Nová čínská balistická raketa Dongfeng 16?

DF-15
Foto: Čínská balistická raketa DF-15 / www.sinodefence.wordpress.com

V poslední době se objevily zprávy hovořící o nové čínské balistické raketě Dongfeng 16 (DF-16). Čína samozřejmě žádné informace nepotvrdila, nicméně můžeme předpokládat, že se jedná o zdokonalenou verzi některého z již existujících typů, určenou pro ničení postavení protiletadlové obrany nepřítele a pro další přesné údery na důležité cíle. Údajně se má jednat o raketu Dongfeng 16 vybavenou vysoce manévrovatelnou hlavicí.

Série Dongfeng

Čína dlouhodobě nazývá celou řadu svých balistických raket Dongfeng, což v překladu znamená „Východní vítr“ a dále je jen čísluje. Vyznat se tedy mezi jednotlivými variantami a jejich úpravami není vůbec snadné, a to dává dostatek prostoru ke spekulacím nejen ohledně existence některých typů ale také jejich správnému zařazení.

Na přehledu nepřidává ani fakt, že vývoj čínských raket probíhá opravdu velmi dlouho a jednotlivé rakety mezi sebou nemusí mít vývojovou, technickou a časovou spojitost. Vůbec první typy vycházely zejména ze sovětských balistických raket. Nicméně po roztržce Sovětského svazu s Čínou v roce 1956 se již nepodařilo vztahy obnovit a čínský raketový vývoj tak běžel sice na sovětských základech, ale samostatně.

Spojitost nelze hledat zcela jistě ani v použitých pohonech, ani zařadit rakety Donfeng do určité kategorie. Mezi raketami Dongfeng tak naleznete mezikontinentální rakety pro použití z podzemních sil i balistické rakety krátkého doletu určené pro odpalování z mobilních odpalovacích zařízení.

Neznámá raketa Dongfeng 16

V poslední době se objevila řada neoficiálních informací o nové balistické raketě DF-16. Údajně má mít dolet 800 – 1 200 km a doplňovat typ DF-15 s doletem přes 300 km. Nejsou však známy žádné ověřené informace, zda se jedná o nový typ nebo jen modernizovanou, či zvětšenou variantu některé z předchozích balistických raket.

Hlavní inovací nově zařazovaných a modernizovaných čínských balistických raket přitom má být použití nových hlavic schopných překonat protiraketovou obranu protivníka a s vysokou přesností zasahovat postavení protiraketových a protiletadlových systémů a systémů včasné výstrahy. Výhodou těchto hlavic je přitom to, že mohou být často nasazeny na starší typy raket a ty pak mohou po implementaci dostávat nová označení.

Patriot Foto: Kladivo na čínské rakety? Americký protiletadlový a protiraketový systém Patriot PAC-3 / U.S.Army

Schopnost zasahovat důležité cíle je přitom pro armády zcela nezbytná.  Armády tak musí své hlavice neustále vylepšovat, vzhledem ke zvyšující se úrovni protiraketových systémů schopných ničit hlavice se stále větší efektivitou a to nejen u raket mezikontinentálních, ale i u těch s krátkým a středním dostřelem.

Zamířeno na Tchaj-wan

V souvislosti s balistickými raketami DF-16 se nejčastěji hovoří o Tchaj-wan. Ten Čína považuje za své území, ačkoliv se jedná v podstatě o suverénní stát s vlastní armádou. Připomeňme, že tchajwanská armáda je vybavena americkými systémy Patriot PAC-3 schopnými ničit i hlavice z balistických raket.

Právě na Tchaj-wan přitom míří velký počet výše zmíněných balistických raket krátkého dostřelu DF-15. V tomto ohledu tak dává nasazení nových střel s novými typy hlavic smysl, i když o skutečných parametrech údajné rakety DF-16 můžeme zatím jen spekulovat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

DEFCON: Když dojde na nejhorší

DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti. Jedná se o stupnici s ...

Pokroky Číny ve vývoji stealth stíhače

Na internetu se nedávno objevily snímky druhého letového prototypu vyvíjeného čínského stíhače J-20. ...

Sestřely družic: Čínská demonstrace síly

Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se ...

Sestřely družic: Nebezpečná družice USA-193

Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...