Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Vzestup ukrajinských raketových technologií

Datum přidání 01.03.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Na konci ledna letošního roku Ukrajina provedla první úspěšný odpal nové řízené střely Neptun. Zkouška se zaměřovala na výkon motoru a činnost odpalovacího zařízení. Projekt Neptun zpracovává kyjevská konstrukční kancelář Luč, která se také věnuje vývoji raketometu Vilha (v anglickém jazyce známém jako MLRS Vilkha). Ukrajinská společnost Pivdenne se navíc do roku 2020 chystá dokončit nový systém balistických střel krátkého doletu SRBM (short-range ballistic missile) Hrim-2.

Foto: Ukrajinská ze země vypouštěná střela s plochou dráhou letu Neptun / Archív autora 

 

Až do roku 2014 se Kyjev vývoji raketových systémů věnoval jen okrajově, ačkoliv konstrukční kanceláře a zbrojní společnosti opakovaně přicházely s návrhy nových zařízení. Situace se změnila v souvislosti s krymskou krizí a s propuknutím ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině. Raketové systémy se následně staly jednou z prioritních oblastí posilování ukrajinských obranných schopností.  

 

Řízená střela Neptun

Neptun, která je údajně odvozená od sovětské Ch-35, je projekt podzvukové řízené střely s dosahem 300 km. Jeho součástí mohou být rozličné senzory pro vyhledání cílů – základem má být inerciální navádění a v konečné fází navádění pomocí palubního radiolokátoru.

 

Počítá se s pozemní, námořní a leteckou variantou rakety. Výroba pravděpodobně začne v následujících třech letech.

 

Střely Neptun podle článku Igora Fedyka pro nadaci Jamestown posílí především pobřežní jednotky, kterým chybějí účinné protilodní zbraně.    


Projekt má pro Ukrajinu velký význam, protože ukrajinské ozbrojené síly mají poprvé od získání nezávislosti šanci získat efektivní prostředek k odstrašení nepřítele. Schopnost zasáhnout protivníkovy cíle na vzdálenost stovek kilometrů je z pohledu omezených finančních prostředků Kyjeva atraktivním řešením podle kritéria poměru ceny a výkonu.

 

Video: Test podzvukové střely Neptun. / YouTube

Raketomet Vilha

Ukrajinská Vilha představuje vylepšenou verzi sovětského raketometu Smerč. Vlastnosti systému zůstávají prozatím neveřejné, ale obvykle se uvádí dosah 120 km. Pozoruhodnou součástí Vilhy má být naváděcí systém s možností korekce letové dráhy střely v průběhu samotného letu. Každá z hromadně odpálených dvanácti střel je proto schopná zasáhnout rozdílný cíl.   


Testování Vilhy Ukrajina dokončila v loňském roce. Během prosincových zkoušek zasáhly všechny čtyři odpálené střely svůj cíl, což podle Igora Fedyka prokázalo vysokou účinnost naváděcího systému, nového tuhého paliva i raketové konstrukce. K zařazení Vilhy do aktivní služby ukrajinských ozbrojených sil pravděpodobně dojde v roce 2019.  

 

SRBM Hrim-2

Konstrukční kancelář Pivdenne uskutečnila v polovině ledna letošního roku sérii testů nového SRBM Hrim-2 (Hrom-2), především pak jeho odpalovacího zařízení a raketových motorů. Projekt Hrim-2 Pivdenne uskutečňuje ve spolupráci se zahraničním investorem, kterým je (jak uvedla ukrajinská informační agentura Unian) Saúdská Arábie. Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah SRBM na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může zvýšit na 450–500 km.  

 

Výroba systému Hrim-2 pro Saúdskou Arábii pravděpodobně začne okolo roku 2020. Po úspěšném dokončení všech testů a dodavatelského cyklu pro zahraničního investora bude možná následovat modernizace systému podle ukrajinských představ. Vzhledem k výraznému zapojení domácího průmyslu by navíc nemusela představovat výraznou finanční zátěž pro státní rozpočet.

 

Video: Raketový systém Hrim-2 (Hrom-2). / YouTube

 

Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km a malou přesností. Systém Hrim-2 s dosahem 450–500 km po budoucím vylepšení dokáže zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.  


Vývoj a výroba těchto tří raketových systémů má pro Ukrajinu značnou prioritu. Úspěšné zakončení uvedených projektů celkově posílí obranné schopnosti státu za příznivého poměru ceny a výkonu. Důležitou roli hraje i psychologický faktor. Neptun, Vilha a Hrim-2 mohou sloužit nejen jako nástroj k odstrašení, ale i jako důkaz vyspělosti a samostatnosti ukrajinského zbrojního průmyslu.

 

Dodejme, že ukrajinské zbraňové technologie, včetně raketových, jsou velmi zajímavé pro Spojené státy. Na Ukrajině na oficiální úrovní působí například americká agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA. Bývalý šéf DARPA Tony Tether se dokonce před pár týdny stal členem dozorčí rady největšího ukrajinského státního zbrojního podniku Ukroboronprom. 


Zdroje:Jamestown, Luč, Unian

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Miloš Kadlec Datum: 19.07.2018 Čas: 21:22

raziel87: Svůj "citátL od Bismarcka si strčte za klobouk, je to ruský výmysl.

avatar
Dual Datum: 06.03.2018 Čas: 14:27

Státní konstrukční kancelář "Jih" společně se Státní kosmickou agenturou Ukrajiny vyvíjí novou hypersonickou řízenou střelu (hypersonic cruise missile). Rychlost letu se odhaduje na 1,7 km/s a dolet až 1750 km v letové hladině 30-40 km.
Zdroj:
http://defence-blog.com/news/ukraine-develops-hypersonic-cruise-missile.html
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=eAhrtaxOuhc

avatar
raziel87 Datum: 05.03.2018 Čas: 15:31

2 Logik

já k Rusku ŹÁDNÉ sympatie nechovám, napsal jsem to tady na AN za ty 3 roky snad 10x! Když slyšim na ulici ruštinu, otvírá se mi kudla v kapse. Nepotřebuju průpravu o gulagách, špatné, nefunkční propagandě, o likvidaci ruské elity, opožděnost při vývoji elektroniky a vojenských technologií....... ani o tom, že znásilnili Květu Fialovou (jako několik dalších desetitisíců Ukrajinek, Slovenek, Češek a Němek).....

Nezlob se ne mě, tvůj příspěvek mi přijde jak "zloděj křičí, chyťte zloděje!" Vyčítáš mi, že často prezentuji výroky, které jsou vůči západním kulturám nelichotivé, na druhou stranu jsem si nikdy nebral servítky vůči ostatním kulturám - "kdo jest bez viny ať první hodí kamenem"

U tebe však několik let pozoruji, že popíšeš půl stránky, uděláš si ke každému diskutovanému tématu analýzu a zcela vždy ti vyjde, že "američani jsou hodní a rusové zlí". A je jedno jestli se mluví o politických krocích, či vojenských jednotkách....rusové vždycky všechno poserou a američani vždycky všechno zachraňujou.

Tenhle tvůj zcela odevzdanej a nekritickej pohled mě vždycky vytočí do běla - vždycky si řeknu "boha jeho, to je ovce", čím ho televize nakrmí, to v diskuzi vyzvrací - vždy protiruský příspěvek, kterej si však mezi řádky hraje na snahu najít "pravdu" - kdy je Logik vlastně hrozně nad věcí, jen vždy mezi řečí umyje prdel všemu ruskému.

Napsal jsi:

"Píšeš, že mi někdo něco vyvrátil o studené válce? Kdo a co konkrétně - a jakými ZROJI to ten člověk (asi myslíš Fenriho?) potvrdil? Myslíš tu debatu, kdy Fenri tvrdil, že RSFSR není totéž, co RF, ač je to republika s právní kontinuitou po celou dobu od 1918 až podnes? "

tak to máš hodně krátkou paměť, nebavím se o pár týdnech starých diskuzích. Teď mi třeba vyvstanulo na mysl debata asi na 30 stranách, kdy jsme ti v deseti lidech vysvětlovali taktiku nasazení Migu-25, TU-128 Fiddler, Hustlery, Aadvarky atd.......mlel si páté přes deváté, až tě krotili i diskutující, kteří jsou jinak s tvými výroky za jedno

avatar
logik Datum: 05.03.2018 Čas: 14:24

raziel: Ale to je právě to - ono dost z toho, co ruská propaganda tvrdí, vypadá "samozřejmě", že to člověk dejmetomu se sympatiemi k Rusku (nebo, z mé zkušenosti daleko spíše než se sympatiemi k Rusku člověk s antipatiemi - dost často pochopitelnými - k západní civilizaci, ten příklon či tolerance toho, co Rusko dělá je zpravidla hnán potřebou mít nějakou protiváhu k této civilizaci) ani neprověřuje - a přitom je to více či méně překroucená realita, která když to člověk bere bez "rezervy", tak člověku dává odlišný pohled na realitu.

Píšeš, že mi někdo něco vyvrátil o studené válce? Kdo a co konkrétně - a jakými ZROJI to ten člověk (asi myslíš Fenriho?) potvrdil? Myslíš tu debatu, kdy Fenri tvrdil, že RSFSR není totéž, co RF, ač je to republika s právní kontinuitou po celou dobu od 1918 až podnes?

Obávám se, že je to podobná situace, jako s tím Bismarkem - prostě daný člověk tvrdil něco, co Ti do Tvého vidění světa zapadlo - a tak jsi to automaticky bral jako pravdu, místo toho, co by sis šel zjistit, jak to bylo ve skutečnosti.

avatar
Host Datum: 04.03.2018 Čas: 12:58

tvl ntmnpsrzd...logik na akych serioznejsich weboch? na tych co referovali o vyhadzovani kuvajtskych babetok z inkubatorov a o ZHN v Iraku?? tvl ntmnpsrzd

avatar
raziel87 Datum: 04.03.2018 Čas: 10:36

2 logik

uznávám, ale zrovna ty, co tu mnohokrát zabředl do desítek debat, kdy mu tu x lidí popisuje základní fakta o studené válce a použité letecké technice a Logik si přesto jede svoje alternativní pojetí nasazení a maluje vzdušné zámky, no co....máme se rádi :-)

avatar
raziel87 Datum: 04.03.2018 Čas: 10:26

To teda :oops:. Tak jsem začal pátrat, protože mě ani nenapadlo ten e-mai s citátem (kterej mi přišel někdy před 4 lety) ověřovat.....dost korespondoval s děním na Ukrajině.

Zadal jsem vyhledat: Od roku 1990 do 1.1.2014 se ten citát objevil jen na jednom cz webu - 22.5.2012 na necenzurovane.net (což bylo ještě před Majdanem) Jinak se to začalo hromadně vyskytovat až někdy od června 2014 + článek na blisty.cz v srpnu 2014, který ten citát dementoval a upravil výrok na příbližné:


"Ani nejpříznivější výsledek války nikdy nepovede k rozpadu Ruska, které stojí na milionech věřících Rusů řeckého vyznání. Posledně jmenovaní, i kdyby v důsledku mezinárodních smluv byli rozděleni, se stejně rychle znova navzájem sjednotí, tak jako k sobě nacházejí cestu oddělené kapky rtuti. Je to nezničitelný stát ruského národa, silný svým klimatem, svými prostory a svou nenáročností, stejně jako setrvalým povědomím o potřebě chránit své hranice. Tento stát se dokonce i po úplné porážce bude stavět na odpor našim potomkům, bude usilovat o revanš vůči protivníkům..."

avatar
logik Datum: 04.03.2018 Čas: 01:13

PavolR: +1
raziel - Fakt si ty své proruské argumenty ověřuj i na nějakejch serióznějších webech...

avatar
Starlight Datum: 03.03.2018 Čas: 20:07

@ Larry

Ta diskuze o L-410 tu naposledy byla na přelomu roku: http://www.armadninoviny.cz/ceske-letouny-l410-pro-ruske-specialni-jednotky.html Byl jsi v ní byl taky, takže tě tvoje paměť moc neomlouvá. Opravdu netuším, proč to dáváš do diskuzi o ukrajinských řízených střelách.

Už tehdy se publikovalo, že před vánocemi získal letoun L-410NG evropskou typovou certifikaci EASA. Včetně toho podstatného detailu, že letoun nesmí být zatím registrován u žádného provozovatele v EU, protože nemá EASA schválené všechny operační dokumenty.

Jádrem sporu tehdejší vášnivé diskuze, ale bylo, že česká firma Aircraft Industries, která je ve 100% ruském vlastnictví, je velmi téměř jednostranně orientovaná na ruský trh. A hlavně, že největším ruským zákazníkem je Ruské ministerstvo obrany, které kupuje verzi L410-UVP-E20 přes ruskou firmu UZGA, kde probíhá dokončení letounu a také tam probíhá vývoj řady vylepšení včetně ruské vojenské avioniky.

Ovšem tehdejší diskuze nebyla nic ve srovnání s tím, co publikovala ČT v pořadu Reportéři ČT v roce 2016. Zejména výčet financí, který český stát v posledních letech napumpoval do této firmy stojí za pozornost (viz. část 2):

Část 1 - https://www.youtube.com/watch?v=EvYTrUpi8Tk
Část 2 - https://www.youtube.com/watch?v=AOomurYGuis
Část 3 - https://www.youtube.com/watch?v=EvYTrUpi8Tk

avatar
PavolR Datum: 03.03.2018 Čas: 19:40

raziel87:
Nechali ste sa nachytať na jeden zo série primitívnych fakov s vymyslenými výrokmi osobností. :-D

Bismarck bol tvrdým zástancom rusko-nemeckého spojenectva ako záruky pred francúzskym revizionizmom, presadil v prospech Ruska revíziu výsledkov Krymskej vojny, snažil sa udržiavať pri živote spolok troch cisárov napriek rozporom na Balkáne a aj potom ešte podpísal s Ruskom spojeneckú zmluvu a udržiaval ju až do svojho prepustenia z úradu.

avatar
raziel87 Datum: 03.03.2018 Čas: 18:57

"Mohutnost Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny.

Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bude bratr vraždit bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí změnit uvažování jedné části velikého národa až do toho stadia, kdy bude nenávidět vše ruské. Vše ostatní je jenom otázka času".Otto von Bismarck německý kancléř v letech 1862-1890.

avatar
Larry Datum: 03.03.2018 Čas: 14:50

Jak je to dlouho co zde na AN byla diskuze ohledně LETu kunovoce (Aircraft Industries) a Aero Vodochody??
---------------
Agumenty že to rusové stejně nemají kam prodat a nemají pro L-410 evropskou certfikaci.
A dnes??
https://www.novinky.cz/ekonomika/465070-kunovicka-novinka-dostala-od-evropy-zelenou-l-410-ng-ma-dvojnasobny-dolet.html

Již v době. kdy se tady planě žvanilo a někteří rádoby experti naprosto přesně věděli,
probíhalo certifikační řízení (ono to není záležitost jednoho večera a u žranice přemluvit nějakého pupíka který "kulaté razítko")

Holdt jsou stále ještě firmy, které nic neprozradí, mlčí a pracují................

avatar
Larry Datum: 03.03.2018 Čas: 08:14

Ukrajinci by prodali i vlastní matku. Peníze Jidášům nesmrdí.....
Taková maličkost. proč Rusko modernizovalo Su-27 do verze SM3???
Ačkoliv to nebyla zastaralá technika, tak po rozpadu SSSR se USA enormě zajímali o TTD a možnosti a schopnosti Su-27.
To jim umožnila Ukrajina. Vše zpřístupnila a předala. Z Moldávie získali USA MiG-29.
To je také velice zajímalo.
Proto dnes jsou MiG 29 ukrajinského letectva, polského nebo ruského letectva značně odlišné v operačních schopnostech a možnostech.
Z Polska a z Ruska informace nezískáte. Navíc Rusko nabízí modernizace zahraničním zákazníkům (Srbsko atd...) nicméně nikdy nedosáhnou operačních schopností MiGů-29 VVS RF. Tak to je u všech systémů.

avatar
baraka1974 Datum: 03.03.2018 Čas: 01:20

Teraz som si práve v ATM prečítal , že to je pravdepodobne kópia ale aj určité rozvinutie sovietskeho/ruského 3M24 Uran. Že plány ostali po rozpade CCCP v Charkove...
Ale najviac ma pobavilo ... Vraj severokórejský Kumsong-3 z roku 2014 je vzhľadovo zhodný. Že ukrajincy nepredali plány len na motor do ICBM Hwasong-15 ale aj toto a možno hocičo iné. Ako svojho času údajne nikdy neplavbyschopný Varjag/Lianonig na kasíno do Číny + prototyp palubného SU-27 aby mali rusi radosť (aj američania keď si teraz Čína vie vyrobiť palubnú stíhačku).
Takže podľa môjho názoru okrem výpredaju technológii Saudom a opať Číne (Mrija) predajú hocikomu a hocičo. Myslím, že je celkom fajn , že nemajú tie nukleárne hlavice.

avatar
JirkaM Datum: 02.03.2018 Čas: 22:59

Logik: "Jestli tam mají nějaké naučené specifické vzorce chování, tak ty vzorce chování nebudou příliš odlišné od ostatních zemí sovětského bloku."

Estonsko bylo také v sovětském bloku a je to dnes extrémně skandinávská země bez jakchkoliv sovětských vzorců chování. Po rozdělení si prostě každá země šla svým směrem. Ukrajinská cilvilizace bohužel asi opravdu neexistuje.

arr