Řízené střely AIM-9X pro F-22 Raptor

F-22 Raptor AIM-9x
Foto: F-22A Raptor odpaluje řízenou střelu s krátkým dosahem AIM-9X / Lockheed Martin

Na konci července se ze stíhacího F-22A Raptor uskutečnil první odpal řízené střely vzduch-vzduch AIM-9X při nadzvukové rychlosti. Jednalo se o jeden z mnoha implementačních testů v rámci probíhající modifikace strojů F-22A Raptor na vyšší standard.F-22A Raptor je prvním stíhacím letounem tzv. páté generace zařazeným do služby. Je primárně určen pro vybojování vzdušné nadvlády, ale některé jeho varianty mají být schopny efektivně útočit také na pozemní cíle. Samozřejmě při obou činnostech má Raptor využívat vlastnost stealth. I přes značnou pokrokovost letounu se však nepodařilo hned implementovat nejmodernější zbraňové systémy.

Vůbec první Raptory tak byly vybavené pouze střelami AIM-120C a AIM-9 pro svou vlastní ochranu. Obě jsou přitom dostupné také na předchůdci Raptoru, známém F-15C a některých F-16C/D. Vzhledem k finanční náročnosti a k rychlému zařazování letounu do výzbroje, tak bylo rozhodnuto, že modernější typy výzbroje budou implementovány na F-22A až později.

Modernizace na plánovanou verzi letounu 3.2 přitom nakonec probíhá postupně. Vedle nových řízených střel AIM-9X a později také AIM-120D se jedná o zbraňové systémy určené proti pozemním cílům GBU-31 a JDAM GBU-39/B SDB-I. Ale také vylepšené letové systémy umožňující například lety v nízké výšce vysokou rychlostí.

Nedávno přitom započaly zkušební lety s řízenou střelou krátkého dosahu AIM-9X. V květnu pak došlo k prvnímu zkušebnímu odpálení při podzvukové rychlost. A konečně 30. července došlo k prvnímu odpálení při nadzvukové rychlosti, konkrétně M=1,2.

V případě Raptoru nahradí AIM-9X již starší typ AIM-9M. Jednou z hlavních výhod nové varianty střely je možnost jejího odpálení ještě před zaměřením cíle a s tím spjatá kompatibilita s přilbovým zaměřovačem JHMCS. Vedle toho došlo použitím vektorovatelné trysky a zmenšením stabilizačních ploch ke zvýšení manévrovatelnosti. Úpravy se však dotkly také infračerveného zaměřovače a elektroniky.

Plná integrace AIM-9X je plánována na rok 2014. F-22A Raptor tak konečně dostane nejmodernější americkou řízenou střelu s krátkým dosahem. Při většině misí by měl být vybaven dvojicí AIM-9X ke své vlastní ochraně – zbývající místo ve zbraňové šachtě má být využito pro řízené střely uřčené pro boj mimo vizuální viditelnost AIM-120C/D, případně také protizemní munici.

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

Americká armáda hledá nástupce stíhaček F-22 Raptor

"Výše a rychleji" je staré letecké pořekadlo, které trefně popisuje lidskou touhu překonávat hranice ...

F-22 Raptor znervózňuje Írán

Příprava na útok, demonstrace síly nebo běžná součást výcviku? Těžko říct, každopádně faktem je, že ...

Konec výroby F-22 Raptor a jejich místo v americkém letectvu

Tento květen má americké letectvo převzít poslední vyrobený stíhací letoun F-22 Raptor, jehož výroba ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • liberal shark
  19:22 13.09.2012

  Opět se ukazuje, že platforma a výzbroj se mohou vyvíjet nezávisle na sobě svým vlastním tempem.

  Opět se ukazuje, že platforma a výzbroj se mohou vyvíjet nezávisle na sobě svým vlastním tempem.

 • Dip
  16:03 13.09.2012

  Jo, tahle hračka bude setsakramensky nebezpečná a taky asi na dlouho nepřekonaná.

  Jo, tahle hračka bude setsakramensky nebezpečná a taky asi na dlouho nepřekonaná.

Načítám diskuzi...