VIDEO: Dalších 12 let JAS-39 Gripen v České republice

JAS-39 Gripen
Foto: JAS-39 Gripen slouží v Armádě ČR. / army.cz

České ministerstvo obrany se po zdlouhavých a náročných jednáních dohodlo se švédskou stranou na prodloužení pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen. Součástí je i servis, a především kompletní modernizace všech letounů.

Pro českou stranu je rozhodně nejdůležitější snížení ceny ročního pronájmu strojů, za nějž zaplatilo ministerstvo obrany dle původní smlouvy dvě miliardy korun. Podle nové smlouvy to má být "pouze" 1,34 miliardy korun. Smlouva byla uzavřena na dvanáct let, s dvouletou opcí při stejných finančních podmínkách.

Součástí nové smlouvy je i modernizace strojů JAS-39 Gripen používaných Armádou ČR, a to dle modernizačního standardu MS20. "Do letounu budou v podobě balíčku MS 20 integrována zařízení zahrnující softwarové i hardwarové úpravy, které umožní plnou interoperabilitu s letouny ostatních států NATO. Součástí bude také integrace Linku-16 pro online výměnu dat se spojenci," odpověděla Armádním novinám Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany ČR.  

Modernizace MS20 umožní "českým" gripenům používat jednak nejmodernější protivzdušnou, ale především protizemní výzbroj, kupříkladu protiletadlové střely dlouhého doletu MBDA Meteor, krátkého IRIS-T nebo protizemní, laserem naváděnou bombu GBU-49 Paveway II.

Video: JAS-39 Gripen na Dnech NATO 2013 / YouTube, Armádní noviny

V současné době jsou české letouny JAS-39 Gripen vybaveny pouze pro vedení protivzdušného boje. Jak ale nastínil ministr obrany Vladimír Picek, události ve světě ukazují, že je nutno budovat stíhací letectvo schopné útočit obzvláště na pozemní cíle.

Modernizace letounů umožní České republice naplnit závazek vůči NATO, tzn. vyčlenit dva letouny pro pohotovostní režim na vlastním území a čtyři letouny pro operace mimo území ČR.

Armádní noviny oslovily na Dnech NATO nadporučíka Iva Kardoše, pilota Vzdušných sil AČR. Zajímalo nás, jaké mají piloti dosavadní zkušeností se švédským stíhačkami.

Podle nadporučíka Kardoše jsou piloti s gripeny maximálně spokojeni. Zásluhou má na tom zejména značná spolehlivost těchto letadel a jejich schopnosti plně srovnatelné s posledními generacemi stíhaček NATO.

"Hlavní výhodou oproti jeho konkurentům, což jsou F-16, F-18, Eurofighter nebo Rafale, jsou bezesporu efektivita provozu, pořizovací cena a provozní náklady. Další výhodou je menší náročnost na údržbu, neboť letoun je koncipován jako modulový," vysvětluje nadporučík Kardoš výhody stíhaček JAS-39 Gripen. "Cokoliv se na letounu porouchá, to je možné opravit během několika hodin. To se týká i motoru. Jestliže dojde k závadě, jsou technici schopni jej během dvou tří, maximálně čtyř hodin vyměnit za nový, což u konkurentů neexistuje."

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká republika si ponechá stíhačky JAS-39 Gripen

Nad Českou republikou pravděpodobně i nadále uvidíme létat švédské stíhačky JAS-39 Gripen v barvách ...

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

Tisíc hodin na stíhačce JAS-39 Gripen

V sobotu na Dnech NATO se udála malá slavnost velkého významu. Zástupci Švédského království předali ...

ROZHOVOR: Vlastimil Picek a generálporučík Petr Pavel

Během konání Dnů NATO 2013 poskytli novinářům ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...