Robotičtí hasiči na palubách bojových lodí

SAFFiR
Palubní autonomní hasičský robot (SAFFiR) je humanoidní typ robota určený k hašení palubních požárů / US Naval Research Laboratory

Požár na palubách lodí, ať válečných či civilních, je vždy obrovský problém. Nemluvíme jen o požárech při bojovém poškození, ale také v mírových dobách. Lodní hasiči musejí pracovat ve stísněných podmínkách a se špatným přístupem k ohnisku požáru. Nemluvě o riziku zranění jak ze samotného ohně, tak ze strany případné nepřátelské palby. Řešení? Nahradit lidské hasiče humanoidními roboty!

Američtí vědci z námořního výzkumného střediska Naval Research Laboratory (NRL) navrhují vskutku revoluční změnu přístupu v boji s požárem na palubách lodí. Nasadit pokročilé robotické humanoidní hasiče, kteří zastoupí nebezpečnou práci palubních hasičů.

Humanoidní tvar byl vybrán proto, že roboti budou operovat v prostředí navržené pro pohyb živých lidí. Navíc „lidská konstrukce“ dovolí v delším časovém horizontu aplikovat do robotů další úkoly a požadavky, nejen boj s ohňem.

Palubní požární robot je vyvíjen pod zkratkou SAFFiR (Shipboard Autonomous Firefighting Robot). Je navržen tak, aby se autonomně pohyboval po palubě bojové lodi, komunikoval přímo s posádkou a samozřejmě zastupoval lidi v nebezpečném boji s palubními požáry.

Humanoid SAFFiR se bude schopen pohybovat se v úzkých uličkách (podpalubí, kajuty) a po příkrých schodech a žebřících - typických pro prostředí námořních plavidel.

Ke své orientaci v prostoru lodi budou roboti-hasiči samozřejmě potřebovat celou řadu pokročilých senzorů. Počítá se s instalací nejrůznějších prostorových kamer, laserových dálkoměrů, kouřových senzorů nebo infračervených kamer - pro orientaci v kouři zamořeném prostoru.

SAFFiR

Také Pensylvanská univerzita a Virgina Tech pracují s NRL na projektu požárního robota. Na obrázku vidíme prototyp požárního robota Charli-L1 / Viriginia Tech

Výhodou robotů pohybující se na námořních plavidlech je také fakt, že paluba i vnitřní prostory mohou být osázeny navigačními senzory, podle kterých se bude moci robot orientovat a pohybovat.

Další významnou devizou lodních robotů bude schopnost pracovat v týmu. Roboti budou nejen následovat a poslouchat lidského velitele, ale budou také schopni rozpoznat mluvenou řeč, výrazy v tváři, gestikulace i ruční signály. Například pojď sem, jdi pryč, atd.

Spoustu čtenářů správně napadne, kde všechny ty pokročilé senzory a pohybové aparáty humanoidního robota vezmou energii. Výhoda uzavřených lodních prostor je v tom, že může být doslova na každém rohu nabíjecí terminál, kde si robot dobije své baterie. Dostatek energie pak zajistí výkonné lodní generátory elektrické energie.

Kdy se prvních robotu dočkáme? Kupodivu již celkem brzy. Výzkumníci plánují, že první prototypy budou testovány v srpnu 2013 na vyřazeném americkém testovacím plavidlu USS Shadwell.

Uvidíme, zda se tento odvážný a vskutku přelomový nápad podaří vědcům dotáhnout do zdárného konce. Kdo ví, možná již za nedlouho nebudou humanoidní roboti ve svých robotických rukou držet pouze hasičské přístroje.

Zdroj: NRL News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ztráta končetiny nemusí být konec - robotické ruce nastupují

Devastující poranění ruky nebo nohy je smutnou realitou všech vojenských konfliktů - Afghánistán ...

Létající robotický mezek Air Mule z Izraele

Zásobování vojáků v poli nebo odsun raněných je vždy výzva. Ne vždy je vhodný zásobovací nebo ...

Výroba torpédoborce DDG-1000 Zumwalt úspěšně pokračuje

Torpédoborce třídy Zumwalt (DDG-1000) budou za pár let nejpokrokovější válčené lodě amerického ...

Bojová vozidla pro války budoucnosti

Jak může vypadat válčení v 21. století? Třeba tak, jak již nějaký čas nastiňuje projekt Future ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Petr
  20:25 13.04.2012

  Autor: palo | Přidán: 30.03.2012 08:32 doba terminatorov sa blizi :) Přesně tohle mě v poslední době napadá čím dál častěji. Stačí sledovat jak se vyvíjí všechny bezpilotní ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor: palo | Přidán: 30.03.2012 08:32
  doba terminatorov sa blizi :)

  Přesně tohle mě v poslední době napadá čím dál častěji. Stačí sledovat jak se vyvíjí všechny bezpilotní bojové prostředky a autonomní roboti, těmito hasičskými roboty počínaje, přes Boston Dynamics BigDog, až po PETMANa od stejné firmy.Skrýt celý příspěvek

 • Tomas
  09:52 30.03.2012

  Firmy která ho vyrábí se bude příští rok přejmenovávat na SKYNET.

  Firmy která ho vyrábí se bude příští rok přejmenovávat na SKYNET.

 • palo
  08:32 30.03.2012

  doba terminatorov sa blizi :)

  doba terminatorov sa blizi :)

 • Pítý
  08:29 30.03.2012

  Kdo ví, možná již za nedlouho nebudou humanoidní roboti ve svých robotických rukou držet pouze hasičské přístroje... - a hned potom pušky jou :)

  Kdo ví, možná již za nedlouho nebudou humanoidní roboti ve svých robotických rukou držet pouze hasičské přístroje... - a hned potom pušky jou :)

Načítám diskuzi...