Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Izraelští vojáci získají malé drony zabijáky

Datum přidání 13.04.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obranné síly připravují nákup tzv. opožděné munice LM (Loitering Munitions) od firmy Israel Aerospace Industries (IAI). Jednou z poptávaných zbraní je malý “kamikadze" dron Rotem L určený k vedení boje v zastavěném prostředí.

Foto: Kamikadze dron Rotem L. / IAI

Foto: Kamikadze dron Rotem L. / IAI

 

Opožděná munice se definuje jako levná přesně naváděná letecká munice přenositelná jedním člověkem. Velikostně a hmotnostně však munice a podpůrné systémy nejsou vymezeny. Současným klasickým představitelem opožděné munice je bojem ověřený dron Switchblade.

 

LM dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (vyhledávat cíle) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. Operátor celou dobu munici kontroluje a v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů.

 

Operátor sám identifikuje cíl a sám volí způsob útoku. Typickým příkladem použití je likvidace pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo postavení minometů protivníka.

 

Vše má ale i své stinné stránky - opožděná munice se jistě stane velmi účinnou zbraní teroristů i dalších nelegálních ozbrojených skupin. Pro teroristy není problém nakoupit na běžném trhu bezpilotní dron, osadit ho výbušninou a poslat ho na stadion plný lidí. Státní ozbrojené složky přiznávají, že není otázkou, zda k podobnému útoku dojde, ale pouze kdy.

 

Nejmodernější systémy opožděné munici však uvidíme v rukou nejvyspělejších armád. Izraelští vojáci například již brzy získají kamikadze kvadrokoptéru Rotem L. Jedná se o stroj přenositelný jedním člověkem schopný dopravit na cíl bojovu hlavici o hmotnost 1 kg - dva ruční granáty, například americké standardní pěchotní granáty M26.

 

Stroj má typický dosah 1500 m a maximální 10 km, baterie poskytují dostatek energie pro let dlouhý 30 až 45 minut. Voják ovládá dron pomocí tabletu, kde vidí obraz cíle z palubní denní a infračervené kamery.

 

Video: Rotem L v akci. / YouTube

 

Rotem L startuje kolmě vzhůru, po označení cíle operátorem se Rotem L navádí automaticky. Ovládací systém Rotem L dokáže pracovat i s jinými průzkumný prostředky (drony). Operátor proto umí označit polohu cíle již před startem - v takovém případe probíhá celý let v automatickém režimu.

 

Dron je schopen vlétnout do místnosti okny domů nebo manévrovat kolem zdí a plotů. Vojáci mohou Rotem L vyslat kupředu v rámci průzkumu a následně okamžitě ničit cíle - odstřelovače, kulometná hnízda, atd. Stejně tak mohou precizně vyřazovat protivníka bez ohrožení civilistů. Rotem L je schopen ničit statické i mobilní cíle. 

 

Izraelská armáda se rovněž zajímá o výkonnější bezpilotní letadlo Green Dragon od firmy IAI. Dron má hmotnost 15 kg a 3kg bojovou hlavici.

 

Dostup letounu je 40 km, při výdrži 2 hodiny. Během letu dokáže Green Dragon pomocí výkonných senzorů sbírat informace ve dne i v noci o cílech a v případě potřeby na ně i zaútočit.

 

Není problém vyslat několik Green Dragonů hlídkovat nad cílovou oblast, například při zahájení pozemní operace. V případě potřeby pak drony na povel vojáků velmi rychle a jednoduše zaútočí na vybrané cíle. 

 

Foto: Green Dragon / IAIFoto: Green Dragon / IAI

 

Green Dragon je uložen v zapečetěném, člověkem přenositelném odpalovacím modulu. IMI rovněž nabízí kontejner pro 15 modulů vhodný pro instalaci na malá vozidla - Humvee nebo nejrůznější pick-upy.

 

Ovládaní bezpilotního letadla se opět děje pomocí vysokorychlostního datového spojení, kdy operátor dostává obrazové informace do svého tabletu.

 

"Operátor má malý kontrolní panel o velikosti tabletu a takticky datalink pro spojení s LM. Operátor Green Dragoni také dokáže snadno přerušit útoku, aby se předešlo zbytečným vedlejším škodám nebo chybám ve špatném zaměření," píše se v tiskové zprávě IAI. Izraelská firma popisuje Green Dragon jako ideální nízkonákladovou zbraň pro pěchotu, speciální jednotky a "další podobné uživatele".

 

Na konci zdůrazněme, že podobné zbraňové systémy jsou velmi dostupnou zbraní prakticky pro všechny armády světa, ozbrojené skupiny a dokonce i jednotlivce. Vojáci tak kromě použití opožděné munice musí také vypracovat taktiku a vyvinout zbraně (např. rychlopalné brokovnice) proti nim.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
DJW_ Datum: 17.04.2016 Čas: 01:32

Rychlopalne brokovnice? Tak tie mi pridu ako nerealne. Tu skor vidim pouzitie laserovych AA zbrani - dron je pomaly, lahko zameratelny aj postrelovatelny a vykon staci v stovkach watt. Nie (zatial) scifi blbosti typu ABL a podobne.
Madrabbit: pri spatnom lete sa zkrati operacny radius na ccca 40%, to moze byt dost malo.

avatar
madrabbit Datum: 13.04.2016 Čas: 20:26

Říká se, že program Hvězdné války položil ekonomicky SSSR. V této souvislosti mi přijde, že se západní armády snaží položit sami sebe. Otázka do diskuze je, kolik tahle sranda stojí. A určitě výrobce bude štědrý (tedy pro sebe:-)).
Uváděný Swtichblade je dle diskuze za 10 000USD - tedy v současnosti čtvrt milionu. Nějak mi přijde to celé hodně drahé, pokud předpokládáme v souvislosti s plánovanou dostupností v poli a tudíž sériovou výrobou poměrně drahé.
Ano, obsahuje to pokročilé technologie, ale i tak by to IMHO šlo komerčně vyrábět za méně. Viz diskuze k Switchblade - škoda dronu, pokud umožnil nálož odhodit a vrátit se.

avatar
Roland Datum: 13.04.2016 Čas: 16:07

by mě zajímalo jak mají vyřešený hluk - většinou tyhle věci jsou dost slyšet

arr