Řízené střely AIM-9X pro F-22 Raptor

F-22 Raptor AIM-9x
Foto: F-22A Raptor odpaluje řízenou střelu s krátkým dosahem AIM-9X / Lockheed Martin

Na konci července se ze stíhacího F-22A Raptor uskutečnil první odpal řízené střely vzduch-vzduch AIM-9X při nadzvukové rychlosti. Jednalo se o jeden z mnoha implementačních testů v rámci probíhající modifikace strojů F-22A Raptor na vyšší standard.F-22A Raptor je prvním stíhacím letounem tzv. páté generace zařazeným do služby. Je primárně určen pro vybojování vzdušné nadvlády, ale některé jeho varianty mají být schopny efektivně útočit také na pozemní cíle. Samozřejmě při obou činnostech má Raptor využívat vlastnost stealth. I přes značnou pokrokovost letounu se však nepodařilo hned implementovat nejmodernější zbraňové systémy.

Vůbec první Raptory tak byly vybavené pouze střelami AIM-120C a AIM-9 pro svou vlastní ochranu. Obě jsou přitom dostupné také na předchůdci Raptoru, známém F-15C a některých F-16C/D. Vzhledem k finanční náročnosti a k rychlému zařazování letounu do výzbroje, tak bylo rozhodnuto, že modernější typy výzbroje budou implementovány na F-22A až později.

Modernizace na plánovanou verzi letounu 3.2 přitom nakonec probíhá postupně. Vedle nových řízených střel AIM-9X a později také AIM-120D se jedná o zbraňové systémy určené proti pozemním cílům GBU-31 a JDAM GBU-39/B SDB-I. Ale také vylepšené letové systémy umožňující například lety v nízké výšce vysokou rychlostí.

Nedávno přitom započaly zkušební lety s řízenou střelou krátkého dosahu AIM-9X. V květnu pak došlo k prvnímu zkušebnímu odpálení při podzvukové rychlost. A konečně 30. července došlo k prvnímu odpálení při nadzvukové rychlosti, konkrétně M=1,2.

V případě Raptoru nahradí AIM-9X již starší typ AIM-9M. Jednou z hlavních výhod nové varianty střely je možnost jejího odpálení ještě před zaměřením cíle a s tím spjatá kompatibilita s přilbovým zaměřovačem JHMCS. Vedle toho došlo použitím vektorovatelné trysky a zmenšením stabilizačních ploch ke zvýšení manévrovatelnosti. Úpravy se však dotkly také infračerveného zaměřovače a elektroniky.

Plná integrace AIM-9X je plánována na rok 2014. F-22A Raptor tak konečně dostane nejmodernější americkou řízenou střelu s krátkým dosahem. Při většině misí by měl být vybaven dvojicí AIM-9X ke své vlastní ochraně – zbývající místo ve zbraňové šachtě má být využito pro řízené střely uřčené pro boj mimo vizuální viditelnost AIM-120C/D, případně také protizemní munici.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k odstávce bylo dvanáct na sobě nezávislých případů, kdy piloti hlásili známky hypoxie (nedostatek kyslíku). Na nemilost padl kyslíkový generátor letoun. O2 generátor a celý systém podpory života tak musel projít důsledným testováním a prověrkou. Přesné výsledky nejsou známy, avšak zdá se, že je již vše v pořádku. Stíhačky F-22A Raptor mají opět povolení létat. Na přiloženém video záznamu můžeme vidět "premiérovy" start stíhačky ze základny Joint Base Elmendorf-Richardson na Aljašce. Pokud to lze o neživém stroji říct, F-22A Raptor je skutečně „sexy“! Jen se podívejte!

Americká armáda hledá nástupce stíhaček F-22 Raptor

"Výše a rychleji" je staré letecké pořekadlo, které trefně popisuje lidskou touhu překonávat hranice technických možností. Ne jinak tomu je i v armádě, kde vojáci požadují neustále výkonnější a efektivnější zbraňové systémy. Nedávno jsme psali o nástupci bombardéru B-2 Spirit, dnes si budeme povídat o nástupci jeho menšího bratra. US Air Force sice do výzbroje zavedlo letoun F-22 Raptor teprve před několika lety, ale již pomalu pošilhává po jeho nástupci. Výrobce stíhaček F-22 , Lockheed Martin, proto před pár dny představil svůj ideologický koncept stíhačky 6. generace, možného nástupce stíhaček F-22 Raptor.

F-22 Raptor znervózňuje Írán

Příprava na útok, demonstrace síly nebo běžná součást výcviku? Těžko říct, každopádně faktem je, že americká armáda začala s rozmísťováním svých supermoderních stíhaček F-22 Raptor na leteckou základnu ve Spojených arabských emirátech.  Íránci mohou být právem nervózní, protože americká letadla jsou umístěna jen 300 km od iránského pobřeží – 10 minut letu maximální rychlostí strojů F-22 Raptor.

Konec výroby F-22 Raptor a jejich místo v americkém letectvu

Tento květen má americké letectvo převzít poslední vyrobený stíhací letoun F-22 Raptor, jehož výroba skončila na konci minulého roku. Původně mělo být vyrobeno 750 těchto supermoderních strojů, které měly nahradit starší F-15 Eagle. Vinou úsporných opatření a příliš vysoké výrobní ceny bylo nakonec vyrobeno pouze 195 stíhaček F-22 Raptor. Pojďme se k této příležitosti poohlédnout za historií vzniku strojů F-22 Raptor a jejich současnou úlohou v americkém letectvu.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře