Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Foto: Příslušníci 601. skupiny speciálních sil genrále Moravce. / 601. skss
Foto: Příslušníci 601. skupiny speciálních sil genrála Moravce. / 601. skss

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. skupina speciálních sil (601. skss) generála Moravce, která je nedílnou součástí Vojenského zpravodajství. V rámci resortu Ministerstva obrany České republiky je 601. skss jediným reprezentantem speciálních sil.

Cíl: Sloužit u elity armády

601. skupina speciálních sil generála Moravce poskytuje strategický nástroj, jenž svými jedinečnými schopnostmi významně přispívá k zabezpečení obrany naší země. Toliko oficiální text skupiny.

Jaká je však skutečnost? Šestka je prostě pro vojáka TOP. Maximum, kam se může člověk dostat v případě, že má fakt rád vojenství. A spousty z nás se tam prostě pokusí dostat. O jejím věhlasu mluví jedna ze dvou žen, které se zúčastnily posledního výběrového řízení.

"Proč jsi se přihlásila?" ptám se. "Víš, pět let jsem studovala vojenskou školu ve Spojených státech. Pak jsem čtyři roky sloužila v americké armádě a dvakrát jsem byla nasazená v Afghánistanu. Tam jsem se s šestkou setkala a jejich renomé bylo nezpochybnitelné. Navíc už se mi stýskalo po Česku. Takže jsem po devíti letech zabalila kufry a přihlásila se k výběru," říká asi třicetiletá Hanka.

"Co tě překvapilo?" ptám se dále. "To, že k bojové jednotce se ženy neberou. Takže mi nabídli, abych se zúčastnila výběrového řízení k logistice," s trochou zklamání přiznává Hanka.

Ovšem dostat se k této jednotce? To je skoro Sisyfovský úkol. Ale abych vás neodradil hned na začátku. Šance uspět, ta tu určitě je. Je velmi malá, ale existuje.

Ale nyní pár základních informací. Souběžně se konají výběrová řízení na L-logistiku a B-bojovku. Dva dny se tyto dvě skupiny překrývají a dalších pět dní, až do neděle, pokračuje výběr jen pro „bojovku".

Pro jistotu si projděte základní informace přímo ze stránek.

Foto: PÅ™ijímací test k 601. skss (2010) / 601. skss Foto: Uchazeči musí mít perfektní fyzickou kondici. Fotka ze staršího příjímacího řízení (2010). / 601. skss

Zvládnutelné fyzické testy

A zpět na značky. Je pondělí ráno. Hlouček odhodlaných vojáků se tlačí v malé návštěvní místnosti útvaru v Prostějově. Okolo osmé přichází rotmistr, který nás odvádí do sídla 601. skupiny. Krátké představení a už si nás rozebírají personalisté. Začáteční stav? Patnáct uchazečů k logistice a 26 uchazečů na bojovku. Až do úterního poledne se budeme míjet a střídat. Logistika začíná tělesnou a bojaři jdou na psychotesty.

Tělesná. Starší pravidla. Bodování. Pokud chcete k šestce, tak musíte být fyzicky perfektně připraveni. Při přezkoušení jsou zkoušející opravdu přísní. Takže žádné úlevy. Žádné zbytečné pohyby. Vše musí být stoprocentní. Věřte, že udělat třeba 14 shybů, nebo 31 kliků, což je jedno opakování pod normu, se sice může zdát jako maličkost, tady ovšem to znamená jediné. Končíte, a to okamžitě.

Dobře, tělesnou jsme prošli. Tedy já a dalších pár desítek lidí. I když musím přiznat, že někteří to nezvládli a byli vyřazeni. Teď nás ovšem čeká to daleko těžší. Něco, na co se nemůžete připravit.

"Jsem na druhých výběrovkách a předtím jsem vypadl u psychologa," říká kolega nadrotmistr. "Myslíš, že tu uděláš teď?" ptám se. "Jinak bych tu nebyl. Od té doby jsem udělal psychotesty k průzkumu," stejně jako já. "Do mise. Všude jsem prošel bez problémů, tak věřím, že tentokráte to zvládnu," s nadějí v hlase přiznává možná budoucí kolega.

Psychotesty, končí legrace

Psychotesty jsou těžké. Především v jejich komplexnosti. Inteligenční testy, zátěžové, prostorové, komunikační, osobnostní. A navíc vše sleduje velmi zkušený psycholog, který vybírá pro šestku vojáky posledních osm let.

Testy stále pokračují a už ty zátěžové znovu prosívají stále řídnoucí počet uchazečů. Já stále žiji. Super pocit. Pokračujeme až do večera. Unavení, ale spokojení, že jsme přežili první den, se dělíme o své poznatky a já zpovídám kluky z bojovky, abych zjistil, co je vlastně od úterý čeká.

"Zkouším to podruhé. To většina kluků tady," přiznává mladý nadporučík. "Přestože jsem byl na tom fyzicky a psychicky dobře, tak to nestačilo. Nyní jsem připravený ještě lépe, protože, když ti dojde šťáva, tak je to fakt boj," pokračuje.

Foto: PÅ™ijímací test k 601. skss (2010) / 601. skss Foto: Voják poté, co se musel proplazit tunelem plných zvířecích vnitřností (2010). / 601. skss

Vím přesně o čem mluví. Když jsem se zúčastnil prvních výběrovek do průzkumné skupiny 4. brigády rychlého nasazení , tak jsem trpěl jako kůň. Když jsem šel podruhé, byla to paráda. Ten pocit, že máte stále kde brát, i když nespíte, nejíte. Prostě fyzická kondice se dá nabrat, a to fakt není dobré podcenit.

"Mám pár vychytávek, ale ne v tom, že bych měl nějakou věc navíc, ale vím, co mne čeká, na co jsem měl trénovat, takže věřím, že tentokráte projdu. I když, nemusí mne doporučit psycholog, a to by bylo v pr...," suše prohlásí mladý voják.

Úterý ráno odjíždíme v půl sedmé do bazénu, kde je poslední fyzické přezkoušení z plavání. Pro většinu z nás, nic mimořádného. Ale v hlavě zůstává večerní věta. "Budu pracovat celou noc, abych zajistil výsledky některých testů, které nám určí, kdo bude ve výběru pokračovat," pronesl psycholog na konci včerejšího dne. Po plavání se loučí bojovka s dalším uchazečem, který nezaplaval v limitu.

Zůstavám ve hře, prozatím

Vrátili jsme se a nástup nám trochu sevře hrdlo. Čtou se jména, těch kteří zůstávají. Malý šok. Z patnácti původních na logistiku zůstáváme čtyři. Z šestadvaceti bojovkářů zbylo dvanáct. "Zase ti to nevyšlo," říkám nadrotmistrovi. "Nevyšlo. V jednom hledisku jsem neměl vyrovnaný průběh, a to mne prý vyloučilo. Moc tomu nerozumím," prohodil smutně další chlap, který neprošel.

My čtyři zbylí, přesněji tři. Jsme následně vyzváni k osobnímu pohovoru s psychologem. Jdu poslední na řadu. "Tak, nyní mi o sobě řekněte vše, co uznáte za vhodné. Vůbec se neznáme a já bych o vás chtěl vědět maximum," tak začíná můj pohovor. Občas nějaký dotaz. Klasicky několik dobrých a špatných vlastností.

Foto: PÅ™ijímací test k 601. skss (2010) / 601. skss Foto: Klasický silový test s pneumatikou (2010). / 601. skss

Asi hodinový pohovor zakončujeme obrázkovým Roschachovým osobnostním testem. Slavný to netopýr. Bavilo mne to. Psycholog popsal celou stránku A4. "Koukám, že vás trochu bolí ruka," říkám. "Ano, jste poslední a udělal jsem si mnoho poznámek. Je vidět, že máte hodně barevný vnitřní svět," říká psycholog. Nevím, zda je to dobře, ale odcházím, přiznám, že ne se špatným pocitem.

Jaký dojem si odnáším z psychologie? Myslím si, že je stanoven profil ideálního kandidáta, který je přesně vymezen. Tedy, můžete být výborný pro mnoho dalších speciálních jednotek v AČR, ale nemusíte se hodit pro šestku. Protože i tady je to "jen" subjektivní pohled psychologa. Tedy nevěšte hlavu a případně to zkuste znovu. On vám na vaši žádost odpoví v čem jste vlastně nesplnili jeho představu o ideálním vojáku pro 601. skupinu.

Takže my se pomalu loučíme s Prostějovem s nadějí, že nám bude nabídnuto místo. Bohužel já odjíždím s vědomím, že neuspěji. Velitel roty logistiky prohlásil, že přijme do svého týmu lidi do čtyřiceti let. A tuhle důležitou podmínku nesplňuji. Ovšem už jsem se s tímto limitem setkal. Ale o tom v některém z dalších článků.

Výběrové řízení pokračuje

Vraťme se ale ke kolegům, kteří chtějí nastoupit na bojový útvar. "Teď nás čeká fasování věcí, pak cikáňák a pak už jen dřina," odhaluje blízkou budoucnost Jirka, který se také účastní výběru podruhé.

Foto: PÅ™ijímací test k 601. skss (2010) / 601. skss Foto: Na hrazdě musíte být jako doma (2010). / 601. skss

"Jdeme si pro staré maskáče, tzv. jehličky. Do batohu si smíme zabalit jen spacák, svetr, nádobí a příbor, jedno triko máme na sobě a pak už nic. Žádné pomůcky, žádné vylepšováky moderní doby. Jen ponožky a spodní prádlo smíme mít podle svého," pokračuje snad budoucí šestkař. "Pití máme v čutoře a jídlo si sebou vzít nesmíš. Vím, že nás čeká minimálně den až dva bez jídla, takže se pořádně nadlábnu a můžu vyrazit," pokračuje ve zpovědi.

"Je jasné, že nás čekají nejrůznější vychytávky, že se nevyspíme, že z nás budou ždímat, co nejvíce, ale jsem odhodlaný to zvládnout. Bohužel i na celém konci může psycholog říci své ´nedoporučuji´," dodal s nadějí ale i se strachem Jirka.

Co říci závěrem? Pokud chcete patřit k elitě, dejte do přípravy maximum. Nespoléhejte na to, že vám cokoli, kdokoli odpustí. Zvládnete jen tak tak 15 shybů? Tak to asi neuspějete. Zaběhnete za dvanáct minut 3000 metrů málem s infarktem? Tak asi neuspějete. Po půl dni bez dobrého jídla si myslíte, že omdlíte? Tak asi neuspějete.

Ale možná se mýlím. Já osobně se řídím citátem Alexandra Vasilijeviče Suvorova: "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti."

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cobra-13 – 601.skss a 5. pšu ve Freedonii

Největšího cvičení sil pro speciální operace, Cobra-13, které skončilo minulý týden, se účastnily i ...

NÁZOR: Federální armáda Evropské unie

V poslední době evropské země ztrácejí ve zbrojení dech. Ekonomická krize započala etapu snižování ...

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...

Cold Response 2014

Již několik let je patrný značný nárůst zájmu o bojové operace v oblastech ledu a sněhu. Je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Gulf
    03:34 23.06.2014

    Maskáč jehličky je prostě Best.

    Maskáč jehličky je prostě Best.

Načítám diskuzi...