JLTV - nástupce Humvee vstupuje do poslední fáze

Lockheed Martin JLTV
Foto: Lockheed Martin JLTV s přívěsem / Lockheed Martin

Program JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) je jedním z nejvýznamnějších a nejdůležitějších projektů americké armády. Cílem není nic menšího, než vybrat nástupce legendárních vozidel HMMWW, známých spíše pod přezdívkou Humvee (Humr). JLTV právě nyní vstupuje do své závěrečné fáze, kdy se tři finální výrobci utkají o miliardovou zakázku pro americkou armádu.

Soutěžní týmy a vozidla JLTV

Závěrečné klaní je označováno jako inženýrská a výrobní fáze vývoje EMD (Engineering and Manufacturing Development). Účastni se ho tři finalisté - Oskhosh Defense (vozidlo L-ATV), AM General (vozidlo BRV-O , AM General je také výrobce Humvee) a tým vedený firmou Lockheed Martin (vozidlo JLTV). Poráženými jsou General Dynamics, BAE Systems a Navistar.

Soutěžní týmy a jejich vozidla (2012):

 • Oshkosh / L-ATV

 • AM General / BRV-O

 • Lockheed Martin / JLTV

 • General Tactical Vehicles JLTV / Eagle

 • BAE Systems / Valanx

 • Navistar / Saratoga

Všechny týmy budou mít 12 měsíců na vývoj a výrobu 22 prototypů vozidel JLTV, s tím, že dvě vozidla mají být dodány prakticky okamžitě. Celkově půjde o čtyři varianty vozidel. První je dvousedadlové JLTV-UTL (Utility carrier) s otevřenou korbou, určené pro dopravu nákladů a tažení přívěsů.

Druhou verzí je univerzální JLTV-GP (General-Purpose) pro čtyři vojáky, s možnosti přepravy munice a malého množství zásob. Derivátem JLTV-GP je pak těžký nosič zbraní JLTV-HGC (Heavy Gun Carrier) – vozidlo osazené chráněnou zbraňovou stanici na střeše vozidla.

AM General BRV-O Foto: AM General a vozidlo BRV-O / AM General

Čtvrtým testovaným typem je stroj označovaný jako zbraňový nosič pro boj z blízka JLTV-CCWC (Close Combat Weapon Carrier) – součástí vybavení budou protitankové zbraně nebo velkorážový kulomet.

Multi-miliardový kontrakt

Po skončení fáze EMD slibuje Pentagon odebrat minimálně 20 000 vozidel pro US Army (ideálně až 50 000) a 5 500  vozidel pro Marine Corps. Cena kontraktu se odhaduje až na 20 mld. dolarů, což je při dnešním kurzu přibližně 394 mld. Kč. Připomeňme, že v americké armádě slouží 150 000 vozidel Humvee - úřednici chtějí vyměnit alespoň 1/3 z nich.

Oskhosh L-ATV Foto: Oskhosh L-ATV / Oskhosh

Zajímavý je příběh o ceně. První odhady počítaly s cenou 350 000 dolarů za jednotlivé vozidlo. Avšak s rozpočtovými škrty se začalo koketovat s myšlenkou, zda není lepší modernizovat stávající vozidla Humvee. Americká armáda proto dala výrobcům na výběr: „Cena musí klesnout na 270 000 dolarů za kus (5,3 mil Kč), jinak nemáme zájem.“

Výrobci samozřejmě prohlašovali, že je nemožné vyrobit tak levně vozidlo s požadovanými vlastnostmi. Avšak hrozba zrušení programu zabrala – výrobci nakonec s cenou souhlasili. Nákup nových strojů JLTV tak nakonec dostal zelenou před modernizací Humvee.

Kromě jiného je zde pro výrobce lákavá šance, že s JLTV uspějí i v zahraničí. O program nového lehkého obrněného vozidla projevuje hluboký zájem Austrálie, Velká Británie, Kanada a Izrael. Austrálie se na programu dokonce podílí finančně.

Zdroj: DoD Buzz, Army Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

L-ATV - nová generace lehkých obrněných vozidel

Nejznámějším představitelem lehkých obrněných vozidel je legendární americké vozidlo HMMWV, neboli ...

Hyena - nové vozidlo pro jednotky speciálních sil

Hyena je lehké, mrštné a rychlé zvíře. Stejnými vlastnostmi oplývá i její ocelový jmenovec, který ...

Lehké obrněné vozidlo Saratoga od firmy Navistar

Americká firma Navistar představila nejnovější přírůstek do velké rodiny lehkých obrněných aut. ...

Americká armáda hledá náhradu za legendární vozidla Humvee

Americká armáda ví, jak jednat s dodavateli vojenské techniky. Zatímco Armáda České republiky platí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • palo
  20:01 05.09.2012

  i na tych 270tis usd budu mat urcite aspon 60%nu marzu.
  ale pekne vozito, bral by som na bezpecne dochadzanie do prace a offroad schopnosti by sli vyuzit v prirode s rodinkou..

  i na tych 270tis usd budu mat urcite aspon 60%nu marzu.
  ale pekne vozito, bral by som na bezpecne dochadzanie do prace a offroad schopnosti by sli vyuzit v prirode s rodinkou..

 • Jakub
  16:40 05.09.2012

  Za sebe bych se priklonil k BRV-O / AM General. Ackoliv to ma jinej název, je to pořád Humwee a o to de :-)

  Za sebe bych se priklonil k BRV-O / AM General. Ackoliv to ma jinej název, je to pořád Humwee a o to de :-)

 • asdf
  06:35 05.09.2012

  jo jo od toho LM to vypada nejlip :)

  jo jo od toho LM to vypada nejlip :)

 • Charonely
  18:19 04.09.2012

  Doufám, že to Lockheed Martin vyhrají.

  Doufám, že to Lockheed Martin vyhrají.

 • Kubec
  17:42 04.09.2012

  mimochodem by bylo velice zajímavé udělat tady na AN anketu o nejlepší JLTV nebo jak to nazvat. Na trhu je jich celá řada, doporučuju kouknout ...Zobrazit celý příspěvek

  mimochodem by bylo velice zajímavé udělat tady na AN anketu o nejlepší JLTV nebo jak to nazvat. Na trhu je jich celá řada, doporučuju kouknout zde:
  http://www.w54.biz/showthread.... Skrýt celý příspěvek

 • Kubec
  17:30 04.09.2012

  Celkem mě překvapuje, že do tohoto projektu cpe prachy i Austrálie, když je podle všeho dost spokojená s Hawkei a uvažuje dokonce o jeho vývozu do zahraničí (mám dojem že o nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

  Celkem mě překvapuje, že do tohoto projektu cpe prachy i Austrálie, když je podle všeho dost spokojená s Hawkei a uvažuje dokonce o jeho vývozu do zahraničí (mám dojem že o nákupu uvažovala i Británie)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...