Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Z Bostonu na Kavkaz

Datum přidání 22.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Vyšetřovatelé v Bostonu sledovali během jediného týdne několik stop – saúdskoarabskou, afghánskou, tálibánskou i "alkáidovskou". Nyní vše směřuje na neklidný Kavkaz, přesněji do Čečenska a Dagestánu. Nikdo však zatím nevysvětlil, proč oba muži zaútočili. Tamerlan Carnajev je mrtvý a Džochar Carnajev nemůže vypovídat kvůli prostřelenému krku.

FBI Boston

Foto: Po přestřelce zveřejnila FBI snímek hledaného Tamerlana Carnajeva, jehož nakonec policie objevila těžce zraněného v jedné opuštěné lodi. / FBI

 

Policejní manévry po pondělních teroristických útocích v americkém Bostonu skončily. Útočníci byli dopadeni během pár dní. "Okamžitě poté, co policie vydala zprávu o dopadení druhého útočníka, začali Američané slavit. Zejména mladí lidé vyšli s americkými vlajkami do ulic Bostonu a radovali se z úspěchu policie," uvádí se na Lidovkách.cz.  

 

Viník dopaden, motiv neznámý

Jeden mrtvý, jeden zatčený. Mnozí novináři a komentátoři obdivují rychlost zatčení: "Atentátníci byli dopadeni 26 hodin od zveřejnění jejich portrétů. To je obdivuhodné,“ píše například šéfredaktor Respektu Erik Tabery na Twitteru. "DOPADEN!!! Hon skončil. Pátrání je hotovo. Teror skončil. A spravedlnost zvítězila. Podezřelý je zadržen," uvedla bostonská policie na Twitteru před třetí hodinou středoevropského času. Čin sám, pátrání, vytvoření teorie, zveřejnění fotografií a dopadení útočníků, to všechno se zvládlo v jediném týdnu. 

 

Problémem je ovšem motiv útočníků. Stejně tak nejsou známa jména všech případných zúčastněných. Žádná skupina se k činu nehlásí. Noviny vytvářejí různé teorie, do nichž se vždy nějak dostane al-Káida. Stopy prý nyní směřují do Čečenska a fotografie Doku Umarova, vůdce tamních islamistických radikálů, který je však údajně již několik let v "důchodu", se opět rozletěly do světa.

Kavkazský emirát je samovolně vyhlášený neuznaný islámský státní útvar na severním Kavkazu na území Ruské federace. Zahrnuje území ruských autonomních republik Dagestánu, Čečenska, Ingušska, Severní Osetie-Alanie, Kabardska-Balkarska a Karačajevska-Čerkeska. Emirát však nemá nad tímto územím faktickou moc, to je pod kontrolou orgánů Ruské federace. Organizuje teroristické akce namířené proti Rusku (bombové útoky v moskevském metru roku 2010, na letišti Domodědovo roku 2011 a další).   8. 2. 2010 byl Nejvyšším soudem Ruské federace prohlášen za teroristickou organizaci. Kavkazský emirát byl vyhlášen v říjnu 2007 prezidentem neuznané Čečenské republiky Doku Umarovem, který se sám jmenoval emírem. Wikipedia.

Afghánští rekruti pro Kavkaz

Na možné propojení bratrů Carnajevových s kavkazskými radikály upozornila americkou FBI již v roce 2011 ruská bezpečnostní služba. "Agentura ITAR-TASS (ruská tiskové agentura – pozn. redakce) dnes předloňskou ruskou žádost označuje za faktické varování před skutky budoucího atentátníka, které americké federální orgány nebraly na vědomí," informují Lidovky. Spojené státy americké mají velice propracovaný bezpečnostní systém a je proto těžko představitelné, že člověka, jenž údajně strávil šest měsíců mezi islamisty na Kavkazu, nikdo nesledoval a nedával na něho pozor.

 

Video: Tamerlana Carnajeva pomohli najít všímavý občan a vrtulník s termokamerou. / YouTube

 

 "Hůře, někteří analytici věří, že čečenské teroristické organizace spolupracují s Al-Kajdou. Bojovníci Usámy bin Ládina (a další) se účastní ʹčečensko-islamistické kauzyʹ po řadu let a bojují na čečenské straně krvavého konfliktu s Ruskem," píše Peter Brookes na stránkách Boston Herald. Buď se tedy americké tajné služby dopustily hrubé chyby (možné), ignorovaly indicie (nepravděpodobné), nebo se v pozadí příběhu skrývá ještě něco jiného. Odpověď snad přinese další vyšetřování.

 

O spojitostech mezi kavkazskými a afghánskými islamisty se v našem českém mediálním prostředí příliš nemluví. Snad proto, že zatímco Spojené státy vedou válku proti teroristům, kteří se nebojí uchýlit k vraždění dětí a nevinných, Ruská federace pod vedením Vladimíra Putina používá proti kavkazským civilistům prostředky odporující mezinárodnímu právu.

 

Ke Kavkazu však odkazuje pouze původ podezřelých, přestože už několik let žijí v USA, nic dalšího tímto směrem nevede. K rozmotání tohoto klubka bude potřeba trochu více času než pouhý týden.

 

 

Zdroj: Lidovky.cz, Boston Globe, Boston Herald, Russia Today

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 23.04.2013 Čas: 14:00

redgoblin: :D Že by další americká občanská válka? Aspoň nějakou válku by zas USA měla šanci vyhrát :D

avatar
redgoblin Datum: 22.04.2013 Čas: 13:03

Jarda P.:
Oni ani spousta francouzů neví, že už neexistuje Československo. Takže američani v tom nejsou sami.

Luke:
Jen bych doplnil, že by nám měli při obraně pomoci spojenci NATO, včetně USA.

avatar
Jarda P. Datum: 22.04.2013 Čas: 11:35

to vojak:
Spousta američanů neví, že už neexistuje Československo, takže bacha. :D

avatar
Luke Datum: 22.04.2013 Čas: 10:37

Tož jasné, naše armáda má vyhlášenou pohotovost, částečně mobilizujem, naše t72m4 jsme odkonzervovali, takže jejich abramsi otevřem, jak konzervy. Počítáme s posilami z českého předměstí tzn. ČEČENSKA :D A pro případ dlouho trvající války nám poskytne řecko finanční půjčku a poslá republika zajistí dodávky kvalitního polského jídla a koření tzn: Sůl, čokoláda atd. :D:D

avatar
vojak Datum: 22.04.2013 Čas: 10:22

Ta co bratia cesi, uz mate nakupene zasoby na bliziacu sa vojnu? Na usa zakladnach v europe vyhlaseny stav pohotovosti, tanky nakladaju na zeleznicu, Bedvojky tankuju a onedlho vas humanitarne zbombarduju :D

arr