Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Z Bostonu na Kavkaz

Datum přidání 22.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Vyšetřovatelé v Bostonu sledovali během jediného týdne několik stop – saúdskoarabskou, afghánskou, tálibánskou i "alkáidovskou". Nyní vše směřuje na neklidný Kavkaz, přesněji do Čečenska a Dagestánu. Nikdo však zatím nevysvětlil, proč oba muži zaútočili. Tamerlan Carnajev je mrtvý a Džochar Carnajev nemůže vypovídat kvůli prostřelenému krku.

FBI Boston

Foto: Po přestřelce zveřejnila FBI snímek hledaného Tamerlana Carnajeva, jehož nakonec policie objevila těžce zraněného v jedné opuštěné lodi. / FBI

 

Policejní manévry po pondělních teroristických útocích v americkém Bostonu skončily. Útočníci byli dopadeni během pár dní. "Okamžitě poté, co policie vydala zprávu o dopadení druhého útočníka, začali Američané slavit. Zejména mladí lidé vyšli s americkými vlajkami do ulic Bostonu a radovali se z úspěchu policie," uvádí se na Lidovkách.cz.  

 

Viník dopaden, motiv neznámý

Jeden mrtvý, jeden zatčený. Mnozí novináři a komentátoři obdivují rychlost zatčení: "Atentátníci byli dopadeni 26 hodin od zveřejnění jejich portrétů. To je obdivuhodné,“ píše například šéfredaktor Respektu Erik Tabery na Twitteru. "DOPADEN!!! Hon skončil. Pátrání je hotovo. Teror skončil. A spravedlnost zvítězila. Podezřelý je zadržen," uvedla bostonská policie na Twitteru před třetí hodinou středoevropského času. Čin sám, pátrání, vytvoření teorie, zveřejnění fotografií a dopadení útočníků, to všechno se zvládlo v jediném týdnu. 

 

Problémem je ovšem motiv útočníků. Stejně tak nejsou známa jména všech případných zúčastněných. Žádná skupina se k činu nehlásí. Noviny vytvářejí různé teorie, do nichž se vždy nějak dostane al-Káida. Stopy prý nyní směřují do Čečenska a fotografie Doku Umarova, vůdce tamních islamistických radikálů, který je však údajně již několik let v "důchodu", se opět rozletěly do světa.

Kavkazský emirát je samovolně vyhlášený neuznaný islámský státní útvar na severním Kavkazu na území Ruské federace. Zahrnuje území ruských autonomních republik Dagestánu, Čečenska, Ingušska, Severní Osetie-Alanie, Kabardska-Balkarska a Karačajevska-Čerkeska. Emirát však nemá nad tímto územím faktickou moc, to je pod kontrolou orgánů Ruské federace. Organizuje teroristické akce namířené proti Rusku (bombové útoky v moskevském metru roku 2010, na letišti Domodědovo roku 2011 a další).   8. 2. 2010 byl Nejvyšším soudem Ruské federace prohlášen za teroristickou organizaci. Kavkazský emirát byl vyhlášen v říjnu 2007 prezidentem neuznané Čečenské republiky Doku Umarovem, který se sám jmenoval emírem. Wikipedia.

Afghánští rekruti pro Kavkaz

Na možné propojení bratrů Carnajevových s kavkazskými radikály upozornila americkou FBI již v roce 2011 ruská bezpečnostní služba. "Agentura ITAR-TASS (ruská tiskové agentura – pozn. redakce) dnes předloňskou ruskou žádost označuje za faktické varování před skutky budoucího atentátníka, které americké federální orgány nebraly na vědomí," informují Lidovky. Spojené státy americké mají velice propracovaný bezpečnostní systém a je proto těžko představitelné, že člověka, jenž údajně strávil šest měsíců mezi islamisty na Kavkazu, nikdo nesledoval a nedával na něho pozor.

 

Video: Tamerlana Carnajeva pomohli najít všímavý občan a vrtulník s termokamerou. / YouTube

 

 "Hůře, někteří analytici věří, že čečenské teroristické organizace spolupracují s Al-Kajdou. Bojovníci Usámy bin Ládina (a další) se účastní ʹčečensko-islamistické kauzyʹ po řadu let a bojují na čečenské straně krvavého konfliktu s Ruskem," píše Peter Brookes na stránkách Boston Herald. Buď se tedy americké tajné služby dopustily hrubé chyby (možné), ignorovaly indicie (nepravděpodobné), nebo se v pozadí příběhu skrývá ještě něco jiného. Odpověď snad přinese další vyšetřování.

 

O spojitostech mezi kavkazskými a afghánskými islamisty se v našem českém mediálním prostředí příliš nemluví. Snad proto, že zatímco Spojené státy vedou válku proti teroristům, kteří se nebojí uchýlit k vraždění dětí a nevinných, Ruská federace pod vedením Vladimíra Putina používá proti kavkazským civilistům prostředky odporující mezinárodnímu právu.

 

Ke Kavkazu však odkazuje pouze původ podezřelých, přestože už několik let žijí v USA, nic dalšího tímto směrem nevede. K rozmotání tohoto klubka bude potřeba trochu více času než pouhý týden.

 

 

Zdroj: Lidovky.cz, Boston Globe, Boston Herald, Russia Today

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 23.04.2013 Čas: 14:00

redgoblin: :D Že by další americká občanská válka? Aspoň nějakou válku by zas USA měla šanci vyhrát :D

avatar
redgoblin Datum: 22.04.2013 Čas: 13:03

Jarda P.:
Oni ani spousta francouzů neví, že už neexistuje Československo. Takže američani v tom nejsou sami.

Luke:
Jen bych doplnil, že by nám měli při obraně pomoci spojenci NATO, včetně USA.

avatar
Jarda P. Datum: 22.04.2013 Čas: 11:35

to vojak:
Spousta američanů neví, že už neexistuje Československo, takže bacha. :D

avatar
Luke Datum: 22.04.2013 Čas: 10:37

Tož jasné, naše armáda má vyhlášenou pohotovost, částečně mobilizujem, naše t72m4 jsme odkonzervovali, takže jejich abramsi otevřem, jak konzervy. Počítáme s posilami z českého předměstí tzn. ČEČENSKA :D A pro případ dlouho trvající války nám poskytne řecko finanční půjčku a poslá republika zajistí dodávky kvalitního polského jídla a koření tzn: Sůl, čokoláda atd. :D:D

avatar
vojak Datum: 22.04.2013 Čas: 10:22

Ta co bratia cesi, uz mate nakupene zasoby na bliziacu sa vojnu? Na usa zakladnach v europe vyhlaseny stav pohotovosti, tanky nakladaju na zeleznicu, Bedvojky tankuju a onedlho vas humanitarne zbombarduju :D

arr