Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Colt 1911 z tiskárny

Datum přidání 09.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika měsíci proběhla médií zpráva o první vytisknuté plastové zbrani. Důvod k opravdové "panice" je však až nyní. Americká firma Solid Concepts pomocí profesionální průmyslové tiskárny vytiskla skutečnou kovovou pistoli, legendární Colt 1911.

trojrozměrný tisk zbraň

Foto: Colt 1911 z tiskárny. / Solid Concepts

 

Trojrozměrný tisk hýbe světem. Co nejdříve však zapomeňte na primitivní tiskárny, jenž tisknou roztomilé plastové hračky. V průmyslu se rozšiřují profesionální tiskárny, jenž dokáží „upéct“ jakoukoliv součástku z těch nejtvrdších materiálů, včetně např. titanu.

 

Můžete také zahodit pochybnosti o pevnosti vytisknutých součástek. Před několika měsíci pracovníci NASA vytiskli ze speciální slitiny trysku raketového motoru, jenž dokázala odolat teplotě několik tisíc stupňů po dobu téměř jedné minuty.

 

Trojrozměrný tisk v průmyslu láká, neboť lze konstruovat takové součástky, které jsou běžnými postupy (frézování, slévání) nevyrobitelné. Jde například o součástky s komplikovanou vnitřní strukturou. Případně o díly, jejíž výroba je klasickým obráběním komplikovaná a zdlouhavá.

 

trojrozměrný tisk zbraň

Foto: Vytisklé součástky. / Solid Concepts

 

Bylo jasné, že podobné přednosti neuniknou ani výrobcům zbraní. Prvenství tak patří firmě Solid Concepts, jenž pomocí metody laserového sintrování prakticky všechny díly Coltu 1911.

 

Nejzajímavější na celé skutečnosti je, že tiskárna vytiskla také hlaveň včetně vnitřních drážek. „Zbraň dokazuje, že laserové sintrování může splnit přísné výrobní tolerance,“ stojí v oficiálním komuniké firmy.

 

Video: Colt 1911 z tiskárny. / Solid Concepts

 

Co více, trojrozměrný tisk má oproti klasickým výrobním postupům řadu výhod. Lze tisknout libovolně komplikované díly s velmi malou porézností (např. vůči litým dílům). Póry v materiálu mají negativní vliv na pevnost a životnost materiálu.

 

Firma navíc získala licenci pro výrobu zbraní, takže může své produkty prodávat zákazníkům. Pokud si navíc navrhnete vlastní zbraň a dodáte počítačový model, firma vám jej během několika dní vytiskne.

 

Na konci však můžeme čtenáře uklidnit, zatím nehrozí, že si pistoli vytiskne kdokoliv. Cena průmyslové tiskárny dosahuje několika miliónů případně desítky miliónů korun. Pro stroj je nutné také vybudovat patřičné zázemí.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Oleg Datum: 09.11.2014 Čas: 17:33

Dovoluji si upozornit na aktuální článek k tématu 3D tisku:

http://osel.cz/index.php?clanek=7864

avatar
Ultramarinus Datum: 20.11.2013 Čas: 19:54

Na druhou stranu, narozdíl od obvyklého provozu zbrojovky, tyhle pistole může vyrábět opička bez jakéhokoliv (natož zbrojařského) vzdělání, která jenom doplňuje materiál a mačká knoflíky na počítači v naučeném pořadí. Fakt, že jsou méně kvalitní a spolehlivé (zatím) je naprosto vyvážen faktem, že "zbrojovku" můžete založit i u sebe v bytě.

Afghánské kalašnikovy vykovávané zastudena na koleně v jeskyních také NEJSOU zrovna značkou kvality, ale lidi (občas ozbrojené MNOHEM lépe) zabíjejí docela úspěšně. U zbraně "pro chudé" je taky dost důležité, jakým způsobem je použitá (tj jestli je ve způsobu použití zohledněn fakt, že není příliš kvalitní).

avatar
zizka-martin Datum: 19.11.2013 Čas: 19:45

Jsem opravdu nerad že i tento web se přidal do zástupu odborníků na tematiku 3D tisku zbrani.
Předem upozorňují že jsem puškař vyučen s vyznamenáním a tedy doufám ze zbraním rozumím.

Je faktem že zbraň je vytištěna téměř celá tedy až na všechny pružiny zbraň tedy nemůže střílet.

Mnozí si řeknou ze se jedna o maličkost ale je podstatná, ukazuje ze tiskárna nedokáže udělat mechanicky odolné části, a velmi namáhána je i hlaveň za normálních okolnosti tepelné zuslechtela ve vakuové peci.

Navíc vývrt hlavně se normálně leští a hlaveň je rovnana .
Na videu je navíc vidět ze zbraň ma problém s nabíjením a vyhozenim nabojnice.

Jakákoli zbrojovka vyrobí lepší zbraň za deset procent ceny

avatar
Ultramarinus Datum: 11.11.2013 Čas: 14:33

Jinak pokud JDE verit zpravam, tak uz nekde v zahranici organizovany zlocin (mafie) MEL tiskarnu, kterou pouzival k hromadne vyrobe nevystopovatelnych plastovych zbrani pro sve pesaky.

avatar
Adesítka Datum: 10.11.2013 Čas: 21:38

"V průmyslu se rozšiřují profesionální tiskárny, jenž dokáží „upéct“ jakoukoliv součástku z těch nejtvrdších materiálů, včetně např. titanu."

Pane Grohmanne, zvratné zájmeno "jenž" má také ženský rod. Nebojte se jej v příslušných případech používat, už to u Vás pozoruji poněkolikáté.

Jinak jsou Armadninoviny výborný web:-)

avatar
kubo4747 Datum: 09.11.2013 Čas: 16:18

A je to tu! Nová erá výroby a nie len zbraní sa začala! O pár rokov sa 3D tlačiarne vylepšia, z modernizujú a zlacnia. Drahé a ťažko vyrobiteľné súčiastky časom nahradí jednoduchšia a možno aj jednoduchá a hlavne lacnejšia výroba. Bude to presne ako kedysi, nová priemyselná revolúcia.

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.11.2013 Čas: 15:48

Díky za upřesnění. Souhlasíme. V článku jsme "slinování" změnili na "sintrování".

avatar
Jadro Datum: 09.11.2013 Čas: 15:41

Pojem Sintring - sintrování - zapékání ( spékání) je termín dlouhodobě užívaný v oboru práškové metalurgie. Slinování se spíš hodí do oboru( též spadá do práškové metalurgie) slinutých kovů kde se také spékají kovy, ale dva druhy dohromady. Např. karbid wolframu a kobalt - vznikne slinutý kov ( je zapájen v hrotu příklepového vrtáku). V 3D tisku se požadovaný díl spéká z homogení práškové struktury po jednotlivých vrstvách a vznikne tím "spečenec" - sintr z toho plyne sintrování - spékání. Pojem v prezentaci spíš odpovídá špatnému požití termínu z Google Translator. A to je to na co jsem chtěl upozornit. Podle mě lepší nepřeložený termín, než špatně zařazený do textu. Tím tady nechci vytváře žádný flame. Je to jen můj pohled na věc.

Pavel

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.11.2013 Čas: 15:19

Dobrý den,
http://www.sbb.cz/docs/prednasky/vscht/pr11.materialy2.pdf
Selektivní slinování laserem = Selective laser sintering (SLS)
Máte problém se slovem "slinování" nebo s tím, jak bylo použito v textu?

I když je nám jasné, že "slinováním" se původně označuje jiná technologie výroby.

avatar
Jadro Datum: 09.11.2013 Čas: 14:29

Váš server navštěvuji prakticky od začátku jako pasivní uživatel. Byl jsem vděčný za každý zajímaví článek i když k nejsem militantně zaměřený, ale spíš mě zajímá moderní technologie. Většinu technických překlepů jsem taky chápal, ale přeložit sintrování jako slinování (správně spékání ve smyslu článku) to už je na mě moc :-) . Prosím redakci aby raději používala anglické názvy bez překladu v uvozovkách než učit čtenáře nesmysly...

Váš čtenář

Pavel

avatar
Hery Datum: 09.11.2013 Čas: 14:22

Je jen otazkou času, kdy tiskarnu začne využívat Mafie a podsvětí

arr