Americká armáda hledá nástupce stíhaček F-22 Raptor

stíhačka 6.generace
Foto: Stíhačka 6. generace v představách firmy Lockheed Martin /  Lockheed Martin

"Výše a rychleji" je staré letecké pořekadlo, které trefně popisuje lidskou touhu překonávat hranice technických možností. Ne jinak tomu je i v armádě, kde vojáci požadují neustále výkonnější a efektivnější zbraňové systémy. Nedávno jsme psali o nástupci bombardéru B-2 Spirit, dnes si budeme povídat o nástupci jeho menšího bratra. US Air Force sice do výzbroje zavedlo letoun F-22 Raptor teprve před několika lety, ale již pomalu pošilhává po jeho nástupci. Výrobce stíhaček F-22 , Lockheed Martin, proto před pár dny představil svůj ideologický koncept stíhačky 6. generace, možného nástupce stíhaček F-22 Raptor.



Co bylo řečeno v článku o nástupci bombardéru B-2 Spirit, platí i pro nástupce stíhaček F-22 Raptor. Pokud si chce americké letectvo stále udržet technickou nadvládu nad vojenskými systémy protivníka, musí neustále vylepšovat své technické možnosti.



Jelikož kompletní vývoj stíhačky trvá prakticky čtvrt století, je nejvyšší čas pustit se do práce. Pokud se tedy chce US Air Force dočkat náhrady v roce 2030, kdy prvním stíhačkám F-22 Raptor již pomalu končí technická životnost.



Obrázek v úvodu byl převzat z kalendáře pro rok 2012, který byl rozeslán novinářům. Možná trochu šokujícím zjištěním je, že firma Lockheed Martin počítá i do druhé poloviny 21. století s letadly pilotovanými piloty.

"Pouhé odstranění pilota z letadla, nebo jen postupné zlepšení v charakteristice a rozsahu (letounu) není generační skok ve schopnostech. Toto vylepšení vypadlo již pro naši pátou generaci stíhaček (F-22 Raptor)" Lockheed Martin

Místo prácí na bezpilotních verzích se firma, podle jejich vlastních slov, zaměřuje na zvýšení rychlosti, doletu a nových funkcích letounu. Jedná se především o "samoléčebné konstrukce", "multi-spektrální stealth charakteristiku" nebo přizpůsobení tvaru letadla dle rychlosti letu (morphing).



Šestá generace letounu bude již s největší pravděpodobnosti vybavená mikrovlnnými a laserovými zbraněmi. Kromě laserů bude, v případě potřeby, fungovat jako energetická zbraň i letounův radar. Již dnes mohou nejmodernější radary cíleně ničit elektroniku nepřátelských letadel. Schopnosti letounů 6. generace budou určitě o několik úrovní výše.



Výše pospané funkce budou potřebovat výrazný pokrok v materiálech, zdrojích energie, pohonu a zbraních. Firma Lockheed Martin je však optimistická a říká, že všechny uvedené dovednosti si lze již technicky představit.



Zatím je vše samozřejmě ve stadiu úvah a vizí. Americké letectvo však již na novém stíhači začalo pracovat. V listopadu 2010 Velitelství armádního letectva (Air Combat Command) rozeslalo nejvýznamnějším firmám výzvu, aby předložily jejich vize a nápady na novou 6. generaci bojových stíhaček. Jednu z takových vizí můžete vidět i na úvodním obrázku.

Zdroj: Flightglobal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výroba poslední stíhačky F-22 Raptor jde do finále

V těchto dnech a nejbližších týdnech bude dokončena montáž poslední stíhačky F-22 Raptor pro ...

Japonsko oficiálně oznámilo záměr nakoupit stíhačky F-35

Japonsko oficiálně oznámilo nákup 42 amerických stíhaček F-35A Lightning II v  hodnotě 80 mld korun. ...

A-29 Super Tucano - bitevní vrtulový letoun pro US Air Force

Ve Spojených státech pravě skončil program LAAR (Light Attack and Armed Reconnaissance), který měl ...

Kdo bude nástupcem bombardéru B-2 Spirit?

Nejmodernějším bombardérem v americkém letectvu je letoun B-2 Spirit. Jak je známo, jedná se o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...