Drony zabijáci: Revoluce v plném proudu

Foto: Vypouštění dronu Switchblade. / AeroVironment
Switchblade při startu. / AeroVironment

Již několik let američtí vojáci v Afghánistánu masivně používají malé “kamikadze drony” Switchblade. Výsledky jsou podle vojáků velmi slibné. Avšak technologie příručních ozbrojených dronů přestává být výsadou nejvyspělejších armád nebo dokonce státních institucí.

Ruční řízené střely

Malé drony schopné na cíl doručit nějakou formu bojové hlavice se označují jako “loitering munitions” (LM). Český ekvivalent prozatím neexistuje, ale anglické spojení se dá přeložit jako “opožděná munice”. Příhodnější jsou však neoficiální označení jako “ruční řízené střely”, “kapesní dělostřelectvo”, “miniaturní letectvo” nebo sugestivní označení “kamikadze dron”.

LM se definuje jako levná přesně naváděná letecká munice přenositelná jedním člověkem. Velikostně a hmotnostně však munice a podpůrné systémy nejsou vymezeny. Například Switchblade voják posílá do vzduchu z malého “minometu”. V podstatě ale LM může mít rozměry od malého kapesního dronu až po rozměry velkých kompletů přenositelných protitankových řízených střel.

Munice dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (vyhledávat cíle) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. V současné době je nutné udržovat mezi LM munici a operátorem, až do momentu zadání povelu k útoku, přímou viditelnost pro udržení obousměrného datového spojení.

Operátor celou dobu LM munici kontroluje a v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů. Operátor-voják sám identifikuje cíl a sám volí způsob útoku. Typickým příkladem použití je například likvidace pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo postavení minometů protivníka

 Switchblade a vypuštěcí "minomet". / AeroVironment

Od roku 2012 americká armáda v Afghánistánu nasazuje LM munici Switchblade od firmy AeroVironment. Switchblade je ruční řízenou střelou s křídly o rozpětí 60 cm a hmotností 2,5 kg (včetně hlavice a vypouštěcího zařízení). Switchblade je přepravován v jakémsi malém minometu na jedno použití.

Elektromotor dokáže Switchblade udělit rychlost až 150 km/h. Maximální dolet je 10 km, výdrž ve vzduchu deset minut. Senzory Switchblade dodávají operátorovi barevné a infračervené video. Jakmile operátor cíl “zamkne”, stroj provede střemhlavý útok.

Switchblade lze vypouštět rovněž z aut, lodí nebo letadel. Americká armáda nasadila v Afghánistánu na 4000 těchto zbraní. Nutno ale připomenout, že nasazení Switchblade nemá status oficiálního zbrojního programu. 

Terminator od Lockheed Martin. / Lockheed Martin

Program LMAMS

V příštím roce americká armáda rozhodne o vítězi programu LMAMS (Lethal Miniature Aerial Munition System). Testovací Switchblade je horkým kandidátem, ale na trhu se začínají objevovat konkurenti. Americká firma Textron nabízí dron BattleHawk a Lockheed Martin Terminator.

BattleHawk i s odpalovací hlavní váží 2,5 kg a měří na délku 53 cm - splňuje tedy přesně rozměrové a hmotnostní podmínky programu LMAMS. BattleHawk dosahuje rychlostí 185 km/h, vydrží ve vzduchu 30 min a ničí cíle na vzdálenost 5 km.

LMAMS přitom požaduje ničení cílů na 3 km a výdrž ve vzduchu minimálně 5 min. Omezující může být maximální provozní výška 3000 m, což znesnadňuje (kvůli řídkému vzduchu) použití dronu, a obecně všech kandidátů pro program LMAMS, ve vysokohorském prostředí.

Terminator měl ještě donedávna podobu malého "bombardovacího letadla" z druhé světové válka. V říjnu minulého roku Lockheed Martin představil konstrukčně upravenou verzi, ale bližší technické detaily nejsou k dispozici. Terminator ale bude samozřejmě minimálně plnit požadavky programu LMAMS.

Simulace použití BattleHawku od firmy Textron. Koncepce je podobná i u dalších kamikadze dronů.

O program LMAMS se zajímá mimo jiné izraelská forma uVison. Firma nabízí pro program dron Hero 30 a pro další zákazníky celou rodinu příručních řízených střel Hero.

Hero 30 při hmotnosti 3 kg je vybaven bojovou hlavicí o hmotnosti 0,5 kg. Dolet Hero 30 je až 40 km - mezi operátorem a dronem však musí být přímá viditelnost pro datové spojení. Výdrž ve vzduchu je 30 min.

Celkově existuje 6 dronů rodiny Hero. Největší Hero 900 (97 kg) má bojovou hlavici o hmotnosti 22 kg. Dolet dronu je 250 km a výdrž ve vzduchu je 7 hodin. Dron je určen pro strategické úkoly, například pro ničení prvků protivzdušné obrany. Hero 900 lze vypouštět například z malých terénních automobilů.

Foto: Warmate / WB Electronics Warmate / WB Electronics

LM munice v dalších zemích

Také Polsko je na poli LM munice velmi aktivní. Polská WB Electronics nabízí dron Warmate, ten sice svými rozměry a hmotností nesplňuje požadavky programu LMAMS, ale vyniká některými unikátními vlastnostmi.

Warmate má hmotnost 4 kg, dolet 10 km a výdrž ve vzduchu 30 min. Maximální rychlost je 150 km/h. K dispozici jsout dvě bojové hlavice - tříštivo-trhavá (300 g) ničí živou sílu v okruhu 10 m, kumulativní pak probíjí až 120 mm “pancíře” (RHAe). Warmate v případě potřeby útočí nejen na střechu, ale i na zadní část a boky vozidla.

Warmate již údajně zamířil z Polska k nejmenovanému asijskému zákazníkovi.

“Kouzlo” LM munice však začínají objevovat i další země a teroristické skupiny. Kamikadze drony s největší pravděpodobností používá Írán v Sýrii proti rebelům. Detaily nejsou známy, ale íránské příruční drony jako Faraz 2 nebo Black Eagle mohu být velmi snadno upraveny pro nesení výbušniny.

Nejvíce alarmující je však používání LM munice Islámským státem. Kurdové referovali o útoků bezpilotního civilního letadélka Skywalker X9 s výbušninou na palubě. Podle Kurdů poslal letoun na jejich pozice Islámský stát. Skywalker X9 Islámský stát často používá k průzkumným úkolům.

Zdroj: DefenseTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké letectvo zásadně navýší počty dronů

Americké letectvo (U.S. Air Force) plánuje výrazně navýšit počty dronů, příslušného leteckého ...

HELLADS: Drony s lasery realitou

Americký průmysl a ozbrojené síly se připravují na ostré střelecké testy laseru HELLADS (High Energy ...

TERN: Dron s kolmým startem pro válečné lodě

Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a kancelář amerického ...

První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl

Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    19:02 20.01.2016

    ...ilumináti přece... :) Jako RC modeláře mě tyto systémy nijak technicky neohromují a vlastně nechápu, jestli jsou ti teroristi tak natvrdlí, nebo manuálně nezruční, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    ...ilumináti přece... :)


    Jako RC modeláře mě tyto systémy nijak technicky neohromují a vlastně nechápu, jestli jsou ti teroristi tak natvrdlí, nebo manuálně nezruční, nebo co... chválabohu, samozřejmě...Skrýt celý příspěvek

  • shal
    20:51 19.01.2016

    jarpe: Kdo jsou ONI?

    jarpe: Kdo jsou ONI?

  • jarpe
    09:07 19.01.2016

    Proč by likvidovali člověka, který jim vyhovuje? Jak se říká, rozděl a panuj. Nepotřebují jednotnou Koreu, ale rozdělenou.

    Proč by likvidovali člověka, který jim vyhovuje? Jak se říká, rozděl a panuj. Nepotřebují jednotnou Koreu, ale rozdělenou.

  • Kozlus
    21:54 18.01.2016

    Odpravit Kim čon una je perfektni recept na katastrofu. Cert vi, co provedou generalove.

    Odpravit Kim čon una je perfektni recept na katastrofu. Cert vi, co provedou generalove.

  • Míša
    16:40 18.01.2016

    Mám dojem, že se svět brzy dokáže zbavit i toho nějakýho soudruha kupříkladu Kim čon una. Ale současně se brzy dostane do rukou i potencionálnímu nepříteli. Takže vedle balíkovek, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám dojem, že se svět brzy dokáže zbavit i toho nějakýho soudruha kupříkladu Kim čon una. Ale současně se brzy dostane do rukou i potencionálnímu nepříteli. Takže vedle balíkovek, ještě armádní a policejní droni, teď jak to bude kolidovat s dopravním a sportovním letectvím. Docela jsem zvědav....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...