REPORTÁŽ: Z donbaské fronty

Donbas
Absolutní anarchie panuje v uniformách ukrajinských frontových vojáků. / Tadeáš Pala

Jsem už měsíc v obci Krasnohorovka, která leží asi 30 km od Doněcku. Před válkou zde žilo 17 až 20 tisíc obyvatel, nyní se počet drží na polovině. Obec leží přímo na frontové linii, její krajní části jsou faktickou hranicí s DNR. Článek vyšel původně na vojenském blogu On War | On Peace.

Napsáno dne 18. 8. 2015 externím spolupracovníkem redakce On War | On Peace.

Situace na frontě je odlišná od obecného povědomí, že válka na Ukrajině pomalu uvadá. Některé zdroje mluví o přípravě na novou eskalaci konfliktu, což události zde na frontě, o kterých přináším report, také naznačuji. Situace na začátku srpna se zdála stabilizovaná a modus operandi obou stran byl celkem konzervativní a čitelný. Střílelo se převážně v noci.

Místní jsou v bezvýchodné situaci

Situace, v níž obyvatelé jsou, je politováníhodná. Není zde práce, nejsou zde peníze. To je v kontextu abnormálního zvýšení cen zde na frontě děsivé. Velká část zboží se do frontových měst pašuje nelegálně. Místní lidé si zvykli spoléhat se na pomoc od náboženských a humanitárních organizaci. Státní pomoc zde značně pokulhává, stejně jako výplata různých důchodů, platů, sociálních dávek a alimentů.

Školy a veřejné instituce narušuje bombardování, nebo jsou zničené od dob pozemních bojů při změnách na frontě minulý rok, a tedy nefungují. Stanice první pomoci byla i přes své mírové a zdravotnické insignie vybombardovaná. Příslušníci střední a vyšší vrstvy již dávno města opustili. Na spoustě místech není přístup k vodě a elektřině. Telefonní signál se odvíjí od vůle vojenských složek, které se snaží vypínáním sítě omezovat nepřátelské návodčí při bombardování.

Ve zkratce lze říci, že v takové normalizovaném stavu se město nacházelo již delší dobu. Zhruba před čtyřmi dny se začala zvyšovat intenzita bojů, které se protahovaly na dlouhé noční hodiny a někdy krátké přestřelky propukly i přes den.

Mezi obyvateli narůstá paranoia a šíří se různé zprávy a propaganda. Většina obyvatel tu má přístup výhradně k ruským a separatistickým televizním kanálům. Lidé hovořili o rozkazu, který zplnomocňuje ukrajinské vojáky automaticky vracet palbu.

Další zdroje hovoří o tom, že se 14. srpna do Doněcku dostal konvoj ruské humanitární pomoci. Ověřování zprav je tu velmi obtížné, zvláště kvůli vysokému stupni propagandy a špatné dostupnosti internetu. Situace se tedy pomalu vyhrocovala a zprávy od lidí žijících v DNR hovořily o tom, že lidé byli od vojáků nabádání k opětovné přípravě podzemních prostor, sklepů... Také vojáci, s nimiž jsem v kontaktu, dostali rozkaz vytvořit si podzemní zázemí.

Střelba se nevyhýbá civilistům

Nelze říci, zda se skutečně do Doněcku dostaly ruské zbraně, nicméně zcela jistě v noci z 14. na 15. srpna došlo k intenzivní střelecké výměně, kdy obě strany zasáhly město a množství civilních cílů. Oficiální doktríny obou stran se zapřísahají neumisťovat vojenské prostředky a posádky do měst a obydlených oblastí, aby tak při jejich zacilování nedošlo ke ztrátám na životech. Obě strany s nejvyšší pravděpodobností tuto doktrínu nedodržují a pálí i z a do obydlených oblastí.

Z ukrajinské strany se používají rozličné prostředky včetně populárních Gradu. DNR začala kromě standardních 82mm minometů používat i 122 mm a větší ráže. Odhaduji tak podle dopadu škod. Specifikem konfliktu na Donbasu je používání staré sovětské munice. Je proto časté, že munice po kontaktu se zemí neexploduje a zaryje se do země, kde se z ní stává časovaná bomba. Některé střely také vlivem stáři nebo prostě špatně kondice v letu selžou a padají blíže, než bylo zaměřeno, což v některých případech znamená, že padají do vlastních měst.

To, co zde píšu, se zakládá na odhadech obyčejných lidí, kteří ale žijí v blízkosti těchto zbraní již druhým rokem a jejich přesná znalost rozhoduje o jejich samotném přežití. Podobná situace jako v Krasnohorovce, o které můžu jednoznačně svědčit, je podle mých zdrojů i v obcích jako Avdějevka, Marinka a de facto ve většině hraničních měst, i v obcích na straně DNR a samotném Doněcku. Zde si podle oficiálních zdrojů dnešní noc vyžádala i oběť na životě a několik zraněných. Situace na frontě je poměrně problematická,narůstá nespokojenost, frustrace, strach o život a majetek.

Obyvatelstvo rozdělené na dva tábory

Obyvatelstvo je tu rozděleno skutečně na odhadovaných padesát procent za Ukrajinu a padesát za DNR. Mnozí lidé navíc nezapomněli na nevybíravou a necitlivou kampaň, kterou při operacích ukrajinská armáda, která se neostýchala osvobozovat město pomocí dělostřelectva. Zároveň zde zvláště starší generace vzpomíná na svá mladá a úspěšná léta v SSSR.

Stav ukrajinské armády, s níž jsem měl tu čest se seznámit, je alarmující. Mnohdy muzejní kousky techniky nasazené na frontě ostře korelují kontrastují se záběry v televizi, kde vojáci v perfektní výstroji a s kvalitní výzbrojí přebírají nová moderní vozidla.

Pro milovníky výstroje a uniforem by výlet na ukrajinskou frontu byl značným šokem. Nesladěné uniformy by byly ještě do jisté míry pochopitelné u různých dobrovolnických a paramilitárních jednotek jako je Pravý sektor. Nicméně absolutní anarchie panuje i v uniformách frontových vojáků. Ti kombinují všechny možné, originální i neoriginální prvky výstroje, přičemž jediný sjednocující prvek je žlutá páska a AK74.

Vojáci si zpravidla výstroj zařizují či doplňují sami. Standardní obuví jsou čínské pantofle doplněné nejčastěji kalhotami Bundeswehru a typickým sovětským pruhovaným tílkem. Vojenské okénko bych rád uzavřel pozastavením se nad vozovým parkem ukrajinské armády.

Absolutní většina vozidel se skládá z původně osobních aut, které jsou jen pomalované v rozličných typech kamufláže. Místní někdy s hořkým úsměvem poznamenávají, že v nich poznávají své vlastní vozy, které nechali opuštěné, když utíkali před nebezpečím.

Závěrem

Nechtěl bych, aby tyto informace vyzněly jako jednostranná stížnost na ukrajinské ozbrojené složky. Ukrajinská armáda funguje v hierarchických strukturách a nedochází tu k nějakému systémovému teroru vůči místnímu obyvatelstvu. Vojáky, kteří se dopustí přečinu, tu stíhá vojenská policie, která je přítomna. Spatřil jsem i jednu kolonu modernějších vozidel, mezi nimiž byl i americký nebo kanadský Humvee.

Informace od lidí v DNR a pak zvláště z Doněcku hovoří o mnohem horším chování místních milic, které se chovají jednoznačně nehumánně. Osobně vsak mohu referovat pouze o podrobnostech na ukrajinské straně. Válka zde na donbaské frontě zuří dál, nehledě na Minské dohody.

Ty tu lidé vnímají jako absolutní výsměch. Výhled do nejbližší budoucnosti není příznivý, houstne atmosféra. Válka tu má sice specifickou podobu, která se neskládá z rozsáhlých pozemních bitev a manévrů, nicméně její poziční charakter, který do sebe nebojí zahrnout obydlené oblasti a civilní obyvatelstvo, ji činí snad ještě děsivější.

Nahlásit chybu v článku



Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Naděje ukrajinského průmyslu: Dopravní letoun An-178

Probíhající leteckou výstavu Paris Air Show 2015 využila ukrajinská firma Antonov k prezentaci ...

Ukrajinský export zbraní v roce 2014

Situace na východě Ukrajiny je (a bude) stále velmi napjatá. O vojenský materiál domácích zbrojních ...

Elektronický boj na východě Ukrajiny

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    08:34 02.09.2015

    pjek: "Protiruské sankce mají horší dopad na EU, která je pod nátlakem Washingtonu nucena plně je dodržovat (proto ta absurdita s Mistraly) než na USA, kde je stejně velké ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek: "Protiruské sankce mají horší dopad na EU, která je pod nátlakem Washingtonu nucena plně je dodržovat (proto ta absurdita s Mistraly) než na USA, kde je stejně velké korporace nedodržují a než na Rusko, které se úspěšně reorientovalo na obchodní kontrakty mimo severoatlantickou zónu...."

    Dobrý vtip ;-) Na EU je dopad téměř nulový, a v pohodě jej urovnají nižší ceny ropy. Jestli si myslíte, že velké evropské firmy to neřeší podobně jako ty z USA, jste naivní. Za Mistraly si mohou Frantíci sami, neměli jim je vůbec prodávat. A Rusko dusí sankce EU docela obstojně, ač samozřejmě ne tolik jako nízká cena ropy. Ještě víc ho ale dusí vlastní sankce na evropské výrobky, což je ale jejich problém. Máte tam ještě něco dalšího k pobavení?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    05:44 02.09.2015

    Pjek Protiruské sankcie majú minimálny vplyv na ekonomiku EÚ ...... prekticky nulový .... Ak má niečo vplyv ... tak to je prepad cien ropy, ktorý ruinuje ruský dopyt ... a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pjek

    Protiruské sankcie majú minimálny vplyv na ekonomiku EÚ ...... prekticky nulový ....

    Ak má niečo vplyv ... tak to je prepad cien ropy, ktorý ruinuje ruský dopyt ... a to sa nezmení, ani keď sa všetky sankcie zrušia ....

    Inak ..... to "dôležité" Rusko má na exporte Nemecka podiel 2 % ... takého Slovenska 3 % ... a väčšina exportu nie je postihnutá sankciami EÚ ... ale skôr vlastných ruských uvalených na vlastné obyvateľstvo ... čo je dosť tragikomické ....

    Najlepšie to vidieť na pradajoch automobilov v Rusku ... žiadne sankcie .. ale prepad o 35 % ....

    Kvílenie nemeckých manažérov firiem o "strašných" dopadoch sankcií netreba brať vážne ... oni sú za to platení aby sa starali o biznis a nie o politiku ....Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    20:06 31.08.2015

    No ted jsem se to odvazil ( temer ) zmerit :d . A clanek o vybuchu granatu v kyjevě byl na uvodni strance iLupy ( Ne na prvnim miste ) temer 3 hodiny , ani po aktualizaci se ...Zobrazit celý příspěvek

    No ted jsem se to odvazil ( temer ) zmerit :d . A clanek o vybuchu granatu v kyjevě byl na uvodni strance iLupy ( Ne na prvnim miste ) temer 3 hodiny , ani po aktualizaci se neukazal znova . Holt asi malo kliku , imigranti jsou lepsi :D .

    Ja jen cekam , az media nabidnou politickym stranam seznam oblibenosti ruznych temat . FB a oblibena iMedia budou zlaty dul ...Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    18:56 31.08.2015

    pjek : A víte, že je to možné a určitě bych tomu i věřil, protože mé informace mohou být lživé. Problém spíše je tady v nás. Já mám takové informace, vy takové, v médiích to říkají ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek : A víte, že je to možné a určitě bych tomu i věřil, protože mé informace mohou být lživé. Problém spíše je tady v nás. Já mám takové informace, vy takové, v médiích to říkají takhle, v jiných médiích zase jinak. Sečteno podtrženo, jsme se tady všichni, včetně mne, jen zbytečně ztrapňovali názory a hypotézami, protože pochybuji, že někdo z nás, včetně mne, tu situaci tam má zmapovanou a vidí do karet jak Putinovi, tak Obamovi. Jakákoliv diskuse na toto téma je podle mého názoru prázdné tlachání, protože to, jak to je, se dozvíme až za 20 let. A to možná ani to ne. Vždyť dnes máme rozporuplné názory na vlastní historii, protože dostáváme pořád nové poznatky a mnohdy protichůdné. Takže jediné, kdo vlastně jsme, tak orientovaní fanouškové oné, či druhé strany. Naše názory nemohou mít žádnou váhu a to i kdyby se někdo z nás právě vrátil z tamní fronty.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    16:35 31.08.2015

    ->martinius: Já mám Informace přímo z Krymu, které hovoří o zvýšení platů a alespoň nějakém rozvoji od dob ukrajinské ignorance tohoto území, i když ne tak rychlém, jak se ...Zobrazit celý příspěvek

    ->martinius: Já mám Informace přímo z Krymu, které hovoří o zvýšení platů a alespoň nějakém rozvoji od dob ukrajinské ignorance tohoto území, i když ne tak rychlém, jak se očkávalo.

    ->vlasto: Protiruské sankce mají horší dopad na EU, která je pod nátlakem Washingtonu nucena plně je dodržovat (proto ta absurdita s Mistraly) než na USA, kde je stejně velké korporace nedodržují a než na Rusko, které se úspěšně reorientovalo na obchodní kontrakty mimo severoatlantickou zónu. Nelze to ovšem počítat podle dat, která jsou cinklejší než v poslední době stále uměle přitvrzovaný USD. Finanční krize 2.0 je již v uploadu, chce to ale znát více než jen školské finance.Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    14:23 31.08.2015

    Podla mna je v tomto konflikte este priskoro hovorit, kto ma navrch. Ziadnej civilizovanej krajine na svete sa atak Ruska voci Ukrajine nepacil. Naslo sa zopar krajin, ktore sa aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Podla mna je v tomto konflikte este priskoro hovorit, kto ma navrch. Ziadnej civilizovanej krajine na svete sa atak Ruska voci Ukrajine nepacil. Naslo sa zopar krajin, ktore sa aj otvorene zacali cinit. Sankcie zapadneho sveta na Rusko mali znicujuci dopad na mnozstvo kapitalu v Rusku. V takejto situacii Rusko nikdy nebude schopne vyznamnejsieho rozvoja a v modernom svete by v horizonte patrocnic :) zacalo zaostavat aj za Indiou, nieto za Cinou. Nastrojom protiruskej ofenzivy nie su len sankcie, ktorych plny dopad sa ocakava od roku 2016/2017, ked sa Rusku minu rezervy z lepsich cias. Likvidacnou ofenzivou su ceny ropy. Ktovie ci je nahoda, ze Saudi prave teraz odmietli znizenie tazby (desatrocia predtym boli spokojni s nasobne vyssimi cenami ropy). Rovnako nemoze byt nahoda, ze USA su akurat teraz ochotne robit Iranu ustupky. Iranu, ktory v priebehu par mesiacov vrhne na trh dalsie kvanta lacnej ropy. Je otazka casu, kedy sa zruti IS a tazbu obnovi Irak. Jediny vyznamny prijem Ruska - peniaze za surovu ropu, je na desatrocia ohrozeny. Putin sa prepocital, len treba nechat posobit cas, aby vsetky zapadom vyslane rany nasli svoj ciel. EU sa zatial moze pokusit podusit Ukrajinu a donutit ju, stat sa civilizovanym statom. A to aktualne aj robi. Svet uz nebavi trpiet medzi sebou obrovsku krajinu s nezodpovednymi blaznami a alkoholikmi pri moci. Celime inym vyzvam, ktore treba riesit. Nie je rok 1939, Rusko nie je v pozicii, ze sa s nim musi niekto spajat.Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    07:50 31.08.2015

    Zajímavé je hovořit o událostech přímo s Ukrajinci i Rusi. Výsledek. Východ Ukrajiny je pro západní Ukrajince hodně vzdálený. Ukrajinská vláda i celý konflikt je prostým člověkem ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé je hovořit o událostech přímo s Ukrajinci i Rusi. Výsledek. Východ Ukrajiny je pro západní Ukrajince hodně vzdálený. Ukrajinská vláda i celý konflikt je prostým člověkem vnímán jako neštěstí řízené mafiány. Situaci tam drží nad vodou jen pravicový nacionalisté a lidé,kteří berou Rusko, jako historické nebezpečí. Ti tvoří samostatnou armádu AZOV, která podléhá Ukrajinskému velení snad jen symbolicky. Jejich znak tvoří otočený symbol obrácena runa divize das reich, symbolizjící dnes písmena N I. Naopak v Rusku je anexe Krymu docela zničující malér. Prázdné hotely, prázdné pláže. Platy šly do háje. Hodně mi to připomíná válku o Malvíny a její smysl. A co na to Rus? Řekl : "Rusko je nejlepší země na světě, ale žít tam nechci."Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    00:46 31.08.2015

    Pavel1 - No jelikož na Ukrajině jde jen a pouze o souboj 2. velmocí (USA x Rusko), tak to na celou situaci bude mít vliv celkem dost velký a podle mého i zásadní. Vyhraje-li ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1 - No jelikož na Ukrajině jde jen a pouze o souboj 2. velmocí (USA x Rusko), tak to na celou situaci bude mít vliv celkem dost velký a podle mého i zásadní. Vyhraje-li Trump, vztahy se začnou zlepšovat a uvidíte, jak rychle bude po Ukrajinském problému. A ono to tak i vypadá, protože jeho popularita opravdu rychle roste (před měsícem měla Clintonová náskok 16%, tento měsíc už pouze 6%).

    1) Trump říká, že by si s Putinem rozuměl.
    2) Podle Trumpa je Krym hlavně evropský problém,
    3) Podle Trumpa jsou americko-ruské vztahy pořádně poničeny kvůli vládě Obamy.

    Už chápete?Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    19:11 30.08.2015

    Téma pročištěno od nic neříkajících příspěvků, příspěvků jdoucí mimo téma, příspěvků napadající oponenta, emocionálních výkřiků nebo nikam nevedoucích monologů. Děkuji, že se ...Zobrazit celý příspěvek

    Téma pročištěno od nic neříkajících příspěvků, příspěvků jdoucí mimo téma, příspěvků napadající oponenta, emocionálních výkřiků nebo nikam nevedoucích monologů. Děkuji, že se snažíte o kultivovanou diskuzi, které si na Armádních novinách ceníme a za kterou bojujeme a budeme bojovat. Pokud chcete vést nekonečné monology, kdo je dobrý nebo špatný, zda Rusko nebo Západ, využijte prosím jiné stránky. Děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • dante1
    16:47 30.08.2015

    No hlavní problém je v tom že Rusko separatisty padnout nenechá a v případě že by začali výrazně prohrávat přijde ještě intezivnější podpora Ruska než do ted.Z toho v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

    No hlavní problém je v tom že Rusko separatisty padnout nenechá a v případě že by začali výrazně prohrávat přijde ještě intezivnější podpora Ruska než do ted.Z toho v podstatě plyne že že Ukrajina tuto válku vyhrát nemůže dokud bude rusko separatisty podporovat navíc přinutit Rusko aby je přestalo podporovat je asi nemožné(dá se říci že ani sankce je nijak výrazně neodradily).Vypadá to tedy že konflikt bud zamrzne na mrtvém bodě(asi nejpravděpodobnější scénář) nebo se Ukrajina nakonec ekonomicky i politicky zhroutí(v podstatě výtězství separatistů),nezávislost separatisty ovládaného území pak sice stejně neuzná ale fakticky už jí patřit nebude(asi jako Krym).Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    13:17 30.08.2015

    Odporúčam zabudnúť na všetky "historické nároky" ... To je téma pre primitívov a nacionalistov .... Faktom však ostáva, že túto tému pre primitívov neustále vyťahujú nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Odporúčam zabudnúť na všetky "historické nároky" ...

    To je téma pre primitívov a nacionalistov ....

    Faktom však ostáva, že túto tému pre primitívov neustále vyťahujú nie len poloblázni typu Kotlebu ... ale i "seriózni" politici ... Fico, Zemam, Orbán atď. ....

    Jednoducho načo zložito niečo vysvetľovať, keď stačí nejaké jednoduché heslo ..... či "historický nárok" ....

    To isté platí i pre Ukrajinu .... dosť ma šokuje, ak nejaký primitív čo si hovorí Slovák "dokazuje" Ukrajincom, že ako národ neexistujú .....

    Lebo čo sme boli my Slováci v roku 1918 ? ... bezvýznamné nič ..... a zrazu sa z nás stali ... nie Slováci ... ale "Čechoslováci" ... lebo to vyhovovalo vtedajšej politike ....

    Skrátka "historické nároky" nie sú téma na tomto fóre ... na to je xy-primitívnych stránok ....Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:47 30.08.2015

    za perlu považuji toto: ...lenže Mníchov skutočne stál na pevnejších argumentoch než Putin. Nepotřebuji vytvářet zdání "odborné" diskuze, abych na toto vyjádřil svůj ...Zobrazit celý příspěvek

    za perlu považuji toto: ...lenže Mníchov skutočne stál na pevnejších argumentoch než Putin.

    Nepotřebuji vytvářet zdání "odborné" diskuze, abych na toto vyjádřil svůj názor.
    Pokud chcete slovíčkařit nad mezinárodním právem, tak nemůžete slučovat Krym a Donbas. První nastalo z rozhodnutí parlamentu, pod dohledem "právně ošetřeného" počtu vojáků. A západ to ví. Na Donbase se zase Putin oficiálně angažuje pouze humanitárně.

    Pokud považujete "logikovi" projevy podložené "odkazy" za odbornou diskuzi, tak je to marný. A můžete k tomu přihodit i ...F,G,H,K,X,Z,Ž.
    Právě debatování s některými demagogickými grafomany zde, mě dovedlo k přesvědčení, že tu má smysl jen tweetovat. Uvaříte se sami.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    12:16 30.08.2015

    Tadeáš Pala skvěle popsal rozpad VSU. V zemi, kde za peníze dojde k palácovému převratu za účasti zřejmých neonacistů a spontánně ke třem plebiscitům o osamostatnění v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tadeáš Pala skvěle popsal rozpad VSU. V zemi, kde za peníze dojde k palácovému převratu za účasti zřejmých neonacistů a spontánně ke třem plebiscitům o osamostatnění v ruskojazyčných oblastech jde vše od deseti k pěti. Škoda, že se autor nepodíval do Slavjansku a Kramatorsku a nezeptal se tam, co tam místní zažívají od "karatelů" všech sort a výstroje. Škoda že též nevyrazil do Doněcku, aby se na vlastní oči a uši přesvědčil, jaké cíle si vybírají pro ostřelování ukrajinské bojůvky a čím odpovídají z Doněcku místní. Také malé porovnání množství a charakteru těžké techniky na obou stranáv v Minskem zapovězeném pásmu by situaci lépe osvětlilo. Nicméně i tak díky za střípky odhalující kyjevské lži a demaskující absenci jakékoli morálky "svidomosti" mezi ozbrojenci, kterým říkat armáda je poněkud nemístné.Skrýt celý příspěvek

  • Hrobař
    10:53 30.08.2015

    Děkuji redakcím za informativní článek. Jak víme ze zkušeností Velké války tak poziční boj je jednoznačně největší masomlínek na lidi i techniku. Možná že rázná ofenziva jedné ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji redakcím za informativní článek.

    Jak víme ze zkušeností Velké války tak poziční boj je jednoznačně největší masomlínek na lidi i techniku. Možná že rázná ofenziva jedné či druhé strany bude pro civilní obyvatelstvo i brance záchrana.
    Je zajímavé že se mají milice chovat k civilistům hůř, naopak jako ideologičtí vojáci by měli spíš ctít vyšší morálku. Ale zase je to možná tím že v těchhle milicích je (podle některých zdrojů až 60%) mnoho zahraničních vojáků nemajících k ukrajincům vztah.Skrýt celý příspěvek

  • m164
    09:27 30.08.2015

    Luky: Na jednej strane sa vyslovujete proti slovíčkareniu, na druhej strane ste pristúpili k jeho najhrubšej forme a ani si neodpustili osobný útok. Nehnevajte sa, ale to tiež o ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:

    Na jednej strane sa vyslovujete proti slovíčkareniu, na druhej strane ste pristúpili k jeho najhrubšej forme a ani si neodpustili osobný útok. Nehnevajte sa, ale to tiež o niečom vypovedá. Predpokladám, že pôvodné slovo bolo Versaillská zmluva. Preklepy sa stávajú.

    S Československom má úplnú pravdu. Myslím, že diskutujúci, ktorí ma tu poznajú vedia, že som zástanca Československa a bol som i proti rozdeleniu, ale to neznamená, že nie som schopný sebareflexie. Československo bol politický zázrak, ktorého obdobu vo svete len tak nenájdete. Kvôli nám boli ohýbané najrôznejšie pravidlá, čo vám pochopiteľne nevadí, pretože sme boli jeho súčasťou. Znie to absurdne, lenže Mníchov skutočne stál na pevnejších argumentoch než Putin. Tiež to nebola jednoduchá, čistá agresia, ktorá sa dnes v učebniciach dejepisu zhusťuje do dvoch viet. Preto ak uznávate pochybnú formu Mníchova s jeho ideami, ktorú uplatňuje Putin, logicky musíte uznávať jeho i čistú formu. Práve uplatňujete ďalšiu populárnu tézu - históriu píše víťaz. Čo bolo dovolené nám, to odopierate Ukrajine. Vedeli ste, že museli byť defacto kvôli nám opäť vytvorené nové pravidlá Medzinárodného práva, aby nám umožnili po 2. svetovej vojne uznať Mníchov za nulitný a jeho následky za agresiu? Cui vis est, ius non metuit. Kto má moc, nebojí sa práva.

    K Logikovmu príspevku by som ešte doplnil, že koncept národnej identity je pomerne mladý, uplatňuje sa okolo 200 rokov. Pred 2. svetovou vojnou bol ešte mladší. Ako Československo sme nemali o nič väčšie právo na svoju územie než aké má dnes Ukrajina. Paradoxne sme boli najväčšia zmeska národností čo do kvantity ich členov a nebyť idei Čechoslovakizmu, s ktorou "národniari" tak nesúhlasia, nikdy by Československo ani nevzniklo. To však prehliadate, pretože nám to zachránilo krk, no pri Ukrajine sú podľa Vás bytostne nezlučiteľní Západní a Východní Ukrajinci a musia byť rozdelení, pretože kultúrne rozdiely považujete za priepastné.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    21:21 29.08.2015

    Luky: Krym byl autonomní oblast, nikoli suveréní oblast. Tedy měl svůj parlament, ale o svých hranicích a své státní příslušnosti prostě právo rozhodovat neměl. A už vůbec ne tak, ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Krym byl autonomní oblast, nikoli suveréní oblast. Tedy měl svůj parlament, ale o svých hranicích a své státní příslušnosti prostě právo rozhodovat neměl. A už vůbec ne tak, že cizí armáda přijde, obsadí parlament a ten obsazený parlament pak něco "demokraticky" rozhodne. To je prostě agrese a krádež, autonomie neuatonomie. Semtam: Ukrajinské hranice byly umělé? Vy nevíte, že v 1918 nejprve vznikla samostatná Ukrajinská , která tepr v roce 22 založila SSSR, takže nejde o administrativní hranici v rámci SSSR, jak se někdy někteří prorusové, co neznají historii snaží tvrdit, nýbrž o hranici dvou států, které se následně smlouvou v 22 spojili v SSSR? Východní hranice Ukrajiny (mimo Krymu) tak jsou už sto let stabilní a oběma stranami až do teď uznávané Oproti tomu hranice Československé republiky byly v okamžiku Mnichova staré pouze dvacet let, přitom narozdíl od ukrajinsko-ruských hranic vzniklé vojenskými konflikty se sousedními státy (těšínská válka, válka o slovenské pohraničí) - a i stabilnější česko-německá hranice se dosti časko měnila na obě strany: připojení Ašska, ztráta Lužice, Kladska, Slezska atd.... Takové Chebsko až do roku 1993 patřilo pod německou diecézi, neboť bylo historicky německé atd... Takže argument o umělé hranici je prostě blbost a marná snaha omluvit agresi. Víte vůbec, že Hitler svojí agresi v 38 omlouval v podstatě stejnými argumenty, jako teď Vy omlouváte ruskou? Že je česká republika umělý slepenec? Argument o §23: čtete co píšu? První argument - že povstalci nepoužili možné demokratické postupy jste nijak nerozporoval, takže Vaše argumenty jdou mimo. Navíc Váš argument, že protestovali proti odstranění demokratického státu, je evidentní demagogie a lež. Cílem povstalců nebylo obnovení parlamentní demokracie, jak se snažíte lhát, ale připojení k rusku. Což lze snadno doložit tím, že když byly vyhlášeny prezidentské volby, které by odstranili to údajné porušení práv, kterým argumentujete, tak povstalci ty volby bojkotovali.
     
    Pro logik, pokud chcete osobní vyjádření, proč jsem smazal Váš příspěvek, musíte uvést v registraci skutečný a ne falešný e-mail. Admin.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    20:12 29.08.2015

    m164...nedávejte rovnítko mezi Krym a Donbas. Krym byl a je autonomní republika s vlastním parlamentem a jeho hranice se nezměnily a zrušeny nebyly. A Rusové se doposud chovali ...Zobrazit celý příspěvek

    m164...nedávejte rovnítko mezi Krym a Donbas. Krym byl a je autonomní republika s vlastním parlamentem a jeho hranice se nezměnily a zrušeny nebyly. A Rusové se doposud chovali tak, že Donbas připojit nechtějí.
    Ty vaše historické příměry taky kulhají...nikdo vám tu taky nepodsouvá, že souhlasíte se všemi agresivními zábory v historii lidstva jenom proto, pokud třeba máte pochopení pro okupaci Guantanáma...
    Ale to byste vše musel měřit jedním metrem. Pak se stejně akorát dostanete k tomu, že si budete vybírat argumenty podle vlastních preferencí. Nebojte se, zábory a připojování území jsou také součástí "západních hodnot" :D...ještě vedle pokrytectví, konzumu, slepého protěžování tištěného práva a selektivního slovíčkaření. Ale i tak se do Moskvy stěhovat nechci.Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    19:56 29.08.2015

    semtam, mluvíte o uprchlících kteří odešli do Ruska (zvláštní že těmto číslům věříte a nepředpokládáte že jsou falešná :) ), tak dle OSN tam odešlo 660 000 lidí (údaj pochází od ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam, mluvíte o uprchlících kteří odešli do Ruska (zvláštní že těmto číslům věříte a nepředpokládáte že jsou falešná :) ), tak dle OSN tam odešlo 660 000 lidí (údaj pochází od ruských úřadů, tudíž mu musíme věřit), do ostatních částí Ukrajiny pak 1 230 000 (dalších asi 80 tis. pak odešlo do Běloruska). Ano to opravdu o něčem svědčí.
    Ona blokace svobodných voleb ze strany ruských "dobrovolníků" na Donbasu nebyla jen tak pro nic za nic.. Kdyby se totiž dnes všichni uprchlíci mohli svobodně vyjádřit o směřování tohoto území nejspíš by to nedopadlo tak jak by si Rusko představovalo.

    Ještě dodám takovou poznámku, já bydlet třeba v Doněcku a začít si tam dovolenkáři vyřizovat účty s UA tak utíkám s rodinou o sto šest, a klidně i do Ruska než bych riskoval přechod fronty..Skrýt celý příspěvek

  • m164
    19:24 29.08.2015

    semtam: Smiem sa spýtať, o akej umelej hranici hovoríte? Hranice sa delia na: 1. prirodzené, kopírujúce prírodné útvary (toky riek, pohoria a iné) 2. umelé, určené ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:

    Smiem sa spýtať, o akej umelej hranici hovoríte? Hranice sa delia na:
    1. prirodzené, kopírujúce prírodné útvary (toky riek, pohoria a iné)
    2. umelé, určené geometricky (charakteristické "rovné" hranice v USA i v Afrike)
    3. astronomické, určené poludníkmi a rovnobežkami

    V jednotlivých štátoch je možné použiť rôznu kombináciu. Na rovinatej pláni sa ale ťažko určí prirodzená hranica. Každý spôsob vymedzenie hranice je rovnocenný. Hranice sa potvrdzujú bilaterálnymi dohodami hraničiacich štátov. Štáty sa môžu dohodnúť, že v prípade budúceho sporu bude mať úlohu mediátora tretia strana, napríklad medzinárodný súd, OSN, iný štát a podobne. Na rovnakom princípe boli dohodnuté hranice Československa, vrátane územia zahŕňajúceho Sudety, Južné Slovensko a Podkarpatskú Rus, pričom v prípade ČSR sa robilo viacero výnimiek v prospech ČSR, ktoré neskôr využil Hitler a Horthy ako argumenty v prospech Mníchovskej dohody a Viedenskej arbitráže.

    Na jednej strane teda nesúhlasíte s úpravou "pochybne" určených Československých hraníc prostredníctvom "mierovej" dohody v 1938, na druhej strane súhlasíte s násilnou úpravou hraníc v 2014-súčasnosť, dovtedy určených regulárne, v súlade so všetkými zásadami medzinárodného práva, vyplývajúcich z bilaterálnych dohôd výlučne medzi zainteresovanými stranami bez nátlaku tretích strán. Trochu paradox, nemyslíte? Bezmocnosť štátu pri úprave jeho hraníc je charakteristickým znakom ako v ČSR v 1938, tak i Ukrajiny teraz.

    Štáty môžu byť iba umelé. Prirodzený štát neexistuje. Z právneho hľadiska sa jedná o politicko-mocenskú organizáciu, ktorá napĺňa znaky štátu. Územie z čisto právno-technického hľadiska môže byť pripojené aj inak ako umelo, no jedná sa napríklad o naplaveniny alebo prirodzené zmeny toku rieky, zmena reliéfu krajiny po zemetrasení a podobne, no táto problematika je trochu komplikovanejšia než len jednostranný akt štátu, ktorý získa niekoľko km2 nového územia na základe vis maior.

    Tento súčasný stav je zo sociologického hľadiska veľmi zaujímavý. Mnoho ľudí sa dobrovoľne stavia do pozície západných mocností pred 2. svetovou, vojnou, t.j. čo nás po Československu (Ukrajine), hlavne, aby neutrpela ekonomika a nebodaj nenastala vojna, veď Sudety a J. Slovensko (Krym a Donbas) majú aj tak pestrú minulosť napojenú na Nemecko a Maďarsko (na Rusko) a miestni Sudetskí Nemci a Slovenskí Maďari (separatisti) aj tak chcú do Nemecka a Maďarska (Ruska). Veď tak veľmi nenávidia Československo (Ukrajinu), že dokonca zobrali zbrane a napádajú Československé úrady (úrady na Kryme a Donbase)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:54 29.08.2015

    Čísla jsou čísla a statistiky se můžou i krásně měnit dle toho, co vše se do nich počítá. Důležité jsou reálné výsledky. Bohužel, jak i zmiňuje tento článek a nejen on, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Čísla jsou čísla a statistiky se můžou i krásně měnit dle toho, co vše se do nich počítá. Důležité jsou reálné výsledky. Bohužel, jak i zmiňuje tento článek a nejen on, tak výsledky jsou prakticky nula nula prd (samozřejmě ne všude). Už i poměr uprchlíků, kteří se rozhodli odejít do Ruska než na Ukrajina o mnohém vypovídá.

    Ano, argument ohledně §23 LZPaS jste použil kdysi vy, ale právo snad platí pro každého! §23 mluví o odporu, když se ničí demokratické rysy státu. Což násilné svržení demokraticky zvoleného prezidenta zajisté je a masakr v Oděse za tichého pozorování bezpečnostních a záchranných složek tento jev jen podtrhuje. Ale jak asi víte, §23 se řeší individuálně. UA je velká země a svobodně smýšlející lidé nemohou vždy prosadit svou vůli po celé zemi. Akt §23 byl vykonán referendem i obsazením úřadů, které mohli zastupovat režim, jaký odebíral demokratické rysy státu.

    Umělé hranice, či uměle přidružená území nemají nic společného s Mnichovem. Navíc žádné "sporné" území nevykazuje úplně identické rysy jako ostatní. Jeho zjednodušování či populistické označování s něčím jiným je holý amatérismus.

    Ekonomicky není UA v EU konkurenceschopná, proto aby se mohla hospodářsky otevírat Evropě potřebuje jiný přístup než země jako třeba ČR a SK či jiné. My jsme prakticky od 90. let byli zaměřeni na EU. Což UA není a její současná cesta spíš docílí toho, že se stane prakticky závislým teritoriem. Což pro tak velkou zemi a početný národ v Evropě je tragické. A UA je mi dost líto. Tato země má navíc, než aby se stala pouhým kolbištěm mocností a střetů zájmů zahraničních vlivů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3