RECENZE: Obuv AKU Tactical Spider. CQB Specialista

RECENZE: Obuv AKU Tactical Spider. CQB Specialista
Obuv AKU Tactical Spider / SOLDATO Team (Zvětšit)

Doba, kdy měl voják k dispozici pouze jeden typ obuvi, je už naštěstí dávno pryč. Nyní si může vybírat z poměrně solidního množství různých značek i různých provedení vojenských bot. A to pro některé může být někdy i trochu dilema. Ne každá bota se totiž hodí na každý úkol. Na některé akce je vhodnější si vzít těžkou botu, na jiné operace je lepší bota lehká. Ten, komu ve finále náleží rozhodnutí jaký typ zvolit, by měl být uživatel. Nesouhlasíte? Vždyť jen on přesně ví, nebo alespoň tuší, jaká bota mu bude na tu kterou akci sedět.

Lehké, těžké... I když je to jen jedna z možností dělení bot, dá se pro základní škatulkování použít. A rovnou na to můžeme navázat univerzálními botami. To je ale kategorie sama o sobě... Jak dál na základní dělení? Třeba na boty s membránou či bez membrány. To je poměrně důležitá volba, se kterou ale úzce souvisí i použité materiály a jejich vzájemný poměr na botě. V dělení obuvi bychom mohli pokračovat, ale zatím nám to stačí. Lehká - těžká. S membránou - bez membrány.

Už v tomhle základním rozdělení se dá najít mnoho různých bot. Od mnoha výrobců. Raději bych tedy dodal – od mnoha prověřených výrobců. Přestože boty už vyrábí kde kdo, těch opravdu známých a prověřených značek zas tolik není. A jsou u nás poměrně známé.

Čas od času se ale u nás objeví značka, která doposud až tak známá nebyla. Možná pár jedinců o ní slyšelo, ještě míň jich tu botu má přivezenou třeba ze zahraničí. A přestože je to pro mnohé bota neznámá, neznamená to automaticky, že je neprověřená. Ne však u nás...

Proto jsme neváhali ani minutu, když nás oslovili pánové z Top-ArmyShop a nabídly nám k testu boty, o kterých u nás do té doby nikdo moc neslyšel. Nebo ano?


Obuv AKU Tactical Spider; větší foto / SOLDATO Team

Schválně. Slyšeli jste už o značce AKU Tactical? Možná ano, protože turistické boty této italské firmy jsou u nás už vcelku běžně k vidění. Ale slyšeli jste o AKU Tactical ve spojení s vojenskými botami? To už si troufám říci, že ne. A přesto se jedná o značku, která je v military světě oblíbená údajně u těch nejelitnějších jednotek. To už je solidní reklama, takže jsme si řekli, že když to vyhovuje sealům, tak že bysme to teda taky mohli prubnout.

Tak se na ni podívejme

A je to zajímavý první pohled. Design je rozhodně neotřelý. Klasickou vojenskou botu až tak moc nepřipomíná. Nebo lépe řečeno, připomíná, ale tak nějak jinak… Když se nad tím zamyslím, nejvíce mi Spider evokuje závodní jezdeckou botu. Je to dáno jak nízkou stavbou boty, tak především hodně ke špičce protáhlému prostoru tkaniček. Při pohledu z boku je ještě vidět poměrně velký výškový rozdíl mezi přední a zadní části vršku botu.

Poměrně tenká podešev nebudí příliš jistoty. Bota od spodu přechází v kůži, masivní štípenku, která je zajímavě designovaná ve spodní části, kde tvoří jakési véčko. Vzadu kůže pokračuje přes celou patu a odtud přechází do horní části. Hlavní tělo boty je poté tvořeno prodyšným nylonem s technologií Air 8000, díky které prý bota jako fakt dýchá. Od špičky boty, která je pro zvýšení odolnosti pokryta gumovou odsázkou, navazuje na štípenku jemnější semiš, který pokračuje do prostoru tkaniček, kde tvoří již zmíněné tunýlky.


Obuv AKU Tactical Spider; větší foto / SOLDATO Team

U obuvi je pro mě důležitá hmotnost, která se zásadní měrou podepisuje na celkovém pocitu při užívání. A vždy je dobré mít boty co nejlehčí. Při dlouhé chůzi to fakt oceníte. Jak je na tom v tomto směru Spider? Jedna bota mi na váze ukazuje hmotnost 613 g. To, vzhledem k celkovému provedení, není nějak oslňující hodnota a osobně bych si přál o něco méně.

Bota je bez membrány. To je asi v pořádku. Problém je s tím, že AKU Tactical nenabízí provedení tohoto modelu s Gore-Texem. A to už podle mě v pořádku není.

Zůstaňme však u prvního pohledu. Líbí se mi takový design? ... celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO Team.

Celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO Team

Líbí se nám:

  • Neokoukaný design
  • Pevnost uchycení nohy
  • Odolnost

Nelíbí se nám:

  • Vzhledem k typu trochu větší hmotnost
  • Rozvazující se základní tkaničky 
  • Tvrdost podešve při delší chůzi

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Hodinky Traser P6600 Type 6 Mil-G

Voják vždy potřeboval vědět kolik je hodin. Přijít někam pozdě, nebo naopak moc brzy, mít špatně ...

RECENZE: Batohy Tactical Pro Tactical gen. II

Taktický batoh je vybavení, u kterého častým používáním přicházíte na stále nové nápady a ...

RECENZE: Boty LOWA Zephyr GTX

Za léta strávená v lesích a horách, při patrolách v nehostinném prostředí či městské zástavbě jsem ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...