Ozbrojené síly Ukrajiny

Foto: Ukrajinští vojáci v Iráku. / Ukrajinské ministerstvo obrany
Foto: Ukrajinští vojáci v Iráku / EUCOM

Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace necháme někomu jinému. V dnešním článku si představíme Ozbrojené síly Ukrajiny, které zatím stojí mimo ukrajinské politické turbulence.

Od Sovětského svazu až po samostatnou Ukrajinu

Historie moderních O zbrojených sil Ukrajiny (Збройні сили України) se datuj e rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. Vzhledem ke strategické poloze Ukrajiny zdědil nově vzniklý stát po sovětské armádě obrovské množství techniky a vycvičeného personálu.

"Toto uskupení (sovětské ozbrojené síly na území Ukrajiny – pozn. redakce), vybavení a jeho důstojnický sbor byly určeny k jedinému účelu: vést v přední linii kombinovaný koaliční útok (jaderný) proti NATO," říká James Sherr z Centra pro studium a výzkum konfliktů CSRC (Conflict Studies Research Centre).

Před rozpadem Sovětského svazu se na území Ukrajiny nacházely 43. raketová armáda, čtyři letecké armády, 8. armáda protivzdušné obrany, tři pravidelné armády, dvě tankové armády, jeden armádní sbor a samozřejmě základna Černomořsk é flotily.

Celkem zde sovětské síly měly 780 000 vojáků, 6500 tanků, 7000 bojových obrněných vozidel, 350 lodí, 1272 strategických jaderných hlavic a 2500 taktických jaderných střel. Avšak samotné vojenské velení sovětských ozbrojených sil na území Ukrajiny se nacházelo v Rusku.

24. srpna 1991 přijal ukrajinský parlament Deklaraci nezávislosti Ukrajiny. V kontextu dnešní doby stojí jistě za zmínku, že autorem deklarace byl Levko Lukianenko, který strávil v sovětských věznicích téměř třicet let svého života.

Video: Ozbrojené síly Ukrajiny / YouTube

Po osamostatnění území znárodnilo nově vzniklé ukrajinské ministerstvo obrany všechny sovětské jednotky a techniku tady umístěné. Ukrajinská vláda se však vzdala jakýchkoliv nároků na jaderné zbraně.

P ř i formování nové ukrajinské armády byla klíčová ratifikace Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě CFE (Treaty on Conventional Armed Forces in Europe). Smlouva CFE jasně deklaruje maximální množství vojáků a techniky států NATO a bývalé Varšavské smlouvy.

Dalším klíčovým bodem bylo nepřistoupení Ukrajiny k Taškentské smlouvě, nyní známé jako Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti OSKB (Организация Договора о коллективной безопасности). OSKB j e mezinárodní regionální organizac e pro oblast obrany a bezpečnosti, která zahrnuje sedm zemí bývalého SSSR — Arméni i , Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán.

Ač byly Ukrajinské a Ruské vztahy po rozdělení napjaté, společná taktika a technika z dob studené války neumožnila ukrajinské armádě, aby se zcela odstřihla od ruské armády. Týká se to především používání námořní základny v Sevastopolu na poloostrově Krym ruskou Č ernomořskou flotilou a společn ých prvků protivzdušn é obrany (společného monitoringu vzdušného prostoru) .

Po rozpadu Sovětského svazu získala také Ukrajina přibližně 30 % vojenského průmyslu Sovětského svazu. Vojenský průmysl je na Ukrajině dominantním průmyslovým odvětvím – tvoří až 60 % objemu tamějšího průmyslu a zaměstnává 40 % lidí. Mezi nejznámější produkty patří hlavní bojový tank T-84 firmy Malyšev a dopravní letadla značky Antonov.

Ukrajinský T-64BM Foto: T-64 BM "Bulat" / Ukrajinské ministerstvo obrany

Počty vojáků

V Ozbrojených silách Ukrajiny slouží 40 % branců a 60 % smluvních vojáků. Poslední branci nastoupili do ukrajinské armády v říjnu 2013. Od letošního roku má být tato armáda plně profesionalizována.

Ozbrojené síly Ukrajiny se skládají ze tří složek: Pozemních sil Ukrajiny (73 300 vojáků), Leteckých sil Ukrajiny (46 000 vojáků) a Námořnictva Ukrajiny (15 000 vojáků). Také v nich slouží 18 000 žen.

Mimo ukrajinské ministerstvo obrany tvoří Ozbrojené síly Ukrajiny rovněž vojáci ministerstva vnitra (33 300 osob), pohraniční stráž (50 000 osob) a civilní ochrana (10 218 osob).

Ukrajinská armáda úzce spolupracuje s NATO a je členem organizace Partnerství pro mír. Více než 30 000 ukrajinských vojáků se účastnilo operací v bývalé Jugoslávii, Kosovu, Iráku nebo Afghánistánu.

Vláda v Kyjevě taktéž koketovala s myšlenkou vstupu do NATO. Prezident Viktor Juščenko požádal o vstup v roce 2008, avšak současný prezident Viktor Janukovič v roce 2010 snahy o přistoupení Ukrajiny do NATO zarazil.

Ukrajinský Su-27 Foto: Ukrajinská Su-27 / Autor: Oleg Belyakov



Technika

Pozemní síly Ukrajiny se opírají zejména o 2281 tanků T-64 (700 tanků v provozu) a 1302 tanků T-72 (v rezervě). Kromě toho tankové jednotky mají ve výzbroji i 271 moderních obrněnců T-80UD a deset nejmodernějších T-84 "Oplot".

Mechanizované jednotky se spoléhají na 1008 vozidel BVP-1, 1434 vozidel BVP-2 nebo 1026 kolových bojových vozidel pěchoty BTR-70. Kompletní výčet pozemní vojenské ukrajinské techniky .



Nejvýkonnějšími stroji ukrajinského vojenského letectva je 42 stíhacích letadel Su-27, z toho je jich však pouze 16 v provozu. Páteř letectva tvoří 80 stíhaček MiG-29, dalších 100 strojů MiG-29 se nachází ve skladech.

Ukrajinská fregata třídy Krivak Foto: Ukrajinská fregata třídy Krivak / Autor: Alexxx1979

Ve výzbroji letectva se mimo jiné nalézá 120 taktických bombardérů Su-24 (36 v provozu ) a 46 bitevních letounů Su-25 (36 v provozu). Kompletní výčet ukrajinské vojenské letecké techniky .



Nejslabší složkou Ozbrojených sil Ukrajiny, početně i technicky, je vojenské námořnictvo. Vlajkovou lodí je jediná fregata třídy Krivak (Projekt 1135). Dalšími jednotkami jsou tři korvety třídy Grisha (Projekt 1124), dvě korvety třídy Tarantul (Projekt 1241) a dvě korvety třídy Pauk ( Projekt 1241,2 ). Kompletní výčet ukrajinské vojenské námořní techniky.



Nahlásit chybu v článku


Související články

Gruzie v NATO – představa, z které mrazí

Gruzie chce získat zpět území Jižní Osetie a Abcházie, nad kterými ztratila kontrolu po ...

NATO očima Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu

Obraz Severoatlantické aliance se v očích obyvatel Ruské federace pomalu zlepšuje, pořád je ale ...

První ukrajinské Oploty pro Thajsko

Ukrajinský státní podnik Ukrspecexport v těch týdnech a měsících realizuje důležitou zbrojní zakázku ...

Polsko má zájem o ukrajinské protitankové střely

Polská armáda má zájem o člověkem přenositelné ukrajinské protitankové střely Corsar. Zprávu o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    21:20 21.12.2016

    doporučuji do konce:
    https://www.youtube.com/watch?...

    doporučuji do konce:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • David
    14:01 26.02.2014

    To Lukas - T-80 vyvezené do Pákistánu byly téměř všechny z novovýroby, při jejich výrobě se ale použity díly, které ale již byly připraveny k výrobě pro domácí síly. Menší část ...Zobrazit celý příspěvek

    To Lukas - T-80 vyvezené do Pákistánu byly téměř všechny z novovýroby, při jejich výrobě se ale použity díly, které ale již byly připraveny k výrobě pro domácí síly. Menší část armádních T-80 ale údajně byla také prodána, aby byl kontrakt uspíšen.
    T-84 je jen deset, ale zato se objevily už na několika přehlídkách. Spekuluj se ale, že některé byly prodány do USA (?!).T-72 byly částečně prodány (Etiopie), velké množství ale stále slouží a údajně mají být některé modernizovány. T-64 byl částečně modernizován, ale nedávno byly některé dodány do Konga.
    K velikosti armády - k oněm 780 000 vojáků je třeba přičíst obrovské množství civilních zaměstnanců. Co se týče osob působících v ozbrojených silách měla Ukrajina jedno z nejvyšších procent ze zemí bývalého SSSR. Je to samozřejmě dáno i tím, že na území Ukrajiny byla spousta strategických objektů.
    To množství výzbroje bylo opravdu enormní, výrazně se umocnilo po stažení vojsk ze střední Evropy. Na druhou stranu především díky prodeji těchto přebytečných zbraní se Ukrajina dostala mezi 10 největších exportérů zbraní na světě (raději nepíši o černém, ilegálním prodeji)Skrýt celý příspěvek

  • lentak37
    22:39 25.02.2014

    Tam nie je ani z daleka koniec, občianska vojna ktovie, ale začína byť oveľa reálnejšia aj vojenská inervencia RF. „Ak sa Krym obráti na Rusko s prosbou o pripojení, Rusko posúdi ...Zobrazit celý příspěvek

    Tam nie je ani z daleka koniec, občianska vojna ktovie, ale začína byť oveľa reálnejšia aj vojenská inervencia RF.
    „Ak sa Krym obráti na Rusko s prosbou o pripojení, Rusko posúdi túto otázku veľmi rýchlo“
    Leonid Slucký túto informáciu neksoršie nepotvrdil, ale zdôraznil, že opatrenia na ochranu rusky hovoriaceho obyvateľstva Ukrajiny budú vyvinuté v najbližšom čase.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    20:03 25.02.2014

    Armáda slušná, však po revoluci jsme taky měli cca 4300 ks tanků T–72, T– 55, 54, přes 5000 ks BVP a OT, cca 3500 dělostřelectva nad 100mm, letectvo cca 400 letounů. 130 ...Zobrazit celý příspěvek

    Armáda slušná, však po revoluci jsme taky měli cca 4300 ks tanků T–72, T– 55, 54, přes 5000 ks BVP a OT, cca 3500 dělostřelectva nad 100mm, letectvo cca 400 letounů. 130 vrtulníků. většina techniky byla vyřazena s heslem RADĚJI ŽÁDNOU, NEŽ -LI STAROU.
    Nového si ačr jako náhradu nekoupila téměř nic, až na 107 pandurů a 30 modernizovaných t-72, a pár desítek l-159 a jednu letku pronajatých grinenu atd.

    Co se týče situace na Ukrajině,
    Ukrajina je rozdělana na západní část, kde to mají pod palcem radikálové banderovci, strana Klička, tunelářky Tymošenkové, kterí tvoří současnou proevropsky orientovanou nelegitimní vládu.
    A východní část orientovanou na Rusko, je tvořena převážně voliči Janukoviče, kde žije hodně Rusů a součanou vládu neuznávají.

    Sitace se bude pravděpodobně i nadále vyhrocovat, hrozí rozdělení ukrajiny, eventuálně i občanská válka.
    Současná vláda již začala s perzekucí Ruského obyvatelstva, projednává zrušení ruštiny, jako druhého úředního jazyka, prosazuje zákaz vysílání ruských médií, projednává zrušení pronájmu Ruské námořní základny na Krymu, což si Rusové nenechají líbit...

    pozn
    Co se týče hrozícího bankrotu Ukrajiny, zas tak horké to nebude, zadluženost je cca 39% HDP, průměrná zdluženost v EU je 82% HDP, pokud Ukrajina vstoupí do EU, půjde to s ní z kopce, Asociační dohoda, co nechtěl Janukovič podepsat byla značne nevýhodná, především Ukrajinci by měli stále výzovou povinnost, a dohoda zakazovala vývoz Ukrajinského zboží do EU, jelikož nesplňuje normy a směrnice EU, naopak zboží z EU by zaplavilo ukrajinský trh a došlo by k likvidaci domácího průmyslu. Po podpisu dohody s EU by Rusko nenechalo vyvážet k sobě ukrajinské zboží tak snadno, jak je tomu nyní, nejspíš by zavedlo vyšší clo.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    16:53 25.02.2014

    Za víceméně normální situace by to tak mělo být, jenže když je stát v rozkladu tak vojsko jakožto poslední disciplinovaná složka by měla zajistit bezpečnost a zarazit lynčování a ...Zobrazit celý příspěvek

    Za víceméně normální situace by to tak mělo být, jenže když je stát v rozkladu tak vojsko jakožto poslední disciplinovaná složka by měla zajistit bezpečnost a zarazit lynčování a popravy.Skrýt celý příspěvek

  • BoudiSVK
    16:47 25.02.2014

    Nemo :
    Minister Obrany vyhlasil že armada sa do politickeho diania zapajat nebude. Takže len ludia proti policii.

    Nemo :
    Minister Obrany vyhlasil že armada sa do politickeho diania zapajat nebude. Takže len ludia proti policii.

  • Nemo
    16:37 25.02.2014

    Je zvláštní že v této vypjaté době po armádě není na Ukrajině vidu ani slechu, jakoby neexistovala. Papírové počty jsou zajímavé, ale realita bude zřejmě značně horší. Pokud je ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zvláštní že v této vypjaté době po armádě není na Ukrajině vidu ani slechu, jakoby neexistovala. Papírové počty jsou zajímavé, ale realita bude zřejmě značně horší. Pokud je situace jako u nás či spíš horší, tak se nedivím že ukrajinské vojsko o sobě nedává vědět.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub Mareš
    15:40 25.02.2014

    Jinak je zvláštní vysoký počet vojáků vzdušných sil oproti vojákům pozemních sil. Jinak vojska Ministerstva vnitra (nemyslím teď tím pohraničníky) mi přijdou jako totální přežitek ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak je zvláštní vysoký počet vojáků vzdušných sil oproti vojákům pozemních sil. Jinak vojska Ministerstva vnitra (nemyslím teď tím pohraničníky) mi přijdou jako totální přežitek a síly sloužící k pouze potlačování práv svých občanů.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub Mareš
    15:37 25.02.2014

    V ATM psali práve o T-84 Oplot a skutečně tam psali že je v počtu 10 kusů zavedla ukrajinská armáda, tudíš bych souhlasil s autorem.

    V ATM psali práve o T-84 Oplot a skutečně tam psali že je v počtu 10 kusů zavedla ukrajinská armáda, tudíš bych souhlasil s autorem.

  • Lukas
    14:12 25.02.2014

    Dane nie są dokładne - są zawyżone Przykladowo Ukraina używa tylko T-64 106-121x T-64BM Bułat 224x T-64BW 320x T-64BW (na składach - i do sprzedania) Wszystkie T-80 ...Zobrazit celý příspěvek

    Dane nie są dokładne - są zawyżone
    Przykladowo Ukraina używa tylko T-64
    106-121x T-64BM Bułat
    224x T-64BW
    320x T-64BW (na składach - i do sprzedania)

    Wszystkie T-80 sprzedano (w większości do Pakistanu)
    T-72 też posprzedawano...
    T-84 powstało kilka sztuk to testów (nie wprowadzono ich do ukraińskiej armii)
    Zupełną nieprawdą jest informacja że Ukraińcy zamówili kompanie T-84
    (Nikt ich nigdzie nie widział...)

    Problemem Ukrainy są $ a dokładniej ich brak...
    Nie wiem jak oni chcieli wprowadzić armie zawodową...
    Przecież ich MON nie ma większego budżetu niż choćby Czechy...Skrýt celý příspěvek

  • Hrobař
    10:10 25.02.2014

    Děkuji za článek. Překvapením pro mě bylo zejména to jaký podíl má zbrojní výroba na celkovém průmyslu. A taky to že počet vojáků ministerstva vnitra, které jsem považoval za ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji za článek. Překvapením pro mě bylo zejména to jaký podíl má zbrojní výroba na celkovém průmyslu. A taky to že počet vojáků ministerstva vnitra, které jsem považoval za nějaké malé pořádkové síly, je tak vysoký, vlastně dvojnásobný než je vojáků v námořnictvu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...