Těžké bojové vozidlo pěchoty CBWP pro polskou armádu

Těžké bojové vozidlo pěchoty CBWP pro polskou armádu
CBWP / PGZ (Zvětšit)

Polská Agentura pro vyzbrojování (Agencja Uzbrojenia), Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) a firma HSW (Huta Stalowa Wola) podepsaly smlouvu na dodávku 700 (!) těžkých bojových vozidel pěchoty CBWP (Cieżki Bojowy Woz Piechoty). Kromě toho PGZ polské armádě dodá nové kolové obrněné transportéry NKTO (Nowy Kołowy Transporter Opancerzony) a lehká průzkumná vozidla LPR (Lekki Pojazd Rozpoznawczy).

NKTO

„Tři smlouvy, které jsem schválil, jsou důležité. První se týká těžkého bojového vozidla pěchoty. Jedná se o realizaci nápadu využití technologie, kterou již vlastní Polská zbrojní skupina, ve prospěch polské armády. Pořídíme 700 těžkých bojových vozidel pěchoty […] použijeme podvozek Krab a usadíme na něj bezosádkovou věž [ZSSW-30] vyvinutou a vyrobenou v konsorciu vedeném Polskou zbrojní skupinou,“ řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Cílem takového přístupu je maximálně urychlit zavedení CBWP do polské armády.

Podívejme se ale nejdříve na další dvě smlouvy. Polské ministerstvo obrany a polský průmysl se opět pouštějí do vývoje NKTO (kódové jméno Serwal). Genezi tohoto programu jsme popsali v článku Historie polského programu kolového bojového vozidla Rosomak. NKTO z počátku doplní a později nahradí vozidla Rosomak.

„Druhý vývoj se týká nového kolového obrněného transportéru. Rosomaky jsou dobrým výrobkem, ale licence a smlouvy nepatřily k nejlepším. Pokud jde o možnosti vývoje tohoto výrobku [Rosomak], existují omezení. […] Přijali jsme výzvu vyvinout novou verzi tohoto vozidla. Jsem přesvědčen, že půjde o exportní hit. Především jde o potřeby polské armády, ale snažíme se také o to, aby tyto výrobky mohly být exportovány,“ uvedl Blaszczak.

Polsku tedy očividně „ruply“ nervy v jednáních s finskou firmou Patria – Polsko tedy vyvine vlastní obrněné vozidlo 8×8 a nenechá se licenčně a exportně omezovat Finy. Vše jsme opět popsali ve zmíněném článku o vozidle Rosomak.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk míří do armády

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) polské armádě již letos dodá čtyři testovací ...

PREMIUM Polské bezosádkové věže ZSSW-30 pro KBVP Rosomak

HSW (Huta Stalowa Wola) dodá polské armádě v první fázi 70 bezosádkových bojových modulů ZSSW-30 ...

Polsko kupuje 1400 pásových bojových vozidel Borsuk

Dnes v sídle Huta Stalowa Wola (HSW), za přítomnosti polského ministra obrany Mariusze Błaszczaka, ...

PREMIUM Historie polského programu kolového bojového vozidla Rosomak

Po vstupu Polska do NATO v březnu 1999 se na polském ministerstvu obrany MON (Ministerstwo Obrony ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.