Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Problémy F-35 Lightning II s palubním kanónem

Datum přidání 04.01.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 61 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V programu stíhačky F-35 Lightning II se objevil nepříjemný problém. Chybějící software neumožňuje stíhačkám F-35 Lightning II používat palubní 25mm kanón. Potřebnou softwarovou aktualizaci Block 3F získají letadla až v roce 2019.

Foto: Stíhačky F-35B/C ponesou kanón GAU-22/A ve speciálním stealth pouzdru umístěným pod trupem letadla. / Lockheed Martin

Foto: Stíhačky F-35B/C ponesou kanón GAU-22/A ve speciálním stealth pouzdru umístěným pod trupem letadla; Větší obrázek / Lockheed Martin

 

Kanón GAU-22/A pro F-35

Jením z klíčových zbraňových systémů stíhaček F-35 Lightning II je 25mm rotační čtyřhlavňový kanón GAU-22/A. Zbraň je následovníkem pětihlavňového kanónu GAU-12/U Equalizer, který najdeme například na letounech AV-8 Harrier II,  AC-130U Spooky nebo vrtulnících AH-1 Cobra.


Hlavní výhodou oproti svému předchůdci je nižší hmotnost (104 kg) a větší přesnost. Maximální kadence je 3300 ran/min oproti 4200 ran/min u GAU-12. Kanón je komorován na náboje 25×137 mm.


Pro kanón GAU-22/A je vyvinutá i zcela nová munice APEX (Armor Piercing with Explosive) s víceúčelovou bojovou hlavicí kategorie HEIAP (High Explosive Incendiary/Armor Piercing Ammunition). Střela APEX je vybavená wolframovým penetrátorem pro probíjení pancíře i tříštivo-trhavou náloží pro ničení měkkých cílů, jako jsou letadla.


V případě verze F-35A, tedy verze s klasickým startem a přistáním, je kanón umístěn nad levým vstupním ústrojím proudového motoru. Zásobník pojme 180 kusů munice.


V případě námořní verze F-35C a mariňácké verze s krátkým startem a kolmým přistáním F-35B se počítá s umístěním kanonu do stealth kontejneru, který je umístěn pod trupem. Kontejner pojme 220 kusů munice.


Námořnictvo i námořní pěchota plánují kanón využít především pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support). Organický kanón stíhačky F-35A se pak může dostat ke slovu pří blízkém vzdušném manévrovém boji.

 

GAU-22/A

Foto: GAU-22/A / General Dynamics

 

Software

Kde je tedy problém? Stíhačka F-35 je nesmírně komplikovaný zbraňový systém, ve kterém hraje zásadní úlohu software. Například první letadla byla vybavená základní softwarovou verzí Block 1A/1B, která obsahovala 76 % všech řádků kódů plné verze. Verze Block 1A/1B je určená především pro základní výcvik.


Další softwarové verze Block 2A , Block 2B a Block 3i pak umožňují letadlům F-35 využívat více svých systémů (elektronických, senzorových, zbraňových). Konečná verze Block 3F s osmi milióny řádků kódů bude dostupná v roce 2019. V březnu letošního roku letouny F-35 získají verzi Block 2B umožňující využívat zbraňové systémy.


Podle deníku The Daily Beast současný software neumožňuje plně použít kanón GAU-22/A. Použití kanónu GAU-22/A umožní až softwarová verze Block 3F, jejíž podoba byla definována až v polovině roku 2013.


V současné době je napsáno údajně 99 % kódu a zbývá dopsat přibližně 105 000 řádků. Poté je nutné zevrubné testování a ladění softwaru při reálném testovacím provozu.


Zbraň samozřejmě střílí (u Block 2A/2B) po „zamáčknutí tlačítka", ale nejsou k dispozici pokročilejší funkce, kdy zbraň spolupracuje se senzorovým vybavením letadla.


„Prozatím nebude moci používat žádnou palnou zbraň (GAU-22/A – pozn. redakce), protože nyní ani v následujících čtyřech letech nebude dostupný potřebný software," cituje deník The Daily Beast nejmenovaného (!) úředníka amerického letectva zapojeného do programu F-35. „Block 3F je naplánován na rok 2019, ale kdo ví, zda nedojde ke skluzu."

 

Video: F-35 se bude spoléhá při útoku na pozemní cíle především na bomby a pumy. Na videu je testovací shoz bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition). / YouTube

 

Blízká pozemní podpora s otazníky

Stíhač F-35 nebude samozřejmě bezbranný a bude moci požívat řízené střely nebo bomby. Letectvo nebo pěchota však plánují používat F-35 pro úkoly blízké pozemní podpory, místo nechtěných bitevníků A-10 Thunderbolt II. Právě kanónová výzbroj hraje významnou roli při ničení pozic protivníka nacházející se v blízkostí vlastních sil.


Například i malá bomba jako je například GBU-58 Paveway II o hmotnost 112 kg (250 liber) dokáže zabít člověka na 200 metrů.


„Nedostatek dopředného palebného arzenálu v letadlech zajišťující blízkou pozemní podporu je významný handicap," cituje deník The Daily Beast zkušeného pilota (!) amerického letectva. „Blízká pozemní podpora je více proměnlivá, protivník i přátelské síly jsou v pohybu... často velmi rychle. Schopnost zacílit a zničit cíl do deseti sekund je kritická."


Bezzubý kanón?

Kritika se nese i na nízkou zásobu munice, jak interní v případě F-35A nebo i externí u F-35B/C. „To je dobré tak na jednu dávku. Doufám, že se neminete," cituje deník nejmenovaného (!) pilota.


Stejně tak je otázka, zda se palubní kanón vůbec dostane ke slovu pří vzdušném manévrovém boji. F-35 je méně obraný než potenciální protivník vybavený stíhačkami Su-27 a jejími deriváty. Ve stealth konfiguraci (se zbraněmi uvnitř) nenese letoun ani střely pro blízký boj (AIM-9 Sidewinder) a zcela se spoléhá na boj mimo vizuální dohlednost.


„Z hlediska boje vzduch-vzduch, lze vyvodit argument, že nemá F-35 žádnou funkční palnou zbraň pro blízký boj – nebo když na to přijde, jakoukoliv zbraň. Kruci, vždyť to má stejně jen 180 nábojů," cituje The Daily Beast dalšího pilota (!). „Lhal bych, kdybych řekl, že existuje jakýkoliv věrohodný scénář taktického použití vzduch-vzduch, kdy F-35 využije palnou zbraň. Osobně si myslím, že se to vůbec nestane a měli bychom spíše ušetřit hmotnost (odstranění kanónu – pozn. redakce).

Zdroj: The Daily Beast

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 22.06.2015 Čas: 09:19

Kratas: Izraelská verze bude mít pár unikátních systémů, to ale neznamená, že 95% letadla nebude shodných. Izrael nebude mít vlastní výrobní linku a modifikace nebudou nijak zásadní.

Jedná se hlavně o REB vybavení letadla a o vlastní zbraňové systémy.
Většina těhle věcí bude plug and play už z výroby.

O dvoumístné verzi jak tu někdo zmiňoval se zatím nic neví, pokud vůbec bude.

avatar
Kratas Datum: 22.06.2015 Čas: 07:02

Deortc: izraelci kupuji poze skelet a vse ostatni si budou resit ve vlastni rezii....vznikne tak uplne jiny derivat f-35 jsem hodne zvedavy co s nim predvedou....

avatar
ILoveDaring Datum: 14.01.2015 Čas: 14:30

Beld: Bohužel, všechny parametry jsou zveřejněny, schválil to kongres, aby měl možnost vyšetřovat potřebnost JSF, když je to donutily zveřejnit, zjistilo se, že všechny výkony co Lockheed udával, byli hodně nadhodnocené (1.6M podle Lockheedu, ve skutečnosti 1.4M, dolet to samý), oni se republikáni netají svými plány na zrušení JSF, jen je otázka jak by na to reagovala UK a evropští spojenci, potažmo podle britského vyjádření by začali vyrábět svoji upravenou verzi F-35, proto si teď Lockheed nemůže dovolit žádný průšvih.

Vrata: F-35 pochopitelně měla létat v dešti, ale udělali chybu a tak by se to muselo měnit, ne, že by USA nedokázala udělat F-35 co umí létat v dešti, ale letoun by to prodražilo a to je na prahu zastavení nákupů nových F-35 kongresem citlivé téma.

avatar
Alyxxik Datum: 10.01.2015 Čas: 20:56

Stanyk: Řekl bych, že nejde. Už tak je "pod" těžištěm letounu, při střelbě to teoreticky táhne F-35 k zemi (ale asi jen mírně). Kdyby byl umístěný v podvěsu křídla, tak by ho to v první řadě tlačilo do stran a na křídla by byl vyvíjen další tlak. Jasně, jsou na velkou zátěž konstruovaná, ale tohle je moc. Čím blíže (respektive srovnané) s těžištěm "tahu", tím líp. Dle mého názoru.

avatar
Stanyk Datum: 09.01.2015 Čas: 16:30

Nevíte jestli to pouzdro s GAU-22/A lze umístit i pod křídla?

avatar
Deortc Datum: 08.01.2015 Čas: 21:31

Asi to letadlo nebude tak špatný, když ho chce kupovat izraelská armáda.

avatar
Vrata Datum: 08.01.2015 Čas: 10:48

Jenom poznamka k neschopnosti F35 letat v desti. Mne proste prijde neuveritelne, ze by Amici udelali motor neschopny pracovat v desti pokud vsechny ostatni tryskove motory v desti pracuji.

Co muze byt problem, je neviditelnost letadla pokryteho vrstvickou vody at jiz kapalne nebo ztuhle. Voda je obecne vodiva, tedy alespon pokud je "zaspinena", a to muze znacne zvetsit radarovy odraz. Pro takove podminky se opravdu draha stealth letadla nemusi hodit, a to obecne.

Take je treba vzit v uvahu informaci od PapaHoth.

avatar
strikehawk Datum: 08.01.2015 Čas: 10:14

Todomatch

pro odpověď je nutno udělat krátkou historickou exkurzi k samotnému vítězství a vývoji F22 jako stíhače nové generace pro vybojování vzdušné nadvlády. F22 totiž byl již znatelným ústupem od striktní cesty totální podřízenosti technologii Stealth jakou představoval F23. Američani tedy sami ustoupili od tohoto technologického fundamentalismu a F22 představuje mix vlastností včetně supermanévrovatelnosti v které ovšem nijak nevyniká. I v amerických zdrojích ( vždy značně fandící F22 ) je uváděn běžně fakt, že PAK-FA dost výrazně překoná F22 v této vlastnosti již vzhledem ke známému a lepšímu aerodynamickému řešení a některým pokročilým technologiím ( plovoucí směrovky, 3D vektor trysky, silnější motor atd.... ). Ty samé zdroje uvádějí, že PAK-FA vykazuje vysoké vlastnosti Stealth pouze v přední polosféře ( která je ovšem pro vzdušný boj klíčová ). Předpokládá se ovšem, že celková pasivní Stealth bude dosud značně lepší u F22 . Vzhledem ke spekulacím o určitých "aktivních" stealth prvcích na PAK-FA je však tato otázka otevřena.
Z výše uvedeného je patrné, že Američani zvolily určitou cestu jako kompromis manevrovatelnost vs stealth s převahou druhého prvku. Rusové zvolily priority jinak. Neřekl bych opačně, prostě jinou filozofii. Domnívat se že by technologie Stealth byla Rusku neznáma a neprobíhal zde žádný výzkum jenom proto, že nebyl zveřejněn je ovšem naivní

avatar
semtam Datum: 07.01.2015 Čas: 22:47

oprava: osvětlím

avatar
semtam Datum: 07.01.2015 Čas: 22:44

RiMr 71

Ještě osvětlým, že země třetího světa, jaké jsou tradiční nositeli válek. Můžou být vybaveny slušnou PVO ale kvalita letectva je zpravidla proti modernímu nepříteli nedostatečná a proto je F-35 na tyto úkoly jako stvořený.

avatar
semtam Datum: 07.01.2015 Čas: 21:32

RiMr 71

Asi Vás zklamu, ale Rudé právo jsem nikdy nečetl a ani o podobně smýšlející tiskoviny se nezajímám. Můj výrok nebyl nikterak politicky podbarven. Snad Vám to postačí a pokud ne. Tak mě prosím ušetřte politické přednášky. Děkuji

Můj výrok pokud by jste četl pozorněji byl myšlen jako nadsázka ( toto slovo tam skutečně padlo, můžete se přesvědčit).
F-35 je primárně určen na útoky vzduch-zem (nebojte, vím že i dokáže skvělý air-air boj a nejen to). Vzhledem k tomu, že existuje jeho starší bratříček Raptor, určený převážně k vybojování vzdušné nadvlády a jeho skvělé schopnosti ho předurčují k boji se sofistikovaným a silným soupeřem. Ovšem osud tomu chtěl a vyšlo najevo, že silný soupeř bude mít i daleko ničivější zbraně než letouny a proto válka se silným protivníkem je málo pravděpodobná a války se vedou hlavně v zemích třetího světa. Tak se výroba Raptoru zastavila na poměrně malých počtech 195 kusů. Byla dána přednost jeho mladšímu bráškovi F-35 :), který se bude pišnit titulem hlavního letounu a zaplní nebe spojeneckých zemí jaký budou mít keš.

Z výše popsaných důvod a i primárnímu účelu F-35 jsem zvolil ten krátký výrok, jaký Vás tolik zaujal. Kde všude budou nasazeny F-35 si netroufám říci, to bych věštil z kávové sedliny.
Nikde jsem nezmiňoval vodu v jakémkoliv skupenství. Snad dostatečné vysvětlení najdete v příspěvcích níže.

avatar
Charlie Datum: 07.01.2015 Čas: 19:55

petr.svetr: v šedesátých letech si přesně tohle o těch černých skříňkách amíci mysleli taky a pak se nad severním Vietnamem nestačili divit.

Přečtěte si linkovaný článek našeho pilota, který linkoval někdo dříve - velice brzy došlo k situaci, kdy piloti "vyplýtvali" BVR rakety bez valného výsledku a došlo na klasický dogfight - i s uplatněním kanonů. Možná si to tu někteří neuvědomují, ale sestřelit manévrující letoun na nějakých 60-80km není žádná švanda. Raketa spálí veškeré palivo v motoru během prvních několika desítek sekund a po značnou část letu se pohybuje už jen setrvačností. Jakýkoliv manévr, který v terminální fázi musí provést, jí o energii připravuje a narozdíl od stíhačky už nemá jak jí doplnit. Navíc, pokud pilot zjistí odpal rakety včes, má šanci provést řadu protiopatření rušením počínaje až po únik, kterým se dostane z dostřelu útočící střely.

Navíc - celé stealth je k ničemu, pokud budou letouny nuceny používat radar. Pak stačí do prostoru vyslat pár pasivně naváděných "lišek" a piloti USAF budou postaveni před volbu nespustit radar a zůstat slepí, nebo ho zapnout a riskovat raketu v kožichu. Na každou taktiku totiž existuje protitaktika.

avatar
petr.svetr Datum: 07.01.2015 Čas: 19:13

Co máte všichni s tou supermanévrovatelností,proč by měli letadla F-35 jít do manévrovacího boje když nemusí!
První pravidlo leteckého souboje je -nikdy nepřistup na hru protivníka.
Taktika USAF je pro mě jasná ,zhoršit zjistitelnost letadla =stealth,a narvat to pořádně elektonikou at zachytí nepřítele (bez stealth) mnohem dřív,potom odpálit raketu a nazdar.
Co je na tom k nepochopení,proč by ryskovali letadla když sou tak drahý,boje face to face skončily,ted je to boj černých skříněk.

avatar
Beld Datum: 07.01.2015 Čas: 17:52

Me osobne take fascinuje , kolik lidi tady diskutuje okolo letadel jejichz naprosta vetsina parametru neni znama a naopak se vypousteji cilene dezinformace . Verte ze 80% toho co se dozvite z oficialnich i neoficialnich zdroju je schvalne nejakym zpusobem zkresleno . Vcetne napriklad tiskovych zprav z mezinarodnich treningovych akci a vyjadreni letcu kteri byli ucastnici .

avatar
Todomatch Datum: 07.01.2015 Čas: 17:51

to strikehawk:

Z čeho usuzujete, že Rusové, kteří mají nulové zkušenosti s technologií stealth a nikdy ještě nic stealth nevyrobili, protože tuhle technologií vůbec nevyvíjeli a pouze ji uviděli u Američanů, z čista jasna vyrobí stroj, který trumfne své vzory? To přece nedává smysl.

arr