Historie vojenských hodinek

Foto: Moderní vojenské hodinky P 6600 Type 6 Mil-G značky Traser / Traser

Dějiny vojenských hodinek se píší už více než 200 let. Přesné měření času hrálo ve válkách zásadní roli a bez nadsázky – rozhodovalo o životě a smrti. Pojďme nahlédnout do historie těchto malých, ale nenahraditelných společníků války, a to již od samotné světovlády britského námořnictva až do našich dní.

Pravěk vojenských hodinek

Historie vojenských hodinek se datuje od přelomu 17. a 18. století, kdy britské námořnictvo začalo používat přesné chronometry – hodiny a hodinky splňující nejvyšší normu přesnosti. Chronometry musejí být zpracovány tak kvalitně, aby zobrazovaly velmi přesný čas za všemožných podmínek. Námořníci používali chronometry především k navigaci.

První zmínky o používání hodinek v pozemní armádě pocházejí z období americké občanské války. Generál Grant, velitel armády Unie, koordinoval s jejich pomocí roku 1863 pozemní útok své armády.

První hromadný nákup uskutečnilo britské dělostřelectvo královny Viktorie v roce 1885. Hodinky však byly na tehdejší dobu velmi drahé a byly výsadou pouze důstojníků dělostřelectva.

Foto: Pro vojenské účely byly hodinky poprvé použity během americké občanské války. / Public Domain

Pro vojenské účely byly hodinky poprvé použity během americké občanské války. / Public Domain

Je třeba připomenout, že hodinky té doby byly pouze kapesní. První náramkové hodinky spatřily světlo světa až na konci 19. století, avšak zprvu zdobily ruce dam, jimž byly původně určeny. A aby muž nosil takové hodiny? To neřipadalo vůbec v úvahu.

A jak se dostaly náramkové hodinky na zápěstí mužů? Na to existuje několik názorů. Někteří tvrdí, že je začali nosit příslušníci německého Císařského loďstva, podle jiných zase Britové v búrské válce (1899–1902). Další pak hovoří o japonských vojácích za první čínsko-japonské války roku 1894–1895.

K ohromném rozmachu náramkových vojenských hodinek došlo během první světové války. Koordinace útoku, ať už leteckého, nebo dělostřeleckého, se stala nutností a armády objednávaly hodinky po tisícovkách. Po první světové válce začaly náramkové hodinky masivně pronikat do civilního


Vojenský standard MIL-SPEC

K výraznému zlomu v konstrukci vojenských hodinek došlo v roce 1930. Tehdy americké ministerstvo obrany přijalo normu MIL-SPEC (United States Military Standard), která standardizuje všechny položky užívané americkým ministerstvem obrany.

Američtí vojáci mohou požívat nebo dostat pouze takové hodinky, které splňují kritéria uvedené normy. Jedním ze základních požadavků MIL-SPEC je absolutní spolehlivost a odolnost za každých okolností. Hodinky pyšnící se nálepkou MIL-SPEC úspěšně obstály v přísných testech a splňují ty nejpřísnější normy.

Na místě je upozornit na to, že řada zemí má vlastní vojenské normy, avšak normy MIL-SPEC jsou vojenskou komunitou považovány za nejvyspělejší, nejpřísnější a nejserióznější.

B-52 VietnamNasazení moderních zbraní ve Vietnámské válce vyžadovalo přesnou časovou koordinaci. / USAF

Vietnamská válka

Velkou změnu v pojetí vojenských hodinek přinesla krvavá vietnamská válka (1955–1975). Do té doby byly hodinky považovány za drahý a "parádní" doplněk vojáka. Nástup nových zbraní a složitější vojenská taktika však vyžadoval, aby vojácí používali hodinky ve větším rozsahu.

Americká armáda upustila od nákupu drahých hodinek a přijala koncept jednoúčelových, finančně dostupných hodinek. Doposud dávali vojáci rozbité hodinky opravovat. Jenže cena hodinek určených běžným vojákům natolik klesla, že se hodinky vyplatilo likvidovat a kupovat nové.

Došlo také ke změně konstrukce: hodinkový strojek byl usazen v odolném nerezovém tělu, krycí sklíčko nahradil mnohem odolnější a levnější plast.

 

Kapsle s plynným tritiem

Základním požadavkem vojenských hodinek je perfektní čitelnost během nejhlubší noci. Za vietnamské války ozařovalo číselník vojenských hodinek doslova samosvítící radioaktivní tritium (izotop vodíku 3H) , jehož nepatrné množství bylo naneseno na ručičky a jednotlivá označení časových dílků.

V roce 1989 zakázal nový standard MIL-TEC tritiový nátěr používat kvůli obavám ze zamoření a z případného vzniku rakoviny.

Hodinky Tritium

Tritium v akci / Soldato Team

Místo toho se začaly používat světelné mikroampule obsahující tritium v plynném skupenství, které má spoustu výhod. Ampule jsou samosvítící, nejsou tedy závislé na baterii nebo nabíjení pomocí denního světla.

Luminiscence je až 100krát větší než u tradičních fosforeskujících nátěrů. Svit ručiček a značení jsou dokonce tak jasné, že vojáci v terénu museli nosit oblečení zakrývající hodinky kvůli eliminaci rizika, že se stanou snadno viditelným cílem. Mimořádná jasnost světelného záření trvá až 10 let, ale vydrží po dobu 20 let (poločas rozpadu tritia je 12,32 let).

Navíc je použito tak malé množství plynného tritia (25 millicurrií), že není na povrchu hodinek naměřitelná žádná radioaktivita. Podmínkou bylo, aby dávka záření nepřesahovala množství, jemuž je denně v běžném přírodním prostředí vystavena každá bytost na Zemi. Hodinky vybavené plynným tritiem poznáte podle označení H3 na ciferníku hodinek.

Moderní vojenské hodinky Traser P 6600 Red CombatModerní vojenské hodinky Traser P 6600 Red Combat / Traser

Moderní vojenské hodinky dneška

Současné hodinky se podobají svým starším kolegům snad jen vzhledem ciferníků. Pokrok v materiálech, mikro-mechanice a elektronice umožňuje konstrukci hodinek s nebývalými užitnými vlastnostmi.

Pro ty, kteří se v dané problematice orientují, je opravdovým pojmem švýcarský výrobce vojenských hodinek Traser. Švýcarské vojenské hodinky Traser si oblíbili nejen vojáci, nýbrž i další nároční uživatelé – myslivci, rybáři, potápěči nebo milovníci zbraní.

Samozřejmostí je u těchto hodinek dodržování přísné americké normy MIL-SPEC. Hodinky Traser tak kromě civilistů používají i zejména elitní armádní jednotky světa, mimo jiné například Královská námořní pěchota (Royal Marine Corps).

Za zmínku stojí jistě hodinky P 6600 Type 6 Mil-G určené do nejnáročnějšího prostředí. Strojek typu Quartz ukrývá velice odolné dvojité pouzdro – vnitřní ocelové a vnější polymerové vyztužené karbonovými vlákny. Odolnost a kvalitu hodinek ověřili v naších podmínkách pánové ze Soldato Teamu na Recenzích Armádních novin a Piranha tank.

Strojek hodinek Quartz Ronda 517.6DD zajišťuje značnou přesnost při každodenním nošení. Denní odchylka činí pouhé 0,2 sekundy. Strojek pochází z továrny nezávislé švýcarské značky Ronda a řadí se mezi odolné a robustní kalibry.

Opravdovým unikátem je však patentovaná technologie H3 firmy Traser. Pokud hledáte hodinky, které přečtete perfektně i v noci, hledejte značku H3, jež symbolizuje technologii Trigalight®.

Osvit ciferníku a ručiček mají na svědomí mikrokapsle se zářícím tritiem. Každá mikrokapsle je uříznuta laserem a neprodyšně uzavřena. Z takto zabezpečené ampule již plyn nikdy neunikne. Technologie umožňuje vyrábět zdroje světla o průměru 0,5 mm a délce 1,2 mm.

Díky pokrokové technologii Trigalight® lze sledovat čas při jakékoliv viditelnosti – bez využití baterie. Zcela neškodný radioaktivní zdroj tritia vydrží osvětlovat hodinky rovných dvacet let!

Pokud však potřebujete "nezničitelné" hodinky do drsných podmínek, je třeba zaměřit pozornost na Traser P 6600 Sand a RedCombat; jež jsou nástupci oblíbených Mil-G, ale na rozdíl od nich jsou osazeny "nezničitelným" safírovým sklíčkem.

Safír se nachází na stupnici tvrdosti hned po diamantu. Proto je safírové sklíčko bez nadsázky to nejkvalitnější, co může ciferník hodinek chránit, neboť je lze jen velmi těžko poškrábat či zničit.

Pokud jste milovníci automatických hodinek, tak i vám může Traser nabídnout několik modelů. Ba dokonce i na dámy výrobci nezapomněli!

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...