Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

REPORTÁŽ: Z donbaské fronty

Datum přidání 28.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 43 komentářů    autor autor: Tadeáš Pala

Jsem už měsíc v obci Krasnohorovka, která leží asi 30 km od Doněcku. Před válkou zde žilo 17 až 20 tisíc obyvatel, nyní se počet drží na polovině. Obec leží přímo na frontové linii, její krajní části jsou faktickou hranicí s DNR. Článek vyšel původně na vojenském blogu On War | On Peace.

Donbas

Foto: Absolutní anarchie panuje v uniformách ukrajinských frontových vojáků. / Tadeáš Pala

 

Napsáno dne 18. 8. 2015 externím spolupracovníkem redakce On War | On Peace.

 

Situace na frontě je odlišná od obecného povědomí, že válka na Ukrajině pomalu uvadá. Některé zdroje mluví o přípravě na novou eskalaci konfliktu, což události zde na frontě, o kterých přináším report, také naznačuji. Situace na začátku srpna se zdála stabilizovaná a modus operandi obou stran byl celkem konzervativní a čitelný. Střílelo se převážně v noci.


Místní jsou v bezvýchodné situaci

Situace, v níž obyvatelé jsou, je politováníhodná. Není zde práce, nejsou zde peníze. To je v kontextu abnormálního zvýšení cen zde na frontě děsivé. Velká část zboží se do frontových měst pašuje nelegálně. Místní lidé si zvykli spoléhat se na pomoc od náboženských a humanitárních organizaci. Státní pomoc zde značně pokulhává, stejně jako výplata různých důchodů, platů, sociálních dávek a alimentů.

 

Školy a veřejné instituce narušuje bombardování, nebo jsou zničené od dob pozemních bojů při změnách na frontě minulý rok, a tedy nefungují. Stanice první pomoci byla i přes své mírové a zdravotnické insignie vybombardovaná. Příslušníci střední a vyšší vrstvy již dávno města opustili. Na spoustě místech není přístup k vodě a elektřině. Telefonní signál se odvíjí od vůle vojenských složek, které se snaží vypínáním sítě omezovat nepřátelské návodčí při bombardování.

 

Ve zkratce lze říci, že v takové normalizovaném stavu se město nacházelo již delší dobu. Zhruba před čtyřmi dny se začala zvyšovat intenzita bojů, které se protahovaly na dlouhé noční hodiny a někdy krátké přestřelky propukly i přes den.

 

Mezi obyvateli narůstá paranoia a šíří se různé zprávy a propaganda. Většina obyvatel tu má přístup výhradně k ruským a separatistickým televizním kanálům. Lidé hovořili o rozkazu, který zplnomocňuje ukrajinské vojáky automaticky vracet palbu.

 

Další zdroje hovoří o tom, že se 14. srpna do Doněcku dostal konvoj ruské humanitární pomoci. Ověřování zprav je tu velmi obtížné, zvláště kvůli vysokému stupni propagandy a špatné dostupnosti internetu. Situace se tedy pomalu vyhrocovala a zprávy od lidí žijících v DNR hovořily o tom, že lidé byli od vojáků nabádání k opětovné přípravě podzemních prostor, sklepů... Také vojáci, s nimiž jsem v kontaktu, dostali rozkaz vytvořit si podzemní zázemí.

 

Střelba se nevyhýbá civilistům

Nelze říci, zda se skutečně do Doněcku dostaly ruské zbraně, nicméně zcela jistě v noci z 14. na 15. srpna došlo k intenzivní střelecké výměně, kdy obě strany zasáhly město a množství civilních cílů. Oficiální doktríny obou stran se zapřísahají neumisťovat vojenské prostředky a posádky do měst a obydlených oblastí, aby tak při jejich zacilování nedošlo ke ztrátám na životech. Obě strany s nejvyšší pravděpodobností tuto doktrínu nedodržují a pálí i z a do obydlených oblastí.

 

Z ukrajinské strany se používají rozličné prostředky včetně populárních Gradu. DNR začala kromě standardních 82mm minometů používat i 122 mm a větší ráže. Odhaduji tak podle dopadu škod. Specifikem konfliktu na Donbasu je používání staré sovětské munice. Je proto časté, že munice po kontaktu se zemí neexploduje a zaryje se do země, kde se z ní stává časovaná bomba. Některé střely také vlivem stáři nebo prostě špatně kondice v letu selžou a padají blíže, než bylo zaměřeno, což v některých případech znamená, že padají do vlastních měst.

 

To, co zde píšu, se zakládá na odhadech obyčejných lidí, kteří ale žijí v blízkosti těchto zbraní již druhým rokem a jejich přesná znalost rozhoduje o jejich samotném přežití. Podobná situace jako v Krasnohorovce, o které můžu jednoznačně svědčit, je podle mých zdrojů i v obcích jako Avdějevka, Marinka a de facto ve většině hraničních měst, i v obcích na straně DNR a samotném Doněcku. Zde si podle oficiálních zdrojů dnešní noc vyžádala i oběť na životě a několik zraněných. Situace na frontě je poměrně problematická,narůstá nespokojenost, frustrace, strach o život a majetek.


Obyvatelstvo rozdělené na dva tábory

Obyvatelstvo je tu rozděleno skutečně na odhadovaných padesát procent za Ukrajinu a padesát za DNR. Mnozí lidé navíc nezapomněli na nevybíravou a necitlivou kampaň, kterou při operacích ukrajinská armáda, která se neostýchala osvobozovat město pomocí dělostřelectva. Zároveň zde zvláště starší generace vzpomíná na svá mladá a úspěšná léta v SSSR.

 

Stav ukrajinské armády, s níž jsem měl tu čest se seznámit, je alarmující. Mnohdy muzejní kousky techniky nasazené na frontě ostře korelují kontrastují se záběry v televizi, kde vojáci v perfektní výstroji a s kvalitní výzbrojí přebírají nová moderní vozidla.

 

Pro milovníky výstroje a uniforem by výlet na ukrajinskou frontu byl značným šokem. Nesladěné uniformy by byly ještě do jisté míry pochopitelné u různých dobrovolnických a paramilitárních jednotek jako je Pravý sektor. Nicméně absolutní anarchie panuje i v uniformách frontových vojáků. Ti kombinují všechny možné, originální i neoriginální prvky výstroje, přičemž jediný sjednocující prvek je žlutá páska a AK74.

 

Vojáci si zpravidla výstroj zařizují či doplňují sami. Standardní obuví jsou čínské pantofle doplněné nejčastěji kalhotami Bundeswehru a typickým sovětským pruhovaným tílkem. Vojenské okénko bych rád uzavřel pozastavením se nad vozovým parkem ukrajinské armády.

 

Absolutní většina vozidel se skládá z původně osobních aut, které jsou jen pomalované v rozličných typech kamufláže. Místní někdy s hořkým úsměvem poznamenávají, že v nich poznávají své vlastní vozy, které nechali opuštěné, když utíkali před nebezpečím.


Závěrem

Nechtěl bych, aby tyto informace vyzněly jako jednostranná stížnost na ukrajinské ozbrojené složky. Ukrajinská armáda funguje v hierarchických strukturách a nedochází tu k nějakému systémovému teroru vůči místnímu obyvatelstvu. Vojáky, kteří se dopustí přečinu, tu stíhá vojenská policie, která je přítomna. Spatřil jsem i jednu kolonu modernějších vozidel, mezi nimiž byl i americký nebo kanadský Humvee.

 

Informace od lidí v DNR a pak zvláště z Doněcku hovoří o mnohem horším chování místních milic, které se chovají jednoznačně nehumánně. Osobně vsak mohu referovat pouze o podrobnostech na ukrajinské straně. Válka zde na donbaské frontě zuří dál, nehledě na Minské dohody.

 

Ty tu lidé vnímají jako absolutní výsměch. Výhled do nejbližší budoucnosti není příznivý, houstne atmosféra. Válka tu má sice specifickou podobu, která se neskládá z rozsáhlých pozemních bitev a manévrů, nicméně její poziční charakter, který do sebe nebojí zahrnout obydlené oblasti a civilní obyvatelstvo, ji činí snad ještě děsivější.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 02.09.2015 Čas: 08:34

pjek: "Protiruské sankce mají horší dopad na EU, která je pod nátlakem Washingtonu nucena plně je dodržovat (proto ta absurdita s Mistraly) než na USA, kde je stejně velké korporace nedodržují a než na Rusko, které se úspěšně reorientovalo na obchodní kontrakty mimo severoatlantickou zónu...."

Dobrý vtip ;-) Na EU je dopad téměř nulový, a v pohodě jej urovnají nižší ceny ropy. Jestli si myslíte, že velké evropské firmy to neřeší podobně jako ty z USA, jste naivní. Za Mistraly si mohou Frantíci sami, neměli jim je vůbec prodávat. A Rusko dusí sankce EU docela obstojně, ač samozřejmě ne tolik jako nízká cena ropy. Ještě víc ho ale dusí vlastní sankce na evropské výrobky, což je ale jejich problém. Máte tam ještě něco dalšího k pobavení?

avatar
dusan Datum: 02.09.2015 Čas: 05:44

Pjek

Protiruské sankcie majú minimálny vplyv na ekonomiku EÚ ...... prekticky nulový ....

Ak má niečo vplyv ... tak to je prepad cien ropy, ktorý ruinuje ruský dopyt ... a to sa nezmení, ani keď sa všetky sankcie zrušia ....

Inak ..... to "dôležité" Rusko má na exporte Nemecka podiel 2 % ... takého Slovenska 3 % ... a väčšina exportu nie je postihnutá sankciami EÚ ... ale skôr vlastných ruských uvalených na vlastné obyvateľstvo ... čo je dosť tragikomické ....

Najlepšie to vidieť na pradajoch automobilov v Rusku ... žiadne sankcie .. ale prepad o 35 % ....

Kvílenie nemeckých manažérov firiem o "strašných" dopadoch sankcií netreba brať vážne ... oni sú za to platení aby sa starali o biznis a nie o politiku ....

avatar
Beld Datum: 31.08.2015 Čas: 20:06

No ted jsem se to odvazil ( temer ) zmerit :d . A clanek o vybuchu granatu v kyjevě byl na uvodni strance iLupy ( Ne na prvnim miste ) temer 3 hodiny , ani po aktualizaci se neukazal znova . Holt asi malo kliku , imigranti jsou lepsi :D .

Ja jen cekam , az media nabidnou politickym stranam seznam oblibenosti ruznych temat . FB a oblibena iMedia budou zlaty dul ...

avatar
martinius Datum: 31.08.2015 Čas: 18:56

pjek : A víte, že je to možné a určitě bych tomu i věřil, protože mé informace mohou být lživé. Problém spíše je tady v nás. Já mám takové informace, vy takové, v médiích to říkají takhle, v jiných médiích zase jinak. Sečteno podtrženo, jsme se tady všichni, včetně mne, jen zbytečně ztrapňovali názory a hypotézami, protože pochybuji, že někdo z nás, včetně mne, tu situaci tam má zmapovanou a vidí do karet jak Putinovi, tak Obamovi. Jakákoliv diskuse na toto téma je podle mého názoru prázdné tlachání, protože to, jak to je, se dozvíme až za 20 let. A to možná ani to ne. Vždyť dnes máme rozporuplné názory na vlastní historii, protože dostáváme pořád nové poznatky a mnohdy protichůdné. Takže jediné, kdo vlastně jsme, tak orientovaní fanouškové oné, či druhé strany. Naše názory nemohou mít žádnou váhu a to i kdyby se někdo z nás právě vrátil z tamní fronty.

avatar
pjek Datum: 31.08.2015 Čas: 16:35

->martinius: Já mám Informace přímo z Krymu, které hovoří o zvýšení platů a alespoň nějakém rozvoji od dob ukrajinské ignorance tohoto území, i když ne tak rychlém, jak se očkávalo.

->vlasto: Protiruské sankce mají horší dopad na EU, která je pod nátlakem Washingtonu nucena plně je dodržovat (proto ta absurdita s Mistraly) než na USA, kde je stejně velké korporace nedodržují a než na Rusko, které se úspěšně reorientovalo na obchodní kontrakty mimo severoatlantickou zónu. Nelze to ovšem počítat podle dat, která jsou cinklejší než v poslední době stále uměle přitvrzovaný USD. Finanční krize 2.0 je již v uploadu, chce to ale znát více než jen školské finance.

avatar
vlasto Datum: 31.08.2015 Čas: 14:23

Podla mna je v tomto konflikte este priskoro hovorit, kto ma navrch. Ziadnej civilizovanej krajine na svete sa atak Ruska voci Ukrajine nepacil. Naslo sa zopar krajin, ktore sa aj otvorene zacali cinit. Sankcie zapadneho sveta na Rusko mali znicujuci dopad na mnozstvo kapitalu v Rusku. V takejto situacii Rusko nikdy nebude schopne vyznamnejsieho rozvoja a v modernom svete by v horizonte patrocnic :) zacalo zaostavat aj za Indiou, nieto za Cinou. Nastrojom protiruskej ofenzivy nie su len sankcie, ktorych plny dopad sa ocakava od roku 2016/2017, ked sa Rusku minu rezervy z lepsich cias. Likvidacnou ofenzivou su ceny ropy. Ktovie ci je nahoda, ze Saudi prave teraz odmietli znizenie tazby (desatrocia predtym boli spokojni s nasobne vyssimi cenami ropy). Rovnako nemoze byt nahoda, ze USA su akurat teraz ochotne robit Iranu ustupky. Iranu, ktory v priebehu par mesiacov vrhne na trh dalsie kvanta lacnej ropy. Je otazka casu, kedy sa zruti IS a tazbu obnovi Irak. Jediny vyznamny prijem Ruska - peniaze za surovu ropu, je na desatrocia ohrozeny. Putin sa prepocital, len treba nechat posobit cas, aby vsetky zapadom vyslane rany nasli svoj ciel. EU sa zatial moze pokusit podusit Ukrajinu a donutit ju, stat sa civilizovanym statom. A to aktualne aj robi. Svet uz nebavi trpiet medzi sebou obrovsku krajinu s nezodpovednymi blaznami a alkoholikmi pri moci. Celime inym vyzvam, ktore treba riesit. Nie je rok 1939, Rusko nie je v pozicii, ze sa s nim musi niekto spajat.

avatar
martinius Datum: 31.08.2015 Čas: 07:50

Zajímavé je hovořit o událostech přímo s Ukrajinci i Rusi. Výsledek. Východ Ukrajiny je pro západní Ukrajince hodně vzdálený. Ukrajinská vláda i celý konflikt je prostým člověkem vnímán jako neštěstí řízené mafiány. Situaci tam drží nad vodou jen pravicový nacionalisté a lidé,kteří berou Rusko, jako historické nebezpečí. Ti tvoří samostatnou armádu AZOV, která podléhá Ukrajinskému velení snad jen symbolicky. Jejich znak tvoří otočený symbol obrácena runa divize das reich, symbolizjící dnes písmena N I. Naopak v Rusku je anexe Krymu docela zničující malér. Prázdné hotely, prázdné pláže. Platy šly do háje. Hodně mi to připomíná válku o Malvíny a její smysl. A co na to Rus? Řekl : "Rusko je nejlepší země na světě, ale žít tam nechci."

avatar
Superme Datum: 31.08.2015 Čas: 00:46

Pavel1 - No jelikož na Ukrajině jde jen a pouze o souboj 2. velmocí (USA x Rusko), tak to na celou situaci bude mít vliv celkem dost velký a podle mého i zásadní. Vyhraje-li Trump, vztahy se začnou zlepšovat a uvidíte, jak rychle bude po Ukrajinském problému. A ono to tak i vypadá, protože jeho popularita opravdu rychle roste (před měsícem měla Clintonová náskok 16%, tento měsíc už pouze 6%).

1) Trump říká, že by si s Putinem rozuměl.
2) Podle Trumpa je Krym hlavně evropský problém,
3) Podle Trumpa jsou americko-ruské vztahy pořádně poničeny kvůli vládě Obamy.

Už chápete?

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.08.2015 Čas: 19:11

Téma pročištěno od nic neříkajících příspěvků, příspěvků jdoucí mimo téma, příspěvků napadající oponenta, emocionálních výkřiků nebo nikam nevedoucích monologů. Děkuji, že se snažíte o kultivovanou diskuzi, které si na Armádních novinách ceníme a za kterou bojujeme a budeme bojovat. Pokud chcete vést nekonečné monology, kdo je dobrý nebo špatný, zda Rusko nebo Západ, využijte prosím jiné stránky. Děkuji.

avatar
dante1 Datum: 30.08.2015 Čas: 16:47

No hlavní problém je v tom že Rusko separatisty padnout nenechá a v případě že by začali výrazně prohrávat přijde ještě intezivnější podpora Ruska než do ted.Z toho v podstatě plyne že že Ukrajina tuto válku vyhrát nemůže dokud bude rusko separatisty podporovat navíc přinutit Rusko aby je přestalo podporovat je asi nemožné(dá se říci že ani sankce je nijak výrazně neodradily).Vypadá to tedy že konflikt bud zamrzne na mrtvém bodě(asi nejpravděpodobnější scénář) nebo se Ukrajina nakonec ekonomicky i politicky zhroutí(v podstatě výtězství separatistů),nezávislost separatisty ovládaného území pak sice stejně neuzná ale fakticky už jí patřit nebude(asi jako Krym).

avatar
dusan Datum: 30.08.2015 Čas: 13:17

Odporúčam zabudnúť na všetky "historické nároky" ...

To je téma pre primitívov a nacionalistov ....

Faktom však ostáva, že túto tému pre primitívov neustále vyťahujú nie len poloblázni typu Kotlebu ... ale i "seriózni" politici ... Fico, Zemam, Orbán atď. ....

Jednoducho načo zložito niečo vysvetľovať, keď stačí nejaké jednoduché heslo ..... či "historický nárok" ....

To isté platí i pre Ukrajinu .... dosť ma šokuje, ak nejaký primitív čo si hovorí Slovák "dokazuje" Ukrajincom, že ako národ neexistujú .....

Lebo čo sme boli my Slováci v roku 1918 ? ... bezvýznamné nič ..... a zrazu sa z nás stali ... nie Slováci ... ale "Čechoslováci" ... lebo to vyhovovalo vtedajšej politike ....

Skrátka "historické nároky" nie sú téma na tomto fóre ... na to je xy-primitívnych stránok ....

avatar
Luky Datum: 30.08.2015 Čas: 12:47

za perlu považuji toto: ...lenže Mníchov skutočne stál na pevnejších argumentoch než Putin.

Nepotřebuji vytvářet zdání "odborné" diskuze, abych na toto vyjádřil svůj názor.
Pokud chcete slovíčkařit nad mezinárodním právem, tak nemůžete slučovat Krym a Donbas. První nastalo z rozhodnutí parlamentu, pod dohledem "právně ošetřeného" počtu vojáků. A západ to ví. Na Donbase se zase Putin oficiálně angažuje pouze humanitárně.

Pokud považujete "logikovi" projevy podložené "odkazy" za odbornou diskuzi, tak je to marný. A můžete k tomu přihodit i ...F,G,H,K,X,Z,Ž.
Právě debatování s některými demagogickými grafomany zde, mě dovedlo k přesvědčení, že tu má smysl jen tweetovat. Uvaříte se sami.

avatar
pjek Datum: 30.08.2015 Čas: 12:16

Tadeáš Pala skvěle popsal rozpad VSU. V zemi, kde za peníze dojde k palácovému převratu za účasti zřejmých neonacistů a spontánně ke třem plebiscitům o osamostatnění v ruskojazyčných oblastech jde vše od deseti k pěti. Škoda, že se autor nepodíval do Slavjansku a Kramatorsku a nezeptal se tam, co tam místní zažívají od "karatelů" všech sort a výstroje. Škoda že též nevyrazil do Doněcku, aby se na vlastní oči a uši přesvědčil, jaké cíle si vybírají pro ostřelování ukrajinské bojůvky a čím odpovídají z Doněcku místní. Také malé porovnání množství a charakteru těžké techniky na obou stranáv v Minskem zapovězeném pásmu by situaci lépe osvětlilo. Nicméně i tak díky za střípky odhalující kyjevské lži a demaskující absenci jakékoli morálky "svidomosti" mezi ozbrojenci, kterým říkat armáda je poněkud nemístné.

avatar
Hrobař Datum: 30.08.2015 Čas: 10:53

Děkuji redakcím za informativní článek.

Jak víme ze zkušeností Velké války tak poziční boj je jednoznačně největší masomlínek na lidi i techniku. Možná že rázná ofenziva jedné či druhé strany bude pro civilní obyvatelstvo i brance záchrana.
Je zajímavé že se mají milice chovat k civilistům hůř, naopak jako ideologičtí vojáci by měli spíš ctít vyšší morálku. Ale zase je to možná tím že v těchhle milicích je (podle některých zdrojů až 60%) mnoho zahraničních vojáků nemajících k ukrajincům vztah.

avatar
m164 Datum: 30.08.2015 Čas: 09:27

Luky:

Na jednej strane sa vyslovujete proti slovíčkareniu, na druhej strane ste pristúpili k jeho najhrubšej forme a ani si neodpustili osobný útok. Nehnevajte sa, ale to tiež o niečom vypovedá. Predpokladám, že pôvodné slovo bolo Versaillská zmluva. Preklepy sa stávajú.

S Československom má úplnú pravdu. Myslím, že diskutujúci, ktorí ma tu poznajú vedia, že som zástanca Československa a bol som i proti rozdeleniu, ale to neznamená, že nie som schopný sebareflexie. Československo bol politický zázrak, ktorého obdobu vo svete len tak nenájdete. Kvôli nám boli ohýbané najrôznejšie pravidlá, čo vám pochopiteľne nevadí, pretože sme boli jeho súčasťou. Znie to absurdne, lenže Mníchov skutočne stál na pevnejších argumentoch než Putin. Tiež to nebola jednoduchá, čistá agresia, ktorá sa dnes v učebniciach dejepisu zhusťuje do dvoch viet. Preto ak uznávate pochybnú formu Mníchova s jeho ideami, ktorú uplatňuje Putin, logicky musíte uznávať jeho i čistú formu. Práve uplatňujete ďalšiu populárnu tézu - históriu píše víťaz. Čo bolo dovolené nám, to odopierate Ukrajine. Vedeli ste, že museli byť defacto kvôli nám opäť vytvorené nové pravidlá Medzinárodného práva, aby nám umožnili po 2. svetovej vojne uznať Mníchov za nulitný a jeho následky za agresiu? Cui vis est, ius non metuit. Kto má moc, nebojí sa práva.

K Logikovmu príspevku by som ešte doplnil, že koncept národnej identity je pomerne mladý, uplatňuje sa okolo 200 rokov. Pred 2. svetovou vojnou bol ešte mladší. Ako Československo sme nemali o nič väčšie právo na svoju územie než aké má dnes Ukrajina. Paradoxne sme boli najväčšia zmeska národností čo do kvantity ich členov a nebyť idei Čechoslovakizmu, s ktorou "národniari" tak nesúhlasia, nikdy by Československo ani nevzniklo. To však prehliadate, pretože nám to zachránilo krk, no pri Ukrajine sú podľa Vás bytostne nezlučiteľní Západní a Východní Ukrajinci a musia byť rozdelení, pretože kultúrne rozdiely považujete za priepastné.

arr