Role speciálních sil v ozbrojených složkách II

Speciální síly
Foto: Polské speciální síly, ilustrační foto. / Polské MO

Speciální operace, prováděné v současnosti i v budoucnosti, jsou z velké části posunutím politického rozhodnutí do vojenské roviny. Předchozí článek nazvaný Role speciálních sil v ozbrojených složkách jasně poukázal na tento politický aspekt. Není ale možné zapomínat na to, že speciální operace jsou prováděny vojenskými jednotkami a jedná se tedy o vojenské operace. A to bez ohledu na pozadí, zadavatele nebo motivaci stojící za každou takovou operací.

 

Na všechny typy operací je možné se dívat z několika úhlů pohledu a speciální operace v tomto nejsou výjimkou. S pomalu končícím angažováním států Severoatlantické aliance v Afghánistánu je možné pozorovat i pomalý úbytek fenoménu, který je možné označit jako „protipovstalecké nadšení“.

 

Za dvanáct let války proti terorismu se pozornost opět přesouvá od stabilizačních operací v prostředí protipovstaleckého boje na operace středního a velkého rozsahu v konfliktech střední a vysoké intenzity. Bez ohledu na to, o jaký konflikt nebo vojenskou operaci se jedná, speciální operace mají své místo ve všech z nich.

 

Publikace Sboru náčelníků štábů USA v publikaci JP 3-05 Special Operations uvádí, že speciální operace mohou být prováděny v rámci celého spektra vojenských operací, na každé úrovni válečného konfliktu a při kterékoliv fázi kampaně nebo operace. A zatím co mohou být speciální operace prováděny na taktické úrovni, má být v zájmu velitelů a plánovačů, aby byly tyto operace zaměřeny na operační a strategické cíle pro maximalizování efektivity.

 

Provedení této definice v praxi je možné dobře vidět jak na spojenecké operaci Irácká svoboda v roce 2003, tak i na francouzské intervenci v Mali v prvním pololetí letošního roku. V průběhu konvenční fáze operace Irácká svoboda jednotlivé jednotky SOF prováděly operace tak, aby podporovaly nebo doplňovaly operace konvenčních sil.

 

Již vzpomenutá operace na zajištění přehrady Haditha je jednou z nich. Dalšími jsou provádění hodnocení škod na bojišti [1]  nebo pozorování klíčových bodů a navádění leteckých úderů. Tyto aktivity je možné začlenit do kategorie operací na taktické úrovni.

 

Mezi operace na operační a strategické úrovni je možné zařadit neúspěšné vyhledávání mobilních odpalovačů raket SCUD operačními odřady 1. praporu 5. skupiny speciálních sil. Nebo také vytěžování informací ze zájmových lokací prováděné operátory 10, skupiny speciálních sil v Kurdistánu.

 

Celá suma těchto operací probíhala v první, úvodní, fázi celé kampaně. Je také možné s jistotou prohlásit, že týmy sil pro speciální operace působily na území Iráku i před oficiálním začátkem války. Ale ukončením „nulté“ a první fáze operace nasazení jednotek SOF v Iráku neskončilo. I po ukončení intenzivních konvenčních operací byly speciální jednotky nadále zapojovány do operací proti povstaleckým hnutím a buňkám.

 

Spolu s vyhledáváním povstaleckých velitelů, skladů zbraní a munice, výroben IED se síly SOF zapojily i do budování nových ozbrojených sil v Iráku. Schopnosti nekonvenčního válčení[2] , které jsou charakteristickým znakem speciálních sil, byly využity při výcviku iráckých speciálních sil – jak vojenských tak i policejních. A je pravděpodobné, že i v současné době se v Iráku nachází několik operátorů amerických SOF, kteří pokračují v působení i po oficiálním konci amerického angažmá.

 

Pokud by se operace dělily na tři části – začátek, intenzivní provádění operací a pomalý útlum aktivity – pak se v současnosti jedná o „čtvrtou“ fázi. Ne nepodobnou té „nulté“.

 

Po této analýze se nabízí několik důležitých otázek žádajících si odpovědi. Proč byly síly SOF nasazeny do operací na taktické úrovni, když se tak zdůrazňuje jejich operační a strategický význam? Mělo smysl provádět speciální operace už od „nulté“ fáze celého konfliktu?

 

Odpovědi na obě otázky jsou vzájemně propojené. A když operační a strategický význam poukazují na politické aspekty speciálních operací, potom taktické využití sil pro speciální operace ukazuje na jejich čistě vojenský aspekt. V nulté a první fáz i celé operace byly speciální operace prováděny na všech úrovních, protože byly součástí celé kampaně konvenčních sil.

 

Síly pro speciální operace a konvenční síly neexistují v oddělených světech, ale působí v stejném čase a na stejném bojišti. Úkolová jednotka roty B 3. praporu 75. pluku Rangers zaútočila a obsadila přehradu Haditha, aby kryla křídlo postupující 3. pěší divize. Po šesti dnech bojů byla tato úkolová jednotka posílena o četu tanků M1A1 Abrams, které byly prvními posilami.

 

Provádění operací od nulté a první fáze na všech třech úrovních – taktické, strategické i operační – je výsledkem integrace schopností sil SOF do operací konvenčních sil při sledování jak vojenských, tak i politických cílů v stejném čase a v stejné oblasti.

 

Zdroje: Joint Publication 3-05: Special Operation, Neville, Leigh. Special Operations Forces in Iraq, Osprey Publishing 2008, www.suasponte.com/m_iraq.htm
1 Battle Damage Assessment

2 Unconventional Warfare

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká vrtulníková jednotka pro speciální operace

FACV posledních několika dnech se více a více začíná mluvit o vzniku speciální vrtulníkové jednotky. ...

Speciální síly v zemích NATO

V minulých týdnech se několik článků, které přinesly Armádní noviny, věnovalo silám pro speciální ...

21. století – Zlatý věk speciálních jednotek

Předchozí článek velmi zhruba popsal historický vývoj sil pro speciální operace v 20. století aby ...

Role speciálních sil v ozbrojených složkách

Řada předchozích článků zde na stránkách Armádních novin se zabývala silami pro speciální operace. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ondrej Rajkovic
  10:07 20.12.2013

  Ad Jakub Mares - Smim se zeptat v cem Vam tyto clanky prijdou nudne? Rad bych to vzal jako konstruktivni kritiku a vylepsil dalsi clanky, ktere budu psat. Pokud by se jednalo o to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad Jakub Mares - Smim se zeptat v cem Vam tyto clanky prijdou nudne? Rad bych to vzal jako konstruktivni kritiku a vylepsil dalsi clanky, ktere budu psat. Pokud by se jednalo o to, ze se jedna o komplikovane podane informace tak vim, ze se zde na AN pohybuje mnozstvi odborniku na tuto oblast, kteri by byli pripraveni se podelit o sve vedomosti. Staci se jen zeptat.

  Ad Mart - Tema spoluprace konvencnich a SOF jednotek urcite bude popsana v nekterem z nasledujicich clanku, ktere prijdou v roce 2014. Otazka soucasneho stavu a vyhledu do budocnosti v ACR je sice komplikovanejsi oblast, ale myslim, ze by se s tim dalo neco udelat. Celkem zajimave by bylo nastinit mozne podoby jak by mohlo/melo vypadat Velitelstvi specialnich operaci a nabidnout prostor k diskusi.Skrýt celý příspěvek

 • mart
  23:54 19.12.2013

  Také se nepovažuji za odborníka, ale rád si podobné články přečtu. Člověk by si měl neustále rozšiřovat obzory... Těším se na další sérii, která by snad mohla pojednávat o ...Zobrazit celý příspěvek

  Také se nepovažuji za odborníka, ale rád si podobné články přečtu. Člověk by si měl neustále rozšiřovat obzory...
  Těším se na další sérii, která by snad mohla pojednávat o kooperaci sf jednotek a "běžnou" army... Potažmo současný stav a snad i ideální budoucnost této spolupráce v AČR...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub Mareš
  19:11 19.12.2013

  Omlouvám se, ale tyhle články mi pro mě jako pro lajka přijde příšerně nudný.

  Omlouvám se, ale tyhle články mi pro mě jako pro lajka přijde příšerně nudný.

Načítám diskuzi...