Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

PT-16: Polská modernizace tanků T-72

Datum přidání 15.09.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 51 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ plánuje modernizaci označovanou jako PT-16 nabídnout nejen polské armádě, ale také všem zahraničním uživatelům tanků T-72.

Foto: Tank PT-16 a tanková munice ráže 120 mm; větší foto / Autor

 

Celkově bylo vyrobeno více než 25 000 tanků T-72. V současně době tanky T-72 provozuje 40 zemí. Odhadnout počty celosvětové aktivně nasazených a provozovaných T-72 je ale obtížné - jistě jde ale o počty v řádu několika tisíc.

 

Polsko má v aktivní službě stále159 T-72 a 379 tanků je uloženo ve skladech. Přitom jen Indie má papírově ve výzbroji na 2414 tanků T-72.

 

Tank T-72 zůstane minimálně i v následující dekádě hlavním bojovým tankem pro řadu zemí světa.

 

Ostatně i v následující dekádě nosným typem ruské armády bude typ T-72B3 (případně T-72B4).

 

Řada zemí plánuje T-72 nejen udržovat v provozu, ale také modernizovat. Stejně tak řada zemí z politických nebo ekonomických důvodů neplánuje využít nabídky ruských firem.

 

Polská PGZ proto za vlastní peníze a ve vlastní režii vyvinula modernizovaný tank PT-16. Na verzi PT-16 lze přestavět jak klasické T-72, tak i polské PT-91 Twardy z 90. let.

 

PGZ se soustředila při modernizaci na tyto oblasti: zvýšení palebné síly, zvýšení balistické a protiminové ochrany, zlepšení taktické mobility, zlepšení komfortu posádky a posílení situačního povědomí posádky.

 

Video: Detailní pohled na tank PT-16. / YouTube

 

PT-16 je de facto technologický demonstrátor toho, co PGZ na poli modernizace tanků T-72 dokáže. Zákazník si může zvolit kompletní přestavbu, nebo využít jen část modernizačního řešení PT-16.

 

Dlužno dodat, že PGZ se snažila stavbě PT-16 použít především domácí technologie, případně technologie zemí střední a východní Evropy.

 

Hlavní novinkou je použití nového kanónu západní ráže 120 mm o délce 50 kalibrů (6000 mm). K dispozici je slovenský kanón TG MSB nebo ukrajinský KBM2. Obě zbraně dokáží používat standardní NATO munici - například německé průbojné náboje DM53/63 s wolframovým penetrátorem.

 

Automatický systém nabíjení pojme 22 kusů nábojů 120×570 mm. Celková zásoba munice v PT-16 je 44 kusů. Maximální rychlost palby je 12 ran za minutu.

 

Zřejmě nejzajímavější části modernizace je nově řešené uložení munice, která je uložená ve zvláštním externím boxu v zadní části věže. Co je podstatné - munice je oddělená od prostoru posádky pancéřovou přepážkou. V případě zásahu munice proto bude exploze směřována mimo prostor posádky.

Foto: Na základní věž tanku T-72 polská PGZ připevnila bloky s kompozitním a reaktivním pancířem. Všimněte si nové zadní velké schránky pro 22 nabojů pro automatický systém nabíjení. / PGZ

 

Věž a dělo pohání nový elektrický pohonný systém, který usnadňuje cílení hlavně. PT-16 získal také dynamický systém měření hlavně, který spolupracuje se systémem řízení palby a kompenzuje průhyb hlavně vlivem střelby (tepelného namáhaní) - tak je udržována přesnost i při intenzivní střelbě.

 

Podle polských médií jsou korba a věž tanku nově chráněny nejnovějším německým kompozitním a polským reaktivním pancířem (ERAWA 1/2). Nejsilnější čelní pancíř věže dosahuje odolnosti ekvivalentu 800 mm homogenního válcovaného pancíře (RHAe).

 

Změnou prošel také pohon a podvozek. K dispozici jsou motory (pravděpodobně srbské a německé konstrukce) o výkonu 735 kW (1000 koní) a 882 kW (1200 koní). V PT-16 najdeme i novou automatickou převodovku a nové hydraulické odpružení podvozku.

 

Foto: PT-16; větší foto / PGZ

  

Pohonné jednotky udělí 47,5 t těžkému PT-16 (maximální přípustná hmotnost) nejvyšší rychlost 62 km/h až 70 km/h (podle motoru) a 15 km/h až 33 km/h při jízdě vzad.

 

Klíčovými prvky zvyšující palebnou sílu jsou nové pozorovací/zaměřovací přístroje velitele a střelce. Velitel má k dispozici nový panoramatický zaměřovací přístroj, který dokáže fungovat v režimu "lovec-zabiják" a "zabiják-zabiják" („hunter-killer" a „killer-killer").

 

Jde tedy o schopnost, kdy velitel umí samostatně vyhledávat a označovat cíle. Jakmile je cíl vybrán, věž se natočí proti cíli automaticky a střelec pouze dokončí zaměření a zničení cíle. Mezi tím velitel již vyhledává další cíl.

 

Zdroj: Defence24

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 21.09.2016 Čas: 14:25

No to czekam jakie różnice techniczne są między M a S (A w zasadzie ESM350 bo literka "M" lub "S" nie-odnoszą się do samego p-p tylko od oferty p-p + silnik)

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjNjJeIuKDPAhWHdCwKHTHyCqIQFggoMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.renk.de%2Fdownload.php%3FFile%3DL2RhdGEvd3d3Y3VzdC9uZTItODE0Ni9odG1sL2Ntc19tZWRpYS9tb2R1bGVfb2IvMC8zOTdfMV9FU01fMzUwLnBkZg%253D%253D%26Filetype%3Dpdf%26Filename%3DESM_350.pdf&usg=AFQjCNFz8nMmZRcYaaJ4Xu0J3S5ULhprbw&cad=rja

http://www.epicos.com/EPCompanyProfileWeb/GeneralInformation.aspx?id=19613

I co - dalej chcesz się popisywać niewiedzą?

Francuzi mogą sobie oferować co chcą - to problem Malezyjczyków by nie dać się naciągnąć na niepotrzebny wydatek...
Nawet nasz MON nie kupuje wszystkiego co propnuje przemysł...

avatar
MadToY Datum: 21.09.2016 Čas: 13:36

Skoro dla ciebie ESM350M w malaju i ESM350S (najnowsza odslona tego produktu) to to samo to faktycznie nie mamy o czym rozmawiac...


Sam spadaj na bambus, gdyż tylko ty widzisz wszędzie lobby i uważasz tylko i wyłącznie swoja osobę za źródło prawdy, chociaż rodzi sie ona w chorej psychice...

Tak aby ci trochę pomóc, dlaczego Francuzi proponuja wymianę w malezyjskich twardych, silnikow z powerpackiem? Przecież wedle twej logiki wystarcza same DI16

Przepraszam za pisanie po polsku na czeskim portalu

avatar
Takeda Datum: 20.09.2016 Čas: 21:35

Bardzo dobry forum Polski :-D

avatar
Lukas Datum: 20.09.2016 Čas: 18:39

Gościu - z czym do ludzi?
Jak twierdzisz, że w PT-91 nie ma ESM350 - to o czym mamy rozmawiać
https://www.youtube.com/watch?v=X3LXoG3BWyI

Tak więc spadaj na bambus - bo nie mam czasu tłumaczyć bardziej zawiłych kwestii - jak np. na ile polskie portale prasowe piszą prawdę a na ile lobbują za reklamodawcami "fachofcom" którzy nie potrafią znaleźć prostej informacji o znanym skądinąd czołgu.

avatar
MadToY Datum: 20.09.2016 Čas: 17:40

Ad.1 To nie są bajki... a może umknęły Twojej uwadze doniesienia gotowości w razie potrzeby przeprowadzenia modernizacji na bazie pt-91 przez ukrainski przemysł? http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=15975 proszę bardzo, jak znajdę oryginalne źródło ukraińskie to przedstawię informację o poziomie pancerza w pt-91 która nie podobała się ukraińcą

Ad.2 Pisałem że może, nie że ma zamiar, ale sytuacja podobna jak z helikopterami dla Egiptu czy Iraku.... wyprodukowanymi w Rosji, kupionymi za kasę NATO

Ad.3 Gdybyś zamiast wytykać innym niewiedzę, sam doczytał o czym piszesz było by świetnie Malezja w swoich PT nie ma Renka 350S więc proszę nie ściemniać...

Ad.3cd Tak, wszechmocny izrael zablokuje wszystko.... Na pewno będą nadwyrężać siły aby zablokować coś pokroju PT-16 gdy sami mają Merkavy... Więcej realizmu, blokowac będą technologie które im mogą zagrozić...

Ad.3cd. Jak to dobrze że Ty wiesz co kto kupi szczególnie irak, któremu zostanie to zasponsorowane...


Tak więc - kończ waść - wstydu (sobie) oszczędź. Trzeba rozróżniać plotki i bajanie przedstawicieli przemysłu od rzeczywistych działań i zamiarów (To się tyczy także Ciebie, gdyż wszystkie twoje jak i moje typowania kto co kupi, czy nie kupi, kto komu zablokuje to bajanie... i własna opinia niepoparta żadnymi faktami, no chyba że masz gdzieś oświadczenia przedstawicieli państwowych na ten temat?)

avatar
Lukas Datum: 19.09.2016 Čas: 12:06

Ad 1. Proszę nie opowiadać bajek...
Ukraińców interesuje tylko SKO i to w kontekście termowizorów...
Ad. 2 Nato a tym bardziej UE nie ma zamiaru finansować zabawek - najwyżej podaruje mu złom typu Saxon.
W PT-16 masz sporo zachodnich komponentów - bardzo drogich i niepotrzebnych ukraińskiemu przemysłowi który sam produkuje wozy o podobnej / lepszej osłonie pancernej.

Ad. 3 Gdybyś wiedział o czym piszesz to byś wiedział że malezyjskiej PT-91M mają Renka od początku (zblokowanego z silnikiem Wola S-1000)
Oni dziś rozważają wymianę silnika na mocniejszy...
Co nie jest wcale takie drogie zważywszy na oszczędności w eksploatacji... (Mniejsze zurzycie paliwa, większe resursy międzyremontowe...)

Iran sobie może być zainteresowany problemem jest to że Izrael zablokuje mu wszystkich potencjalnych oferentów... (Podobną historia już była z nadwyżkowym sprzętem WP )

Irak nic nie kupi - doskonale pamięta kto z USA przyszedł nieść demokracje...

Tak więc - kończ waść - wstydu (sobie) oszczędź. Trzeba rozróżniać plotki i bajanie przedstawicieli przemysłu od rzeczywistych działań i zamiarów

avatar
MadToY Datum: 19.09.2016 Čas: 11:29

Do Lukas,

1. Ukrainę bardzo interesowała wersja PT-91M z tym że chcieli aby była mocniej dopancerzona, co PT-16 spełnia w gratisie armata w standardzie NATO 120mm pozwala używać bardziej zaawansowanych pocisków zachodnich. Trzeba tylko pamiętać iż Ukrainę interesowała licencja na rozwiązania a nie kupno gotowego produktu.

2.Kto zapłaci za prace? NATO i UE mają narzędzia aby zakupić sprzęt ewentualnie MFW w ramach pomocy ukrainie na kredyt

3.Państwa potencjalnie zainteresowane: Malezja (już widzę jak kupują koszmarnie drogi pakiet RENK -.- ), Jemen, Iran (Izrael nic nie ukręci, gdyż już teraz Orlen jako podmiot państwowy negocjuje zakupy ropy, a Iran jest mocno zainteresowany pozyskaniem jak największej liczby techniki wojskowej, z oczywistych względów USA będą blokować sprzedaż Hi-Tech, więc PT-16 wpisuje się idealnie, oraz tradycyjnie Irak, nie należy zapominać także np Czechach czy Słowacji gdzie niektóre elementy modernizacji PT-16 mogą zostać użyte do własnych wariantów modernizacji T-72 wydłużającej ich żywotność do wprowadzenia następcy.

Co do kupowania w FR, pamiętaj że rosja eksportuje sprzęt słabszy od używanego...

avatar
Lukas Datum: 18.09.2016 Čas: 08:30

Tyle że
Ukraińcy nie używają armaty 125mm (Ba oferują własną)
Sami są w stanie produkować dobre spawane wieże.
Mają doświadczenia z autoloaderem w niszy (T-72-120 i inne)

Więc po co im PT-16?
Z komponentów brakuje im systemu kierowania ogniem i termowizorów...
Resztę mają...

Kto zapłaci za prace? (Nie wyobrażam sobie aby Warszawa miała kredytować bankruta z Kijowa)

Tak naprawdę jedyne państwo które poważnie mogło być zainteresowane to państwa pokoju Iranu, czy Iraku
Tyle że Irak chce sprzęt rosyjski (a musi kupować Amerykański)
A współpraca z Iranem szybko zostałaby ukręcona przez izraelskie lobby.

Naprawdę nie wiem kto byłby zainteresowany takim wozem w sytuacji gdy na np. Białorusi czy w FR można sobie kupić T-72B mod 1989 - i po prostu zmodernizować - dodając nowe ERA, nowy powerpack i SKO - i mieć wóz o podobnej osłonie pancernej i sile ognia ale znacznie taniej

avatar
dusan Datum: 17.09.2016 Čas: 22:17

Jura99

Myslím, že to je dobrý tip. Poliaci radi podporia Poliakov a pri dnešnej ich vláde, to Ukrajincom nie len zmodernizujú ... ale i zaplatia : )
A čím viac naštvú Moskvu .. tým viac ich to bude tešiť...
Ukrajinci majú minimálne 300 ks T-72 z toho "oživili" takú stovku ... čiže ešte majú toho dosť uloženého na sklade na poľskú modernizáciu. V vzhľadom na to, že Ukrajinci majú problémy s náhradnými dielmi na tieto tanky, tak spolupráca s Poliakmi sa priam núka. Inak majú spolu dosť i iných spoločných projektov a Poliaci nedávno nakúpili protilietadlové rakety (myslím R-27) pre svoje MiG-y-29.

avatar
Jura99 Datum: 17.09.2016 Čas: 21:38

Jinak domnivam se ze PT-16 je urcen paradoxne pro tankovou velmoc - ukrajinu.

avatar
Jura99 Datum: 17.09.2016 Čas: 21:36

Hurvo: nastavba zuzany ma s danou pramalo spolecneho, pouziva celospalitelnou munici a modernizovat takto danu znamena vyhodit celou nastavbu.

avatar
wlko Datum: 17.09.2016 Čas: 21:31

Rase: Kuvajt chcel modernizovať na M-84D čo doteraz pre mňa vyzeralo ako najlepšia modernizácia t-72

avatar
Lukas Datum: 17.09.2016 Čas: 20:57

PRO Rase - Nie wiem
Jordania prawdopodobnie kupiła T-72 do Syrii (Takie domysły - po co im T-72? )
Nie wiem na ile zainteresowanei to prawda na ile plotki.

Natomiast Malezja prawdopodobnie będzie chciała wymienić silnik (na Scanie DI 16 o mocy 1200 KM + być może pokrycia maskujące Berberys, nowe termowizory i głowica obserwacyjna dla dowódcy - w wariancie maximum )
Wątpię by PT-16 ich interesował - po pierwsze de facto nie istnieje,
Po drugie - kosztuje, a póki co Malezyjczycy nie kupili kolejnych czołgów (a mieli kupować)

Tak naprawdę PT-91M to naprawdę niezły wóz (Lepszy od T-72B3 we wszystkim prócz odporności przeciwko APFSDS)

Gruzja w swych T-72 SIM używała polskiego SKO Drawa - raczej wątpię by stać j było na coś więcej.
Z resztą gdybym ja miał $ i chciał modernizować T-72 to bym zamówił powerpack od Renka, armatę 125mm z Ukrainy, stabilizacje EPS-72 lub ukraińską, pancerz Nóż / Duplet a z PL wziąłbym SKO, termowizory, środki łączności, systemy przeciwpożarowe oraz maskujące...

Czyli sprawdzone komponenty a nie "model z targów zbrojeniowych"

avatar
Lukas Datum: 17.09.2016 Čas: 20:40

W pułkach artylerii będą i WR 40 i WR300
Baterie (dywizjony) WR 40 będą przydzielane brygadą (W ramach wzmocnienia na głównych kierunkach)
Natomiast WR 300 będą do dyspozycji dowódcy dywizji (lub wyżej)

Proste - jeden system jest jest tani ma dużą moc ale ograniczony zasięg - wiec działa na niższym szczeblu od droższego.

Jest to w pewnym sensie podobne rozwiązanie do tego co jest w Rosji - tam BM27/30 są w dyspozycji dowódcy dywizji / korpusu, a BM-21 dowódcy Brygady

Jedyna różnica to to że u nas oba systemy będą (z powodów praktycznych - szkolenie) w pułku....

avatar
Rase Datum: 17.09.2016 Čas: 20:33

Lukas:
Jordánsko prý nakoupí Polské tanky T-72 (uložené) - moc nechápu, k čemu je chtějí. Zároveň má "nějaký blízkovýchodní stát" (Middle East) zájem o PT-16. Myslíš že je v tom nějaká spojitost ?
Přeci jen v oblasti provozuje tanky na bázi T-72: Kuvajt (M-84), Irán, Irák, Jemen + Sýrie (ty si škrtám) a pokud je to pravda, tak uživatelem bude i Jordánsko.
Zájem o PT-16 by mohla mít i Malajsie, která provozuje PT-91, nebo Gruzie, která používá nějaké polské komponenty (na modernizaci tanků)

arr