Íránská antimateriálová puška Arash

íránská puška Arash
Foto: Íránská antimateriálová puška Arash / YouTube

Jednou z posledních novinek íránského zbrojního průmyslu je antimateriálová puška Arash. Jedná se o zbraň kategorie bull-pup ráže 20 mm. Konstrukce zbraně je ale zajímavá především tím, že při střelbě je puška držená na rameni, podobně jako např. granátomet RPG.

 

Puška Arash se skládá z masivního hliníkového těla s nosnou rukojetí. Přibližně uprostřed je pažba s ramenní opěrkou. Nepřehlédnutelná je masivní úsťová brzda a obří dvojnožka. Jak je z obrázku vidno, operátor při střelbě stojí nebo je zakleknut.

Zbraň je komorována na náboj 20×102 mm HEI (High Explosive Incendiary). Jde o tříštivo-trhavou zápalnou munici určenou pro boj s obrněnými nebo odolnými (bunkr) cíli. Střela je schopná penetrovat pancíř lehce opancéřovaných vozidel a poté se prudce vznítit při teplotě 1000 °C s fatálními důsledky pro osoby nacházející se v okolí.

Jak je to se zpětným rázem? Podle magazínu The Firearm Blog ohromný zpětný ráz tlumí obrovská úsťová brzda a „neobvyklá konstrukce“, díky které operátor drží zbraň přibližně v jejím těžišti.

Video: Záběry nové pušky zachycené na íránském vojenském cvičení Velký prorok 8 / YouTubeZajímavá je zaměřovací optika. Podle obrázku se nápadně podobá zaměřovacímu systému Barrett Bors. Zdá se, že podobně jako Barret Boros i íránský systém obsahuje zaměřovací dalekohled, zobrazovací modul a balistický počítač. Íránský klon tak pravděpodobně měří i teplotu, barometrický tlak a náklon pušky. Podle pozice zaměřovače je pak nepravděpodobné, že operátor může zbraň používat i při zalehnutí.

Obsluha zbraně je dvojčlenná. Podobně jako u přenosných íránských protiletadlových systémů pušku Arash obsluhuje dvojice vojáků na motorce. Íránci se tak drží své vojenské doktríny, kdy mají jejich jednotky rychle udeřit a poté se stáhnout.

Zdroj: The Firearm Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Brit chtěl prodat Íránu komponenty amerického protiletadlového systému

V texaském městě El Paso byl tuto středu odsouzen k 33 měsícům vězení britský obchodník Christopher ...

Írán představil nový bojový stíhací letoun Káhir-313

Při příležitosti 34. výroční islámské revoluce představil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nový ...

Írán posiluje své bojové schopnosti v kyberprostoru

V roce 2010 zaútočil na Írán a další země nesmírně propracovaný počítačový vir Stuxnet. Byl ...

Íránský bezpilotní stroj Hamaseh

Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • hovorka11
  21:56 29.05.2013

  potkan: v Íránu jsou různá náboženství, nejen islámské, ale i křesťanské i judaismus. Uvádí se, že v Íránu žije až milión židů a synagogy jsou i v Teheránu. Je to ukrutný rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

  potkan:
  v Íránu jsou různá náboženství, nejen islámské, ale i křesťanské i judaismus. Uvádí se, že v Íránu žije až milión židů a synagogy jsou i v Teheránu. Je to ukrutný rozdíl od našich spojenců v Saudské arábii neboe se jiné náboženství nepřipouští, nebo Kataru, který je nejštědřejší při verbování islamistických žoldáků.

  Možná Vám pomůže pochopit o co jde americký generál Wesley Clark, která popsal, co Pentagon naplánoval a co se dnes naplňuje :

  http://www.youtube.com/watch?f... Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  20:36 29.05.2013

  Jenom jestli někde neudělali soudruzi chybu :-D já osobně bych se bál z toho vystřelit když by mi řekli že to vyrobili v íránu.

  Jenom jestli někde neudělali soudruzi chybu :-D já osobně bych se bál z toho vystřelit když by mi řekli že to vyrobili v íránu.

 • potkan
  16:55 29.05.2013

  vaša teória kríva..v Iráne islamisti už vládnu :)

  vaša teória kríva..v Iráne islamisti už vládnu :)

 • hovorka11
  15:16 29.05.2013

  Írán nelze obsadit západními vojáky. Na základě toho, co vidím v Íráku, Líbyi,Sýrii a taktice vyloučení Íránu z dodávek ropy pro EU, vyloučení z obchodu, zákaz s ním obchodovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Írán nelze obsadit západními vojáky.
  Na základě toho, co vidím v Íráku, Líbyi,Sýrii a taktice vyloučení Íránu z dodávek ropy pro EU, vyloučení z obchodu, zákaz s ním obchodovat ve zlatě od 1.7. 2013 a nespočet dalších příkladů lze pochopit taktiku docela dobře.

  Ta taktika je oslabit daný stát a převálcovat ho islamisty.
  Protivníci Íránu jsou Saudská arábie, Katar, Bahrajn a ostatní sunitské despocie.
  Do Saudské arábie USA již dodala speciální pumy a má s ní domluven vojenský kontrakt století na 84 nejmodernějších F 15 a velé množství vrtulníků, munice, atd. Izrael si podmínil v rámci 3 miliard dolarů bezplatné vojenské pomoci z USA dodání modernějších F 35.
  Írán je na tom s technikou dost špatně- letectvo zastaralé včetně několika letadel Mig 29, které nejsou zmodernizovány na soudobou úroveň (jinak asi mají staré Mirage a F4. Svoje "nová" letadla mají na úrovni okopírovaných F4. Protiletadlové S 300, které jim slíbilo Rusko tvrdě embarguje USA.
  Myslím, že USA zaktivizuje pomoc islamistům, aby padla Sýrie a pak může i na Írán. Problém amikům dělá Rusko, které je schopno dodat modernizované protilodní systémy, které udrží lodě 290 km od břehů. Tím by bylo letectvo letadlových lodí závislé na dočerpání paliva ve vzduchu (další velký problém). V Íránu jsou ruské širokopásmové rušičky, které stojí za haváriemi amerických výzvědných bezpilotních prostředků. U Sýrie byla ruská flotila posílena o další 2 lodě na celkový počet 12 lodí (dělají problém jak izraelskému bombardování, tak vybombardování pro posilu Al- Káidy s kterou evidentně mimo USA počítají Británie i Francie i přes značný odpor menších evropských států vč. ČR .
  Budu držet palce syřanům a rusákům, aby ty islamisty dokázali zastavit.Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  10:28 28.05.2013

  To je právě ten velký omyl, bohužel velice rozšířený. Mnozí lidé si představují, že pokud by došlo k nějakému střetu USA versus Írán, tak by to byla klasická válka - USA by se ...Zobrazit celý příspěvek

  To je právě ten velký omyl, bohužel velice rozšířený. Mnozí lidé si představují, že pokud by došlo k nějakému střetu USA versus Írán, tak by to byla klasická válka - USA by se vylodily a šly do klasické bitvy. Ano, v takové situaci by vzhledem k demografickému potenciálu Íránu a počtu zbraní byly síly poměrně vyrovnané. Ale to si Američané dobře uvědomují, rozhodně nebudou chtít jít do akce typu Afghánistán. Spíš by šlo o přesné údery na některé továrny, vládní budovy, významná vojenská zařízení. A to by byla práce tak pro dvě letadlové lodě - ty mají větší sílu než celé íránské letectvoSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:37 28.05.2013

  Velmi pochybuju, ze ortodoxni teokraticka muslimska zeme JDE "bezpecne odzbrojit".

  Velmi pochybuju, ze ortodoxni teokraticka muslimska zeme JDE "bezpecne odzbrojit".

 • Shal
  20:26 27.05.2013

  Myslím, že v případné válce by moc o nějaké velkou okupační válku nešlo. Američani by jim zničili letectvo, loďstvo, sklady zbraní a obrněnou techniku. To by se dalo zvládnout ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že v případné válce by moc o nějaké velkou okupační válku nešlo. Američani by jim zničili letectvo, loďstvo, sklady zbraní a obrněnou techniku. To by se dalo zvládnout během pár měsíců a pak by se američani stáhli. Tady není cílem postavit tu zem znova, jak tomu bylo v afghánistánu a Iráku. Irán je vyspělá země. Úplně by stačilo zničit těžkou armádní techniku, infrastrukturu a nechat je být. Není zapotřebí protivníka zadupat do země. Úplně stačí ho odzbrojit do té míry, že přestane být navenek nebezpečný.Skrýt celý příspěvek

 • nesher
  19:56 27.05.2013

  Nevím, nejsem v tomto směru žádný odborník, ale vzhledem k tomu, že se z toho dá pálit jen v kleče nebo vestoje, tak mi to přijde jako docela rychlý způsob jak se odebrat k ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, nejsem v tomto směru žádný odborník, ale vzhledem k tomu, že se z toho dá pálit jen v kleče nebo vestoje, tak mi to přijde jako docela rychlý způsob jak se odebrat k Aláhovi.
  Jinak k té partyzánské válce, partyzánská armáda může zvítězit jen za několika předpokladů:
  1. podpora domácího obyvatelstva
  2. podpora zvenčí (logistika, dodávky zbraní)
  3. možnost se stáhnout na bezpečné základny mimo dosah protivníka

  Pokud nemáte tohle všechno, tak sebelepší partyzánské jednotky nakonec podlehnou.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:13 27.05.2013

  To je poriadný náboj... a puška :D JSK: Zrejme si nikdy nepočul o partyzánskej a asymetrickej vojne. Prečítaj si niečo, naštuduj a potom rozprávaj. Pri týchtoch spôsoboch boja ...Zobrazit celý příspěvek

  To je poriadný náboj... a puška :D

  JSK: Zrejme si nikdy nepočul o partyzánskej a asymetrickej vojne. Prečítaj si niečo, naštuduj a potom rozprávaj. Pri týchtoch spôsoboch boja ti je nejaká super moderná technika skoro k ničomu.

  Prečítaj si niečo o Vojne vo Vietname, Sovietskej inázií v Afganistáne alebo aj príklad z treajšej doby, tak isto Afganistán.Skrýt celý příspěvek

 • zap
  14:45 27.05.2013

  Vyhnu se umyslne politice; pokud jde o taktiku tak je zcela zjevne, ze Iranske armadni veleni melo moznost absorbovat mnoho zkusenosti z valek kolem jejich zeme. Maji ve svuj ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyhnu se umyslne politice; pokud jde o taktiku tak je zcela zjevne, ze Iranske armadni veleni melo moznost absorbovat mnoho zkusenosti z valek kolem jejich zeme. Maji ve svuj prospech temer vse co potrebuji k uspesne obrane: hornaty teren a rozlehlou zemi. 'Uder-utec' je idealni koncepce jako pridavek k jiz zminenym aktivum. Z toho titulu si myslim, ze pozemni akce proti Iranu je velmi nepravdepodobna - neprinesla by zadouci vysledky a naklady by byly astronomicke.

  Z tohoto pohledu si myslim, ze tato zbran je opravdu pro danou taktiku velmi vhodna.Skrýt celý příspěvek

 • jsk
  09:20 27.05.2013

  Nevím, zda iránské jednotky dokáží "rychle uděřit", ale určitě se dokáží "rychle stáhnout" až na ně vletí amící...

  Nevím, zda iránské jednotky dokáží "rychle uděřit", ale určitě se dokáží "rychle stáhnout" až na ně vletí amící...

 • zap
  01:11 27.05.2013

  Ta XM-109 je asi lepe optimalizovana; nakonec 2km ucinneho dostrelu je vyhovujici. Tohle nove 'zvire' ma az prilis velkou ustovou rychlost a pomerne malou razi, ale dostreli dal. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta XM-109 je asi lepe optimalizovana; nakonec 2km ucinneho dostrelu je vyhovujici. Tohle nove 'zvire' ma az prilis velkou ustovou rychlost a pomerne malou razi, ale dostreli dal. Ma-li to mit explosivni napln potrebuje to nejmene 22-23mm. 30mm by bylo idealni, ale otazka je jak to zvladnout dynamicky.

  Mam velke uznani pro praci a schopnosti Rona Barrett-a; pritom chlap zacinal jako amater a kreslil svou pusku na kuchynskem stolu po vecerech tuzkou. Je to pravy americky podnikatel.
  Pokud jde o Pietro Beretta, tak ten je dobre zarizan; pracuje pro nej polovina prumyslu rucnich zbrani Italie. Jen sedi na baliku a vybira svuj podil. Do vetsich razi se nehrne, asi vi proc.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:50 26.05.2013

  Opraveno. Šel jsem si za trest kleknout do rohu na hrách. :)

  Opraveno. Šel jsem si za trest kleknout do rohu na hrách. :)

 • Iceman
  17:33 26.05.2013

  @KOLT

  Kdyztak uz "BarreTTu s BereTTou", ale s vytkou souhlasim.... udelat z Barretta italskou zbran je trochu sila :D

  @KOLT

  Kdyztak uz "BarreTTu s BereTTou", ale s vytkou souhlasim.... udelat z Barretta italskou zbran je trochu sila :D

 • KOLT
  13:39 26.05.2013

  Pane Grohmanne, mohu se zeptat, co je na systému BORS italského? S Vaší erudicí předpokládám, že si nepletete Barretu s Beretou ;-)

  Pane Grohmanne, mohu se zeptat, co je na systému BORS italského? S Vaší erudicí předpokládám, že si nepletete Barretu s Beretou ;-)

 • Lolec
  12:08 26.05.2013

  Klon .50cal

  Klon .50cal

Načítám diskuzi...