Velká Británie a Francie společně vyvinou bezpilotní bojový letoun

Foto: Britský technologický demonstrátor Taranis; ilustrační foto / BAE Systems
Foto: Britský technologický demonstrátor Taranis; ilustrační foto / BAE Systems 

Anglický premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande podepsali důležitou dohodu o vojenské spolupráci. Součástí dohody je mimo jiné dvouletý společný program vývoje bezpilotního bojového leteckého prostředku UCAV (Unmanned Combat Air Vehicle) v hodnotě 146 miliónu euro.

Nejvyspělejší země v čele se Spojenými státy a Čínou intenzivně vyvíjejí výkonné stealth bezpilotní bojové letouny. Také evropské velmoci pracují na svých UCAV letounech, v Británií se jedná o projekt Taranis a ve Francii o projekt nEUROn. I když o druhém zmiňovaném se mluví jako o evropském letounu, vývoj zaštiťuje francouzský Dassault Aviation.

 

Velká Británie a Francie od roku 2012 rovněž společně rozvijí koncept nového letounu v rámci programu Budoucí bojový vzdušný systém FCAS (Future Combat Air System). Studie rozpracováva ideu bezpilotního proudového bezpilotního letounu, schopného zastat úkoly bombardovací stíhačky Tornado GR4. Jedním z požadavků je mimo jiné schopnost odpalovat střely Storm Shadow případně MBDA Taurus KEPD 350.

Jak Taranis nebo nEUROn však nejsou prototypem budoucího bojového bezpilotního systému. Fungují pouze jako technologické demonstrátory, na kterých si chtějí tvůrci osvojit klíčové technologie bezpilotních strojů.

Foto: nEROn za letu; ilustrační foto / Dassault Aviation Foto: nEUROn za letu. / Dassault Aviation 

Nová dohoda umožní zužitkovat zkušenosti obou stran do nového společného anglo-francouzského bezpilotního bojového letounu. Hlavními partnery se stane právě britský BAE Systems a francouzský Dassault Aviation.

 

Dohoda francouzských a britských autorit přispívá k rozvoji sektoru bojových leteckých systémů a dláždí cestu pro budoucnost v této strategické oblasti,“ říká Eric Trappier, šéf Dassault Aviation.

 

Pokud vezmeme v úvahu, že již byly provedeny silné výzkumné a vývojové investice a pokrok v technologiích, pokračování práci na bezpilotních systémech zajistí, abychom si udržovali jádro znalostí a klíčové dovednosti nutné k vytvoření dlouhodobého přínosu pro naše národní ekonomiky, říká za BAE Systems její výkonný ředitel Ian King.

 

Rozhodnutí o podpisu smlouvy přivítali také výrobci leteckých motorů, britský Rolls-Royce a francouzská Snecma. Obě firmy budou pokračovat ve vývoji proudových motorů pro UCAV letouny v rámci programu FCAS. Jedním z hlavních rysů nových motorů má být vysoká schopnost dodávat velké množství elektrické energie pro systémy (zbraně) letadla.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zájem Armády ČR o bezpilotní ScanEagle

Podle informací ČESKÉ POZICE si hodlá Armáda ČR v nejbližší době pořídit dva komplety bezpilotních ...

USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny

Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla ...

Evropský bezpilotní letoun Taranis

BAE Systems společně s britským ministerstvem obrany započalo s leteckými testy letounu Taranis, ...

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...