Zapomeňme na pásová BVP. Budujme robustní zápolí

Zapomeňme na pásová BVP. Budujme robustní zápolí
Kolový obrněný transportér Pandur II / DP (Zvětšit)

Jak jsme slíbili, dnes se zamyslíme nad problematikou vnitřní bezpečnosti České republiky během válečného konfliktu. Základní myšlenka je ‒ České republice nehrozí porážka na frontě ale především „sebe-porážka“ na vlastním území.

Autor tohoto článku plně chápe, že ze své pozice může střílet názory od pasu a nenese za ně žádnou skutečnou odpovědnost, ani své názory nemusí koordinovat s jinými „hráči“. Přesto neškodí podívat se na poslání české armády, a s tím spojený nákup bojových vozidel pěchoty (BVP), z jiného úhlu pohledu.

Cílem článku je ukázat, že diskuse o řešení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem, resp. EU / NATO a Ruskem, se zatím soustředí jen na vojenské aspekty či hlediska, jako je vzájemný poměr sil, kdy a kam bude směřovat útok atd. Zcela se ale vytrácí a opomíjí diskuse o významných doprovodných aspektech války, jako jsou společensko-politické, ekonomické i kulturní dopady na účastníky konfliktu. Nejen pro ČR, ale i pro celé evropské společenství může skutečně rozsáhlá kinetická válka na Ukrajině, v Pobaltí či Polsku přinést neblahé důsledky.

Válka je celospolečenským fenoménem, není to jen pouhá vojenská záležitost, kterou vyřeší armáda. O výsledku války proto nerozhodne armáda čistě vojenskými prostředky.

Pokud se promýšlí jen vlastní silové řešení bez perspektivy, co udělat po porážce protivníka, pak válka nic neřeší, ale přináší do budoucna další rozvrat. Například, zcela upřímně řečeno, „menší“ ruská invaze na Ukrajinu bude k našemu prospěchu – poskytne nám silný argument sjednotit Evropu proti Rusku. Právě obtížná odpověď na otázku „Co potom?“ je hlavní důvod, proč Rusové zatím neútočí na Ukrajinu.

Veškeré diskuse o vojenské bezpečnosti ČR se točí kolem velkého kinetického střetu na evropském kontinentu. O osudu ČR se podle tohoto vzorce uvažování rozhodne při masivním sražení obrněných jednotek kdesi na frontě na Ukrajině, Pobaltí či dokonce v Polsku, samozřejmě s účastí Armády ČR.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

PREMIUM POLEMIKA: Konec BVP? Dobrá zpráva!

Českými médií rezonují zprávy o problémech akvizice bojových vozidel pěchoty (BVP) za 50 miliard ...

PREMIUM Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II

Během několika let Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) a Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) ...

PREMIUM Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky

V tomto desetiletí se rozhodne o dalším osudu českého taktického nadzvukového letectva. Ať už ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.