Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

RADBO: S laserem proti IED

Datum přidání 25.06.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda a letectvo testují speciální vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) vybavené laserovým dělem. Pomocí laseru dokáže posádka vozidla na dálku precizně zasáhnout a odpálit nejrůznější výbušniny, především miny, nevybuchlou munici a improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device).

RADBO

Foto: Vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) / U.S. Army

 

IED představuje účinný způsob boje s mnohem vyspělejším protivníkem. Zřejmým cílem IED je ničit živou sílu a techniku protivníka. Mnohem důležitějším úkolem IED je na sebe vázat lidské, technické, logistické a organizační síly protivníka a podlamovat morálku.


Od roku 2001 až do dnešních dní zemřelo v Afghánistánu 3489 spojeneckých vojáků. Od roku 2001 improvizované výbušné systémy mají na svědomí 37 % padlých vojáků a také nespočet zraněných. Například v „rekordním" roce 2009 IED způsobilo až 60 % ztrát spojenců.


Boj s IED leží především na bedrech pyrotechnických týmů pro vyhledávání EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance) a pro likvidaci výbušných systémů EOD (Explosive Ordnance Disposal).


Americké letectvo a armáda pro pyrotechnické týmy EOR/EOD vyvinuli nové vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) postavené na kolové platformě Cougar kategorie MRAP (Mine-Resistant, Ambush-Protected). Základní nástroje vozidla tvoří robotická ruka a především laserové dělo umístěné na střeše vozidla.


Posláním vozidla RADBO je zajistit rychlejší a bezpečnější čištění území v porovnání se současnými metodami. Americké letectvo plánuje například použít RADBO k čištění letišť, přistávacích ploch nebo leteckých střelnic od nevybuchlé munice.

RADBO

Foto: Laserové dělo ničí nástraženou výbušninu. / U.S. Army

 

„Můžeme vidět stovky až tisíce nevybuchlých složek munice na přistávacích plochách nebo letištích. RADBO nám umožní zkrátit čas potřebný k znovuobnovení provozu na letišti," vysvětluje Marshall Dutton, projektový manažer projektu RADBO. „V současné době, pokud dráha dostane zásah, může trvat několik dní až týdnů, než je vyčištěná. S RADBO mohou být přistávací dráhy vyčištěny mnohem rychlejším tempem."


Výkon laserového děla není znám (maximálně desítky kW), ale laser dokáže údajně odpálit minu, munici nebo IED z bezpečné vzdálenosti až 300 metrů. Napájení laseru zajišťují dva palubní elektrické zdroje o velikosti elektrického proudu 1100 A.


RADBO je první příklad nasazení laseru v boji proti výbušninám. Využití laseru je však mnohem širší. Vědci již několik let pracují na laserovém detekčním systému, který dokáže automaticky a systematicky bod po bodu oskenovat zájmovou oblast.


Skenovací laser pomocí krátkých výstřelů "rozvibruje" molekuly případné výbušniny. Pomocí druhého a delšího výstřelu dokáže tyto vibrace přečíst. Vibrace neboli vibrační frekvence, jsou jedinečné pro každou molekulu (chemickou látku), podobně jako otisk prstu u člověka.


Dlužno však dodat, že na rozdíl od ničení výbušnin pomocí laseru, je skenování výbušnin laseru mnohem větší technický oříšek.

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 28.06.2015 Čas: 00:54

Ngarem: ekonomicky vydělali jo?:) Asi nemáš ponětí, tolik ta valka stala. Nijak to nesouvisí s obchodem, na tom by se nic nezměnilo, bez války by ty vztahy dnes měli daleko lepší.

To že Rusko nemá s Vietnamem lepší obchodní vztahy nebude problém války ve Vietnamu, ale protože Rusové toho nemají v oblasti obchodu mimo zbraní (export) moc co nabídnout na rozdíl od USA. Navíc je v oblasti plno jiných obchodních partnerů.

avatar
Ngarem Datum: 27.06.2015 Čas: 23:54

pro Rolanda. Možná jsem z článku nabyl mylný dojem, že je uvedená technologie určená do konfliktů na Blízkém východě proti záškodníkům z Al-kajdy nebo ISIS a na úklid týlových prostor - střelnicc, letišť,...
Na Ukrajině se výsledek vzájemných bojů proruských a prozápadních oligarchů a jejich sponzorů (USA a RF) nedá odhadnout. Kdo to odhadne správně, vydělá.

Každé armádní uskupení se snaží útočit na slabšího soupeře, jinak se války nevyhrávají. A materiální, technologická a profesní převaha je užitečná ale občas stačí podcenit jednu složku a požadovaný výsledek se nedostaví. Třeba ten Vietnam, kde sice vojensky USA ustoupily, ale zato ekonomicky vydělaly. Dnes má Vietnam s Amerikou čilé obchodní vztahy, o kterých si RF může nechat zdát.

avatar
KOLT Datum: 26.06.2015 Čas: 20:15

Ngarem: Budu se opakovat, ale mohl byste s těmi vašemi pindy jít na jiné fórum?

avatar
Roland Datum: 26.06.2015 Čas: 19:24

to Ngarem - přesně tak - třeba na ukrajině viď?

avatar
Ngarem Datum: 26.06.2015 Čas: 15:24

No to je výborný nápad od Pindosů. Funguje bezchybně? v laboratorních podmínkách a na polygonu, nikoliv na cíle neidentifikované, v zákrytu za kamenem, zdí, miny pod zemí (sic!) a při podobných nepravděpodobných situacích. Zato proti dronům, demonstrantům, vozidlům, kamerám, termovizím, ... Technologická převaha dělá občas divy. třeba ve Vietnamu, Afghánistánu, ... Stačí si vybrat nějakou zaostalou armádu, která brání "diktátora" který nechce papírkové dolary a vítězství je naše!

avatar
Vrata Datum: 26.06.2015 Čas: 08:35

Autor: mam pocit, ze v posledni vete nema byt "skenování výbušnin laseru " ale "skenování výbušnin laserem".

avatar
Roland Datum: 25.06.2015 Čas: 17:56

nějak si to nedovedu představit pokud to nemá takový výkon aby se to prosmažilo x cm hlíny a kdoví čeho

ale čím víc čtu o podobných (už více-méně přenosných) zařízeních, tak si dovedu představit použití proti živé síle

a to by bylo asi hodně efektivní ...

avatar
Deutschmann Datum: 25.06.2015 Čas: 15:19

Technicky je to zajímavá věc, pouze mi není jasné jak si to poradí s minou uloženou cca 10 cm pod povrchem.

arr