Britské bajonetové útoky

Foto: V Afghánistánu provedla skupina čtyř britských vojáků zteč na bodáky, při kterém přeběhly směrem k protivníkovi 80 metrů volného prostranství. /
V Afghánistánu provedla skupina čtyř britských vojáků zteč na bodáky, při kterém přeběhla směrem k protivníkovi 80 metrů volného prostranství; ilustrační foto /  UK Ministry of Defence

Když se před časem řešil nákup nových útočných pušek pro AČR, tak byl řadou oponentů poměrně často zpochybňován požadavek na možnost použití zbraně s bajonetem. Řada oponentů považovala bajonet pro současný styl boje značně překonaný. Na druhou stranu vojáci britské armády provedli ve 21. Století dvě známé zteče na bodáky. Jaké to byly?

Bitva u Danny Boy – Irák

Použití bajonetů v boji v při operaci Telic 4 v Iráku se odehrálo na kontrolním stanovišti Danny Boy u obce Majar Al Kabir, přibližně 37km jižně od města Al Amara. Došlo k němu 14. Května 2004. Hlídka z britského pluku Argyll and Sutherland Highlanders (od roku 2006 zredukován na prapor a začleněn do Royal Regiment of Scotland) v počtu přibližně 30 mužů byla při své činnosti u kontrolního stanoviště Danny Boy přepadena iráckými povstalci z Mahdího armády.

Land Rovery britské armády nebyly v tomto období nijak významně pancéřované, a tak útok povstalců byl poměrně úspěšný a hlídku zastavil a donutil vytvořit obranné postavení. Povstalcům neustále přicházely posily a situace vojáků se stávala každou minutou horší.

Vojáci proto požádali o posily. Ty jim byli poslány a to vojáci z pluku Princess of Wales's Royal Regiment, kteří měli ve výzbroji obrněné transportéry Warrior. Obleženým vojákům začala pomalu docházet munice. Věděli, že pokud zůstanou ve stejných pozicích, tak je za chvíli protivník přemůže.

Jelikož se velitel hlídky nemohl posil dočkat, tak rozhodl o tom, že provedou útok na levém křídle se vztyčenými bajonety. Vojáci byli velice překvapeni, protože neočekávali, že by jim někdy někdo takový povel dal.

Jelikož však byli v boji na bajonety cvičení, tak to pro ně nebyl žádný problém. Vojáci na povel velitele přešli do protiútoku.

Povstalci nevěděli, co mají dělat. Jejich morálka se začala rozpadat a jednotliví povstalci začali utíkat. Při tomto boji bylo zabito 20 povstalců. V tu chvíli už přijížděly britské Warriory a zbývající povstalci se rozutekli.

Podle odhadů čelila britská hlídka více jak 100 povstalcům. Akce pak měla i dohru, protože rodiny mrtvých a raněných Iráčanů žalovaly britskou armádu, že postupovala příliš krutě a že mrtví povstalci byli ve skutečnosti umučeni.

V březnu letošního roku (2014) pak právníci zastupující irácké rodiny oznámili, že stahují své žaloby, protože nebyly shledány žádné důkazy, že by došlo k umučení iráckých povstalců.

Bitva u Kakaran - Afghánistán

Druhá známá bitva za použití bajonetů se odehrála v Afghánistánu v říjnu 2011. Došlo k ní u vesnice Karakan v provincii Helmand a tentokrát byli přepadeni vojáci pluku Princess of Wales's Royal Regiment.

Cílem hlídky bylo odhalit povstalce, kteří pokládali nálože k cestám a vojáci měli vesnici prohledat. Operace již končila a vojáci měli vyrazit směrem ke kontrolnímu stanovišti.

Když vojáci vylézali z příkopu, tak je k zemi přibila palba povstalců. Palba byla prudká a střely nedovolovaly vojákům ani vykouknout ze svého úkrytu. Palba přicházela ze tří míst.

Vojáci pomalu nalezli do příkopu z části zaplněného vodou. Doufali, že odtud budou schopni opětovat palbu. Pak ale zjistili, že se je povstalci snaží obklíčit. Velitel hlídky a jeho zástupce si uvědomili, že toto je velice dobře koordinovaný útok a jejich jednotka se nemůže prakticky pohnout.

Corporal Jones poručil třem svým nejbližším vojákům nasadit bajonety. Pak prudkým útokem s bajonety na zbraních s křikem překonali volný prostor 80 metrů k jednomu z míst, odkud byla proti nim vedena palba.

Corporal Jones měl připravený ruční granát, který chtěl použít proti povstalcům, ale na poslední chvíli zjistil, že tam jsou i civilisté. Proto granát zahodil jinam. Překvapivý útok na bajonety povstalci nečekali a to narušilo jejich morálku.

Nyní se do protiútoku zapojili i ostatní vojáci z hlídky, kteří útočný hlouček předtím kryli palbou. Povstalecký boj se začal významně hroutit. Neznamenalo to však konec boje.

Vojáci byli stále ohrožováni palbou odstřelovače. Vojáci se snažili střelce odhalit, aby mohla být provedena evakuace raněných vrtulníkem. Po ukončení evakuace raněných hlídka pokračovala v činnosti a dokončila svůj úkol.

Závěr

Dlouhá léta to vypadalo tak, že útočná puška je prakticky jediná zbraň, kterou voják potřebuje, a že bajonety jsou pouze zastaralým reliktem minulé doby. Tyto příklady však ukazují, že bajonety jsou stále použitelné a to i v případě operací proti povstalcům.

Mnoho povstalců z islámských zemí nemá výcvik v boji muže proti muži a obvykle nedokáží bojovat takovým organizovaným způsobem. Povstalci také obvykle při bezprostřední konfrontaci a ohrožení jejich života z boje často utíkají.

To je poměrně zásadní taktická výhoda konvečních bojových sil. Několikrát se podařilo takto zvrátit o poměrně velice špatné postavení hlídky, která byla překvapena intenzivním a koordinovaným přepadem.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slavné nože: F-S dýka

Toto pásmo si klade za cíl představit, respektive připomenout nože, které se sice výrazně zapsaly do ...

PMRS: Nový britský průzkumný obrněný transportér

General Dynamics představil prvního člena nové rodiny britských pásových obrněných vozidel Special ...

Izraelská armáda se střetla s novým Hamásem

Před dvěma dny Izrael stáhl většinu svých pozemních jednotek z Gazy. Během tří týdny trvající ...

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Beld
  13:13 19.08.2014

  Z popisu tech situaci ve me prevlada nazor , ze kdyby se ti vojaci na stec vydali jen s "puskama" bez bajonetu , tak by to dopadlo uplne stejne .

  Z popisu tech situaci ve me prevlada nazor , ze kdyby se ti vojaci na stec vydali jen s "puskama" bez bajonetu , tak by to dopadlo uplne stejne .

 • Zbrojir
  13:07 19.08.2014

  Ten výcvik Britů s bajonety je opravdu velmi slabý. Jen naprosté minimum. V ČSLA jsem absolvoval výcvik s bajonetem (samopal vz. 58/bodák vz. 58), který byl mnohem realističtější a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten výcvik Britů s bajonety je opravdu velmi slabý. Jen naprosté minimum. V ČSLA jsem absolvoval výcvik s bajonetem (samopal vz. 58/bodák vz. 58), který byl mnohem realističtější a dynamičtější, a to se již tehdy bajonet, jakožto efektivní zbraň pěchoty, hodně podceňoval. Pravdou ale je, že se velká část ztečí tehdy běžně prováděla se zbraní s nasazeným bodákem.

  Přidaná hodnota bajonetu zůstane nadále diskutabilní. V obou popsaných případech naprosto selhal protivník, který se zalekl jiného, agresívnějšího pojetí boje, protože bajonet je reálně účinný pouze na kontaktní vzdálenost a moderní palné zbraně, byť v samonabíjecím režimu, dávají obrovské možnosti takto útočící pěchotu doslova rozstřílet dříve, než ke kontaktnímu boji vůbec dojde.

  Na tyto kratší vzdálenosti (do 100m) lze z vojenské zbraně středního výkonu pálit jednotlivými rychlostí cca 2-4 ran/s. Tzn., že vpřed běžící voják, než urazí 25 m, může na něj střelec vypálit cca 6-20 rychle mířených ran. Takže jen obrovská početní převaha, moment překvapení a velmi členitý terén dávají oproti chladnokrevnému protivníkovi vyzbrojenému moderní výzbrojí reálnou šanci, že útočníci překonají volný prostor a dostanou se na dosah vlastních ručních granátů a případně i bajonetů.

  Nelze ale vyloučit, že dobře cvičený voják dokáže bajonet v kontaktních situacích dobře využít. Přesto bych jako záložní zbraň jednotlivce doporučoval pistoli s dvěma plnými zásobníky. Voják však univerzální nůž nepochybně potřebuje. Bude-li možné jej aplikovat na zbraň, nic se tím rozhodně nepokazí.

  Nasazení bajonetu zůstane především psychologickou záležitostí a bude záležet na protivníkovi, nakolik se nechá tímto krokem rozhodit.Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  11:36 19.08.2014

  Jen jednu uštěpačnou poznámku k začátku článku, jestli používat bajonety v AČR. Jak bylo v článku uvedeno, je bajonet použitelný, pokud jej voják umí používat. Nevím o tom, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen jednu uštěpačnou poznámku k začátku článku, jestli používat bajonety v AČR.
  Jak bylo v článku uvedeno, je bajonet použitelný, pokud jej voják umí používat. Nevím o tom, že by se v AČR cvičil boj na bodáky. Nikdy jsem takový výcvik nezažil, ani o něm neslyšel nikoho mluvit. A další věc, k čemu je bajonet k cz 805 A2, když na ní v důsledku krátké hlavně nejde přidělat?Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  08:26 19.08.2014

  Dobry clanek. Dik.

  Dobry clanek. Dik.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2