomike, ale orientoval ho cez príliš na ziskov s ropy. Odmietol väčšiu privatízáciu Ruska. Potom ale nemal veľa východísk ako orientovať sa na Áziu, Čínu, Indiu a podobne. Japonci čoraz tvrdšie pýtali Kurilské ostrovy. V USA dospeli k názorom, že ak nechcú sa len pozerať, ako stratia pozíciu veľmoci č1 treba oprášiť studenu vojnu. Bola tu aliancia BRICS, Šanghajského spolku. Najslabší strategický článok BRICS s ktorého sa dalo ešte čo to utrhnuť bolo práve Rusko. Nechceli čakať až Rusko obrovská zem, nespočet nerastov, fosílnych palív ekonomickí zosilnie a splodia si dalšieho konkurenta ako Čínu. Do Indie sa príliš nevrtá, asi strategickí plány v USA počítaju prideliť im štatút krajiny s najvyššimi doložkami výhod, ako mala v minulosti Čína. Aby sa narúšala jednota BRICS a Šanghajského spolku. Smerovanie Brazilii a Juhoafrickú republiky môžu zmeniť aj cez voľby, korupciu. Nedávno bol schváleny impičment Brazilskej prezidentky.
USA Geostratég G.Friedman na linku: Místem války Europa:
https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE
Základom moci USA je ovládanie oceánov a vesmíru. Ťažko sa priblíži nejaka invázna flotila do blízkosti USA. Iba ak ponorky Ruska, možno Číny. Zatiaľ čo USA maju najväčšiu inváznu schopnosť na svete aj pomocou lietadlových lodí, plno základni po svete, schopnosť letectvá ovladnuť vzdušný priestor. Najrozsiahlejšiu špionáž na svete. Amnesty mi posiela link, že okolo roku 2013 snímali 5 miliárd mobilov denne a niekoľko desiatok miliárd údajov na Internete mesačne.
Rusi nemôžu teda súťažiť so svorkov Západnych štátov v nových technológiach vo všetkých smerov, zbrojeniu, špehovaniu, ekonomike. Najme keď ich ešte deklasoval pád cien ropy. Rusi musia reagovať asymetrickí. Vybrať si niektoré smery v ktorých budú dominovať. Prehlbovať svoje zväzky v BRICS, s Azijskými zoskupeniami.
Budúcnusť veľmoci bude v ovládnutí blízkeho vesmíru. Vo vesmírnych technologiach ale zvyšujú náskok USA, môžu tam presuvať oveľa väčšie zdroje financii. Rozkvitajú im tam už vesmírni súkromnici ak SpaceX.
Budúca sila veľmoci bude aj v nastupe robotov a dronov v armádach. Nejde len o to že roboty a dróny začínajú mať oveľa viac schopností a rýchlejšie reakcie ako ľudskí vojaci. Ide aj to to že z ekonomického hľadiska sú lacnejší ako ľudskí vojaci. Znižia sa ľudské straty.
Západ ale podcenil islám a ich teroristov, ktorých chcel nasmerovať do Ruska. Musel výšit obrovské náklady na bezpečnosť a tajné služby. Obmedziť slobody a demokráciu.
Najrýchlejšie bodové projektily sú lasery. Ale aj v laserovej technike dominuju USA, Západ.
USA môže ohroziť ešte 18 biliónov $ dlhov, pád dolára, bude záležať ako sa s ním vysporiadajú.
S výhľadom do budúcnosti si USA, Západ udrží prevahu iba ak rozbehnú výrobu a ťažbu vo vesmíre. Tam je nespočet energií a priestoru.Nespočet vzácnych kovov, ktoré reštartujú svetová ekonomiku. K tomu majú tiež bližšie, technologickí náskok.
Inák vyrovnaju BRICS a Šanghajský spolok náskok v technológiach a začne sa prejavovať 3 miliárdový trh a lacná pracovná sila. Svet bude rozdelený na Atalnticku alianciu na čele s USA, EU, Japonsko, Južná Kórea kontra krajiny BRICS, Šanghajského spolku. Asi sa zoskupia aj Islamisti.

avatar
martinius Datum: 06.08.2016 Čas: 21:58

Tonotime : samozřejmě jste to napsal pravdivě a já s tím souhlasím. Je to přesně jak jsem řekl. Napoleona porazili opotřebením, ne bojem. Co se týče 68, je možné, že nás USA nechalo na holičkách. Já neřeším USA nejsem jejich fanda. Faktem ale zůstává, že invazi řídila Sovětská armáda a ta nás pak roky okupovala. Americká armáda na nás nezaútočila. Byli to Sověti a jejich spojenci, potažmo naši spojenci. Co je dnes Čečensko. Je dnes ubohým vazalem Ruska, pokořeným a vypleněným se spoustou zabitých a umučených. A jak vypadal Afgánistán po okupaci Sovětským svazem? Když už srovnáváme. A jak vypadá Sýrie? Krym, než ho v roce 1783 obsadil Car, tak také nebyl Ruský. A pak se ho v roce 1954 vzdal ve prospěch Ukrajiny. Tak nevím, komu tedy patří. Asi Tatarům ne. A původně Řekům. Takže je co srovnávat. Pánové nehádejme se o to kdo je víc ten oprávněný ukřivděný a dobrý, zda USA nebo Rusko. Jsme Češi a Slováci.Máme si hledět sebe. Díky bohu za to rozdělení.Konečně máme k sobě blíž a jsme tím více jednotní, než když jsme byli společně a pořád jsme si něco vyčítali. Československo je dnes po oficiálním rozdělení víc funkční, než společně. Navzájem se od sebe učíme a více se respektujeme.

avatar
Sorge-227 Datum: 06.08.2016 Čas: 12:57

Zbrojir: Pri rozdeleni CSSR nehrozila ziadna obcianska vojna..ziadny vysoky dostojnik nechcel zakrocit. Rozdelili to dvaja politici Klaus a Meciar. Vaclav Havel sa len prizeral rozbitiu republiky. Proste kazdy z tychto politikov chceli vladnut tak si rodelili z velkeho hrnca do dvoch malych hrncov. Aby mal kazdy svoje koryto. Hlavne ze bola demokracia a rozhodlo sa to nedemokraticky bez referenda. Ale ine hlupoty sa riesia referendom. Oni vedeli ze normalny ludia by boli proti rozdeleniu.

avatar
Wenet01 Datum: 06.08.2016 Čas: 09:39

Sudety k Německu nikdy v dějinách nepatřily...jedinou částí ČSR patřící někdy Německu je Hlučínsko potažmo Cheb ve středověku...Krym naproti tomu patřil jak do Ruského impéria tak později k Ruské republice a nikdy v dějinách krom úseku od Chruščova daru nepatřil k Ukrajině...prosín nesrvnávejte věci, které spolu nijak nesouvisí

avatar
Tonotime Datum: 06.08.2016 Čas: 09:34

Martinnius:...Ale za prvé Ruskou armádu v bitvách Napoleon i další mnohokrát porazili...

V dokumentoch napríklad teraz bežia často na TV History o Napoleonovom ťažení do Ruska sú zmienky, že Ruské elity a cár Alexander1 mali vypracovaný plán hlboko vtiahnuť Napoleona a jeho vojsko do Ruska pripravený rok do predu!
Pri ústupu praktikovala ruska armáda taktiku spálenej zeme. Napoleonovi musel pochodom cez Rusko ponechávať časť vojsk na kontrolu strategických miest ako Smolensk. Časť vojska mu dezertovala.
Napoleon bol upozorňovaný na túto možnosť aj na zimu, zdá sa mi najviac generelálom Kolenkurom. Situácia bola niekedy tak dramatická, že jeho husari krmili svoje kone senom zo striech ruských domov, čím si ich otrávili. Zúrila tam propaganda a letakova vojna na obidvoch stranách, kto si prikloni na svoju stranu nevoľníkov. Generál Bagradion (Padol pri Borodine) písal že sa hambi za svoje vojsko a že je ochotný dokonca vymeniť svoju uniformu za nevoľnickú rubášku.
Keďže túto ustupovu taktiku mnohí nechápali, považovali za zbabelú, mohli aj prehrať cez propagandu ustanovil cár vrchného veliteľa Kutuzova, ktorý vniesol vlastenectvo do ruskej armády. Kutuzova pri tom cár neobľuboval, podobne ako Stalin neskôršie neobľuboval maršála Žukova. Kutuzov sa už postavil pri Borodine Napoleonovi. Ale realistickí odhadol, že má veľké straty a nečakane bojisko opustil, pokračoval v pôvodnej strategii rok do predu vypracovanej. Dokonca si rusi podpálili Moskvu. Ruská armáda mohla očákavať stále posiľovanie, zatiaľ čo Napoleonova stále oslabovala. Napoleon začal oslabovať aj v Európe. Ak diktátor dlhodobo nie je doma hrozia mu rôzne prevraty, spojenci, porobené národy prebehuju. Nakoniec pri prichádzajúcej zimy sa ukazala jedná veľká Napoleonova chyba, že nedal okuť svoje kone zimnými podkovami. To sa ukázalo najfátalnejšie pri ústupe z Moskvy. Svoje jazdectvo, zároveń aj logistiku, zásobovanie už nikdy neobnovil v takej sile.
V druhej svetovej síce Stalinovci asi nepočítali s takým plánom, ale k niečomu podobnému boli donútení. Aj Hitler bol poučovaný niektrorími generálmi čo je to obsadiť veľké Rusko, rozsiahlú zem.
Je pikantné, že v histórii ukázali jednu z taktktík ako obsadiť Rusko Československí legionári za prvej svetovej. Keď obsadili transibírsku magistrálu. Týždeń pred príchodom do Jekaterinburgu dal Lenin popraviť cára a jeho rodinu. Dodnes sa vedú spory kde zmizlo asi 80 ton zlata, ktoré vtedy Československé legie Rusku, národnej banke a Leninovcom zhabali. Putin ho dál pred pár rokmi hľadať ponorkami v Bajkalskom jazere.
Netrúfam si hodnotiť, komu náleži Krym, ani či Gvantanámo patri USA, Kube, otázky Kurilských ostrovov, ostrovov v Juhočínskom mori a podobne.
Sú to zložité otázky, ako aj východiska, dôvody, aké mali, keď zaberali naše veľmoci dané sporné regióny. Píšme že sa asi onedlho pochytia o práve ťažby na Severe, Najmä Rusi s USA, Kanadou.
Čo sa týka 68 tak v poslednej dobe píšem, zverejňujem, že nemeckí tajní BND najmenej dva týždne pred inváziou vedeli, že sa na ČSSR chystá invázia. Je to jeden z veľkých úspechov nemeckých tajných. Vedel to aj americký prezident, ktorý mal na stole snímky z družíc, ako sa k naším hraniciam zhromažďujú armády ZSSR a Varšavskej Zmluvy.
Po invázii mali Západni tajní pod kontrolov takmer všetkých naších utečencov, komunistov a podobne.
Prečo nevarovali naších Dubčekovcov, Slobodu podobne, ako napríklad práve teraz varovali Ruskí tajní Tureckých Erdoganovcov pred prevratom?
Jeden Český agent vyjadril na to názor, že to brali v USA asi takto:
Ak my máme Vietnam, tak nech Rusi maju Československo! ...
Západ nás nechal na holičkách podobne ako pri Mnichovskej zrade roku 1938 o nás bez nás.
A tak radšej verím neutralite Švajčiarského, Rakuského typu.
Vo Viedni už postavili pomník všetkým dezertérom s nacistickej armády.
Ľudské svedomie je viac ako prislušnosť k akejkoľvek ideologii.

avatar
martinius Datum: 05.08.2016 Čas: 21:24

Tonotime : Neříkám, že nemáte pravdu v mnoha bodech. Ale za prvé Ruskou armádu v bitvách Napoleon i další mnohokrát porazili. Je naopak porazila jen zima. Dalším faktem je, že vojna USA vs Rusko není moc reálná jako klasický konvenční konflikt. Otevřená konfrontace s členskými státy může také znamenat ukázku, že se nic nestane. Viz válka mezi dvěma členy NATO Řecko a Turecko. Riziko Ruského útoku na pobaltské země je opravdu velmi velké a reálné a Putin to chce. Bude to probíhat jako povstání Ruské částí obyvatel, kteří budou chtít stejně jako ti z Krimu zpět k Rusku. Rusové v tom oficiálně nebudou a tak to není ani oficiální napadení Ruskem. Tak jako Rusko nedobilo oficiálně Krim, že. JInak Pokud Krim měl právo na to být Ruský, tak potom i naše Sudety měly právo připadnout říši. Ten pohled je trošku složitější. Pokud tvrdíte, že v barevných revolucích vede zatím USA, tak je to opravdu nepřesné. Rusko živí občanské války už dvě desítky let hned v několik zemích a to jen proto, aby tam nebyla prozápadní vláda. V tom si s USA nemají co vyčítat. Vzhledem k tomu, že Ruská mafie řízená z kremlu 20 let ničí naši ekonomiku a řídí naše politiky, dále pak formu jejich zásahu známe z 68 u nás a z padesátých let v Maďarku. Formy osvobozování pak s obou Čečenských válek, tak prosím, nechť je Rusko radši slabé. Po okupaci USA tu zbudou Mc Donaldy a hloupé Americké filmy, Po Rusku jen spálená zem. Děkuji, nechci.

avatar
tom75 Datum: 04.08.2016 Čas: 22:01

Thor
Precti si prosim poradne clanek a taky prispevky nebo tady zustanes za hlupaka sam .nikdo tady nepsal o konvencni valce mezi ruskem a usa mozna tak ze mez sebo valcej neprimo t.j. pres treti stranu a ta valka trva uz aspon 60 let

avatar
Thor Datum: 04.08.2016 Čas: 21:17

Na to sa nedá neodpovedať. Keď si prečítam taký článok a podobné príspevky, vtedy si uvedomím koľko je na svete hlupákov. Keď si niekto myslí že sila armády sa dá dnes hodnotiť podľa toho koľko má lietadiel alebo tankov, tak nevie čo rozpráva, jediná sila ktorá je rozhodujúca sú atomové zbrane, každá konfrontácia medzi Ruskom a USA, by musela skončiť celosvetovou katastrófou, čo asi by urobila strana, ktorá by začala prehrávať, použila by atómové zbrane a to by bol koniec pre cely svet. http://magazin.cz/pro-muze/10809-usa-vs-rusko-kdo-je-silnejsi
Pridal som odkaz, kde je to jasne graficky znázornené. Ešte si niekto mysli že Rusko môže viesť konvenčnú vojnu s USA.

avatar
Tonotime Datum: 04.08.2016 Čas: 10:14

Áno, mal by sa tvoriť realistickejší pohľad na Rusku armádu a jej východiska.
História sa často opakuje a Hitlerovci, či Napoleon draho zaplatili za to že zle odhadli stav a možnosti Ruskej armády.
Propaganda často demonizuje a straší Ruskou intervenciou napíklad do Pobaltských štátov. Otvorená intervencia voči členom NATO by znamenala 3 svetovú vojnu.
Nepodceňujte tak rusku generalitu a eltity, že natoľko su padnutí.
Pokiaľ ide o nejaku hybridnú vojnu, vyvolanie farebnej revolúcie tam su už nejaké možnosti. Zatiaľ ale v hybridnej vojne a farebných revolúcia vedie jasne Západ, USA.
Ukrajinský prevrat bol vlastne ukážkova vojna USA ako viesť hybridnu vojnu a pripraviť Rusov o dalšieho spojenca. V rámci Pilsudského sanitárného koridoru.
Pilsudský sanitárny koridor ráta obkľučiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierné more. Rozšírme ho o člena NATO Turecko a sme su na hraniciach rozvrátenej Sýrie a Iraku.
V USA oficiálne priznali vloženie do Ukrajinských nepokojov najmene 5 miliárd $.
To už nevedeli počkať majdanovci rok do oficiálnych volieb, alebo práve tých sa bali?
Potom stačilo zaplatiť nejakým fafiam zo pár milionov za vraždy a prevrat bol na svete.
Spomínaju tu Krym. Krym daroval v rámci ZSSR Ukrajine blízky Chruščov.
Jelcin o nepýtal späť, v rámci jadrového odzbrojenia Ukrajiny. A Západ sľuboval nešírenie NATO smerom na východ k Rusku.
Ano CIA a geostrategovia rátali že Krym si zaberu Rusi späť.
Jeden zo šéfov CIA otvorene hovoril pre média...
Vedeli sme o obsadzovaní Krymu Rusmi, nebolo to pre nás prekvapenie. Rusi ale spravili chybu...
Šef CIA naznačoval, že anexiou Krymu sa podarilo USA donutiť EU k embargám na Rusko.
Strata Krymu by zaťažila Rusko výstavbou novej námornej základne odhadom na 500 miliárd $ a desať rokov.
O nedlho im hrozilo, že stratia aj svoje námorné základne v Sýrii.
Málo kto čakal, že do finále sa dostane ropná hra.
Saudi sa spikli s USA v hre na nízke ceny ropy. Povstalci, ISIL aj Asadovci museli tiež pašovať ropu hlboko pod svetové ceny ropy aby udržali chod svojích armád. Aj to tlačilo ceny ropy nadol. Taktickí sa uvoľníli aj embrága na Irán aby aj ten čo najviac zaplavil trh ropou.
Devastovalo to Rusku ekonomiku, menu a ambiciózne plány na prezbrojenie.
Putin bol upozorňovany na ropnú hru niektorými poradcami, vedel o tejto možnosti. Veľmi to podcenil. Je nebezpečné orientovať ekonomiku iba na jeden smer.
Prečo to všetko?
Takmer sa na Západe nehovorí o BRICS a Šangahjskom spolku.
BRICS sú trojmiliárdový trh, lacná pracovná sila. Čína Rusko, India, jadrové a vesmírne veľmoci. Čína a Rusko majú vesmírnu navigáciu. To sa musí časom začať prejavovať.
Aj sa začalo prejavovať. Čína s Ruskom zabezpečujú stavbu prieplavu v Nikaragui.
To veští koniec hegemonie USA na Americkom kontinente. Donutilo to USA zrušiť embarga na toľko nenávidenu komunistickú Kubu.
Do Šanghajského spolku nedávno už prestupil bývaly veľky islámsky jadrovy spojenec USA Pákistan! Radšej sa udobria s Indiou.
V hre bolo aj zlanárenie Turecka medzi zoskupenie BRICS, Šangajského vojenského spolku. Preto Turecko Putin vyňal z odvetných embárg na EU na potraviny a ovocie.
Dohodoval cez Turecko tiahnuť do EU Ruský plyn. Turecku boli ponúkané výhodné vojenské kontrakty aj Čínou.
Ten zostrel Ruskej stíhačky bol asi zámer rozsobášiť Turecko z Ruskom. Tak ako sa rozsobášila EU s Ruskom pomocou Ukrajiny.
Začínasa mediámi šíriť zmienky o tom, že Erdganovi varovali pred prevratom Ruské tajné služby! Turecko je teda stále v hre v lanáreniu do Rusko-Čínskych zoskupení.
Erdoganovci dobre chápu, že ich za plnoprávneho člena EU asi ťažko zoberú.

Ďalej je tu fakt, že v Arktíde sa zrýchlenie topia ľady. Nachádzaju sa tam význame zásoby ropy nerastov. Skôr či neskôr prepukne spor o práva k ťažbe najme medzi Rusko a USA, Kanadou. Rusko dlhodobo posiľuje svoju armádu na Severe.
Preto sa straší Pobalstkými štátikmi, aby bol dostatok zámienok na posiľnovanie vojsk NATO na Severe. Fini kvôli tomu tiež uvažujú o vystúpeni s neutrality a vstupu do NATO. Svoje zväzky s NATO posilňuje aj neutrálne Švédsko.
Eskalovanie novej studenej vojny Západu s Ruskom môžu ešte zmeniť voľby v USA.
USA maju 18 biliónov $ dlhu.
V sporných Trmapovych slovach ako vyzbrojíme Južnu Kóreu a Japonsko jadrovými zbraňami, vylučiť niektoré štáty čo málo zbroja z NATO znamenajú skryte
" Budeme šetriť na spojencov! Znížime svoju vojenskú prítomnost a angažovanie sa vo svete! " Tramp vlastne hlási aj ukončenie novej studenej vojny s Ruskom a nadviazanie nejakej spolupráce. To by mu umožnilo znížiť obrovské výdavky na armádu a presunuť ich na splácanie 18 biliónového dlhu. Pre občanov USA je to prijateľnejšie, ako uťahovať si opasky a preto taká nečakaná veľká podpora Trampovi v USA.

avatar
semtam Datum: 03.08.2016 Čas: 23:59

Pavel1

Myslím, že ve vašem případě je zbytečné vysvětlovat, jaké ústavní procesy se dějí když padne vláda, ať je to z jakékoli příčiny. Jednoduše tento postup na Ukrajině dodržen nebyl a proto se jedná o puč (jestli neznáte pojem puč, tak si ho prosím dohledejte, nemusí jít striktně o převrat malé skupiny lidí).

Poté co byl puč dokončen a rozběhla se operace ATO, se mohlo jít v květnu k volbám. A následně v říjnu k parlamentním. U parlamentních voleb bylo zajímavé, že nezávislí kandidáti získali 2. místo, hned za regulérní stranou Petra Porošenka. Z čehož je patrné, že nezávislí kandidáti mají dost silnou důvěru oproti "majdanovským" stranám.

Chudáci obyvatelé Krymu, ty museli mít kalachy u hlavy po celou dobu vzniku Ukrajiny a musí je mít i dnes. Protože jak jinak si vysvětlit, že celou dobu chtěli od Ukrajiny a nyní se ani nebouří. Je to jasný, celou dobu jim zelení mužíčci drží zbraně u hlav :D

Po vzniku samostatné Ukrajiny byl co prezident to zloděj a Pietro není výjimkou. Ano, Jura99 celkem objektivně popsal situaci před Majdanem, otázkou je zda-li ruská nabídka nebyla výhodnější než nabídka EU. Nebylo by určitě naškodu, kdyby se obě nabídky porovnali, bohužel nikde jsem srovnání nenašel. Janukovič určitě loutkou nebyl, ba naopak v Rusku nebyl zrovna v oblibě. To je známá věc.

Myslím, že povstalci z Donbasu jsou dobře zdokumentovaný, různými rozhovory, fotkami i videi. Ruská armáda má asi schopnost profi vojáka přetvořit na pupkatého strejdu, chlápka za zenitem, apod. plus ho vybavit rozedranými maskáči od rybářů a houbařů. Ale znáte to, jen kníže pekel může měnit lidskou podobu :) Máte tam další pohádku?

P.S: Můžete mi prosím objasnit pojem volkrusák? Já se v těch slovnících hitlerovskejch pohrobků moc neorietuju. Děkuji.

avatar
theo Datum: 03.08.2016 Čas: 21:56

A este som zabudol, putin zdaleka nema taku moc, ako by sa zdalo.
Proamericka klika ala medvedev ma velku moc a este si pozrite
kto ovlada CB v rusku a bankovy system. CB ruska je pre rusko horsia
ako vsetky sankcie zapadu.

A k Technike. Velakrat je odhodlanie viac ako technicka prevaha.
Polozme si otazku, kto zo zapadu by isiel branit estonsko a litvu , alebo aj
nas - prosim radsej pre kludny spanok si neodpovedajte.

150 vojakov OSratSil do pobaltia, naposledy tam armadu posielal prezident Tiso
a to mu to vsetci vytykaju.
Ked provokujes silneho chlapa priprav si lice na uder. Niekedy mam dojem, ze
pobaltske krajiny a polsko hraju ulohu maleho provokatera z hospody a ked
vyprovokuje bitku, tak sa velky pripoja - len aby sa nespalili a v tom srabe
neostali sami. Predsa cl.5 - je dobrovolny a nie povinny. A my sme uz zabudli
na mnichov. Dejiny sa vzdy opakuju.

avatar
theo Datum: 03.08.2016 Čas: 21:43

Strelkov nikdy nepracoval pre putina, ale pre patrioticku kliku, ktora si praje jeho
odstranenie. V DNR a LNR maju veky vplyv oligarchovia a to pre obe republiky rozni.
Strelkov a ja zapad sa vsetkymi silami snazil rozputat z ruskom vojnu a
bojovali by do posledneho ukrajinca.

Krym treba brat oddelene - nakolko bol tento krok vynuteny. Ci uz chceli USA
zakladne na kryme alebo nie , sucastna vlada by rusakovy vypovedala najom
tak ci tak. Ci by sa stiahli napr. ako USA z Kuby Guantanamo to sa uz nedozvieme,
ale RF bez krymu by sa stalo obsolutnou nulou, bez pristupu do stredozemneho mora a bez teplovodneho pristavu.

arr