Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

Izraelští vojáci získají malé drony zabijáky

Datum přidání 13.04.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obranné síly připravují nákup tzv. opožděné munice LM (Loitering Munitions) od firmy Israel Aerospace Industries (IAI). Jednou z poptávaných zbraní je malý “kamikadze" dron Rotem L určený k vedení boje v zastavěném prostředí.

Foto: Kamikadze dron Rotem L. / IAI

Foto: Kamikadze dron Rotem L. / IAI

 

Opožděná munice se definuje jako levná přesně naváděná letecká munice přenositelná jedním člověkem. Velikostně a hmotnostně však munice a podpůrné systémy nejsou vymezeny. Současným klasickým představitelem opožděné munice je bojem ověřený dron Switchblade.

 

LM dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (vyhledávat cíle) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. Operátor celou dobu munici kontroluje a v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů.

 

Operátor sám identifikuje cíl a sám volí způsob útoku. Typickým příkladem použití je likvidace pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo postavení minometů protivníka.

 

Vše má ale i své stinné stránky - opožděná munice se jistě stane velmi účinnou zbraní teroristů i dalších nelegálních ozbrojených skupin. Pro teroristy není problém nakoupit na běžném trhu bezpilotní dron, osadit ho výbušninou a poslat ho na stadion plný lidí. Státní ozbrojené složky přiznávají, že není otázkou, zda k podobnému útoku dojde, ale pouze kdy.

 

Nejmodernější systémy opožděné munici však uvidíme v rukou nejvyspělejších armád. Izraelští vojáci například již brzy získají kamikadze kvadrokoptéru Rotem L. Jedná se o stroj přenositelný jedním člověkem schopný dopravit na cíl bojovu hlavici o hmotnost 1 kg - dva ruční granáty, například americké standardní pěchotní granáty M26.

 

Stroj má typický dosah 1500 m a maximální 10 km, baterie poskytují dostatek energie pro let dlouhý 30 až 45 minut. Voják ovládá dron pomocí tabletu, kde vidí obraz cíle z palubní denní a infračervené kamery.

 

Video: Rotem L v akci. / YouTube

 

Rotem L startuje kolmě vzhůru, po označení cíle operátorem se Rotem L navádí automaticky. Ovládací systém Rotem L dokáže pracovat i s jinými průzkumný prostředky (drony). Operátor proto umí označit polohu cíle již před startem - v takovém případe probíhá celý let v automatickém režimu.

 

Dron je schopen vlétnout do místnosti okny domů nebo manévrovat kolem zdí a plotů. Vojáci mohou Rotem L vyslat kupředu v rámci průzkumu a následně okamžitě ničit cíle - odstřelovače, kulometná hnízda, atd. Stejně tak mohou precizně vyřazovat protivníka bez ohrožení civilistů. Rotem L je schopen ničit statické i mobilní cíle. 

 

Izraelská armáda se rovněž zajímá o výkonnější bezpilotní letadlo Green Dragon od firmy IAI. Dron má hmotnost 15 kg a 3kg bojovou hlavici.

 

Dostup letounu je 40 km, při výdrži 2 hodiny. Během letu dokáže Green Dragon pomocí výkonných senzorů sbírat informace ve dne i v noci o cílech a v případě potřeby na ně i zaútočit.

 

Není problém vyslat několik Green Dragonů hlídkovat nad cílovou oblast, například při zahájení pozemní operace. V případě potřeby pak drony na povel vojáků velmi rychle a jednoduše zaútočí na vybrané cíle. 

 

Foto: Green Dragon / IAIFoto: Green Dragon / IAI

 

Green Dragon je uložen v zapečetěném, člověkem přenositelném odpalovacím modulu. IMI rovněž nabízí kontejner pro 15 modulů vhodný pro instalaci na malá vozidla - Humvee nebo nejrůznější pick-upy.

 

Ovládaní bezpilotního letadla se opět děje pomocí vysokorychlostního datového spojení, kdy operátor dostává obrazové informace do svého tabletu.

 

"Operátor má malý kontrolní panel o velikosti tabletu a takticky datalink pro spojení s LM. Operátor Green Dragoni také dokáže snadno přerušit útoku, aby se předešlo zbytečným vedlejším škodám nebo chybám ve špatném zaměření," píše se v tiskové zprávě IAI. Izraelská firma popisuje Green Dragon jako ideální nízkonákladovou zbraň pro pěchotu, speciální jednotky a "další podobné uživatele".

 

Na konci zdůrazněme, že podobné zbraňové systémy jsou velmi dostupnou zbraní prakticky pro všechny armády světa, ozbrojené skupiny a dokonce i jednotlivce. Vojáci tak kromě použití opožděné munice musí také vypracovat taktiku a vyvinout zbraně (např. rychlopalné brokovnice) proti nim.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
DJW_ Datum: 17.04.2016 Čas: 01:32

Rychlopalne brokovnice? Tak tie mi pridu ako nerealne. Tu skor vidim pouzitie laserovych AA zbrani - dron je pomaly, lahko zameratelny aj postrelovatelny a vykon staci v stovkach watt. Nie (zatial) scifi blbosti typu ABL a podobne.
Madrabbit: pri spatnom lete sa zkrati operacny radius na ccca 40%, to moze byt dost malo.

avatar
madrabbit Datum: 13.04.2016 Čas: 20:26

Říká se, že program Hvězdné války položil ekonomicky SSSR. V této souvislosti mi přijde, že se západní armády snaží položit sami sebe. Otázka do diskuze je, kolik tahle sranda stojí. A určitě výrobce bude štědrý (tedy pro sebe:-)).
Uváděný Swtichblade je dle diskuze za 10 000USD - tedy v současnosti čtvrt milionu. Nějak mi přijde to celé hodně drahé, pokud předpokládáme v souvislosti s plánovanou dostupností v poli a tudíž sériovou výrobou poměrně drahé.
Ano, obsahuje to pokročilé technologie, ale i tak by to IMHO šlo komerčně vyrábět za méně. Viz diskuze k Switchblade - škoda dronu, pokud umožnil nálož odhodit a vrátit se.

avatar
Roland Datum: 13.04.2016 Čas: 16:07

by mě zajímalo jak mají vyřešený hluk - většinou tyhle věci jsou dost slyšet

arr